המלך עבדאללה (מימין) ואחיו למחצה הנסיך חמזה בתפילה לסיום 40 ימי האבל על מות המלך חוסיין, 18 במרץ 1999 (צילום: Majed Jaber/REUTERS/Alamy)
Majed Jaber/REUTERS/Alamy
מורה נבוכים לישראלי המבולבל אודות משפחת המלוכה הירדנית

נטפליקס עוד תעשה מזה סדרה

אחרי ארבע מלכות ותריסר צאצאים, חוסיין מלך ירדן הלך לעולמו לפני 22 שנים והשאיר הוראות מבלבלות בנוגע ליורש העצר שלו ● השבוע, לראשונה, עלה לכותרות הנסיך חמזה, כמי שלכאורה לקח חלק ב"נסיון הפיכה" נגד אחיו, המלך עבדאללה ● או שמא מדובר בחושף שחיתויות נועז שמבקש לצאת נגד השלטון הירדני? ● אמיר בן-דוד הלך לברר אצל המומחים מי נגד מי בגרסת "הכתר" הירדנית

הדיווחים מירדן בימים האחרונים נראו כמו פרק סוף עונה דרמטי בסדרת בית מלוכה, מהסוג החביב על קברניטי נטפליקס.

נסיך בשם חמזה, גבר נאה מאוד ורהוט, אבל גם אלמוני למדי לישראלים שלא עקבו אחרי העונות הקודמות של הסידרה, הואשם בקשירת קשר נגד המלך המכהן, עבדאללה, שהוא גם אחיו למחצה.

בתפנית עלילתית מבריקה, חמזה הצליח להעביר באמצעות עורך דינו סרטון לבי-בי-סי, שבו הסביר שהמשטרה החשאית הירדנית סוגרת עליו, ולכן הוא כנראה לא יוכל בקרוב ליצור קשר עם העולם החיצון. הוא התריע שסביר להניח שיאשימו אותו בכוונה לחולל הפיכה, וחשוב לו שהעולם יידע שזה פשוט לא נכון, ושכל מה שהוא רצה לעשות זה רק להזהיר מפני השחיתות הגואה בחברה הירדנית.

אנחנו, שעוקבים בעניין אחרי עלילות בית המלוכה הבריטי האמיתי – בין העונה האחרונה של "הכתר" לראיון המדובר של הארי ומייגן אצל אופרה ווינפרי – ומתמצאים גם בפוליטיקה הבדיונית של בתי מלוכה פיקטיביים ב"משחקי הכס", נזכרנו שלא רחוק, מעבר לגבול, מתנהלת דרמה מלכותית מורכבת לא פחות, שבדרך כלל כמעט שלא מושכת את תשומת ליבנו.

הנסיך חמזה בן חוסיין בווידאו שהועבר לבי-בי-סי, 3 באפריל 2021
הנסיך חמזה בן חוסיין בווידאו שהועבר לבי-בי-סי, 3 באפריל 2021

פרופ' רונן יצחק, ראש החטיבה ללימודי המזרח התיכון באקדמית גליל מערבי, ומומחה לירדן, צוחק כשאני מתאר לו את ההתפתחויות בעמאן כדרמה טלוויזיונית. המציאות שהוא מכיר זוהרת פחות. "אני לא מתרשם שהיה ניסיון להדיח את המלך עבדאללה", הוא אומר. "אני רואה יותר ניסיון לבסס את המעמד של הנסיך חמזה, או להחזיר לעצמו את המעמד.

"אני לא רואה בין העצורים דמות צבאית בכירה. אני רואה רק פקידי ממשל. בירדן, כמו במדינות ערביות אחרות, אי אפשר לחולל הפיכה באמצעות גורמים אזרחיים. הצבא זה הכוח החזק ביותר בירדן. הוא גם נהנה מהתמיכה הגבוהה ביותר בין כל מוסדות השלטון. לצבא יש תמיכה של 90% מהציבור. כך שאם אין לצדו של חמזה דמות צבאית בכירה, קשה לי להאמין שהיה באמת ניסיון הפיכה.

"אני לא רואה בין העצורים דמות צבאית בכירה. אני רואה רק פקידי ממשל. בירדן, כמו במדינות ערביות אחרות, אי אפשר לחולל הפיכה באמצעות גורמים אזרחיים. הצבא זה הכוח החזק ביותר בירדן"

"לדעתי הדרמה שנוצרה סביב מה שקורה בירדן מוגזמת. אני מתקשה להאמין שזה יתפתח למשהו בעל חשיבות היסטורית.

"שים לב שהראשונה שהתייצבה לצדו של מלך ירדן הייתה סעודיה. אני לא רוצה לומר 'על ראש הגנב בוער הכובע' אבל עובדה שסעודיה הייתה הראשונה להגיב. ומיד אחר כך עומאן, קטאר, לבנון, מצרים, הליגה הערבית. כולם התייצבו. לכן זה נראה לי כמו אירוע שכבר הגיע לסיומו. אני לא רואה משהו נוסף".

פרופ' אלי פודה (צילום: באדיבות המצולם)
פרופ' אלי פודה (צילום: באדיבות המצולם)

גם פרופ' אלי פודה, נשיא האגודה הישראלית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם, מסכים: "ההתרשמות שלי היא שיש הגזמה בתקשורת. השימוש במילה 'הפיכה' נשמע לי מוגזם. אני אפילו לא יודע אם 'ניסיון הפיכה' משקף את מה שקורה.

"יש שם כנראה אירוע מוגבל שבו הם גילו שיורש העצר לשעבר פועל בכל מיני דרכים לקדם כל מיני רעיונות שלא מוצאים חן בעיניהם. חלקם אולי תוך כדי קשר עם גורמים עוינים למשטר. הם לא ציינו באף מקום מי הגורם העוין הזה".

כולם מצביעים על סעודיה.
"אני לא חושב שזה הסעודים. לסעודים יש אינטרס ראשון במעלה שבית המלוכה יישאר על כנו, אז אני לא רואה אותם מעורבים לרעה".

"יש שם כנראה אירוע מוגבל שבו הם גילו שיורש העצר לשעבר פועל בכל מיני דרכים לקדם כל מיני רעיונות שלא מוצאים חן בעיניהם. חלקם אולי תוך כדי קשר עם גורמים עוינים למשטר. הם לא ציינו באף מקום מי הגורם העוין הזה"

פרשת ארבע המלכות

זה הרגע לתקציר העונות הקודמות בסדרת הדרמה המורכבת "משחקי הכס של עמאן", שלא הפכה ללהיט בישראל, למרות חיבה של הישראלים למערות פטרה ולמלונות עקבה, ולמרות שהיא כללה לא מעט סיפורים מסעירים ותפניות עלילה מרתקות.

שני גיבורי העונה החדשה, המלך עבדאללה והנסיך חמזה, הם אחים למחצה. שניהם בניו של המלך חוסיין שמת בפברואר 1999, חמש שנים אחרי שחתם עם ישראל על הסכם שלום היסטורי.

המלך עבדאללה הוא בנה של אשתו השנייה של חוסיין, שגדלה בכלל כטוני גרדינר, בתו של קצין בריטי ששירת בירדן. היא התחתנה עם המלך חוסיין אחרי שהתאסלמה וקיבלה את השם "המלכה מונא".

המלך חוסיין עם ארושתו הבריטית, טוני גרדינר, במאי 1961 (צילום: AP Photo)
המלך חוסיין עם ארושתו הבריטית, טוני גרדינר, במאי 1961 (צילום: AP Photo)

חמזה הוא בנה של אליזבט נג'יב חלבי, אשתו הרביעית של המלך חוסיין, אמריקאית ממוצא נוצרי-לבנוני, שנישאה לחוסיין ב-1978 וקיבלה השם "המלכה נור".

נשמע מסובך? חכו, העלילה מפותלת בהרבה. ואין כמו העיתונאי הוותיק אהרל'ה ברנע לעשות מעט סדר. ברנע היה חבר קרוב של דינא בנת עבד אל חמיד, המלכה הראשונה של ירדן, שמתה לפני שנתיים בגיל 90.

תסריטאי "העונה של המלכה דינא" יכלו להתבסס על הספר "ללכת שבי" שברנע פרסם (יחד עם עמליה ארגמן-ברנע).

דינא היתה מרצה לספרות אנגלית באוניברסיטת קהיר. היא התחתנה עם המלך חוסיין ב-1955 בטקס מרשים. היא היתה בת 26, בוגרת קיימברידג'. חוסיין היה בן 19. אחרי שנתיים, השניים התגרשו, ובין לבין נולדה הבכורה המלכותית עאליה.

יום הנישואים של המלך חוסיין והנסיכה דינא, 19 באפריל 1955 (צילום: AP Photo)
יום הנישואים של המלך חוסיין והנסיכה דינא, 19 באפריל 1955 (צילום: AP Photo)

"בשנת 1970, במהלך האירועים של ספטמבר השחור, שבמהלכם המלך חוסיין גירש את כל אנשי אש"ף ללבנון, המלכה דינא – שכבר היתה גרושה 13 שנה מהמלך – התחתנה עם צלאח תעאמרי", מספר ברנע. "הם התחתנו ממש במהלך הקרבות בירדן בספטמבר 70', על איזו גבעה ליד עמאן. וכשהמלך גירש את אנשי אש"ף ללבנון, הם עברו לשם וגרו עד 1982 בצידון.

"צלאח תעמארי היה בכיר שבויי אש"ף שנפלו בידי ישראל במלחמת לבנון הראשונה. אני באתי לראיין אותו והתפתחו בינינו יחסים. בראיון הזה הוא סיפר לי על אשתו, שהיא מלכת ירדן לשעבר. הבאנו אותה אז לביקור חשאי בישראל והפגשנו אותה עם בעלה באיזה מלון שאליו הוצאנו אותו מהכלא.

"תעמארי היה בכיר שבויי אש"ף שנפלו בידי ישראל במלחמת לבנון הראשונה. אני באתי לראיין אותו והוא סיפר לי על אשתו, שהיא מלכת ירדן לשעבר. הבאנו אותה אז לביקור חשאי בישראל והפגשנו אותם בחשאי"

"הסיבה שאני הייתי העיתונאי הישראלי היחיד שהיה יכול לראיין אותו היא שהוא הוחזק במתקן סודי של יחידה 504, שאני הייתי איש מילואים שלה. אתה מבין? אז הבאנו אותה. זה היה בבחינתנו 'שלח לחמך על פני המים'. בכל זאת: היא מלכה לשעבר, הוא בכיר באש"ף. הוצאנו אותו למלון. היא הגיעה מחוץ לארץ, והכל בזמן המלחמה, בזמן הקרבות.

אהרן ברנע (צילום: משה שי/פלאש90)
אהרן ברנע (צילום: משה שי/פלאש90)

"עשינו מחווה אנושית. הרי עוד לא היה שלום עם ירדן. ומאז היינו בקשר עד מותה ואני בקשר עם הבת שלה – עאליה – עד היום. אבל אני לא מדבר איתה על האחים שלה ולא על המלך ולא על מה קורה בירדן. אני מדבר איתה רק על עניינים אישיים בינינו".

ברנע מזכיר איך נראה עץ המלוכה הירדני: "אחרי שהמלך התגרש מדינא, האישה השנייה שלו, הייתה המלכה מונא – האנגליה, טוני גרדינר – נולדו להם עבדאללה, המלך הנוכחי, ואחיו פייסל, שהיה מפקד חיל האוויר, ועוד שתי בנות תאומות. גם מונא גורשה.

"אחריה הייתה עאליה בהאא אל-דין טוקאן, פלסטינית משכם שנהרגה בתאונת מסוק. ממנה יש למלך שלושה ילדים, אחת מהם מאומצת. הבן הגדול שלהם, עלי, היה ראש יחידת אבטחת האישים של המלך חוסיין ואחר כך גם של המלך עבדאללה. ממה שאני מבין הוא עכשיו בצד של חמזה.

"ומהאישה הרביעית, נור, יש למלך ארבעה ילדים, שחמזה הוא הגדול ביניהם.

"וחוץ מזה יש את אחיו של המלך חוסיין, חסן, שהיה אמור לרשת את מקומו. כשהמלך עמד למות, כל העולם חשב שהוא ימנה במקומו את אחיו חסן. המלכה נור, שהייתה אשתו ביום פטירתו, רצתה שהוא ימנה את הבן שלה, את חמזה.

"מה המלך עשה? הוא לא מינה את חסן ולא מינה את חמזה, אלא את עבדאללה, שהיה הבן הכי גדול שלו. מעליו יש את הבת של דינא, עאליה, שהיא החברה שלי. אבל אותה אי אפשר למנות כי היא לא גבר".

"המלכה נור, שהייתה אשתו של המלך חוסיין ביום פטירתו, רצתה שהוא ימנה את הבן שלה, את חמזה. מה המלך עשה? הוא לא מינה את חסן ולא מינה את חמזה, אלא את עבדאללה, שהיה הבן הכי גדול שלו"

מה רוצה חמזה

עכשיו, כשפחות או יותר ברור מי הנפשות הפועלות, אפשר לנסות להבין מה קורה בירדן, ולמה הנסיך חמזה עלה לפתע על הבמה הלאומית והבינלאומית, אחרי שנים רבות שנשאר בצל.

פרופ' רונן יצחק (צילום: ערן שור)
פרופ' רונן יצחק (צילום: ערן שור)

"אחרי שעבדאללה מונה לרשת את המלך חוסיין, הוא מינה את חמזה ליורש העצר, כנראה בלחץ של המלכה נור", מזכיר פרופ' רונן יצחק, "אבל אחרי ארבע שנים המלך עבדאללה שלל מחמזה את התואר יורש העצר, והעביר אותו לבן שלו".

מה המשמעות של יורש עצר?
"אתה הבא בתור לרשת את השלטון".

זה תואר שמגיע גם עם סמכויות או כוח?
"יש סמכויות. בהיעדרו של המלך, יורש העצר ממלא את מקומו. הוא נציג של המלך בכינוסים רשמיים. זה מעמד ציבורי רם".

ומן הסתם חמזה נפגע כשעבדאללה שלל ממנו את התואר.
"כן. ועכשיו הוא כנראה רוצה להשיב לעצמו את התואר. הוא רוצה לחזור לכותרות. הוא מתרועע עם ראשי שבטים. רוצה לצבור מעמד. ויכול להיות שהמלך עבדאללה לא אוהב את הדבר הזה. אבל שוב – לא נראה לי שמדובר בניסיון הפיכה, אלא יותר בניסיון לבסס את המעמד שלו כקול אופוזיציוני וביקורתי כלפי המלך".

"חמזה כנראה רוצה להשיב לעצמו את התואר. הוא רוצה לחזור לכותרות. הוא מתרועע עם ראשי שבטים. רוצה לצבור מעמד. ויכול להיות שהמלך עבדאללה לא אוהב את הדבר הזה"

איזה עוד כוחות משמעותיים פועלים בבית המלוכה?
"הנסיך חסן, שסולק ערב מותו של חוסיין בפברואר 99', נמצא בירדן. הוא אפילו די מקורב לשלטון. כשהמלך עבדאללה קיבל את חיסון הקורונה הוא הגיע יחד עם הבן שלו, חוסיין, ועם הדוד שלו חסן. וכמחווה הוא אפילו נתן לו להתחסן ראשון. כלומר – אין עויינות ביניהם".

היו סיבובים קודמים של עימותים עם חמזה?
"לא שידוע לי. אני יודע שהיו מצידו בעבר ניסיונות לצבור תמיכה".

הנסיך חמזה ואמו המלכה נור ב-2004 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
הנסיך חמזה ואמו המלכה נור ב-2004 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)

אתה בקשר עם אנשים בירדן? דיברת איתם ביומיים האחרונים?
"דיברתי אתמול במוצאי שבת עם משכילים ירדנים. אנשי אקדמיה".

ואיך המשבר נראה מנקודת מבטם?
"הם חוזרים על הטענה שיש גורמי חוץ שמנסים לפגוע בשלטון הירדני. סעודים, ישראלים. הם קראו לזה 'מועמרה' – מועמרה זה 'קשירת קשר'. הם דיברו על קשירת קשר של חמזה עם סעודיה ונתניהו וכל מיני כאלה גורמים פרו-מערביים שרוצים לפגוע בשלטון הירדני ולחסל אותו".

הירדני הממוצע חשוף לכל מה שאנחנו נחשפים אליו?
"כן. ירדן מאוד ליברלית באופן יחסי. אין הגבלות על האינטרנט. הכול גלוי. ואם זה לא מתפרסם בתקשורת הממסדית, יש לירדנים גם תקשורת לא ממסדית. רשתות חברתיות פעילות. יש שם חופש ביטוי, אחד הגבוהים בעולם הערבי. ביקורת על המדיניות של עבדאללה מתפרסמת בירדן מדי פעם. זה לא משהו חריג.

"ירדן מאוד ליברלית באופן יחסי. אין הגבלות על האינטרנט. הכול גלוי. יש שם חופש ביטוי, אחד הגבוהים בעולם הערבי. ביקורת על המדיניות של עבדאללה מתפרסמת בירדן מדי פעם. זה לא משהו חריג"

"העיתונות הירדנית מאוד פתוחה והיא גם מאוד ביקורתית כלפי עבדאללה וכלפי השלטון. הייחוד עכשיו שזה מישהו מתוך בית המלוכה שמבקר את השלטון. אבל הוא עושה את זה כנראה מטעמים אינטרסנטיים".

המלך חוסיין מציג את בנו חמזה בגרמניה, יולי 1980 (צילום: AP Photo/Klaus Schlagmann)
המלך חוסיין מציג את בנו חמזה בגרמניה, יולי 1980 (צילום: AP Photo/Klaus Schlagmann)

איך נראים חיי היומיום של חמזה? יש לו משכורת מטעם הממלכה? הוא חי בארמון משלו?
"כן. יש לו ארמון. יש לו לשכה מלכותית. הוא היה קודם גם איש צבא".

והוא גם אחראי על משהו, או שרק נהנה מכבוד ומחיים נוחים?
"אין לו תפקיד. בדרך כלל לאנשי בית המלוכה יש כל מיני קרנות שהם מנהלים. דברים כאלה. בדרך כלל הם לא ממלאים תפקיד ביצועי כמו של שר או מנכ"ל משרד".

מה נסיך כזה עושה כל היום?
"נפגש עם אנשים. זה מעמד ייצוגי בלי סמכויות מהותיות".

כמה "ארמונות מלוכה" כאלה של המשפחה המלכותית יש בירדן?
"יש הרבה. אל תשכח שרק למלך עבדאללה יש ארבעה ארמונות, אם אני לא טועה. ויש ארמון לכל נסיך. גם לנסיך חסן (אחיו של המלך חוסיין המנוח ודודו של עבדאללה) יש ארמון ולשכה מלכותית".

הארמון של המלך עבדאללה בעמאן, ירדן (צילום: Carlo Allegri/Pool Photo via AP)
הארמון של המלך עבדאללה בעמאן, ירדן (צילום: Carlo Allegri/Pool Photo via AP)

כלומר, כל הצאצאים של המלך חוסיין מארבע נשותיו, חיים חיי פאר מלכותיים במדינה שנמצאת במשבר כלכלי חמור? זה לא מעצבן את האנשים? לא מתקוממים שם על הפער העצום בין אורח החיים של בית המלוכה לחיים הקשים של הירדני הממוצע?
"כמו שירדני בכיר אמר לי פעם, הם סומכים על שיקול דעתו של המלך, כי הם יודעים שכל עוד הם חיים ומתפרנסים, בניגוד למה שקורה בארצות הערביות האחרות, מצבם טוב. אז נכון – המלך הוא עשיר, אבל כל עוד הוא לא מחסל אנשים כמו שקרה בסוריה, למשל, אז זה בסדר.

"הירדנים סומכים על שיקול דעתו של המלך, כי הם יודעים שכל עוד הם חיים ומתפרנסים, מצבם טוב. אז נכון – המלך הוא עשיר, אבל כל עוד הוא לא מחסל אנשים כמו שקרה בסוריה, למשל, אז זה בסדר"

"כל זמן שהם מתפרנסים, עובדים והמדינה יציבה, מבחינתם אין שום בעיה. נכון שיש גם כאלה שמתרעמים. צריך לזכור שמצבה של ירדן סביר, גם מבחינת השחיתות וגם מבחינת הדמוקרטיזציה. והאזרחים יודעים את זה".

כלומר, הירדני הממוצע אומר לעצמו 'זה הרע במיעוטו', זה אולי לא מצב אידיאלי, אבל יכול להיות הרבה יותר גרוע אז נסתפק בזה?
"כן. זה לא אידיאלי אבל ירדן יציבה, ירדן פתוחה, אין כמעט טרור בירדן. בעיות שחיתות נחשפות ומטופלות".

זה לא מה שהנסיך חמזה תיאר בהקלטה שהפרקליט שלו העביר לבי-בי-סי. הוא מחה נגד השחיתות הגואה.
"כן, אבל אל תשכח שפרשיות שחיתות מתפרסמות כמעט מדי יום בעיתונות הירדנית, כולל של בכירים בממשל. ואנשים נשפטים והולכים לכלא. כולל חברי פרלמנט. שרים לשעבר. כולל ראש המודיעין הירדני לשעבר שנכנס לכלא להרבה שנים על מעילה וביקש חנינה מהמלך והמלך סירב לחון אותו.

הנסיך חמזה ואחיו למחצה, עבדאללה מלך ירדן (צילום: Majed Jaber/REUTERS/Alamy)
הנסיך חמזה ואחיו למחצה, עבדאללה מלך ירדן (צילום: Majed Jaber/REUTERS/Alamy)

"יש עונשים, יש דו"ח של הרשות לניקיון כפיים הירדנית, שחוקרת את הנושאים האלה ומפרסמת דו"ח שנתי עם השמות של המושחתים ודרכי הטיפול בהם. מחלטים את הכספים שלהם. הכול גלוי. הכול חשוף. מה שמוכיח שהם נמצאים במקום טוב יחסית – הם אפילו צוינו לשבח על ידי האו"ם על הפעילות נגד השחיתות".

איך היחס של הפלסטינים שמתגוררים בירדן לכל מה שתיארת עכשיו?
"הפלסטינים הם לא בהכרח אנטי ירדנים. הם לא בהכרח אנטי המשפחה האשמית. הם לא בהכרח אנטי מלוכנים. והם לא בהכרח חתרנים כלפי השלטון.

"יש נטייה כזו מבחוץ להכליל אותם ולהניח שכל פלסטיני בהכרח חותר תחת השלטון בירדן. זה לא מדויק. יש הרבה פלסטינים שתומכים בשלטון ותומכים בעבדאללה. אבל יש מדי פעם ביקורת. הביקורת הזו רק מבטאת את העוצמה ואת החוזק של המדינה להכיל את הדבר הזה".

"יש נטייה כזו מבחוץ להכליל ולהניח שכל פלסטיני בהכרח חותר תחת השלטון בירדן. זה לא מדויק. יש הרבה פלסטינים שתומכים בשלטון ותומכים בעבדאללה"

נפגוש את חמזה בפרקים הבאים, או שהוא ייעלם ולא יחזור?
"ירדן זו לא סוריה שמעלימים בה אנשים. זו מדינה מאוד ליברלית. לא מוציאים שם להורג בסיטונות. גם קונספירטורים שהיו בעבר לא הוצאו להורג. יכול להיות שיש פה ניסיון להשתיק את הביקורת של חמזה, לצמצם אותה ואולי לפגוע במעמד שלו. לא יותר מזה".

עוד 2,131 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 15 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פרויקט מיוחד ישראל שלנו

לכבוד יום העצמאות, מערכת זמן ישראל נכנסת למנהרת הזמן במסע אל הרגעים הפרטיים שמאחורי הזיכרונות הקולקטיביים ● שירת החיילים בששת הימים ● הריצה למקלט במלחמת יום הכיפורים ● האבא שמפרפר בין חיים למוות בשלום הגליל ● אולפן ההקלטות של פורטיס וסחרוף ● שברון הלב כשהרסו את אוסישקין ● הרצון להיות חלק מכולם אחרי רצח רבין ● ואפילו: ישראל כמעט שורפת את צרפת בכדורגל

מחשבות על ביטחוניזציה ואזרחי ישראל

המאורעות המתוארים בטקסט זה התרחשו לפני עשרות שנים. גם אם לא כולם מכירים את המקרה הספציפי על פרטיו, כולם מכירים את הרקע ואת הנסיבות. הטבח נמשך כשעה אחת, ובמהלכו נרצחו 51 בני אדם, רובם נורו למוות: ילדים וילדות, גברים ונשים, אחת מהן בהריון. תיאורי המקרה המובאים כאן די מזעזעים (אזהרת טריגר – לא לבעלי לב חלש). כך היה:

גם אם לא כולם מכירים את המקרה הספציפי על פרטיו, כולם מכירים את הרקע ואת הנסיבות. הטבח נמשך כשעה אחת, ובמהלכו נרצחו 51 בני אדם: ילדים וילדות, גברים ונשים, אחת מהן בהריון

בשעות הערב, ארבעה גברים הגיעו לביתם בכפר לאחר יום העבודה, רכובים על אופניהם. חיילים שהוצבו בכפר ופקודתם היתה למנוע את תנועת התושבים מחוץ לבתיהם, פתחו עליהם באש מטווח קצר ללא אזהרה מוקדמת. שניים נהרגו במקום, אחד נפצע מהירי בירכו ובזרועו, כיסה עצמו באופניו והעמיד פני מת לאורך כל הטבח. משהבחין שאיש מהחיילים לא מתבונן בו הצליח לזחול למטע סמוך בו הסתתר עד אור הבוקר.

דקות מעטות לאחר מכן הגיעה לכפר עגלה רתומה לפרד, עליה ישבו אב ובתו הקטנה בת השמונה. לצידם צעדו שני מבוגרים ונער בן 14. עם הגיעם הופיעו מפקד המחלקה וחולייתו במכונית.

הקצין הורה לשלושת פקודיו לרדת מהמכונית וניגש לעגלה, כשהוא מצווה על שלושת המבוגרים להתייצב זה לצד זה בשורה על הכביש. אחד הגברים, שראה את גופות הנרצחים שנמצאו במקום שאל: "מדוע תרצו להרוג אותנו. אמרו [לי] שתוק. ואחר כך ירו בנו". המפקד נתן פקודת אש – "תדפוק אותם" הוא צעק – וירה בשלושת הגברים ברובה שהחזיק בידו.

בזמן זה הגיעה למקום משאית ובה 23 תושבים. המשאית המשיכה לנוע אל עבר הכניסה לכפר, ואחד הגברים שעמדו בצד הכביש החל לרוץ לכיוון המשאית. בעת ניסיונו להיכנס אליה, הוא נורה למוות. "אבא, אני מת" היו מילותיו האחרונות.

זמן קצר לאחר שנכנסה המשאית בשלום לתוך הכפר, הגיעה לאזור משאית נוספת. כשהתקרבו, הבחין נוסע בחיילים יורים והורה לנהג לעצור את המשאית. אחד החיילים ניגש אליהם והורה להם להמשיך בנסיעה לתוך הכפר, ואז נפתחה עליהם אש שהגיעה מחוליה שנמצאה מאחוריהם. היריות המשיכו בזמן שהמשאית התרחקה מאזור הירי. לאחר עצירה קצרה בשולי הדרך המשיכה המשאית במהרה פנימה, ובארגז המשאית מוטל חסר חיים אדם אחד.

מספר דקות לאחר מכן הגיעו תושבים נוספים למקום, רובם רכובים על אופניים. הם הצטוו על ידי חייל לעמוד בצד הדרך ולהסתדר בשורה. בסך הכל עמדו 13 גברים בשורה. "כלב, תעמוד בשורה באמצע" צעק אחד החיילים. כשהתברר לחיילים שלא נראים באופק אנשים נוספים, שאל אחד מהם למקום מגוריהם והם השיבו שהם מתגוררים בכפר.

ניצול אמר לאחר המקרה ש"אנחנו לא חשדנו שהוא עומד לירות בנו. אנחנו חשבנו שהוא עומד לבקש מאתנו מסמכים". מפקד הכוח צעד אחורנית והורה לשני חיילים ששכבו בצד הדרך לפתוח באש. אחד מהם היה חמוש במקלע אוטומטי. "תקצור אותם", צעק המפקד, ובמהרה נורו על שורת הגברים יריות רבות.

"לא חשדנו שהוא עומד לירות בנו. חשבנו שהוא עומד לבקש מאתנו מסמכים". מפקד הכוח צעד אחורנית והורה לשני חיילים ששכבו בצד הדרך לפתוח באש. אחד מהם היה חמוש במקלע אוטומטי. "תקצור אותם", צעק המפקד

כל הגברים נפלו ארצה לבד מנער בן 18 שהצליח לברוח ולקפוץ מעל הגדר לאחר מתן הפקודה. הוא התחבא בשדה, מפוחד. רק לאחר יומיים חזר לכפר. גם לאחר שהגברים שכבו על הרצפה המשיכו החיילים לירות בנופלים שגילו סימני חיים.

דקות ספורות לאחר הירי של רוכבי האופניים ואיסוף הגופות לערמה, התקרבה לכניסה לכפר משאית עמוסת אנשים. עוד כשהתקרבו שמעו יריות וחשבו שהירי נועד לגרום לתושבים להיכנס לביתם. המשאית נעצרה עלי ידי מפקד הכוח שציווה על הנהג ו-18 הנוסעים לרדת מן המשאית ולעמוד לפניה כשהם מרוכזים בצד הכביש. מיד לאחר שבתשובה לשאלת החיילים מסרו האנשים שהם תושבי הכפר – הורה מפקד החולייה לפתוח באש על הקבוצה.

זמן קצר לאחר מכן הגיעה משאית נוספת ובה ארבעה גברים ו-14 נשים (מגיל 12 עד 66). עוד לפני שהמשאית עצרה שמו לב נוסעיה לגופות המוטלות בצד הכביש. הנשים צרחו במשאית. "צרחנו בקולי קולות. איבדנו כל יכולת לחשוב או לשפוט. לא ידענו איפה אנחנו".

אחד החיילים רץ לעבר המשאית והורה לה לעצור. מיד עם עצירתה ציווה חייל על כל הנוסעים לרדת: "תעצור כלב ותרד". כ-18 נשים וגברים עמדו מקובצים יחדיו כאשר המפקד נתן את פקודת האש הקטלנית. הירי לא נפסק עד ש-17 מתוכם הוטלו מתים.

*  *  *

התיאורים המובאים כאן התרחשו בשנת 1956 במהלך טבח בישוב הישראלי כפר קאסם. אירוע בו נורו למוות 47 אזרחים ערבים על ידי מחלקה אחת של משמר הגבול. התושבים לא יודעו ששעת העוצר שהטיל הממשל הצבאי על הכפר הוקדמה, והם נורו מידית עם שובם הביתה מהעבודה.

נער וגבר נוסף נורו בכפרים סמוכים. תושבי הכפר מחשיבים את עוברה של אחת הנשים, שהייתה בחודש השמיני להריונה, כחלל נוסף, וכך גם אזרח קשיש, שליבו הפסיק לפעום שעות לאחר שנכדו נורה למוות. כך, מניין הקורבנות הגיע ל-51. התיאורים המובאים במאמר זה הם מתוך ספרו החדש יחסית (2018) של ההיסטוריון אדם רז.

תושבי הכפר מחשיבים את עוברה של אחת הנשים, שהייתה בחודש השמיני להריונה, כחלל נוסף, וכך גם אזרח קשיש, שליבו הפסיק לפעום שעות לאחר שנכדו נורה למוות. כך, מניין הקורבנות הגיע ל-51

ייאמר ויודגש – מקרה כפר קאסם הוא חריג ביותר. גם אם היו (ועוד מתרחשים) אירועים אלימים של חיילים ושוטרים כלפי אוכלוסייה אזרחית בישראל, טבח כפר קאסם הוא קיצוני בעוצמתו ובחומרתו, ומצביע על א-נורמליה של החיילים בשטח ושל מפקדים שונים בשרשרת הפיקוד שחילקו את ההוראות.

אך עשרות שנים לאחר מכן, ועל רקע התקדימים האלה, אלימות של יהודים כלפי ערבים עדיין מתרחשת, והיא מונחת על אדנים דומים של גזענות ושנאה. כיום הדגש הוא פחות על אלימות בחסות המשטר הצבאי, אלא יותר על אלימות של פעילי ימין בגדה המערבית ובתוך הקו הירוק. אולם ההבנה של האירועים בכפר קאסם הכרחית על מנת להבין אלימות גזעית של אזרחים כיום.

תהליכי ביטחוניזציה שגובשו עם קום המדינה והתחזקו לאורך שנות קיומה כלפי "האיום הערבי", מאפשרים להתייחס לסוגיות אזרחיות כסכנה ביטחונית, "ולטפל" בהן בהתאם.

תהליכים אלה אפשרו, בין היתר, ירי בשישה מפגינים ערבים אזרחי ישראל במהלך יום האדמה ב-1976; את אירועי אוקטובר 2000, במהלכם נהרגו 12 ערבים אזרחי ישראלי ופלסטיני שאינו אזרח ישראלי על ידי כוחות משטרה; ומהימים האחרונים, את האמירות הגזעניות של פוליטיקאים קיצוניים מהימין (כמו בצלאל סמוטריץ'), השוללים את הלגיטימיות של המפלגות הערביות.

כך חוזרים ונשנים מקרים המתירים את דמם של הערבים אזרחי ישראל ושל ערבים פלסטינים. כיום במוקד האלימות נמצאים אזרחים פעילי ימין קיצוני, הפועלים לעתים באקראיות ולעתים בשיטתיות כלפי ערבים. מתוך מבחר דוגמאות מהתקופה האחרונה ניתן לציין את ניסיון הלינץ' בנהג הערבי במהלך הפגנות התמיכה באהוביה סנדק, את התקיפה הדומה של נהג אוטובוס ערבי על ידי פעילי ימין חרדים בבני ברק, את ההתקפות של מתנחלים את המשפחות הפלסטיניות הנופשות בדרום הר חברון וליד בית אל, ואת התקיפה האלימה של פלסטיני בן 70 על ידי רעולי פנים יהודים בצפון הגדה המערבית.

ועוד מחשבה אחת מסכמת, העולה על רקע הדברים האלה ולמרות חומרתם. דווקא בימים בהם נכנס לכנסת ממשיך דרכו של כהנא – הגזען שונא הערבים איתמר בן גביר – אפשר למצוא קצת תקווה לאופטימיות.

מנסור עבאס אינו קדוש, אולם דרכו הפוליטית אמיצה. שמרנותו בנושאים של זכויות נשים ולהט"ב והתבטאויותיו ביחס להתנגדות הפלסטינית האלימה הן בעיתיות ביותר. יחד עם זאת, התהליך של התקרבות למגזר היהודי הכללי אותו מובילים פוליטיקאים ערבים בשנים האחרונות (כמוהו גם איימן עודה למשל), עשוי לסכן את עבאס מבית (להיתפס כבוגד בעם הפלסטיני) ומחוץ (להיתפס כאינטרסנט פוליטי).

תהליכי ביטחוניזציה שגובשו עם קום המדינה והתחזקו לאורך שנות קיומה כלפי "האיום הערבי", מאפשרים להתייחס לסוגיות אזרחיות כסכנה ביטחונית, "ולטפל" בהן בהתאם

הדגשתו של עבאס נושאים אזרחיים – כמו האלימות הגואה בחברה הערבית, האלימות נגד נשים, תקציבים למגזר הערבי, שיפור תשתיות, טיפול בבנייה לא חוקית, הסדרת ההתיישבות הלא מוכרת בנגב, ועוד – נותרה שנויה במחלוקת. מחד, יש חשיבות בהדגשתו סוגיות אזרחיות-חברתיות, שתועלתן משמעותית לחברה הערבית אך גם לחברה הכללית בישראל. מנגד, התעלמותו מהסוגייה הפלסטינית ומהכיבוש מסירה מסדר היום את מצוקתם של מיליוני אנשים החיים בין הירדן לים ללא אזרחות וללא זהות לאומית.

אין זה אומר שעבאס זנח את הסוגיות הלאומיות של העם הפלסטיני, עם זאת, הדרך בה הוא צועד והשיח המפייס שלו עשויים להיות נקודת מפנה בשיח הפוליטי בין יהודים לערבים, שיח שאותו צריך לקדם.

ד"ר יאיר יאסָן הוא מרצה בתכנית לניהול ויישוב סכסוכים באוניברסיטת בן גוריון בנגב. חוקר מחאות והתנגשויות אלימות בין אזרחים לבין המדינה, בדגש על מערכות היחסים בין קבוצות מיעוט לבין המשטרה. מאמר שלו פורסם לאחרונה בכתב העת Social Movement Studies. מאמין בג'ון לנון כי החיים הם מה שקורה לך בזמן שאתה עסוק בלתכנן תכנונים אחרים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,241 מילים

ראיון המדינה של אבא שלה

כמעט כל פרט בסיפורה האישי של יעל מדיני מתפקע מסמליות לאומית ● בתו של משה שרת - ממייסדי המדינה, שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני של ישראל - היא אחת מעדות הראייה האחרונות שחוותה מקרוב, בצורה אינטימית ממש, את הדרמה מאחורי הקלעים של הקמת המדינה ● בראיון לאמיר בן-דוד היא מוסרת, בעברית נפלאה, את עדותה - שהיא גם הצעה לנסיעה במכונת זמן אל ימים אחרים

עוד 4,398 מילים ו-1 תגובות

טיול לחג מחווה לזרים שנלחמו למען עצמאות ישראל

יום הזיכרון ויום העצמאות הם הזדמנות טובה לבקר באנדרטת מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) ובחורשה סביבה, המוקדשים לאלה שנתנו את חייהם למען מדינת ישראל ● לטייל ולזכור

עוד 1,194 מילים

למקרה שפיספסת

קהילה חזקה מצילה חיים

בערב ראש השנה האחרון עדי גוזי, תושבת מצפה רמון, שמעה בכי מוזר של תינוק מאחת הדירות הסמוכות בבניין בו היא גרה. כשהתקרבה לדלת היא שמעה את קולה של שירה איסקוב: "תשברי את הדלת". כך תיארה גוזי את מה שקרה באותו הערב:

"מאותו רגע הגוף שלי נכנס לטורנדו כשאני עומדת וצורחת לבד 'תפתח את הדלת'. בעלה פתח ועמד שם מולי עם המערוך והסכין, דחפתי עליו את הדלת, האינסטינקט שלי היה חייתי, רציתי לעצור את הזוועה. לרגע היה בייננו עימות כשאני מנסה לפתוח והוא מנסה לדחוף אותי החוצה ולסגור. ראיתי אותו עומד עם מערוך מלא בדם במבט של אדם שאין בו נשמה אנושית, ממשיך להכות אותה ולדקור אותה בלחיים ובידיים. צרחתי לבעלי, לאבא שלי ולשכנים".

כבר בימי התנ"ך הובנה המשמעות של קהילה חזקה ותומכת. הביטוי "טוב שכן קרוב מאח רחוק" (משלי כ"ז, פסוק י'), הוא דוגמה טובה להבנה הזו. אבל שכן או שכנים טובים אינם רק כתובת לכוס חלב או שתי ביצים לארוחת ערב ששכחנו לקנות. שכנה טובה כמו עדי גוזי לצד קהילה חזקה – מצילים חיים.

כבר בימי התנ"ך הובנה המשמעות של קהילה חזקה ותומכת, כמו בביטוי "טוב שכן קרוב מאח רחוק". אבל שכנים טובים אינם רק כתובת לכוס חלב. שכנה טובה כמו עדי גוזי לצד קהילה חזקה – מצילים חיים

רבים מאיתנו הפנימו את המשמעות הקלוקלת הבאה לידי ביטוי במילה "להלשין". עדי גוזי לא הסתפקה ב"להלשין", אלא עשתה מעשה. דמיינו כמה סבל היה נחסך אם כל מי שידע על מעשיו (לכאורה) של יהודה משי זהב, היה מדווח על כך. או אם בעלי המועדונים שנחשפו למעשיו של אלון קסטיאל, היו מדווחים או אפילו מזהירים את קסטיאל שיעשו כך. ויש כמובן עוד לא מעט דוגמאות כמעט בכל שכונה או קהילה.

בקהילות מתבדלות יותר כמו הדתית והחרדית נמצאו פתרונות המבוססים על כוחה של הקהילה לפעול למען חבריה. כך לדוגמה, מי שסייע לתחקיר הארץ אודות משי זהב היה ארגון "מגן", המלווה נפגעים ונפגעות תקיפות מיניות מהציבור החרדי. וכך גם הגוף המקביל בציונות הדתית, "פורום תקנה" שמשמש כתובת לתלונות של הקהילה, מנסה לטפל בעצמו ובמידת הצורך פונה לרשויות המדינה.

שני הגופים הללו התנדבותיים ואינם פועלים מכח חוק או תקנות. הם מנסים להתמודד עם הקושי באיסוף וטיפול בעדויות אך עצם קיומם ופעילותם מבהיר את הנחישות והרצון להתמודד עם אלימות מינית לסוגיה. המגזר הערבי צמא ל"פורום תקנה" משלו ואני מקווה שגם זה יקרה בקרוב.

אבל קהילה חזקה היא גם עמדה ואמירה מוסרית חזקה, כפי שהיטיב לנסח ניצול השואה וחתן פרס נובל לשלום, אלי ויזל. בנאום בבית הלבן ב-1999 אמר ויזל:

"ההפך מאהבה אינו שנאה, הוא אדישות. ההפך מיופי אינו כיעור, הוא אדישות. ההפך מאמונה אינו כפירה, הוא אדישות וההפך מחיים אינו מוות, אלא האדישות בין החיים למוות".

4 מערכות בחירות תוך שנתיים, כשהקמפיינים של מרבית המפלגות הפוליטיות הבהירו היטב שהסוגיות האזרחיות החשובות לכולנו כלל לא נמצאות על סדר היום. השינוי צריך להתחיל בבית, בבניין, בשכונה, בעיר ובכפר. אם הפוליטיקאים לא סופרים אותנו, אנחנו צריכים ויכולות לנהוג אחרת ולאמץ את מה שכבר היה ברור וידוע בתקופת התנ"ך.

קהילה חזקה היא גם עמדה מוסרית חזקה, כפי שניסח אלי ויזל: "ההפך מאהבה אינו שנאה, הוא אדישות. ההפך מיופי אינו כיעור, הוא אדישות. ההפך מאמונה אינו כפירה, הוא אדישות וההפך מחיים אינו מוות, אלא האדישות בין החיים למוות"

קהילה חזקה שמצמיחה הנהגה מקומית נחושה וחדורת מוטיבציה שמחוברת לתושבים וקשובה לצורכיהם, היא הבסיס לשינוי שכולנו מייחלים לו. קהילה חזקה ותומכת בה האזרחים לוקחים אחריות ופועלים ביחד לרווחתם, היא הדרך הנכונה לחיים טובים יותר גם היום.

נתי בירמן מנועים הוא מנהל המטה בתנועת "תנועה ישראלית".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 532 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

צעקות לעבר נתניהו לאחר שאמר שתוקם ממשלה שתבנה אתר הנצחה; "בלי פוליטיקה״

יאיר נתניהו: הכל תוזמן ותוכנן מראש - מבזים אח שכול ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת; "סתם אדם לא שורף את עצמו״ ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: יש מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועי צה״ל ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 18 עדכונים

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 55 עדכונים

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים ו-1 תגובות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים ו-1 תגובות
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה