שגריר הודו בראיון:

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה, פברואר 2021 (צילום: שגרירות הודו)
שגרירות הודו
שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה, פברואר 2021

שגריר הודו סנג'יב סינגלה התחיל את תפקידו בישראל באוקטובר 2019, רגע לפני שמגפת הקורונה הפכה את העולם. אבל זו לא הפעם הראשונה שהוא ממלא תפקיד בישראל: בפעם הקודמת היה קונסול בשגרירות במשך שמונה חודשים עד יולי 2014, אז נקרא בחזרה להודו כדי לשמש כמזכירו האישי של ראש הממשלה נרנדרה מודי, תפקיד שבו שימש חמש שנים.

עכשיו, כשהוא מחזיק בהגה השגרירות המקומית, הוא מנווט את מאמציו כדי לבנות על הקשרים הקרובים ממילא בין הענקית האסיאתית לאומת הסטארט-אפ. הוא מנווט בינות הסגרים, היעדר הפגישות פנים-אל-פנים שפגעו בתהליכי משא ומתן שונים על הסכמי יחס מועדפים בין המדינות, והעובדה שלא ראה בגלל המצב את אשתו, ננדיני סינגלה, דיפלומטית שמשרתת כרגע כנציבת הודו במאוריציוס.

הראיון עם סינגלה מבהיר עד כמה הקשרים המסחריים עם הודו רחבים היום הרבה יותר מהתחומים המסורתיים של מים, חקלאות וביטחון. "אנחנו בונים יסודות איתנים לשיתופי פעולה בתחומים מעניינים שנועדו לצמוח בעתיד הנראה לעין", אומר סינגלה. "אנחנו רואים פוטנציאל אדיר לשיתופי פעולה במגזרים כמו טכנולוגיה פיננסית, סייבר, טלקום ורפואה".

איך לגדול בהודו

ראש הממשלה ההודי ביקר ביקור היסטורי בן שלושה ימים בישראל ב-2017, ראש הממשלה ההודי הראשון שעשה זאת, כדי לציין 25 שנה לייסוד הקשרים הדיפלומטיים בין המדינות. ב-1992, כשכוננו הקשרים הדיפלומטיים, הסחר הדו-כיווני הגיע ל-200 מיליון דולר. היום הוא מגיע לכ-5 מיליארד דולר, כשחלק משמעותי ממנו מגיע מייצוא ביטחוני ישראלי.

בנימין נתניהו וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מבקרים במפעל ההתפלה בחוף אולגה, 6 ביולי 2017 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
בנימין נתניהו וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מבקרים במפעל ההתפלה בחוף אולגה, 6 ביולי 2017 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

מאז הביקור, וביקור הגומלין של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהודו ב-2018, שתי המדינות הקימו קרן חדשנות לפיתוח ומחקר תעשייתי וטכנולוגי שנתמכת ב-40 מיליון דולר.

הקרן ממוקדת בשיתופי פעולה בין סטארט-אפים ישראלים והודים בתחומי המים, החקלאות, האנרגיה, הבריאות, המידע והתקשורת. הקרן מימנה למעלה מ-11 פרויקטים, ושתיים מהיוזמות האלה נמצאות עכשיו ב"שלבים הקריטיים של המסחור", אומר סינגלה.

האקסלרטור ההודי-ישראלי שהקימו Start-Up Nation Central ו-iCreate מהודו, מתחיל את הקבוצה הראשונה של חברות ישראליות שמעוניינות לעבוד עם תאגידים הודים בתחומי כלי רכב חשמליים, התפלת מים, כלים אנליטיים למעבדות ופתרונות לביטחון נהגים שמבוססים על למידת מכונות וניהול דאטא.

הסטארט-אפים משתתפים בתוכנית שנמשכת שישה שבועות בשאיפה לסייע להם להתאים את התוכניות העסקיות שלהם לשוק ההודי, להבין את האקו-סיסטם בהודו באמצעות מנטורינג קבוצתי, סדנאות ומפגשים עם מומחים, יזמים הודים, דמויות מפתח בממשלה ומנהיגים עסקיים – הכל בשאיפה להתאים את המוצר לשוק ההודי.

התוכנית תסתיים ביום הדגמות שבהם יציגו הסטארט-אפים את התוכניות העסקיות שלהם בפני תאגידים, משקיעים ושחקנים נוספים בשוק ההודי, בניסיון להשיג פיילוטים או הזדמנויות אחרות לשיתופי פעולה.

India Bangalore On Edge (צילום: AP Photo/Aijaz Rahi)
India Bangalore On Edge (צילום: AP Photo/Aijaz Rahi)

"יש פוטנציאל בלתי ממומש גדול מאוד בין שתי המדינות", אומר סינגלה. אבל כדי להגיע לפוטנציאל הזה, העסקים הישראלים "חייבים לגשת לשוק ההודי בהתבוננות לטווח ארוך או בינוני, ולא כיעד לאקזיט זריז עבור קרנות הון סיכון".

"הודו היא יבשת רחבה ודינמית. הגישה של מידה זהה לכולם לא בהכרח עובדת פה, ויש לתפור את האסטרטגיה של המוצר בהתאמה", הוא אומר. "הודו היא גם שוק שמאוד רגיש למחיר, מה שמספק אפשרויות אדירות להצמיח את העסק שלך, ברגע שנקבע מחיר הגיוני שמתאים לשוק".

לדבר עם נתניהו

הודו היא הכלכלה החמישית בגודלה בעולם והמדינה המאוכלסת השנייה בעולם. המדינה פיתחה "הרבה תחכום, במיוחד במוצרי הנדסה, במגזר הפארמה, חשמל ושירותי עיצוב", אומר סינגלה. היא גם תחנת ייצור משמעותית לעולם, ומייצרת הכל – מאייפונים ועד קרונות לרכבת התחתית.

בשנת 2020, הודו הגיעה למקום ה-48 במדד החדשנות הגלובלי של WIPO (הארגון העולמי לקניין רוחני, סוכנות מיוחדת של האו"ם), תוך שהיא משתלבת לראשונה ב-50 הכלכלות המובילות מתוך דירוג של 131 מדינות. בשנת 2019 הם הגיעו למקום ה-52. ישראל מדורגת במקום ה-13 במדד החדשנות הגלובלי, נכון לשנת 2020, אחרי שירדה שלושה מקומות מ-2019.

יזמים הודים ופרילאנסרים עובדים בחלל העבודה שיתופי בניו דלהי, 19 באוגוסט, 2016 (צילום: AP Photo/Altaf Qadri)
יזמים הודים ופרילאנסרים עובדים בחלל העבודה שיתופי בניו דלהי, 19 באוגוסט, 2016 (צילום: AP Photo/Altaf Qadri)

הודו היא גם "אחד ההאבים הטכנולוגים הגדולים ועם הצמיחה הגדולה ביותר בעולם", אומר סינגלה, "ולכן יש "הרבה הדדיות שניתן להציע ביחס לישראל". ברגע שיחודשו הטיסות, אומר סינגלה, ומגפת הקורונה תשכך, העסקאות בין חברות פרטיות לבין גופים ממשלתיים – משני הצדדים – יתחדשו ויתחזקו.

ישראל והודו עובדות על הסכמים מסחריים מועדפים מוגבלים, אחרי ששיחות על הסכם סחר חופשי בין המדינות הגיעו למבוי סתום, בגלל חשש מהצד ההודי לגבי אפשרות הפגיעה בתעשייה המקומית. המשא ומתן הזה, לגבי הקלה במסים ובמכסים בשורה של מוצרים שנסחרים בין המדינות, נפגע בעקבות המגפה, אומר סינגלה, מכיוון שפגישות פנים אל פנים הם גורם חיוני בהתקדמות.

כדי לחזק עוד יותר את הקשרים, השגרירות גם מנסה לקדם קבלת ויזת מומחים בהליך מזורז עבור אזרחים הודים שמעוניינים להגיע לישראל כעובדים זרים, בעיקר מומחים טכנולוגיים.

"להודו יש מאגר עצום של מומחים טכנולוגיים איכותיים, בין היתר בתחומים של בינה מלאכותית ולמידת מכונה, שחסרים בישראל. הם יכולים לסייע להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר", אומר סינגלה.

אילוסטרציה: הממשלה ההודית מנסה לקדם איור וודה, מערכת רפואית עתיקה שמשתמשת בעשבים, כדי להגיע לרפואה הוליסטית (צילום: iStock)
אילוסטרציה: הממשלה ההודית מנסה לקדם איור וודה, מערכת רפואית עתיקה שמשתמשת בעשבים, כדי להגיע לרפואה הוליסטית (צילום: iStock)

"לצורך זה, יועיל לשתי המדינות אם הודו תהיה חלק מההליך המיוחד שקיים עבור מספר מדינות אחרות, מסלול מהיר יותר של ויזות מומחים. אנחנו עובדים עם הרשויות הישראליות בעניין הזה ומקווים להגיע לפתרון".

במהלך משבר הקורונה, נתניהו ומודי היו "בקשר טלפוני סדיר", כדי להדריך את הצוותים שלהם לכיוון המאמצים המשותפים למיגור המגפה, אומר סינגלה.

הודו, עם אוכלוסיה של 1,366 מיליארד איש, דיווחה על 11 מיליון מקרים מאומתים של חולי קורונה וכ-158 אלף מתים נכון לכתיבת שורות אלה. מדובר בכ-115 מיתות לכל מיליון איש מול ישראל בה על כל מיליון נרשמו 625 מתים. אחרי ירידה עקבית במספרים במשך כמעט חמישה חודשים, המספרים בחלק מהמדינות בהודו עלו ב-24 בפברואר, ומעידים על כך שהיא עדיין רחוקה מחיסון עדר.

"אנחנו חיים במצב של מגפה והוא בלתי צפוי וחסר תקדים. רוב האפידמולוגים כבר הזהירו אותנו שהמגפה הזאת לא תהיה האחרונה. לכן חיוני שהמדינות ישתפו פעולה, יתכוננו וייערכו למגפות כאלה", הוא אומר.

נשים הודיות צועדות ליד בית החולים הממשלתי בג'אמו, הודו. 24 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Channi Anand)
נשים הודיות צועדות ליד בית החולים הממשלתי בג'אמו, הודו. 24 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Channi Anand)

"הודו נמצאת במצב ייחודי" שמאפשר לה לפעול מול ארבעת הצרכים שמעוררת המגפה, הוא אומר, החל מציוד הגנה אישי, כמו מסכות וכפפות וערכות בדיקה, ועד פיתוח טכנולוגיה שתאפשר ניתוח מרחבי וחיזוי של הפצת הנגיף, כלה ביצירת טיפולים באמצעות חיסונים ותרופות.

"אנחנו היצרנית השנייה בגודלה בעולם של ציוד הגנה אישי. יש לנו שרשרות אספקה עמוקות לערכות בדיקה, אנחנו מבצעים למעלה ממיליון בדיקות קורונה מדי יום, עד הירידה החדה במקרי קורונה בהודו. ואנחנו היצרנית הגדולה בעולם של חיסונים לפי נפח", הוא מתייחס לכך שהודו סיפקה מיליוני חיסוני קורונה למדינות שונות.

הודו וישראל כבר משתפות פעולה בפיתוח ערכות בדיקה לקורונה, כשצוות ישראלי נסע להודו לפני כמה חודשים למטרה זו, לדברי סינגלה. "אנחנו נשמח לעודד יוזמות משותפות בין עסקים גם לקידום החיסונים".

עוד 932 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 18 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בשנה הבאה אמור להיפתח - באיחור ניכר - המוזאון לסובלנות של מרכז שמעון ויזנטל בירושלים ● מחיר הפרויקט השאפתני כבר חצה את רף הרבע מיליארד דולר, המוסלמים עדיין כועסים על בניית המוזאון על קרקע בית קברות, החברים מ"יד ושם" חשדנים בכוונות המוזאון החדש - והמבנה העצום כבר שינה מהותית את קו הנוף הירושלמי ● אז למה, בעצם, בנו את זה ומה בכלל יהיה שם? ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,211 מילים

הצבעה חשאית לנשיאות – לא רצוי ולא מצוי

בשבועות האחרונים, וביתר שאת בימים האחרונים, עולות הצעות וספקולציות – משמאל ומימין – לעסקאות פוליטיות הנוגעות לבחירות לנשיאות אשר הולכות ומתקרבות אלינו בצעדי ענק.

חלק מעסקאות אלה, תיאורטיות ומעשיות, כוללות שינוי של "חוק יסוד: נשיא המדינה", כך שההצבעה תהפוך מחשאית לגלויה. ההצעה כזו, כך נדמה, מתעלמת מצרכיה ומעוגניה הדמוקרטיים של החברה הישראלית. למעשה, היא לא הולמת לא את הרצוי ולא את המצוי.

חלק מהעסקאות, תיאורטיות ומעשיות, כוללות שינוי "חוק יסוד: נשיא המדינה", להפיכת ההצבעה מחשאית לגלויה, תוך התעלמות מצרכיה ומעוגניה הדמוקרטיים של החברה הישראלית. למעשה, היא לא הולמת את הרצוי ולא את המצוי

אין חולק על כך שלממלכתיות הישראלית מספר רגליים, בהן גם כאלה שבהן יחסי רוב ומיעוט משחקים תפקיד רב והכרחי בקבלת החלטות ובקביעת מדיניות. לרוב יש משמעות והשפעה, וטוב שכך. יחד עם זאת, נהוג לראות את ההצבעה החשאית בכנסת כמפלטו הנחוץ והייחודי של החלש.

הצבעה חשאית היא המקום שבו עוצמתו המוצדקת של הרוב מאבדת מעט מכוחה. גם למיעוט – הן מיעוט מספרי והן כזה ששייך לפריפריה של יחסי הכוחות בישראל – יש משמעות, וצריכות להיות לו פלטפורמות השפעה. פלטפורמות ההשפעה של המיעוט הפרלמנטרי קיימות ומוכרות, אבל האימפקט שלהן מוגבל, אפילו מוגבל ביותר.

יש שיגידו שהמציאות הזו בלתי נסבלת, יש שיסברו שאפשר לסבול זאת עד גבול מסויים, אבל כך וכך ברור שיש הצבעות או מוקדים פרלמנטריים שבהם חשוב לייצר גבולות משחק שיאפשרו קצת יותר מרחב, יותר קולות, יותר גוונים של השפעה.

נשיא המדינה ומבקר המדינה הם שני מוסדות שעשייתם עבור המיעוט, החלש או הקטן היא משמעותית ביותר. מוסד הנשיאות הישראלי פעל ופועל דרך קבע להשמעת קולות שלא נשמעים ולמתן מקום ואפילו השפעה לכלל גווניה של החברה ולא רק אלה שבמוקדי הכוח. זה התפקיד שנטלו על עצמם נשיאי ישראל, תפקיד המבוסס על האמון הרב, יחסית, שרוכשים למוסד הנשיאות גם מערכות ומנגנוני המדינה וגם הציבור הישראלי.

מוסד ביקורת המדינה עוסק במקומות בהם מוקדי כוח ושררה פועלים שלא כדין או כהוגן. למעשה שני המוסדות הללו, במהותם, תורמים לחיבורם ההדדי של המדינה וסמליה מזה, וקהלים אשר אינם מיוצגים במוקדי ההשפעה מזה. קיומן של הנשיאות וביקורת המדינה, והידיעה כי השלטון אינו יכול להיות דורסני ללא גבולות, הן בסיס חשוב בקשר ובתחושת השייכות של כלל אזרחי ואזרחיות ישראל, בעיקר כשאינם מוצאים את ייצוגם המשפיע ברשויות אחרות.

ברורה אם כן הסיבה שהצבעה גלויה לנשיאות בישראל אינה רצויה. משום שהיא מאפשרת את דורסנותו הקואליציונית של הרוב – יהא שיוכו הפוליטי אשר יהיה – דווקא בנקודה בה המיעוט יסבול ממנה יותר מכל, בנקודת התורפה של המיעוט. הפיכת ההצבעה לגלויה משמעה הוצאת האוויר מגלגל ההצלה של מיעוטים, ויהא זה מיעוט בכמותו או בהשפעתו. להצבעה החשאית יש משמעות דרמטית, ואכן, ההיסטוריה מראה שהיא הביאה עמה גם הפתעות בבחירות לנשיאות. לא כאלה שפגעו בכוחו של הרוב, אבל בהחלט כאלה שאפשרו למיעוטים להרגיש בני השפעה, ובצדק.

ברורה אם כן הסיבה שהצבעה גלויה לנשיאות בישראל אינה רצויה. משום שהיא מאפשרת את דורסנותו הקואליציונית של הרוב – יהא שיוכו הפוליטי אשר יהיה – דווקא בנקודה בה המיעוט יסבול ממנה יותר מכל

עד כאן הרצוי, ומה בדבר המצוי והאפשרי? ובכן, כמובן שהכול אפשרי בישראל, ועם זאת, ברי לכל שהצבעה חשאית מעניקה כוח למיעוטים מכל הסוגים – כלומר גם לכל מי שנמצא במיעוט פרלמנטרי בשנים האחרונות, וגם לכל מי שנחשב מיעוט זהותי ואפילו אם הוא בקואליציה. כעת, ובהתאמה למקרה הישראלי שבו התפיסה האישית כמיעוט היא החוויה הרווחת, כל מה שנותר לנו זה להמר ולחשב כל אחד ואחת, בחשאי כמובן, מהו המצוי והאפשרי. מה הסיכוי שכלל חברי וחברות הכנסת ששותפים לתחושת המיעוט ירצו לגזול מכוחם שלהם ולהפוך את ההצבעה לנשיאות מחשאית לגלויה.

ינון גוטל-קליין הוא מנהל מרכז הביקורים של בית הנשיא ודוקטורנט לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, החוקר זיכרון לאומי ובתי קברות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 546 מילים

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים

בכיר ברע״ם: לא מגיבים לדברי סמוטריץ׳ כדי לא להרוס מהלכים

סמוטריץ׳ על האפשרות כי ממשלה של בנט - לפיד משרתת את בניית כוחו בציונות הדתית: ״לא הכל פוליטיקה״ ● ח״כ אורית סטרוק: חושבת שזה אפשרי להביא את סער לנתניהו ● מאיר כהן: ״שומע שסער נחוש לא להצטרף לנתניהו, מקווה שבנט שומר על אנשיו״ ● הקבינט המדיני-בטחוני צפוי להתכנס היום לראשונה מאז פברואר ● הפגנות מול הקריה ואגף השיקום בפ״ת במחאה על הטיפול של משרד הביטחון בהלומי קרב

עוד 16 עדכונים

למקרה שפיספסת

כיצד להתמודד עם סכנת הגרעין האיראני?

הנתק המדיני בין ישראל לממשל ביידן בנושא סכנת הגרעין האיראני הוא גדול והסיכויים לשנות את עמדת הנשיא ביידן בנושא החזרה להסכם הגרעין שואפים לאפס. בעוד ישראל מכינה את האופציה הצבאית, עליה להגביר את הפגיעה במתקני הגרעין של איראן ולחסל מדעני גרעין בכירים. ההתקפה המוצלחת על המתקן בנתנז היא דוגמה טובה ליכולותיה של ישראל.

הדרג המדיני והביטחוני יצא בימים האחרונים מגדרו כדי להסביר לשר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין שביקר בישראל את סכנת הגרעין האיראני וכיצד איראן מוליכה שולל את העולם.

הדרג המדיני והביטחוני יצא בימים האחרונים מגדרו כדי להסביר לשר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין שביקר בישראל את סכנת הגרעין האיראני וכיצד איראן מוליכה שולל את העולם

בקרוב יצאו לוושינגטון הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המוסד יוסי כהן וראש אמ"ן תמיר הימן כדי להסביר בבית הלבן וב-CIA את פעילות ההונאה האיראנית ואת ההכנות החשאיות של איראן להפוך למדינת סף גרעינית ולהשיג בטווח הארוך יותר נשק גרעיני, למרות כל הכחשותיה.

ישראל נקלעה למצוקה מדינית וביטחונית גדולה בעקבות חילופי הממשל בארה"ב. הנשיא ביידן הוא ידיד ישראל, אבל האינטרסים של ארה"ב, כפי שהוא רואה אותם, הם אחרים מאלה של ישראל. הנשיא ביידן רוצה לעצור את הדהירה האיראנית לעבר נשק גרעיני באמצעות החזרתה להסכם הגרעין מ-2015, אולם האיראנים ביצעו כבר הפרות גדולות של ההסכם, בראשן מעבר להעשרת אורניום מרמה של 4 אחוזים לרמה של 20 אחוזים וצבירת כמויות גדולות של אורניום מועשר.

בנוסף לכך, הם התקינו במתקן הגרעיני בנתנז צנטיפוגות מתקדמות שאסור היה להם להתקינן על פי הסכם הגרעין. האיראנים פשוט קובעים עובדות בשטח ומצפצפים על הפקחים הבינלאומיים.

האיראנים הם אלופי המשא ומתן והם  מקפלים את האמריקאים מעמדותיהם בשיחות וינה באופן איטי אך בטוח. התנאים שלהם ברורים ואותם הם רוצים להכתיב: התנגדות עזה להכנסת כל שינוי בהסכם הגרעין המקורי והסרה מלאה וחסרת תנאים של הסנקציות האמריקאיות שהוטלו עליה.

האיראנים הם אלופי המו"מ ומקפלים את האמריקאים מעמדותיהם. תנאיהם ברורים: התנגדות עזה להכנסת כל שינוי בהסכם הגרעין המקורי והסרה מלאה וחסרת תנאים של הסנקציות האמריקאיות

האיראנים מנצלים את הוואקום המדיני ביחסים בין הנשיא ג'ו ביידן לראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לקבוע עובדות בשטח. הם יודעים כי הנשיא ביידן איננו מעוניין בעימות צבאי עם איראן, זוהי נקודת המוצא שלו ולכן הם מרשים לעצמם להשתולל ולנסות להכתיב לארה"ב את מהלכיה הבאים.

ממשל ביידן משלה את עצמו כי יצליח לפתוח דף חדש עם טהרן. הוא איננו מבין כי מדיניות ההתפרסות שלו כלפי איראן נחשבת לחולשה גדולה וטהרן מנצלת זאת לטובתה.

האמריקאים אינם מרוצים, בלשון המעטה, מהמלחמה הימית שהסלימה בין ישראל לאיראן שמבחינתם פוגעת בהתקדמות השיחות בוינה.

ישראל מנסה לשכנע את ממשל ביידן כי הוא טועה ואחר כך לנסות ולהיכנס עמו לקרביים של הסכם הגרעין, בניסיון להפוך אותו להסכם חדש שיכלול את הדגשים החשובים לישראל. ישראל רוצה להכליל בו סעיפים חדשים הקשורים לסכנת הטילים הבליסטיים, להתפשטות האיראנית במזה"ת, להארכת מועד פקיעת ההסכם ועוד. אלו הם שינויים המשרתים גם את מדינות המפרץ ששומרות כעת על שתיקה ונותנות לישראל ולאיראן להתכתש ביניהן.

אולם, הסיכוי שהאיראנים יסכימו לכל שינוי בהסכם הגרעין שואף לאפס. ממשל ביידן בא מתוך עמדת חולשה והם באים מתוך עמדת חוזקה וכוח.

לישראל אסור להתערב במגעים בין ארה"ב לאיראן. היא צריכה לעשות כל מה שביכולתה כדי לשכנע את ארה"ב בצדקת עמדתה, אך במקביל עליה להכין את האופציה הצבאית להנחתת מכה על מתקני הגרעין של איראן.

ההתקפה על המתקן הגרעיני האיראני בנתנז המיוחסת לישראל היא צעד מבורך בכיוון הנכון.

ישראל רוצה להכליל בהסכם סעיפים חדשים המשרתים גם את מדינות המפרץ, ששומרות כעת על שתיקה ונותנות לישראל ולאיראן להתכתש ביניהן. אולם הסיכוי שהאיראנים יסכימו לכל שינוי בהסכם הגרעין שואף לאפס

גורמי מודיעין במערב טוענים כי הייתה זו פעולה מוצלחת מאוד של המוסד הישראלי, אשר הצליח להחדיר מטען חבלה גדול למתקן בנתנז ולפוצצו מרחוק. לא הייתה זו מתקפת סייבר כפי שסברו בתחילה. בפיצוץ נפגעו גם סרקזות חדשות, והערכה בישראל ובמערב היא כי יקח לאיראנים לפחות 9 חודשים להחזיר את המצב לקדמותו.

ממשל ביידן לא יאפשר לישראל לתקוף צבאית את מתקני הגרעין באיראן. הוא חושש שהדבר יביא למלחמה אזורית ויבעיר את המזה"ת. אם הממשל יראה שישראל נכנסת לשלב של הכנות מעשיות לתקוף את  מתקני הגרעין האיראניים, הוא יעשה כל מה שביכולתו לעצור את מבצע צה"ל ופירוש הדבר הוא עימות גלוי בין ישראל לממשל ביידן, שיהיה לשמחתם של האיראנים.

לכן ישראל צריכה להתמקד בזמן הקרוב בשתי משימות עיקריות:

1

התקפות יומיות על היעדים האיראניים בסוריה כדי למנוע את ההתבססות האיראנית שם.

2

נוכח ההתקפה המוצלחת על המתקן הגרעיני בנתנז, יש להגביר הפעילות החשאית של המוסד הישראלי נגד מתקני הגרעין האיראניים ונגד האישים הבכירים בפרוייקט הגרעין של איראן, כפי שנעשה במקרה של אבי פצצת הגרעין האיראנית מוחסן פחרי זאדה.

גורמים מדיניים בכירים מעריכים שיקשה מאוד על ישראל לשכנע את ממשל ביידן לשנות את דרכו. הדבר מצריך מאמץ מדיני מרוכז והפעלת גורמי השפעה על הנשיא. הסיכויים לכך אינם גבוהים. לכן צריך להכות באיראנים בלב פרוייקט הגרעין בכל העוצמה. הם מבינים רק את שפת הכוח.

ממשל ביידן לא יאפשר לישראל לתקוף צבאית את מתקני הגרעין באיראן מחשש להבערת המזה"ת במלחמה אזורית. הממשל יעשה הכל כדי לעצור הכנות מעשיות לתקיפה. פירוש הדבר עימות גלוי בין ישראל לממשל ביידן

נוכח מה שקרה במתקן בנתנז בימים האחרונים נראה כי לישראל יש את היכולות לכך. ישראל צריכה להרחיב את יריעת הפגיעה ביעדים באיראן מבלי לקחת אחריות ולהמשיך ולשמור על העמימות, עד שיקרה שינוי כלשהו במדיניות הבית הלבן בנושא.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 808 מילים
עודכן לפני 49 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס רוזנוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,404 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים

מי היה מאמין, לפני 73 שנים, שנגיע ליום שבו מדינות ערביות מברכות את ישראל לכבוד יום העצמאות ובלוגרים מהמפרץ ירכינו ראש ביום השואה ויום הזיכרון ● באיראן משחקים שחמט עם שאר העולם ● כצפוי, שיחות הגז עם לבנון לא מתקדמות לשום מקום ● הרמדאן הופך לארוע לעשירים בלבד במדינות ערב ● ומצרים העתיקה ממשיכה להפתיע את האנושות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,213 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

תראה מה שצבע יכול לעשות

הגלובוס הירוק מוגש השבוע לעיריית כפר סבא שהוכיחה כי אולי אין חגיגה בלי עוגה, אבל בלי זיקוקים אפשר להסתדר לא רע ● ובמישור העולמי לניו זילנד, שהודיעה כי בתוך שנתיים ייאסרו כליל המשלוחים החיים ● הגלובוס השחור מוקדש לקציר הדמים של האופניים והקורקינטים החשמליים ● והטיפ: מה עושים עם שאריות צבע?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הָאַנְגְּאוֹבֶר 81

ההופעות הטלוויזיוניות של נתניהו הולמות בחושים כמו צ'ייסרים של עראק. במינון מופרז – כמו ביום העצמאות – האפקט שלו על מערכת העצבים של אלה מבין הישראלים שהוא מעורר אצלם בעיקר עצבים, הוא של אלכוהול זול: פוגע בראייה, מנטרל את החושים, מעורר בחילה וגורם לאובדן אוריינטציה ולירידה מהירה ביכולת הריכוז

עוד 1,013 מילים

בין ישראל לאיראן מתנהל בשנה האחרונה דו-שיח מדורג, מתוכנן ושקול, ושני הצדדים שמרו עד כה על גובה הלהבות כדי לא להתדרדר לעימות כולל ● השאלה היא, האם איראן תחרוג מדפוס הפעולה הזה אחרי הפגיעה במתקן בנתנז - וכיצד ישפיעו עליה שיחות הסכם הגרעין עם המעצמות, כמו גם החלטת ביידן לאשר את עסקת הנשק עם איחוד האמירויות ● פרשנות

עוד 551 מילים

"נתניהו יציע לסער לשמש כמ"מ רה"מ ולאלקין - יו"ר הכנסת"

נתניהו לסער: "חזור אלינו, זה הבית שלך" ● לפי דיווח, סער אמר בתגובה "בשביל לחנוק מישהו, קודם פותחים את הידיים" ● בן גביר: "שנתניהו יגיד תודה שמנענו ממנו ממשלה עם עבאס" ● דיווח: רע"ם העבירה דרישות לליכוד ללא דרישה לביטול חוק הלאום ● ניצן הורוביץ: "אנחנו במגעים עם לפיד, סער ובנט" ● מאות הפגינו נגד ההתיישבות היהודית במזרח י-ם, ביניהם ח"כים מהרשימה המשותפת ומרצ ● ארה"ב לישראל: "די לפטפטת בנושא איראן"

עוד 28 עדכונים

שלמה קרעי הציף את הרעיון להקים ממשלת מיעוט עם נתניהו-בנט-סמוטריץ', ולשכנע את תקווה חדשה להימנע ● אבל בכירי הליכוד, שמכירים את סער היטב, מבינים כי אחרי כל ההשפלות שספג מנתניהו, סער לא יימנע בהצבעה ● זה בכלל לא סיפור אידיאולוגי או פוליטי, אלא מסע נקמה ● ובינתיים המו"מ עם בנט מתנהל על ריק ● פרשנות

עוד 433 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה