ירון זליכה נואם בהפגנת העצמאים, 22 באוקטובר 2020 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
ירון זליכה משוכנע שהוא היחיד שיציל את המשק, גם אם לא יהיו לו מספיק מצביעים

"אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

ראיון

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

תשע וחצי בבוקר. מטה המפלגה הכלכלית, בשוליה המערביים של שכונת התקווה, נראה כמו משרד הייטק נטוש. פרופ' ירון זליכה נכנס, מתנשף, מתנצל על האיחור.

מאחורי דמות הכלכלן הזועף ניצב אדם חביב, מלא הומור, שקל ללכת שבי אחרי המסרים והמטרות שלו. לפניו משימת חייו, שלא ברור איך יעמוד בה: לעבור את אחוז החסימה או לפחות להתנהג כאילו יעבור אותו.

ראיונות עם פוליטיקאים בתחילת דרכם, עוד לפני שהפכו להיות רובוטים שמדקלמים רק דפי מסרים, מרתקים יותר מפוליטיקאים משופשפים. ואולי זו הבעיה הכי גדולה של זליכה – שהוא אינו הפוליטיקאי הכי משופשף בשכונה.

אומרים עליך שאתה לוחם שחיתות וצדק, בלתי מתפשר, שלא רואה מימינו ומשמאלו. אחד שיתאבד על כל משימה שהציב לעצמו. בקיצור, יש לך את כל התכונות הדרושות להיות פוליטיקאי כושל.
"אם המשק יכול להתנהל בלעדיי אז אולי עדיף, אבל הוא לא יכול. ב-20 השנים האחרונות הוא פשט את הרגל פעמיים. ב-2003 הוא נאלץ להביא משוגע כמוני כדי שיוכל לעשות את העבודה השחורה. זה מה שעשיתי – את העבודה השחורה הזו כשהייתי חשב כללי במשרד האוצר".

ירון זליכה בהפגנה של עובדי ארקיע נגד בעלי החברה, האחים נקש, בהרצליה, 29 ביולי 2020 (צילום: פלאש90)
ירון זליכה בהפגנה של עובדי ארקיע נגד בעלי החברה, האחים נקש, בהרצליה, 29 ביולי 2020 (צילום: פלאש90)

אתה משכנע עכשיו למה לבחור בך כאיש מקצוע, אבל לא מסביר למה לבחור בך כפוליטיקאי.
"כשאתה פושט את הרגל אין לך ברירה אלא להביא איש מקצוע".

בעולם אוטופי אתה צודק, אבל בעולם האמיתי אתה מקבל את יעקב ליצמן כשר בריאות במשבר הבריאותי הכי גדול שהיה פה.
"בעולם האמיתי אני חילצתי את המשק בשנת 2003 ממיתון, לא אתה ולא ליצמן. אנחנו הולכים לקראת אסון כלכלי. אם יביאו אותי בדקה ה-90, האסון יימשך יותר זמן. יביאו אותי בדקה ה-88 האסון יימשך פחות זמן. אבל זה שיביאו אותי זה ודאי.

"אני הולך להיות שר האוצר בסיבוב הזה או בסיבוב הבא. רק שבסיבוב הבא זה יעלה הרבה יותר. אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה".

אבל גם אם הציבור ייתן בך אמון ותיכנס לכנסת לא בטוח שתוכל לשכנע את הפוליטיקאים למנות אותך לשר האוצר.
"יכולתי להתפשר ולקבל את תיק האוצר מטעם יאיר לפיד או גדעון סער – ולא להצליח לשנות שום דבר. אבל לא רציתי להיות תלוי בהם ולכן גם לא הלכתי איתם".

או שחששת לקבל הבטחת שווא למינוי לשר אוצר.
"זו גם אפשרות, הרי אנחנו מכירים את הפוליטיקאים. לפיד הקים את המפלגה שלו עם 79 בעלי הון שמימנו אותו. אני מכיר את המשק הישראלי כמו כף היד שלי. אני לא מכיר 79 בעלי הון.

יאיר לפיד (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
יאיר לפיד (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

"מאיפה לפיד הגריל 79 בעלי הון שמאמינים בו ונותנים לו כסף להקים את המפלגה? ומה הוא עושה אחרי שהוא נהיה שר אוצר? מחבק אותם, מוסיף להם הטבות מס על חשבון העלאת נטל המס למשקי הבית. הבטיח א', עשה ב'. אני לא בסרט הזה. אני מעדיף להיות תלוי בציבור".

"לפיד הקים את המפלגה שלו עם 79 בעלי הון שמימנו אותו. אני מכיר את המשק הישראלי כמו כף היד שלי. אני לא מכיר 79 בעלי הון. מאיפה לפיד הגריל 79 בעלי הון שמאמינים בו ונותנים לו כסף להקים את המפלגה?"

ובכל זאת חשפת בעבר שהצבעת לו בבחירות האחרונות. איך זה מסתדר?
"נכון. כי אין לו כתבי אישום".

לרוב חברי הכנסת אין כתבי אישום.
"אני ימני בדעותיי. לליכוד לא יכולתי להצביע בגלל שלנתניהו יש כתבי אישום".

אבל מה זה אומר עליך כמנהיג מפלגה, שהצבעת למי שכתבת עליו שהוא משמש כבובה של טייקונים, מפר אמונים, פוגע בצורה בלתי נסלחת במעמד הביניים ושהוא לא הרבה יותר טוב מבנימין נתניהו?
"בוא נראה למי היה לי להצביע: ימינה של נפתלי בנט זו מפלגה פאשיסטית, ואני מעדיף להצביע במקומו אפילו לביבי. מפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ – היה לי ברור שהם הולכים עם ביבי. האנשים שלו דיברו על זה שהוא מתכוון ללכת עם ביבי, ואפילו הזהרתי את חבריי.

"מרצ, עם כל הכבוד, זה שמאל קיצוני. כשזהבה גלאון הייתה שם, לפחות היא הייתה שותפה שלי במאבק נגד הטייקונים והמונופולים, אבל כשהיא הלכה נשאר רק השמאל הקיצוני".

זהבה גלאון (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
זהבה גלאון (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)

שמאל קיצוני לא נלחם בטייקונים ומונופולים?
"שמעת את ניצן הורוביץ אומר פעם אחת מילה על טייקונים ומונופולים? שמעת ממנו מילה על יוקר המחייה? בקיצור, נשארה לי רק כחול-לבן. סתמתי את האף והצבעתי עם בחילה קשה. אגב, זו הסיבה המרכזית שאני רץ: אין לי למי להצביע". 

כפיית חיסונים – אם לא תהיה ברירה

זליכה חגג יובל ביולי האחרון. הוא פרופסור לכלכלה ומשמש כראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו. לציבור הרחב הוא מוכר בעיקר כמי שהוביל מאבקים נגד מונופולים ויוקר המחיה, ואחד הכוכבים בסדרה הדוקומנטרית "מגש הכסף".

בשנים האחרונות, פעל רבות לייצוג העובדים בישראל – הוא שימש יועץ כלכלי ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ב-2015, וכן יועץ לשורה של ארגוני עובדים, מהתעשייה האווירית, דרך "מגה" ועד חברות הסלולר ונמל חיפה.

זליכה מתגורר ברמת גן ונשוי לד"ר אורלי זליכה, חוקרת בכירה במרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות. לזוג שלושה ילדים – חלקם עדיין במערכת החינוך. משבר הקורונה, על כל היבטיו, מוכרים לו היטב.

ירון זליכה בהפגנת עובדי ארקיע מול משרדי החברה בהרצליה. 29 ביולי 2020 (צילום: Flash90)
ירון זליכה בהפגנת עובדי ארקיע מול משרדי החברה בהרצליה. 29 ביולי 2020 (צילום: Flash90)

"אני נשוי לד"ר לאפידמיולוגיה. אני מכיר לעומק את הסיכונים של המחלה הזו, אבל מעבר למחלה אנחנו על סף אסון כלכלי", הוא אומר. "הסיכון למשק הוא קטסטרופה. אנחנו חייבים לחזור לשגרה ומייד. ובשביל שזה יקרה אנחנו חייבים להגיע לחיסון עדר, כלומר לחסן 90% מהאוכלוסייה".

אז אתה בעד כפיית חיסונים?
"אני בעד עידוד מאסיבי להתחסן קודם כל באופן וולונטרי. היה וזה לא יעזור, אני אהיה בעד מגבלות מדודות זמניות, הולכות ומחריפות, על אנשים שמסרבים להתחסן".

כלומר, אתה, שייצגת עובדים בלא מעט מאבקים, תתמוך בלאסור עובדים שלא יסכימו להתחסן להגיע לעבודה?
"אם נצטרך בסוף – אחרי שעודדנו, אחרי שהגבלנו, ואחרי שהפעלנו לחץ מתון ולא נגיע לחיסון עדר – אז התשובה היא כן. התשובה חד-משמעית כן. וכל מי שאומר אחרת לא מבין את הנזק הקולוסלי בחיי אדם של הנזק הכלכלי".

כפיית חיסונים היא לא פגיעה בדמוקרטיה?
"כפיית חיסונים היא פגיעה בדמוקרטיה. מהצד השני, הקטסטרופה לעסקים – זו לא פגיעה בדמוקרטיה? עליית יוקר המחיה שתהיה – זו לא פגיעה בדמוקרטיה?"

"אם נצטרך בסוף – אחרי שעודדנו, אחרי שהגבלנו, ואחרי שהפעלנו לחץ מתון ולא נגיע לחיסון עדר – אז התשובה היא חד-משמעית כן. וכל מי שאומר אחרת לא מבין את הנזק הקולוסלי בחיי אדם של הנזק הכלכלי".

כשהפיוז הקצר קופץ

זליכה ניחן בפיוז קצר במיוחד. האלמנט הזה גורם לו מדי פעם להוציא בפומבי דברים שבאים מדם ליבו, אך יכולים לפגוע בו כפוליטיקאי. דוגמה מובהקת לכך קרתה בהפגנה שנערכה החודש מול ביתו בדרישה שיפרוש ולא יפגע בגוש.

זליכה יצא מביתו והתהפך על המפגינים. הוא כינה אותם "כנופיה", "מושחתים" ו"לא דמוקרטים". רק כמה דקות אחר כך נרגע ושינה את הטון.

אתמול ארגנו מול ביתי הפגנה כדי שאפרוש, זאת תשובתי.קרדיט : אור-לי ברלב

Posted by ‎ירון זליכה – המפלגה הכלכלית החדשה‎ on Tuesday, February 23, 2021

"אין לי שום בעיה שהם מפגינים", הוא מסביר עכשיו. "כבר הפגינו מולי בבית. כשהמשטרה פנתה אלי ושאלה אותי אם אני רוצה לפנות אותם בגלל שההפגנה לא הייתה בדיוק חוקית, עניתי להם לא, ועוד הוצאתי להם תה. אבל לא לגיטימי לקרוא לאדם לא לממש את זכותו הדמוקרטית. לא לגיטימי להפציץ את הטלפון האישי שלי במאות הודעות של הטרדה. זו אלימות".

אבל אולי המקום שבו הזעם של זליכה ניכר במיוחד, הוא במלחמתו נגד תקשורת המיינסטרים.

זליכה פתח בשבועות האחרונים בקמפיין נגד "ידיעות אחרונות" וערוץ 12 בגלל שלדבריו שהם נמנעים מלסקר אותו, ומתמקדים בלתקוף אותו. לטענתו, הכול בגלל שהוא רוצה להעביר חוקים שימנעו מבעלי השליטה ב-12, יצחק תשובה ומשפחת ורטהיים, ומבעלי ידיעות, נוני מוזס, להמשיך לשלוט בכלי התקשורת שלהם.

התאוריה שלך לא בדיוק מסתדרת עם זה שקיבלת במה בתכניות מרכזיות בערוץ 12 כמו אצל רינה מצליח ואצל אופירה וברקו.
"תקשיב טוב – ואדרבה, שיתבעו אותי תביעת דיבה – אני אומר לך שאופירה וברקוביץ נאלצו להיאבק במערכת של ערוץ 12 במשך שבועות ארוכים עד שהם הצליחו להביא אותי.

"שני הכוכבים הכי גדולים של 12 היו צריכים להילחם כדי שאוכל להופיע שם. מה זה אומר? זה אומר שהשיקולים של 12 הם שיקולים פוליטיים אינטרסנטים של הון שלטון הכי מכוער שיש. אני הולך לעשות סוף לתופעה של הון שלטון עיתון".

"אופירה וברקוביץ נאלצו להיאבק במערכת של ערוץ 12 במשך שבועות ארוכים עד שהם הצליחו להביא אותי. זה אומר שהשיקולים של 12 הם שיקולים פוליטיים אינטרסנטים של הון שלטון הכי מכוער שיש"

זליכה אף פתח חזית נגד העורכת הכלכלית של חדשות 12, קרן מרציאנו. "יש לה רצועה כלכלית כל ערב ב'תוכנית חיסכון'. אנחנו המפלגה הכלכלית היחידה שמציגה תכנית כלכלית ועוד יצאנו ראשונים – זה לא נראה לך ראוי לסיקור?".

מרציאנו היא לא הבעיה שלך. בסופו של דבר, הכל עניין של רייטינג, וטבעי שמפלגה שלא עוברת בסקרים את אחוז החסימה לא תעניין ערוץ מסחרי. יותר מזה, הרי אפילו בתאגיד השידור לא באו וקראו לך לבוא ולהציג את התוכנית הכלכלית שלך.
"עזוב את התוכנית הכלכלית, חסרים נושאים נוספים שאני מקדם? אני יצאתי ראשון נגד התופעה של דיפלומט (היבואנית הגדולה בישראל, ע"ה) – המונופול הנעלם שאף אחד לא מכיר. הטייקון הנסתר. אני יצאתי עם זה ראשון, והנה התאגיד עשה על זה תכנית. לא ראוי שקרן מרציאנו תראיין אותי, תתייחס בעצמה, תסקר את זה?".

"אני יצאתי ראשון נגד התופעה של דיפלומט – המונופול הנעלם שאף אחד לא מכיר. הטייקון הנסתר. אני יצאתי עם זה ראשון, והנה התאגיד עשה על זה תכנית. לא ראוי שקרן מרציאנו תראיין אותי, תתייחס בעצמה, תסקר את זה?"

בחירות במקום דירה במרכז

באמצע הראיון  זליכה יוצא לחדר צדדי לראיון אצל רינו צרור בגל"ץ. צוות הקמפיין נשאר בחדר הגדול, מאזין בדריכות. "אני לא הולך להיכנס איתך לאחוז החסימה", פותח צרור את הראיון ובצוות הקמפיין מחייכים. בסוף צרור נכנס איתו לזה.

מדובר בנושא טעון שמציף את השאלה האם זליכה סתם מבזבז קולות לגוש להחלפת נתניהו בשביל לקבל כ-1.4 מיליון ש"ח מימון מפלגות (בהנחה שיקבל למעלה מאחוז מקולות המצביעים), או שמא מדובר בדמוקרט אמיתי שלא מוותר עד הסוף וראוי להערכה על עקשנותו. זליכה חוזר מהראיון. הפידבקים מהצוות טובים, אפשר להמשיך.

המפלגה הכלכלית בראשות ירון זליכה (במרכז)
המפלגה הכלכלית בראשות ירון זליכה (במרכז)

מה אתה אומר לאלה שטוענים שאתה לא פורש כי אתה רוצה לקבל את כספי מימון המפלגות?
"שמעתי הרבה הכפשות, אבל זו המוזרה מכולם. ראשית, בחודש האחרון עלות הקמפיין תהיה הרבה יותר גדולה ממימון המפלגות שאולי נקבל. שלא לדבר על השבוע האחרון. אם הייתי רוצה לחסוך את הכסף הזה, יכולתי לחסוך אותו בזה שאני לא ארוץ עכשיו. זה יחסוך לי יותר. שנית, אני לא תלוי ב-79 טייקונים. אני תלוי בחשבון הבנק שלי, וברוך השם הוא בסדר".

"אם הייתי רוצה לחסוך את הכסף הזה, יכולתי לחסוך אותו בזה שאני לא ארוץ עכשיו. זה יחסוך לי יותר. שנית, אני לא תלוי ב-79 טייקונים. אני תלוי בחשבון הבנק שלי, וברוך השם הוא בסדר"

זליכה יוציא מכיסו הפרטי בבחירות האלה כ-2 מיליון שקל. מדובר במחיר של דירה ממוצעת במרכז. מיליון כבר הוציא, לטענתו. יש עוד כספי תרומות וערבויות שלקח, כך שהטענה כאילו אם יפרוש עכשיו יחסוך יותר, תעמוד למבחן רק בתום מסע הבחירות.

אם אתה באמת תלוי רק בחשבון הבנק שלך, אתה מוכן להתחייב שלא תסכים לקבל מימון מפלגות מהמדינה אם לא תעבור את אחוז החסימה?
"לא רק שאני לא מתחייב, אני גם מתחייב להשתמש בזה".

למה?
"מכיוון שאני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה".

ואם לא תהיה שר אוצר? זה הרי תרחיש ריאלי.
"אני מודיע לך חד משמעית: אני הולך להשתמש בכסף הזה למימון פעילות המפלגה. זו שאלה חצופה, אבל לגיטימית".

פרופ' ירון זליכה (צילום: עומר טיראם)
פרופ' ירון זליכה (צילום: עומר טיראם)

אף מילה רעה על כחלון

אחד מהנושאים שמוביל זליכה הוא המאבק במונופול הגז, נגדו הוא נלחם כבר שנים באומץ ראוי לציון. הוא עמד בחזית המאבק במתווה הגז שלמעשה קיבע את אותו מונופול. הבטחת הבחירות המרכזית שלו היא להטיל פיקוח מחירים על מונופול הגז ביום הראשון בו ייכנס למשרד האוצר.

מנגד, אחד הפוליטיקאים שיותר מזוהים עם תהליך העברת מתווה הגז הוא מקורבו של זליכה, משה כחלון, ששימש כשר האוצר באותה תקופה.

כחלון הבטיח לבוחריו לפני הבחירות שיילחם במונופולים ללא קשר לחבריו. אחרי שקיבל את אמונם ונכנס לכהן כשר אוצר, הודיע – בניגוד להבטחת הבחירות  – שהוא נמצא בניגוד עניינים בשל קשריו עם הטייקון קובי מימון. לא רק זאת, הוא העביר את סמכויותיו בנושא הגז לנתניהו במקום לחבר מפלגתו אבי גבאי, שהתנגד למתווה. בכך הכשיר את הדרך להעברת המתווה.

במדד השחיתות של זליכה מ-1 עד 10: איפה אתה ממקם את מתווה הגז?
"עשר".

מה יש לך להגיד לפוליטיקאים שהכשירו את המתווה הזה?
"שהם שותפים לעשר".

שותפים לשיא השחיתות?
"נכון".

כחלון ישב איתך על במה אחת, ומה שהיה לך להגיד לו זה שאתה סבור שהוא אחד מהשרים הטובים ביותר שהיו אי פעם. איך ייתכן שמי שהיה מעורב בהכשרת שיא השחיתות כשר האוצר הופך אצלך לאחד השרים הטובים ביותר?
"כחלון לא היה מעורב. זה שהוא פסל את עצמו על ניגוד עניינים ושכח להגיד את זה לציבור לפני הבחירות זו בוודאי לא שעתו היפה ביותר. אבל להגיד שהוא הכין את מתווה הגז והיה מעורב בו והיה מעורב בהעברתו? זה לא".

משה כחלון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
משה כחלון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

זליכה עושה פה הנחה גדולה לחברו כחלון, שהבטיח מפורשות טרם הבחירות כי יעסוק בפירוק מונופול הגז. "אני אעסוק בזה ואין קשר למי יש ולמי אין… מונופול צריך לפרק אותו" – אמר אז כחלון בתקיפות בראיון לעמית סגל ויונית לוי.

אם הוא לא היה מרמה את בוחריו ומגלה פתאום שהוא בניגוד עניינים, מתווה הגז לא היה עובר. היו לו גם כמה דרכים למנוע את הכשרת המתווה אחר כך, והוא נמנע מהן.
"אתה רוצה שאני אגיד מילה רעה על כחלון? לא מוכן. הוא היה אחד מהטובים בשרי האוצר".

אלא שאז זליכה נזכר שדווקא כבר אמר בעבר מילה רעה על כחלון, ועוד באותו נושא: "מעניין שאתה לא מצטט מה שאמרתי על כחלון בהפגנות הגז. אמרתי שהוא צריך להתבייש, והוא צריך להעביר את הסמכויות שלו לאבי גבאי וזו שערורייה שהוא מעביר את הסמכות שלו בנושא הגז לביבי".

המומחה הכי גדול בסביבה

החדר הגדול הופך לגדוש ועמוס פעילים. עד כדי כך עמוס, שכבר קשה לשמוע מה זליכה אומר. אנחנו עוברים למטבח, וזליכה מדבר על התוכנית הכלכלית שלו. בעידן שבו הכול סובב סביב כן-ביבי/לא-ביבי – תוכנית כלכלית נרחבת כשלו היא לא עניין מובן מאליו. בטח בתקופה בה מפלגות מתייצבות לבחירות ללא מצע או עם מצע סמלי בלבד.

**לינק לקריאת התכנית בתגובה הראשונה**אנחנו משיקים היום את התוכנית הכלכלית והחברתית המקיפה שלנו. זו כנראה התוכנית הכלכלית והחברתית העמוקה והיסודית שנתקלתם בה. אלו לא סיסמאות בחירות חלולות, זו התחייבות. כל סעיף בתוכנית הזו נבדק, ולכל הצעה יש נימוק ומקור תקציבי.אם ישראל יקרה לכם – והיא יקרה מאוד לכולנו, יקרה בצורה בלתי סבירה ממש, אז אתם חייבים לקרוא את התוכנית שלנו. נשמח לשמוע תגובות, הערות, הצעות וביקורת.זה החיסון האמיתי נגד המשבר הכלכלי והחברתי.בואו. הצטרפו אלינו. רק ככה נתעורר לישראל חדשה אחרי הבחירות.

Posted by ‎ירון זליכה – המפלגה הכלכלית החדשה‎ on Wednesday, February 24, 2021

זליכה זורח כשמדברים על כלכלה. ברגעים האלה מתגלה אותו חשב כלכלי מצליח מהעבר או המרצה הכלכלי המבוקש בהווה.

הוא מתגאה בכך שהצליח כחשב כללי יחד עם נתניהו כשר אוצר להוציא את ישראל מפשיטת הרגל בשנת 2003 ולהוביל אותה לצמיחה גבוהה עד 2007. עם עובדות קשה להתווכח, אם כי צריך לזכור שהוא גם רכב על גל ההתאוששות העולמית של הימים ההם.

הוא מתגאה בכך שבאותה תקופה מחירי הדירות ירדו בזכות המדיניות שהוביל האוצר, אך את זה אפשר לזקוף גם למזל, שכן מחירי הדירות היו צמודים לדולר שצנח. מנגד, לזכותו ייאמר שהפעולות שהאוצר הוביל להתאוששות במשק, היו בין הגורמים שהובילו לירידת הדולר. זליכה מודה שהיום גם המחלה וגם התרופה לשוק הדיור שונים לגמרי מאלה שהיו אז.

התאוריה שלך אומרת: אני אלחם במונופולים, אפתור את כשלי השוק, אוריד את המחירים, והכסף שיתפנה לציבור ילך לצריכה נוספת, מה שיניע את הצמיחה. אבל מאיפה אתה יודע שהכסף שייחסך ילך דווקא לצריכה?
"זה נובע מהנטייה השולית לצרוך. ככל שההכנסה שלך יותר נמוכה, הנטייה השולית שלך לצרוך יותר גבוהה. עכשיו, מכיוון שאנחנו הולכים להוריד בעיקר מוצרי יסוד ומכיוון שאנחנו עם שיעור העוני הכי גבוה במערב, אז אני יודע לחשב די בדיוק את הנטייה השולית שלנו לצרוך".

ירון זליכה נואם במחאת העצמאים בתל אביב, 22 באוקטובר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)
ירון זליכה נואם במחאת העצמאים בתל אביב, 22 באוקטובר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

אבל במענק לכל אזרח שניתן במהלך המשבר האחרון, רוב הכסף שהתווסף לבעלי ההכנסה הנמוכה הלך דווקא להחזרי חובות, לא לצריכה.
"תמונת העולם היא יותר מורכבת. השאלה היא האם הצרכנים סבורים שתוספת ההכנסה היא קבועה או זמנית. למשל, אני מתכוון להוריד את המע"מ ביום הראשון ל-15%, אבל אני אממן את זה באופן מלא בביטול הטבות מס לחברות הגדולות. למה? כי אחרת הצרכנים לא היו מגדילים צריכה. הם היו אומרים מה אתה עושה ממני צחוק? אתה מוריד מיסים ואז אתה מגדיל את הגרעון שלא תוכל לממן?".

בתקופת ממשלת נתניהו רוב הצמיחה התבססה על הגדלת חובות משקי הבית. עכשיו נוסף לזה שהצטברו לאזרחים חובות עתק, הגיע משבר הקורונה שהוסיף עוד חובות ועוד חוסר ודאות ועוד ייאוש – מה שמגביר את האפשרות  שהכסף שתפנה לאזרח ילך להחזר חובות וחסכון, ואז כל התאוריה שלך עלולה להיכשל.
"אתה מתאר מצב מאוד חמור ובעייתי, ואתה צודק. לכן, צריך את המומחה הכי גדול בסביבה ולכן תן לי לעשות את הניתוח. ואם אתה חושב שאני לא המומחה הכי גדול בסביבה תבחר מנתח אחר. רק אני מזהיר אותך שאתה עוד תחזור אלי לניתוח המשך אם זה לא יהיה אני".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
7
חשבתי להצביע לזליכה הוא ממוקד מטרה .ובמקרה של כפיית החיסונים הוא מפחיד אותי.או שהוא לא בעניינים או שהוא חושב שיוכל לכפות זאת על אוכלוסיה שחושבת שונה ממנו. הרי יכלו לצאת מהמצב בצורות אחר... המשך קריאה

חשבתי להצביע לזליכה הוא ממוקד מטרה .ובמקרה של כפיית החיסונים הוא מפחיד אותי.או שהוא לא בעניינים או שהוא חושב שיוכל לכפות זאת על אוכלוסיה שחושבת שונה ממנו.
הרי יכלו לצאת מהמצב בצורות אחרות בלי חיסונים ויש מדינות שלא סגרו את המשק ומצבם מכל הבחינות טוב מאיתנו.הובילו אותנו מההתחלה למצב הזה. ואם נגיע לכפייה גם בזה אז אפשר להגיד שהדיקטטורה תחגוג.אשקול שוב אם להצביע לו הדעות שלו מפחידות .

ככ הרבה שאלות על משבר הקורונה ולא אחת על משבר האקלים..בתור שר אוצר הייתי רוצה לדעת מה העמדות שלו אם יש בכלל, על מסי פחמן, מעבר לכלכלה מבוססת אנרגיה מתחדשת במקביל למלחמה במונופולים. אחרת... המשך קריאה

ככ הרבה שאלות על משבר הקורונה ולא אחת על משבר האקלים..בתור שר אוצר הייתי רוצה לדעת מה העמדות שלו אם יש בכלל, על מסי פחמן, מעבר לכלכלה מבוססת אנרגיה מתחדשת במקביל למלחמה במונופולים. אחרת ריאיון טוב מאוד

יישר כוח ירון, דברים כדורבנות. זליכה מדבר מדם ליבו / ליבנו. אני נותן את הקול שלי למפלגה הכלכלית ומשכנע אחרים. מי שמשלם מכיסו כדי להקים מפלגה של מומחים ראוי לקבל את קולי ואני איתו. אין ל... המשך קריאה

יישר כוח ירון, דברים כדורבנות. זליכה מדבר מדם ליבו / ליבנו. אני נותן את הקול שלי למפלגה הכלכלית ומשכנע אחרים. מי שמשלם מכיסו כדי להקים מפלגה של מומחים ראוי לקבל את קולי ואני איתו. אין לי ספק שהמפלגה הכלכלית תעבור את אחוז החסימה ובגדול.

עוד 2,410 מילים ו-7 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 15 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בני גנץ מינה את זיו שילון להוביל רפורמה באגף השיקום

חובת מסכה בשטח פתוח תבוטל החל מיום ראשון ● מיכל בת אדם בטקס פרס ישראל: "אני עצובה כי חסר כאן זוכה אחד" ● בן גביר מאיים לתבוע את יאיר גולן ● הנשיא אירח את הסגל הדיפלומטי בפעם האחרונה ● גבי אשכנזי יוצא למפגש עם שרי החוץ של יוון, קפריסין והאמירויות ● נתניהו, גנץ וכוכבי גינו את שריפת הזרים והדגלים על קברי חללים בהר המנוחות

עוד 21 עדכונים

מדינת סוד מוחלט בהחלט

שבעים ושלושה אביבים חוגגת ישראל היום. כבר לא המדינה הקטנה והצעירה שגדלנו על ברכיה (רוב מדינות העולם כיום צעירות ומעוטות אוכלוסין ממנה). כבר לא מדינה מוקפת אויבים, רוב גבולהּ עם מדינות שחיות איתה בשלום. אם להאמין לראש הממשלה, מדינה שכלכלתה משגשגת ועתידה מזהיר.

בגיל מתקדם שכזה ולאחר שהתרחקה מרחק עשורים ממצב של מאבק הישרדותי ומצוקות קיומיות, היה אפשר לצפות שמדינת ישראל תרשה לעצמה ולאזרחיה להסתכל אל עברה בעיניים פקוחות ותתמודד עם כתמים המחייבים התמודדות. אלא שמדינת ישראל והחברה הישראלית ממשיכות בעקשנות לברוח מבשורת עברן.

בגיל מתקדם שכזה ולאחר שהתרחקה עשורים ממאבק הישרדותי ומצוקות קיומיות, היה אפשר לצפות שמדינת ישראל תרשה לעצמה ולאזרחיה להביט בעברה בעיניים פקוחות ולהתמודד עם כתמים המחייבים התמודדות

שופטי בית המשפט העליון דחו בשבוע שעבר את עתירתם של ההיסטוריון שי חזקני והאגודה לזכויות האזרח, בה נדרש שירות הבטחון הכללי להסיר את החיסיון על מסמכים, ובהם מידע היסטורי על אירועי ואדי סליב משנת 1959.

פסיקתם מצטרפת לפסיקת בית המשפט המחוזי בתל-אביב מן החודש שעבר, בה דחה השופט ברנר עתירה של עו"ד איתי מק, שביקשה לחשוף מידע על שיתוף פעולה בטחוני בין מדינת ישראל לשלטון הרודן דובליה בהאיטי לפני כארבעים שנים ויותר. עתירה נוספת של ההיסטוריון נדב קפלן, בה נדרש השב"כ להסיר את החסיון ממסמכים הנוגעים לרצח קסטנר, עדיין תלויה ועומדת.

בעניין חזקני, השופטים קבעו קביעות נאות על תרומתו של הדיון ההיסטורי ונסמכו על תקדימים בדבר חשיבות השקיפות וזכות הציבור לדעת, אולם בפועל נמנעו מלקבוע חובה משפטית ולוחות זמנים ברורים אפילו לחשיפת אותם מסמכים שהשב"כ מודה שאין בפרסומם חשש לביטחון המדינה. לפי פסק-דינם השופטים השתכנעו שפרסום המסמכים המבוקשים עלול "לגלות שיטות ודרכי פעולה של השירות ובעיקר לפגוע בביטחונם ובשמם הטוב של מקורות אנושיים".

הציבור הישראלי הרחב, ממנו מוסתר המידע, חייב לתמוה האם פרסום פרטים על אירוע ישראלי פנימי מלפני מעל ששים שנים הוא כזה שלא ניתן בהשמטות סבירות לנטרל את הסיכון שלו למקורות אנושיים (למשל בהשחרת שמותיהם). האם בכל מצב בו ניתן ללמוד משהו מן העבר שעלול ליצור קושי מסוים בימינו אלה, נדונו שלא לקבל מידע מקורי ומהימן על עוולות שביצעה המדינה?

פרשיות היסטוריות כמו אירועי ואדי סליב ורצח קסטנר או השיתוף הפעולה הבטחוני שלנו עם משטרים רודניים אכזריים, הן לא רק פצעים חברתיים פתוחים. הן גם אבני בניין של ההווה והעתיד הישראלי.

פרשיות היסטוריות כמו אירועי ואדי סליב ורצח קסטנר או השיתוף הפעולה הבטחוני שלנו עם משטרים רודניים אכזריים, הן לא רק פצעים חברתיים פתוחים. הן גם אבני בניין של ההווה והעתיד הישראלי

מתחים בין-עדתיים, יחס המשטר לעולים, אלימות פוליטית, הגנה על זכויות אדם ונושאים רבים אחרים שבאים לידי ביטוי באירועים היסטוריים, מלווים את עברה של כל מדינה דמוקרטית. היכולת להתקדם יחד ולהגיע להסכמות לגביהם תלויה גם ביכולת להסתכל יחד אל ההיסטוריה, ללמד אותה וללמוד ממנה.

מעל מכלול הפרשיות ההיסטוריות הטמונות בארכיונים בישראל מרחפת רוח הנכבה. כאשר עמד לפוג החסיון על המסמכים הרלוונטיים לחקר אירועי מלחמת העצמאות, האריכה מועצת הארכיונים את החסיון עליהם מחמישים לשבעים שנה.

עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח שישב לצידי באותה ישיבה שאל מה יקרה כשנגיע לשנת השבעים. "אז נשוב וניפגש" אמר גנז המדינה דאז, יהושע פרוינדליך. ואכן כשהתקרבו סכנות הפרסום והשקיפות חזרה המועצה והאריכה את החיסיון על חומרים ביטחוניים מסווגים לתשעים שנה, תקופת חיסיון שאין לה אח ורע בעולם הדמוקרטי.

דחיית הקץ הבלתי נמנע, בו נצטרך להישיר מבט גם אל פרקים קשים בעברנו, היא הונאה עצמית מצערת וילדותית משהו. המחשבה ששביעות רצון קולקטיבית חשובה יותר מן האמת ההיסטורית מעידה בעיקר על חוסר בטחון קולקטיבי. על רצון לחיות בבועה מוגנת, שברור שסופה להתפוצץ בזמן ובמקום הכי פחות נוחים חברתית.

מעל הפרשיות בארכיונים מרחפת רוח הנכבה. כשעמד לפוג החסיון על מסמכי מלחמת העצמאות, האריכה אותו מועצת הארכיונים מ-50 ל-70 שנה. עו"ד מהאגודה לזכויות האזרח שאל מה יקרה כשנגיע לשנת ה-70. "אז נשוב וניפגש"

פרסום החומרים על ואדי סאליב, מהמעט שאפשר לדלות מתוך פסק-הדין (וכך באשר לפרשיות האחרות), צפוי לעורר כעסים ומתחים. היכולת להתגבר עליהם לא טמונה בהסתרת המידע, אלא בלמידה ממנו ובניית עתיד שונה.

רועי פלד הוא מרצה למשפט מינהלי בביה"ס למשפטים ע"ש חיים שטריקס במכללה למינהל, והשנה משמש כמרצה אורח באוניברסיטת קליפורניה בברקלי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 606 מילים

פרויקט מיוחד ישראל שלנו

לכבוד יום העצמאות, מערכת זמן ישראל נכנסת למנהרת הזמן במסע אל הרגעים הפרטיים שמאחורי הזיכרונות הקולקטיביים ● שירת החיילים בששת הימים ● הריצה למקלט במלחמת יום הכיפורים ● האבא שמפרפר בין חיים למוות בשלום הגליל ● אולפן ההקלטות של פורטיס וסחרוף ● שברון הלב כשהרסו את אוסישקין ● הרצון להיות חלק מכולם אחרי רצח רבין ● ואפילו: ישראל כמעט שורפת את צרפת בכדורגל

ראיון המדינה של אבא שלה

כמעט כל פרט בסיפורה האישי של יעל מדיני מתפקע מסמליות לאומית ● בתו של משה שרת - ממייסדי המדינה, שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני של ישראל - היא אחת מעדות הראייה האחרונות שחוותה מקרוב, בצורה אינטימית ממש, את הדרמה מאחורי הקלעים של הקמת המדינה ● בראיון לאמיר בן-דוד היא מוסרת, בעברית נפלאה, את עדותה - שהיא גם הצעה לנסיעה במכונת זמן אל ימים אחרים

עוד 4,398 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

התשקע פה השמש? תהנו מיום העצמאות כל עוד אפשר

בהגיעה לגיל 73, יש לישראל הרבה במה להתגאות. המדינה במובנים רבים הצלחה כבירה. אבל באופן מתסכל, היא בתהליך התאבדות מתקדם. כמו עם אנשים מצליחנים מסוימים.

ברוב המקרים, מותה של ישות מדינית לא ידיר שינה מעיני רבים. חלק מן הישויות המדיניות פיקטיביות, לא מעט מהן זורעות דיכוי ומורא, מיעוטן שווה משהו באמת. אבל כדי להבין כמה עצוב יהיה מותה של ישראל – ועוד בהתאבדות – הבה נבחן את חצי הכוס המלאה.

בהגיעה לגיל 73, יש לישראל הרבה במה להתגאות. המדינה היא במובנים רבים הצלחה כבירה. אבל באופן מתסכל, היא בתהליך התאבדות מתקדם. כמו עם אנשים מצליחנים מסוימים

למרות שרוב אוכלוסייתה הגיעה ממקומות מוכי עריצות, ישראל בנתה דמוקרטיה מרשימה. בגדה המערבית יש מדינת משטרה מבישה, אך בתחומי הקו הירוק הדמוקרטיה בינתיים אינה מזויפת כמו בטורקיה או רוסיה: הבחירות עדיין חופשיות, ולמרות מאמצי המאפיה שכרגע בשלטון עדיין נותרו בלמים ואיזונים סבירים.

למרות שלמדינה יש מעט משאבי טבע והיא סבלה מחרם לאורך השנים, היא בנתה כלכלה מרשימה, אשר עם הכנסה לנפש של כ-40,000 דולר לשנה מתחרה במערב אירופה ומגרדת את 20 המובילות בעולם.

בתחום הטכנולוגיה ישראל היא פלא בינלאומי ונחשבת לאחת החדשניות בעולם. היא הניבה חברות פורצות דרך (מצ'קפוינט בסייבר לווייז ומובילאי באוטומציה תחבורתית ועד טאבולה באד טק והרשימה כמעט אינסופית). היא מארחת מרכזי מחקר גדולים של חברות הטכנולוגיה המובילות ביותר, מאינטל לפייסבוק ועד גוגל. היא שיחקה תפקיד מרכזי ביצירת טכנולוגיות מהטלפון הסלולרי ועד ל-IM וטלפוניה אינטרנטית. נתון מעניין: ישראל מובילה את העולם בהון סיכון מושקע כרגע עם 414 דולר לנפש – כמעט 50% יותר מאשר בארצות הברית, פי שלושה מבריטניה, ופי 20 מסין; רוב העולם משתרך הרחק מאחור.

לישראל יש עוד הישגים מנקרי עיניים: מערכת הבריאות שלה היא במובנים מסוימים מודל עולמי, כפי שמעידה אליפות החיסונים; בקרב מדינות שאינן קטנטנות הוא שמינית בעולם בפרסי נובל לנפש; האוכלוסייה המגוונת להפליא שלה הניבה תרבות עמוקה המעשירה את העולם בכל מיני סוגי מוזיקה (מטראנס עד קלאסית ואפילו פופ), פורמטים של טלוויזיה ואפילו תוכניות איכותיות בנטפליקס ובאפל TV (חפשו את "לאבד את אליס" – זה כדאי).

אפשר אפילו לזרוק מילה טובה על היחסים של ישראל עם המיעוט הערבי שלה, שיכולים היו בקלות להיות עוינים יותר. חמישית מהאזרחים שהם ערבים נאמנים למדי וכעת נמצאים בתהליך אינטגרציה מואץ. כיחידים הם במצב חומרי ודמוקרטי טוב יותר מאשר לאחיהם ברוב האזור. במספרים גדלים הם מדברים עברית רהוטה, ויש סיכוי שבעתיד נוכל לומר ללא אירוניה שהם ישראלים בדיוק כמו כל אחד אחר במדינה.

לישראל יש עוד הישגים מנקרי עיניים: מערכת הבריאות שלה היא במובנים מסוימים מודל עולמי, כפי שמעידה אליפות החיסונים; בקרב מדינות שאינן קטנטנות הוא שמינית בעולם בפרסי נובל לנפש

נוסף על כל אלה, יש בישראל כמות מרשימה של גיוון ויופי גאוגרפי, מהחרמון (כן, אני מחשיב את הגולן כישראל) ועד הנגב ואילת. ירושלים היא בוננזה תיירותית והיסטורית. תל אביב היא פנינה  קוסמופוליטית תוססת ודינמית – אחת ממיעוט מפתיע של ערים חשובות עם חוף ים הפונה מערבה לכיוון השקיעה, בואך קוקטייל.

זה בהחלט הרבה, והישראלים מדווחים שהם מרוצים.

ולכן עצוב שישראל מתאבדת.

היא מתאבדת בשתי דרכים מאוד ברורות וספציפיות.

ראשית, הדבר שאי אפשר לחזור עליו מספיק פעמים: בין נהר הירדן לים התיכון יש בערך מספר זהה של ערבים ויהודים (כ-7 מיליון לכל קבוצה), וילודת הערבים גדולה יותר. אפילו בהוצאת עזה מהמשוואה (תודה, אריק שרון!) יש רק כ-60% יהודים בגלל הכיבוש המזיק בגדה המערבית.

הנושא שישראל מנסה לברוח ממנו הוא מה לעשות עם הגדה, שנכבשה ב-1967. זו לא שאלה פשוטה, מכיוון שהאזור אכן חשוב מבחינה אסטרטגית, אך ההשלכות של המשך הכיבוש ברורות למדי.

זה שמכתרים את העיירות הפלסטיניות בצבא ומחסומים וקוראים להן "אוטונומיה" מבלי לבנות גבול אמיתי בר-קיימא לא אומר שהפלסטינים האלה איכשהו לא כאן. הם יאבדו תקווה לעצמאות וידרשו אזרחות ישראלית. ישראל תודר בינלאומית כמדינת אפרטהייד או תיכנע ותפסיק להיות מדינת היהודים.

ישראל צריכה לחפש מתחת לכל סלע דרך בטוחה להפריד את עצמה מהפלסטינים בגדה המערבית, אך בגלל הטמטום המדהים באמת של הימין לא רק שהיא לא עושה זאת אלא היא מוסיפה עוד ועוד מתנחלים יהודים לשטח מדי שנה. זהו אחד המעשים הכי אוויליים שקבוצה כלשהי עוסקת בו כרגע עלי אדמות.

ישראל צריכה להפוך כל אבן בחיפוש דרך בטוחה להפריד עצמה מהפלסטינים בגדה המערבית, אך בגלל הטמטום המדהים של הימין היא לא רק לא עושה זאת, אלא מוסיפה עוד ועוד מתנחלים יהודים לשטח מדי שנה

הדרך השנייה בה ישראל מתאבדת היא בנוגע לחרדים, המהווים כשמינית מהאזרחים כרגע.

תמונת מצב:

  • החרדים מדרבנים את כל הגברים במגזרם ללמוד דת כל חייהם במקום לעבוד ורוצים שיקבלו על כך שכר מהמדינה (וזה קורה).
  • הם מייעדים תפקידים ספציפיים לנשים ולא נותנים להן לרוץ לכנסת במפלגותיהם.
  • הם ברובם מסרבים לשרת בצבא תוך הנצחת סכסוכים בכך שהם מהווים חלק אינטגרלי מהימין.
  • לרוב הם מסרבים ללמד את ילדיהם מתמטיקה, מדעים ואנגלית בתיכון וכך להכינם לכלכלה המודרנית.
  • והם מעדיפים את דבר הרבנים על חוקי המדינה (כפי שראינו שוב באי הציות הנרחב במהלך הקורונה).

אם זה היה רק מיעוט, זה היה מצער עבור בני הנוער של הקבוצה הזו ומביש לחברה, אך המדינה הייתה שורדת. אולם גודל המשפחה הממוצעת במגזר הוא מעל 7 ילדים (בגיבוי קצבאות מהמדינה), ואוכלוסיית המגזר מכפילה את עצמה כל 16 שנים (הנשירה מועטה). הם יהיו הרוב אלא אם כן ישתנה משהו דרמטי (הנשירה?)  ואז מבנה הסבסוד יקרוס. הכל פה יקרוס.

החילונים יברחו, וזה יחיש את הרוב הפלסטיני.

ישראל כפי שהעולם מכיר אותה כיום, עם פרסי נובל ואשכולות ההיי-טק ומצעד הגאווה והפרופסורים והמשוררים והקיבוצים והצבא המתקדם – כל זה ייעלם, כעפר ברוח. נראה אז את חוק הלאום.

זה אירוני ששני נתיבי ההתאבדות הללו קשורים בעבותות לימין, שיש לו עוד את החוצפה לקרוא לעצמו "המחנה הלאומי" תוך שהוא מוביל את המדינה לאבדון.

אם החרדים היו רק מיעוט, זה היה מצער אך המדינה הייתה שורדת. אולם גודל המשפחה הממוצעת במגזר הוא מעל 7 ילדים (בגיבוי קצבאות מהמדינה), ואוכלוסיית המגזר מכפילה את עצמה כל 16 שנים

בינתיים שיעור הילודה של הדתיים מוסיף בוחרים אוטומטיים לימין כל הזמן. והימין, לקינוח, הולך כעת  בדרך של הפיכת החברה לסמכותנית, אנטי אינטלקטואלית ולא ליברלית. הפוליטיקה כל כך לא מתפקדת שארבע מערכות בחירות בשנתיים טרם הניבו ממשלה. השיח כל כך דורדר שרק מיעוט מקרב היהודים מרגישים את הבושה שעליהם לחוש על הדיכוי שנעשה בשמם בשטחים. והריקבון המתפשט ניכר בתוצאות ההשוואתיות של תלמידי ישראל במבחנים בינלאומיים.

לא קל לראות כיצד ישראל יוצאת מהקטסטרופה הזאת. או שהימין יתעורר, או שהציבור יתעורר ויעיף את הימין, או שהמדינה תעלם במתכונתה הנוכחית. לא רק במתכונת: היא פשוט תיקרא "פלסטין" – לשם העסק הזה הולך.

טוב תעשה האופוזיציה אם תצמיח מנהיגות עם אומץ, מיקוד ונחישות. כי יש עוד אפשרות להינצל. ישראל עדיין יכולה לפעול בנחישות לסיום אסון ההתנחלויות ולהפסקת הסבסוד שלה לאורח החיים החרדי.

זה האחרון ידרוש צעדים קונקרטיים לעידוד תכנון משפחתי, הסתמכות עצמית, תעסוקה וחינוך מודרני המכין את הדור הבא לשוק העבודה. גם אם זה יגרור האשמות של כפייה ואפילו (באופן מגוחך) אנטישמיות.

עד כה הרצון הפוליטי היה חסר. אין חוק שאומר שיימצא. מדינות ואפילו אימפריות נובלות ומתות. פיניקיה, בבל, יוגוסלביה, ברית המועצות. האיפריה הרומית, העות'מאנית, האוסטרו-הונגרית, אפילו הבריטית – על כולן השמש שקעה בהפתעה.

לא קל לראות כיצד ישראל יוצאת מהקטסטרופה הזאת. או שהימין יתעורר, או שהציבור יתעורר ויעיף את הימין, או שהמדינה תעלם במתכונתה הנוכחית. לא רק במתכונת: היא פשוט תיקרא "פלסטין"

הנסיך פיליפ של בריטניה נפטר לאחרונה, חודשיים לפני יום הולדתו ה-100. אם ישראל לא תתעשת די מהר היא לא תגיע לגיל הזה, מתישהו בשנת 2048.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,125 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

טיול לחג מחווה לזרים שנלחמו למען עצמאות ישראל

יום הזיכרון ויום העצמאות הם הזדמנות טובה לבקר באנדרטת מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) ובחורשה סביבה, המוקדשים לאלה שנתנו את חייהם למען מדינת ישראל ● לטייל ולזכור

עוד 1,194 מילים

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

צעקות לעבר נתניהו לאחר שאמר שתוקם ממשלה שתבנה אתר הנצחה; "בלי פוליטיקה״

יאיר נתניהו: הכל תוזמן ותוכנן מראש - מבזים אח שכול ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת; "סתם אדם לא שורף את עצמו״ ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: יש מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועי צה״ל ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 18 עדכונים

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 55 עדכונים

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים ו-1 תגובות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה