הקלטת עדותו של שעיה סגל במשטרה בפרומו לתוכנית "המקור" (צילום: צילום מסך, ערוץ 13)
צילום מסך, ערוץ 13

העליון פיספס הזדמנות לשנות את השיח בנוגע לחשיבותן של הדלפות

בית המשפט העליון התיר הבוקר לעיתונאי רביב דרוקר לשדר בתוכנית "המקור" את קלטת הווידאו של עדותו במשטרה של שעיה סגל ז"ל במסגרת חקירת תיק 1000 ● שופטי העליון אמנם הפכו בכך את החלטתו השערורייתית של שופט המחוזי שדחה את השידור - אבל למרבה הצער ההרכב בראשות נעם סולברג החמיץ הזדמנות פז לתקן את השיח הציבורי והמשפטי סביב תופעת ההדלפות ● פרשנות

לצד ההליך המשפטי המתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונאשמים נוספים, מתנהל כל העת דיון ציבורי ותקשורתי ער סביב המשפט.

החשיבות המרכזית בעבודת העיתונות בסיקור משפטו הפלילי של ראש הממשלה אינה מסתכמת בדיווח על מידע שניתן לתקשורת על-ידי הרשויות, אלא בחשיפת מידע שאיננו זמין באופן וולונטרי.

חשיפה כזו היא לב-ליבה של העבודה העיתונאית, והיא ניזונה בראש ובראשונה מהדלפות מידע על-ידי גורמים – ברשויות השלטון ובמוקדים נוספים – האוחזים בידיהם את המידע. הדלפות הן מוסד חשוב במשטר דמוקרטי, וזו הסיבה לקיומו של החיסיון העיתונאי, כפי שכתב בעבר השופט מאיר שמגר:

"התהליך הדמוקרטי מותנה באפשרות לקיים ליבון גלוי של הבעיות, העומדות על סדר יומה של המדינה, ולהחליף עליהן דעות בצורה חופשית. בבירור ובליבון האמורים ממלאים כלי התקשורת תפקיד בעל חשיבות ראשונה במעלה. הם המאפשרים פרסום משמעותי ברבים של מידע, על כל תחומי החיים, דבר ההופך אותו לנחלת הכול, והם כלי מרכזי להסברת תורות והשקפות ולוויכוח הציבורי הפתוח עליהן. האינטרס של העיתונאים להגן על מקורות המידע שלהם מפני חשיפתם נובע מרצונם להגן על חופש העיתונות, שהרי זה האחרון כולל בחובו את הזכות לאסוף מידע".

בית המשפט העליון החליט היום (א') לקבל את ערעורה של חברת "רשת מדיה" ולאפשר לעיתונאי רביב דרוקר לשדר, במסגרת תוכניתו "המקור", קלטת וידאו המתעדת את עדותו במשטרה של שעיה סגל, שנמסרה במסגרת חקירת תיק 1000, בעניינו של נתניהו.

אין לדעת מי הדליף לדרוקר את הקלטת – האם מדובר בגורם מהפרקליטות או המשטרה, או שמא מי מבין עורכי הדין הרבים שקיבלו לידיהם העתק מכלל חומרי החקירה. כך או כך – עצם העובדה שמדובר בחומר שהודלף, אינה מאיינת את האינטרס הציבורי שבחשיפתו ובוודאי שאינה פוסלת אותו מלהתפרסם ברבים.

רביב דרוקר (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)
רביב דרוקר (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

החלטת בית המשפט העליון אמנם מאפשרת לדרוקר לשדר את הקלטת – ובכך היא מתקנת החלטה שערורייתית ממש של שופט המחוזי רפאל יעקובי – אך למרבה הצער שופטי העליון נעם סולברג, יעל וילנר ואלכס שטיין החמיצו הזדמנות פז לתקן את השיח הציבורי, וגם המשפטי, האופף את תופעת ההדלפות.

ההזדמנות נוצרה עקב טענת סנגורו של נתניהו, עו"ד עמית חדד, כי "אין להשלים עם מצב שבו הדלפה המתקבלת באופן פסול, תוכשר ותולבן בעזרת בקשה [לשידור הקלטת] המוגשת לבית המשפט".

השופט יעקובי במחוזי היה נכון לקבל טיעון זה: "החומר שבו מדובר", הוא כתב בהחלטתו, "הודלף באופן כלשהו למבקשי ההיתר, עם כל החומרה שבדבר. עתה, לא רק שבכוונתם להביא את תוכנו של החומר המודלף בראש כל חוצות, אלא שהם מבקשים לרתום את בית המשפט כדי שיתיר להם שאותו חומר שהודלף יפורסם בהגברה מרבית".

שופטי העליון אמנם הפכו את התוצאה על פיה, אך לא טרחו לשנות את הגישה השלילית ביותר כלפי תופעת ההדלפות, הנושבת מפסיקתו של המחוזי. "אכן כן", כתב השופט סולברג, "תופעת ההדלפות מחדרי החקירות ומן הדיונים הסגורים בפרקליטות – בזויה, יש להילחם בה ולמגרה".

הסיבה שבעטיה ההדלפה ה"בזויה" אינה מונעת את שידור הקלטת היא פרקטית, לא ערכית – אין לדעת, קבע סולברג, מהיכן יצאה ההדלפה: "אין אנו יכולים להצביע על המקור שממנו דלף התיעוד אל 'המקור'".

הסיבה שהעניין הגיע בכלל לדיון משפטי, נובעת מהסדר שנחקק בשנת 2002 והנוגע לשידור קלטות שהן חלק מחומר חקירה. החוק מחייב את מי שמשדר "תיעוד קולי או חזותי" של חקירה לקבל את אישור בית המשפט, אחרת הוא עובר עבירה פלילית שדינה שנת מאסר.

האיש שאתו הלכתי יד ביד עזב לי את היד היום בצהרים. שעיה נפרד מאיתנו לאחר מאבק במחלת הסרטן והוא בן 66. ההלוויה תתקיים…

Posted by Sarale Segal on Tuesday, June 6, 2017

המשמעות היא שלהבדיל מתמלילי חקירה מודלפים שניתן לפרסם ללא אישור בית המשפט, בנוגע לקלטות חייבים העיתונאים או גופי השידור לקבל אישור מוקדם מצד השופטים.

במקרה של קלטת שעיה סגל, פנו דרוקר ורשת 13 למותב השופטים שדן בתיק נתניהו בבקשה לשדר את הקלטת שהגיעה לידיהם.

בתחילת ניתנה החלטה שגויה, שבה קבעו שופטי ההרכב כי החוק כלל אינו מסמיך אותם לדון בבקשה, מאחר שמדובר רק על חקירות של חשודים, ואילו סגל מסר עדות כעד. היו אלה דווקא סנגוריו של נתניהו שביקשו לתקן את השגגה, ולקבוע כי השופטים מוסמכים לדון גם בבקשות לשידור קלטות חקירה של עדים – וכי יש לדחות את בקשתו של דרוקר לגופה, כפי שאכן החליט השופט יעקובי.

צירוף הנסיבות במקרה הנוכחי מוביל כל כולו למסקנה כי יש עניין ציבורי בפרסום: מדובר בחקירתו של ראש ממשלה, שפרטיה ודאי אינם בגדר רכילות; פרסום הקלטת נועד במידה רבה להזים את טענת הסנגורים שלפיה החוקרים איימו על עדים ודרשו מהם להפליל את נתניהו; סגל עצמו הלך לעולמו חודשים אחדים לאחר מסירת העדות ולכן הוא לא יופיע כעד במשפט, והפרקליטות אף הצהירה כי קלטת העדות שלו לא תוגש כראיה, כך שאין מדובר בחשיפה טרם זמנה של חומר שישמש בהמשך את בית המשפט.

קרקס עדלאידע: אוהבי מתנות ישלֹטו (מגיע לנו)עדותו של שעיה סגל ז"ל, מי שהיה יועצם הקרוב של בני הזוג נתניהו נחשפת. סגל מסר עדות בחקירת תיקי האלפים על יחסיו עם ראש הממשלה ורעייתו. העדות המלאה תשודר בקרוב בתוכנית "המקור" בתחקיר מיוחד של רביב דרוקר

Posted by ‎עומר חיון‎ on Friday, February 26, 2021

גם אלמנתו של סגל אישרה את הפרסום, כך שגם ההיבט של פגיעה בפרטיות התאיין במידה רבה; וגם החשש הכללי מאפקט מצנן על עדים בחקירות עתידיות, שמא ישודר התיעוד שלהם בעת חקירתם בניגוד לרצונם, כמעט שאינו קיים, נוכח קביעת בית המשפט העליון כי שיקול מרכזי לשידור הקלטת הוא מתן הסכמה מצד הנחקר עצמו (או שאיריו).

כל השיקולים הללו לא עניינו במיוחד את השופט יעקובי במחוזי. ההרכב שדן בערעור בעליון הוא הרכב שמרני למהדרין, אבל נדמה שהפעם השמרנות עבדה לטובת האינטרס הציבורי בשידור הקלטת – בהתאם לפסיקה שהתגבשה בעניין חוק חקירת חשודים.

בית המשפט שם את מרכז הכובד בסוגיית כבודו ופרטיותו של הנחקר, ובכך מסר בידיהם של נחקרים עתידיים כוח השקול לזכות וטו למנוע שידור של קלטות חקירותיהם.

בית המשפט שם את מרכז הכובד בסוגיית כבודו ופרטיותו של הנחקר, ובכך מסר בידיהם של נחקרים עתידיים כוח השקול לזכות וטו למנוע שידור של קלטות חקירותיהם

בסוגיית האינטרס הציבורי בשידור הקלטת, להבדיל מפרסום תמליל החקירה, היה נכון סולברג לקבל כי "פרסום התיעוד החזותי והקולי יחשוף את התמונה במלואה, את טון הדיבור של החוקרים, את שפת גופם, את דמויותיהם. יצפה הציבור בתיעוד מן החקירה ויתרשם, כחוכמתו, מן הדרך שבה חקרה המשטרה את אחד העדים בפרשה".

בכך סייע העליון לבסס את החשיבות שבשידור קלטות מעין אלה. למרבה הצער, ההחלטה לא לוותה בשינוי מתבקש של השיח בעניין חשיבותן של הדלפות.

תגיות
עוד 881 מילים
כל הזמן // שבת, 8 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המטכ"ל הורה לחיל האוויר להיערך לעימות בעזה

בצה"ל נערכים לאפשרות שההסלמה בירושלים תעורר עימות בעזה, אף כי ההערכה היא שחמאס אינו מעוניין בכך ● 10 שריפות פרצו בעוטף עזה בשל בלוני תבערה מהרצועה ● כביש 1 נסגר לשעתיים כדי למנוע מערבים-ישראלים להגיע להפגנות ותפילות בהר הבית בלילה הקדוש לאיסלאם ● אלפי ערבים מפגינים נגד מדיניות כוחות הביטחון בצפון, במשולש וביפו ● אלון שוסטר: "לא מעלה על דעתי שיש גורם שינסה להסלים את המצב לצרכיו הפוליטיים"

עוד 15 עדכונים

על חינוך ודמוקרטיה במדינת ההייטק

במדינה דמוקרטית יש שוויון זכויות וחובות לכלל האזרחים. כל האזרחים תורמים לביטחון המדינה ולכלכלתה ונהנים מזכויות שוות. במדינה דמוקרטית נותנים הזדמנויות שוות לכלל הילדים בחינוך ובקיום. גם לילדים שלא שפר עליהם גורלם, ואין ידי הוריהם משגת.

במדינה דמוקרטית, דואגים ללימודי 5 יחידות אזרחות מעמיקים בכל שלבי הלימוד של הילדים והנוער, הרבה לפני 5 יחידות במקצועות אחרים. כדי שזה יקרה, הממשלות שלנו צריכות להעלות את החינוך על ראש שמחתן. כשנשמע תואר כמו "ראש הממשלה ושר החינוך" מתישהו, נדע, שכנראה העניין הזה בכל זאת חדר את קירותיה האטומים של ממשלת ישראל.

במדינה יהודית ו/או דמוקרטית, אין מצב בו שליש מאזרחי המדינה, כולל כמיליון ילדים, נמצאים מתחת לקו העוני, ולא יתכן מצב בו בחינות המיצ"ב של ילדינו מעידות על רמת הישגים מתחת לכל ביקורת.

במדינה יהודית ו/או דמוקרטית, אין מצב בו שליש מאזרחי המדינה, כולל כמיליון ילדים, נמצאים מתחת לקו העוני, ולא יתכן מצב בו בחינות המיצ"ב של ילדינו מעידות על רמת הישגים מתחת לכל ביקורת

בעם היהודי בכל שנות קיומו כולל בשנות הגלות הארוכה והדוויה, האוריינות של קריאה וכתיבה ולימוד והעמקה היו ערך מרכזי וחשוב ביותר גם בימים של דלות קשה ורדיפות. אותה אוריינות היא שעמדה לנו ואפשרה לנו לשמור על ערכי התורה, לקיים חיים קהילתיים בכל תפוצות הגולה ולשמר אותנו כעם בעל שפה ותרבות אחידה במשך אלפי שנים. זאת למרות שלא ישבנו על אדמתנו ולא ישבנו במקום אחד.

אותה אוריינות עשתה טרנספורמציה במהלך המאות ה-19 וה-20 לתחומי המדעים למיניהם המאפשרים לנו להיות כיום בחזית המדעית, הטכנולוגית, הכלכלית, ולהקים צבא מודרני בין החזקים בעולם. והנה כיום, כאשר נפוצה הקלישאה הנבובה "מדינת הייטק" (בעיקר בפי נבחרנו), אובדת לנו אותה אוריינות.

בבחינות המיצ"ב, אנו בין המדינות המובילות בתחתית הרשימה. ילדינו מגיעים לחטיבה בלי ידע בהבנת הנקרא וחשבון בסיסי, שלא לדבר על שפה זרה ומדעים. אובדן האוריינות אצל ילדינו, מעבר לעוול הנגרם לכל ילד וילדה כאלה, מסכן את עתידה של המדינה – "היזהרו בבני עניים שמהם תצא תורה" (תלמוד בבלי, מסכת נדרים, דף פא, עמוד א).

אנו עם קטן ומדינה קטנה בלי משאבי טבע, ובכדי לשמר את יתרוננו היחסי בכל התחומים, אנו חייבים לדאוג לחינוכם ולימודם וטיפוחם של הדורות הצעירים, אבל משום מה, זה רק הולך ומתדרדר. כשלוקחים בחשבון את המצב בחברה הערבית, ובקהילה החרדית ההולכת וגדלה דמוגרפית ובה כלל לא לומדים לימודי ליבה, מצבנו הולך מן הפח אל הפחת.

בבחינות המיצ"ב אנו במדינות המובילות בתחתית הרשימה. ילדינו מגיעים לחטיבה בלי הבנת הנקרא, חשבון בסיסי, שפה זרה ומדעים. אובדן האוריינות אצל ילדינו, מעבר לעוול הנגרם להם, מסכן את עתיד המדינה

על החובה בחינוך ילדי ישראל כבר לפני אלפיים שנה, נאמר:

"אמר רב יהודה אמר רב: ברם זכור אותו האיש לטוב ויהושע בן גמלא שמו, שאִלמלא הוא נשתכח תורה מישראל. שבתחילה, מי שיש לו אב מלמדו תורה. מי שאין לו אב לא היה למד תורה. מאי דרוש ולימדתם אותָם (דברים יא) – ולימדתם אָתֶם. התקינו שיהו מושיבין מלמדי תינוקות בירושלים. מאי דרוש? כי מציון תצא תורה (ישעיהו ב). ועדיין מי שיש לו אב היה מעלו ומלמדו, מי שאין לו אב לא היה עולה ולמד. התקינו שיהו מושיבין מלמדי תינוקות בכל פלך ופלך ומכניסין אותן כבן ט"ז כבן י"ז ומי שהיה רבו כועס עליו מבעיט בו ויצא, עד שבא יהושע בן גמלא ותיקן, שיהו מושיבין מלמדי תינוקות בכל מדינה ומדינה ובכל עיר ועיר, ומכניסין אותן כבן שש כבן שבע". (תלמוד בבלי, מסכת בבא בתרא, דף כא, עמוד א).

יתרה מזאת, הייתה חובה להעמיד מוסדות לימוד תינוקות של בית רבן בכל עיר ועיר, וחכמים ייחסו חורבן עיירות בארץ ישראל עקב הימנעותן ממימון מוסדות לימוד לילדי ישראל.

"תני ר' שמעון בן יוחאי, אם ראית עיירות נתלשות ממקומן בארץ ישראל, דע שלא החזיקו בשכר סופרים ובשכר משנים, שנאמר על מה אבדה הארץ … על עזבם את תורתי" (מדרש רבה, מגילת איכה, פרק ב').

התלמוד מתאר את חשיבותם של 'תינוקות של בית רבן' באמרו:

"אין מבטלין תינוקות של בית רבן אפילו לבניין בית המקדש … כל עיר שאין בה תינוקות של בית רבן – מחריבין אותה". (תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף קי"ט, עמוד ב').

מתוך אותה אוריינות שליוותה את עם ישראל בגולה במשך אלפיים שנות גלות, היום במדינת העם היהודי העצמאית, הגענו למצב בו במדד הבינלאומי בחינוך – בבחינות פיז"ה ילדי ישראל נמצאים בתחתית הרשימה. לאן ניקח את החרפה והכישלון הזה? סדר העדיפויות במדינה חייב להשתנות. המצב הזה אומר שאנחנו לא מדינה יהודית ולא מדינה דמוקרטית. אנחנו דומים יותר למדינת עולם שלישי במרכז אפריקה!

במדד הבינלאומי בחינוך, בחינות פיז"ה, ילדי ישראל נמצאים בתחתית. לאן ניקח את החרפה והכישלון? המצב הזה אומר שאנחנו לא מדינה יהודית ולא דמוקרטית. אנחנו דומים יותר למדינת עולם שלישי

ההתדרדרות במערכת החינוך, נגזרת ישירות מתהליך הרס הדמוקרטיה המביא לסדר עדיפויות לאומי לא ענייני, הנגזר מקונייקטורות פוליטיות סקטוריאליות של תן וקח, על חשבון הדמוקרטיה והמדינה.

לא רק החינוך הולך ויורד לטמיון, כל הגיבוש החברתי והאחריות ההדדית שאפיינו את המדינה בראשיתה הולך ונפרם, ומשליך קשות על חוסננו החברתי והביטחוני. ביטחונה של מדינת ישראל נגזר לא רק מעוצמת חיל האוויר שלה, הוא נגזר ראשית כל מחוסנה החברתי, מחוסנה של הדמוקרטיה שלצערנו הרב הולכת ונשחקת.

ולכן יש לחזור ולהזכיר למנהיגנו חזור ושנן:

 • מדינה דמוקרטית, היא מדינה בה הממשלה ונבחרי הציבור נבחרים לשרת את העם, ולא להיות מורמים מעם.
 • במדינה דמוקרטית, נבחרי הציבור נבחרים לדאוג למדינה ולאזרחיה ולא לעניינים הסקטוריאליים והאישיים שלהם.
 • במדינה דמוקרטית, החינוך עומד בראש סדרי העדיפויות.
 • במדינה דמוקרטית, לא מנהלים מלחמת חורמה נגד בית המשפט העליון, ואין שאיפה להשתלט עליו ע"י מינוי שופטיו.
 • במדינה דמוקרטית, יש איזונים ובקרות בין הרשויות. השלטון איננו פועל בכל כוחו למינוי שומרי הסף, כאלו שיהיו עושי דברו; ונבחרים שומרי סף בעלי עמוד שדרה ואומץ לב אזרחי, המכירים באחריות העליונה הנגזרת מתפקידם, עומדים על המשמר, ואינם חייבים דבר וחצי דבר למי שמינה אותם.
 • מדינה דמוקרטית איננה מתייחסת ל-20% מאזרחיה כאזרחים מדרגה שנייה ושלישית ומחוקקת חוקי לאום הפוגעים בשוויון ובדמוקרטיה.
 • במדינה דמוקרטית, אין משוא פנים בפני החוק גם לחברי הממשלה.
 • במדינה דמוקרטית, נציגי השלטון אינם צריכים עיתון יומי משלהם שממומן ע"י איילי הון.
 • במדינה דמוקרטית, השלטונות אינם פועלים במרץ להשתלט על ערוצי התקשורת.
 • במדינה דמוקרטית, נבחרי הציבור אינם משתלחים בשלטונות החוק כשזה מגיע לעניינים שאינם נוחים להם.

לא רק החינוך יורד לטמיון, אלא גם הגיבוש החברתי והאחריות ההדדית שאפיינו את המדינה בראשיתה. ביטחונה של המדינה נגזר לא רק מעוצמת חיל האוויר שלה, אלא מחוסנה החברתי ומחוסנה של הדמוקרטיה

כשהדמוקרטיה תתחיל בתהליך שיקום אצלנו, גם החינוך יתחיל לקבל את המיקוד הנדרש ויעלה לראש סדר העדיפויות שלנו. אנו חייבים לדאוג שאכן כך יהיה, אינשאללה!

יחיאל גלבוע הוא אזרח מודאג מאוד מתהליכי ההקצנה, הפילוג, הפערים הכלכליים ההולכים ומתרחבים, ומשחיקת הדמוקרטיה בשנים האחרונות. פעיל שנים רבות בתעשיה הביטחונית והאזרחית בארץ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 995 מילים

ראיון עם מייקל קרניק שכתב וביים את הסרט "משאלה אסורה", אשר במרכזו מפגש טעון בין רב אתיופי-ישראלי לבין יהודי אמריקאי לשיחה על גזענות, אמונה ומשמעות החיים

עוד 696 מילים

טיול לשבת היסטוריה, מיסטיקה ומסתורין מתכנסים יחד בקבר דוד

חוקר מפינלנד ואיש אצולה בריטי הם מי שאחראים לגילוי קבר המלך דוד ● אך לצד תרומתם לארכיאולוגיה המקומית הם גם שדדו אוצרות עתיקים מהאזור ● בעיר דוד אפשר לפגוש כמה ממצאי החפירות שערכו, וכן ניתן לבקר בביתם של ראשוני היהודים שיצאו מחומות העיר העתיקה

עוד 944 מילים

למקרה שפיספסת

על רקע הרוחות החדשות שמנשבות בוושינגטון, הסעודים מנסים להתקרב לאיראן ואנקרה מגששת את דרכה לריאד ● עם ההבנה שלא ייערכו בחירות, חמאס עשוי לנסות להבעיר את הגדה כדי לערער את שלטונו של אבו מאזן ● סעודיה מנסה לקדם את תעשיית האופנה המקומית ● ו-27 שנים מלאו השבוע להסכם קהיר, עליו חתמו רבין וערפאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,089 מילים

הכרעה - מי ניצח ומי אחראי

שיח הסופרים המרתק של ההסטוריון ד"ר עמירם אזוב וד"ר יגאל קיפניס על ספרו החדש של אזוב, "הכרעה", התקיים במסגרת שיחות סופרים של עמותת המרכז למלחמת יום הכיפורים.

אזוב פירסם ספרים קודמים על מלחמת יום הכיפורים, "צליחה", ועל מלחמת העצמאות, "משמר העמק לא תיפול". בספרו החדש, "הכרעה", אזוב עוסק בשאלה מי ניצח במלחמת יום-הכיפורים בחזית הדרום, ומספר על ימי המלחמה האחרונים.

שיח סופרים, ד"ר עמירם אזוב וד"ר יגאל קיפניס, צילום מסך מיוטיוב
שיח סופרים, ד"ר עמירם אזוב וד"ר יגאל קיפניס, צילום מסך מיוטיוב

מי נתן את ההוראה לכבוש את העיר סואץ בסיום המלחמה?

אזוב כותב, שעל פי מחקרו, דיין לא היה האיש שנתן את ההוראה לכבוש את העיר סואץ. זה קצת מזכיר את הטענה שנתניהו לא פועל לעצור את משפטו. יחד עם זאת אזוב מצטט את דיין אומר: "לו נכבשה העיר, היה הדבר מביא לכניעתה של הארמיה השלישית, למרות הערבות האמריקאית".

אזוב כותב, שעפ"י מחקרו, לא דיין הוא שנתן את ההוראה לכיבוש סואץ. זה קצת מזכיר את הטענה שנתניהו לא פועל לעצירת משפטו. יחד עם זאת אזוב מצטט את דיין: "לו נכבשה העיר, היה הדבר מביא לכניעת הארמיה השלישית…"

אזוב כותב שההערה הזו מחברת שלושה מרכיבים בחשיבה של דיין:

 1. הפוטנציאל הגלום בהכנעת העיר.
 2. ביסוס הכרעה צבאית במלחמה.
 3. התמודדות עם הלחץ האמריקאי על המהלכים של ימי המלחמה האחרונים.

דיין חשב שיהיה בכך ביסוס ותמונת ניצחון קבל עם ועולם. האלוף ברן אמר לאחר המלחמה:

"כיום אני מצטער על כך שהמשימה הוטלה ועל שלא התנגדתי לקבלה. מוטב היה שלא לנסות לכבוש את העיר. בעיקר שלא היה בכך לשנות את המצב האסטרטגי".

כלומר כיבוש העיר לא היה יוזמה של ברן.

אזוב כותב שדיין ביקר בחזית הדרום יום קודם, ב-23 באוקטובר. עם שרון דיין דיבר על תוכניתו לכיבוש העיר איסמעאליה. שרון רצה לכבוש את העיר ודיין תמך בתוכניתו. רוח המפקד של שר הבטחון היתה ברורה ונחושה להכריע את המלחמה צבאית וסימלית עם כיבוש הערים המצריות סואץ ואיסמעאיליה.

המטכ"ל לא אישר את התוכנית של שרון לכיבוש איסמעאליה והיא ירדה מהפרק. כשבוע קודם לכן, בביקורו בחזית ברמת הגולן, דיין אמר לרפול שהוא יכול להכנס לדמשק. רפול סירב וביקש הוראה ישירה מהרמטכ"ל.

ההוראה לכבוש את העיר סואץ התקבלה מפיקוד דרום והועברה לברן על ידי סגנו של גונן תת אלוף אורי בן ארי. בן ארי לא ידע להגיד אחרי המלחמה אם ההוראה התקבלה אלחוטית ואם נעשתה קבוצת פקודות מסודרת. ההוראה היתה לטהר את העיר סואץ בתנאי שזה לא יהפוך לקרב סטלניגרד.

שרון רצה לכבוש את איסמעאיליה ודיין תמך בתוכניתו. רוח המפקד היתה ברורה: הכרעת המלחמה צבאית וסמלית עם כיבוש הערים המצריות סואץ ואיסמעאיליה. כשבוע קודם דיין אמר לרפול שהוא יכול להכנס לדמשק

אזוב כותב שראיית האוגדה את קרב סואץ היתה מוטעית מיסודה, בנויה על הנחות שגויות, על בסיס מידע לא  מדוייק ועל תכנון ונוהל קרב שלא הלמו את הנסיבות. התוצאה היתה הרת אסון, כ-80 הרוגים ישראלים ועשרות פצועים ביומה האחרון של המלחמה.

אזוב מצטט הערה משמעותית מאוד של דיין:

"קיסינג'ר אמר שאם היינו מתחילים במלחמה לא היינו מקבלים מסמר אחד מוושינגטון. גם עכשיו קיים לחץ של מדינות הנפט. גם עכשיו קשה להוציא משהו מהפנטגון. יש שם פרו-ערביות שזה לא יאומן".

בתחילת המלחמה דיין רצה לייצר אליבי לישראל שלא אנחנו פתחנו במלחמה למרות הקשיים הצפויים, כדי שנקבל סיוע אמריקאי בהמשך. דיין האמין לקיסינג'ר שהפנטגון עויין את ישראל ושהוא הטוב בידידי ישראל בוושינגטון. דיין אמר שקיסינג'ר הוא "יהודי טוב" אבל הפנטגון פרו-ערבי. דיין כמו גולדה מאיר, רבין, דיניץ ואחרים נפלו בפח הדו-פרצופי של קיסינג'ר.

ב-2 בנובמבר, 73 יום לאחר העימות המריר עם גולדה מאיר הזועמת בוושינגטון, קיסינג'ר ביקש מבכירי הממשל האמריקאי, חברי הועדה לניהול משברים שהוא היה יושב הראש שלה, ה-WSAG, להציג עמדה ברוטלית וקשוחה יותר ממנו לראש הממשלה גולדה מאיר, כדי שהוא יוכל לשחק את האיש הטוב. דיין טעה ביחסו לקיסינג'ר, כמו שטעה בהערכת הכוחות בתחילת המלחמה.

קיסינג'ר וברז'נייב מנעו מישראל הכרעה

אזוב כותב שפועלו ודמותו של קיסינג'ר היו ונשארו שנויים במחלוקת, ושואל האם היה מושיע או נוכל? בעיני הצמרת הישראלית דאז הוא נראה כמושיע, תומך ומגן, אבל אזוב מציין שלא נעלם מעיני הישראלים גם המקל שהחזיק בידו השניה.

התלות של ישראל בארה"ב היתה ברורה. אזוב כותב, שבדיעבד נחשף המשחק המורכב ואולי הכפול שמילא קיסינג'ר. קיסינג'ר נחפז לטוס למוסקבה כבר ב-20 באוקטובר, כשהבין שישראל מתקדמת במערב התעלה ושצבא מצרים בסכנת התמוטטות.

לסגנו סקוקרופט אמר ב-18 באוקטובר שמעמדו של סאדאת בסכנה והמצרים עלולים לתלות אותו. קיסינג'ר וברז'נייב סיכמו במוסקבה ב-21 באוקטובר את תנאי הפסקת האש שתכנס לתוקפה למחרת ב-22 באוקטובר ב-7 בערב. ההחלטה הועברה במועצת הבטחון של האו"ם ללא התייעצות עם ישראל.

קיסינג'ר דרש מגולדה מאיר לאשר את הסכם כפי שהוא ולא איפשר לשנות מילה. בסיום פגישתו עם גולדה מאיר בארץ ב-22 באוקטובר, קיסינג'ר נתן אור ירוק לישראל לשפר עמדות, בזמן שהוא נמצא בטיסת לילה לוושינגטון. קיסינג'ר לא חשב שישראל תכתר את הארמיה השלישית למחרת בפעולה צבאית מהירה שהדהימה אותו, את הרוסים ואת המצרים, לאחר שהפסקת האש במקום הוסכמה.

ההפרה הישראלית שנעשתה באישורו הלא פורמלי של קיסינג'ר הביאה לאיום של ברז'נייב בהתערבות של רוסיה בקרב, ובתגובה אמריקאית לכוננות גרעינית עולמית DEFCON III שעליה הכריז קיסינג'ר ללא ידיעת הנשיא ניקסון. האיום הגרעיני היה בלוף שנבע מהאיום הרוסי שגם הוא לא היה אמיתי. קיסינג'ר וברז'נייב מנעו הכרעה.

דיין אחראי

מי ניצח במלחמת יום הכיפורים? אזוב כותב שלא הושגה הכרעה. צה"ל היה יכול למוטט את הצבא המצרי ולהכניע את הארמיה השלישית, אך מי שמנע זאת היה קיסינג'ר. דיין רצה להשיג הכרעה צבאית למרות הלחץ המסיבי של קיסינג'ר ורצה להמשיך במלחמה מספר ימים נוספים כדי להכניע את הארמיה השלישית.

ההפרה הישראלית הולידה איום בהתערבות רוסית בקרב, ובהכרזת קיסינג'ר על כוננות גרעינית אמריקאית ללא ידיעת ניקסון. האיום הגרעיני היה בלוף שנבע מהאיום הרוסי שגם הוא היה שקרי. קיסינג'ר וברז'נייב מנעו הכרעה

ההרפתקנות הצבאית של דיין היתה בשיאה, ומי שעצר את דיין בצד הישראלי בסיום המלחמה היו רפול בצפון וישראל טל בדרום. הספר "הכרעה" מרתק ומתאר גם את הפן המדיני של המהלכים בסיום המלחמה, אך נראה שעדיין חסר במחקר המלחמה דיון כולל בחלקם ובאחריותם של קיסינג'ר ושל דיין לתוצאות הקשות של מלחמת יום-הכיפורים. קיסינג'ר משך בחוטים מאחורי הקלעים מתחילת המלחמה ועד סופה.

רונן ברגמן שאל את קיסינג'ר בראיון מצולם של עמותת המרכז למלחמת יום כיפור מי ניצח במלחמה? (דקה 52:05). קיסינג'ר ענה שאף צד בעצם לא רצה במלחמה. ברגמן המשיך: אולי אתה ניצחת במלחמה? קיסינג'ר הניד בראשו ואמר שזה היה ניצחון של המדיניות שלו.

דיין אחראי לטעויות הקשות בהערכת הכוחות בתחילת המלחמה, לאי גיוס המילואים ופריסת הכוחות, ולקרב המיותר בסואץ בסיום המלחמה. בכמה פרשיות צבאיות בהן לא ידוע מי נתן את ההוראה, כמו בפרשת "עסק הביש" בשנות החמישים, כמו בהוראה לא לגייס מילואים ולא להזיז כוחות בפתיחת מלחמת יום הכיפורים, וכמו בהוראה לכבוש את העיר סואץ.

התשובה החמקמקה היא שכנראה היו אלה הוראות של דיין.

ועדת אגרנט שהיתה ועדה פוליטית לכל דבר וענין כפי שאמר יאנוש בן-גל גנזה את העדויות שגבתה בעצה אחת עם גולדה מאיר, אבל הפרוטוקולים שנחשפו כ-40 שנים לאחר המלחמה מדברים בעד עצמם. בעיקר הוידוי של דיין בקבינט המלחמה ב-7 באוקטובר ועדות דיין בועדת אגרנט.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,047 מילים
עודכן לפני 9 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מסעות החוצנים בגלקסיה

איך נראים חייזרים? כמו מיסטר ספוק או בסגנון עדות האי.טי? ● הזואולוג אריק קרשנבאום יצא למסע ארוך בנפתולי הנושא המסתורי ● התוצאה היא ספר חדש שמחבר בין מחקרו על שפני סלע בישראל לבין התנהגות של חוצנים ● "מדענים באמת מאמינים שלא רחוק היום בו נגלה חיים בחלל החיצון", הוא אומר, "זה דורש מאיתנו לחשוב על החלל באותו אופן שבו אנחנו חושבים על כדור הארץ" ● ראיון

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השבוע הירוק של הרצליה

הגלובוס הירוק של השבוע מוענק לעיריית הרצליה, אשר יחד עם "אדם טבע ודין" וקבוצת תושבים נחושים הצילו את פארק אפולוניה מתוכניות הבנייה לעת עתה ● הגלובוס השחור הולך צפונה משם, לחיפה, שם שוב פתחו התושבים את החלון למראה המטריד של להבות מתלקחות במתחם בז"ן ● והטיפ: לא צריך מזגן, ברוב הזמן מאוורר תקרה יעשה את העבודה ב-4% האנרגיה

עוד 876 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
יָמִינָה 84

אחרי שהתנחלו בגבעות השומרון, השתלבו במערכות התקשורת והקימו מאחז בכיכר הבימה, האם אנשי הימין הישראלי לוטשים עיניים גם לרשימות היפים והנכונים של פנאי פלוס?

עוד 962 מילים ו-1 תגובות

התחדשו העימותים בהר הבית

לפיד ובנט פגשו את ראשי גוש השינוי במטרה לסכם על ממשלה בשבוע הבא ● גנץ: "רואים אור בקצה המנהרה" ● דרישות ליברמן: ברית זוגיות, הגבלת כהונה לרה"מ וביטול חוק המרכולים ● דרעי מזהיר ש"בממשלת השמאל" יירמסו ערכי יהדות ושמרנות ● סמוטריץ' תוקף את בנט שמחזיר את השמאל לשלטון אחרי עשרים שנה

עוד 45 עדכונים

כולם מדברים על שיקלי, אף אחד לא מדבר על הנדל ● האם בנט וסער מתאמים נאומים? ● ראשי המפלגות חייבים לנו תשובה על הצהרות ההון שלהם ● תפקיד יו"ר ועדת הכספים הופך לרגיש במיוחד ● ניצן הורוביץ לא מאמין שזה קורה לו ● והאם תהיה לנו יושבת ראש הכנסת לראשונה מאז דליה איציק? ● 7 הערות על המו"מ הקואליציוני במחנה השינוי

עוד 957 מילים ו-5 תגובות

ישראל ואתגר האפרטהייד

שבוע לאחר פרסום הדוח החריף של "משמר זכויות האדם" על מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים, ברור יותר ויותר שלא ניתן פשוט לפטור אותו בביטול ● אולם במקום להסתכל על המסמך כאיום מוחלט על עצם קיומה של ישראל, מוטב שאזרחים שאכפת להם מהמדינה, מהמסגרת המוסרית שלה ומיכולת הקיום שלה בעתיד, יראו בפרסומו אות אזהרה המחייב אותם לבצע הערכה מחודשת ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הבעיה עם הדו"ח הזה היא שאחד ממחבריו, עומר שאקיר, אינו רק משקיף מהצד שמציין עובדות, אלא תומך במדינה דו-לאומית שתחליף את ישראל באופן מהותי. In 2008-2010, Shakir was a Masters Student at ... המשך קריאה

הבעיה עם הדו"ח הזה היא שאחד ממחבריו, עומר שאקיר, אינו רק משקיף מהצד שמציין עובדות, אלא תומך במדינה דו-לאומית שתחליף את ישראל באופן מהותי.

In 2008-2010, Shakir was a Masters Student at Georgetown University. In 2010, he participated in UC Irvine’s Muslim Student Union’s Israel Apartheid Week, giving a presentation titled “Apartheid IsReal.” In his talk, he called for abandoning the two-state model as a way to eliminate Israel as the Jewish state: “Ehud Olmert is telling us where we need to go….that ‘If the day comes when the two-state solution collapses and we face a South African style struggle for equal voting rights, then as soon as that happens, the State of Israel is finished’” (emphasis added).

Shakir further called on the Palestinian Authority (PA) to end its goal of “self-determination,” a euphemism for promoting the replacement of a Jewish State with a binational state. He also rejected the idea of a negotiated solution to the conflict, saying that negotiations “will do nothing but institutionalize injustice.” Shakir also used the UC Irvine event as a platform for promoting BDS, extolling it as “a way that each of us in this room can exercise their own form of pressure to end that unjust system and to embrace a vision for a better future.”

אם כך, נעמי חזן לא שותפה למטרתו וחשוב לציין זאת. על העובדות שמדווחות ע"י ארגונים ישראליים כמו בצלם ויש דין קשה לערער, ואסור להתעלם מהן. אבל הדרך הדיפלומטית היא בעיקר אינטרס שלנו כי פעילי ה-BDS מעדיפים שייכפה עלינו פתרון. באופן אבסורדי, הימין הישראלי הקיצוני משרת אותם.

alandforall.org

לאורך כל ההיסטוריה שלנו היהודים עסקו בהפרדה, בין אם מרצון או מכפייה, איכשהו תמיד נוצר מצב שהיהודים מתבדלים מסביבתם. לפיכך, לא צריך להיות מופתעים שהיהודים מנסים משתמשים בשיטות דומות, רק ... המשך קריאה

לאורך כל ההיסטוריה שלנו היהודים עסקו בהפרדה, בין אם מרצון או מכפייה, איכשהו תמיד נוצר מצב שהיהודים מתבדלים מסביבתם. לפיכך, לא צריך להיות מופתעים שהיהודים מנסים משתמשים בשיטות דומות, רק הפעם מהצד המדכא של המשוואה (כי במקרה כעת ידינו על העליונה), במקום מהצד המדוכא. באופן כללי, התחושה היא ש-5000 שנה ולא למדנו כלום, אנחנו מתעקשים לחזור על אותו טעויות ולהתעלם מהמציאות, הכל באצטלת שם שמיים. המטרה כבר מזמן אבדה (להיות עם חופשי בארצנו) והוחלפה בתאוות שררה, כח, כבוד וכסף. מה שהכי עצוב זה, שזה מה שתמיד קורה, כל פעם מחדש, ושאנחנו כבר יודעים גם כיצד זה תמיד מסתיים, ובכל זאת, תועים.

עוד 1,128 מילים ו-2 תגובות

קריאה לעזרה מסרייבו

שיעורי התמותה מקורונה בבוסניה והרצגובינה הם מהגבוהים באירופה; הממשלה כשלה בהשגה של אספקת חיסונים, ואלפים מפגינים ברחובות ● חמישה אחוזים מהקהילה היהודית הקטנה נמחקו כתוצאה מהנגיף, ביניהם שורדי שואה ● פיליפ וינר, האיש שהביא לדין את פושעי מלחמת בוסניה, ומנסה לסייע ליהודים שם: "מה שקורה הוא מחזה אימים"

עוד 761 מילים

ילד שמתעורר בלילה בצרחות אימה, "דורכים עלי!" ● אנשי הצלה שראו לראשונה אנשים מתים מול עיניהם ללא יכולת לסייע להם ● תלמידי ישיבות שמתמודדים עם אשמת ניצולים ● 45 בני אדם מתו באסון בהר מירון וכ-150 נפצעו - אבל אלפים בחברה החרדית סובלים כעת מחרדה ופוסט טראומה ● שירותי בריאות הנפש והפסיכולוגיה מתחילה לקבל לגיטימיות, אבל למדינה אין מספיק כוח אדם

עוד 1,679 מילים

לפיד נאם לראשונה מקבלת המנדט: כעסנו ושנאנו מספיק

דיווח: בנט רוצה לסיים את המו״מ עם לפיד תוך שבוע ● נתניהו: בנט ושקד ביצעו את הונאת הבחירות הגדולה בתולדות המדינה ● שיקלי: המהלך של בנט מעוות ● דרעי, גפני וליצמן לבנט: ממשלת ימין תקום אם תבוא איתנו ● עידית סילמן מימינה לנתניהו: מעוניינת בעצירת הכאוס שיצרת ● ניר אורבך: דרך בנט היא הנכונה ● עימותים בשייח׳ ג׳ארח לאחר שבן גביר העביר לשם את לשכתו

עוד 44 עדכונים

השינויים שהוכנסו בחוק יסוד הממשלה לפני כשנה, במטרה לאפשר את הקמת ממשלת החילופים הפריטטית בראשות נתניהו וגנץ, נראו במבט ראשון כאילו מישהו החליט להתנקש בשיטת המשטר הישראלית ● אלא שבחלוף הזמן, הפך הכלי הקרוי "ממשלת חילופים" לעובדה מוגמרת ולאופציה לגיטימית שדווקא מסייעת כעת במו"מ על הקמת ממשלה חדשה, העתידה להוציא את נתניהו מבלפור ● פרשנות

עוד 841 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה