בממשלת השינוי שתקום

נפתלי בנט (מימין) ויאיר לפיד ביום השבעתם לחברי כנסת באולם המליאה, 5 בפברואר 2013 (צילום: AP Photo/Uriel Sinai, Pool)
AP Photo/Uriel Sinai, Pool
נפתלי בנט (מימין) ויאיר לפיד ביום השבעתם לחברי כנסת באולם המליאה, 5 בפברואר 2013

ירושלים בוערת: יותר מ-50 פלסטינים פצועים. 4 שוטרים פצועים. שוטר זרק רימון הלם על תושבים. גברים. נשים. ילדים. מדובר בנוהל שקיים בגדה. נוהל שחוזר על עצמו. נוהל מחריד. רימון הלם נורה גם לתוך מסגד אל אקצא, בין קהל מתפללים. בירושלים קיים משטר אפרטהייד. אין מילה אחרת. שייח ג'ראח היא ביטוי מובהק לכך.

אין צורך לומר שממשלי נתניהו העמיקו את האפרטהייד בגדה ובירושלים המזרחית. אין צורך לומר שממשל בנט-סער לא ישנה זאת. מאידך, יהיו שם גם מיכאלי-הורוביץ. ונדמה לי שגם לפיד-גנץ מבינים היטב עד כמה קל להבעיר ועד כמה קשה לכבות.

ממשלי נתניהו העמיקו את האפרטהייד בגדה ובירושלים המזרחית. ממשל בנט סער לא ישנה זאת. מאידך, יהיו שם גם מיכאלי והורוביץ. ונדמה לי שגם לפיד וגנץ מבינים היטב כמה קל להבעיר וכמה קשה לכבות

במידה שתקום ממשלת השינוי, יהיו נושאים בלתי פתירים: המענה לאפשרות פתיחת חקירת פשעי המלחמה הנטענים מצד ישראל וחמאס. הצורך לקטוע את המשטר הצבאי ומשטר האפרטהייד בגדה. השוויון האזרחי המקיף שזכאים לו האזרחים הערבים. השוויון האזרחי המקיף שזכאים לו הלהט"בים. הצורך לפורר את הקשר הרקוב בין הדת למדינה – קשר שפוגע בזכויות יסוד מחד, ומבזה את הדת מאידך. הצורך לחולל שינוי עומק סוציאל-דמוקרטי לאחר שנות חורבן מדינת הרווחה. הצורך בחוקי דיור ציבורי ובקטיעת מעגל הרחבת הפערים ושאיבת הכסף מעניים לטובת בעלי נכסים.

ועוד: הצורך להיאבק לעומק בתופעת הפגיעות המיניות. הצורך להעניק שוויון הזדמנויות (או לפחות להתחיל להתקרב לכך. הפערים עצומים. בלתי נסבלים). הצורך לסייע לציבור החרדי להיגמל מהריקבון והסבל שכפו עליו הנהגה חרדית מופקרת בגיבוי ראש ממשלת בלהות. הצורך להיאבק בצורה מקיפה, שיטתית, מעמיקה וכואבת בפשיעה ביישובים הערבים. הצורך במערך תחבורה ציבורית.

הצורך במערך בריאות ציבורית משוקם (תנחשו מי אחת השיאניות בתחום ההוצאה הפרטית על רפואה? נכון. ישראל. זו שגם ממוקמת בתחתית טבלת ההוצאה הציבורית – מטעם המדינה – בתחום הרפואה. ותנחשו מי הוביל את מבצע החיסון המפעים נגד קורונה? נכון. מערך קופות החולים), הצורך לבלום את קריסת מערך הרווחה. הצורך להבטיח תעסוקה הוגנת לכל.

הצורך להפסיק את גזילת משאבי הטבע. הצורך לכונן מערכת מיסוי שאינה חונקת את העצמאים בפרט ואת העובדים בכלל, ומאידך מפסיקה להעניק פטור מוחלט, מקומם ובלתי נסבל ממס ירושה על עשירים. והחובה לכונן מהפכה בתחום חלוקת הקרקעות והארנונה.

הצורך במערכת משפט עצמאית, חזקה ומבוקרת היטב. ביקורת חיונית ושינויי עומק (אלוהים יודע עד כמה המערכת הזו זקוקה לכך) תוך קטיעת המתקפה המתלהמת והכוזבת מבית מדרשו של ארגון הפשע שהשתלט על המדינה.

אבל יהיו מספר נושאים שניתן יהיה להתחיל (אולי) לרפא: שיח בלתי רעיל. מנהיגות שאינה משועבדת לנכלוליות רעילה ומניפולציות שקריות. מנהיגות שאינה משעבדת את אזרחי המדינה לצרכים נרקיסיסטיים של נאשם מושחת ורקוב. שירות ציבורי מתפקד. שומרי סף עצמאיים. משטרה בלתי פוליטית. פרקליט מדינה, מנכ"ל משרד המשפטים ויועץ משפטי עצמאי לממשלה. מנכ"ל משרד רה"מ שאינו גם מזכיר הממשלה. מינויים ענייניים בשירות הציבורי ולא עוד מינויי נאמנות מחפירים. מי יודע? אולי אפילו ראש מוסד וראש מל"ל שמחויבים לאינטרס הציבורי בלבד.

אבל יהיו נושאים שניתן יהיה להתחיל (אולי) לרפא: שיח בלתי רעיל. מנהיגות שאינה משועבדת למניפולציות שקריות. מנהיגות שאינה משעבדת את אזרחי המדינה לצרכים נרקיסיסטיים של נאשם מושחת

ומעל הכל: ראש הממשלה לא יהיה נאשם בפלילים שמצוי כל הזמן בניגוד עניינים בלתי נסבל בין האינטרס האישי שלו לחמוק ממשפט וכלא לבין האינטרס הציבורי והאזרחי. האינטרס שלנו.

ראש ממשלה שאינו משתלט על התקשורת באופן פלילי תוך הפחדה מאפיונרית של עיתונות עצמאית ושתילת דוברים-עסקנים מבישים ביומן הערב של גלי צה"ל. ראש ממשלה שלא עומד לרשותו חינמון ממומן במיליארדים בידי שוגר-דדי מארצות הברית.

ראש ממשלה שאינו פועל מתוך הפרנויות שלו ומתוך גחמות בני משפחה שנגדיר אותם בנימוס כאנשים לא מאד רגועים. אתם יודעים מה? אפילו ראש ממשלה שרעייתו לא מטילה טרור על עשרות גברים ונשים במעון ברחוב בלפור. המעון של כולנו. לא המעון של משפחת נתניהו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 573 מילים ו-1 תגובות
סגירה