יעקב ליצמן, אריה דרעי, אורי מקלב (צילום: פלאש90, מונטז')
פלאש90, מונטז'

ש"ס ויהדות התורה מנצלים את החוק הנורווגי כדי לסדר ג'ובים לחברי מפלגתם

החוק הנורווגי נועד לאפשר לשרים וסגני שרים להתמקד בעבודתם מבלי לפגוע בתפקוד הכנסת כרשות מחוקקת ומפקחת ● העובדה שדרעי, ליצמן ומקלב התפטרו אתמול מהכנסת רגע אחרי שהושבעו, בעוד שהם בכלל מכהנים בממשלת מעבר, ממחישה במה באמת עסוקים הח"כים ביום השבעתם: סידורים פוליטיים עבור חברי מפלגתם ● בשנה בלי תקציב, זה יעלה למשלם המסים עוד כ-5 מיליון שקל ● פרשנות

שלושה חברי כנסת נשבעו אמונים אתמול (שלישי) לכנסת ישראל – ותוך כמה שעות התפטרו במסגרת החוק הנורווגי. כלומר, הפעילות הציבורית הראשונה של השלושה, בתור נבחרי הציבור לכנסת ה-24, הייתה עזיבת תפקידם.

המשמעות הכספית של המהלך הינה 5.1 מיליון שקל לשנה – 1.7 מיליון שקל עבור כל חבר כנסת, לפי חישוב שנערך על ידי מרכז המחקר של הכנסת במאי 2020:

  • עלות השכר השנתית של כל חברת כנסת הנה 700 אלף שקל;
  • עלות העסקת שלושה יועצים פרלמנטריים היא 680 אלף שקל;
  • תקציב כל לשכה (קשר עם הציבור) הוא 93 אלף שקל;
  • החזקת הרכב לכל ח"כ על ידי הכנסת עולה 85 אלף שקל;
  • והוצאות עקיפות (לפי מרכז המחקר) הנן 156 אלף שקל – לכל ח"כ.

בנוסף, כאשר ליצמן, דרעי ומקלב ממשיכים לכהן כשרים או סגני שרים ושומרים על הלשכות שלהם בתוך מבנה הכנסת מתוקף היותם חלק מהרשות המבצעת, מבנה הכנסת צריך להסדיר שלוש לשכות נוספות וגם לכך יש עלות.

יעקב ליצמן מוסר ליושב ראש הכנסת יריב לוין את התפטרותו מהכנסת, 6 באפריל 2021 (צילום: דוברות הכנסת)
יעקב ליצמן מוסר ליושב ראש הכנסת יריב לוין את התפטרותו מהכנסת, 6 באפריל 2021 (צילום: דוברות הכנסת)

ההחלטה של השלושה – אריה דרעי, יעקב ליצמן ואורי מקלב – ממחישה במה עסוקים חברי הכנסת ביום השבעתם: סידורים פוליטיים עבור חברי המפלגות שלהם.

זאת, בשנה ללא תקציב מדינה ועם משבר חוקתי-פוליטי החמור מאז מקום המדינה – משבר שמפורר את מעמד הכנסת, מעמד הממשלה ואת התפקוד השגרתי של הרשויות. וכל זה מתרחש כאשר אין כרגע לאיש את היכולת להקים ממשלה – והשלושה מנצלים את החוק הנורווגי כדי להתפטר מהכנסת בזמן שהם בכלל מכהנים מתפקידם כשר הפנים, שר השיכון וסגן שר התחבורה בממשלת מעבר.

במקום דרעי, ליצמן ומקלב ייכנסו לכנסת ה-24 יוסף טייב, מקום 10 בש"ס; ויעקב טסלר ואליהו ברוכי, מקומות 8 ו-9 ביהדות התורה. אם תוקם קואליציה וש"ס ויהדות התורה לא יישבו בה, ייתכן שטייב, טסלר וברוכי בכלל יהיו חברי כנסת לשבועות ספורים בלבד.

החוק הנורווגי נחקק כפתרון פוליטי – מתן אפשרות למפלגות שהן חלק מהקואליציה להרחיב את מספר חבריהן שיוכלו לכהן כנבחרי ציבור ולזכות במימון ציבורי. מפלגות המיועדות לשבת באופוזיצה, לשנים ארוכות, לא יכולות ליהנות מהתשורות הכספיות הללו, באופן טבעי.

אריה דרעי מגיש את התפטרותו מהכנסת ליו"ר יריב לוין, 6 באפריל 2021 (צילום: דוברות הכנסת)
אריה דרעי מגיש את התפטרותו מהכנסת ליו"ר יריב לוין, 6 באפריל 2021 (צילום: דוברות הכנסת)

במטרתו המקורית, החוק הנורווגי בכלל נועד לשפר את עבודת בית המחוקקים ולאפשר הפרדת רשויות בין הרשות המבצעת לרשות המחוקקת. סגנים ושרי סגנים שהיקף והדרישה של עבודתם המיניסטריאלית מונעת מהם השתתפות בשגרה בעבודת ועדות הכנסת ודיוני מליאה, יפנו את מקומם לח"כים המחויבים לחקיקה ופיקוח.

אבל כאשר הממשלה ה-35 מנופחת בצורה מוגזמת – כולל תפקידים כמו שר הדיגיטל, שר המים וההשכלה הגבוהה, שרה לחיזוק קהילות ושר התיישבות – מה המטרה האמיתית מאחורי משחקי הכיסאות המוזיקליים? זה רק עוד ג'ובים ומתנות לפעילי מפלגה.

לסגן שר תחבורה מקלב, למשל, אין סמכויות הקבועות בחוק. כל הסמכויות מצויות בידיה של השרה מירי רגב וגם אם מקלב הוא נבחר ציבור בעל כוונות טובות, אין ממש צורך בו במשרד הממשלתי הזה, למעט העובדה שהוא פינה את מקומו בכנסת לח"כ הבא.

אורי מקלב מגיש את התפטרותו מהכנסת ליו"ר יריב לוין, 6 באפריל 2021 (צילום: דוברות הכנסת)
אורי מקלב מגיש את התפטרותו מהכנסת ליו"ר יריב לוין, 6 באפריל 2021 (צילום: דוברות הכנסת)

אחרי החתימה על ההסכם הקואליציוני במאי 2020 בין הליכוד לכחול-לבן, הורחב החוק הנורווגי. לא רק התפטרות של שר אחד מכל סיעה כדי לסדר ג'וב לעוד ח"כ, אלא אפשרות להחליף עד לחמישה מכל סיעה. זו הייתה הדרישה הפוליטית של בני גנץ, שהגיע למצוקת כוח אדם בוועדות אחרי שמינה כמעט את כל מפלגתו לתפקידי שרים בממשלה המנופחת ההיא.

בליכוד, למשל, השתמשו בחוק הנורווגי (ובהתפטרות בכירים כגלעד ארדן וציפי חוטובלי שמונו לשגרירים) על מנת להכניס לכנסת את אסנת מארק, שמוקמה רק במקום 38 ברשימה לכנסת. היא הגיעה ומיד מונתה לוועדה למינוי שופטים.

אבל השימוש בחוק הנורווגי, עוד לפני שקמה ממשלה, גם הדבר אם מותר על פי חוק, נראה כיריקה בפרצופם של האזרחים.

תזכורת: הכנסת ה-23 הייתה אמורה להצביע על תקציב המדינה לשנים 2020 ו-2021. כך נקבע בהסכם קואליציוני עליו היו חתומים גם יהדות התורה וש"ס.

ח"כ אוסנת מארק (ליכוד) בדיון בוועדת חוקה על חוק הגדלת הקנסות, 28 בינואר 2021 (צילום: דוברות כנסת / שמוליק גרוסמן)
ח"כ אוסנת מארק (ליכוד) בדיון בוועדת חוקה על חוק הגדלת הקנסות, 28 בינואר 2021 (צילום: דוברות כנסת / שמוליק גרוסמן)

החל מחודש יוני 2020, החל יו"ר ועדת הכספים משה גפני (כיום יו"ר יהדות התורה) לטעון כי אין להעביר תקציב דו-שנתי ובכך הוא הצטרף לכל אלה שהכשילו את מימוש ההסכם הקואליציוני ואת העברת התקציב.

ש"ס ויהדות התורה הכפיפו את תקציב המדינה לאינטרסים הפוליטיים-פליליים של נתניהו והסכימו למצב בו אין במדינת ישראל תקציב מזה שנתיים וחצי. כעת הם משתתפים בחליבת תקציב המדינה מהצד השני שלו.

למרות שהממשלה היוצאת היא מהמנופחות ביותר בתולדות ישראל; למרות שהיו שותפים להיעדרו של תקציב; למרות שהם יודעים שאין ממשלה נראית באופק; למרות כל זה, ש"ס ויהדות התורה בוחרים להעמיס עוד עלויות על המדינה בצורת ח"כים נוספים, יועצים פוליטיים, רכבים והוצאות.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
לא לחינם מכונה הממסד והרבנות והיהדות (של דרעי ושכמותו) - זונה! "איכה הייתה לזונה קרייה נאמנה". מה למדים מהעניין? שדרעי וקנייבסי וכל החלאות אדם הללו זה ג'יפה, ג'יפה שהתגלגלה למצבה הנוכחי... המשך קריאה

לא לחינם מכונה הממסד והרבנות והיהדות (של דרעי ושכמותו) – זונה! "איכה הייתה לזונה קרייה נאמנה". מה למדים מהעניין? שדרעי וקנייבסי וכל החלאות אדם הללו זה ג'יפה, ג'יפה שהתגלגלה למצבה הנוכחי מסיבות כאלה ואחרות. הרי עסקנים ובעלי סמכויות מתחילים לפעמים עם רצון טוב, עם תמימות מסויימת, אך ההתערבבות בסחלה של העסקנות הופכת את הכי שפיצים לזונות, למסריחים, כי ככה הם מתרגלים, בתהליך ובהיותם נתונים להשפעה וללחצים של הסביבה הנגועה.

עוד 648 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 7 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ב"יד ושם" הושק קמפיין בחירות 5 לכנסת ה-25

מירי רגב ניסתה לשכנע את בורלא להדליק משואה ● בלה פרוינד התפרסמה כמי שהצילה מחבל ● ופאדי הפרמדיק? הוא בכלל ממזרח ירושלים, שם התושבים נטולי זכות הצבעה ● שלוש הערות על נאומו של ראש הממשלה בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 602 מילים ו-1 תגובות

משרד החוץ: "אונר"א מנציח את הסכסוך"

יהדות התורה מכחישים שאמרו לנתניהו שלא ילכו לבחירות ● מפגינים התעמתו עם שוטרים בסמוך ל"יד ושם" ● נדחתה הצבעת הקבינט על הקלות בחינוך והתקהלות בשטח פתוח ● סמוטריץ' לטיבי: "ערבים כמוך לא יהיו כאן״ ● טיבי בתגובה: "העובדה שלא תהיה שר אלא בהישענות על ערבים עושה לי נחת"

עוד 56 עדכונים

הקלות הבלתי מובנת של הכרעת הנשיא

הקלות הבלתי נסבלת של הכרעת ריבלין – להטיל על נאשם בפלילים את הרכבת הממשלה (שוב) – דוקרת את העין ואת המוסר, פוגעת בכל ערך דמוקרטי, בכל נורמה שמדינת ישראל מייחסת לעצמה מאז הקמתה.

הקלות הבלתי נסבלת של הכרעת ריבלין – להטיל על נאשם בפלילים את הרכבת הממשלה (שוב) – דוקרת את העין ואת המוסר, פוגעת בכל ערך דמוקרטי, בכל נורמה שמדינת ישראל מייחסת לעצמה מאז הקמתה

לכו לקרוא את העתירה של עו"ד דפנה הולץ לכנר בשם קבוצת "מבצר הדמוקרטיה", נגד הכרעת הנשיא להטיל את המנדט להרכבת ממשלה על הנאשם בעבירות פליליות חמורות שיש עימן קלון.

לפני כ 10 דקות הטיל הנשיא ריבלין על ראש ממשלת המעבר, הנאשם מבלפור, את תפקיד הרכבת הממשלה. באופן מידי, ממש דקה לאחר מכן,…

Posted by David Harel on Tuesday, April 6, 2021

אי אפשר לא להתפלץ מהקלות הבלתי נסבלת שבה החליט הנשיא על הנושא המורכב, בתוך שעות מעטות מרגע שסיים את ההתייעצות עם נציגי הסיעות.

העתירה מפרטת שורה ארוכה של נימוקים המסבירים לבג"ץ שהחלטת הנשיא ניתנת לביקורת שיפוטית והיא בלתי סבירה באופן קיצוני.

הולץ לכנר מפרטת שורה ארוכה של פסיקות בג"ץ הקובעות, שגם מי שנבחר בבחירות אישיות לא יכול להתמנות אם יש במינויו משום פגיעה באמון הציבור ובטוהר המידות. הבחירות לכנסת הן יחסיות ונתניהו לא נבחר אישית, אלא ברשימת מועמדים של הליכוד. אין בכך פגיעה ברצון הבוחר כי הליכוד יכול להעמיד מועמד אחר שאינו נאשם בפלילים.

נתניהו גם לא קיבל את המלצת רוב חברי הכנסת אלא רק 52 ממליצים, בעוד 68 לא המליצו עליו. מדוע אץ רץ הנשיא ומיהר להטיל דווקא עליו את הרכבת הממשלה? גם טענתו של הנשיא כי הוא מחויב עפ"י חוק להחליט על חבר כנסת מסוים שמוכן לכך, לא עומדת במבחן הביקורת.

יש גם טיעונים ערכיים מוסריים וציבוריים המשפיעים על אמון הציבור במערכות המדינה, שיקולים של ניקיון השלטון משחיתות ומרחב גדול של שיקול דעת, שאותו היה רשאי הנשיא להפעיל בשאלה כבדת המשקל – האם אדם שממנה את שרי הממשלה ושורה ארוכה של בעלי תפקידים מרכזיים בהם נותן הציבור את אמונו – האם אדם כזה יכול להיות בעצמו נאשם בפלילים. לא רק רשאי, הנשיא היה חייב לשקול את השיקולים הללו.

יש מרחב גדול של שיקול דעת, אותו היה הנשיא רשאי וחייב להפעיל בשאלה כבדת המשקל – האם אדם שממנה את שרי הממשלה ושורת בעלי תפקידים שנדרשים לאמון הציבור – יכול להיות בעצמו נאשם בפלילים

תשומת ליבו של הנשיא ושל בג"ץ, מופנים אל סירובו החצוף של הנאשם לחתום על הסדר ניגוד העניינים שלגביו הוא התחייב בפני 11 שופטי בג"ץ – בכתב ובעל פה, באותו דיון בו אישרו לו 11 השופטים את המינוי למרות כתבי האישום.

גם אל פסיקת בג"ץ מלפני כשבוע המחייבת אותו לחתום וקובעת שהיועמ"ש רשאי ובעל הסמכות לחייב אותו בהסדר ניגוד העניינים. ניגוד העניינים הזועק לשמים באי הבאת מינוי שר משפטים לממשלה והשארתה של ישראל ללא שר משפטים. ניגוד העניינים הבולט בסירובו להביא את אישור תקציב המדינה לכנסת רק כדי להימלט מההסכם הקואליציוני שחתם מול גנץ, ניגוד העניינים הבוטה הנמצא בהתקפותיו על מערכות שלטון החוק והמשפט מיד עם פתיחת משפטו (סצינת הפודיום, דגל ושרי ממשלתו במסיכות – זוכרים?) ושוב בפתיחת שלב ההוכחות במשפטו (שוב נאום על רקע דגלי ישראל), ובעשרות ציוצים ופוסטים וסרטונים. כל המעשים האלה גורמים לנזקים קשים לכל אזרח במדינה ולערעור האמון הציבורי במערכות המגינות על שלטון החוק.

לכאורה הדברים ברורים לכל מי שעיניו בראשו, והעתירה מציינת את מאות אלפי המפגינים שיצאו לרחובות במשך 40 שבועות כדי להגן על המובן מאליו – על הדמוקרטיה, מפני ראש ממשלה נאשם בשוחד. אבל כל אלה לכאורה נעלמו מעיניו של נשיא המדינה בעל הסמכות ל"שיקול דעת רחב". נאלמו מנאום האפולוגטי על הכרעתו, בעת שלמרות כל אלה החליט להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת ממשלה.

מתוך העתירה לבג"ץ של עו"ד דפנה הולץ לכנר נגד הענקת המנדט להרכבת הממשלה על נאשם בפלילים
מתוך העתירה לבג"ץ של עו"ד דפנה הולץ לכנר נגד הענקת המנדט להרכבת הממשלה על נאשם בפלילים

לא רק שיקול דעתו (שלא הופעל כנדרש) של הנשיא הינו מופרך ובלתי סביר באופן קיצוני, גם שיקול דעתו של ח"כ נתניהו שהסכים לקחת על עצמו את התפקיד, הוא בלתי סביר באופן קיצוני.

העתירה מסבירה את ניגוד העניינים הבלתי פתיר שבו נמצא נתניהו בהיותו נאשם במשפט ששלב ההוכחות בו החל ומתנהל 3 ימים בשבוע ויימשך חודשים ארוכים, בעוד הוא, נתניהו, נושא בתפקיד הרם והנישא והקשה של ראש הרשות המבצעת. תפקיד בו נדרש כל זמנו להיות מוקדש לניהול המדינה ולא לענייניו הפליליים.

כיצד זה יתכן? שואלת העתירה. את נתניהו עצמו ואת מי שהטיל עליו את המשימה, הנשיא ריבלין.

העתירה מסבירה את ניגוד העניינים הבלתי פתיר בו נמצא נתניהו כנאשם במשפט, ששלב ההוכחות בו החל ומתנהל 3 ימים בשבוע ויימשך חודשים ארוכים, כשהוא בתפקיד בו עליו להקדיש את כל זמנו לניהול המדינה ולא לענייניו הפליליים

נתניהו גם מצוי בנבצרות נפשית, לא רק פיזית. עומס העדויות המצטבר יומיום בביהמ"ש המחוזי נגדו, מחייב אותו להשקיע יומיום מאמץ מנטלי בניסיון ללמוד עם פרקליטיו כל עדות ולענות לכל בדל ראיה, מה שהופך את זמנו לנהל מדינה לבלתי אפשרי.

קריאה בעתירה מטלטלת את המחשבה, כיצד זה אין לנשיא המדינה ייעוץ משפטי ראוי ברמה של שופט עליון לפחות, כדי להעמידו על חומרת הדברים. כיצד ריבלין נגרר שוב לעולם המליצות והקלישאות הנבובות, במקום לדון בכובד ראש בהיבטים המשפטיים והציבוריים החמורים ומסכני הדמוקרטיה, הנובעים ממינוי נאשם בפלילים שמשפטו כבר מתנהל, להרכיב ממשלה ולעמוד בראשה.

הלב נחמץ. דגל שחור מתנוסס מעל הכרעתו קלת הדעת של הנשיא.
שום קצין לא היה מתמנה לתפקידו עם כתב אישום כזה, שום פקיד או ראש עירייה, אבל ראש ממשלה? דווקא הוא?

מתוך העתירה של דפנה הולץ לכנר נגד הטלת הרכבת הממשלה על הנאשם בפלילים
מתוך העתירה של דפנה הולץ לכנר נגד הטלת הרכבת הממשלה על הנאשם בפלילים

העתירה גם פונה אל פסיקת בג"ץ 11:0 הידועה לשמצה ומפרטת את הסברי השופטים לגבי אותו סעיף 7א שלא נדון אז, אלא סעיף 10, שמדבר על שלב שבו הנשיא העביר לכנסת את ההכרעה ו-72 ח"כים חתמו לנתניהו בהסכם קואליציוני על כך שהוא מועמדם להרכבת ממשלה.

אז תפקידו של ריבלין היה פרוצדורלי בלבד. לכן לא ניתן לביקורת שיפוטית. אבל כעת בסעיף 7א הנשיא מטיל את הרכבת הממשלה לפי שיקול דעתו בלבד וזהו שיקול דעת רחב שבו הוא יכול לשקול גם שיקולים ערכיים, כמו אמון הציבור, טוהר מידות, דוגמה אישית ועוד.

אבל ריבלין מיהר להכריע, זרק מעצמו את תפוח האדמה הלוהט הזה ונמלט אל מחוזות הסיסמאות והתירוצים, לפיהם, לכאורה, ההחלטה על מינוי נאשם היא בעצם בידי חברי הכנסת.

בג"ץ יתקשה לענות על הטענות הקשות בענין אי הפעלת שיקול דעת סביר מצד נשיא המדינה. מעניין אם הפעם אומץ ליבם של השופטים יעמוד להם להחליט בהתאם למה שהם עצמם כותבים בעשרות פסקי דין, העוסקים במינוי נבחרי ציבור שנגדם הוגש כתב אישום. ראש ממשלה נאשם לא אמור לעמוד מעל החוק ולא אמור להפחיד את שופטי ביהמ"ש העליון.

בג"ץ יתקשה לענות על הטענות הקשות בענין אי הפעלת שיקול דעת סביר מצד הנשיא. מעניין אם אומץ לב השופטים יעמוד להם להחליט בהתאם למה שהם עצמם כותבים בעשרות פסקי דין, העוסקים במינוי נבחרי ציבור עם כתבי אישום

העתירה הזו מאפשרת לבג"ץ לחזור בו מהפסיקה המקוממת ההיא, המכונה 11:0 ולבצע תיקון שיחזיר את ישראל להיות מדינת חוק דמוקרטית ולא מדינת חסות של הנאשם בשוחד ובני משפחתו.

עידכון – כבר יש החלטה:

‏התפתחות בבג"ץ:אתמול הגישה עו"ד דפנה הולץ לכנר בשם קבוצת האזרחים "מבצר הדמוקרטיה" עתירה כנגד החלטת הנשיא להטיל על…

Posted by Or-ly Barlev on Wednesday, April 7, 2021

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל מילה בכתבה אמת. אני לא אתן לעצמי להתפתות ולחשוב שלריבלין יש איזה שיקול דעת נסתר וגבוה, שהוא בסופו של דבר לטובת המדינה. ריבלין פשוט מפוחד, מבוהל, לא רוצה להסתבך, מפוחד, מפוחד מביבי, מ... המשך קריאה

כל מילה בכתבה אמת. אני לא אתן לעצמי להתפתות ולחשוב שלריבלין יש איזה שיקול דעת נסתר וגבוה, שהוא בסופו של דבר לטובת המדינה. ריבלין פשוט מפוחד, מבוהל, לא רוצה להסתבך, מפוחד, מפוחד מביבי, מביבי והכנופייה האכזרית שלו, זאת תחושת הבטן שלי

עוד 1,017 מילים ו-1 תגובות

המדינה לתושבי תל עראד: תתפנו מהבתים, ומייד

היישוב הבדואי תל עראד נוסד ב-1952 ומתגוררים בו 2,500 איש, אבל המדינה מסרבת להכיר בו ● אין שם אפילו תשתיות בסיסיות, כמו מים וחשמל ● השבוע הוצאו לתושבים צווי פינוי, וברשות לפיתוח והתיישבות הבדואים אומרים כי הוצעו להם אותם הפתרונות שניתנו למפוני גוש קטיף: "הם יעברו בסך הכול 2 ק"מ ויפוצו" ● אבל הבדואים מוחים: "למה לפנות? למה לא לפתח יישוב שקיים כבר 80 שנה?"

עוד 902 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מזה שנה וחצי מחכה ליית' אבו זיאד בגדה המערבית שישראל תאפשר לו להגר ללונדון ולהתחיל שם חיים חדשים ● אבו זיאד מוכן לחתום על כל התחייבות שתוצב בפניו ובלבד שיניחו לעזוב ● אבל המדינה ממשיכה להתעקש שהוא מהווה "סכנה ביטחונית לשלום האזור", מבלי להציג ולו בדל ראיה ומבלי שנחקר אי פעם ● אתמול דחה שופט מחוזי את בקשתו, שוב מבלי לפרט במה הוא בכלל מואשם ● אמיר בן-דוד היה שם וניסה לרדת לעומק הסיפור המקומם הזה

עוד 2,530 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הכנסת ה-24 סופרת את קיצה לאחור

העימותים לא נפסקו לרגע בכל פינה ושנייה בכנסת אתמול ● נשיא המדינה החרים את טקס הצילום המסורתי עם ראש הממשלה וראשי הסיעות ● יו"ר הכנסת תרם את ההתנפלות שלו על מערכת המשפט ● חברי הכנסת משני צדי המתרס התקוטטו על נוסח שבועת האמונים ● ובמסדרונות כולם הסכימו על דבר אחד: הפאזל בלתי אפשרי והסיכוי שתוקם ממשלה, כל ממשלה, הופך ליותר ויותר קלוש ● פרשנות

עוד 516 מילים

בשנה הכלכלית הקשה ביותר שידעה המדינה מזה עשורים, תיק המשכנתאות של המערכת הבנקאית חצה לראשונה את רף ה-400 מיליארד שקל - ובסך הכל רשמו הבנקים רווח של 1.7 מיליארד שקל ● נתוני 2021 עד כה מעידים שהמגמה רק תימשך - והכל בגלל העדר תקציב מדינה, מה שמונע הוצאה לפועל של תוכנית "הזאפ הפיננסי" שתאפשר לנוטלי המשכנתאות לחסוך עשרות אלפי שקלים ● פרשנות

עוד 544 מילים ו-2 תגובות

נטפליקס עוד תעשה מזה סדרה

אחרי ארבע מלכות ותריסר צאצאים, חוסיין מלך ירדן הלך לעולמו לפני 22 שנים והשאיר הוראות מבלבלות בנוגע ליורש העצר שלו ● השבוע, לראשונה, עלה לכותרות הנסיך חמזה, כמי שלכאורה לקח חלק ב"נסיון הפיכה" נגד אחיו, המלך עבדאללה ● או שמא מדובר בחושף שחיתויות נועז שמבקש לצאת נגד השלטון הירדני? ● אמיר בן-דוד הלך לברר אצל המומחים מי נגד מי בגרסת "הכתר" הירדנית

עוד 2,131 מילים

בנט בשיחות סגורות: אחרי שנתניהו ייכשל בהקמת ממשלה, ארכיב קואליציה יחד עם לפיד

ריבלין נתן ליושב ראש הליכוד את המנדט להרכבת הממשלה: "הכרעה לא קלה ברמה הערכית" ● חברי הכנסת ה-24 הצהירו אמונים; ארבעה מחברי הרשימה המשותפת ניצלו המעמד לטובת קריאות מחאה ● הנשיא נעדר מהתמונה המסורתית של ראשי הסיעות בכנסת ● סמוטריץ': בנט מונע הקמת ממשלת ימין; ימינה: הוא נחש בתחפושת צדיק ● חנין זועבי תועמד לדין בשל זיוף ומרמה

עוד 69 עדכונים

הארועים שהתקיימו במזרח ירושלים ובמערבה הפכו את יום האתמול לאחד הדרמטיים בתולדות ישראל ● בצד אחד של העיר החל שלב ההוכחות שיחרוץ את גורלו המשפטי של ראש הממשלה, בצד השני החלו הדיונים בבית הנשיא שיחרצו את גורלו הפוליטי של נתניהו ● במשך כל היום דיבר ריבלין על שיקולים ערכיים אבל לא שכנע איש ● השאלה אם הצליח לשכנע את עצמו ● פרשנות

עוד 782 מילים ו-1 תגובות

ישראל נחצתה בחורף החולף לשניים: מצפון לקריית גת, המדינה קיבלה מנה סבירה של גשם. מבאר שבע דרומה, היובש מוחלט ● "מדובר ב-50% משטח המדינה שעבר בצורת מוחלטת", אומר מומחה האקלים ד"ר עמיר גבעתי ● משבר האקלים נותן אותותיו גם בטמפרטורת הים: בתחילת החורף, הים התיכון היה חם ב-3° יותר מהטמפרטורה הממוצעת ● התוצאה - גל של שטפונות

עוד 647 מילים
התובעת ליאת בן-ארי נואמת את דברי הפתיחה במשפט תיק האלפים כשהיא בגבה לראש הממשלה בנימין נתניהו (איור: Biana Zakutnik)

שלב ההוכחות במשפט נתניהו החל הבוקר בדברי הפתיחה של התביעה ● ולמרות שנתניהו מואשם בתיקים 1000 ו-2000 במרמה והפרת אמונים, מדבריה של ליאת בן-ארי עולה, לכאורה, מסכת עובדות המגבשת עבירת שוחד בעניינו של ראש הממשלה גם בתיקים האלה ● לפי החוק, יכול בית המשפט להודיע בתום פרשת התביעה לנתניהו כי עליו להתגונן מפני עבירת השוחד בכל שלושת התיקים ● פרשנות

עוד 694 מילים ו-3 תגובות

"סגירת מערכת החינוך תפגע לזמן ארוך בהשכלה ובתעסוקה"

עכשיו זה רשמי: דוח של בנק ישראל קובע כי הפגיעה בחינוך בארץ הייתה קשה במיוחד ביחס לעולם, פגעה במיוחד בחלשים, פגעה בתמיכה הסוציאלית בתלמידים והגדילה את הפערים העצומים, וצופה שתפגע בתלמידים שנים רבות בעתיד ● מומחים לחינוך מעריכים שאת החומר הלימודי אפשר להשלים בקלות - אבל לא את הרגלי הלמידה שנפגעו ● הערכה: יותר מ-10% מהתלמידים נשרו

עוד 1,727 מילים

הסתיים שלב ההמלצות: לנתניהו - 52 ממליצים, ללפיד - 45, לבנט - 7, ו-16 נמנעו מלהמליץ

החל שלב ההוכחות במשפט נתניהו; אילן ישועה העיד כי נדרש להכפיש באתר "וואלה!" את יריביו של ראש הממשלה ● נתניהו: הפרקליטות עשתה שימוש פסול בכוח שבידיה ● לפיד: "הצעתי לבנט שנקים ממשלת אחדות, והוא יהיה ראשון ברוטציה" ● דיווח: בנט דרש קול כפול בממשלה עם לפיד; יו"ר יש עתיד דחה את הבקשה ● אלון דוידי התפטר מרשימת ימינה; ימשיך לכהן כראש העיר שדרות

עוד 69 עדכונים

ניצנים של מרד נגד נתניהו בשורה האחורית של הליכוד

חזית חדשה נפתחת: בזמן שנתניהו נאבק לקבל את המנדט להרכבת ממשלה ומיייחל לעריקים מהמחנה השני, דווקא אצלו במפלגה מאיימים חברי כנסת שלא יגיעו להצבעה אם נתניהו יקים ממשלה עם בנט ובתמיכת רע"ם ● "השותפות עם רע"ם מורידה לנו מנדטים, זה ברור, ועכשיו נתניהו בא עם שריונים לבנט על חשבוננו. אז מה נשאר, בעצם, מהליכוד?" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 603 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה