שוק המשכנתאות. אילוסטרציה (צילום: iStock)
iStock

בעיצומו של משבר כלכלי חסר תקדים, הבנקים חוגגים עם רווחי שיא ממשכנתאות

בשנה הכלכלית הקשה ביותר שידעה המדינה מזה עשורים, תיק המשכנתאות של המערכת הבנקאית חצה לראשונה את רף ה-400 מיליארד שקל - ובסך הכל רשמו הבנקים רווח של 1.7 מיליארד שקל ● נתוני 2021 עד כה מעידים שהמגמה רק תימשך - והכל בגלל העדר תקציב מדינה, מה שמונע הוצאה לפועל של תוכנית "הזאפ הפיננסי" שתאפשר לנוטלי המשכנתאות לחסוך עשרות אלפי שקלים ● פרשנות

למרות משבר הקורונה, שכלל בתוכו גם משבר כלכלי חסר תקדים, שנת 2020 נרשמה כשנת שיא לבנקים בתחום המשכנתאות.

תיק המשכנתאות במערכת הבנקאית צמח ב-9% וחצה לראשונה את רף ה-400 מיליארד שקל. סך הכול רשמו הבנקים רווח נאה של 1.7 מיליארד שקל ממשכנתאות בשנה הכלכלית הקשה ביותר שעברה מדינת ישראל זה עשורים.

הגידול בלקיחת משכנתאות לא פסק גם בחודש פברואר השנה. תיק המשכנתאות הבנקאי צמח בחודש זה ב-19% יותר ממה שצמח בפברואר שנה שעברה. אם הקצב הזה יישמר, שנת 2021 תשבור אפילו את השיא של שנה שעברה.

הגידול במשכנתאות לא פסק גם בחודש פברואר השנה. תיק המשכנתאות הבנקאי צמח בחודש זה ב-19% יותר ממה שצמח בפברואר שנה שעברה. אם הקצב הזה יישמר, שנת 2021 תשבור את השיא של 2020

הנתונים האלה לא מפתיעים, בהינתן שבנק ישראל החליט לבטל בתחילת השנה את המגבלות השונות על המסלולים צמודי פריים במשכנתאות, והממשלה החליטה להפחית את מס הרכישה ובכך עודדה משקיעים להיכנס לשוק. אבל בעוד בנק ישראל והממשלה הרימו את הסכר לביקוש למשכנתאות, הם לא דאגו לטפל בצד ההיצע של מספקי משכנתאות.

התוצאה הייתה שדורשי המשכנתאות נהרו כלקוחות שבויים היישר אל תוך מערכת בנקאית סגורה, לא תחרותית, שמקשה על השוואות מחירים בינה לבין עצמה ובין גופים חיצוניים. בכך נסללה הדרך לבנקים לגבות ריביות מופרזות מהלווים ואיתן גם נרשמו רווחי עתק בתחום. כל זה בזמן שכל המשק רק מתחיל ללקק את פצעיו מתקופת המשבר.

החלם הגדול בסיפור הוא שהפתרון לבעיה כבר קיים אולם תקוע בגלל השיתוק הממשלתי שמונע העברת תקציב.  כבר ביוני בשנה שעברה הוחלט להכניס סעיף לחוק ההסדרים שנועד להוציא לפועל את ה"זאפ הפיננסי".

משכנתה. אילוסטרציה (צילום: iStock)
משכנתה. אילוסטרציה (צילום: iStock)

הזאפ הפיננסי אמור להיות המקביל לאתר זאפ המוכר לנו היום, רק שבמקום פלטפורמה המציגה מחירי מוצרים כמו טלפונים וטלוויזיות, יוצגו בעבור הלווים הצעות מחיר למשכנתאות מכלל הגופים הפיננסים בישראל. כך יוכל הלווה להשוות ולבחור את ההצעה האטרקטיבית ביותר עבורו בצורה פשוטה ויעילה.

הזאפ הפיננסי הוא קריטי ביותר לצורך הוזלת המשכנתאות. בדוח שפרסמה רשות התחרות בתחילת השנה נמצא שלמרות שהמשכנתה היא אחת העסקאות הגדולות ביותר שעומדת בפני משקי בית פרטיים, רק כ-44% מהלווים קיבלו הצעת מחיר מאושרת מבנק אחר בנוסף לבנק ממנו לקחו את המשכנתה. כלומר, יותר ממחצית מהלווים אינם עורכים השוואת מחירים במעמד קבלת אחת מההחלטות הפיננסיות המשמעותיות בחייהם.

בדוח שפרסמה רשות התחרות בתחילת השנה נמצא כי רק כ-44% מהלווים קיבלו הצעת מחיר מאושרת מבנק אחר בנוסף לבנק ממנו לקחו את המשכנתה

עוד נמצא בדוח כי במקרים מסוימים החיסכון הכולל ללווים מקבלת הצעות נוספות עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים לאורך השנים. ברשות הגיעו למסקנה שגם במקרים בהם הלווה ביצע השוואת מחירים, הוא היה יכול להגיע לחיסכון גדול פי 2-3 מהחיסכון בפועל אילו יכולת ההשוואה שלו בין ההלוואות השונות הייתה מלאה.

עוד נמצא שהגורמים לאי-מימוש פוטנציאל החיסכון בהליך השוואת המחירים הם פערי מידע בין בנק הבית של הלווה לבין בנקים אחרים, שקיפות מחירים נמוכה, ומורכבות גבוהה של מוצר המשכנתה.

הזאפ הפיננסי אמור להנגיש בנוסף למשכנתאות גם השוואה בין מוצרים ושירותים פיננסים נוספים הניתנים מטעם גופים בנקאים וחוץ-בנקאים אחרים. צעד זה נחשב לאחת מהנקודות הקריטיות שיאפשרו יישום אפקטיבי של החוק להגברת התחרות בין הבנקים שעבר בכנסת ב2017.

בנק לאומי למשכנתאות. אילוסטרציה (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
בנק לאומי למשכנתאות. אילוסטרציה (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

למרות זאת, המהלך תקוע כבר שנים בעיקר בגלל שחוק ההסדרים שאמור לעבור כחלק מהתקציב הפך לבן ערובה פוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. גם העדר ממשלה מתפקדת שתתמוך בפתרונות לקשיים הטכניים והתנגדויות הצפויות למיזם, לא תרם לקידום התהליך בלשון המעטה.

כך, בחסות העדר התקציב, נוצר מצב שבו רבים מנוטלי המשכנתאות נקלעים מידי חודש בחודשו אל תוך מלכודת דבש בנקאית תוצרת ממשלת ישראל, כאשר הדרך היחידה שלהם לצאת ממנה תהיה רק בעוד כמה עשרות שנים במחיר כספי כבד.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
זה נחמד ואחלה כל ההבנה בכלכלה ובשוק העולמי על כל מרכיביו, אך במושגי היקום (14 מליארד שנה מהמפץ), אין כל משמעות לכדור הארץ וכל ה-20,000 שנה פחות או יותר של האנושות על כל הרפתקאותייה. כדה... המשך קריאה

זה נחמד ואחלה כל ההבנה בכלכלה ובשוק העולמי על כל מרכיביו, אך במושגי היקום (14 מליארד שנה מהמפץ), אין כל משמעות לכדור הארץ וכל ה-20,000 שנה פחות או יותר של האנושות על כל הרפתקאותייה. כדה"א עבר מיליוני שנות קפיאה ורעידות אדמה ופגיעת מטאורים והצפות והתייבשות ימים ויציאת הרים מבטן האדמה וכו' וכו': אך ורק שיוויון כללי/כלכלי טוטאלי בכל האנושות ומיגור הקפיטליזם הם שיביאו להבראת העולם. הקורונה זה קדימון, מי יודע איזה הפתעות עוד מחכות לנו? הרי צ'יק צ'ק חזרנו לפקקים ולזיהום אוויר ולאורח החיים הציויליזצי ההרסני. במילים אחרות, לא למדנו כלום מהקורונה, ולכן, כדה"א/הטבע/אלהים או איך שלא נקרא לדבר, יאלץ לחנך את האנושות כאבא שמעניש את בנו השובב והלא אחראי

תודה על כתבה חשובה, לא מפתיע שהבנקים מרוויחים מהבורות הפיננסית של הלקוחות שלהם. מאכזב מאוד שהכנסת משותקת וכך לא נחקק החוק שיכול היה לסייע לאזרחים לשלם פחות ריביות על משכנתאות לבנקים. מי... המשך קריאה

תודה על כתבה חשובה, לא מפתיע שהבנקים מרוויחים מהבורות הפיננסית של הלקוחות שלהם. מאכזב מאוד שהכנסת משותקת וכך לא נחקק החוק שיכול היה לסייע לאזרחים לשלם פחות ריביות על משכנתאות לבנקים. מיליוני ישראלים משועבדים למשכנתאות ויוקר דיור, והמרוויחים הגדולים הם הבנקים, המשקיעים בהם וההנהלה הבכירה שלהם. ביזיון.

עוד 544 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 13 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

סיום כהונתו של נשיא כושל

ראובן ריבלין יסיים את כהונתו בעוד כשלושה חודשים כנשיא כושל. הוא מי שהגיע אל תפקיד הנשיא עם הערכה ציבורית רחבה, עם חיבה ואפילו אהבה ציבורית כלפיו. אך כששבע שנות כהונתו מסתיימות ברור שנכשל כנשיא.

ראובן ריבלין יסיים את כהונתו בעוד כשלושה חודשים כנשיא כושל. הוא מי שהגיע אל תפקיד הנשיא עם הערכה ציבורית רחבה, עם חיבה ואפילו אהבה ציבורית כלפיו. אך כששבע שנות כהונתו מסתיימות ברור שנכשל כנשיא

הוא נכשל כי לא הצליח לייצר במוסד הנשיאות דבר שלא היה בו קודם. הוא נכשל משום שכשכל המדינה הייתה בסגר ומשפחות חגגו את ליל הסדר בנפרד הוא הזמין את משפחתו לחגיגה. הוא נכשל משום שהעניק את המנדט להרכבת הממשלה לנתניהו.

ריבלין הגיע אל תפקיד הנשיאות לאחר שנים ארוכות של פעילות ציבורית. הוא הגיע אל התפקיד כמי שנחשב, בצדק, לאדם ממלכתי, הגון, אכפתי ומחובר אל העם. אך הוא גם הגיע אל התפקיד לאחר קריירה פוליטית ארוכה אך כמעט חסרת הישגים או השפעה.

זוכרים לריבלין את היותו יו"ר כנסת הגון וממלכתי. זה נכון ומעורר הערכה. אך לא זוכרים לריבלין חקיקה משמעותית או רפורמה כלשהי שקידם בתפקיד כלשהו. משום שלמרות שנות פעילות ציבורית ארוכות – השפעתו על הציבוריות הישראלית, על מדיניות, על חקיקה, הייתה שולית.

ריבלין הוא ירושלמי, לא רק גר בירושלים, אלא שירושלים היא מרכיב מהותי באישיותו ודמותו. הוא גם תומך בארץ ישראל השלמה. מישהו זוכר פעולה שעשה כדי לאחד בין חלקי העיר? כדי לשפר את מצבם של תושבי מזרח ירושלים? כדי לקדם הענקת אזרחות לתושבי מזרח העיר?

אתם לא זוכרים משום שהוא לא עשה. חלק מתדמיתו הממלכתית נובע מכך שלמרות שדיבר בזכות אחדות – העם, הארץ והמדינה – הוא עשה מעט מאד כדי לקדמם. כך שלא נאלץ להתווכח כדי לקדם מדיניות.

ריבלין הגיע לנשיאות לאחר שנים ארוכות של פעילות ציבורית, כמי שנחשב, בצדק, לאדם ממלכתי, הגון, אכפתי ומחובר אל העם. אבל גם לאחר קריירה פוליטית ארוכה אך כמעט חסרת הישגים או השפעה

כנשיא – היה חיובי אך חסר השפעה גדולה. זה לא נורא. מרבית נשיאי ישראל לא תרמו או שינו דבר מה מהותי בכהונתם. אך אל פתחו של ריבלין התגלגלו שני אירועים דרמטיים, והוא נכשל בשניהם.

האחד הוא מגפת הקורונה. בשיאה של המגפה בישראל, בשיאו של הסגר הראשון, כשכולנו היינו מסוגרים בבתים והיה איסור – שמרבית הציבור עמד בו – לא להתראות עם משפחה בליל הסדר. באותו הזמן חגג ריבלין עם בתו בבית הנשיא. זו התנהגות מאוסה, מכוערת, לא שוויונית. הוא התנצל, אך היה עליו להתפטר. לא רק הוא – כל נבחר ציבור שהפר את הוראות הסגר צריך היה להתפטר. משום שכל נבחר הוא סמל. אבל הנשיא, ובכן, הנשיא הוא ה-סמל.

האירוע השני היה הסחרחורת הפוליטית שאנו נמצאים בה כבר שנתיים. היו בעבר נשיאים שהיו מתערבים במצב פוליטי כה סבוך ומתסכל. מנסים לעצור את הרכבת הדוהרת. ריבלין לא עשה דבר, כמעט. פעם הוא דיבר עם גנץ ונתניהו, יחד. הם גם הצטלמו יחד. הוא גם אמר, שוב ושוב, שצריך ממשלה מתפקדת.

כדרכו, כתמיד – ריבלין דיבר ואמר את הדברים הנכונים. חסר השפעה, לא מנסה להתערב, לא מנסה להשפיע. מרחיק עצמו מהמהומה. אולי הנשיא פחד, אולי חש שאין לו השפעה – לא משנה מה הסיבה. הוא אפילו לא ניסה.

עתה, ריבלין העניק את המנדט להרכבת הממשלה לנתניהו. ריבלין יודע שאין בהענקת המנדט חשיבות מעשית – ממילא מי שיעשה עבודה פוליטית טובה יותר יהיה ראש הממשלה. או ששוב יהיו בחירות. אבל יש פגם ערכי חמור בהענקת מנדט להרכבת הממשלה לחשוד בשוחד, ויש פגם בהענקת המנדט למי שנכשל שלוש פעמים בהרכבת ממשלה. במי שהתעקש שלא להעביר תקציב ולכן הביא לנפילת עוד ממשלה קצרת מועד.

ריבלין ונתניהו לא יצטלמו יחד. לנשיא כריבלין, שעסוק במשך קריירה שלמה בתדמית ולא במהות, שמדבר יותר משעושה, כנראה שצילום או היעדרו הם הדבר האמתי.

כנשיא – ריבלין היה חיובי אך חסר השפעה גדולה. זה לא נורא. מרבית נשיאי ישראל לא תרמו או שינו דבר מה מהותי בכהונתם. אך אל פתחו של ריבלין התגלגלו שני אירועים דרמטיים, והוא נכשל בשניהם

שלושה חודשים לפני תום כהונתו, ההבטחה שבנשיא ראובן ריבלין מתגלה כאכזבה. ריבלין הוא נשיא שנכשל – ערכית וציבורית. הוא צריך היה להתפטר לפני שנה. לא התפטר. מילא, הוא יעזוב בעוד שלושה חודשים את תפקידו וייזכר כהערת שוליים בתסבוכת הפוליטית הגדולה של התקופה הזו.

עמיר עקיבא סגל הוא סוציולוג, משורר ואקטיביסט. דוקטורנט לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית, יועץ לפיתוח משאבים לעמותות וארגונים חברתיים, פרסם שלושה ספרי שירה וכותב על שירה, פוליטיקה והגירה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 644 מילים

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים

״יאיר נתניהו עוקב אחרי הכול, מסית את אמא שלו ואז מגיעות דרישות לא הגיוניות״

ח״כ גלעד קריב ניצל את חסינותו כדי להכניס ספר תורה לנשות הכותל ● ש״ס: מעשה בזוי ● פינדרוס: כמו להבריח טלפונים לאסירים ● ח״כ מאיר כהן: ״מקווה שבנט וסער יבינו שיש הזדמנות פז לגוש השינוי״ ● יו״ר ארגון נכי צה״ל: אנחנו זועקים תקופה ארוכה שאגף שיקום נכים לא מתפקד כמו שצריך ● טור בישראל היום: נתניהו צריך לוותר על ראשות הממשלה ● נתניהו ובנט נפגשים הבוקר

עוד 19 עדכונים

למקרה שפיספסת

המלחמה הצפויה בהפתעה עם איראן

המלחמה הצפויה בהפתעה מול איראן (או עם איראן או נגד איראן) תיפתח כמו כל מלחמה צפויה במכה צבאית. צוללת איראנית תטביע צוללת ישראלית או סתם אניית סוחר ישראלית, טילים יעופו מסוריה לגליל ומלבנון למפרץ חיפה, שגרירות ישראלית תחטוף מכונית תופת 4X4 או משאית תופת. כן כן, בארגנטינה או סתם במרכז אירופה.

המלחמה הצפויה בהפתעה מול איראן תיפתח כמו כל מלחמה צפויה במכה צבאית. צוללת איראנית תטביע צוללת ישראלית או סתם אניית סוחר ישראלית, טילים יעופו מסוריה לגליל ומלבנון למפרץ חיפה

המלחמה הצפויה עם איראן כבר מוכנה בפתח. מכינה את הגייסות, משמרות המהפכה, הטילים ארוכי הטווח, אלפי התותחים והמטוסים. כל הקברניטים כבר קיבלו את המודיעין הגולמי, כלי התקשורת כבר סיפרו על המידע המדויק שהביא ראש המוסד בניגוד לדעתו של ראש אמ"ן, ועל ההתראה שנתן הרמטכ"ל בניגוד לדעתו של שר הביטחון.

דברי הרהב של ראש הממשלה, נאומיו השחצניים המתלהמים וחיוכו הזחוח כבר שודרו והוקלטו שוב ושודרו שוב וכולם יודעים שישראל הולכת למלחמה מול איראן (או עם איראן או נגד איראן).

המלחמה הצפויה מטרתה ברורה. באוקטובר כנראה יהיו בחירות. שוב בחירות. ושוב יש להתכונן למען ביטחון ישראל לבחירות. המלחמה נועדה לתעמולת בחירות. כמו כל מלחמה צפויה.

לישראל הרי אין דרישה לשטחים באיראן. גם הסכם שלום תמורת שלום לא עומד על הפרק. שליחים סודיים לא נפגשים בין המדינות, וההסכם האמריקאי-איראני הקורם עור וגידים על תכנית הגרעין האיראנית, רק מזרז את החלטת ממשלת ישראל, כלומר את החלטת ראש ממשלת ישראל, לצאת למלחמה מול איראן (או עם או נגד).

מה תרוויח ישראל ממלחמה מול איראן? תוהים הפרשנים שלעולם מופתעים ממלחמות. ובכן ישראל כמובן לא תרוויח כלום, היא רק תפסיד, אבל ממשלת ישראל כלומר ראש ממשלת ישקר-אל יקבל עוד קדנציה. ממשלת חירום תתאחד מיד סביב מנהיגותו הבלתי ניתנת לערעור. מצב איום ההשמדה יהיה ברור לכל אזרח ואיש לא יעסוק בשטויות כמו שוחד מרמה והפרת אמונים, סיגרים שמפניה וכמה כתבות בוואלה.

מה תרוויח ישראל ממלחמה מול איראן? תוהים הפרשנים שלעולם מופתעים ממלחמות. ובכן ישראל כמובן לא תרוויח כלום, היא רק תפסיד, אבל ממשלת ישראל כלומר ראש ממשלת ישקר-אל יקבל עוד קדנציה

ממשלת החירום החדשה למלחמה הצפויה מול איראן, תעסוק למעשה רק בדבר אחד – במלחמה הצפויה מול איראן. הממשלה כבר מיומנת. מערכת החינוך תושבת, הילדים יכלאו בבתי ההורים המובטלים, מערכת הבריאות תכין את עצמה לנפגעי הדף, רסיסים ושריפה ותעבור ממצב קורונה למצב מלחמה מול איראן (או נגד או עם). מערכות הרווחה כבר יסגרו מעצמן. האוצר יקיש בקופה הריקה ויפנה לציבור לקבלת מלווה מרצון. שרי הממשלה יעלו מעצמם על דוכן הכנסת ויקללו כל מי שינסה לבחון את נחיצות המלחמה.

משרד המשפטים יסגור את בית המשפט המחוזי מחשש שטילים איראנים יפגעו באולם בו מתנהל משפט השוחד של רה"מ המנהל את המלחמה הצפויה נגד איראן (או עם או מול).

בג"צ הרחום והחנון יאשר את ביטול המשפט עקב מצב החירום ונאום חמור וחריף ומאיים ומזעזע ינשא ערב ערב במהדורת החדשות בשידור חי מהמקלט האטומי בו ישהה ראש הממשלה עם רעייתו ושני בניו ואולי גם סריסיו.

המלחמה הצפויה עם איראן תתפוס את מערכת הביטחון בשיא פריחתה הכלכלית. הרמטכ"ל שהזהיר וחיל האוויר שהפציץ והמוסד שחיבל בסרקזות ובארכיון וחיסל את ההוא, איך קוראים לו, שר הגרעין. כולם יפרחו שוב. כי המלחמה הצפויה מול איראן תהיה נקודת הזינוק לחורבן וצמיחה. בו זמנית.

כל משאבי המשק והשקעותיו בהייטק ישועבדו לשיקום הנזק מאלפי הטילים האיראניים שיפגעו במרכזי האוכלוסייה ויפצפצו את איום מגיפת הקורונה לבדיחה היסטורית. ראש הממשלה יישב על כסאו בטוח ומובטח ומאובטח בלי שום איום של משפטי פלילי או תחקיר עיתונאי על עברו.

בג"צ הרחום והחנון יאשר את ביטול המשפט עקב מצב החירום ונאום חמור וחריף ומאיים ומזעזע ינשא ערב ערב במהדורת החדשות בשידור חי מהמקלט האטומי בו ישהה ראש הממשלה עם רעייתו ושני בניו ואולי גם סריסיו

הצלחתו מובטחת כאשר המלחמה הצפויה עם איראן תשחרר אותו מעדויות 333 עדי המפתח במשפטו ותסיר סוף סוף את האיום בהדחת ראש ממשלה חזק מהימין.

אפילו איראן תיווכח מי החזק באזור. המלחמה מול עיראק נמשכה 8 שנים ועלתה במאות אלפי קרבנות? המלחמה מול ישראל תימשך לנצח. מספר הקרבנות לא חשוב. ראש ממשלת ישראל הוא לא סאדם חוסיין. הוא יציב, חזק ויישאר בשלטון כל עוד המלחמה נמשכת, כלומר המלחמה תימשך כל עוד הוא בשלטון.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
מזעזע כמה שזה צפוי. אבל ביבי הוא מה שהוא. האשמה לא מוטלת רק עליו, אלא במידה רבה על הסובבים אותו. האיומים שבמנהיגי המאה העשרים לא יכלו לפעול בלא שיתוף פעולה נמרץ של גורמים אינטר... המשך קריאה

מזעזע כמה שזה צפוי.
אבל ביבי הוא מה שהוא. האשמה לא מוטלת רק עליו, אלא במידה רבה על הסובבים אותו. האיומים שבמנהיגי המאה העשרים לא יכלו לפעול בלא שיתוף פעולה נמרץ של גורמים אינטרסנטים. זה בדיוק המצב אצלנו. ההיסטוריה לא טועה ולא משקרת.

הכל ידוע וברור. מקומו של ביבי בכלא, חד וחלק! נתן אשל הפסיכוזי מנהל את ענייני המדינה ממקום של עיוותים נפשיים מוטרפים, ברדוגו לופת את ביבי במגע אורי גלרי מכושף, וטופזלוקדודו האובדני מתפתל... המשך קריאה

הכל ידוע וברור. מקומו של ביבי בכלא, חד וחלק! נתן אשל הפסיכוזי מנהל את ענייני המדינה ממקום של עיוותים נפשיים מוטרפים, ברדוגו לופת את ביבי במגע אורי גלרי מכושף, וטופזלוקדודו האובדני מתפתל עם עיניו היורדות תהומה למחשכים הכי פסיכיאטריים. נו? עם סביבה כזאת פלא שביבי הולך לאיבוד יותר ויותר? אה? ולכן הכלא זה מה יאזן אותו מההחלקה במדרון לעבר הטראגיות הבלתי נמנעת, ממש כמו דודו טופז שאיבד כל קשר למציאות

עוד 639 מילים ו-2 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניתוח הצליח, החולה הוטרדה מינית

הטרדות מיניות, החפצה והתנהגות בריונית כלפי נשים הפכו לתופעה שכיחה במערכת הבריאות ● כולן סובלות מזה: רופאות, אחיות, מתמחות - ומטופלות ● ד"ר ליאור שחר אספה במשך שלוש שנים עדויות קשות בבתי החולים: "זה לא סוטה פה, סוטה שם. התופעה הזו רחבה ומושתקת" ● משרד הבריאות: "אנחנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים"

עוד 1,945 מילים ו-1 תגובות

הניסיונות להקמת ממשלה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה נתניהו ובנט ייפגשו

דיווח: הליכוד נמנע מלהביא להצבעה את הצעתו להקמת ועדה מסדרת, כי ימינה איימה שאם הנושא יועלה - תצביע יחד עם מתנגדי נתניהו ● אילן ישועה העיד בבית המשפט, שלבקשת נתניהו, ריאיון שקיים נערך מחדש ● גנץ: ביקשתי מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות בנושא איראן ● יאיר גולן ממרצ קורא לאיחוד של מפלגתו עם העבודה ● בשבוע הבא הלימודים צפויים להתחדש ללא קפסולות

עוד 60 עדכונים

המרוץ המסוכן לנשיאות המדינה יוצא לדרך

עדותו של אילן ישועה לפני שבוע סיפקה הצצה מדהימה לדרך בה נבחר הנשיא המדינה ב-2014 ● אחד-אחד נפלו אז המועמדים - שלא לומר חוסלו - עד שראובן ריבלין, שנוא נפשו של נתניהו, נבחר לתפקיד ● בעוד 89 ימים יעזוב ריבלין את משכן הנשיא ● לכנסת נותרו חודשיים לבחור את הנשיא ה-11 ● זה לא יהיה נתניהו ● אבל מי יהיו המועמדים האמיצים להיכנס למרוץ? ● פרשנות

עוד 813 מילים

סבב השיחות האחרון בווינה בין איראן והמעצמות על החזרה להסכם הגרעין, שיתחדש ביום רביעי, מעיד כי ארצות הברית מגיעה למשא ומתן הזה מוחלשת מאי פעם ● כעת מנסים האמריקאים לפייס את איראן באמצעות קוריאה הדרומית - ובמקביל שר ההגנה האמריקאי הגיע היום לארץ במטרה לשכנע את הקברניטים בירושלים לאפשר מרחב תמרון נוח יותר לארצות הברית ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות

בדיקת זמן ישראל תחתית התהום: משהו רע קורה בחיפה

יותר פשיעה, יותר סמים, יותר קורבנות ● תושבי חיפה תחתית חיים בצל סכסוכי עבריינים ומיואשים מהעדר האכיפה וחוסר מעורבות של העירייה ● וכל זה קורה דווקא בשכונות עם מקומות הבילוי הכי לוהטים והמסעדות הכי נחשבות של העיר ● "הגברנו את הפעילות", מבטיחים במשטרה ● "ערכנו ארגון מחדש לטובת ביטחון התושבים", מגיבים בעירייה ● התושבים ממשיכים לשלם את המחיר

עוד 2,629 מילים

המשטרה חוקרת חשוד באיומים על ליאת בן-ארי

פרסום ראשון המשטרה מנהלת חקירה נגד אזרח ישראלי החשוד באיומים, פגיעה בפרטיות והטרדה נגד הפרקליטה ליאת בן-ארי, התובעת הראשית במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ● בעקבות בדיקות DNA, נחקר באזהרה משה אלון בחשד כי הניח מכתב בביתה של בן-ארי ובו איום מפורש על חייה וחיי משפחתה ● המכתב נחשף בזמן ישראל

משטרת ישראל מנהלת חקירה נגד אזרח החשוד באיומים, פגיעה בפרטיות והטרדה נגד הפרקליטה ליאת בן-ארי, התובעת הראשית במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לפי החשד, משה אלון, הניח מכתב בתיבת הדואר בביתה של בן-ארי באוגוסט אשתקד, הכולל איום מפורש וישיר על חייה וחיי משפחתה.

במכתב, אשר נחשף בזמן ישראל, נאמר: "חלאת המין האנושי ליאת בן-ארי המושחטת, אנחנו למען ביבי, נמרר לך את החיים עד שתתאבדי. לא מפחדים ממך עבריינית. יום יום נסתכל לך בלבן של העיניים ימזדיינת" (הטעויות בעברית במקור, א"ה).

מכתב שהושאר בתיבת הדואר של ליאת בן-ארי
מכתב שהושאר בתיבת הדואר של ליאת בן-ארי

על המכתב היו חתומים לכאורה שני פעילי ליכוד ידועים – אורלי לב, הפעילה בהפגנות נגד בן-ארי; ופעיל הליכוד איציק זרקא. אולם שניהם הכחישו נמרצות בזמן אמת כל קשר לכתיבתו או להפצתו, ונראה כי נפלו קורבן לניסיון הפללה מצד החשוד האמיתי.

אלון סירב להתייחס לפניית זמן ישראל ואמר רק: "אני אדבר עם עורכת הדין שלי ואחזור אליכם". עורכת דינו, עו"ד סוזי ארניה, מסרה לזמן ישראל בתגובה: "מרשי הכחיש את החשד שהופנה כלפיו במסגרת החקירה והעניין נמצא בברור של הרשויות.
טרם התקבלה החלטה בנדון".

יחידת הסייבר של להב 433 המנהלת את החקירה הודיעה לאחרונה לבית המשפט השלום בראשון לציון כי במסגרת החקירה נלקחו "דגימות DNA  לצורך השוואה אל מול מכתב האיומים התפוס", וכן כי "החשוד נחקר תחת אזהרה בגין חשד לביצוע העבירות ומסר את גירסתו".

תיק החקירה נמצא בעיון פרקליטות המדינה מחלקת הסייבר לצורך גיבוש המלצות ולקבלת החלטה בתיק.

זמן ישראל חשף, בכתבת תחקיר נרחבת, את מסכת האיומים, ההטרדות וההפצה של כזבים נגד בן-ארי ומשפחתה – בידי עיתונאים, פעילי ליכוד, עורכי דין וגורמים ברשת.

למרות שלמלאכה זו היו שותפים גורמים המקורבים או מציגים את עצמם מקורבים לראש הממשלה (לרבות בנו, יאיר נתניהו) – נמנע נתניהו מלגנות את מערכת ההתקפות על התובעת.

בחודשים האחרונים מלווה בן-ארי במאבטחים בעקבות האיומים על חייה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ליאת בן ארי, סדי בן שטרית, אמיר השכל, ישי הדס, חיים שדמי, אליעד שרגא ועוד רבים רבים רבים וטובים הם אלה שמסתערים באומץ ובגבורה עילאית למען הגנה על ישראל מפני הפיכתה לרודנות. סיפורי גבורה... המשך קריאה

ליאת בן ארי, סדי בן שטרית, אמיר השכל, ישי הדס, חיים שדמי, אליעד שרגא ועוד רבים רבים רבים וטובים הם אלה שמסתערים באומץ ובגבורה עילאית למען הגנה על ישראל מפני הפיכתה לרודנות. סיפורי גבורה ישנם לאורך כל ההיסטוריה, והנה כאן ועכשיו אנו עדים לדמויות שלא נרתעות אל מול ההפחדות והטרור של ביבי והסביבה המקוללת שלו. בעתיד, במידה וישב בכלא, יוכלו כל המקוללים שהגנו עליו לנסות ולהבין את הקללה שאיתה הם צריכים להתמודד

עוד 269 מילים ו-1 תגובות

הרכב הוועדה המסדרת: ימינה נדרשת להכריע האם לתמוך בהצעת נתניהו או בזו של יריביו

הליכוד תומך במינוי נציג אחד בוועדה על כל 6 חברי כנסת, בעוד בגוש השינוי רוצים נציג על כל 5-4 ח"כים ● היועצת המשפטית לכנסת: הבחירות לנשיאות צריכות להיערך עד 9 ביוני ● חברת הכנסת מלינובסקי: הוצע לי להתמנות לשרה אם אערוק מישראל ביתנו לליכוד ● דיווח: בניגוד לעמדתו הפומבית בדק סמוטריץ' בסקר את יחס הציבור להקמת ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם

עוד 46 עדכונים

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
צודק בכל מילה. הרקבון של ביבי והסביבה התומכת שלו יתגלו במערומיהם בהמשך. נתן אשל, ברדוגו, טופזלוקדודו האובדני הם דוגמאות לרובוטים מקוללים אשר תוכנתו להתאבד למען השליט המיוסר והאוהב את עמ... המשך קריאה

צודק בכל מילה. הרקבון של ביבי והסביבה התומכת שלו יתגלו במערומיהם בהמשך. נתן אשל, ברדוגו, טופזלוקדודו האובדני הם דוגמאות לרובוטים מקוללים אשר תוכנתו להתאבד למען השליט המיוסר והאוהב את עמו. רמת הפסיכוזה השוררת במעגל הקרוב לביבי זה זה, זה החומר שממנו עושים סרטים של היצ'קוק. סתם לידע כללי: נתן אשל משועבד לצפייה בחשבונות ברשתות החברתיות, ועל פיהן הוא פועל, על פי עיוות נפשי, אשר יתפוצץ לו בפרצוף כשביבי יהיה בכלא. ליאיר נתניהו צפויה התנדבות כואבת בבתי תמחוי

מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום ... המשך קריאה

מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום קטל מעל שלושה מיליון איש ולא מעניין אם הוא ממנף את זה כי ממלא תמצא את החורים בגבינה מקווה שאתה מחוסן בזכותו!!!

עוד 807 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה