חאלד נופל (צילום: עיבוד מחשב)
מדוע נורה למוות פלסטיני לא חמוש במאחז בלתי חוקי על ידי מתנחל העומד לדין

המתנחלים מצופפים שורות, הצבא מטייח, המשפחה רוצה תשובות

בדיקת זמן ישראל

צה"ל קבע כי חאלד נופל מת ב-5 בפברואר אחרי שתכנן לבצע פיגוע טרור במאחז הלא חוקי הסמוך לביתו בכפר ראס כרכר ● אבל פקיד השומה הפלסטיני לא היה חמוש, ולא ברור מה הביא אותו לפנות בוקר, לבד, לחוות שדה אפרים בה נורה למוות ● ישראל נסמכת על עדויות מתנחלים, אבל למשפחת ההרוג יש גרסה שונה לגמרי ● סיפור שקרה בחושך, על ראש גבעה שנויה במחלוקת, עם אקדח מעשן אחד  

נדמה היה שהמזל של חאלד נופל משתנה סוף סוף לטובה. אחרי כמעט שנה של חיים בנפרד, הוא עמד להתאחד עם אשתו ועם בנו הקטן, שהיו תקועים בירדן מאז פרוץ מגפת הקורונה.

כדי לחנוך את השלב החדש בחייו, נופל, בן 34, פקיד במשרד האוצר הפלסטיני, שכר דירה חדשה ברמאללה והחל במעבר. הוא קנה בגדים חדשים לראשונה מזה שנים. הוא התכונן לנסוע למעבר הגבול גשר אלנבי כדי לפגוש שם את אשתו ובנו, ולקחת אותם בחזרה לגדה המערבית – אבל אז הגבול נסגר.

ב-4 בפברואר, בלילה שבו היה אמור להתאחד עם אשתו סוזן ועם בנו יוסף בן ה-4, נופל ישב במקום זאת עם הוריו בבית המשפחה בראש כרכר, כפר שקט מצפון-מערב לרמאללה. בסביבות השעה 10 בלילה אביו, חשמלאי בהכשרתו שעבד כשיפוצניק בישראל, הלך לישון. שעה וחצי מאוחר יותר אמו הצטרפה אליו.

"ישבנו בסלון. עשינו תוכניות ליום המחרת – הוא תכנן לקנות מכונית חדשה, הוא רצה להעביר את שאר הדברים לדירה – ואז עליתי למעלה. הכול היה בסדר, הכול נראה נורמלי, הוא התנהג בצורה כל כך נורמלית", אומר אביו, מאהר נופל, מחוץ לבית המשפחה.

מאהר נופל, אביו של חאלד נופל, שנהרג בחוות שדה אפרים ב-5 בפברואר 2021 (צילום: יהודה ארי גרוס)
מאהר נופל, אביו של חאלד נופל, שנהרג בחוות שדה אפרים ב-5 בפברואר 2021 (צילום: יהודה ארי גרוס)

זאת הייתה הפעם האחרונה שבה ראה את בנו בחיים. הפעם הבאה שראה את פניו של בנו הייתה בתמונה בסמארטפון שהראה לו קצין ישראלי שנקש על דלתם עם שחר.

"החיילים הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות. הם דפקו בדלת וביקשו את חאלד. פתחתי את הדלת ואמרתי להם שחאלד כאן. רק אחרי שפתחתי את הדלת ראיתי שהמכונית שלו איננה", אומר מאהר. בשלב מסוים באמצע הלילה, מבלי שאף אחד מבני משפחתו ידע, חאלד נופל יצא מביתו ונסע משם במכונית שלו, כך מספרים קרוביו.

לדברי צה"ל, המבוססים כמעט לגמרי על עדותם של מתנחלים, בסביבות השעה 03:45 לפנות בוקר נסע חאלד נופל במכוניתו מרחק של כמה מאות מטרים, דרך עמק בוצי ובמעלה הר ריסאן, אל תוך מאחז חוות שדה אפרים הצופה אל ראס כרכר. הוא היה לבדו ובלתי חמוש.

על פי צה"ל, נופל עלה אל ביתו של בעל החווה איתן זאב והלם בדלת הנעולה, דבר שעורר את תשומת לבם של המאבטחים שפיטרלו במאחז. הוא נאבק במאבטח בלתי חמוש לפני שזאב ומאבטח נוסף – שניהם חמושים – פתחו באש והרגו את נופל, לדברי הצבא.

מכוניתו של חאלד נופל מחוץ לביתו של איתן זאב במאחד הלא חוקי חוות שדה אפרים, שם ירה זאב למוות בנופל ב-5 בפברואר 2021 (צילום: דובר צה"ל)
מכוניתו של חאלד נופל מחוץ לביתו של איתן זאב במאחד הלא חוקי חוות שדה אפרים, שם ירה זאב למוות בנופל ב-5 בפברואר 2021 (צילום: דובר צה"ל)

בצה"ל מיהרו לקבוע כי התקרית הייתה ניסיון לבצע פעולת טרור, אף על פי שאין עדויות המצביעות על כך שהמניע היה לאומני – ולא אישי – ולמרות השאלה שנותרה פתוחה, כיצד חאלד התכוון לבצע פיגוע ללא נשק. חאלד קרוב לוודאי ידע – כמו רוב תושבי ראס כרכר – שמי שגר בחוות שדה אפרים נושא נשק ומוכן להשתמש בו.

לא נפתחה כל חקירה נוספת על ידי הצבא או המשטרה. דוברת מחוז יהודה ושומרון של המשטרה אמר לזמן ישראל: "זה לא היה אירוע פלילי. זה היה פיגוע טרור, ולכן אין תיק". אבל אצל בני משפחת נופל הירי הדליק מיד נורות אדומות, בשל מעורבותו של זאב. הם ידעו כי הוא עומד למשפט בגין חבלה חמורה לאחר שירה ופצע גבר פלסטיני במהלך עימות שהתרחש ביולי בסמוך לכפר בידיא שבצפון הגדה המערבית.

לא ברור מדוע זאב בכלל נשא נשק, שהרי האקדח שלו הוחרם בעקבות הגשת כתב האישום נגדו. בני המשפחה מספרים כי הכירו את זאב זמן רב לפני הירי, בגלל המוניטין שלו ובשל ניסיון החיים שלהם. נוסף על הירי בבידיא, הם טוענים כי הוא נטה לאיים על פלסטינים שהתקרבו לחווה שלו.

אף על פי שהנשק של זאב הוחרם רשמית לאחר הגשת כתב האישום, פלסטינים מקומיים – בהם משפחת נופל – מספרים כי ראו אותו מסתובב בגבעות כשהוא נושא אקדח על מותניו. "הוא יורד מראש הגבעה כשהאקדח שלו קשור סביב הירך, מנסה להציג את עצמו כאדון הארץ. כל מי שמתקרב אליו, הוא מאיים לירות בו", אומר דודו של חאלד, וַואדי נופל.

מכוניתו של חאלד נופל מחוץ לביתו של איתן זאב במאחד הלא חוקי חוות שדה אפרים, שם ירה זאב למוות בנופל ב-5 בפברואר 2021 (צילום: דובר צה"ל)
מכוניתו של חאלד נופל מחוץ לביתו של איתן זאב במאחד הלא חוקי חוות שדה אפרים, שם ירה זאב למוות בנופל ב-5 בפברואר 2021 (צילום: דובר צה"ל)

מאז הקמתו של המאחז הבלתי חוקי של זאב ב-2018, קיימת מתיחות חריפה בינו לבין תושבי ראס כרכר. תושבי הכפר עיבדו בעבר חלקים מאדמות רכס ריסאן – הרשומות בישראל כאדמות מדינה לשימוש ציבורי – אך לדבריהם, הם מתקשים לעשות זאת עכשיו. תושבי ראס כרכר הפגינו נגד החווה מאז הקמתה, לעתים תוך כדי עימותים אלימים עם חיילי צה"ל.

עבור משפחת נופל, כמו עבור שאר תושבי ראס כרכר, ההתנגדות לחווה הייתה חלק ממאבק גדול יותר נגד שליטתה של ישראל בגדה המערבית. אולם מותו של חאלד הפך אותו מעניין לאומי לעניין אישי עמוק. החווה, ששוכנת על גבעה המשקיפה על ביתם, מהווה תזכורת יומיומית לאובדן שלהם. "הוא הרג את אחד הבנים שלנו", אומר מוראד נופל, דודו של חאלד. "הוא חייב ללכת".

ללא אמצעים, אבל אולי עם מניע

חאלד מאהר נופל – הפלסטינים בדרך כלל נושאים את שם אביהם כשמם השני – נולד ב-1987. הוא למד באוניברסיטת ביר זית ליד רמאללה וסיים שם תואר במנהל עסקים.

כשהגיע הזמן להתחתן, חאלד נישא לבת דודתו סוזן, אדריכלית ירדנית-פלסטינית. הם התגוררו בביתו של מאהר בראס כרכר, יחד עם אחיו הצעירים, חלדון ומוחמד, ונולד להם בן, יוסף. הצצה בדפי המדיה החברתית של חאלד מגלה אינספור תמונות של ילד בלונדיני כחול עיניים.

חאלד נופל ובנו יוסף (צילום: באדיבות משפחת נופל)
חאלד נופל ובנו יוסף (צילום: באדיבות משפחת נופל)

"בנו, יוסף שלו", מספר אחיו מוחמד, "בנו היה כל חייו". לדברי מוחמד, המשפחה עדיין אובדת עצות איך לספר ליוסף על מה שקרה לאביו רק לפני שבועיים.

לנופל הייתה עבודה קבועה, כפקיד שומה במשרד האוצר הפלסטיני, והוא תכנן להתחיל עבודה צדדית בהקמת עסק משלוחים עם דודו מוראד. בלילה לפני שעלה לשדה אפרים, הוא דיבר עם אביו על התוכנית שלו לקנות מכונית חדשה, שתתאים יותר לחיים ברמאללה.

הדוד של חאלד, מוראד, חי באוהיו, אבל קיבל אישור מיוחד לשוב לראס כרכר בעקבות המוות. הוא מספר כי היה בקשר קבוע עם חאלד וסוזן, שגם היא אחייניתו. סוזן, שעדיין שוהה בירדן, סירבה להגיב לכתבה.

מאהר אומר שלבנו לא היו עבר אלים או קשרים עם ארגוני טרור. תושבים מהכפר שלו התעמתו בעבר עם מתנחלים מקומיים, אבל שום דבר לא קרה לו באופן אישי, וגם לא אירעו שום תקריות בימים שקדמו לכך, הן לדברי משפחתו והן לדברי צה"ל.

"אני לא יודע מה היה יכול לקרות", אומר מאהר נופל. "השוטרים ביקשו ממני הסבר, אבל אמרתי להם שאין לי. יש לי רק את ההסבר של ישראל, והוא לא הגיוני".

מוחמד נופל, אחיו של חאלד נופל (צילום: יהודה ארי גרוס)
מוחמד נופל, אחיו של חאלד נופל (צילום: יהודה ארי גרוס)

"הוא היה מאוד רגוע וסבלני, לא אדם אלים או תוקפני או כזה שמחפש עימותים", אומר על חאלד אחיו מוחמד, בן 25.

אבל מוראד אומר שחאלד היה כעוס ביום לפני שנורה. אחרי חודשים שחיכה לפתיחת גשר אלנבי, החשב הצעיר ציפה לראות את אשתו ואת בנו מגיעים מירדן ביום חמישי. רק שבאותו היום הגבול נסגר שוב בעקבות חידוש הגבלות הקורונה בכל הארץ.

כשהגיעו החדשות על סגירת הגבול חאלד היה הרוס, אומר מוראד. "הוא חיכה לרגע הזה, ליום חמישי הזה, כדי לנסוע לירדן ולאסוף אותם – ואז סגרו את הגבול. אז מה הוא חשב? אולי הוא חשב שאתם חלק מהסיבה, אתה מבין?", אומר מוראד, כשכוונתו לזאב. אחר כך הוא מוסיף: "אני לא יודע. אולי כשהגבול נאטם, המוח שלו נאטם".

אבל אביו של חאלד מציין כי הוא היה בלתי חמוש. "אם הוא רצה לדקור מישהו, חס וחלילה, יש סכינים במטבח", אומר מאהר כשהוא עומד בדירתו הריקה למחצה של חאלד.

תושבים אחרים של ראס כרכר סיפרו שמסתובבים בכפר כלי נשק וקבוצות חמושות – "שלא משתייכות לרשות הפלסטינית – שמוכנות לפעולה אלימה נגד ישראל. אבל חאלד לא השתייך אליהן, לדבריהם.

פלסטינים מתעמתים עם חיילי צה"ל במהלך הפגנה נגד ההתנחלות על אדמות ראס כרכר, 30 באוגוסט 2018 (צילום: פלאש90)
פלסטינים מתעמתים עם חיילי צה"ל במהלך הפגנה נגד ההתנחלות על אדמות ראס כרכר, 30 באוגוסט 2018 (צילום: פלאש90)

"חאלד הוא לא אחד מהחבר'ה האלה. לא שלא היה אכפת לו מהעם שלו או מהאדמה שלו, זאת פשוט לא הייתה הדרך שלו להשיג אותה בחזרה. אם היו שואלים אותו אם הוא בא לזרוק אבנים על חיילים ישראלים, הוא לא היה הולך. לא הייתה בו אלימות", אומר מוראד.

אבל מה אם חאלד לא ביקש להרוג ישראלי כשהוא הגיע אל ראש הגבעה ביום שישי? האם ייתכן שהפרידה מאשתו ובנו הביאה אותו לגרום למותו שלו? מנקודת מבט של מי שחי בארצות הברית, מוראד אומר: "חצי מהאנשים כאן בדיכאון. בישראל, אני בטוח שיש מקומות שהמדינה עוזרת עם כסף. כאן, מי יעזור עם דיכאון?".

אבל גם מאהר וגם מוחמד דוחים את הרעיון שחאלד רצה למות. "הוא לא היה בעל נטיות אובדניות, והוא התנהג בצורה נורמלית לגמרי באותו יום, ביום האחרון", אומר מאהר על בנו.

צרות בחווה

במבט דרומה מגג ביתה של משפחת נופל אפשר לראות בקלות את חוות שדה אפרים: אוסף בוהק של קרוואנים ומבנים חקלאיים. שבתאי בנדט, חוקר מתנועת "שלום עכשיו", מתאר את חוות שדה אפרים כ"מאחז בלתי חוקי קלאסי".

מראה המאחז חוות שדה אפרים מכיוון כפר ראס כרכר (צילום: יהודה ארי גרוס)
מראה המאחז חוות שדה אפרים מכיוון כפר ראס כרכר (צילום: יהודה ארי גרוס)

מתנחלים החלו בהקמת המאחז באוגוסט 2018, דבר שהצית הפגנות מצד תושבי ראס כרכר, שלטענתם אדמות הרכס שייכות למשפחות שונות בכפר, שעיבדו אותן במשך דורות.

על פי בנדט, ישראל ייעדה את השטח לאדמת מדינה מפני שהבעלות על הרכוש לא הייתה מתועדת במרשם המקרקעין של ירדן במהלך הכיבוש הירדני של השטח, מ-1948 ועד 1967, אף על פי שתושבי ראס כרכר מחזיקים בידיהם מסמכים המעידים כי הם בעלי האדמה וכן תיעוד היסטורי של שימוש בקרקע.

בניית המאחז נעצרה בעקבות העימותים, אבל הצבא הכריז על האזור כשטח צבאי סגור, ונאסר על הפלסטינים להתקרב. זאב וכמה אנשים נוספים, שגם עליהם נאסר באופן עקרוני להגיע למקום על פי הצו הצבאי, מיהרו לסיים את בניית המאחז אף על פי כן.

זמן קצר לאחר שהמאחז נבנה הייתה תוכנית להרוס אותו, אבל הממשלה התערבה ומנעה פינוי מהיר, ובכך הבטיחה כי כל ניסיון עתידי לפנות את המאחז יגרור מאבק משפטי ממושך. במהלך השנתיים האחרונות, המאחז התרחב ושודרג בתשתיות משופרות.

בולדוזרים של צה"ל עובדים באדמות כפר ראס כרכר ליד רמאללה, 28 באוגוסט 2018 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)
בולדוזרים של צה"ל עובדים באדמות כפר ראס כרכר ליד רמאללה, 28 באוגוסט 2018 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)

כ-40 מאחזים בלתי חוקיים הוקמו בגדה המערבית בשנים האחרונות על פי "שלום עכשיו", רובם מאובטחים באבטחה פרטית. למרות מעמדם המשפטי המפוקפק, הם גם פועלים תחת הגנת צה"ל.

רבים מהם הוקמו על ידי ארגון המתנחלים "אמנה", שמקבל מימון ציבורי. "אמנה" איננו הבעלים של חוות שדה אפרים, אבל הוא שילם עבור סלילת כביש המוביל אל ראש הגבעה. מאוחר יותר קבע בית משפט שאותו כביש פולש לאדמה פלסטינית פרטית, אבל אישר אותו בדיעבד כעובדה קיימת.

על פי "אמנה", בניית מאחזי החוות מהווה עבור המתנחלים דרך פשוטה למנוע שימוש פלסטיני באדמה ציבורית ולהרחיב את נוכחותן של ההתנחלויות בגדה המערבית. בניית בתים מרחיבה את ההתנחלויות חלקה אחר חלקה, אבל הצבת קרוואן וגידור דונמים של אדמה סביבו לצרכים חקלאיים יכולים לעשות את אותה עבודה בזול ובמהירות שוב ושוב.

"חווה אחת מביאה לשמירת קרקע של אלפי דונמים", מזכ"ל "אמנה" זאב (זמביש) צוטט כאומר ב"הארץ" בשבוע שעבר. מבקרי ההתנחלויות רואים בהתפשטות מאחזי החוות חזית להרחבת ההתנחלויות ולמניעת הגישה של הפלסטינים לאדמות ציבוריות פתוחות.

"זה הטרנד החדש בגדה המערבית בשנים האחרונות. הם מקימים חווה, מביאים פרות וכבשים, ומבטיחים שהפלסטינים לא יתקרבו לאדמות מדינה. כשפלסטינים מתקרבים, הם מיד קוראים לצבא", אומרת חגית עופרן, מנהלת פרויקט מעקב התנחלויות ב"שלום עכשיו".

איתן זאב, 27, הוא הבעלים של שדה אפרים, ומפעיל אוסף קטן של חוות דומות באמצעות עמותה שהקים. על פי העמותה, "עורי ארץ אהבתי", החוות נועדו ליצור מסגרת חינוכית עבור נוער בסיכון באמצעות חקלאות וטיפול תרפי.

זאב עבר לחוות שדה אפרים, שם הוא מתגורר עם עוד קומץ אנשים בבתים מודולריים המוקפים בחממות ובמכלאות של בעלי חיים. "זאב הזה הוא גנגסטר. אני מכיר את המתנחלים, בבית אל", אומר מאהר נופל על גג ביתו בראס כרכר, כשהוא מצביע לעבר אוסף המבנים של החווה שעל הרכס הסמוך.

"האיש הזה והשותפים שלו הם שונים. הם מתנהגים כאילו הם הבוס. למה ישראל אפשרה לו למקם שם את החווה שלו?" אבל המשפחה מספרת שלא היה שום מגע אישי בין חאלד לזאב, ושחאלד לא היה ידוע כמי שההתנגדות למאחז העסיקה אותו.

כוחות צה"ל בכפר ראס כרכר בעקבות מותו של חאלד נופל (צילום: באדיבות תושב ראס כרכר)
כוחות צה"ל בכפר ראס כרכר בעקבות מותו של חאלד נופל (צילום: באדיבות תושב ראס כרכר)

זאב הפך מוכר לציבור הישראלי ביולי, בעקבות עימות סביב חווה בלתי חוקית דומה בסמוך לכפר בידיא, ליד שכם. הבעלות על אותו שטח נתונה במחלוקת, והפלסטינים טוענים כי עיבדו את האדמה במשך דורות.

ב-5 ביולי זאב הגיע לשטח עם כמה מתנחלים נוספים כדי לעבד את הקרקע. לגבי המשך האירועים קיימות גרסאות שונות. הפלסטינים המקומיים טוענים כי שני פלסטינים התעמתו עם המתנחלים ונורו, ובעקבות זאת הגיע לזירה קהל גדול של מקומיים. המתנחלים טוענים כי הותקפו על ידי מאות פלסטינים שיידו לעברם אבנים, וכי זאב פתח באש בניסיון להבריח אותם.

על פי תיקי בית המשפט – שאינם מזכירים יידוי אבנים המוני – עשרות פלסטינים הגיעו לזירה לפני העימות, וחסמו את הכביש היחיד המוביל החוצה מהשטח. זאב נופף בנשקו בניסיון לפזר את ההתקהלות. הוא דחף את אחד הפלסטינים, והוא "הזיז את ידו". באותו שלב, על פי התביעה, זאב ירה כדור בסמוך לאוזנו של הפלסטיני שעמד מולו. הכדור פגע בפלסטיני אחר שעמד מאחוריו.

"הכדור פגע באצבעו של הקורבן וחדר דרך ירכו השמאלית אל תוך האגן שלו, והוא התמוטט על הקרקע", טענה התביעה.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן, משמאל, מעניק תעודת הוקרה לאיתן זאב ב-2 בספטמבר 2020 (צילום: רועי חדי)
ראש מועצת שומרון יוסי דגן, משמאל, מעניק תעודת הוקרה לאיתן זאב ב-2 בספטמבר 2020 (צילום: רועי חדי)

העימות המדמם בין המתנחלים לפלסטינים עשה כותרות הן בתקשורת הישראלית והן בזו הפלסטינית. הוא הקנה לזאב 15 דקות של תהילה בתנועת ההתנחלות כ"חקלאי שהגן על עצמו מלינץ'", כפי שתיאר אותו אחד העיתונים.

זאב נעצר והואשם בספטמבר בגרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות. הוא אמר שמדובר בהגנה עצמית, וכי עשה מה שכל אדם הגיוני היה עושה במצבו. "אתה חושב על האישה, על הילדים, אתה רואה את המוות מול העיניים ואתה אומר, איך אני יוצא מהסיטואציה הזאת וחוזר הביתה בשלום?", אמר זאב בסרטון שפורסם לאחר הגשת כתב האישום נגדו.

הימין הדתי גינה את ההחלטה להעמידו לדין, וחברי כנסת תומכי התנחלויות דנו במקרה מעל דוכן הכנסת. "קורבנות טרור לא אמורים להפוך לנאשמים", אמר ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, בטקס שנערך בספטמבר ובו העניק לזאב תעודת הוקרה על התנהגותו במהלך התקרית.

לא ברור איך זאב השיג שוב נשק לאחר שאקדחו הוחרם בספטמבר, אבל אל"מ יפתח נורקין, מפקד חטיבת אפרים, צידד בהחזרת הנשק לזאב בשנה שעברה. במכתב לבית המשפט הוא כתב "איתן ועובדיו, בכל משך היכרותי עימו, נמנעו מלהתחכך עם השכנים הפלסטינים".

אל"מ יפתח נורקין, מפקד חטיבת אפרים, בביקור במאחז הלא חוקי חוות שדה אפרים בעקבות מותו של חאלד נופל, ב-5 בפברואר 2021 (צילום: דובר צה"ל)
אל"מ יפתח נורקין, מפקד חטיבת אפרים, בביקור במאחז הלא חוקי חוות שדה אפרים בעקבות מותו של חאלד נופל, ב-5 בפברואר 2021 (צילום: דובר צה"ל)

לא המשטרה ולא הצבא אישרו כי האקדח של זאב הוחזר לו. דובר המשטרה אמר כי ייתכן שהאקדח ששימש לירי שייך לאשתו של זאב, וכי כל אחד רשאי להשתמש בנשק לצורך הגנה עצמית.

זאב לא דיבר בפומבי על הירי בנופל, וגם לא המאבטחים, ששמותיהם לא נחשפו בפומבי. מספר פניות של זמן ישראל לזאב נתקלו בסירוב. אנשי הקשר שלו אמרו שוב ושוב כי הוא אינו מעוניין לדבר עם התקשורת.

היום שאחרי חאלד

לפני שבנו נורה, מספר מאהר, הוא עבד בישראל במשך יותר משני עשורים. בסוף שנות ה-90 הוא הקים עסק קטן בלוד עם שותף ישראלי יהודי, גם הוא חשמלאי. אולם לאחר שחאלד הוכרז כטרוריסט, אישור העבודה של מאהר בישראל נשלל.

ישראל לא החזירה את גופתו של חאלד למשפחתו כדי שתוכל להביא אותו לקבורה ראויה. לישראל יש מדיניות של החזקת גופות חשודים בטרור כקלף מיקוח. המדיניות הזאת שנויה במחלוקת אפילו בתוך הממסד הביטחוני, ושאלות לגבי החוקיות והיעילות של הדבר נתונות בוויכוח סוער.

פוסטרים עם תמונתו של חאלד נופל בכפר ראס כרכר, אחרי מותו של חאלד ב-5 בפברואר 2021 (צילום: יהודה ארי גרוס)
פוסטרים עם תמונתו של חאלד נופל בכפר ראס כרכר, אחרי מותו של חאלד ב-5 בפברואר 2021 (צילום: יהודה ארי גרוס)

בשבועות שחלפו מאז מותו של חאלד, ראס כרכר הפך לשדה קרב. בכפר פרצו כמה פעמים עימותים בין התושבים לבין חיילים, וכל אחד מהצדדים מאשים את האחר בהצתת האלימות.

בני משפחת נופל נותרו מבולבלים. הם מכירים בכך שהאירוע אינו מאפשר שום פרשנות פשוטה, ושכל פרט בסיפור מעלה סימני שאלה קשים. בהיעדר חקירה רצינית מצד רשויות אכיפת החוק, הם ככל הנראה לא יקבלו הבהרות לעולם.

לאחר ששקל את העניין, מאהר החליט להגיש תלונה רשמית לוועדה לעניינים אזרחיים של הרשות הפלסטינית. הוועדה אחראית לתיאום עם ישראל, ומתפקידה להעביר תלונות לשלטונות הישראלים. מאז, המשפחה ממתינה לתשובה.

"כל יום אני ישן ומתעורר וחושב מאות אלפי פעמים על מה שקרה לחאלד. כי אני לא מבין מה קרה ולמה. אני שואל את עצמי את זה אלף פעמים ביום", אומר מוחמד, אחיו של חאלד. "חייב להיות הסבר, סיפור אחר. אבל זה לא תלוי בנו אם נגלה אותו. זה חייב לבוא מישראל".

עוד 2,298 מילים
כל הזמן // יום שני, 19 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משבר הדיור חוזר, ובגדול: עשור אחרי מחאת האוהלים ברוטשילד, מחירי הדירות שוב דוהרים כלפי מעלה ● הביקושים גבוהים ויש מחסור בדירות באזור המרכז ● כחלון ניסה לבלום את המחירים ונכשל בעוד שדרעי וליצמן נתפסים כמי שדואגים לסקטור שלהם ● חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות הקבלנים: "אנחנו כבר 13 שנה במשבר מתמשך והוא חמור לדעתי יותר מהמשבר עם איראן"

עוד 2,441 מילים

לשופרות כדאי להקשיב לפרשנים הימנים

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיניהם של יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים, שמבקשים להתנער מהתמיכה האוטומטית של רוב מחנה הימין בנתניהו. ההתפכחות באה לידי ביטוי בקרב הימין והמגזר החרדי, אך רואים אותה גם בקרב אנשי המחאה.

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיני יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים. את ההתפכחות רואים גם בקרב אנשי המחאה

בימים בהם כונו המפגינים "מפיצי מחלות" (שהרי לנוכח מצב התחלואה כיום הם כבר הפסיקו להפיץ מחלות ועברו לסטטוס של כינים), המפגינים סיפרו שנתקלו בלא מעט אנשי ימין שהתפכחו, עזבו את הליכוד ועברו להשתתף בעצמם במחאה. מי שמכיר את הנפשות הפועלות יודע כי חלק מאנשי המחאה הם אנשי ימין או אנשי ליכוד לשעבר.

כאמור, הקולות המפוכחים נשמעים גם בתקשורת החרדית. תקשיבו למשל לריבלין (לא הנשיא) הפרשן החרדי יעקב ריבלין, למשל, אמר:

"בוחרים של שישים ואחד מנדטים בחרו באלו שהבטיחו לא לשבת איתו. זה רצון הבוחר, זו פעם רביעית ומן הראוי שנתניהו יכבד אותו וילך הבייתה".

 מאמר שכתב העיתונאי אריאל כהנא ב"ישראל היום" עורר סערה. עצם כתיבת המאמר משקפת את קיומם של בקיעים בחומה הבצורה שנבנתה ע"י הימין כדי להגן על נתניהו. במאמר המדובר, כהנא מנסה לשכנע את חבריו מהימין כי הפתרון למשבר הפוליטי יהיה, כדבריו, לשחרר את הפקק הלו הוא נתניהו.

מהטקסט של כהנא, למי שנתקל לראשונה בכותב, ניתן ללמוד כי הוא בעל עמדות ימין. או כפי שמדקלמים זאת נתניהו ושריו – "על מלא". עם זאת, ניתן לומר לזכותו שהוא מקדם באופן גלוי ובאומץ פתרון פרגמטי ששומר על הימין בשלטון, ללא ראש ממשלה עם 3 כתבי אישום, הפועל על פי האינטרסים האישיים שלו לפני טובת המדינה. פתרון שבאופן אישי בהחלט לא מקובל עלי, כמי שתומך בממשלת שינוי, אך השיח שכהנא מעורר בעקבות מאמרו מעניין, וניתן ללמוד ממנו על הלך הרוח המתגבש בימין.

כהנא כותב במאמרו:

"זו המציאות הפוליטית, טובה או רעה, מוצדקת או מעוותת, הגונה או אכזרית. זה פוצע את הלב, במיוחד לאנשים כמוני שליוו את נתניהו מקרוב. אך ככל שאדם יכול לצפות את העתיד, המציאות הזו לא תשתנה.

הריאל פוליטיק הוא שנתניהו הוא איש הציבור היחיד שאם יזוז במעט מתפקידו הנוכחי, תתאפשר הקמת ממשלה בישראל. אם בנט או סער, או ליברמן, או לפיד, או מיכאלי, או סמוטריץ', יעזבו עדיין לא תקום ממשלה, משום שאף מפלגה לא תשנה את עמדתה בנוגע אליו. לעומת זאת, אם נתניהו יתגמש ניתן יהיה להקים ממשלה ברגע.

זה אולי לא צודק ולא פייר אך זה המצב. אחרי שנתיים של סחרור נוראי, הדרך היחידה להקים ממשלה בישראל היא ויתור של נתניהו.

הרעיונות מסתובבים בחלל האוויר. בכיר אחר מהליכוד שיחליף אותו. רוטציה מעוגנת בחוק וערובות אחרות. לא הפרטים חשובים אלא העיקרון. בלי נכונות של נתניהו לשחרר את הפקק, לא תוקם ממשלה בעתיד הקרוב או הרחוק. ודאי וודאי שלא תוקם ממשלה לאומית, שתחולל את הרפורמות במערכת המשפט, תדאג להתיישבות ובכלל תהלום ערכיהם של נתניהו ומצביעיו".

נחסוך לכם את ההשמצות שספג כהנא בטוויטר בתגובה למאמרו. לפי תגובתו להשמצות, ניתן להבין שהאיש מכיר היטב את נתניהו:

"אני מלווה את נתניהו 25 שנה. בבחירות 1996 עמדתי בצמתים עם תמונותיו. כעיתונאי, מאז שב לראשות ב-2009, כשדיברו על 'בידוד מדיני', אני כתבתי שישראל פורחת. כשלעגו לקשריו עם פוטין טענתי אני בשבחם. כשהשמיצו את נאומיו בקונגרס, דיברתי על גדולתם. איני צריך הטפות".

והנה גם הפרשן החרדי יאיר שרקי מצטרף ומעז להציע אלטרנטיבה לתקיעות האינסופית:

"ואחרי ימי הזיכרון והעצמאות, בלתי נתפס שאחדות לא עולה אפילו כאפשרות כדי לפתור את המצב הפוליטי. בפעם הקודמת השמאל-מרכז התפשר ורוּמה. עכשיו תור הימין לוותר: אם נתניהו לא מסוגל להיות שני ברוטציה, ממשלת אחדות של בנט – לפיד עדיפה מעוד בחירות והמשך ההתגוששות".

וישנו גם בני רבינוביץ', פרשן חרדי הכותב ב"יתד נאמן", שנראה כי מאס בסגידה לנתניהו:

"האפשרות היחידה שלפנינו (אחרי שנכשלת כבר 4 פעמים) חדה וברורה; חלאס. לך לקיסריה, ותוך 5 דקות תוקם כאן ממשלה יציבה וחזקה".

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית. וכאמור, גם גורמים בימין ובמגזר החרדי מתחילים להבין זאת ולגלות את הפנים האמיתיות של נתניהו מתחת למסיכה (לא זו של הקורונה).

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית

אותם ח"כים, פעילים פוליטיים ועיתונאים שהתפכחו – חייבים להשמיע את קולם ולפעול ביחד למען יצירת תפנית במציאות הפוליטית ההזויה. תומכי הליכוד סבורים שהרוב בחר בנתניהו, כלומר ב-30 מנדטים, אך כפי שריבלין אמר וכפי שנאמר לא מעט – הציבור בחר ב-62 מנדטים שמתנגדים לנתניהו. אמרתם שהרוב קובע והפעם אתם צודקים. לפי השיטה, הרוב נגד נתניהו.

בכתבה דילמת הליכודניקים ששודרה אמש (ראשון) ניתן לראות כי למספר ליכודניקים ירד האסימון, או בעידן של היום – ירדה האפליקציה, והם מבינים שבלי נתניהו יכלה להיות להם ממשלה ימנית עם ראש ממשלה אחר מהליכוד.

הזכרתי את ישראל היום בשל המאמר של כהנא. אבל ראוי להתעכב גם על רגעים מעניינים שאירעו באולפן שישי האחרון, כשבועז ביסמוט הגדיר את העיתון שאותו הוא עורך: "עיתון ימני שמרן שמתנגד לכניסה של רע"ם לממשלה".

זו לא הפעם הראשונה שביסמוט שוגה בדיווח או בניתוח המציאות. ישראל היום הוא עיתון שפועל לפי דגם ישן שדי נעלם מהעולם, כך שיתכן שכדאי לשנות את שמו ל"ישראל אתמול". עיתון מגויס שנולד ע"י מקורבו של נתניהו שלדון אדלסון המנוח, במטרה להביע תמיכה/לקדם/לחזק את נתניהו, על פי הדגם הסובייטי שנולד בראשית המאה ה-20 והתחדד בתקופת המלחמה הקרה. דגם לפיו, כדי להנחיל את מסרי השלטון לכלל האוכלוסייה, הפעילה המדינה הקומוניסטית מכונת תעמולה משומנת היטב. פייק ניוז שנקרא, למרבה האירוניה: "אמת". פראבדה.

הוויכוח בין גדי סוקניק לשי גולדן, שלאחרונה קיבל זמן מסך עודף במקום ד"ר הילה קורח הנפלאה, ממחיש את הוויכוח הקיים היום בין אלו שזועמים על התועמלנים, או בשפה של היום "השופרות", לבין אלו שתומכים בהם כחלק מהתמיכה בנתניהו. מי שמקשיב לאחרונה לגולדן מבין היטב את סוקניק.

שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.

סערה בשידור חי | שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.גדי סוקניק מרמז האשמות חסרות בסיס כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוסף הופך את ראש המוסד יוסי כהן למעיין עושה דבריו האישיים של נתניהו.שי גולדן לא נשאר חייב.

Posted by ‎לירן אלמוג כהן – Liran Almog Cohen‎ on Sunday, April 11, 2021

רשימת השופרות ארוכה, וקוראת תיגר על הקביעה שהתקשורת שמאלנית, שיש ממש בהתקפה של נתניהו על התקשורת, ובעיקר מרדדת את התקשורת.

נחזור לביסמוט, שמדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים כדי לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן, עד שזה נראה שהוא מנסה לבסמט לנו את התודעה. חצי עם מעריך את השופרות, חצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך ולשמור על לחץ דם תקין.

ביסמוט, מדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן. חצי עם מעריך את השופרות וחצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך תוך שמירה על לחץ דם תקין

ואם כבר ישראל היום, אי אפשר לסיים את הפוסט מבלי להתייחס לבחירה שלו  להקדיש את השער בערב יום הזיכרון לחייל אליאור עזריה, מה שמשקף את הערכים והסטנדרטים של העיתון, שמשקפים נאמנה את אלו של השלטון שאותו הם מדבררים.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,030 מילים ו-2 תגובות

"מה לנו כי נלין אם בהם נוהגים ככה?"

ראיון נעמי מורביה עוקבת בייאוש אחר מחאת נכי צה"ל ● כמי שמובילה את מאבק הנכים להעלאת קבצת הנכות בביטוח לאומי מזה שנים, היא מאמינה שהעוול שנעשה לנכי צה"ל אף גדול מזה שנעשה לנכים שהיא מייצגת ("בגלל האחריות השילוחית של המדינה"), חושפת כי גם בנה הוא הלום קרב ומזהירה את נכי צה"ל מפני הבטחות השווא של נתניהו: "מצבם נעשה יותר גרוע בגללו. אז למה שנאמין לו?"

עוד 1,111 מילים

נתניהו: "יש פתרון לפלונטר הפוליטי - בחירות ישירות"

נוכח הפרסומים כי נתניהו בוחן ההצבעה ישירה לראש ממשלה ציטט סער את נתניהו שאמר פעם ״שיטת ממשל אינה זוג גרביים" ● נתניהו ובנט נפגשים ● לפיד נפגש עם עודה וטיבי ● ישועה: נדרשתי להסיר תמונה של יאיר מתנשק עם חברתו כי רה״מ אמור לחתום על הנפקה ● סמי אבו-שחאדה על האלימות ביפו: ״אנשים שבאים לעיר מעורבת ורואים בה משהו שצריך לשנות - זה מסוכן"

עוד 30 עדכונים

למקרה שפיספסת

הפרסום אתמול כאילו דרעי, נתניהו ובנט מבקשים לקדם בחקיקה זריזה בחירות ישירות לראשות הממשלה בתוך שבועיים מעיד על הפאניקה בסביבת נתניהו ושותפיו, שמבינים כי הזמן אוזל - ואין להם שום היתכנות להקים ממשלה ● וכך, הייאוש מתחיל לחלחל גם לתוך שורות הליכוד וגם ההכרה שאפילו באופוזציה, אף אחד לא ינסה להחליף את נתניהו בראשות המפלגה ● פרשנות

עוד 449 מילים ו-3 תגובות

הנסיך חמזה תחת מתקפה

המלך עבדאללה עבר למתקפה ומכפיש באופן מתוחכם את הנסיך חמזה, למרות ההכרזה הרשמית על סיום המחלוקת בבית המלוכה. המלך עבדאללה סבור כי הנסיך חמזה היה חלק מתוכנית סעודית לממש את תוכנית "עסקת המאה" ולהחליף את ירדן בתפקיד האפוטרופוס על המקומות הקדושים בירושלים.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות" אליו וליורש העצר והתחייב לכבד את החוקה.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה, המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות"

המלך עבדאללה והנסיך חמזה נראו יחדיו, בפעם הראשונה מאז פרוץ המשבר, באירוע לציון 100 שנים להקמת המדינה ההאשמית. אולם אין לטעות, המשבר נותר עמוק מאוד. בפרשה עדיין עצורים כ-20 איש ולא ברור מה יעלה בגורלם. ברחוב הירדני לא מאמינים לגירסת השלטונות על קשירת קשר כביכול של הנסיך חמזה, ביחד עם "גורמים חיצוניים" (סעודיה) להפיל את שלטון המלך. הציבור דורש הסברים מהממשלה ולא מקבל אותם, והרושם הכללי הוא שהיה כאן ספין תקשורתי גדול של ארמון המלוכה כדי לחפות על הכישלון הגדול שלו בטיפול במשבר הכלכלי ובמגיפת הקורונה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה שלה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומהתמיכה של השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה.

הנסיך חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם, במיוחד הקלטת הויכוח הלוהט בינו לבין הרמטכ"ל יוסף אלחניטי שהגיע לביתו כדי להזהירו. עכשיו עבר המלך עבדאללה לשלב של מתקפת נגד כדי להכפיש את הנסיך חמזה.

למרות שהתובע הכללי בירדן אוסר על אמצעי התקשורת, כולל הרשתות החברתיות, לפרסם שום מידע בפרשה – פירסם אחד מ"שופרות התעמולה" של המלך עבדאללה מאמר הכפשה נגד הנסיך חמזה.

את המאמר בעיתון הירדני "אלע'ד", פירסם העיתונאי פהד אלחיטאן, יו"ר מועצת המנהלים של ערוץ הטלוויזיה הירדני, המקורב לבית המלוכה, בו הוא האשים את הנסיך חמזה כי בשל החלומות והשאיפות האישיים שלו חרג ממעמדו והיה מעורב בקשירת קשר נגד המלך עבדאללה. מזימה שאף נקבעה לה "שעת אפס" ולוח זמנים מפורט, עד להתערבות גורמי הביטחון הירדנים בפרשה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה לה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומתמיכת השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה. חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם

המאמר של פהד אלחיטאן היה ההאשמה הרשמית הראשונה של גורם ממשלתי רשמי נגד הנסיך חמזה, למרות שהמלך הודיע על סיום הפרשה. המאמר עורר זעם רב ברשתות החברתיות על פירסומו למרות האיסור של התובע הכללי. נשמעו קריאות להעמיד את אלחיטאן לדין והיו תגובות תמיכה רבות בנסיך חמזה, אולם, לציבור הירדני ברור כי המאמר הוא פרי עטו של השופר של משפחת המלוכה.

בכך לא נסתיים מסע ההכפשה של  הנסיך חמזה, ראש הממשלה בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער שנמשך כמה שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד הנסיך חמזה.

בסקירה של ראש הממשלה לחברי הפרלמנט נמסרו הדברים הבאים:

1

קשירת הקשר נגד המלך עבדאללה נועדה להחלישו בגלל התנגדותו ל"עסקת המאה" של טראמפ. הנסיך חמזה ו"גורמים פנימיים וחיצוניים" ניסו להוביל מהלך, שבו יביעו השבטים הבדואים בדרום ירדן נאמנות לנסיך חמזה, שהציג את עצמו בפגישות עימם כתחליף למלך עבדאללה.

הנסיך חמזה דחה כל מיני יוזמות שהציע לו המלך עבדאללה והוא הפר את החוקה הירדנית.

2

ראש הממשלה סירב לומר מיהם "הגורמים החיצוניים" המעורבים בקשר, שרצו לזעזע את ביטחון ויציבות הממלכה, אך רמז למעורבות של סעודיה.

3

ראש הממשלה מתח ביקורת על הנסיך חמזה, בתואנה שלא התנהג כיאה ל"נסיך האשמי" וקצין בצבא ירדן, כאשר הקליט בחשאי את הרמטכ"ל הירדני והדליף את ההקלטה לאמצעי התקשורת בעולם.

4

המלך עבדאללה ניסה להניא את הנסיך חמזה מהשאיפות האישיות שלו ללא הצלחה.

בהמשך מסע ההכפשה של חמזה, רה"מ בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער של שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד חמזה

5

גורמי הביטחון הירדנים התערבו וערכו מעצרים רק ברגע שהתוכנית של הנסיך חמזה ומקורביו באסם עוואדללה והשריף חסן בן זיד נכנסה לשלב מעשי ונקבעו לה תאריכים ולוחות זמנים. התוכנית הייתה להסית את השבטים הבדואים נגד המלך עבדאללה ומוסדות המדינה. "הגורמים החיצוניים" העבירו כספים לבאסם עוואדאללה לרכוש נדל"ן במזרח ירושלים כדי לקדם את "עסקת המאה" על רקע התנגדות המלך לתוכנית ולויתור על ירושלים ומחיקת הזהות הלאומית הפלסטינית.

6

החקירה נמצאת באחריות התובע הכללי, שיעביר כתבי אישום נגד המעורבים לבית הדין המיוחד לביטחון המדינה.

*  *  *

"מלחמת האחים" בבית המלוכה הירדני נמשכת, למרות שרשמית הפרשה הסתיימה. המלך עבדאללה מנסה לשקם את הנזקים שנגרמו לו בדעת הקהל בירדן ולהכפיש את הנסיך חמזה.

עם זאת, למרות שברור כי לא היה שום ניסיון הפיכה בירדן, הפרשה מעידה על החשש הגדול של המלך עבדאללה מכך, שלמרות שהנשיא טראמפ איננו עוד בבית הלבן – תוכנית "עסקת המאה" לא ירדה מן הפרק, וכי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מנסה לבחוש בנעשה בירדן, באמצעות הנסיך חמזה. זאת כדי להביא בסופו של דבר להשתלטות סעודית על מעמד האפוטרופסות על המקומות הקדושים בירושלים, שמוקנית לירדן בהתאם להסכם השלום עם ישראל משנת 1994.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 787 מילים
עודכן לפני 6 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפחתו של פגוע הנפש שנהרג בחיפה דורשת להשעות את השוטר החשוד

מעקב זמן ישראל שלושה שבועות אחרי שמוניר ענבתאווי נורה למוות בידי שוטר, פנתה משפחתו למח"ש בתלונה על כך שהחשוד לא הושעה וכי הם טרם קיבלו את תוצאות הנתיחה שלאחר המוות ● "לא ייתכן שחייו של חולה נפש יקופחו ולא ייתכן כי משפחה הזועקת לעזרת המשטרה כגוף מקצועי, תזכה לתוצאה הפוכה בקטל של ממש" ● מח"ש בתגובה: "ההחלטה על החזרת השוטר החשוד לתפקידו אינה בסמכות מח"ש"

עוד 963 מילים

מנדלבליט ממשיך לעבוד בשביל נתניהו

בנוסף לעורכי הדין שמעסיק נתניהו במשפטו הפלילי ובבג"ץ, לראש ממשלת המעבר יש צוות נוסף שעובד עבורו פול-טיים ● היועמ"ש מנדלבליט ואנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות הגישו לבג"ץ תגובה בעתירה נגד הטלת המנדט על נאשם בפלילים שיש בה אי-דיוקים וטיעונים מפולפלים היוצאים להגנת נתניהו ● לא ברור מדוע מנדלבליט עובד כל כך קשה למטרה זו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי ... המשך קריאה

שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי חשבו שלעולם לא יראו את אבא שלהם יותר. ניסיתי להיות חזק רק לילדים אבל לא הצלחתי לשלוט בכאבים המייסרים את ליבי, לבי התמלא צערים וכאבים כי הייתי ממש מאוהב בבעלי. כל יום ולילה אני חושב עליו ומאחל תמיד שהוא יחזור אליי, הייתי ממש נסער ונזקקתי לעזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע שד"ר אלאבה יכול לעזור לאקס שלי לחזור במהירות . אז הרגשתי שאני צריך לנסות אותו. יצרתי איתו קשר והוא אמר לי מה לעשות ועשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות אחר כך בעלי באמת התקשר אליי ואמר לי שהוא כל כך מתגעגע אליי והילדים, כל כך מדהים !! אז ככה הוא חזר באותו יום, עם המון אהבה ושמחה, והוא התנצל על הטעות שלו והכאב שהוא גרם לי ולילדים. הנישואים שלנו היו חזקים מבעבר, הכל בזכות ד"ר אלאבה. הוא כל כך חזק והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אלאבה היה מכשף אמיתי ועוצמתי. אני תמיד אתפלל שהוא יחיה הרבה זמן כדי לעזור לילדיו בעת צרה, אם אתה כאן ואתה צריך את בחזרה לשעבר או שבעלך עבר לאישה אחרת, אל תבכה יותר, פנה עכשיו לגלגל האיות החזק הזה. הנה דוא"ל יצירת הקשר שלו בכתובת: {dralaba3000@gmail.com} או העבר לו WhatsApp דרך איש הקשר שלו למטה +2349071995123 תודה לך ד"ר ALABA.

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיק... המשך קריאה

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיקי 3000 בגלל ניגוד עניינים? ובשל ניגוד עניינים בתיק 3000, ניגוד העניינים גולש גם לתיקי נתניהו האחרים, ולמעשה לכל החלטה בכל עניין שקשור לנתניהו? ואולי הגיע הזמן שמגישי הבגצ יגישו עתירה כנגד מעורבות מנדלבליט בכל הקשור לנתניהו, כיוצא מהכשלים בחקירות תיק 3000 שפסחו על מנדלבליט עצמו? כן, אתם! בשביל זה אנחנו תורמים לכם, למקרה ותהיתם. ואולי הדילוג מעל דעת המיעוט של גרוניס במינוי מנדלבליט התבררה כרגע שבו בגצ הפך לסמרטוט. והגיע הזמן להקריא לבגצ את דעת המיעוט שלו, ולהגיד לבגצ, שדעת המיעוט הזאת לא מגיעה לקרסוליים של המציאות היום

עוד 975 מילים ו-2 תגובות

בשנה הבאה אמור להיפתח - באיחור ניכר - המוזאון לסובלנות של מרכז שמעון ויזנטל בירושלים ● מחיר הפרויקט השאפתני כבר חצה את רף הרבע מיליארד דולר, המוסלמים עדיין כועסים על בניית המוזאון על קרקע בית קברות, החברים מ"יד ושם" חשדנים בכוונות המוזאון החדש - והמבנה העצום כבר שינה מהותית את קו הנוף הירושלמי ● אז למה, בעצם, בנו את זה ומה בכלל יהיה שם? ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,211 מילים

יוזמת דרעי: ייערכו בחירות ישירות לראשות הממשלה, הכנסת תישאר ללא שינוי

בג"ץ דחה את העתירה נגד החלטת הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו ● לפיד: אופתע אם ריבלין לא יטיל עליי את הרכבת הממשלה ● נתניהו: תוך שבועיים תוצג בממשלה רפורמה מקיפה בטיפול בנכי ובפצועי צה"ל ● נתניהו קבע כי גלנט ורגב יכהנו לסירוגין כחברים בקבינט הביטחוני ● סמוטריץ': מוטב שתקום ממשלת בנט-לפיד מאשר ממשלה של מפלגות ימין שנשענת על רע"ם

עוד 52 עדכונים

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים ו-1 תגובות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס רוזנוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,404 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים

מי היה מאמין, לפני 73 שנים, שנגיע ליום שבו מדינות ערביות מברכות את ישראל לכבוד יום העצמאות ובלוגרים מהמפרץ ירכינו ראש ביום השואה ויום הזיכרון ● באיראן משחקים שחמט עם שאר העולם ● כצפוי, שיחות הגז עם לבנון לא מתקדמות לשום מקום ● הרמדאן הופך לארוע לעשירים בלבד במדינות ערב ● ומצרים העתיקה ממשיכה להפתיע את האנושות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,213 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה