אז כמה אזרחים טרם התחסנו? חוסר התאמה בנתוני משרד הבריאות

בדיקת זמן ישראל לפי המידע שמפרסם משרד הבריאות, כ-1.27 מיליון אזרחים הכשירים להתחסן טרם עשו זאת ● אולם בדיקת זמן ישראל מעלה כי המספר האמיתי קרוב לוודאי עומד על כ-920 אלף איש ● הפערים נובעים, בין השאר, מספירה שגויה של הילדים מתחת לגיל 16 ● משרד הבריאות בתגובה: "מספר האנשים ברי החיסון הנו על פי שנתונים"

יולי אדלשטיין ובנימין נתניהו חוגגים 5 מיליון מתחסנים, 8 במרץ 2021 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
יולי אדלשטיין ובנימין נתניהו חוגגים 5 מיליון מתחסנים, 8 במרץ 2021

כמה ישראלים עדיין נדרשים להתחסן? בדיקת זמן ישראל מעלה חוסר התאמה בנתונים שמפרסם משרד הבריאות על היקף ההתחסנות בישראל – המעלה חשש לטעות בנתונים, שמגדילה את מספר הישראלים שלפי הפרסומים עדיין נדרשים להתחסן.

לפי הבדיקה שערכנו, עולה החשש שמשרד הבריאות הוסיף כ-350 אלף איש למצבת הישראלים הבוגרים שלפי הפרסומים אמורים להתחסן וטרם התחסנו, ומצבת האנשים הללו גדלה בטעות מכ-900 אלף לכ-1.25 מיליון. אם אכן נפלה טעות, היא משפיעה על נתוני "אחוז המתחסנים" שמפרסם משרד הבריאות ומטה גם אותם באופן שמגדיל את שיעור הלא-מחוסנים.

משרד הבריאות מפרסם מדי יום מידע לתקשורת ובאתר המשרד על ההתפתחויות במגפת הקורונה. המידע, המבוסס על נתונים שמשרד הבריאות מקבל מהמעבדות, בתי החולים, קופות החולים וכן על תחשיבים שעורך אגף המודיעין בצה"ל, מתפרסם בכל כלי התקשורת ומהווה בסיס לכל השיח על הקורונה בישראל. בין השאר, עוקב המידע אחרי החיסונים, כולל נתונים על שיעור ההתחסנות.

מתחם חיסונים של קופת חולים מכבי ברחובות, 26 בינואר 2021 (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
מתחם חיסונים של קופת חולים מכבי ברחובות, 26 בינואר 2021 (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)

לפי הנתונים שפרסם משרד הבריאות אתמול (יום ראשון), היו בישראל במוצאי שבת כ-1.3 מיליון אזרחים ותושבי ישראל מעל גיל 16 שטרם התחסנו בחיסון ראשון או שני ולא היו חולי קורונה בעבר, ולכן עדיין אמורים להתחסן גם בחיסון ראשון וגם בחיסון שני כדי להימצא בהגנה מיטבית מפני המגפה ולקבל "תו ירוק".

אתמול התחסנו כ-30 אלף ישראלים בחיסון הראשון ולפיכך מספרם של אלה שטרם התחסנו ירד לפי פרסומי משרד הבריאות לכ-1.27 מיליון.

ואולם, מבדיקת זמן ישראל עולה כי ככל הנראה מדובר בחריגה של כ-350 אלף ביחס למספר הבלתי-מתחסנים במציאות, העומד על מעט יותר מ-900 אלף.

בישראל חיו בתחילת 2021 כ-9.3 מיליון אזרחים ותושבים. לפי נתוני קופות החולים, עד אתמול התחסנו כ-4.96 מיליון אזרחים ותושבים בחיסון ראשון, כ-3.79 מיליון מהם גם בחיסון שני. מספר התושבים שטרם התחסנו בכלל עומד, אפוא, על כ-4.34 מיליון, בקירוב (9.3 מיליון מינוס 4.96 מיליון).

כ-460 אלף ישראלים מעל גיל 16 אובחנו בעבר כחולי ונשאי קורונה וטרם התחסנו. כ-60 אלף נוספים הם חולים ונשאים פעילים של הנגיף כיום. מספר הישראלים הבוגרים שטרם התחסנו בחיסון ראשון, בניכוי המחלימים, עומד בקירוב על כ-3.82 מיליון.

אש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין במרכז החיסונים של קופת חולים מכבי בתל אביב, 13 בדצמבר 2020 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL - Flash90Flas)
אש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין במרכז החיסונים של קופת חולים מכבי בתל אביב, 13 בדצמבר 2020 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL – Flash90Flas)

לפי השנתון הסטטיסטי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) לשנת 2020, עמד מספר הילדים מתחת לגיל 16 בסוף 2019 על כ-2.85 מיליון. גורם בכיר בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אמר לזמן ישראל כי הוא מעריך שמספרם גדל בשנת 2020 ובסוף 2020 עמד על כ-2.9 מיליון.

מספרם של הישראלים הבוגרים שטרם התחסנו בחיסון ראשון או אובחנו כחולי קורונה מגיע, אם כך, לכ-920 אלף בקירוב בלבד (בהנחה שמספר הילדים מתחת לגיל 16 לא עלה באופן משמעותי בשלושת החודשים האחרונים).

ייתכן שבנתוני משרד הבריאות נפלה טעות בשל חישוב שגוי של מספר הילדים בישראל. לפי התחשיבים של משרד הבריאות, מספר הילדים מתחת לגיל 16 עמד בסוף 2020 על כ-2.6 מיליון ילדים בלבד – 300 אלף פחות מאשר לפי ההערכות של הלמ"ס.

הפער במספר הילדים בתחשיבים עשוי לנבוע משתי סיבות:

  1. ייתכן כי במשרד הבריאות החשיבו בטעות את כל הנערים ילידי שנת 2005 כ"מעל גיל 16", למרות שכ-120 אלף מהם טרם הגיעו לגיל 16. לכן, יתכן שהנערים הללו נספרים בטעות כ"בוגרים שטרם חוסנו" במקום כ"ילדים שעדיין לא יכולים להתחסן".
  2. ייתכן שמשרד הבריאות לא הוסיף לספירה כ-180 אלף תינוקות ילידי 2020, למרות שהם נכללים ב-9.3 מיליון אזרחי ישראל. וכך, גם כ-180 אלף התינוקות ילידי 2020 נספרו בטעות כ"בוגרים שטרם חוסנו".

בסך הכול עולה החשש כי משרד הבריאות סופר כ-300 אלף מתוך כ-900 אלף ילדים בטעות כ"מבוגרים שטרם התחסנו".

ילדים בתקופת הקורונה, אילוסטרציה (צילום: Chen Leopold/Flash90)
ילדים בתקופת הקורונה, אילוסטרציה (צילום: Chen Leopold/Flash90)

בנוסף, יתכן כי במשרד ספרו, בטעות, כ-60 אלף חולים ונשאים פעילים כ"טרם התחסנו" במקום כ"כבר לא אמורים להתחסן". זאת, מאחר שהם טרם נכנסו לרשומות כ"מחלימים" אף שכבר אינם צריכים להתחסן בשתי מנות חיסון.

בכך נוצר חוסר בהירות באשר למספר הישראלים שטרם התחסנו, שנע בין מקצת למעלה מ-920 אלף לפי התחשיבים שערכנו, לכ-1.27 מיליון לפי פרסומי משרד הבריאות.

לשאלה על הנתונים יש משמעות ציבורית רבה ואף משמעות פוליטית. ההבדל בנתונים משפיע ישירות על השאלה "כמה אנשים כבר התחסנו", ו"מה האחוז של אלה שעדיין לא התחסנו" שהיא שאלה מרכזית בשיח הציבורי והפוליטי בישראל.

על השאלה "כמה אחוז התחסנו" נזרקות בתקשורת הערכות שונות. ראש הממשלה בנימין נתניהו, למשל, נקב כבר בשבוע שעבר בנתון 90%, ואילו פרשנים שונים העריכו באותו הזמן ש-70% בלבד התחסנו במנה ראשונה.

לפי נתוני משרד הבריאות, יש בישראל כ-6.7 מיליון אזרחים מעל גיל 16, שמתוכם כ-6.23 מיליון לא היו חולי קורונה ולכן הם בגדר "אמורים להתחסן". מתוכם התחסנו בחיסון שני, לפי אותם נתונים, כ-80% בלבד. מדובר בשיעור ההתחסנות הגבוה בעולם – ועדיין, ייתכן כי הוא נמוך לעומת המצב במציאות.

הפגנה נגד כפיית חיסונים בכיכר הבימה בתל אביב, 15 בפברואר 2021 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
הפגנה נגד כפיית חיסונים בכיכר הבימה בתל אביב, 15 בפברואר 2021 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

מהניתוח שערכנו על סמך נתוני הלמ"ס, עולה האפשרות כי יש בישראל רק כ-6.4 מיליון אזרחים מעל גיל 16 וכי כ-5.9 מיליון מהם לא אובחנו בקורונה. מכך יוצא שכ-84% מהאוכלוסייה המיועדת לחיסון כבר התחסנה לפחות בחיסון ראשון.

לנתונים הללו יש השפעה ישירה גם על הוויכוח הסוער על הסנקציות נגד מי שאינו מתחסן ועל מגבלות התו הירוק.

מגבלות התו הירוק מונעות כניסה מפעילויות רבות לא רק ממי שאמור להתחסן אלא גם מילדים מתחת לגיל 16, אף שלאלה אסור עדיין להתחסן. השאלה כמה "סרבני ודחייני חיסונים" יש, ומה מספרם ביחס למספר הילדים, היא מהותית, כיוון שרוב הנפגעים מהגבלות התו הירוק הם הילדים, עם כל ההשלכות החברתיות והכלכליות המתלוות לכך.

לפי תחשיבי משרד הבריאות, מתוך כ-3.38 מיליון בני אדם שמנועים מלהיכנס למוסדות ואירועים בשל מגבלות התו הירוק, כ-2.6 הם ילדים עד גיל 16. כלומר, לפי משרד הבריאות, 77% מאלה שהתו הירוק מונע את כניסתם הם ילדים.

ואילו לפי התחשיבים שלנו, מתוך כ-3.45 מיליון בני אדם שמנועים מכניסה לאתרי התו הירוק, יותר כ-2.75 מיליון הם ילדים עד גיל 16 (לא כולל כ-150 אלף תינוקות מתחת לגיל שנה שכניסתם מותרת מאז אתמול) – כלומר, כמעט 80% ממנועי הכניסה הם ילדים.

הופעה של שלום חנוך מול מחוסנים ומחלימים בלבד, 6 במרץ 2021 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
הופעה של שלום חנוך מול מחוסנים ומחלימים בלבד, 6 במרץ 2021 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

שיעור הילדים בקרב מנועי הכניסה גדל מיום ליום וימשיך לגדול ככל שההתחסנות תימשך, ואם אכן חלה טעות בנתונים, היא מגדילה אותו עוד יותר.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות עושה שימוש באומדן אוכלוסייה של הלמ"ס לסוף שנת 2020 לטובת מעקב אחר מבצע החיסונים. כך שמספר האנשים ברי החיסון הנו על פי שנתונים.

"האוכלוסייה בת החיסון היא משנתון ינואר 2005, במסגרתו חלק כבר בגיל החיסון (בני 16 ומעלה) וחלק יהיו בני 16 במהלך שנת 2021. הכלת השנתון בכללותו מבוססת על הצורך לתכנן ולעקוב אחר מבצע החיסונים תוך האפשרות ולנתח את תמונת המצב בתקופת זמן סבירה.

"לגביי טענתכם על החולים הפעילים, הם נספרים כברי חיסון, רק שהנם בסטטוס מחלימים. כמו כן, טענתכם על התינוקות אינה ברורה ולא נספרו בטעות כבוגרים".

עוד 963 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 14 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

כולם רואים את הפיל שבחדר

כולם רואים את הפיל שבחדר – חוץ מהפוליטיקאים. אחרי 4 סבבי בחירות, כאשר פנינו לסבב החמישי, ברור לכולם כי שיטת הבחירות לא מתאימה לישראל, ואני מוסיף – הגיע זמן חוקה.

שיטת הבחירות מעודדת את הפלגנות ומעניקה עודף כוח לרסיסי מפלגות. המנצח בבחירות הוא לא מי שזכה לרוב הקולות, כלומר מי שבו העם בחר, אלא מי שכמעט לא עבר את אחוז החסימה ויש לו את כח הסחיטה של לשון המאזנים.

שיטת הבחירות מעודדת פלגנות ומעניקה עודף כוח לרסיסי מפלגות. המנצח בבחירות הוא לא מי שזכה לרוב הקולות, מי שבו העם בחר, אלא מי שכמעט לא עבר את אחוז החסימה ויש לו כח סחיטה של לשון מאזנים

מכאן, שלכאורה זאת שיטת בחירות דמוקרטית לעילא, אבל למעשה התוצאה לא דמוקרטית, כי המנצח מפסיד והמפסיד מנצח, ומי ששולט בסופו של דבר זה המיעוט, כשהרוב נמצא באופוזיציה.

אי אפשר לתקן את המצב בלי חוקה. ביחוד עכשיו, ברמת פוליטיקה כל כך ירודה, שחיסלה את חוקי היסוד שהם התשתית לחוקה. בלי חוקה, ההידרדרות שאנו חוזים בה היום תיצור מומנטום לצלילה.

חוקה לא הייתה מאפשרת את המצב לפיו מי שזכה בבחירות לא קיבל מנדט, ואת המדינה מנהלים רסיסי מפלגות שהם מיעוט בעם.

לצד הפיל הגדול, מסתובב בחדר פיל-פילון שגם הוא מזיק לא קטן, וקוראים לו "אג'נדה". האג'נדה היא ש"הימין הוא פטריוט והסמול הוא בוגד", שהימין הוא מזרחי ופריפרי והסמול הוא אשכנזי ופריבילגי, וש"הערבים הם טרוריסטים" והם פסולים מלבוא בקהל הממשלה.

פעם היה ויכוח גדול בין הימין לשמאל – על עתיד השטחים ופתרון הבעיה הפלסטינית. כעת הוויכוח הזה הסתיים, כי אין פרטנר פלסטיני, אבל האג'נדה חוגגת. אשר לבעיה העדתית, כל אחד מכיר ממשפחתו הקרובה כי כל העדות מתערבבות זו בזו, חוץ מן החרדים, וכי אין בעיה עדתית אמיתית. אבל זה לא משנה לאג'נדה.

ערביי ישראל נאמנים וכולנו רואים אותם בבתי החולים נלחמים נגד הקורונה, שכם אל שכם עם כל עם ישראל.

לצד הפיל הגדול, מסתובב בחדר פיל-פילון שגם הוא מזיק לא קטן, וקוראים לו "אג'נדה". האג'נדה היא ש"הימין הוא פטריוט והסמול הוא בוגד", שהימין הוא מזרחי ופריפרי והסמול הוא אשכנזי ופריבילגי

מה הוויכוח האמיתי היום? בעד שחיתות או נגד שחיתות. זאת האג'נדה, אבל מישהו צריך לספר זאת לפוליטיקאים. ברגע שזאת תהיה האג'נדה אפשר יהיה להקים את ממשלת השינוי (שינוי למה? שינוי למי?) כי את האג'נדה השקרית של ימין נגד שמאל ואשכנזים נגד מזרחיים תחליף האג'נדה האמיתית – מי בעד שחיתות ומי נגד שחיתות. עם הערבים.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 366 מילים

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

צעקות לעבר נתניהו לאחר שאמר שתוקם ממשלה שתבנה אתר הנצחה; "בלי פוליטיקה״

יאיר נתניהו: הכל תוזמן ותוכנן מראש - מבזים אח שכול ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת; "סתם אדם לא שורף את עצמו״ ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: יש מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועי צה״ל ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 18 עדכונים

למקרה שפיספסת

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

מועדון יום הזיכרון המצומצם

בדומה למימונה ולנוביגוד, קרב היום שבו גם יום הזיכרון יהפוך לנחלתם של מתי מעט. כבר כיום המציאות בשטח מעידה כי החילוניים והדתיים לאומיים הם היחידים שרואים בו עדיין מרכיב דומיננטי באתוס הציוני.

דקת הדומייה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כבר מזמן לא מהווה עניין כלל ישראלי, אלא בעיקר סקטוריאלי. בדומה למימונה ולנוביגוד, כך גם הצפירה ביום הזיכרון הופכת בשנים האחרונות למזוהה יותר ויותר עם  קבוצות מסוימות מאוד בחברה הישראלית.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם ואינם חלק מתבנית נוף מולדתם.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם

האתוס השולט בחברה החרדית הוא, כי מי שבאמת שומרים על עם ישראל וחייליו מפני הקמים עלינו לכלותנו – הם לא חיילי צה"ל, אלא בראש ובראשונה אותם רבבות תלמידי סיירות התורה במוסדות החינוך החרדיים.

25% נוספים מכלל תלמידי מערכת החינוך לומדים בבתי הספר הערבים, שגם בהם, כאמור, העמידה בצפירה אינה רלוונטית כלל. אז נכון שהנוצרים במזרח התיכון מחוץ לישראל מהווים מיעוט נרדף, ושהסונים בסוריה מגורשים, נרצחים ונאנסים, אך מבחינת רובה המכריע של החברה הערבית, חיילי צה"ל עדיין מגלמים ביתר שאת את האויב והכובש.

הסטטיסטיקה אינה משקרת והמציאות בשטח מעידה כי הסקטורים החילוני והדתי לאומי הם היחידים שרואים ביום הזיכרון מרכיב גורדי באתוס הציוני. מה שמדהים בכל הסיפור הזה, הוא שמי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים. הם הגורם הישיר למצב החדש, כמי שמממנים אותו וכמי שמתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי מדינת ישראל.

כאשר ילד אינו לוקח שום חלק בעבודות הבית אלא רק עסוק בענייניו, הוא הופך לכפוי טובה כלפי כל מי שמסייע לו – "וישמן ישורון ויבעט". עלות ההסכם הקואליציוני האחרון של מפלגת יהדות התורה והליכוד הגיע לכ-8 מיליארד שקלים.

בחישוב גס אנו מדברים על הוצאה ממוצעת של 1300 ₪ עבור כל אזרח מעל גיל 20 בישראל. היות ש-20 בלבד מאוכלוסיית ישראל אמונה על תשלום של 90 אחוז ממיסי המדינה, מדובר בפועל בעלות שנתית המתקרבת לכ-5000 ₪ עבור כל אזרח במדינה שמשלם מיסים.

בעבר, היה מדובר במיעוט קטן, שלא שילם מיסים ולא שירת בצבא. אך היום המציאות התהפכה לחלוטין – כאשר אותם שוליים בדלניים משתמטים התרחבו לממדים מפלצתיים, כשמנגד שני הסקטורים שכורעים תחת נטל המס ומשרתים בצבא סוחבים על כתפיהם הצנומות והצרות את 90% הנותרים.

מי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים, שמממנים ומתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי המדינה

הציבורים החילוני והדתי לאומי אינם קורבנות של המציאות, אלא מי שיוצרים אותה. ציבורים שבוחרים לממן מציאות שונה מכל מה שהכרנו. לעצב אותה בכספם. מציאות שבה דקת הדומייה ביום הזיכרון הפכה לסוגיה סקטוריאלית צרה, שנוגעת לקבוצות מסוימות וחסרת כל ערך סנטימנטלי, רגשי ולאומי עבור מגזרים גדולים בחברה הישראלית.

ד"ר עוז גוטרמן הוא ראש חטיבת משאבי אנוש באקדמית גליל מערבי ומרצה בכיר באוניברסיטת בר אילן. מנהל קבוצת הפייסבוק מר מחר https://www.facebook.com/groups/326060588084664/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 450 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 55 עדכונים

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים ו-1 תגובות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניתוח הצליח, החולה הוטרדה מינית

הטרדות מיניות, החפצה והתנהגות בריונית כלפי נשים הפכו לתופעה שכיחה במערכת הבריאות ● כולן סובלות מזה: רופאות, אחיות, מתמחות - ומטופלות ● ד"ר ליאור שחר אספה במשך שלוש שנים עדויות קשות בבתי החולים: "זה לא סוטה פה, סוטה שם. התופעה הזו רחבה ומושתקת" ● משרד הבריאות: "אנחנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים"

עוד 1,945 מילים ו-1 תגובות

הניסיונות להקמת ממשלה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה נתניהו ובנט ייפגשו

דיווח: הליכוד נמנע מלהביא להצבעה את הצעתו להקמת ועדה מסדרת, כי ימינה איימה שאם הנושא יועלה - תצביע יחד עם מתנגדי נתניהו ● אילן ישועה העיד בבית המשפט, שלבקשת נתניהו, ריאיון שקיים נערך מחדש ● גנץ: ביקשתי מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות בנושא איראן ● יאיר גולן ממרצ קורא לאיחוד של מפלגתו עם העבודה ● בשבוע הבא הלימודים צפויים להתחדש ללא קפסולות

עוד 60 עדכונים

המרוץ המסוכן לנשיאות המדינה יוצא לדרך

עדותו של אילן ישועה לפני שבוע סיפקה הצצה מדהימה לדרך בה נבחר הנשיא המדינה ב-2014 ● אחד-אחד נפלו אז המועמדים - שלא לומר חוסלו - עד שראובן ריבלין, שנוא נפשו של נתניהו, נבחר לתפקיד ● בעוד 89 ימים יעזוב ריבלין את משכן הנשיא ● לכנסת נותרו חודשיים לבחור את הנשיא ה-11 ● זה לא יהיה נתניהו ● אבל מי יהיו המועמדים האמיצים להיכנס למרוץ? ● פרשנות

עוד 813 מילים

סבב השיחות האחרון בווינה בין איראן והמעצמות על החזרה להסכם הגרעין, שיתחדש ביום רביעי, מעיד כי ארצות הברית מגיעה למשא ומתן הזה מוחלשת מאי פעם ● כעת מנסים האמריקאים לפייס את איראן באמצעות קוריאה הדרומית - ובמקביל שר ההגנה האמריקאי הגיע היום לארץ במטרה לשכנע את הקברניטים בירושלים לאפשר מרחב תמרון נוח יותר לארצות הברית ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה