בליכוד מציעים לנתניהו לקיים את הרוטציה עם גנץ

אמנם מיקי זוהר הכריז אתמול כי בליכוד "מבינים ומפנימים שמפלגות הימין בדרך לאופוזיציה", חבריו למפלגת השלטון לא ששים לוותר כל כך מהר - והרעיון התורן החדש שהוצע אמש לנתניהו הוא להציע לגנץ את ראשות הממשלה ולקיים את ההסכם שחתמו עמו לפני שנה ● ובינתיים הכוח בכנסת עובר ליאיר לפיד, שעשה אתמול כמה תרגילים פוליטיים שאופייניים לנתניהו ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ ליד שולחן הממשלה במליאת הכנסת, 6 באפריל 2021 (צילום: תדמית הפקות, דוברות הכנסת)
תדמית הפקות, דוברות הכנסת
ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ ליד שולחן הממשלה במליאת הכנסת, 6 באפריל 2021

בליכוד ממשיכים להפוך כל אבן בחיפוש אחר פתרון למבוי הסתום שבנימין נתניהו נקלע אליו, ואתמול (שני) פנו גורמים במפלגה לראש הממשלה עם רעיון חדש: נתניהו יציע לבני גנץ את ראשות הממשלה למשך שנתיים, כשבתקופה זו נתניהו יהיה ראש הממשלה החלופי. כעבור שנתיים, גנץ יעביר לו את התפקיד בחזרה.

למעשה, הרעיון הוא לשחזר את הסכם הרוטציה שנחתם בין נתניהו וגנץ לפני שנה בדיוק, ושאותו נתניהו סירב לקיים. בליכוד מאמינים כי בתנאים שנוצרו זהו המהלך הטוב ביותר שהוא יכול לבצע.

"נתניהו צריך לבוא לגנץ ולומר לו 'שנינו עכשיו בממשלת אחת. בוא נישאר כך, רק נשנה תפקידים'", אומר גורם בליכוד לזמן ישראל. "נתניהו ייצא מהבית ברחוב בלפור, וכך אולי יצטרפו לממשלה הזו עוד סיעות שגנץ יביא. זה הפתרון הכי טוב גם לנתניהו, כי אחרי מה שקרה אתמול ברור לנו שאין לו ממשלה, אין לו בעצם כלום והוא הולך לאופוזיציה".

"נתניהו צריך לבוא לגנץ ולומר לו 'שנינו עכשיו בממשלת אחת. בוא נישאר כך, רק נשנה תפקידים'. זה הפתרון הכי טוב לנתניהו, כי ברור לנו שאין לו ממשלה – אין לו בעצם כלום והוא הולך לאופוזיציה"

האירועים אתמול בכנסת, מעבר לטראומה שגרמו בליכוד, נטלו מנתניהו את תעודת הקוסם. מי שהצליח תמיד להפוך משברים פוליטיים לניצחונות גדולים ברגע האחרון, נראה אתמול חסר אונים מול חבורה של פוליטיקאים מנוסים באופוזיציה, שטרפדו את ההצבעה על מבנה הוועדה המסדרת שהציע הליכוד, והשיגו רוב להרכב ועדה אלטרנטיבי.

ההצבעה אתמול הורידה מעל הפרק באופן סופי את כל היוזמות ההזויות למחצה של נתניהו בימים האחרונים. הקריאה מתוך יאוש לגדעון סער לחזור לליכוד ולהתקבל בזרועות פתוחות נראית היום פאתטית במיוחד, בעיקר אחרי הקריצה רבת המשמעות של סער אחרי ההפסד לליכוד במליאה.

גם הרעיון המופרך של נתניהו לקיים בתוך חודש בחירות ישירות לראשות הממשלה חוסל. נתניהו ואריה דרעי ניסו לקדם את המהלך, נשאו אתמול לאומים חוצבי להבות על טובת האומה, ושלחו שני חברי כנסת של ש"ס להגיש הצעת חוק מתאימה. אחרי ההצבעה אתמול על הוועדה המסדרת, ברור לכולם שאין לנתניהו, דרעי וחבריהם רוב של 61 להעביר החלטה כזו. בחירות ישירות לא יהיו כאן.

הניצחון בהצבעה מקל על המשך הדרך של יאיר לפיד, אולי הגיבור הפוליטי של אתמול. ההצבעה מלמדת על הרכב התמיכה בו, אם וכאשר יקבל את המנדט מנשיא המדינה. ההערכה הרווחת היא כי הנשיא לא יעניק לנתניהו תקופת אורכה נוספת, וגם לא יחזיר את המנדט לכנסת.

הניצחון בהצבעה מקל על המשך הדרך של יאיר לפיד, אולי הגיבור הפוליטי של אתמול. ההצבעה מלמדת על הרכב התמיכה בו, אם וכאשר יקבל את המנדט מנשיא המדינה

לפיד עשה אתמול כמה תרגילים פוליטיים שאופייניים לנתניהו. השיא היה הפגישה בארבע עיניים עם מנסור עבאס (רע"ם) והסיכום איתו מאחורי גבו של נתניהו.

יושב ראש יש עתיד, יאיר לפיד, ויושב ראש רע"ם, מנסור עבאס, בכנסת, 19 באפריל 2021 (צילום: יש עתיד)
יושב ראש יש עתיד, יאיר לפיד, ויושב ראש רע"ם, מנסור עבאס, בכנסת, 19 באפריל 2021 (צילום: יש עתיד)

הכוח בכנסת עובר עכשיו ללפיד. אם יקבל את המנדט מהנשיא, לפיד ייקח לידיו גם את הוועדה המסדרת, ואז ינסה להדיח את יריב לוין ולמנות במקומו את ח"כ מאיר כהן ליו"ר הכנסת.

אם המינוי יצלח, תהיה זאת סגירת מעגל עבור לפיד – כהן היה אמור להתמנות ליו"ר הכנסת אחרי בחירות מרץ 2020, אך ברגע הדרמטי האחרון היה זה דווקא גנץ שטירפד את המהלך, חשף כי הוא במו"מ קואליציוני עם נתניהו – ופירק את כחול-לבן.

כהן נחשב היום לאיש סודו הפוליטי הקרוב ביותר של לפיד, ואתמול נקרא לחדרו של לפיד במהלך הפגישה עם עבאס כדי לסגור איתו את פרטי הדיל.

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), יו"ר הוועדה המסדרת הנוכחית, חטף אתמול ביקורת קשה בליכוד אחרי התבוסה הדרמטית במליאה. בישיבת הוועדה מאוחר יותר, כשהצעתו למינוי שני סגני יו"ר זמניים לכנסת נדחתה, אמר לו עיסאווי פריג' ממרצ: "תתרגלו להפסיד".

מיקי זוהר בישיבתה של הוועדה המסדרת, 19 באפריל 2021 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
מיקי זוהר בישיבתה של הוועדה המסדרת, 19 באפריל 2021 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

זוהר, ברגע פילוסופי, השיב: "אנחנו מבינים ומפנימים שמפלגות הימין בדרך לאופוזיציה. אני שש שנים מכהן כח"כ, קצת יותר, ואת כולן ביליתי בקואליציה. הייתי חלק ממקבלי ההחלטות, ממוקדי ההשפעה. האמינו לי שלא יהיה לכם קל איתי כשאהיה באופוזיציה. אנחנו נלך בכבוד, בראש מורם".

"אני שש שנים מכהן כח"כ, קצת יותר, ואת כולן ביליתי בקואליציה. הייתי חלק ממקבלי ההחלטות, ממוקדי ההשפעה. האמינו לי שלא יהיה לכם קל איתי כשאהיה באופוזיציה. אנחנו נלך בכבוד, בראש מורם"

אלא שבליכוד לא כולם משלימים עם רוע הגזירה. ההצעה לנתניהו, להעביר את ראשות הממשלה לגנץ במיידי, נועדה למנוע בדיוק את המציאות המתקרבת הזו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
מפא"י גססה ובסוף נפטרה, לא כך הליכוד של היום. הליכוד מגיע לתחתיות ותהומות שעדיין לא מפסיקות להפתיע. לא לשכוח!!! השיאים עוד לפנינו: ככל שראש הכנופיה יבין שהכלא מתקרב, ככה נגלה את פרצופו ... המשך קריאה

מפא"י גססה ובסוף נפטרה, לא כך הליכוד של היום. הליכוד מגיע לתחתיות ותהומות שעדיין לא מפסיקות להפתיע. לא לשכוח!!! השיאים עוד לפנינו: ככל שראש הכנופיה יבין שהכלא מתקרב, ככה נגלה את פרצופו האמיתי – טראמפ וטופז

עוד 627 מילים ו-3 תגובות
סגירה