המצילים מתוסכלים, הדייגים מיואשים, המתרחצים ממשיכים ובעלי החיים מתים

סוגרים את הים

אסון הזפת

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

חוף הילטון בתל אביב היה מפוצץ בגולשים בימים האחרונים. הם נהנו מגלים של שני מטר ולא נרתעו מהאיסור הגורף שהטיל משרד הבריאות על הכניסה למים בעקבות זיהום הזפת שהתגלה בחופי הארץ ב-17 בפברואר.

"כשיש גלים טובים מי שרוצה לגלוש ייכנס גם אם המצב יותר גרוע", אומר דניאל ידיד, מדריך גלישה בן 26 שבדיוק יצא מהים ומסיר את חליפת הגלישה. "הרגשנו את הזפת בטעם של המים, אבל זה נסבל. כנראה שאם היינו בבית ינאי ורואים את גושי הזפת אולי היינו חושבים פעמיים, אבל פה אתה לא יוצא עם זה מהים, לא נורא".

"הרגשנו את הזפת בטעם של המים, אבל זה נסבל. כנראה שאם היינו בבית ינאי ורואים את גושי הזפת אולי היינו חושבים פעמיים, אבל פה אתה לא יוצא עם זה מהים, לא נורא"

גם המתרחצים בחוף המשיכו להגיע לטבילת החורף. כך, למשל, רוני סגמן שגר בבית שבו נולד ברחוב סמוך לחוף טרומפלדור. "נכנסתי לים בכל הימים האחרונים, כרגיל. עד עכשיו אף אחד לא מת ואפילו לא הגיע למיון", הוא אומר ומצביע על גלגלת ניקוי הרגליים שהפכה לקצת יותר רלוונטית בשבוע החולף, אחרי ששנים היא לא הייתה בשימוש.

חוף הילטון השבוע (צילום: עומר שרביט)
חוף הילטון השבוע (צילום: עומר שרביט)

החופים בתל אביב אכן ספגו מכה קטנה יותר מאזורים אחרים בארץ, אבל גם כאן הטרקטורים שמנפים את החול עבדו שעות נוספות כדי לברור את הזפת מהחול ולאסוף אותה באופן ידני. פקחי החוף בתל אביב אפילו שקלו להשאיל מעיריית ראשון לציון את טרקטור ניפוי החול החדש שיש ברשותם.

אחד המצילים בחוף ירושלים אמר כי אם תהיה סערה נוספת הים ינקה את עצמו. גם אחרים העריכו כי האסון שפקד את החופים אולי הצטלם רע מאוד בכל מה שנוגע לצבים שמכוסים בשחור, אבל הטבע יאזן את עצמו. כולם מסכימים כי המכה האמיתית תכה בבעלי החיים הימיים בימים הקרובים כאשר גובה הגלים יירד והזפת תתחיל להתפשט במים הרדודים בקרבת החוף.

כולם נדבקו בזה

החופים בישראל עובדים עכשיו במתכונת חורף, מה שאומר שמעט מאוד תחנות הצלה פתוחות לאורך מישור החוף. עונת הרחצה הרשמית צפויה להיפתח ב-20 במרס. מתי זה יקרה באמת? גורם במשרד הבריאות אומר שעוד חזון למועד, ושהבדיקות עדיין לא תקינות.

דניאל ידיד בחוף הילטון (צילום: עומר שרביט)
דניאל ידיד בחוף הילטון (צילום: עומר שרביט)

לעומת זאת, במשרד להגנת הסביבה דווקא אומרים שהבדיקות של איכות המים תקינות, אלא שמדובר בסוג אחר של בחינה סביבתית שמבצעת החברה לחקר ימים ואגמים והמילה האחרונה ביחס למתרחצים היא של משרד הבריאות. משרדי הממשלה יכולים להמשיך לעצום עיניים, רק שהחופים עצמם יילכו ויתמלאו בשבועיים הקרובים, עם או בלי היתר.

"אני מקווה שעונת הרחצה תיפתח בזמן כי הימים החמים בפתח וכבר המוני מתרחצים וגולשים נמצאים בחוף הים למרות שהורו לא להיכנס", אומר אבי עפיה, ראש אגוד המצילים הארצי.

"בשבת האחרונה ביליתי בעצמי בחוף בת ים והיו המוני מתרחצים ואנשים שעשו ספורט על החוף, חלקם עם ניילונים שהגנו על הנעליים מהזפת. תמיד הייתה זפת בחוף, היו עושים חריש על החול עם טרקטור אבל כולם נדבקו בזה ברגליים, בכל זאת.

"בשנות ה-70 וה-80 כולם ידעו שלפני שעולים הביתה עוברים דרך הגלגלת עם מיכל הסולר שמנקה את כפות הרגליים. כיום אין כמעט צורך בזה כי בשנים האחרונים גורמי אכיפה של הגנת הסביבה עשו עבודה טובה, אבל הסיטואציה של זפת בחופים לא זרה לחופי הים התיכון, זה לא משהו שלא היה בעבר ולא אמור להפריע לרחצה. מה שהתרבה עם השנים זה דווקא המדוזות".

אבי עפייה, ראש איגוד המצילים (צילום: עומר שרביט)
אבי עפייה, ראש איגוד המצילים (צילום: עומר שרביט)

להערכתו של עפיה, אין בעיה להיכנס למים כבר עכשיו. "אם יהיה חם מאוד נראה כאן המוני ילדים ומתרחצים במים ומן הראוי שתהיה עליהם שמירה כי אין חשק להתחיל לספור מתים בתחילת עונת הרחצה.

"הזפת נמצאת פה בבת ים בעיקר על החול וזה לא נורא, לוקחים קרם הגנה או כל שמן אחר ושמים על נייר וזה יוצא בשנייה. פה גם הזרימו את הביוב חופשי לים ולא קרה כלום. האסונות הגדולים יקרו מזה שאנשים ייכנסו למים ולא יהיה מי שיעזור להם להיחלץ מהמצוקה. משרד הבריאות צריך לרדת מהאיסור הגורף להיכנס למים".

"פה גם הזרימו את הביוב חופשי לים ולא קרה כלום. האסונות הגדולים יקרו מזה שאנשים ייכנסו למים ולא יהיה מי שיעזור להם להיחלץ מהמצוקה. משרד הבריאות צריך לרדת מהאיסור הגורף להיכנס למים"

קדחת האסדות

במהלך החורף הרשויות המקומיות לוקחות על עצמן לתחזק מספר מצומצם מאוד של תחנות הצלה למקרי חירום. לפני כחמש שנים משרד הפנים והמצילים סיכמו על הארכת עונת הרחצה בחודשיים כך שהיא נפתחת לפני פסח ונמשכת שמונה חודשים. אלא שבמקביל לאיסור הכניסה למים, יש עוד איום שעלול למנוע את פתיחת העונה: אין תקציב מדינה.

חוף הים בחיפה, 17 בפברואר 2021 (צילום: דורון הורוביץ, פלאש 90)
חוף הים בחיפה, 17 בפברואר 2021 (צילום: דורון הורוביץ, פלאש 90)

באופן מסורתי, קיים ויכוח בין משרד האוצר למשרד הפנים והרשויות המקומיות במישור החוף באשר לנשיאה בנטל שירותי החוף. הרשויות המקומיות לא מוכנות לקחת על עצמן את איסוף האשפה ושירותי ההצלה עבור מתרחצים שמגיעים מעיר אחרת, ודורשות ממשרד הפנים תוספת תקציב, שלא נמצאת בתקציב המדינה.

כרגע אין הסכמה בין משרד הפנים לאוצר באשר לגודל התוספת. גורם באגף תקציבים אומר כי הונח על שולחן משרד הפנים מתווה לפתיחת עונת הרחצה, והם יצטרכו לתת תשובה. המתווה נוגע לתקציב השוטף של עונת הרחצה ולתקציבי פיתוח שמיועדים לפיקוח והצלה.

"הדיון הוא על היקף הסיוע בתקציב השוטף, בגלל התקציב ההמשכי ובגלל שזה לא נמצא בחוק התקציב, זה לא כלול – וכרגע מנסים לתת מענה על אף שזה לא מחויב לפי חוק התקציב ההמשכי".

"הדיון הוא על היקף הסיוע בתקציב השוטף, בגלל התקציב ההמשכי ובגלל שזה לא נמצא בחוק התקציב, זה לא כלול – וכרגע מנסים לתת מענה על אף שזה לא מחויב לפי חוק התקציב ההמשכי"

במשרד הפנים מסרו בתגובה: "עונת הרחצה אמורה להיפתח ב-20 במרץ בכפוף להחלטת ממשלה מה-22 בפברואר, וסוכם שמשרדי האוצר והפנים יסכמו בתוך שבועיים על אופן תקצוב פתיחת העונה לצורך פיתוח והנגשה, תפעול וסוגיות הצלה ובטיחות תוך התמודדות עם תרחישי אסון ימיים והיערכות למניעתם. הנושא עדיין במשא ומתן בין המשרדים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בחוף ים באשדוד בעקבות דליפת הנפט שגרמה לזיהום בחופי הארץ, 21 בפברואר 2021 (צילום: קובי גדעון/לע"מ‎)
ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בחוף ים באשדוד בעקבות דליפת הנפט שגרמה לזיהום בחופי הארץ, 21 בפברואר 2021 (צילום: קובי גדעון/לע"מ‎)

בתקווה שתימצא הקופסה התקציבית לפתיחת העונה, עדיין בחלק גדול מהחופים תהיה זפת על החול ובמים. המשרד להגנת הסביבה הודיע ברביעי בערב כי המכלית "אמרלד", שהבריחה נפט מאיראן לסוריה, היא זו שזיהמה את חופי הארץ.

לאחר שיצאה מתעלת סואץ המכלית כיבתה את מכשירי המיקום האוטומטי וזיהמה את המים של ישראל בין ה-1 ל-2 בפברואר. לאחר מכן האונייה פרקה את הנפט הגולמי שהיה עליה לכלי שיט אחרים באזור סוריה. החקירה העלתה עוד כי לא היה גילוי מוקדם על כתם הנפט.

מפת רמזור זיהום החופים של ישראל הולכת ונצבעת בימים האחרונים בכחול (זיהום קל מאוד), אחרי שקודם לכן הייתה צבועה בגוני כתום (זיהום בינוני). האזורים שנפגעו יותר הם החופים שמצפון לאשדוד, געש-יקום, חוף הכרמל ממעגן מיכאל ועד הבונים, החותרים, חופי עכו, ובדרגה החמורה ביותר קטע החוף שסמוך לראש הנקרה.

מאמצי הניקוי נמשכים, ואין דרך לשאוב את הזפת שנמצאת במים לפני שהיא תגיע לחול. העבודה צריכה להיות ידנית, כמה שזה נשמע סיזיפי.

זפת בחוף הבונים (צילום: אודי דגן)
זפת בחוף הבונים (צילום: אודי דגן)

החברה לאיכות הסביבה, קבלן הביצוע של המשרד, מפנה בימים אלה 1,200 טונות של חומר שזוהם בזפת מחופי הארץ. עד עכשיו פונו רק 120 טון מפלמחים, ג'סר א-זרקא, הרצליה ועתלית ובהמשך יהיה פינוי גם מחוף תל ברוך בתל אביב, חופי ראשון לציון, נתניה, חיפה ונהריה.

רני עמיר, ראש היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, הודה השבוע בדיון בוועדת הפנים, כי בישראל חסרות שתי תחנות חירום שאמורות לתת מענה מיידי לאירוע כזה בחופי הדרום והצפון. התחנות האלה אמורות להחזיק כוח אדם ושתי ספינות שאמורות לקבל התראות על כתמי שמן ולהגיע אליהם כדי לשאוב אותם לפני שיגיעו לחופי ישראל. זה לא קיים.

עמיר טען בדיון שלמשרד חסרים עשרות תקנים לאיוש תחנות כאלה, והשרה גילה גמליאל הוסיפה שלמעשה נדרשים עוד מאות פקחים, בימים האחרונים נחשף שגם הקרן למניעת זיהומי ים שימשה לאיוש תקני פקחים, וכך קרה שהכסף – שהיה אמור לעבור לרשויות המקומיות כדי לסייע בניקוי החופים – הגיע באיחור של כמה ימים.

תחנות הניטור שלא קיימות כרגע, יכלו לעכב את האסון, אלא שהוא רק קדימון למה שצפוי לקרות כאן במוקדם או במאוחר, נוכח ריבוי אסדות הגז והקידוחים שמשרד האנרגיה רוצה לאשר מול חופי הים של ישראל.

מבט אל אסדת קידוח הגז לווייתן משמורת הטבע חוף דור (צילום: Flash90)
מבט אל אסדת קידוח הגז לווייתן משמורת הטבע חוף דור (צילום: Flash90)

לא ברור מדוע יובל שטייניץ ממשיך לדבוק את בתנופת התעשייה של אנרגיה מתכלה ומזהמת, שאמורה להיות נחלת העבר. גם ההסכם שחתמה קצא"א עם איחוד האמירויות, להעברת נפט לאשקלון מעוד ועוד מכליות נפט שיגיעו מהמפרץ הפרסי דרך מפרץ אילת, יגביר את הסיכון לאסון הגדול הבא.

מפרץ אילת שקט יחסית, וכשהמכלית שתגיע לשם תדלוף, הים יתקשה לנקות את עצמו והאלמוגים ישלמו את המחיר. בחברת קו צינור אילת אשקלון (קצא"א) רוצים לספור את מאות מיליוני הדולרים שהסידור הזה יניב, אבל לא בטוח שזה שווה את הסיכון. רק לפני שבע שנים התפוצץ צינור של קצא"א ו-5 מיליון טון של נפט גולמי צבעו את שמורת עברונה בשחור.

תושבי אילת כבר מפגינים נגד ההסכם כמה שבועות ובשבת הקרובה כל הארגונים הירוקים יגיעו לכיכר הבימה בתל אביב כדי למחות נגדו וכנגד חוסר המוכנות שנחשף באסון הזפת הנוכחי.

ההסכם של קצא"א מול האמירויות נותר חסוי, והשרה גמליאל גילתה יהירות מוזרה בדיון בוועדת הפנים. כאשר נשאלה על ידי הח"כים האם תפרסם את הדו"ח בעניין קצא"א שנכתב על ידי גורמי משרדה, השיבה שאת עיקרי הדברים מהדוח היא עצמה כבר ביטאה, כך שהציבור לא חייב לראות אותו.

"Faithful Warrior", מכלית נפט, במזח של קצא"א באילת ב-8 בינואר 2021 (צילום: מור חן)
"Faithful Warrior", מכלית נפט, במזח של קצא"א באילת ב-8 בינואר 2021 (צילום: מור חן)

זפת בגודל אבטיח

"נגיע לעונת הרחצה בסדר, אבל אנשים משתמשים ורוחצים בים בכל ימות השנה וצריך לשמור עליו ולוודא שהוא פתוח באופן רציף ולא רק עם הדד-ליין של פתיחת העונה", אומרת מאיה יעקובס, מנכ"לית עמותת צלול.

"כרגע יש אנשים שלא שמים על ההוראות, וזה חשוב להם אז הם נכנסים למים ומוציאים זפת בגדלים של כדור טניס עד אבטיח. חלק מהזפת תיפלט החוצה וחלקה לתוך הים ותמשיך להרעיל את בעלי החיים, זה לא נעלם. אבל מה שקרה לנו באסון הנוכחי הוא רק פרומו לדברים שמפניהם אנחנו מתריעים לאורך שנים.

"כרגע יש אנשים שלא שמים על ההוראות, וזה חשוב להם אז הם נכנסים למים ומוציאים זפת בגדלים של כדור טניס עד אבטיח. חלק מהזפת תיפלט החוצה וחלקה לתוך הים ותמשיך להרעיל את בעלי החיים, זה לא נעלם"

"אסדות בקרבת החוף והגברה דרמטית של כמות המכליות שקצא"א מתכננת להביא לאילת מהמפרץ, זה סיכון הרבה יותר גדול. האסון שזה יכול לגרום לו יהיה קטסטרופה לחופים, לים ולטבע, אבל גם להתפלה, שמספקת 70% ממי השתייה.

"המכליות ותעשיית הגז והנפט הולכת וגדלה וצריך לשנות דרישות מהחברות ולבטל את הפרויקט של קצא"א, שכולם נגדו חוץ מהאוצר והחברה עצמה. זה לא משהו שיתרום למשק האנרגיה בישראל, הופכים אותנו לצינור יבשתי עוקף לתעלת סואץ, דרך הצינור המאוד לא מתוחזק של קצא"א שכבר גרם לאסונות טבע בעבר, תוך סיכון לא מידתי לנזק שיכול להיגרם למפרץ אילת ולאלמוגים בצפון סיני, עקבה וגם בחופי אשקלון.

נערה מנקה זפת בחוף הבונים, 25 בפברואר 2021 (צילום: קובי גדעון לע״מ)
נערה מנקה זפת בחוף הבונים, 25 בפברואר 2021 (צילום: קובי גדעון לע״מ)

"לפני כמה חודשים היה אסון של דליפה ממכלית במאוריציוס, או באר קידוח שבמשך חודשים לא הצליחו לעצור את הדליפה ממנה במפרץ מקסיקו. אלה התרחישים שעליהם אנחנו מדברים.

"משרד האנרגיה רוצה להרחיב את קידוחי הגז בים ולהקים עוד 4-5 אסדות, בלי שיש פיקוח עליהן ואין מוכנות לחירום כפי שאנחנו רואים עכשיו. ישראל יושבת על התוואי של האוניות ששטות מתעלת סואץ ואנחנו לא ערוכים להתמודד עם זיהום".

כרגע אין עבודות לניקוי הזפת מתוך הים, למעט יוזמות פרטיות. אם בהתחלה היה נדמה שהגושים יצופו על פני המים ואפשר לאסוף אותה בקלות, הרי שלמעשה היא שוקעת גם לקרקעית, מה שמאפשר לאסוף אותה רק בצלילה.

אחד הראשונים שדיווחו על הזפת בתוך הים הוא הביולוג הימי אנדריי אהרונוב: "ימים ספורים אחרי שהתברר שיש זיהום, צללתי עם חבר במערה הכחולה שנמצאת חצי קילומטר דרומית לחוף המוכרז בבונים. איך שנכנסתי למים הרגל שלי דרכה על משהו רך, ישר הבנתי שזו זפת ששקעה בקרקעית הים ונסחפה לחוף.

"במהלך הצלילה אספנו 30-40 קילו זפת בתוך 40 דקות. מה שעיצבן אותי הוא שיום לפני זה עוד התווכחתי עם אנשי ים אחרים ונשבעתי שזפת לא יכולה לשקוע כי היא צפה. גם כשדיברתי עם ביולוגים ימיים הם אמרו שהזפת צפה ולא אמורה לשכון בקרקעית, אבל המציאות עולה על כל דמיון".

אהרונוב לא חושב שהזיהום אמור למנוע רחצה בחופים אחרי שתבוצע בהם פעולת הניקוי. "אני אישית לא רואה סיבה לבעיה, הסכנה האמיתית היא לבעלי החיים שנושמים את המים האלה. ברגע שיהיה ים שקט, לא יהיה אוורור וכל הרעל שמופרש יהיה בריכוזים גבוהים, וככה יהיו עוד פיגועים סביבתיים נקודתיים".

"אני אישית לא רואה סיבה לבעיה, הסכנה האמיתית היא לבעלי החיים שנושמים את המים האלה. ברגע שיהיה ים שקט, לא יהיה אוורור וכל הרעל שמופרש יהיה בריכוזים גבוהים, וככה יהיו עוד פיגועים סביבתיים"

הוא קורא למשרד הבריאות להתיר כניסה למים לכמה שיותר צוללנים ומשרנקלים כדי שיוכלו לנקות את הים.

"עד עכשיו מעט בעלי חיים נפגעו באופן יחסי – המכה האמיתית עוד לפנינו וזה יקרה במים הרדודים ובלגונות. האיסוף הכי יעיל הוא בצורה של שנירקול כי גושי הזפת מרוכזים ליד החוף וקל לזהות אותם. שני חברים שלי אספו 15 קילו כל אחד בתוך דקות ספורות".

לעשות סוף להשתלטות

לצד המתרחצים, הצוללנים והגולשים, אלה שספגו מכה גדולה בסיבוב הנוכחי וקולם פחות נשמע הם הדייגים. ימים ספורים אחרי שהתברר האסון משרד הבריאות מיהר להודיע על איסור למכור דגים מהים התיכון, והדייגים שילמו את המחיר.

דייג בג'סר א-זרקא (ארכיון) (צילום: ענת חרמוני/פלאש90)
דייג בג'סר א-זרקא (ארכיון) (צילום: ענת חרמוני/פלאש90)

"יום אחרי הסערה, בשבת הראשונה של הזיהום, היינו מהראשונים שגילינו ודיווחנו והתחלנו לנקות. עבדנו כרגיל ומכרנו את השלל ביום ראשון", אומר סמי אלעלי, דייג מג'סר א-זרקא.

"ביום שני הגיעו נציגי משרד החקלאות לקחת דגימות וראינו ירידה גדולה במכירות, בהדרגה אנשים הפסיקו להגיע כדי לקנות, וברביעי הוציאו החלטה ממשלתית של איסור שיווק דגים מהים. הסוחרים לא קנו כמויות על אף שהיה שלל טוב. חלק מהדגים זרקנו והשמדנו ואם הצלחנו למכור זה היה בזיל הזול. חלק גם חילקנו.

"ספגנו את הנזק גם בשלל וגם בציוד שהתלכלך, רשתות ומנועים. כבר שמחנו שהיה שלל טוב אחרי כמה ימים של סערה במהלכם לא דגנו ועכשיו משביתים אותנו שוב, זורקים אותנו לים בלי פיצוי ותמיכה. כל הזמן אומרים לנו שרוצים לעשות עוד ועוד בדיקות.

"ספגנו את הנזק גם בשלל וגם בציוד שהתלכלך, רשתות ומנועים. כבר שמחנו שהיה שלל טוב אחרי כמה ימים של סערה במהלכם לא דגנו ועכשיו משביתים אותנו שוב, זורקים אותנו לים בלי פיצוי ותמיכה"

אתה לא חושב שהשלל שלכם מזוהם?
"ממקרים קודמים של זפת ששטפה את הים זה לא פוגע, חלק צף ומתגבש וחלק שוקע בקרקעית. אף אחד לא יכול להעריך עכשיו את גודל הנזק של הפגיעה בריף, באצות ובבעלי החיים, אבל הדג לא אוכל זפת או פלסטיק, אלא אם כן הוא מתכסה בה, ואז זה ניכר".

סמי אלעלי מאגוד הדייגים (צילום: עומר שרביט)
סמי אלעלי מאגוד הדייגים (צילום: עומר שרביט)

אלעלי הוא גם דובר אגוד הדייגים. לדבריו, המכה הנוכחית מתווספת לאינספור סנקציות והגבלות שהושתו על הדייגים בשנים האחרונות. הוא מזכיר שבשנה החולפת נאכפה עליהם השבתה מתוקף תקנות הקורונה, במקביל להשבתה בעונת הרבייה, ומשום מה הם לא קיבלו פיצוי כספי. בנוסף, השרה גמליאל בוחנת עכשיו הוספה של דגים לרשימת המינים המוגנים.

לדעתו, הדייגים הם קורבן של התעשיות המזהמות והארגונים הירוקים שכביכול רוצים להלבין את עצמם על חשבון הדייגים. לדבריו, משרד החקלאות והארגונים הירוקים רוצים שהענף יתאושש והדגה תתרבה אבל זה לא קורה בפועל.

"כך קרה שבחמש השנים האחרונות היו הגבלות על היקף פרישת הרשתות, הצי, הזמן ומרחב הדיג, וכל זה היה אמור לאושש את הדגה, אבל זה לא קרה כי הפגיעה לא מגיעה מדיג יתר אלא מגורמים אחרים שמזהמים את הים.

"עכשיו, אחרי כל ההגבלות על הדיג, במקום לטפל במזהמים האמיתיים הם רוצים להפוך עוד מקטעים לשמורות טבע כדי לשמור על הסביבה הימית. ומה יישאר לנו? החברה להגנת הטבע תמכה במיקום אסדת לווייתן בקרבת החוף. אלף ימי דיג לא יפגעו בדגה ובים כמו יום אחד של זיהום התעשייה הפטרוכימית או אונייה שתדלוף. הם חזקים על חלשים.

מנקים בג'סר א זרקא (צילום: עומר שרביט)
מנקים בג'סר א זרקא (צילום: עומר שרביט)

"כולם ראו את הפשעים בים: האסדות והמפעלים של הטייקונים שמשתלטים על המרחב הימי, אבל כדי לטייח את הפנים שלהם כשומרי טבע רוצים לממש את החזון שלהם על חשבון הדייגים שהם האוכלוסייה המוחלשת ביותר במדינה.

"האסדות והמפעלים של הטייקונים שמשתלטים על המרחב הימי, אבל כדי לטייח את הפנים שלהם כשומרי טבע רוצים לממש את החזון שלהם על חשבון הדייגים שהם האוכלוסייה המוחלשת ביותר במדינה"

"בטווח הארוך, לאסון הנוכחי יהיו השלכות חמורות. ייקח שנים לנקות את הריף ולא נוכל לדעת את מלוא ההיקף של הנזק, אבל זה איתות: הציבור צריך לקום ולעשות סוף להשתלטות של תעשיות מזהמות ולהחזיר את הים לציבור.

"הים חשף את האמת על הפשעים בים שדיברנו והתרענו עליהם במשך שנים. הים ינקה את עצמו והטבע יתאזן, אבל כמה הוא יכול להתאזן?".

עוד 2,416 מילים
כל הזמן // יום שני, 19 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משבר האקלים: ישראל תקועה עמוק בשלב הדיבורים

רגע לפני יום כדור הארץ וועידת האקלים שמכנס ג'ו ביידן, הציגו משרדי האנרגיה והגנת הסביבה יעדים לאומיים לצמצום פליטות גזי חממה ● עושה רושם שיובל שטייניץ וגילה גמליאל באמת רוצים להוביל את ישראל למהפך אנרגטי וסביבתי, אלא שבסיטואציה הפוליטית הנוכחית, כל תוכנית עתידית היא לא יותר ממילים ברוח ● פרשנות

עוד 793 מילים

לשופרות כדאי להקשיב לפרשנים הימנים

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיניהם של יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים, שמבקשים להתנער מהתמיכה האוטומטית של רוב מחנה הימין בנתניהו. ההתפכחות באה לידי ביטוי בקרב הימין והמגזר החרדי, אך רואים אותה גם בקרב אנשי המחאה.

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיני יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים. את ההתפכחות רואים גם בקרב אנשי המחאה

בימים בהם כונו המפגינים "מפיצי מחלות" (שהרי לנוכח מצב התחלואה כיום הם כבר הפסיקו להפיץ מחלות ועברו לסטטוס של כינים), המפגינים סיפרו שנתקלו בלא מעט אנשי ימין שהתפכחו, עזבו את הליכוד ועברו להשתתף בעצמם במחאה. מי שמכיר את הנפשות הפועלות יודע כי חלק מאנשי המחאה הם אנשי ימין או אנשי ליכוד לשעבר.

כאמור, הקולות המפוכחים נשמעים גם בתקשורת החרדית. תקשיבו למשל לריבלין (לא הנשיא) הפרשן החרדי יעקב ריבלין, למשל, אמר:

"בוחרים של שישים ואחד מנדטים בחרו באלו שהבטיחו לא לשבת איתו. זה רצון הבוחר, זו פעם רביעית ומן הראוי שנתניהו יכבד אותו וילך הבייתה".

 מאמר שכתב העיתונאי אריאל כהנא ב"ישראל היום" עורר סערה. עצם כתיבת המאמר משקפת את קיומם של בקיעים בחומה הבצורה שנבנתה ע"י הימין כדי להגן על נתניהו. במאמר המדובר, כהנא מנסה לשכנע את חבריו מהימין כי הפתרון למשבר הפוליטי יהיה, כדבריו, לשחרר את הפקק הלו הוא נתניהו.

מהטקסט של כהנא, למי שנתקל לראשונה בכותב, ניתן ללמוד כי הוא בעל עמדות ימין. או כפי שמדקלמים זאת נתניהו ושריו – "על מלא". עם זאת, ניתן לומר לזכותו שהוא מקדם באופן גלוי ובאומץ פתרון פרגמטי ששומר על הימין בשלטון, ללא ראש ממשלה עם 3 כתבי אישום, הפועל על פי האינטרסים האישיים שלו לפני טובת המדינה. פתרון שבאופן אישי בהחלט לא מקובל עלי, כמי שתומך בממשלת שינוי, אך השיח שכהנא מעורר בעקבות מאמרו מעניין, וניתן ללמוד ממנו על הלך הרוח המתגבש בימין.

כהנא כותב במאמרו:

"זו המציאות הפוליטית, טובה או רעה, מוצדקת או מעוותת, הגונה או אכזרית. זה פוצע את הלב, במיוחד לאנשים כמוני שליוו את נתניהו מקרוב. אך ככל שאדם יכול לצפות את העתיד, המציאות הזו לא תשתנה.

הריאל פוליטיק הוא שנתניהו הוא איש הציבור היחיד שאם יזוז במעט מתפקידו הנוכחי, תתאפשר הקמת ממשלה בישראל. אם בנט או סער, או ליברמן, או לפיד, או מיכאלי, או סמוטריץ', יעזבו עדיין לא תקום ממשלה, משום שאף מפלגה לא תשנה את עמדתה בנוגע אליו. לעומת זאת, אם נתניהו יתגמש ניתן יהיה להקים ממשלה ברגע.

זה אולי לא צודק ולא פייר אך זה המצב. אחרי שנתיים של סחרור נוראי, הדרך היחידה להקים ממשלה בישראל היא ויתור של נתניהו.

הרעיונות מסתובבים בחלל האוויר. בכיר אחר מהליכוד שיחליף אותו. רוטציה מעוגנת בחוק וערובות אחרות. לא הפרטים חשובים אלא העיקרון. בלי נכונות של נתניהו לשחרר את הפקק, לא תוקם ממשלה בעתיד הקרוב או הרחוק. ודאי וודאי שלא תוקם ממשלה לאומית, שתחולל את הרפורמות במערכת המשפט, תדאג להתיישבות ובכלל תהלום ערכיהם של נתניהו ומצביעיו".

נחסוך לכם את ההשמצות שספג כהנא בטוויטר בתגובה למאמרו. לפי תגובתו להשמצות, ניתן להבין שהאיש מכיר היטב את נתניהו:

"אני מלווה את נתניהו 25 שנה. בבחירות 1996 עמדתי בצמתים עם תמונותיו. כעיתונאי, מאז שב לראשות ב-2009, כשדיברו על 'בידוד מדיני', אני כתבתי שישראל פורחת. כשלעגו לקשריו עם פוטין טענתי אני בשבחם. כשהשמיצו את נאומיו בקונגרס, דיברתי על גדולתם. איני צריך הטפות".

והנה גם הפרשן החרדי יאיר שרקי מצטרף ומעז להציע אלטרנטיבה לתקיעות האינסופית:

"ואחרי ימי הזיכרון והעצמאות, בלתי נתפס שאחדות לא עולה אפילו כאפשרות כדי לפתור את המצב הפוליטי. בפעם הקודמת השמאל-מרכז התפשר ורוּמה. עכשיו תור הימין לוותר: אם נתניהו לא מסוגל להיות שני ברוטציה, ממשלת אחדות של בנט – לפיד עדיפה מעוד בחירות והמשך ההתגוששות".

וישנו גם בני רבינוביץ', פרשן חרדי הכותב ב"יתד נאמן", שנראה כי מאס בסגידה לנתניהו:

"האפשרות היחידה שלפנינו (אחרי שנכשלת כבר 4 פעמים) חדה וברורה; חלאס. לך לקיסריה, ותוך 5 דקות תוקם כאן ממשלה יציבה וחזקה".

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית. וכאמור, גם גורמים בימין ובמגזר החרדי מתחילים להבין זאת ולגלות את הפנים האמיתיות של נתניהו מתחת למסיכה (לא זו של הקורונה).

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית

אותם ח"כים, פעילים פוליטיים ועיתונאים שהתפכחו – חייבים להשמיע את קולם ולפעול ביחד למען יצירת תפנית במציאות הפוליטית ההזויה. תומכי הליכוד סבורים שהרוב בחר בנתניהו, כלומר ב-30 מנדטים, אך כפי שריבלין אמר וכפי שנאמר לא מעט – הציבור בחר ב-62 מנדטים שמתנגדים לנתניהו. אמרתם שהרוב קובע והפעם אתם צודקים. לפי השיטה, הרוב נגד נתניהו.

בכתבה דילמת הליכודניקים ששודרה אמש (ראשון) ניתן לראות כי למספר ליכודניקים ירד האסימון, או בעידן של היום – ירדה האפליקציה, והם מבינים שבלי נתניהו יכלה להיות להם ממשלה ימנית עם ראש ממשלה אחר מהליכוד.

הזכרתי את ישראל היום בשל המאמר של כהנא. אבל ראוי להתעכב גם על רגעים מעניינים שאירעו באולפן שישי האחרון, כשבועז ביסמוט הגדיר את העיתון שאותו הוא עורך: "עיתון ימני שמרן שמתנגד לכניסה של רע"ם לממשלה".

זו לא הפעם הראשונה שביסמוט שוגה בדיווח או בניתוח המציאות. ישראל היום הוא עיתון שפועל לפי דגם ישן שדי נעלם מהעולם, כך שיתכן שכדאי לשנות את שמו ל"ישראל אתמול". עיתון מגויס שנולד ע"י מקורבו של נתניהו שלדון אדלסון המנוח, במטרה להביע תמיכה/לקדם/לחזק את נתניהו, על פי הדגם הסובייטי שנולד בראשית המאה ה-20 והתחדד בתקופת המלחמה הקרה. דגם לפיו, כדי להנחיל את מסרי השלטון לכלל האוכלוסייה, הפעילה המדינה הקומוניסטית מכונת תעמולה משומנת היטב. פייק ניוז שנקרא, למרבה האירוניה: "אמת". פראבדה.

הוויכוח בין גדי סוקניק לשי גולדן, שלאחרונה קיבל זמן מסך עודף במקום ד"ר הילה קורח הנפלאה, ממחיש את הוויכוח הקיים היום בין אלו שזועמים על התועמלנים, או בשפה של היום "השופרות", לבין אלו שתומכים בהם כחלק מהתמיכה בנתניהו. מי שמקשיב לאחרונה לגולדן מבין היטב את סוקניק.

שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.

סערה בשידור חי | שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.גדי סוקניק מרמז האשמות חסרות בסיס כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוסף הופך את ראש המוסד יוסי כהן למעיין עושה דבריו האישיים של נתניהו.שי גולדן לא נשאר חייב.

Posted by ‎לירן אלמוג כהן – Liran Almog Cohen‎ on Sunday, April 11, 2021

רשימת השופרות ארוכה, וקוראת תיגר על הקביעה שהתקשורת שמאלנית, שיש ממש בהתקפה של נתניהו על התקשורת, ובעיקר מרדדת את התקשורת.

נחזור לביסמוט, שמדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים כדי לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן, עד שזה נראה שהוא מנסה לבסמט לנו את התודעה. חצי עם מעריך את השופרות, חצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך ולשמור על לחץ דם תקין.

ביסמוט, מדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן. חצי עם מעריך את השופרות וחצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך תוך שמירה על לחץ דם תקין

ואם כבר ישראל היום, אי אפשר לסיים את הפוסט מבלי להתייחס לבחירה שלו  להקדיש את השער בערב יום הזיכרון לחייל אליאור עזריה, מה שמשקף את הערכים והסטנדרטים של העיתון, שמשקפים נאמנה את אלו של השלטון שאותו הם מדבררים.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,030 מילים ו-2 תגובות

נתניהו: "יש פתרון לפלונטר הפוליטי - בחירות ישירות"

נוכח הפרסומים כי נתניהו בוחן ההצבעה ישירה לראש ממשלה ציטט סער את נתניהו שאמר פעם ״שיטת ממשל אינה זוג גרביים" ● נתניהו ובנט נפגשים ● לפיד נפגש עם עודה וטיבי ● ישועה: נדרשתי להסיר תמונה של יאיר מתנשק עם חברתו כי רה״מ אמור לחתום על הנפקה ● סמי אבו-שחאדה על האלימות ביפו: ״אנשים שבאים לעיר מעורבת ורואים בה משהו שצריך לשנות - זה מסוכן"

עוד 30 עדכונים

משבר הדיור חוזר, ובגדול: עשור אחרי מחאת האוהלים ברוטשילד, מחירי הדירות שוב דוהרים כלפי מעלה ● הביקושים גבוהים ויש מחסור בדירות באזור המרכז ● כחלון ניסה לבלום את המחירים ונכשל בעוד שדרעי וליצמן נתפסים כמי שדואגים לסקטור שלהם ● חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות הקבלנים: "אנחנו כבר 13 שנה במשבר מתמשך והוא חמור לדעתי יותר מהמשבר עם איראן"

עוד 2,443 מילים

למקרה שפיספסת

"מה לנו כי נלין אם בהם נוהגים ככה?"

ראיון נעמי מורביה עוקבת בייאוש אחר מחאת נכי צה"ל ● כמי שמובילה את מאבק הנכים להעלאת קבצת הנכות בביטוח לאומי מזה שנים, היא מאמינה שהעוול שנעשה לנכי צה"ל אף גדול מזה שנעשה לנכים שהיא מייצגת ("בגלל האחריות השילוחית של המדינה"), חושפת כי גם בנה הוא הלום קרב ומזהירה את נכי צה"ל מפני הבטחות השווא של נתניהו: "מצבם נעשה יותר גרוע בגללו. אז למה שנאמין לו?"

עוד 1,111 מילים

הנסיך חמזה תחת מתקפה

המלך עבדאללה עבר למתקפה ומכפיש באופן מתוחכם את הנסיך חמזה, למרות ההכרזה הרשמית על סיום המחלוקת בבית המלוכה. המלך עבדאללה סבור כי הנסיך חמזה היה חלק מתוכנית סעודית לממש את תוכנית "עסקת המאה" ולהחליף את ירדן בתפקיד האפוטרופוס על המקומות הקדושים בירושלים.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות" אליו וליורש העצר והתחייב לכבד את החוקה.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה, המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות"

המלך עבדאללה והנסיך חמזה נראו יחדיו, בפעם הראשונה מאז פרוץ המשבר, באירוע לציון 100 שנים להקמת המדינה ההאשמית. אולם אין לטעות, המשבר נותר עמוק מאוד. בפרשה עדיין עצורים כ-20 איש ולא ברור מה יעלה בגורלם. ברחוב הירדני לא מאמינים לגירסת השלטונות על קשירת קשר כביכול של הנסיך חמזה, ביחד עם "גורמים חיצוניים" (סעודיה) להפיל את שלטון המלך. הציבור דורש הסברים מהממשלה ולא מקבל אותם, והרושם הכללי הוא שהיה כאן ספין תקשורתי גדול של ארמון המלוכה כדי לחפות על הכישלון הגדול שלו בטיפול במשבר הכלכלי ובמגיפת הקורונה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה שלה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומהתמיכה של השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה.

הנסיך חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם, במיוחד הקלטת הויכוח הלוהט בינו לבין הרמטכ"ל יוסף אלחניטי שהגיע לביתו כדי להזהירו. עכשיו עבר המלך עבדאללה לשלב של מתקפת נגד כדי להכפיש את הנסיך חמזה.

למרות שהתובע הכללי בירדן אוסר על אמצעי התקשורת, כולל הרשתות החברתיות, לפרסם שום מידע בפרשה – פירסם אחד מ"שופרות התעמולה" של המלך עבדאללה מאמר הכפשה נגד הנסיך חמזה.

את המאמר בעיתון הירדני "אלע'ד", פירסם העיתונאי פהד אלחיטאן, יו"ר מועצת המנהלים של ערוץ הטלוויזיה הירדני, המקורב לבית המלוכה, בו הוא האשים את הנסיך חמזה כי בשל החלומות והשאיפות האישיים שלו חרג ממעמדו והיה מעורב בקשירת קשר נגד המלך עבדאללה. מזימה שאף נקבעה לה "שעת אפס" ולוח זמנים מפורט, עד להתערבות גורמי הביטחון הירדנים בפרשה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה לה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומתמיכת השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה. חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם

המאמר של פהד אלחיטאן היה ההאשמה הרשמית הראשונה של גורם ממשלתי רשמי נגד הנסיך חמזה, למרות שהמלך הודיע על סיום הפרשה. המאמר עורר זעם רב ברשתות החברתיות על פירסומו למרות האיסור של התובע הכללי. נשמעו קריאות להעמיד את אלחיטאן לדין והיו תגובות תמיכה רבות בנסיך חמזה, אולם, לציבור הירדני ברור כי המאמר הוא פרי עטו של השופר של משפחת המלוכה.

בכך לא נסתיים מסע ההכפשה של  הנסיך חמזה, ראש הממשלה בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער שנמשך כמה שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד הנסיך חמזה.

בסקירה של ראש הממשלה לחברי הפרלמנט נמסרו הדברים הבאים:

1

קשירת הקשר נגד המלך עבדאללה נועדה להחלישו בגלל התנגדותו ל"עסקת המאה" של טראמפ. הנסיך חמזה ו"גורמים פנימיים וחיצוניים" ניסו להוביל מהלך, שבו יביעו השבטים הבדואים בדרום ירדן נאמנות לנסיך חמזה, שהציג את עצמו בפגישות עימם כתחליף למלך עבדאללה.

הנסיך חמזה דחה כל מיני יוזמות שהציע לו המלך עבדאללה והוא הפר את החוקה הירדנית.

2

ראש הממשלה סירב לומר מיהם "הגורמים החיצוניים" המעורבים בקשר, שרצו לזעזע את ביטחון ויציבות הממלכה, אך רמז למעורבות של סעודיה.

3

ראש הממשלה מתח ביקורת על הנסיך חמזה, בתואנה שלא התנהג כיאה ל"נסיך האשמי" וקצין בצבא ירדן, כאשר הקליט בחשאי את הרמטכ"ל הירדני והדליף את ההקלטה לאמצעי התקשורת בעולם.

4

המלך עבדאללה ניסה להניא את הנסיך חמזה מהשאיפות האישיות שלו ללא הצלחה.

בהמשך מסע ההכפשה של חמזה, רה"מ בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער של שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד חמזה

5

גורמי הביטחון הירדנים התערבו וערכו מעצרים רק ברגע שהתוכנית של הנסיך חמזה ומקורביו באסם עוואדללה והשריף חסן בן זיד נכנסה לשלב מעשי ונקבעו לה תאריכים ולוחות זמנים. התוכנית הייתה להסית את השבטים הבדואים נגד המלך עבדאללה ומוסדות המדינה. "הגורמים החיצוניים" העבירו כספים לבאסם עוואדאללה לרכוש נדל"ן במזרח ירושלים כדי לקדם את "עסקת המאה" על רקע התנגדות המלך לתוכנית ולויתור על ירושלים ומחיקת הזהות הלאומית הפלסטינית.

6

החקירה נמצאת באחריות התובע הכללי, שיעביר כתבי אישום נגד המעורבים לבית הדין המיוחד לביטחון המדינה.

*  *  *

"מלחמת האחים" בבית המלוכה הירדני נמשכת, למרות שרשמית הפרשה הסתיימה. המלך עבדאללה מנסה לשקם את הנזקים שנגרמו לו בדעת הקהל בירדן ולהכפיש את הנסיך חמזה.

עם זאת, למרות שברור כי לא היה שום ניסיון הפיכה בירדן, הפרשה מעידה על החשש הגדול של המלך עבדאללה מכך, שלמרות שהנשיא טראמפ איננו עוד בבית הלבן – תוכנית "עסקת המאה" לא ירדה מן הפרק, וכי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מנסה לבחוש בנעשה בירדן, באמצעות הנסיך חמזה. זאת כדי להביא בסופו של דבר להשתלטות סעודית על מעמד האפוטרופסות על המקומות הקדושים בירושלים, שמוקנית לירדן בהתאם להסכם השלום עם ישראל משנת 1994.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 787 מילים
עודכן לפני 6 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הפרסום אתמול כאילו דרעי, נתניהו ובנט מבקשים לקדם בחקיקה זריזה בחירות ישירות לראשות הממשלה בתוך שבועיים מעיד על הפאניקה בסביבת נתניהו ושותפיו, שמבינים כי הזמן אוזל - ואין להם שום היתכנות להקים ממשלה ● וכך, הייאוש מתחיל לחלחל גם לתוך שורות הליכוד וגם ההכרה שאפילו באופוזציה, אף אחד לא ינסה להחליף את נתניהו בראשות המפלגה ● פרשנות

עוד 449 מילים ו-3 תגובות

משפחתו של פגוע הנפש שנהרג בחיפה דורשת להשעות את השוטר החשוד

מעקב זמן ישראל שלושה שבועות אחרי שמוניר ענבתאווי נורה למוות בידי שוטר, פנתה משפחתו למח"ש בתלונה על כך שהחשוד לא הושעה וכי הם טרם קיבלו את תוצאות הנתיחה שלאחר המוות ● "לא ייתכן שחייו של חולה נפש יקופחו ולא ייתכן כי משפחה הזועקת לעזרת המשטרה כגוף מקצועי, תזכה לתוצאה הפוכה בקטל של ממש" ● מח"ש בתגובה: "ההחלטה על החזרת השוטר החשוד לתפקידו אינה בסמכות מח"ש"

עוד 963 מילים

מנדלבליט ממשיך לעבוד בשביל נתניהו

בנוסף לעורכי הדין שמעסיק נתניהו במשפטו הפלילי ובבג"ץ, לראש ממשלת המעבר יש צוות נוסף שעובד עבורו פול-טיים ● היועמ"ש מנדלבליט ואנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות הגישו לבג"ץ תגובה בעתירה נגד הטלת המנדט על נאשם בפלילים שיש בה אי-דיוקים וטיעונים מפולפלים היוצאים להגנת נתניהו ● לא ברור מדוע מנדלבליט עובד כל כך קשה למטרה זו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי ... המשך קריאה

שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי חשבו שלעולם לא יראו את אבא שלהם יותר. ניסיתי להיות חזק רק לילדים אבל לא הצלחתי לשלוט בכאבים המייסרים את ליבי, לבי התמלא צערים וכאבים כי הייתי ממש מאוהב בבעלי. כל יום ולילה אני חושב עליו ומאחל תמיד שהוא יחזור אליי, הייתי ממש נסער ונזקקתי לעזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע שד"ר אלאבה יכול לעזור לאקס שלי לחזור במהירות . אז הרגשתי שאני צריך לנסות אותו. יצרתי איתו קשר והוא אמר לי מה לעשות ועשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות אחר כך בעלי באמת התקשר אליי ואמר לי שהוא כל כך מתגעגע אליי והילדים, כל כך מדהים !! אז ככה הוא חזר באותו יום, עם המון אהבה ושמחה, והוא התנצל על הטעות שלו והכאב שהוא גרם לי ולילדים. הנישואים שלנו היו חזקים מבעבר, הכל בזכות ד"ר אלאבה. הוא כל כך חזק והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אלאבה היה מכשף אמיתי ועוצמתי. אני תמיד אתפלל שהוא יחיה הרבה זמן כדי לעזור לילדיו בעת צרה, אם אתה כאן ואתה צריך את בחזרה לשעבר או שבעלך עבר לאישה אחרת, אל תבכה יותר, פנה עכשיו לגלגל האיות החזק הזה. הנה דוא"ל יצירת הקשר שלו בכתובת: {dralaba3000@gmail.com} או העבר לו WhatsApp דרך איש הקשר שלו למטה +2349071995123 תודה לך ד"ר ALABA.

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיק... המשך קריאה

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיקי 3000 בגלל ניגוד עניינים? ובשל ניגוד עניינים בתיק 3000, ניגוד העניינים גולש גם לתיקי נתניהו האחרים, ולמעשה לכל החלטה בכל עניין שקשור לנתניהו? ואולי הגיע הזמן שמגישי הבגצ יגישו עתירה כנגד מעורבות מנדלבליט בכל הקשור לנתניהו, כיוצא מהכשלים בחקירות תיק 3000 שפסחו על מנדלבליט עצמו? כן, אתם! בשביל זה אנחנו תורמים לכם, למקרה ותהיתם. ואולי הדילוג מעל דעת המיעוט של גרוניס במינוי מנדלבליט התבררה כרגע שבו בגצ הפך לסמרטוט. והגיע הזמן להקריא לבגצ את דעת המיעוט שלו, ולהגיד לבגצ, שדעת המיעוט הזאת לא מגיעה לקרסוליים של המציאות היום

עוד 975 מילים ו-2 תגובות

בשנה הבאה אמור להיפתח - באיחור ניכר - המוזאון לסובלנות של מרכז שמעון ויזנטל בירושלים ● מחיר הפרויקט השאפתני כבר חצה את רף הרבע מיליארד דולר, המוסלמים עדיין כועסים על בניית המוזאון על קרקע בית קברות, החברים מ"יד ושם" חשדנים בכוונות המוזאון החדש - והמבנה העצום כבר שינה מהותית את קו הנוף הירושלמי ● אז למה, בעצם, בנו את זה ומה בכלל יהיה שם? ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,211 מילים

יוזמת דרעי: ייערכו בחירות ישירות לראשות הממשלה, הכנסת תישאר ללא שינוי

בג"ץ דחה את העתירה נגד החלטת הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו ● לפיד: אופתע אם ריבלין לא יטיל עליי את הרכבת הממשלה ● נתניהו: תוך שבועיים תוצג בממשלה רפורמה מקיפה בטיפול בנכי ובפצועי צה"ל ● נתניהו קבע כי גלנט ורגב יכהנו לסירוגין כחברים בקבינט הביטחוני ● סמוטריץ': מוטב שתקום ממשלת בנט-לפיד מאשר ממשלה של מפלגות ימין שנשענת על רע"ם

עוד 52 עדכונים

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים ו-1 תגובות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס רוזנוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,404 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה