בנימין נתניהו (צילום: Kobi Gideon / GPO)
Kobi Gideon / GPO
מנאום בר-אילן ועד סיפוח:

ההישג המדיני של נתניהו הוא גלגול הבעיה למי שיבוא אחריו

בניגוד לטענות תומכיו, נתניהו לא הסיר את פתרון שתי המדינות מסדר היום ולא גרם לו לקרוס ● הוא רק הצליח למשוך זמן, בעוד שזרמי העומק של דעת הקהל בארה"ב הופכים יותר ויותר ביקורתיים ביחס לכיבוש הישראלי ● ובניגוד להתבטאויות הלא-אחראיות מימין, סיפוח השטחים טומן בחובו את האיום הגדול ביותר על ישראל ● פרשנות

בדיון שנערץ באולפן שישי של חדשות 12 על הישגיו של בנימין נתניהו, שמכהן כראש ממשלה יותר זמן מדוד בן-גוריון, טען הפרשן אמנון אברמוביץ' שנתניהו לא התאפיין במעשים גדולים.

הכתבת הפוליטית דפנה ליאל חלקה עליו: "גם לרסק את חזון שתי המדינות, שהיה הנרטיב ששלט פה הרבה מאוד שנים, זאת עשייה, שהוא עשה במיומנות רבה".

הפרשן עמית סגל חזר אף הוא לאחרונה בכמה הזדמנויות על טענה דומה, והודה אגב כך ששינה את דעתו על נתניהו, שאותו תפס בעבר כאופורטוניסט.

"במישור המדיני, עמידתו מול אובמה והברית עם טראמפ, ביססו את דמותו כאידאולוג ימני מובהק", כתב סגל בטורו ב"ידיעות אחרונות". "הציבור רואה, ומשתכנע שנתניהו צדק: הדרך להתעצמות לא עוברת בנסיגות מיותרות".

בשנים האחרונות נמצא נתניהו בקמפיין לשכנוע הציבור הישראלי, שמצבה של ישראל בזירה הבינלאומית מעולם לא היה טוב כל כך. הוא מתהדר בקשריו הקרובים עם מנהיגים לא דמוקרטיים, ספק-דמוקרטיים או שמרנים מאוד, כמו דונלד טראמפ, ולדימיר פוטין, ויקטור אורבן, ז'איר בולסונראו ונרנדרה מודי.

כבר עתה תומכים 40% מהאמריקאים בסנקציות על ישראל בתגובה להרחבת התנחלויות, כמה יתמכו בכך בתגובה למהלכי סיפוח? כמה גדולה תהיה התמיכה באירופה? 

אהוד ברק (צילום: Flash90)
אהוד ברק (צילום: Flash90)

ההשקעה הרבה של נתניהו בקמפיין הפכה את הכמות לאיכות. תמונת המציאות שהוא מתאר התנחלה בלבבות אזרחים רבים, כמו גם בקרב עיתונאים ומובילי דעה, והטענה שלפיה הוא עילוי במדינאות הפכה למוסכמה במיינסטרים בארץ.

מי שתרם לא מעט לדימויו של נתניהו כמדינאי מבריק הוא אהוד ברק, שאזהרתו ב-2011 מאסון מתקרב רק העצימה את נתניהו. "אנו עומדים בפני צונאמי מדיני שרוב הציבור לא מודע אליו", אמר ברק. "יש תנועה בינלאומית שתכיר במדינה פלסטינית בגבולות 67'. הדה-לגימטציה של ישראל באופק".

שש שנים לאחר מכן, בסרטון פייסבוק, שבו סיפר נתניהו על פגישות עם שר החוץ הליטאי וראש ממשלת מקדוניה, הוא חזר על טענתו שהפך את ישראל למעצמה בזירה הבינלאומית. כדי לחזק את תפיסתו כמדינאי הרואה למרחוק, בניגוד ליריביו, הוא סיים בחיקוי מלגלג של ברק: "איפה הבידוד? איפה הצונאמי?".

אתרי הימין התומכים בנתניהו עושים גם הם שימוש תכוף באמירתו של ברק, שנים רבות לאחר שנאמרה, כדי לתאר את נתניהו כמדינאי בסדר גודל בינלאומי ואף היסטורי. דוגמאות לכך הן כתבות הזוכות לכותרות סרקסטיות כמו "ככה לא נראה צונאמי מדיני", ו"צונאמי מדיני: סיכום שמונה שנות יחסי חוץ תחת נתניהו".

השאלה היא אם כפי שטוענים ליאל, סגל או תומכי נתניהו, גישתו של ראש הממשלה ביחס למשטר הצבאי בשטחים היא עדות לגאונות המדינית המיוחסת לו. האם הוא אכן ריסק לתמיד את פתרון שתי המדינות, ושינה את מסלול ההיסטוריה בנוגע לנו ולפלסטינים?

ויקטור אורבן (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90)
ויקטור אורבן (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90)

יוזמות סיפוח מימין

הקונצנזוס בקהלים נרחבים בארץ על חוסר הרלוונטיות של פתרון שתי המדינות בטווח הנראה לעין, בא לידי ביטוי בשלל יוזמות סיפוח של פוליטיקאים מימין. זהו מבחינתם הצעד המתבקש הבא, אחרי שהפתרון הקודם ירד, לכאורה, מהפרק.

כך, מפלגת הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד, מציעה לספח מיידית את שטחי C, המהווים כ-60% מהגדה, ולהעניק לפלסטינים שם אזרחות ישראלית.

יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ, מנגד, מציע סיפוח מיידי של כל שטחי הגדה, מבלי להעניק לפלסטינים זכויות אזרח שוות – כלומר להשליט אפרטהייד רשמי.

שתי ההצעות, למרות השונות ביניהן, מייצגות תופעה המקיפה לא מעט ח"כים.

נפתלי בנט ואיילת שקד (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
נפתלי בנט ואיילת שקד (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

יואב קיש מהליכוד, למשל, הגיש את הצעת "חוק הריבונות", המציע סיפוח מיידי של כל שטחי ההתנחלויות באשר הן. בפברואר 2018, לנוכח התעצמות שיח הסיפוח בימין, התייחס נתניהו בישיבת סיעת הליכוד להצעת קיש. "בנושא החלת חוק הריבונות אני יכול לומר לכם, שמזה זמן אני מנהל שיח בנושא מול האמריקאים", הפתיע ראש הממשלה את שומעיו.

הדברים האלה זיכו את נתניהו בתגובה מהירה ונחרצת מהבית הלבן. "הדיווחים לפיהם ארצות הברית דנה עם ישראל על תכנית סיפוח בגדה המערבית הם שקריים", נמסר בשמו של הנשיא טראמפ. נתניהו מיהר להוציא הודעת הבהרה: "ראש הממשלה לא הציג בפני ארצות הברית הצעות סיפוח ספציפיות".

בעשור האחרון הביא נתניהו את כפל הדיבור ואת הדיבור העמום בסוגיית עתיד השטחים הכבושים לדרגת אמנות. ביוני 2009 נשא את "נאום בר אילן" המפורסם, בו הביע הסכמה למדינה פלסטינית. ארבעה חודשים קודם לכן טענה ציפי לבני, כי נתניהו דווקא סירב להסכים לעקרון זה במסגרת המו"מ הקואליציוני.

ציפי לבני (צילום: Miriam Alster/Flash90)
ציפי לבני (צילום: Miriam Alster/Flash90)

יום לפני בחירות 2015 אמר נתניהו בראיון ל-NRG, כי אם יהיה ראש ממשלה לא תקום מדינה פלסטינית. יומיים לאחר הבחירות אמר נתניהו בראיון לרשת NBC, כי הוא מעוניין בהסכם של שתי מדינות.

חודשיים לאחר מכן אמר שוב נתניהו, הפעם לשרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, כי הוא תומך בחזון שתי המדינות. באוקטובר אותה שנה חזר על מחויבותו לשתי המדינות באו"ם, ומאז חזר על עמדה זאת כמה פעמים נוספות, כמעט תמיד בראיונות לתקשורת הזרה או בשיחות עם מנהיגים זרים.

את הטכניקה של נתניהו ביחס למדינה הפלסטינית ואת השפעתה על הציבור הישראלי, סיכם אברמוביץ' בשנינות אופיינית: "הימין תומך בו כי הוא לא מאמין לו. השמאל לא תומך בו כי הוא לא מאמין לו".

פגיעה בזכויות אדם

במסגרת ראיון עם נתניהו במגזין Time, אשר התפרסם לפני שבוע וחצי, נשאל ראש הממשלה אם אינו חושש שלאחר ממשל טראמפ יקום ממשל שידרוש מישראל ויתורים מרחיקי לכת בזירה הפלסטינית.

נתניהו טען בראיון ל-Time כי התמיכה בישראל בדעת הקהל האמריקאית צמחה ב-40 השנים האחרונות. אלא שסקרים מלמדים שהוא לא מדייק, ודאי אם הוא משווק את עמדת הימין כעמדת ישראל

נתניהו בחר לא לענות לשאלה ישירות.

במקום זאת הדגיש את חשיבות הפנייה לאזרחים האמריקאים. "בדמוקרטיות שלנו, שהן דמוקרטיות תאומות", הטעים, "הכוח נמצא אצל הציבור, אצל דעת הקהל. ישראל צריכה להציג את עמדתה באופן מתמשך בפני בציבור האמריקאי".

נתניהו טען כי התמיכה בישראל בדעת הקהל האמריקאית צמחה באופן דרמטי ומתמשך ב-40 השנים האחרונות. אלא שנתוני סקרים שונים מלמדים שהוא אינו מדייק, ודאי אם הוא משווק את עמדת הימין בשאלת הכיבוש כעמדת ישראל. יותר מ-70% מהאמריקאים מתנגדים להמשך הפגיעה בזכויות הפלסטינים.

בסקר מקיף של אוניברסיטת מרילנד, שתוצאותיו פורסמו בדצמבר במגזין Foriegn Policy, נשאלו 2,352 אמריקאים על עמדותיהם ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני: 36% תמכו בשתי מדינות, 35% במדינה דו-לאומית עם שוויון זכויות, 11% תמכו בהמשך הכיבוש, ורק 8% תמכו בסיפוח ללא זכויות לפלסטינים.

"בעוד שרוב האמריקאים לא שמעו ככל הנראה על ה-BDS, תנועת החרם נגד ישראל", נכתב במגזין, "הסקר מראה ששיעור גדול מהאמריקאים תומכים בהטלת סנקציות או בצעדים חמורים יותר, אם ההתנחלויות בגדה המערבית ימשיכו להתרחב: 40% מהאמריקאים תומכים בצעדים כאלה, כולל רוב בקרב הדמוקרטים (56%)".

הביקורת על ישראל אינה מצטמצמת רק לדמוקרטים. סקר גאלופ שהתפרסם במרץ גילה כי שיעור האמריקאים המעדיפים את ישראל על הרשות הפלסטינית ירד בין 2018 ל-2019 מ-65% ל-59% – הירידה השנתית הגדולה ביותר מאז בוצע הסקר לראשונה ב-2001.

בקרב הרפובליקנים חלה ירידה גדולה אף יותר: מ-87% שהעדיפו את ישראל ב-2018 ל-76% השנה. עוד עלה מהסקר, שההעדפה לרשות לא גדלה, ונותרה על 21%, מה שמלמד על "הישג" ישראלי בלעדי.

תגובת ממשל טראמפ לדברי נתניהו על הסיפוח, וטענת אבו מאזן בספטמבר האחרון, על כך שטראמפ הביע בארבע פגישותיהם תמיכה עקבית בפתרון שתי המדינות, מעידים שנתניהו צדק: לדעת הקהל השפעה חזקה אפילו על הממשל האוהד ביותר אי פעם לימין הישראלי. 

אבו מאזן (צילום: Flash90)
אבו מאזן (צילום: Flash90)

החרמת ישראל בתגובה לסיפוח

נקודת המבט של הימין הישראלי ושל עיתונאים מסוימים אינה משקפת את המציאות הבינלאומית, הקובעת את גבולות הגזרה שבתוכן יכולה ישראל לפעול.

אם כבר עתה תומכים 40% מהאמריקאים בסנקציות על ישראל בתגובה להרחבת התנחלויות, כמה יתמכו בכך בתגובה לסיפוח? כמה תמיכה תהיה באירופה? ושמא, כפי שמניח נתניהו, דעת הקהל הביקורתית תגרום למנהיגי העולם הדמוקרטי לתמוך בפומבי בהחרמת ישראל בתגובה לסיפוח?

דעת הקהל הבינלאומית היא רק מרכיב אחד מתוך כמה, המעלים סימני שאלה ביחס לקביעה שנתניהו קבר את פתרון שתי המדינות וסלל את הדרך לסיפוחים.

מקרה חאן אל אחמר עשוי להניב את המסקנה, שגם אם בנט היה מרכיב ממשלה, הוא לא היה יכול לספח אפילו מחסום צה"לי, ובטח שלא את כל שטחי C.

המאבק על פינוי היישוב הבדואי הקטן, הסמוך להתנחלות כפר אדומים ולכביש ירושלים-ים המלח, מלמד על חולשת הימין בארץ ועל עוצמת המוסדות הבינלאומיים.  

לאחר כמה שנים של מאבק, דחה בספטמבר האחרון בג"ץ את העתירות נגד הריסת הכפר. למרות לחצים בינלאומיים חזקים נגד הפינוי, בעיקר מכיוון האיחוד האירופי, העביר צה"ל בעקבות פסיקת בג"ץ אולטימטום לתושבי חאן אל אחמר: התפנו והרסו את הכפר עד תחילת אוקטובר, או שנהרוס את הכפר בעצמנו.

סאגת המאבק על פינוי חאן אל אחמד היא המחשה ברורה למגבלות הכוח ומרחב הפעולה הישראליים. נתניהו יודע זאת, ומתמרן בין הצורך לשמר את תמיכת הימין בו, לבין הכוחות הפועלים בעולם האמיתי

עשרה ימים לאחר התפוגגות האולטימטום הודיע נתניהו בחגיגיות בפתח ישיבת הממשלה: "חאן אל אחמר יפונה, עם או בלי הסכמה. זה לא ייקח הרבה שבועות, זה יהיה הרבה יותר קצר".

אלא ששבוע לאחר מכן חלה תפנית בעלילה.

ב-17 באוקטובר פירסמה פאטו בנדוסה, התובעת הראשית בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, הצהרה פומבית שבה הבהירה כי פינוי חאן אל אחמר הוא פשע מלחמה, העלול להביא מקבלי החלטות ישראליים אל ספסל הנאשמים.

"כתובעת הממונה על המצב בפלסטין, ברצוני להזכיר שהמצב נמצא תחת בדיקה של משרדי", הודיעה בנדוסה. "אני ממשיכה לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות בשטח, ולא אהסס לנקוט בכל פעולה הולמת שבתחום סמכותי העצמאית והבלתי תלויה על פי חוקת רומא, תוך כיבוד מלא של עקרון המשלימות".

נתניהו מצא את עצמו לכוד בין לחצי הימין לחששו מבית הדין הפלילי הבינלאומי. בתגובה עשה את מה שהוא עושה תמיד – שיחרר התחייבות ללא כיסוי. "חאן אל אחמר יפונה", הודיע שוב, חמישה ימים לאחר הודעת בנדוסה. "אין לי כוונה לדחות את זה עד להודעה חדשה, אלא למועד קצר". 

ביוני השנה, במענה לעתירת עמותת רגבים לבג"ץ, ביקש נתניהו מביהמ"ש ארכה של חצי שנה לביצוע הפינוי של חאן אל אחמר, על רקע תקופת הבחירות. ה"מועד הקצר" הפך, אם כן, לשנה וארבעה חודשים – והיד עוד נטויה. 

סאגת המאבק על פינוי חאן אל אחמד היא המחשה ברורה למגבלות הכוח ומרחב הפעולה הישראליים. נתניהו יודע זאת, ומתמרן בין הצורך לשמר את תמיכת הימין בו, לבין הכוחות הפועלים בעולם האמיתי.

כך הוא נהג גם ב-6 באפריל השנה, שלושה ימים לפני הבחירות, כשהתראיין לרינה מצליח בחדשות 12. מצליח שאלה בהתרסה מדוע לא סיפח עד כה את מעלה אדומים או גוש עציון, ונתניהו השיב ללא היסוס: "מי אמר לך שלא נעשה את זה? אנחנו בדרך, אנחנו בדיונים".

קריסת התיאום הביטחוני

הכוחות הבינלאומיים אינם המחסומים היחידים בפני המשך המצב הקיים או סיפוח. גם שיקולים פנים-ישראליים אינם תומכים בפתרון שאינו שתי מדינות.

בעוד פתרון המדינה הדו-לאומית הוא קץ המדינה היהודית, פתרונות הסיפוח השונים, מינימליסטיים או מקסימליסטיים, עלולים לקלוע את ישראל למשבר ענק.

עבודה מקיפה של תנועת מפקדים לביטחון ישראל, שניתחה את מה שצפוי להתרחש ברגעים שלאחר הכרזה על סיפוח, מתארת חלום בלהות: אינתיפאדה עוצמתית, קריסת התיאום הביטחוני עם הפלסטינים, וקריסה סופית של הרשות הפלסטינית. זהו התרחיש בסבירות הגבוהה ביותר.

במציאות כזאת לא תהיה לישראל ברירה אלא לכבוש מחדש את כל הגדה המערבית, כולל הערים הגדולות: רמאללה, חברון, בית לחם, ג'נין, שכם. כיבוש כזה יחייב את ישראל לקבל אחריות לחיי כ-2.6 מיליון פלסטינים, במחיר כלכלי עצום, ויציב את חיילי צה"ל בסכנה של לחימת גרילה שתימשך חודשים ואף שנים.

פתרונות לא ישימים

מהי, אם כן, האסטרטגיה של נתניהו ביחס לפתרון המדיני עם הפלסטינים? לא ברור. מה שברור הוא שפתרונות הימין לבעיה אינם ישימים. הם יגררו סנקציות של הקהילייה הבינלאומית, תביעות נגד מנהיגי ישראל על פשעי מלחמה, אינתיפאדה קטלנית, ומחירים כלכליים כבדים.

בניגוד לטענות עיתונאי חדשות 12, נתניהו לא הסיר את פתרון שתי המדינות מסדר היום ולא גרם לו לקרוס. הוא רק הצליח למשוך זמן, בעוד שזרמי העומק של דעת הקהל האמריקאית הופכים יותר ויותר ביקורתיים ביחס לכיבוש, ועשויים להגיע למסה קריטית שתשפיע בעשור הקרוב על הממשל, בעיקר אם יהיה דמוקרטי, לנקוט בקשיחות גדולה הרבה יותר עם ישראל.

הישגו העיקרי של נתניהו בשאלת סיום הכיבוש, אם כן, הוא גלגול הסוגיה המורכבת לאלה שיבואו אחריו. פעם אחר פעם הוא הוכיח, שהאמירות שלו בנושא מיועדות לטווח הקצר, לפעמים ממש ליום הבא, ללא שום חשיבה ארוכת טווח והעלאת פתרונות אסטרטגיים. הניגוד המוחלט לבן גוריון.

למרות הלגלוג על דברי אהוד ברק, אנחנו אכן חיים בשקט שלפני הסערה. גם אם יעבור זמן רב לפני שהיא תגיע, היא בוא תבוא.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מדינה ערבית , ללא יהודים , מזמן נוסדה ליד ישראל. מיתוס שמאלני מתפוגג. ערבים אינם זכאים לאזרחות של מדינה יהודית. לאחר ש-2 מיליון ערבים יהפכו לאזרחים של מדינה שלהם, ללא צבא , הם ישלמו מ... המשך קריאה

מדינה ערבית , ללא יהודים , מזמן נוסדה ליד ישראל.
מיתוס שמאלני מתפוגג.
ערבים אינם זכאים לאזרחות של מדינה יהודית.

לאחר ש-2 מיליון ערבים יהפכו לאזרחים של מדינה שלהם, ללא צבא ,
הם ישלמו מיסים ברמאללה ובהדרגה כל ערבים יוקלטו ברמאללה, שכם, ג'נין, חברון, יריחו, אבו-דיס, בית-לחם, עזה וכו'.

עוד 1,785 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 13 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זהירות: פירות וירקות

מעקב זמן ישראל אחרי הבטטות, מחקר חדש מצא שאריות חומרי הדברה בגופם של ילדים ישראלים שצרכו פירות וירקות ● המאכלים שהשאירו הכי הרבה עקבות זרחנים אורגניים: תפוחים ומלפפונים ● ד"ר חגית אולנובסקי: "לא הייתי דואגת לילדים שאוכלים מגוון פירות וירקות, אבל לילדים שנצמדים לסוג אחד ואוכלים בכמויות, אני ממליצה לקלף את הקליפה"

עוד 1,240 מילים

האם אנחנו עדים לפעולת טרור עצמי?

אם יממת ההסלמה האחרונה הוכיחה משהו, זה שנתניהו איבד את המנדט הציבורי. הפרה הקדושה של החברה הישראלית תמיד היתה בטחון, ופעולה צבאית נגד אויב מובהק נהנתה מקונצנסוס של תמיכה. לא הפעולה האחרונה.

הפעם לא רק הצייצנים הקבועים נגד שחיתות שלטונית ערערו על טוהר המניעים של ההחלטה, אלא ראש הממשלה היוצא עצמו הפנים והפגין היעדר בטחון במנהיגותו שלו: כתוצאה קיבלנו אירוע תקשורתי מופרך, בו החשוד בפלילים שהפסיד פעמיים בבחירות ונכשל פעמיים בהרכבת ממשלה מתחבא מאחורי הסינר של ״אנשי המקצוע״, כדי להצדיק החלטה שהשביתה את רוב המדינה ליממה ותמשיך בימים וחודשים הקרובים להשפיע.

קיבלנו אירוע תקשורתי מופרך, בו החשוד בפלילים, שהפסיד פעמיים בבחירות ונכשל פעמיים בהרכבת ממשלה, מתחבא מאחורי הסינר של ״אנשי המקצוע״, כדי להצדיק החלטה שהשביתה את רוב המדינה

הסולידריות והתמיכה בלתי מעורערת של בני גנץ, יועז הנדל ושות׳ נראתה לרבים תלושה ואנכרוניסטית. וגם מאצ׳ואיסטית. נידף ממנה געגוע לטסטוסטרון ואדרנלין של חודש מילואים מבצעי, וניתוק מהציבור שתקוע שוב במקלטים ושואל את עצמו אם זה לא היה יכול לחכות שבועיים. או הציבור שתוהה ממתי משביתים חצי מדינה בגלל טילים.

אנשים שנתנו לבני גנץ מנדט להחליף, לא להסכים.

להתנקשות בבכיר בג׳יהאד האיסלמי בהא אבו אל-עטה, שנהרג אתמוך בביתו יחד עם אשתו, כמובן יש היבטים מיליטריסטים ״מקצועיים״ שקשורים בתזמון, הערכת נפגעים, סיכויי הצלחה וכן הלאה. אבל זו אינה החלטה מקצועית גרידא. אילו היתה כזו, הרמטכ״ל היה יכול לקבל החלטות כאלה ללא ראש הממשלה כפי שעושה לגבי מכלול עניינים ״מקצועיים״.

הסולידריות והתמיכה בלתי מעורערת של בני גנץ, יועז הנדל ושות׳ נראתה לרבים תלושה ואנכרוניסטית. וגם מאצ׳ואיסטית. נידף ממנה געגוע לטסטוסטרון ואדרנלין של חודש מילואים מבצעי, וניתוק מהציבור שתקוע שוב במקלטים

החלטה על התנקשות היא החלטה שיש בה מרכיבים פוליטיים ומדיניים לצד מקצועיים. ובעוד נראה שהציבור ממשיך לסמוך על מקצועיותם של אנשי המקצוע בדרג הבטחוני, הם לא סומכים על השיקולים הפוליטיים, מדיניים ואישיים של ראש הממשלה היוצא נתניהו.

לאורך כהונתו, נתניהו לא הוביל מדיניות חיסולים. כפי שאוהב להסביר שופרו של ראש המשטר בתקשורת המיינסטרים, עמית סגל, ״נתניהו מאוד שמרן״.

אביגדור ליברמן יצא מיד אחרי ההודעה על ההסלמה לתקשורת וסיפר שלפני שנה אותו נתניהו דחה הזדמנות לחיסולו של אותו בכיר הג׳יהאד האיסלמי. לא משיקולים מקצועיים, משיקולים מדיניים ופוליטיים. שיקולים ״שמרנים״.

לאורך כהונתו, נתניהו לא הוביל מדיניות חיסולים. כפי שאוהב להסביר שופרו של ראש המשטר בתקשורת המיינסטרים, עמית סגל, ״נתניהו מאוד שמרן״. אפילו ליברמן סיפר, שלפני שנה אותו נתניהו דחה הזדמנות לחיסול אותו איש ג'יהאד

מתי נתניהו כן אישר חיסולים?

5.5.19:

בעודו מנהל מו״מ להרכבת ממשלה וצריך להפעיל לחץ על ליברמן.

12.11.19:

בזמן שבני גנץ מנהל מו״מ להרכבת ממשלה, והוא צריך להפעיל לחץ על בני גנץ.  כך התמיכה החמה של גנץ ב״מקצועיות״ המבצע יצרה מצב, שיקשה עליו לקבל את התמיכה של הסיעה השלישית בגודלה, הרשימה המשותפת. על הדרך נתניהו דאג גם לקשור את החיסול בדה-לגיטימציה נוספת לרשימה המשותפת.

מעבר לאבדן המנדט הציבורי, נשאלת השאלה מדוע הושבתה חצי מדינה בגלל משהו שלצערנו הפך מזמן לשגרה.

לאורך כל כהונתו של נתניהו שוגרו לעברנו אלפי טילים. מירי רגב סיכמה את מדיניות הממשלה היוצאת באמירה ״אז מה אם הם ירו על אשקלון״. הטילים כמובן לא הגיעו רק לדרום, אלא גם עד תל-אביב והשרון, ואם נאמר את האמת, בתקופת כהונתו של נתניהו שוגרו גם טילים גם על הצפון.

לאורך כהונת נתניהו שוגרו לעברנו אלפי טילים. מירי רגב סיכמה את מדיניות הממשלה היוצאת באמירה ״אז מה אם הם ירו על אשקלון״. הטילים כמובן לא הגיעו רק לדרום, אלא גם עד תל-אביב והשרון, ושוגרו גם לצפון

ישראלים מכירים הסלמה, מכירים אינתיפדה, מכירים מלחמה. מה שאנחנו לא מכירים, זה ששר בטחון בן שלושה ימים, שספק עם המינוי שלו חוקי, בממשלת מעבר זמנית, עם ראש ממשלה יוצא עם כתבי אישום חמורים, שלא הצליח פעמיים להרכיב ממשלה ועכשיו מדבר על בחירות ישירות וסבב שלישי, יוצאים למצבע חיסול, שברור שיגרור לירי טילים, ואז משביתים חצי מדינה.

כשאנשים יושבים במקלט, הם רוצים לדעת למה. הם רוצים לדעת שלא היתה ברירה. והם רוצים לדעת שבעוד המצב קשה, יש תקווה.

אבל מה נתניהו, כמי שעדיין תופס את עצמו כמנהיג הבלתי מעורער, ולצידו סאנשו פאנזה הסרוג מרעננה עשה?

מיליוני אנשים יושבו בבית והעלו לעצמם בהאזנה למבזקים ובקריאת סטטוסים את רמת החרדה. מבצע שלום הפאניקה.

כמומחה לטרור, נתניהו יודע שטרור עובד לא על מניין פגועים אלא על אפקט האימה. פיגוע טרור ״מוצלח״ מבחינת ארגון טרור הוא לא זה שבו נפגעו הרבה אנשים בהכרח, אלא זה שהצליח להפיץ, לזרוע פאניקה ולהשבית שגרה

בשנת 1987, בנימין נתניהו הוציא ספר מורכב ממאמרים של אנשים אחרים להם כתב הקדמה בשם ״הטרור: כיצד יוכל המערב לנצח״. כמומחה לטרור, הוא יודע שטרור עובד לא על מניין פגועים אלא על אפקט האימה. פיגוע טרור ״מוצלח״ מבחינת ארגון טרור הוא לא זה שבו נפגעו הרבה אנשים בהכרח, אלא זה שהצליח להפיץ ולזרוע פאניקה, וכך להפר סדר, לפגוע בשגרה ולהשפיע על מדיניות.

טרור = אימה.

אין צל של ספק שמדובר במהלך מסוכן כאשר ראש ממשלה יוצא פועל ללא אמון הציבור ומנדט ציבורי. אבל ההשבתה של חצי מדינה מעלה שאלה שמעולם לא היינו צריכים לשאול את עצמנו, עד היום:

האם אנחנו עדים לפעילות טרור-עצמי?

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 763 מילים

"ישראל מאיימת לחסל את מזכ"ל הג'יהאד האיסלמי"

חמאס הודיע שיצטרף לג'יהאד בעימות מול ישראל ● ריבלין וליברמן נפגשו בבית הנשיא ● השר כ"ץ: "דובר צה"ל טעה כשהודיע שמדיניות החיסולים הופסקה" ● ליברמן האשים את נתניהו בכניעה לחמאס - ונפגש עם הנשיא ריבלין לדון בהרכבת הממשלה בידי נתניהו ● עשרות רקטות נורו על הדרום והשפלה וגרמו נזק לרכוש, אך לא לפגיעות באדם ● 27 פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל

עוד 55 עדכונים

גול עצמי המתנחלים שהובילו לסימון המוצרים מהשטחים

סופית: מדינות אירופה יחויבו לסמן מוצרי מזון שמקורם בהתנחלויות, במזרח ירושלים ובגולן ● כך קבע אתמול בית הדין של האיחוד האירופי, בהחלטה שאינה ניתנת לערעור ● למרבה האירוניה, הפסיקה הדרמטית נולדה כתוצאה מפנייה של יקב בהתנחלות פסגות - שקיווה לתוצאה הפוכה ● גורמים מדיניים אומרים כי ניסו למנוע מאנשי היקב להתערב בנושא, ללא הצלחה

עוד 1,569 מילים

לא תהיה ממשלת מיעוט. ספק אם תהיה אחדות

פרשנות הדיבור הרווח אתמול היה כי ההסלמה בדרום חיסלה את האפשרות של כחול-לבן להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ● בפועל, האופציה הזו מעולם לא היתה קיימת - כי ליברמן פסל אותה על הסף ● ולמרות שרוחות מלחמה כבר הובילו להקמת ממשלת אחדות בהיסטוריה של ישראל, הפעם הסיכויים שזה יקרה שוב נותרו קלושים ● מקורב לגנץ אומר לזמן ישראל: "זה או פירוק כחול-לבן, או בחירות"

עוד 517 מילים

למקרה שפיספסת

כחול לאן

אחרי שאופציית ממשלה צרה סוכלה, כנראה, יצטרכו בכחול לבן להחליט לאן ממשיכים מכאן

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 13 מילים
גיא זהר גיא זהר
עודכן לפני 18 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הלוויתו של בהאא אבו אל עטא בעזה. 12 בנובמבר 2019

אחרי חיסול איש הכספים בין איראן לעזה, נהרגו בישראל ארבעה אזרחים, בנוסף ל-138 פצועים ולא ברור אם העברת הכספים אכן נעצרה ● אל קעידה, לעומת זאת, לא התאושש מאז חיסול בן לאדן לפני שמונה שנים ● מומחים מסבירים מתי פעולת החיסול משתלמת - ומתי היא דווקא מסלימה את המצב

עוד 1,457 מילים

למרות הצבת מיגוניות, תושבי עתיקות באשקלון עדיין בסכנה

לפני חצי שנה נהרג מירי טילים תושב שכונת עתיקות באשקלון, אשר ל-60 אלף תושביה לא היו מיגוניות ● ביוני החלה העירייה להציב מיגוניות בשכונה, אבל התושבים אומרים שמדובר בפתרון לא פרקטי ● עיריית אשקלון: ״מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד״

בחצי השנה שעברה מאז סבב הלחימה שבו נהרג מירי טילים מרצועת עזה משה אגדי, תושב שכונת עתיקות באשקלון, פוזרו בשכונה מיגוניות בטון מטעם העירייה. כך נודע לזמן ישראל.

המדובר בשכונה ותיקה, שמרבית הבניינים בה אינם ממוגנים, כך שעד להצבת המיגוניות, לא הייתה ל-60 אלף תושביה כל דרך להתגונן מפני הטילים, פרט לחדרי מדרגות רעועים של בניינים ישנים.

הצבת המיגוניות החלה ביוני השנה, כחודש לאחר הפניה של זמן ישראל לעיריית אשקלון בנושא המיגון, וכשבועיים לאחר החשיפה של "כאן דרום" ולפיה המיגוניות היו ברשות העירייה עוד לפני ירי טילים שגבה את חייו של תושב השכונה. 19 מיגוניות תקניות עמדו בשטח מגודר של עיריית אשקלון, אך החלוקה שלהן נדחתה בשל ההסלמה במצב הביטחוני.

המיגוניות, מבנים קטנים שלא מאפשרים שהייה ממושכת, הוצבו בקיץ בין הבלוקים. התושבים מעידים כי מדובר בפתרון חלקי בלבד, שכן זמן ההתגוננות מפני טילים באשקלון, שעומד על 30 שניות, לא תמיד מספיק כדי להגיע למיגונית, בוודאי לא לתושבים הקשישים שמהווים את מרבית האוכלוסיה של השכונה.

ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)
ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)

"בתי בת ה-14 לבד בבית הבוקר כי אני בעבודה. אמרתי לה שלא תרוץ למיגונית, כי היא לא תספיק להגיע לשם בחצי דקה. אמרתי לה שתשב בחדר מדרגות, כי זה יותר בטוח", אומרת אנט ביטן, שמתגוררת ברחוב יפת בשכונה.

"מאוד שמחנו שסוף סוף הציבו לנו מיגוניות, וזה בטח עוזר לעוברי אורח ולמי שמתגורר ממש בקרבתן. אבל אני לא רואה איך המיגוניות עוזרות לאנשים מבוגרים וכאלה שהבית שלהם מרוחק אפילו בקצת".

עם זאת, שכונת עתיקות באשקלון היא היחידה שזכתה לקבל מיגוניות בתקופה זו, ואזורים נרחבים אחרים בעיר נותרו ללא מיגון, בהן השכונות מגדל, אפרידר ושיכונים.

"יש באזור שלי מיגונית ישנה אחת, ליד כיכר צפניה, אבל אין סיכוי שאני אצליח להגיע אליה בזמן", אומר יבגני דוברובסקי, תושב שכונת אפרידר בעיר. "אני מאוד חושש. כל היום אני שומע פיצוצים מעל הראש, אבל פרט לחדר מדרגות אין לי מה לעשות".

מעיריית אשקלון נמסר: "אנו מודעים לפערי המיגון המשמעותיים בין השכונות הוותיקות לשאר העיר, וראש העיר פועל מול משרד הממשלה ומול ראש הממשלה עצמו כדי לצמצם את הפערים האלה. מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד, כל פתרון רחוק טווח כרוך בתהליך, ואנו עומדים על קבלת מענה מהממשלה בהקדם האפשרי".

עוד 331 מילים

מומחי ביטחון: "זאת עלולה להיות תחילתו של אירוע לחימה רחב בהרבה"

מומחי ביטחון חלוקים ביניהם אם חיסול מנהיג הג׳יהאד האיסלמי יביא לאלימות קשה מזו שניסה למנוע, וחלקם אומרים: "תלוי מה יעשה חמאס" ● השיקול המכריע בחיסול היה מבצעי ולא פוליטי, לדעת המומחים, אבל יש גם טענות אחרות ● "מדינאים הם גם פוליטיקאים ולרוב יש להם יותר ממניע אחד, לא צריך להתעלם מהמצב הפוליטי של נתניהו"

עוד 1,516 מילים

דיזנגוף סנטר נסגר בהנחיית פיקוד העורף

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור" ● מנהל ובעלי הסנטר דן פילץ מאשר לזמן ישראל: "לא היה מקרה כזה" ● "אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב" ● עדכון: הסנטר נפתח מחדש ב-12:30

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור".

דן פילץ, מנהל ובעלים משותפים של דיזינגוף סנטר, זה כבר קרה בעבר? ניסיתי להיזכר ולא הצלחתי.
"זה לא מקרי שלא הצלחת להיזכר. גם אנחנו לא זוכרים מקרה כזה. כי לא היה מקרה כזה. זו הפעם הראשונה שאנחנו סוגרים בנסיבות כאלה".

גם במלחמות ובאירועים ביטחוניים חמורים בהרבה תמיד נשארתם פתוחים?
"כן. ביררתי קודם עם הקב"ט הראשי. מעולם לא קיבלנו הנחיות כאלה".

דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)
דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)

איזו השפעה תהיה להחלטה כזו?
"אנחנו מאמינים שלא תהיה לזה השפעה, כי זה יהיה עניין קצר מאוד. אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב".

כמה מבקרים בדיזינגוף סנטר ביום?
"בין 30 ל-35 אלף איש. אל תשכח שלסנטר יש שבע כניסות ויש גם הרבה עסקים ברחובות מסביב"

מה הנזק הכלכלי של הנחיה כזו?
"פגיעה ביום מסחר אחד היא לא משמעותית. כמובן שזה פוגע בעסקים וכמובן שזה פוגע בלקוחות שעשו תוכניות ויצטרכו לשנות אותן. היום הזה השתבש. האם יש לזה ממש השלכות? לא. זה זניח".

עדכון: דיזנגוף סנטר נפתח מחדש ב-12:30.

עוד 151 מילים

כרוניקה של חיסול ידוע מראש

פעיל הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועה פעל בחסות איראנית, תוך שהוא מתגרה במצרים - וגם בחמאס ● אף אחד ברצועת עזה לא יצטער על לכתו, אבל חמאס לא יוכל להרשות לעצמו שלא להגיב ● פרשנות

החיסול בעזה – המסר לטהרן. אם תרצו, זו השורה התחתונה של פעולת צה"ל לפנות בוקר, במהלכה חוסל בהא אבו אל עטא, בכיר הג’יהאד האיסלמי בעזה.

בישראל התאפקו הרבה מאד זמן בעינינו של עטה, שניהל מדיניות סמי-עצמאית בשנים האחרונות, כשהוא קשוב בעיקר למפעילים באיראן.

ישראל ניסתה בימים האחרונים להימנע עד כמה שאפשר מהחיסול הממוקד, והעבירה שורה של מסרים – בעיקר דרך המצרים – כדי לנסות ולהרגיע את הסורר מהג׳יהאד האיסלמי. ככל הנראה, המסרים הללו נתקלו בחומת סירוב ובמאמצים מתקדמים להוציא שורה של פיגועים בהוראת טהרן.

לא בכדי הדרג המדיני הדגיש בשבועות האחרונים כי איראן נחושה להגיב על שורת התקיפות והחיסולים שהיא מייחסת לישראל.

השיטה האיראנית לא הפתיעה: שוב שימוש בגורם שלישי מבלי שהאש תלחך את גלימתם של שלטון האייטולות. בתגובה דרך הג’יהאד האיסלמי, האירנים התכוונו להשיג שתי מטרות: גם נקמה בישראל וגם מבוכה לשלטונות במצרים שמנסים כל העת להרגיע את המתח ברצועה.

בישראל היו דרוכים וקשובים היטב למאמצים האיראניים. הדיווחים האחרונים על ניסיון חיסול של בכיר בג’יהאד האסלאמי בלב דמשק, בהחלט מסתדרים עם הגיון הפעולה הישראלי, אף שישראל הרשמית שותקת בעניין האירוע בסוריה.

המסר כאן הוא כפול: ישראל מזהה את המאמץ האיראני לפעול דרך שליח, וידה הארוכה יודעת להגיע למיטתו של הבכיר בעזה וגם לביתו של מי שחוסה בדמשק.

הכדור נמצא עכשיו בצד השני, בעזה. אלא ששם האינטרסים מתחת לפני השטח מנוגדים. כלפי חוץ, חמאס לא יכול שלא להגיב באופן פומבי הצהרתי על החיסול.

בפועל, חמאס אינו רוצה בהסלמה עם ישראל, ובטח לא מעוניין במבוכה מול המצרים שמחזיקים אותו בגרונו, עם הפתיחה והסגירה של מעבר רפיח.

מעבר לכך, עטא הביך בשבועות האחרונים לא מעט פעמים את חמאס, עם ירי רקטות לעבר ישראל. אז, חמאס הכיל את התגובה הישראלית שהופנתה לנכסים שלו מתוך הבנה שזהו אירוע חולף. נכון לרגע זה חמאס עדיין לא הצטרף לירי הנרחב לעבר גוש דן, אבל אף אחד לא יתפלא אם הארגון ייגרר להגיב.

כאן המקום להדגיש את חשיבותה של מצרים. מנוף הלחץ ומנגנון הסיום של כל סבב לחימה מול רצועת עזה עבר בקהיר. אין ספק שבעניין הזה האינטרס המצרי והישראלי זהים. גם שירותי הביטחון המצריים לא שבעו נחת מפעילותו של עטה, כך שגם במקרה הזה, אף אחד לא בקהיר לא ממש יצטער.

אחרי שאבק הקרבות הנוכחי ישקע תישאל השאלה האם ישראל שיקמה את יכולת ההרתעה שלה מול החמאס והג’יהאד האסלמי?

ללא ספק, ההצהרה הישראלית כי היא לא חוזרת למדיניות החיסולים אמורה להרגיע במשהו את האווירה. אבל זהו פיקדון קצר מועד שמפקידה ישראל בידי חמאס. אם התגובה של הריבון בעזה תהיה חסרת תקדים, לא מן הנמנע שישראל תעלה את רף התגובה.

עוד 391 מילים

מאז שעות הבוקר נורו כ-200 רקטות לישראל, עשרות יורטו

בנט הכריז על מצב חירום מיוחד בעורף, ביישובים שנמצאים 0-80 ק"מ מרצועת עזה ● 46 בני אדם נפצעו קל משעות הבוקר ● נתניהו וגנץ נפגשו לעדכון בטחוני יחד עם המזכיר הצבאי ● לא יתקיימו לימודים ומקומות עבודה יישארו סגורים בדרום ● בגוש דן יחזרו ללימודים לסדרם

עוד 85 עדכונים

נאום התפוזים של יאיר נתניהו בשבוע שעבר, איפשר לאביו ראש הממשלה להתפאר בהישגי היצוא בתקופתו ● אלא שכמו במקרים אחרים בעבר, נתניהו לא מקפיד על הצגת נתונים מלאים ומדויקים ● במציאות, ביצועיו הכלכליים רחוקים מלהיות מרשימים, וישראל עדיין משתרכת הרחק מאחורי מדינות ה-OECD ● פרשנות

עוד 1,178 מילים

פרשנות פסק דין שמעוני מזכה את ראש העיר אבל מרשיע את ראש הממשלה

פסק הדין העוסק בראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני ובמקורביו, כולל פרק המפרט שישה מבחנים לזיהוי סיקור תקשורתי המהווה טובת הנאה אסורה ושוחד ● בעוד ששמעוני לא עמד כמעט באף אחד מהמבחנים, בנימין נתניהו עומד בכולם

עוד 872 מילים

אוקראינה חידת זלנסקי

עבור יהודי אוקראינה, נשיא יהודי הוא מקור לגאווה, וגם לפחד ● חצי שנה אחרי הניצחון המפתיע בבחירות, וולדימיר זלנסקי נהנה מאחוזי תמיכה מרשימים וגם מכיסי התנגדות משמעותיים ● בקהילה היהודית חוששים כי כל כישלון שלו יתורגם לפגיעה ביהודים ● ודווקא מהסקנדל עם טראמפ אף אחד לא מתרגש שם

עוד 896 מילים

ירושלים מציגה: הרכבל הפוליטי הראשון

אישור פרויקט הרכבל לכותל, בתקציב של 220 מיליון שקל, נובע בעיקר ממוטיבציות פוליטיות ● בירושלים של מעלה ירחפו תיירים לכותל, ובירושלים של מטה ימשיכו התושבים להזדחל בתחבורה של עולם שלישי

עוד 619 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה