הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)
צילום מסך, ערוץ 12
ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021

ארז דריגס אינו עבריין. לא הוגשה נגדו תלונה במשטרה, ולו הייתה מוגשת – סביר להניח שהייתה נסגרת. ברמה הפלילית הוא זכאי, וספק גדול אם קיימת פרשנות שתוכל לקבוע שעבר על החוק. ובכל זאת, הוא מוכה בזירה הציבורית והקלון דבק בו. והוא לא רק משלם מחיר בקריירה ובפרנסה, אלא בעיקר בשמו הטוב.

הסיבה לכך היא שבזכות מי-טו, הטרדה מינית היא ככל הנראה העבירה האחרונה שנותרה בעלת משקל גדול בזירה הציבורית לפחות כמו ואולי אף יותר מאשר בזירה הפלילית.

ארז דריגס בסדרה "חזרות" (צילום: כאן 11)
ארז דריגס בסדרה "חזרות" (צילום: כאן 11)

על כל השאר – עושק, מרמה, חוסר שקיפות, התעמרות, רוע, ניהול מחפיר, הפרת החובה לבעלי מניות או בגידה בבוחרים – נוטים אצלנו לסלוח די מהר. אם אין חקירת משטרה, עוברים הלאה. אם התיק נסגר, אז הכול סבבה.

"תפנו למשטרה", "המשטרה בדקה וסגרה את התיק", "בית המשפט החליט שאני זכאי" – זאת התורה של אישי ציבור בעידן הנוכחי, ואל תבלבלו להם את המוח עם "נורמות" או "ערכים".

אבל עבירות מין הן עדיין עניין שונה. אלו הטיסו מכיסאם את ינון מגל, ארי שביט, עמנואל רוזן, רועי צ'יקי ארד ועכשיו גם את ארז דריגס, וזאת רשימה חלקית מאד.

כל אלה לא הועמדו לדין, וחלקם אפילו לא נחקרו במשטרה, ובכל זאת הציבור כועס עליהם ומוסדות ציבוריים או פרטיים מואסים בהם. הם מקיאים אותם מקרבם, שולחים אותם לעונש בפינה ומבהירים להם שספק אם יחזירו אותם למעגל. כי נורמטיבית, ההתנהגות שלהם לא מתקבלת בעידן הזה.

ואת המורכבות הזאת דריגס מתקשה לקבל. קשה לו לקבל שדווקא אותו – אדם אשר "לא אנס", "לא קיים יחסי מרות", "לא התכתב עם קטינות", כפי שהוא אמר אמש (שבת) בראיון לדנה ויס בחדשות 12 – שופטים כל כך קשה.

מבחינתו של דריגס, הסיפור היה ונשאר בגבולות התסריט שהוא כתב: בחור צעיר שסבל מהתמכרות קשה ולכן התנהג באופן פסול. בינתיים, עשה שינוי ולדבריו חדל מהתנהגות פסולה.

הוא "חש בושה", "לוקח אחריות", אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה. את חלק הארי של הראיון הוא מקדיש לפרופורציה הזאת: לבחירה נכונה של מילים, לדקדוק בעובדות, לפרשנות שתואמת את הדיכוטומיה שיצר במוחו או בליבו.

התוצאה היא שלמרות שדריגס "לוקח אחריות", כפי שהוא מצהיר שוב ושוב ושוב, הוא יוצא אדם אטום וקר. הוא שוכח ש"השינוי" שלו (שהתבטא פומבית בעיקר בגילום דמותו הדושית דרך דמות אחרת, הרבה יותר סימפטית, בסדרה המצליחה שכתב, "חזרות") פחות מרשים את הבחורות בהן פגע. וככל שנותרה בהן צלקת מההתכתבויות הללו, ההתמכרות שלו היא רק סימפטום, לא מרפא.

ההתמכרות לא עוזרת להן להתגבר, וזה לא מרגיע אותן שהוא עשה זאת מתוך הפרעה אישיותית. גם לא מעניינות אותן דקדוקי עניות של כוונותיו האמיתיות, לנוכח המציאות שחוו. המציאות שלהן הייתה מטרידה, אובססיבית, אולי מעוררת פלצות. המציאות של דריגס היא קודם כל דרישה לדיוק במונחים המשפטיים.

התוצאה היא שיח חירשים. דריגס אמנם סובל, אבל לא באמת בגלל מה שעשה, אלא יותר בגלל מה שנהיה ממה שעשה. וכשוויס אומרת לו, ברגע המשמעותי ביותר של הראיון, "אנחנו מדברים על התכתבות בעלת אופי מיני, בוטה, בניגוד לרצון של חלק מהנשים", דריגס עוצר אותה ומותח את הקו הנורמטיבי שלו.

"לא, לא מקבל את זה, כי אני לא חושב שזה בניגוד לרצון", הוא אומר בנחרצות. "האם אני לא רגיש לחוסר הנוחות בצד שלהן? חד משמעית כן. האם אני רודף אחרי מישהו שסוגר את הדלת בפניי? חד משמעית לא".

ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021
ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021

כלומר, דריגס מתקשה להפנים שההבדל בין התקפה אמיתית להתקפה בהתכתבות הוא אמנם משמעותי מבחינה פלילית – אבל קצת פחות משמעותי בזירה הנורמטיבית. זאת זירה שבה הקורבן הוא הצד החלש בהתכתבות.

ולפיכך, די בכך שבחורה הביעה חוסר נוחות, רתיעה, חרדה, או תדהמה מהתנהגותו, ודי בכך שהביעה סלידה מהשיח – כדי להעיד שההתכתבות היתה "בניגוד לרצונה". וכשזה נמשך שנים, מדובר בהתכתבות המנוגדת לרצונה במשך שנים. דריגס לא מקבל זאת. מבחינתו אין מדובר בכפייה של התכתבות, אלא "בחוסר רגישות לחוסר נוחות".

"קטינה היא הייתה? לא!" הוא מתגונן בתרעומת, כמעט כעורך דין במשפטו. "כי הייתה בת 17?" תוהה ויס ודריגס מהנהן לחיוב: "שלא יהיה ספק בעניין. האחריות היא שלי. אבל אי אפשר להגיד קטינה". ויס מחדדת: "אז אי אפשר להגיד קטינה מבחינת ההגדרה בחוק?" דריגס מאשר.

במילים אחרות, דריגס עדיין עסוק בניקוי הרקורד החוקי שלו, ועדיין לא התפנה למירוק מוסרי. בואו נניח לרגע שהבחורה לא הייתה בת 17 אלא בת 16 ועשרה חודשים. זה משנה משהו? הרי ממילא לא הגישה תלונה, ממילא אין הליך פלילי. מדוע דריגס חושב שבגלל תאריך יום ההולדת שלה מותר להפיל עליה התכתבות כה מביכה, מרתיעה או פולשנית? כי זה "במסגרת החוק?"

ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)
ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)

דריגס יודע שהשיחות שקיים עם הבחורות פסולות. בהמשך הראיון יודה גם שמדובר בקצה הקרחון. במשך כעשור היו שני דריגסים, כהגדרתו: זה שנפגש עם בחורות, וזה שמתכתב איתן באובססיביות. הראשון, לדבריו, היה מכבד ויודע את הגבולות בעוד השני התפרע בחיפוש תזזיתי אחרי ריגושי מקלדת. אפשר לשער רק בכמה עוד בחורות פגעו ההתכתבויות האלה, גם אם לא הובילו למפגש פיזי.

"אני חושב שהדבר היותר חשוב הוא שהיא צעירה מדי בשביל שאני אנהל איתה את השיחה הזאת", הוא אומר. ושוב, הוא עושה לעצמו הנחות. גם עם אישה בוגרת לא ראוי להתכתב על זקפות או אונס אם היא מביעה סלידה מכך. גם אישה בוגרת אסור לחפצן.

שוב ושוב בורח דריגס, שטוען שהוא שופט את עצמו "הכי בחומרה", אל שיח של מגבלות החוק, עושה לעצמו הנחות, ומחפש הקלות. "אם מישהי פנתה אלי כי היא אהבה הצגה, אלה לא יחסי מרות", הוא מבהיר. הוא צודק כמובן, בממד החוקי.

אבל בממד הנורמטיבי, ההבדלים האלה קצת פחות חשובים. "איסור ניצול מרות" היא הוראה חוקית שנועדה בין היתר למנוע מצב שבו אדם חזק מנצל את כוחו על אדם חלש הכפוף לו במקום העבודה או במוסד הלימודים, ומשתמש בכוחו זה כדי לייצר חיבור בין הקשר המיני לחובה המקצועית.

ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)
ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)

דריגס ניצל את התפעלותה של בת 17 מיכולותיו המקצועיות, כדי לנסות לכפות עליה דבר-מה שלא רצתה בו ואשר הבהירה כי אינה רוצה בו. הוא ניצל את יראת הכבוד שלה כלפיו, את האופן שבו הסתכלה עליו בהערצה, כדמות מעוררת השראה.

אלה בוודאי לא "יחסי מרות" כהגדרתן בחוק, אבל במשוואת העוצמה ומשחק הציפיות, בממד הנורמטיבי, זה דווקא מזכיר ניצול מרות. כך לפחות רואה זאת חלק מהציבור: כניצול עוצמה ומעמד כדי לספק צרכים מיידיים, על חשבונו של אדם אחר.

הראיון ממשיך להיטלטל בים הפרשנויות המעוות, עד שהצופה מקבל בחילה מהגלים. דריגס מודה שההתכתבות מוזרה, שיש בה "פער בציפיות", שהיא נמשכת שלוש שנים. "על זה אני לוקח אחריות".

אבל לוקח אחריות על מה? דריגס רואה רק את הצד שלו. לדבריו, הבקשות האגרסיביות מצדו – לפגישה, לסיפוק מיני, לשיח מלא בריגושים – שנענות בשלילה, במבוכה או בתדהמה מהצד השני, הן לא רלוונטיות באמת, כי הן לא מציאותיות. הן תוצר של התמכרות, ולכן הן פיקציה.

ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)
ארז דריגס בראיון לדנה ויס בחדשות 12, 6 במרץ 2021 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)

"זה לא היה קורה", הוא אומר על הפגישה שהוא מציע שוב ושוב לבת 17. "עובדה (שלא קרה)… הפגישה היא לא העניין. (באותה תקופה) אני יכולתי להיות עם האישה הכי יפה והכי חכמה בדייט וללכת רגע הצידה לשירותים כדי להתכתב עם עוד כמה בנות. כי משם מגיע הריגוש".

הרבה מילים נאמרות בראיון שכותרתו היא "ארז דריגס מתנצל". יש "אחריות", ו"שינוי", ו"הבנה", ו"תיקון". למרבה האירוניה, המילה שבכותרת לא נאמרה אפילו פעם אחת.

עוד 1,065 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 6 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בנט בשיחות סגורות: אחרי שנתניהו ייכשל בהקמת ממשלה, ארכיב קואליציה יחד עם לפיד

ריבלין נתן ליושב ראש הליכוד את המנדט להרכבת הממשלה: "הכרעה לא קלה ברמה הערכית" ● חברי הכנסת ה-24 הצהירו אמונים; ארבעה מחברי הרשימה המשותפת ניצלו המעמד לטובת קריאות מחאה ● הנשיא נעדר מהתמונה המסורתית של ראשי הסיעות בכנסת ● סמוטריץ': בנט מונע הקמת ממשלת ימין; ימינה: הוא נחש בתחפושת צדיק ● חנין זועבי תועמד לדין בשל זיוף ומרמה

עוד 69 עדכונים

הגרעין האידיאולוגי של הפופוליזם החדש כנראה מאמין בנוכלות

"הא-הא! תפסנו אתכם!"
לא. לא תפסתם כלום.

במחנה השינוי החדש צוהלים עכשיו משמחה: נתניהו מוכן להישען על רע"מ להקמת קואליציה! כל השופרות הביביסטים שפסלו את המשותפת לפני שנה ושנתיים (ומאז ומתמיד פסלו את הח"כים הערבים) – החלו לשבח את מנסור עבאס ורע"ם! תפסנו אותם בשקר! הוכחנו שהם צבועים!

זאת נאיביות. לא תפסתם אותם בכלום. רק מי שלפחות מתיימר להגינות, אפשר לתפוס בשקר. אי אפשר "לתפוס" ניהיליסט בחוסר-עקביות, לא תגרמו לו להתנצל ולחזור בו מעמדתו. הוא יתעלם, אפילו יצחק לכם ישר בפנים ויקרא לכם "פראיירים".

רק מי שלפחות מתיימר להגינות, אפשר לתפוס בשקר. אי אפשר "לתפוס" ניהיליסט בחוסר-עקביות, לא תגרמו לו להתנצל ולחזור בו מעמדתו. הוא יתעלם, אפילו יצחק לכם ישר בפנים ויקרא לכם "פראיירים"

ביל מאהר הוא קומיקאי ופרשן פוליטי אמריקאי, המנחה תוכנית שבועית בשם Real Time With Bill Maher. הוא אמנם לא איש שמאל אידיאולוגי כפי שהיה ב-2008 (הוא מיליונר, והשקפותיו גלשו להן ימינה באלגנטיות עם השנים), אבל הוא מבין באופן עמוק אמיתות בסיסיות על כוח פוליטי ותודעת ניצחון.

לפני כחצי שנה הסביר במונולוג הסיום: הרפובליקאים ובמיוחד תומכי טראמפ משחקים רק לפי כלל אחד – המנצח קובע את הכללים. כשאובמה היה הנשיא והתפנו מקומות בבית המשפט העליון? מנהיג הרוב הרפובליקאי בקונגרס מיטש מקונל מצא תירוצים לעכב את תהליך המינוי, כי הוא היה מאפשר לדמוקרטים להכניס שופטים ליברלים. בכל פעם שהתפנה מקום בזמן כהונת טראמפ? אין בעיה.

תומכי הדמוקרטים זעקו: "איך הם ישנים בלילה! הם אמרו דבר אחד כשזה היה אובמה ועכשיו הם עושים ההפך"? מאהר גיחך: "איך הם ישנים? כמו תינוק. כי אין להם מצפון".

אי אפשר לתפוס אותם בחוסר עקביות, כי לא אכפת להם. הדבר היחיד שקובע מבחינתם זה כוח.

בהקשר האמריקאי זו סוגיה אקוטית במיוחד. זאת בגלל החוקים השוללים את זכות ההצבעה מאזרחים רבים (חקיקה שפוגעת בעיקר בשחורים), עקב שרטוט אזורי ההצבעה, והמעורבות של בית המשפט העליון הפדרלי ובתי המשפט המדינתיים, שמאפשרים לימין לנצח כשאין לו רוב. למיטיבי לכת, גם הסרטון הזה מומלץ:

"כוח מוליד כוח. כוח זה מעגל שמנציח את עצמו. כוח זה כמו ארנבונים – אם כבר יש לכם, הרבה יותר קל להשיג עוד הרבה ארנבונים".

בשיחות עם ימנים מהסוג ההוא (כבר שנים רבות, לפני פרוץ עידן הפופוליזם החדש) – בכל שיחה על מוסר ומצפון במלחמה, למשל, או מכירת נשק למשטרים מפוקפקים ורצחניים, או בענייני המשפט הבינלאומי וכדומה, אני שומע את המשפט: "הכל אינטרסים". כלומר "עזוב, כל העקרונות האלה הם חלומות באספמיה, אין מוסר בפוליטיקה וכל צד פועל רק לטובתו". כוונתם היא למעשה "הכל ניהיליסטי". ביבי נוכל? מעולה, העיקר שהוא הנוכל שלנו. טראמפ רמאי סדרתי? מצויין, הוא בצד "שלנו" ומרמה לטובתנו (כלומר לטובת ישראל).

בהכללה, הגרעין האידיאולוגי של הפופוליזם החדש מאמין בגלוי בנוכלות, לכאורה, ב"אדם לאדם זאב", ב"המטרה מקדשת את כל האמצעים ועוד כמה אמצעים שהמצאנו לפני דקה". פעם הסיעה הגדולה בכנסת קובעת, פעם גודל הגוש, פעם הכי חשוב 61, פעם זה לא דחוף. פעם הערבים נחשבים ופעם הם לא.

בהכללה, הגרעין האידיאולוגי של הפופוליזם החדש מאמין בגלוי בנוכלות, לכאורה. פעם הסיעה הגדולה בכנסת קובעת, פעם גודל הגוש. פעם הכי חשוב 61, פעם לא. פעם הערבים נחשבים ופעם הם לא

לאורך חודשי המחאה בבלפור ובצמתים, האגף הפופוליסטי בפוליטיקה הישראלית הפיץ עוד ועוד שקרים, "נקודות שיח" (Talking points) כמו "מפיצי מחלות", "המפגינים תקפו שוטרים", "המפגינים קראו לרצח ראש הממשלה ואונס אשתו", בלי שום התנצלות כשהטענות הוכחו שוב ושוב כשקר. הם פשוט ממשיכים הלאה, וחוזרים לשקר שלא הצליח אחרי שבוע, או חצי שנה. הכל הולך.

מול הדיון על אונס, למשל, הם שולפים את הדחליל של תלונות שווא. הפעם היחידה שהם מתעניינים באונס ובקורבן – היא כשהתוקף או החשוד בתקיפה הוא בן למיעוט שהם שונאים. או אז הם מנופפים בדחליל של "האונס הלאומני", וממחזרים את השקר "השמאל והפמיניסטיות מתעלמים מאונס על ידי ערבים/סלבריטאים משמאל". לא משנה מה קורה בפועל.

אחד הראשונים להתמחות בנושא היה שמעון ריקלין, שרוב פועלו הוא להטות את הדיון לסוגיה שכביכול מביכה את ה"שמאל" ולצרוח "צבועים! צבועים!". בציוץ הזה, למשל, המתוזמן ללפני פחות משנה, ריקלין הביע זעזוע מעצם קיומה של הרשימה המשותפת בכנסת, יהיו דעותיהם של חבריה אשר יהיו. כל הרשימה המשותפת, מבחינתו, "תומכת במחבלים וברצח חיילי צה"ל", ו"התקשורת מריעה להם".

והנה כעת, הפלא ופלא, פתאום אפשר ורצוי מבחינת ריקלין, אחד מאותה "תקשורת", לתת בהם סימנים. לא סתם סימנים, ההבדל תהומי! ליתר דיוק, "אם אתה ואתם לא מבינים את ההבדל בין המשותפת ומה שהיא מקדמת" לבין "עבאס ומה שהוא מקדם", יש לכם בעיה בקריאת המציאות. או במילותיו: "כנראה שהלא הבנתם כלום".

אפשר היה אולי להריע למי שגילה פתאום שלא כל הערבים זהים זה לזה, כפי שטען רק לפני שנה, כשנתניהו לא היה תלוי במנדטים של אחד מהם. אבל סביר להניח שהיכולת הנרכשת להבחין בדקויות מהסוג הזה תאבד ללא שוב אם מנסור עבאס יפסיק משום מה להיות רלוונטי לחילוץ נתניהו ממשפטו, או לחילופין, יבחר לתת את המנדטים שלו לגוש השינוי.

נדב אלגזי עוקב אחרי הימין החדש זה כמה שנים, מאז שהיה קשור לחוגים הניאו-שמרניים או פעל בתוכם, וראה את המהפך המבעית לימין הפופוליסטי החדש. את ניצול הפרצות בחוק ובשיח הפוליטי-תרבותי. שואף להעלות את המודעות בציבור הדמוקרטי הרחב לסכנה, ולחשוף את דרכי הפעולה של החוגים הללו שפעלו לגמרי מתחת לרדאר שנים ארוכות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 734 מילים

בשנה הכלכלית הקשה ביותר שידעה המדינה מזה עשורים, תיק המשכנתאות של המערכת הבנקאית חצה לראשונה את רף ה-400 מיליארד שקל - ובסך הכל רשמו הבנקים רווח של 1.7 מיליארד שקל ● נתוני 2021 עד כה מעידים שהמגמה רק תימשך - והכל בגלל העדר תקציב מדינה, מה שמונע הוצאה לפועל של תוכנית "הזאפ הפיננסי" שתאפשר לנוטלי המשכנתאות לחסוך עשרות אלפי שקלים ● פרשנות

עוד 544 מילים ו-1 תגובות

נטפליקס עוד תעשה מזה סדרה

אחרי ארבע מלכות ותריסר צאצאים, חוסיין מלך ירדן הלך לעולמו לפני 22 שנים והשאיר הוראות מבלבלות בנוגע ליורש העצר שלו ● השבוע, לראשונה, עלה לכותרות הנסיך חמזה, כמי שלכאורה לקח חלק ב"נסיון הפיכה" נגד אחיו, המלך עבדאללה ● או שמא מדובר בחושף שחיתויות נועז שמבקש לצאת נגד השלטון הירדני? ● אמיר בן-דוד הלך לברר אצל המומחים מי נגד מי בגרסת "הכתר" הירדנית

עוד 2,131 מילים

למקרה שפיספסת

הארועים שהתקיימו במזרח ירושלים ובמערבה הפכו את יום האתמול לאחד הדרמטיים בתולדות ישראל ● בצד אחד של העיר החל שלב ההוכחות שיחרוץ את גורלו המשפטי של ראש הממשלה, בצד השני החלו הדיונים בבית הנשיא שיחרצו את גורלו הפוליטי של נתניהו ● במשך כל היום דיבר ריבלין על שיקולים ערכיים אבל לא שכנע איש ● השאלה אם הצליח לשכנע את עצמו ● פרשנות

עוד 782 מילים ו-1 תגובות

וושינגטון מבינה שאיראן לא מתכוונת לוותר בסוגית הגרעין

לקראת תחילת הדיונים בוינה בין איראן והמעצמות בסוגית הגרעין, הולכת ומתחוורת תמונת המצב המורכבת בין וושינגטון ובין טהראן. נדמה כי בכירי הממשל האמריקאי החדש, שרצו להוביל להסכם גרעין חדש ומשופר (JCPOA2.0), מבינים כי איראן בהנהגת המנהיג העליון ח'אמנהאי לא מוכנה לוותר. היא דורשת את הסרת הסנקציות שהוטלו עליה על-ידי ממשל טראמפ כתנאי לחזרה איראנית להסכם הגרעין המקורי.

בכירי הממשל האמריקאי החדש, שרצו להוביל להסכם גרעין משופר, מבינים כי איראן לא תוותר. היא דורשת את הסרת הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ כתנאי לחזרתה להסכם הגרעין המקורי

בצוק העתים, הממשל האמריקאי מבקש לבחון הסרה מוגבלת של סנקציות לצד הפסקת ההתקדמות האיראנית בתחום הגרעין, במטרה לשמר את כלי הסנקציות ככלי יעיל, אשר יאפשר לסחוט ויתורים נוספים מאיראן בתחום הגרעין. אך, בשבועות האחרונים האמריקאים מגלים כי בניגוד ל-2013 המצב באיראן השתנה באופן משמעותי.

ראשית, נשיא איראן רוחאני, אשר היה ממחוללי השינוי באיראן ודחף להסכם הגרעין הקודם, נחלש משמעותית מבחינה פוליטית בשל עזיבת ארצות הברית את ההסכם. שנית, גם ח'אמנהאי עצמו הוא כבר לא אותו ח'אמנהאי. מנהיג איראן, שהיה מוכן בעבר לשתות מכוס התרעלה ולקיים מגעים ישירים עם ארצות הברית, שינה את תפיסתו לאור המדיניות האמריקאית והוא לא מוכן לכל שיח ישיר עם הממשל, בוודאי לא לפני הסרת הסנקציות בשלמותן מצד ארצות הברית.

סביר שכל אופציה אחרת שנמצאת על השולחן, גם אם היא מאומצת על-ידי רוחאני ו/או ט'ריף פשוט לא רלוונטית. נדמה שמנהיג איראן לקח את העניינים לידיו וכעת הוא איננו מוכן לתת לא לרוחאני (שעומד בפני סיום תפקידו) ולא לאיש מאנשיו שום אפשרות לדון בהסכם גרעין משופר בטרם יוסרו כל הסנקציות באופן מיידי.

יתרה מכך, הממשל האמריקאי עומד בפני מצוקת זמנים שמכריחה אותו לקבל החלטה במיידי. במאי אמור לפוג תוקף ההסכם בין איראן לבין הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ביחס לסידורי הפיקוח באתרים הגרעיניים של איראן, וביוני אמורות להתקיים הבחירות לנשיאות באיראן. עיכוב אמריקאי בהסרת הסנקציות, לצד ההתקדמות המשמעותית שאיראן ביצעה בתוכניתה הגרעינית עלולים להוביל לכך שגם אם בחודשים הבאים ארצות הברית תקבל את תנאיו של מנהיג איראן – החזרה להסכם הגרעין הקודם כבר לא תהיה אפשרית.

עיכוב אמריקאי בהסרת הסנקציות, לצד ההתקדמות האיראנית המשמעותית בתוכנית הגרעין, עלולים להוביל לכך, שגם אם בחודשים הבאים ארה"ב תקבל את תנאי מנהיג איראן – החזרה להסכם הקודם כבר לא תתאפשר

באשר להסכם גרעין עתידי גם פה נראה שהסיכויים נמוכים. מנהיג איראן הגיע לקצה יכולת הויתור שלו בהסכם הקודם. סביר שיהיה קשה עד בלתי אפשרי ללחוץ על מנהיג איראן להגיש ויתורים נוספים, גם אם יוצעו לו הקלות כלכליות כאלו או אחרות. זאת לאור מידת אי האמון הקיצונית שהוא רוחש לממשל האמריקאי.

לצערם של רבים, ההתקדמות חסרת התקדים של איראן בתוכניתה הגרעינית מאז יציאתה מהסכם הגרעין מלמדת, כי היכולת לעצור את תוכניתה הגרעינית של איראן ללא הסכם שכזה היא קטנה עד לא קיימת. כאמור, תוכניתה הגרעינית של איראן היא גדולה מידי ורחבה מכדי שיהיה אפשרי לעצור אותה באמצעים אחרים.

לכן זהו האינטרס הבינלאומי (גם אם לא הישראלי) שאיראן תחזור להסכם ובהקדם. כל צעד שאיראן עושה בגרעין מאפשר למדעניה לרכוש ידע רב, בוודאי בתחום העשרת האורניום, ולכן יש לעצור התקדמות זו. וזה, כאמור, אפשרי רק עם חזרה איראנית להסכם.

וכך נציגי המעצמות מגיעים לוינה כאשר מולן עומדות שתי אופציות מתסכלות:

  1. או הסרה מיידית של הסנקציות.
  2. או התמוטטות ההסכם ודהירה איראנית בתחום הגרעין, שלא תאפשר חזרה להסכם המקורי בעתיד. מדובר בדילמה קשה, בעיקר לאלה שקיוו שניתן יהיה לתקן את ההסכם המקורי, אך מציאות שבו איראן איננה כבולה להסכם גרעין ומגבלות שלו כנראה קשה מורכבת הרבה יותר.

חשוב לציין כי בשנים הקרובות יהיו אירועים מעצבים בהקשר האיראני (נשיא חדש, מנהיג חדש) ואלו בעלי פוטנציאל של ממש לשנות את מדיניותה של איראן (עם ההסתייגויות המתחייבות).

ההתקדמות חסרת התקדים של איראן בתוכניתה הגרעינית מאז יציאתה מהסכם הגרעין מלמדת, כי היכולת לעצור את תוכניתה הגרעינית של איראן ללא הסכם שכזה היא קטנה עד לא קיימת

חזרה איראנית להסכם תבטיח הקפאה (כמעט) מוחלטת של תוכנית הגרעין, תאפשר לגורמים המתונים במדינה להתחזק (עם ההקלה הכלכלית)  ותפתח פתח עתידי לשיח  מורכב יותר מול ההנהגה האיראנית העתידית.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. כיום חוקר עמית במכון לדיפלומטיה בינלאומית על שם אבא אבן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 613 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ישראל נחצתה בחורף החולף לשניים: מצפון לקריית גת, המדינה קיבלה מנה סבירה של גשם. מבאר שבע דרומה, היובש מוחלט ● "מדובר ב-50% משטח המדינה שעבר בצורת מוחלטת", אומר מומחה האקלים ד"ר עמיר גבעתי ● משבר האקלים נותן אותותיו גם בטמפרטורת הים: בתחילת החורף, הים התיכון היה חם ב-3° יותר מהטמפרטורה הממוצעת ● התוצאה - גל של שטפונות

עוד 647 מילים
התובעת ליאת בן-ארי נואמת את דברי הפתיחה במשפט תיק האלפים כשהיא בגבה לראש הממשלה בנימין נתניהו (איור: Biana Zakutnik)

שלב ההוכחות במשפט נתניהו החל הבוקר בדברי הפתיחה של התביעה ● ולמרות שנתניהו מואשם בתיקים 1000 ו-2000 במרמה והפרת אמונים, מדבריה של ליאת בן-ארי עולה, לכאורה, מסכת עובדות המגבשת עבירת שוחד בעניינו של ראש הממשלה גם בתיקים האלה ● לפי החוק, יכול בית המשפט להודיע בתום פרשת התביעה לנתניהו כי עליו להתגונן מפני עבירת השוחד בכל שלושת התיקים ● פרשנות

עוד 694 מילים ו-3 תגובות

"סגירת מערכת החינוך תפגע לזמן ארוך בהשכלה ובתעסוקה"

עכשיו זה רשמי: דוח של בנק ישראל קובע כי הפגיעה בחינוך בארץ הייתה קשה במיוחד ביחס לעולם, פגעה במיוחד בחלשים, פגעה בתמיכה הסוציאלית בתלמידים והגדילה את הפערים העצומים, וצופה שתפגע בתלמידים שנים רבות בעתיד ● מומחים לחינוך מעריכים שאת החומר הלימודי אפשר להשלים בקלות - אבל לא את הרגלי הלמידה שנפגעו ● הערכה: יותר מ-10% מהתלמידים נשרו

עוד 1,727 מילים

הסתיים שלב ההמלצות: לנתניהו - 52 ממליצים, ללפיד - 45, לבנט - 7, ו-16 נמנעו מלהמליץ

החל שלב ההוכחות במשפט נתניהו; אילן ישועה העיד כי נדרש להכפיש באתר "וואלה!" את יריביו של ראש הממשלה ● נתניהו: הפרקליטות עשתה שימוש פסול בכוח שבידיה ● לפיד: "הצעתי לבנט שנקים ממשלת אחדות, והוא יהיה ראשון ברוטציה" ● דיווח: בנט דרש קול כפול בממשלה עם לפיד; יו"ר יש עתיד דחה את הבקשה ● אלון דוידי התפטר מרשימת ימינה; ימשיך לכהן כראש העיר שדרות

עוד 69 עדכונים

ניצנים של מרד נגד נתניהו בשורה האחורית של הליכוד

חזית חדשה נפתחת: בזמן שנתניהו נאבק לקבל את המנדט להרכבת ממשלה ומיייחל לעריקים מהמחנה השני, דווקא אצלו במפלגה מאיימים חברי כנסת שלא יגיעו להצבעה אם נתניהו יקים ממשלה עם בנט ובתמיכת רע"ם ● "השותפות עם רע"ם מורידה לנו מנדטים, זה ברור, ועכשיו נתניהו בא עם שריונים לבנט על חשבוננו. אז מה נשאר, בעצם, מהליכוד?" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 603 מילים ו-2 תגובות

ראיון "מספרים הם כלי עבודה של דמוקרטיה"

בסוף שנה שעברה מונתה לינדה לאורה סבדיני לעמוד בראש ה-W20 ● סבדיני, סטטיסטיקאית ואיטלקייה-יהודייה, נחשבת פורצת דרך בחקר לימודי המגדר באירופה ואחת הנשים המשפיעות שם ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על האתגרים העומדים בפני הארגון, על הפגיעה בנשים בזמן הקורונה, ועל אלימות נגד נשים - "פשע ללא ענישה שמשותף לכל המדינות"

עוד 1,209 מילים

התובעת ליאת בן-ארי תעמוד מחר בבית המשפט המחוזי בירושלים ותישא דברי פתיחה ● זה לא ייראה כמו הסצנות המוכרות מאין-ספור סרטים וסדרות טלוויזיה ● ועדיין, דבריה של בן-ארי יהדהדו בכל אתרי החדשות ויהפכו לכרטיס הביקור של התביעה ביחס למשפט נתניהו ● אחרי שנים של חקירה משטרתית, פרוצדורה והליכים מקדמיים - משפט נתניהו יוצא לדרך ● פרשנות

עוד 696 מילים

אחרי שנה, עולות שאלות סביב יעילות הבידוד - והמחיר שהוא גבה

מאות אלפי ישראלים היו בבידוד מאז תחילת משבר הקורונה ● זה אולי סייע להתגבר על התפשטות המחלה, אבל מחקרים מגלים עד כמה הבידוד בעייתי ● ניתוק מהעולם והגבלת תנועה גורמים לא רק סבל, אלא גם נזקים בריאותיים חמורים, ומעלים בתלילות את הסיכון למוות ● "אין לי ספק שזה פגע בבריאות של המבודדים", אומר ד"ר גיא דורי, שניהל את מחלקת הקורונה בבית חולים העמק

עוד 2,980 מילים

דיווחים: התקדמות במגעים בין בנט ולפיד; יושב ראש יש עתיד הסכים לכהן שני ברוטציה

סמוטריץ' לבנט: אם תמליץ על עצמך להרכבת הממשלה - תקדם הקמה של ממשלת שמאל ● סער: אני פועל להקמת ממשלת שינוי; לא נחזור לנתניהו ● בג"ץ קבע כי האיסור להפגין במרחק העולה על אלף מטרים מבתי המוחים היה לא חוקתי; בוטלו הקנסות שניתנו למפירים ● מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי: פייזר עצרה את אספקת החיסונים עד שההסכמים עימה יאושרו בממשלה

עוד 38 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הכל עניין של פוקס

הסוקר של חדשות 13, פרופ' קמיל פוקס, ביצע בליל הבחירות עבירה גסה על חוק הבחירות כאשר שידר פייק ניוז שעתיים לפני שהקלפיות נסגרו, והודיע שהתוצאות "דרמטיות ומכריעות" ●  התעלול התקשורתי הזה הפיל בפח הרבה עיתונאים והעביר מסר מטעה לבוחרים שעדיין לא הצביעו ● בראיונות שפוקס העניק מאז, לא תמצאו, חלילה, שום חרטה או לקיחת אחריות ● גם לא אצל המעסיק שלו

עוד 1,186 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה