חברי הליכוד עומדים סביב בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, לפני פתיחת משפטו, ב-24 במאי 2020חברי הליכוד עומדים סביב בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, לפני פתיחת משפטו, ב-24 במאי 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
אז מה השתנה, ומה למדנו, במלאת שנה למשפט נתניהו?

כבר שנה, לא הרגשנו כמעט

פרשנות

מחר בבוקר, כשתתחדש החקירה הנגדית של אילן ישועה, תמלא בדיוק שנה לפתיחת משפטו של ראש הממשלה ● שנה שבה נתניהו וסנגוריו ניהלו קרבות התשה עם התביעה בניסיון לעכב את התהליך ● שנה שבה ראש הממשלה וסביבתו ניהלו קרב ציבורי-פוליטי על חשבון רשויות אכיפת החוק ● מה שבטוח, אם המשפט יימשך בקצב הנוכחי, כל הנאשמים ימותו בשיבה טובה לפני שיגיע שלב הסיכומים

ההמולה הן מחוץ לבניין בית המשפט המחוזי בירושלים והן בתוכו הייתה רבה. עיתונאים, צלמים וצוותי שידור, סקרנים, מפגינים מכל הצדדים, אנשי משמר בתי המשפט ואנשי היחידה לאבטחת אישים של השב"כ הקימו מהומה גדולה.

בסופו של דבר נסגרה דלת אולם המשפט בקומה השלישית, רגע אחרי שהנאשם מספר אחת, בנימין נתניהו, נתפס בעדשת מצלמתו של אחד הצלמים, כשהוא מגניב מבט לאחור וברקע שלושת השופטים שכבר נכנסו לאולם.

עו"ד מיכה פטמן – מי זוכר שלמשך כמה דקות הוא היה סנגורו הראשי של נתניהו – קם על רגליו ואמר לשופטים: "הנאשם קרא את כתב האישום והוא מבין אותו". ראש ההרכב, השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, לא הסתפקה בדבריו של פטמן, ופנתה לנתניהו עצמו. "אני מאשר", אמר נתניהו לשופטים, "קראתי את כתב האישום והבנתי את תוכנו".

ראש ההרכב, השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, לא הסתפקה בדבריו של פטמן, ופנתה לנתניהו עצמו. "אני מאשר", אמר נתניהו לשופטים, "קראתי את כתב האישום והבנתי את תוכנו

כל זה קרה לפני שנה תמימה. מחר (שני) בבוקר, כשהשופטים ייכנסו לאולם כדי לפתוח את היום ה-14 של עדותו של אילן ישועה, העד הראשון במשפט, תמלא בדיוק שנה לפתיחת משפטו של ראש הממשלה. המשפט עודנו רחוק מאוד מסיומו וזו בוודאי לא עת לסיכומים, אבל לרגל המעמד, הנה כמה מסקנות ביניים מההליך המשפטי התקדימי.

עו"ד מיכה פכטמן ובנימין נתניהו עומדים, התובעת ליאת בן-ארי (משמאל) יושבת מול השופטים ברגע פתיחת משפטו של ראש הממשלה בבית המשפט המחוזי בירושלים, 24 במאי 2020 (צילום: Amit Shabi/POOL)
עו"ד מיכה פכטמן ובנימין נתניהו עומדים, התובעת ליאת בן-ארי (משמאל) יושבת מול השופטים ברגע פתיחת משפטו של ראש הממשלה בבית המשפט המחוזי בירושלים, 24 במאי 2020 (צילום: Amit Shabi/POOL)

1

נבחר ציבור בכיר הנתפס בביצוע עבירות פליליות, ובפרט עבירות מתחום השחיתות השלטונית וטוהר המידות, אמור להתבייש עד עמקי נשמתו. גם סיכוייו בשדה הפוליטי אמורים להיפגע באופן בלתי הפיך. כאשר החשדות מגובים בראיות והחקירה הופכת לכתב אישום, הוא אמור להבין ששמו הוכתם ללא תקנה.

לא כך בנימין נתניהו, המתעקש להיאבק לא רק בפרקליטות, ביועץ המשפטי ובמערכת אכיפת החוק כולה, אלא גם בכתם התדמיתי שדבק בו. הוא עושה מאמצים עילאיים לשכנע את ציבור תומכיו כי הקלון אינו שלו, אלא של כלל החוקרים, הפרקליטים והשופטים.

הדוגמה הקיצונית ביותר לכך הייתה ה"נאום לאומה" שבחר לשאת בשידור חי ממסדרון בית המשפט, מאחורי פודיום מאולתר שמאבטחיו טרחו והביאו מבעוד מועד ממשרד ראש הממשלה, תוך שכמה מהפוליטיקאים חסרי החוליות ממפלגתו – אסנת מארק, אמיר אוחנה, יואב גלנט, מירי רגב ואחרים – מתגודדים סביבו.

"אני עומד היום למשפט שהוא ניסיון לסכל את רצון העם, ניסיון להפיל אותי ואת מחנה הימין", הוא אמר בלי למצמץ, "גורמים במשטרה ובפרקליטות חברו יחד לעיתוני השמאל כדי לתפור לי תיקים מופרכים והזויים".

הרגע הזה סימל יותר מכל רגע אחר, את המאבק הסמוי שנתניהו מנהל עם שופטיו, בשאלה מי בעצם שולט בהליך המשפטי. השתלטות אנשי שב"כ על מסדרונות בית המשפט, צילומם של השרים באולם ריק סמוך כשהם עומדים על הספסלים, והשתלחות ראש הממשלה במערכת המשפט בשידור חי ממסדרון בית המשפט – כל אלה הדהדו בחוזקה את המסר של נתניהו, כי הוא זה שמנהל את העסק, לא השופטים.

השתלטות אנשי שב"כ על מסדרונות בית המשפט והשתלחות ראש הממשלה במערכת המשפט בשידור חי ממסדרון בית המשפט – כל אלה הדהדו בחוזקה את המסר של נתניהו, כי הוא זה שמנהל את העסק, לא השופטים

בהמשך הדרך, השופטים החלו בניסיון להשליט את מרותם ולהרגיל את הנאשמים וסנגוריהם לציית גם להחלטות שאינן לרוחם. כך בהחלטתם לחייב את נתניהו להתייצב לדיון הפתיחה במשפט, וכן לנאום הפתיחה של התובעת, עו"ד ליאת בן-ארי, בפתח שלב ההוכחות. אבל המאבק על השליטה במשפט ראש הממשלה עודנו מתנהל.

2

לפחות בכל מה שנוגע לקצב התנהלות המשפט, בשלב הנוכחי ידו של נתניהו באופן מובהק על העליונה. המשפט היה אמור להיפתח במרץ 2020, אך עקב התפרצות מגפת הקורונה והחלטתו השערורייתית של שר המשפטים דאז אמיר אוחנה להכריז על מצב חירום מיוחד בבתי המשפט, נדחתה הפתיחה בחודשיים.

אחר כך הסכימו השופטים להעניק לסנגורים חודשים ארוכים להתווכח על היקף חומרי החקירה שיקבלו לעיונם, ואף לדחות שוב את המשפט בשל סגר נוסף; ובסופו של דבר בחרו השופטים להתחיל את שמיעת העדים רק לאחר הבחירות לכנסת, ובכך שירתו את מטרתו של נתניהו להעלים את משפטו ממערכת הבחירות.

בנימין נתניהו ופרקליטיו עמית חדד ובעז בן צור בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
בנימין נתניהו ופרקליטיו עמית חדד ובעז בן צור בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)

השופטים בחרו לנקוט אורך רוח מופלג כלפי הנאשם, ולהיענות לדרישות התקיפות מצד סנגוריהם של הנאשמים לקבל עוד ועוד זמן, ולמתוח את ההליך על פני תקופה ארוכה ככל האפשר.

את הגישה הזו אפשר לפרש בשתי דרכים: האחת, היא רצון להימנע מעימותים ולהסתכן בהפניית האשמות כלפיהם בזירה הציבורית והפוליטית. השנייה, היא שהשופטים מבקשים להקפיד על כלל זכויות הנאשמים, בדיוק כדי שלא ניתן יהיה להעלות כל טענה כלפיהם לכשיגיע מועד הכרעת הדין, גם אם זו תהיה מפליגה בחומרתה כלפי נתניהו ויתר הנאשמים.

התוצאה היא ששנה לאחר תחילת המשפט, עדיין לא הסתיימה חקירתו הנגדית של עד התביעה הראשון. ברשימת עדי התביעה רשומים מאות עדים; מספר עדי ההגנה עדיין לא ידוע. אם המשפט יימשך בקצב הנוכחי, הוא כנראה לעולם לא יגיע לסיומו: כלל הנאשמים ימותו בשיבה טובה לפני שיגיע שלב הסיכומים.

ברשימת עדי התביעה רשומים מאות עדים; מספר עדי ההגנה עדיין לא ידוע. אם המשפט יימשך בקצב הנוכחי, הוא כנראה לעולם לא יגיע לסיומו: כלל הנאשמים ימותו בשיבה טובה לפני שיגיע שלב הסיכומים

עם כל רצונם של השופטים לאפשר לסנגורים את מרחב התמרון המרבי, נדרשת כאן החלפת דיסקט ביחס למתכונת ניהול המשפט.

שופטי נתניהו – עודד שחם (מימין), רבקה פרידמן פלדמן ומשה בר-עם, בבית המשפט המחוזי ירושלים, ב-24 במאי 2020 (צילום: Amit Shabi/POOL)
שופטי נתניהו – עודד שחם (מימין), רבקה פרידמן פלדמן ומשה בר-עם, בבית המשפט המחוזי ירושלים, ב-24 במאי 2020 (צילום: Amit Shabi/POOL)

3

אף שההליך המשפטי עודנו בשלביו הראשונים, רשימת עורכי הדין שזכו לייצג את נתניהו במשפטו עד עתה אינה קצרה: מיכה פטמן, יוסי שגב, יוסי אשכנזי, עמית חדד, בעז בן צור. וזה עוד רק בשלב המשפט.

בשלבים הקודמים היו שם, כאורחים לרגע, קרן שפירא אטינגר, אייל כהן, נבות תל-צור, טל שפירא, פיני רובין, ירון קוסטליץ, רם כספי ויעקב וינרוט. משלב מסוים התייצב הייצוג, והמושכות נתונות בידיהם של חדד ובן צור.

עורכי הדין אולי באו והלכו, אך הקו התוקפני כלפי התביעה נותר יציב. הסנגורים אינם בוחלים בשום אמצעי, בין אם בתוך כותלי בית המשפט או מחוצה לו, כדי לשרת את רצונו של הלקוח.

עורכי הדין באו והלכו, אך הקו התוקפני כלפי התביעה נותר יציב. הסנגורים אינם בוחלים בשום אמצעי, בין אם בתוך כותלי בית המשפט או מחוצה לו, כדי לשרת את רצונו של הלקוח

לעתים לא ברור אם השירות הוא משפטי או אחר: הסנגורים פרסמו כמה וכמה סרטונים והודעות לעיתונות, שבהם תקפו בלשון לא מקובלת את הפרקליטות והיועץ המשפטי, באופן שנראה כתואם את האינטרסים הפוליטיים של נתניהו, פחות את אלה המשפטיים.

הקו הבלתי-מתפשר ניכר היטב גם במסגרת ההליך המשפטי: סנגוריו של נתניהו הגישו בקשה לביטול כתב האישום מטעמי חסינות, לאחר שסוגיית חסינותו טופלה בכנסת והביאה לעיכוב של כמה חודשים בהגשת כתב האישום לבית המשפט.

אחר כך הם הגישו בקשה לביטול כתב האישום בשל פגמים בניסוחו; וכן בקשה לביטול כתב האישום בשל היעדר אישור כדין של היועץ המשפטי לממשלה לפתיחה בחקירות נגד נתניהו.

כל הבקשות נדחו, אך בחלק מהמקרים השופטים מתחו ביקורת על התביעה בהיבטים פרוצדורליים שונים.

4

התביעה בחרה לפתוח את שלב העדויות עם העד המרכזי בתיק 4000 – מנכ"ל "וואלה!" לשעבר, אילן ישועה. חקירתו הנגדית עדיין לא הסתיימה, והוא טרם נחקר על ידי סנגוריו של נתניהו, אך ניתן לומר כי עד כה ישועה סיפק לפרקליטות את הסחורה.

המנכ"ל לשעבר של "וואלה!", אילן ישועה, בבית המשפט המחוזי בירושלים, 4 במאי 2021 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
המנכ"ל לשעבר של "וואלה!", אילן ישועה, בבית המשפט המחוזי בירושלים, 4 במאי 2021 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

עדותו נראית סדורה, קוהרנטית וכנה – ישועה נכון היה להודות גם בעובדות שאינן נוחות לו והמציגות אותו באור בלתי מחמיא. בקיצור, עדות מפלילה וקטלנית מבחינת הנאשמים.

עדותו נראית סדורה, קוהרנטית וכנה – ישועה נכון היה להודות גם בעובדות שאינן נוחות לו והמציגות אותו באור בלתי מחמיא. בקיצור, עדות מפלילה וקטלנית מבחינת הנאשמים

סנגוריהם של בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, ניסו להוציא את ישועה משיווי משקלו, אך נראה שכשלו במשימתם העיקרית, שהיא להציגו כעד אינטרסנט ובלתי מהימן, שלא ניתן לבסס על עדותו ממצאים מרשיעים.

משימת סנגוריו של נתניהו תהיה דומה, אך מלבד התכלית הכללית של הצגתו כמי שבא למלט את עצמו באמצעות הפללת אחרים, הם צפויים להדגיש במסגרת החקירה הנגדית שיערכו לו היבט נוסף הנוגע לנאשם נתניהו:

מאחר שישועה לא עמד בקשר ישיר עם נתניהו לאורך כל התקופה הרלוונטית להטיית הסיקור בוואלה, אין בעדותו כדי לספק ראיה ישירה על מעשיו של נתניהו, ובוודאי שלא על המחשבה הפלילית שנלוותה להם. הישג מבחינתם יהיה, לפיכך, שעדותו של ישועה מסבכת מאוד את בני הזוג אלוביץ' אך אינה מזיקה לנתניהו.

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט המחוזי בירושלים, 18 במאי 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט המחוזי בירושלים, 18 במאי 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

גם אם ישיגו את היעד השאפתני הזה, הדרך כידוע עוד ארוכה. לא רק במובן שצפויים בהמשך עדים רבים, שיעידו ישירות על מהלכיו ודבריו של הנאשם מספר אחת.

אלא גם שככל שהנאשמים הנוספים במשפט יבינו את עומק הסתבכותם, כך גדלה הסבירות שיחליטו לפתוח את הפה – תרחיש המזכיר את החלטתה המאוחרת של שולה זקן למסור עדות מפלילה נגד אולמרט, לאחר שהבינה במהלך משפט הולילנד כי צפויות לה שנות מאסר ממושכות.

ככל שהנאשמים הנוספים במשפט יבינו את עומק הסתבכותם, כך גדלה הסבירות שיחליטו לפתוח את הפה – תרחיש המזכיר את החלטתה המאוחרת של שולה זקן למסור עדות מפלילה נגד אולמרט במשפט הולילנד

5

את ההליך המשפטי נגדו החל נתניהו בתפקיד ראש הממשלה. עד עתה – על אף שרשרת של מערכות בחירות, משברים פוליטיים, ממשלת חילופים שקמה ונפלה, מגפת קורונה ומבצע צבאי – הוא עדיין יושב בלשכת ראש הממשלה ובמעון הרשמי בבלפור.

השאלה היא מה יקרה קודם: תסתיים כהונתו כראש הממשלה, או יסתיים משפטו? התשובה לכך תלויה בהתפתחויות במערכת הפוליטית, שאותן קשה מאוד לצפות; והיא תלויה גם בהתפתחויות בהליכי המשפט, המסוקר מקרוב על ידי כלי התקשורת, עד לרמת דיווחים וציוצים בזמן אמת על כל הנאמר באולם.

בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)

ברור, אפוא, שיש זיקה של השפעה הדדית בין ההתפתחויות הפוליטיות לבין אלה המשפטיות.

מלכתחילה נתניהו ניסה להימלט ממשפטו, על ידי טענת חסינות. בהמשך התעוררו יוזמות שונות ומשונות שלכולן אמורה להיות השלכה על נכונותה של התביעה להמשיך ולנהל את משפט נתניהו.

יוזמות אלו כללו מינוי ממלאי מקום לפרקליט המדינה, יוזמה לחוקק "חוק צרפתי", רעיונות בדבר בחירת נתניהו לנשיא המדינה, ועוד. ומנגד, הטענות, שנדחו בינתיים, כי עצם ניהול משפט נגדו מהווה עילה להכרזה על נבצרותו מתפקיד ראש הממשלה.

כל עוד נתניהו ממשיך לכהן כראש הממשלה, היוזמות הללו ימשיכו להתעורר, בוודאי לנוכח המהלכים לבחירת היועץ המשפטי לממשלה הבא, הצפויים להתקיים בחודשים הקרובים. קרב האיתנים בין מדינת ישראל לבין העומד בראשה ימשיך, לפי שעה, להתנהל תחת ענני קרב.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
התביעה צריכה לוותר על חלד מהעדים, כהחלטה אסטרטגית. אין צדק בניהול משפט לאורך שנים, גם אח כל הנאמר על ידי הפרקליטות אמת. עדיף לקחת עניין אחד ולתת בראש בעוצמה, אבל בזמן סביר. אולמרט נכנס ... המשך קריאה

התביעה צריכה לוותר על חלד מהעדים, כהחלטה אסטרטגית. אין צדק בניהול משפט לאורך שנים, גם אח כל הנאמר על ידי הפרקליטות אמת. עדיף לקחת עניין אחד ולתת בראש בעוצמה, אבל בזמן סביר. אולמרט נכנס לכלא על 60000 ש״ח.

עוד 1,477 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 21 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שקרניות עם סגנון

הסופרת ג'ולי קלאם נדהמה במשך שנים לשמוע את הסיפורים המרהיבים על קרובות משפחתה, האחיות מוריס ● רק שאז התברר לה שתשעים אחוז מהסיפורים על  המיליונריות המשונות היו כזבים גמורים ● היא יצאה למסע חובק עולם כדי לגלות את האמת, שנחשפת בספרה החדש ● "ככל שמצאתי יותר מידע סותר כך הערצתי אותן יותר"

עוד 917 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

"הרגשנו שמתחילה מהפכה"

"בערב זה נשיר שירים של משוררים", פתחה חנה מרון את ערב שירי המשוררים הראשון של גלי צה"ל בדיוק לפני 50 שנה, "וכל משאלתנו היא לנסות ולהפגיש שירים טובים עם הזמרה הטובה ועם הקהל" ● וזו בדיוק הייתה המטרה של מפקד גל"צ אז יצחק לבני: ליצור מהפכה תרבותית שתחנך ותעלה את רמת הזמרה באותה תקופה ● ולמרות הרוח הסובייטית, המהפכה הצליחה מעל למשוער

עוד 3,074 מילים

הוא עזב את גרמניה בדיוק ביום הולדתו החמישים של היטלר, והיה משוכנע שהחגיגה היא לכבודו ● ירה טילים עם צלבי קרס במלחמת השחרור, והתגייס למלחמה בקוריאה ● ואחרי הכול, פנה לקריירה תקשורתית משגשגת ● אחרי שבעה עשורים במקצוע ושלוש מלחמות, העיתונאי האמריקאי טום טוגנד ממשיך לכתוב גם בגיל 96

עוד 1,403 מילים

השפעת הפילוסופיה של פרס על חיי ותפיסותיי - חלק ב'

הפעם הבאה שבה הייתה לי הזכות לעבוד עם פרס היתה בתקופת כהונתו כנשיא. שימשתי כקונסול כללי בניו אינגלנד והרגשתי באותה תקופה שאני בשיא הקריירה ולגמרי בהגשמה עצמית של הייעוד שלי כדיפלומט. תחושת ההגשמה האישית שלי הגיעה לסיומה ב"חריקת בלמים" כאשר ממשלת נתניהו עלתה לשלטון ב-2009.

כשפרס כיהן כנשיא, שימשתי כקונסול כללי בניו אינגלנד והרגשתי בשיא הקריירה ובהגשמה עצמית של ייעודי כדיפלומט. תחושת שהסתיימה ב"חריקת בלמים" כשממשלת נתניהו עלתה לשלטון ב-2009

ייצוג מדיניות החוץ של הממשלה החדשה הפך להיות מאתגר עבורי. במטרה להשפיע מבפנים על המערכת שלחתי מסמך פנימי שביקר את האופן שבו הממשלה שלנו מתנהלת מול ממשל אובמה. המסמך הודלף לתקשורת הישראלית ואני ננזפתי פומבית על ידי שר החוץ.

אחרי האירוע הזה חזרתי לישראל מבוסטון מדוכדך, מודע לעובדה שאף תפקיד משמעותי אינו ממתין לי במשרד החוץ של הממשלה דאז ובידיעה שלא אוכל במצפון נקי להמשיך לשמש עובד ציבור עבור ממשלה שבעיני הובילה את ישראל לכיוון הלא נכון.

כשחשבתי שהקריירה הדיפלומטית שלי הגיעה למבוי סתום, קיבלתי פנייה ממנכ"לית בית הנשיא אפרת דובדבני, שעודדה אותי להגיש מועמדות לתפקיד יועץ מדיני לנשיא שמעון פרס.

קיבלתי את התפקיד וחיי שוב השתנו. מכיוון שאף דלת מעולם לא הייתה סגורה בפני שמעון פרס, והיות שכל מנהיגי העולם ביקשו ללמוד מנסיונו וחוכמתו, הייתה לי זכות גדולה לפגוש לצדו, בתפקידי כיועצו המדיני, כמעט את כל המנהיגים.ות המובילים בעולם. כיהנתי בתפקיד זה במהלך שלוש השנים האחרונות שלו בנשיאות וכך זכיתי לראות עולם ולהשתתף בפגישות מרתקות מאין כמותן.

היכולת של פרס לבנות גשרים, גם בין אלה שהאינטרסים שלהם מנוגדים, נשענה גם על האופטימיות הבלתי נדלית שלו. הוא נהג לומר שאופטימיים ופסימיים מתים באותה הדרך אבל הם חיים באופן מאוד שונה. להיות אופטימי, לדבריו, זה לחיות חיים בריאים ומהנים יותר אבל גם יותר קונסטרוקטיביים. פרס הגיע כל יום לעבודה מלא אנרגיה בזכות האופטימיות שלו' שבפני עצמה יכולה הייתה לגרום לדברים לקרות. למדתי ממנו שאופטימיות היא לא רק דרך לראות את העולם אלא גם דרך להשפיע על העולם.

במטרה להשפיע מבפנים על המערכת שלחתי מסמך פנימי שביקר את האופן שבו הממשלה שלנו מתנהלת מול ממשל אובמה. המסמך הודלף לתקשורת הישראלית ואני ננזפתי פומבית על ידי שר החוץ

לפרס היה ברור שנבואה המגשימה את עצמה היא תופעה נפוצה ביותר, ולכן הפסימיים מובילים לתוצאות אליהן ציפו. גם זה שיעור שלמדתי במהלך הקריירה הדיפלומטית שלי. כאשר אנחנו אומרים שאין לנו פרטנר לשלום, אנחנו מתנהגים באופן שמחליש את הפרטנר וכך מוכיחים לכאורה את נבואתנו. כשאנו אומרים שהעולם כולו נגדנו, אנחנו מתנהגים באופן שהעולם אכן פונה נגדנו. ומצד שני כאשר אנו מחבקים את התקווה ומקרינים אנרגיה ואופטימיות קורים לרוב דברים טובים.

האופטימיות של פרס לא נבעה מנאיביות ולא מפנטזיונריות שאינה מחוברת למציאות. פרס הרי היה הארכיטקט של כמה מהיכולות הביטחוניות המשמעותיות ביותר של ישראל ועסק בכל הקריירה ארוכת השנים שלו בחיי מעשה.

פרס גם נהג לומר שיש לו "רישיון" להיות אופטימי, מכיוון שהוא היה כאן כשישראל הייתה מדינה שוממת עם ביצות בצפון ומדבר בדרום ללא משאבים טבעיים, נחותה מספרית ומוקפת באויבים. למרות זאת הפכנו את המדבר והביצות לגנים פורחים והתפתחנו לאחת הכלכלות החיוניות בעולם. הפכנו גם מקורבנות הטבח המזעזע ביותר בהיסטוריה לאחת המדינות החזקות בעולם מבחינה צבאית.

ההישגים הללו מרשימים במיוחד בהתחשב במקום שבו היינו רק פני 70 שנה. למרות העובדה שההמנון שלנו (התקווה) בעצמו קורא לנו להיות אופטימיים, באיזשהו שלב בדרך שכחו מנהיגינו את כוחה הקונסטרוקטיבי של התקווה ובשנים האחרונות העדיפו את הפחד כגורם מגייס. לא כך פרס, שמעולם לא איבד את האמונה ביכולתנו לעצב עתיד טוב יותר עבור מדינת ישראל.

באיזשהו שלב בדרך שכחו מנהיגינו את כוחה הקונסטרוקטיבי של התקווה ובשנים האחרונות העדיפו את הפחד כגורם מגייס. לא כך פרס, שמעולם לא איבד את האמונה ביכולתנו לעצב עתיד טוב יותר

כך גם לגבי השלום. פרס תמיד חשב שיש מקום לאופטימיות לגבי יכולתנו להשיגו ולא נלאה מלנסות וליצור תקווה לשינוי חיובי גם בנושא זה, שאותו ראה כחיוני ביותר לעתידה של ישראל. פרס חזר והזכיר כי במשך שנים הרבה אמרו רבים וטובים שלעולם לא נגיע לשלום עם שכנינו, אבל לאחרונה ציינו 40 שנות שלום עם מצריים ו-25 שנות שלום עם ירדן – שתי מדינות שהיו אויבות מושבעות איתן נלחמנו מספר מלחמות קשות ביותר. פרס טען שאין הצדקה לכך שרוב הישראלים ממשיכים להיות פסימיים לגבי עתידנו כמדינה, כאשר הסיפור של ישראל הוא כל כך אופטימי.

עד יומו האחרון פרס היה בטוח לחלוטין שאנחנו יכולים, צריכים ושאם נתמיד לפעול – יום אחד אכן נשיג את השלום עם הפלסטינים ואני לגמרי שותף לאמונה הזאת שלו.

התבוננות לכיוון העתיד ולא התפלשות בעבר

בשנת 2014 סיים פרס כהונה בת שבע שנים כנשיא התשיעי של מדינה ישראל, וקריירה ציבורית של 70 שנה בשרות המדינה. בנקודה זו החלטתי גם אני לעזוב את השרות הציבורי ולהמשיך לעבוד לצידו של פרס מחוץ לממשלה ביישום חזונו לשלום וחדשנות.

הצטרפתי לקבוצה מוכשרת של קולגות, אינטליגנטיות ושאפתניות, ברובן נשים, שגם הן עבדו לצידו של פרס בשלבים שונים לאורך הקריירה הארוכה שלו. קבוצה זאת הצטרפה לקבוצה אחרת של מנהיגות יצירתיות ונחושות שעבדו שנים בעמותה שהקים פרס – "מרכז פרס לשלום וחדשנות".

הבחירה של פרס להקיף עצמו בנשים חזקות ולקדם נשים בשלב זה של הקריירה הארוכה שלו, שבמהלכה נהג אחרת בעבר, הבליטה את יכולתו להשתנות ואת הלמידה הבלתי פוסקת שלו. הייתה לנו, הצוות שלצדו, הזדמנות לסייע לו לפעול להגשמת חזונו לישראל פורחת בסביבה של שלום תוך חתירה מתמדת לחדשנות והתפתחות בכל התחומים.

פרס טען שאין הצדקה לכך שרוב הישראלים ממשיכים להיות פסימיים לגבי עתידנו כמדינה, כשהסיפור של ישראל הוא כה אופטימי. עד יומו האחרון היה בטוח שאם נתמיד לפעול – יום אחד נשיג שלום עם הפלסטינים

פרס נשאל לעיתים קרובות מה הוא ההישג הגדול ביותר שלו עד היום, ותשובתו הייתה תמיד אותה התשובה: "ההישג הגדול ביותר שלי הוא מה שאני אשיג מחר".

אפילו לאחר גיל 90 שנה, פרס היה תמיד צעיר בנפשו, לא כקלישאה אלא כדרך חיים יומיומית.

"הדרך לקבוע אם אתה צעיר או זקן אינה על ידי ספירה של כמה שנים חיית, אלא על ידי ספירה של ההישגים שלך והשוואתם לחלומות שלך. אם יש לך יותר חלומות מאשר הישגים", הוא אמר, "אתה עדיין צעיר, מכיוון שאתה עדיין מסתכל קדימה ולא אחורה".

מכיוון שהתמקד בעתיד, פרס היה ספקני כלפי מומחים לכאורה, שהיו אומרים לו שמשהו בלתי אפשרי על פי הידע שלהם מהעבר. בראייתו, השינוי אינו לינארי כפי שהיה בעבר ולכן לא ניתן לניבוי על בסיס ידע קודם. השינוי המעריכי (exponential) אינו ניתן להבנה אנושית אינטואיטיבית כבעבר. הוא האמין כי מי שמנסים לחזות את העתיד על סמך היקשים מהעבר מבססים את התחזיות שלהם על פרדיגמות אנכרוניסטיות.

"הדרך לקבוע אם אתה צעיר או זקן אינה על ידי ספירה של כמה שנים חיית, אלא ע"י ספירת הישגיך והשוואתם לחלומותיך. אם יש לך יותר חלומות מהישגים", הוא אמר, "אתה עדיין צעיר, מכיוון שאתה עדיין מסתכל קדימה"

למדתי את התובנה הזו שוב ושוב מתוך הניסיון האישי שלי. כשאני מתבונן לאחור על הימים בהם ניסינו, בחטיבת התכנון של משרד החוץ, לנתח את מידת ההשפעה שתהיה ל"אביב הערבי" 2010-2012 על ישראל, אני מבין בדיעבד שמי שטעו באופן הכי דרמטי היו המומחים לעולם הערבי.

הם חזו שלא יהיה שינוי ממשי בעולם הערבי בהתבסס על העבר. הם טענו שלמצריים תמיד היה שליט רב כוח ("פרעה") וש"הפרעה המודרני" שלהם, מובארק, ישרוד את הפגנות כיכר תחריר. כיום אנחנו מבינים בדיעבד את התפקיד המרכזי שמילא "האביב הערבי" בשינוי פני המזרח התיכון.

אני מסתכל לאחור גם על התחזיות שלי לגבי תוצאות בחירות 2016 לנשיאות ארה"ב, איך טענתי שוב ושוב שאין כל סיכוי שטראמפ יבחר. הטעות שלי הייתה בכך שגם אני נשענתי בניתוח שלי על מגמות עבר. התחזיות שלי התבססו על כל מה שידעתי על השינויים הדמוגרפיים שמתרחשים באמריקה באותו הזמן, במיוחד לגבי המדינות המתנדנדות, אבל טעיתי לחלוטין.

לא לקחתי בחשבון את הרתיעה שנוצרה אצל ציבור גדול בארה"ב, אליו הייתי חשוף פחות מההשלכות הגלובליזם, אחרי התקופה הארוכה של השלטון הליברלי בפוליטיקה האמריקאית. לא הבנתי את ההתנגדות הגוברת לשינויים שנתפסו על ידי חלקים רחבים בציבור האמריקאי כמאיימים על זהות האנשים וזהות מדינתם.

מתוך ניסיוני למדתי שפרס צדק – מנהיג כיום צריך להיות יותר למדן מאשר ידען. בעולם המשתנה במהירות, אנחנו צריכים להיות גמישים אינטלקטואלית ואופרטיבית כדי להבין את העתיד. סקרנות ופתיחות ישרתו אותנו כיום הרבה יותר מאשר תלות בידע או ניסיון קודם. למדתי שפרס צדק כשאמר שלא מספיק שנהיה up to date אנחנו צריכים להיות up tomorrow.

מסקנתו – "לחלום בגדול"

פרס תמיד אמר שאם נחלום יותר ונזכור פחות, העולם יהיה מקום טוב יותר. בספרו "אין מקום לחלומות קטנים" הוא מתאר איך הישגיה המשמעותיים ביותר של ישראל – כמו למשל, השלום עם מצריים וירדן, או הפרחת המדבר שפעם נדמו כפנטסיה בלתי אפשרית, כל אלו קרו הודות ליצירתיות, דמיון ונחישות.

מתוך ניסיוני למדתי שפרס צדק – מנהיג כיום צריך להיות יותר למדן מאשר ידען. בעולם המשתנה במהירות, אנחנו צריכים להיות גמישים אינטלקטואלית ואופרטיבית כדי להבין את העתיד

המנטרה של פרס "לחלום בגדול" מכילה בתוכה את רוח החדשנות הישראלית והיא מהעקרונות המובילים של מרכז פרס, שכיום הוא אבן פינה בהצטלבות העולמית בין שלום לחדשנות.

אני גאה לומר שבמרכז פרס לשלום וחדשנות אנחנו פועלים בשקדנות לשמר בחיים את הפילוסופיה של פרס, את המורשת ואת החזון שלו. זה מה שמנחה אותנו בכל יום. אנחנו מאמינים בצורה איתנה שהחזון של פרס לשלום וחדשנות ישמור את ישראל בטוחה ופורחת כתמיד ובסופו של דבר יוביל אותנו לשלום המיוחל עם שכנינו ויהפוך את העולם למקום טוב יותר.

אבל הפילוסופיה של פרס עדיין נדרשת ביותר גם במפה הפוליטית הישראלית. עכשיו יותר מתמיד, ישראל צריכה מנהיג כמו פרס – מנהיג עם השילוב המושלם של ראש ביקורתי, לב מלא תקווה ונחישות שאינה נרתעת מקשיים. מנהיג עם שורשים עמוקים ועם כנפיים רחבות.

הדיפלומט לשעבר נדב תמיר הוא מנכ"ל J Street בישראל וחבר ועד מנהל במיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ויועץ לעניינים בינלאומיים במרכז פרס לשלום וחדשנות. נדב שימש כיועץ המדיני לנשיא פרס, שירת בשגרירות וושינגטון ושימש כקונסול כללי למדינות ניו אינגלנד ובוסטון. כמו כן, הוא חבר בוועדת ההיגוי של יוזמת ז'נבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,464 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA) אסרה לאחרונה שימוש בחומר ההדברה כלורפיריפוס, לאחר שבית המשפט קבע שהוא גורם פגיעה נוירולוגית בילדים ● באיחוד האירופי, החומר נאסר לשימוש לפני שנתיים ● בישראל, משרדי הממשלה מסכימים על הצורך לצמצם את החשיפה לחומר, אבל הבעיה היא קצב ההתקדמות ● אדם טבע ודין: "כולם מבינים את המסוכנות, אבל הזמן פה מהותי" ● משרד החקלאות: "בחודשים הקרובים יופסקו הייצור והפצת התכשיר"

עוד 832 מילים

ישראל ושבדיה חידשו את היחסים ביניהן ברמת שרי החוץ

פעיל ארגון "לוחמים לשלום" על תחקיר צה"ל על תקיפת פעילי הארגון: "חיפשתי בתחקיר אפילו שתי מלים של אמת ולא מצאתי" ● רמז לבאות? דרעי הדגיש בציוץ לכבוד חג הסוכות שזהו חג של אחדות ● מקדם ההדבקה בקורונה ירד ל-0.92, רק 5% מבדיקות הקורונה חיוביות ● 34 ישראלים נספו אתמול ושלשום במגפה ● ועדת החריגים אישרה: פטור מבדיקת PCR לפני הטיסה לישראל למי שאובחנו בקורונה ב-3 חודשים האחרונים

עוד 15 עדכונים

תגובות אחרונות

פרשנות הדירקטוריון של בנט

בממשלה בראשות נפתלי בנט מסתכלים על תכניות העבודה כאילו מדובר היה בחברת הייטק ● הדירקטוריון מכין 'עיקרי מדיניות', האגפים השונים של החברה אמורים לפרוט את היעדים האסטרטגיים למשימות לביצוע, ובעלי המניות - כלומר האזרחים - יוכלו למתוח ביקורת ● טל שניידר צללה לתוך ספר המדיניות חסר התקדים שפרסמה הממשלה אתמול

עוד 1,177 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

ישרים וגבוהים הגשרים בין אתמול ומחר

"זה שיר שלא תפס כמו שרפה, אנשים גילו אותו לאט-לאט", מספר שלמה יידוב, שהלחין את השיר שכתבה לאה גולדברג כשהייתה לבדה בבון שבגרמניה ● זו גם הייתה הפעם הראשונה שיידוב כתב פרטיטורה, כיאה לשיר הושמע לראשונה, בביצוע אפרים שמיר, בערב שירי משוררים ● כעת הוא משחזר איך כתב את הלחן דקות לפני ליל הסדר - ואיך מתי כספי ושלמה גרוניך היו ההשראה לכל זה

עוד 1,379 מילים ו-1 תגובות

מאיר פרוש בראיון ראשון אחרי התקיפה: "אני מפחד"

בלעדי שבוע אחרי שאלמוני ניסה לחתוך את זקנו של סגן השר לשעבר, למשטרה אין קצה חוט בחקירה ● "זה היה נורא. הוא לא אמר כלום, רק ניסה להגיע אליי", פרוש משחזר את הארוע בראיון לזמן ישראל ● וגם לו אין מושג מי עומד מאחורי התקיפה: "אין איזה סיפור במחלוקת שעומד על הפרק. אני באמת לא יודע למה התנפלו עליי ככה"

עוד 917 מילים

זה לא אותו העמק

תחקיר זמן ישראל סיתות באבן, שזירת שיבולים ודריכה על ענבים ● הצגה הומוריסטית על ימי התנ"ך ● צילום בלבוש תנ"כי על רקע נופי העיר העתיקה ● מתחת לרדאר של הציבור הישראלי, מפתחות עמותת אלע"ד ורשות הטבע והגנים את גיא בן הינום בירושלים בדגש מובהק על תכנים יהודיים, תוך דחיקת התושבים המקומיים ● עמותות ובעלי הקרקעות מנהלים מאבקים משפטיים מתמשכים, אבל בינתיים נקבעות העובדות בשטח

עוד 3,922 מילים

תחבורה ציבורית בשבת: הבטחת הבחירות שמחכה למרב מיכאלי

שרת התחבורה יכולה להפעיל אוטובוסים בימי מנוחה וחגים על בסיס החוק הקיים ● אישור קווים לבתי חולים והגדרת יעדים כחיוניים יביאו את בשורת התחבורה הציבורית בשבת גם לפריפריה, אחרי שבמרכז הארץ עיריות התחילו להפעיל את השירות בעצמן בחינם ● פניה ברוח זו נעשתה לשרה על ידי הפורום החילוני, אך דווקא המייסד של "נוע תנוע" מסתייג מהעיתוי: "אם יהיה סגר, הכל ירד לטימיון"

עוד 1,360 מילים

בנט: "אני רוצה שההורים יריבו אחד עם השני; שאלה שחיסנו ילדיהם יפעילו לחץ על מי שלא"

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום הדברים, שנאמרו בחודש שעבר: "בנט חותר לסיים את הבידודים ההמוניים ולאפשר חיים נורמליים ככל האפשר לתלמידי ישראל" ● אחרי שהכחישה שתתמודד על ראשות ההסתדרות, התפקדה מירי רגב לארגון ● "שמט את ראשו בהסכמה": נתניהו לעג לנשיא ארצות הברית; הליכוד: "נתניהו לא מתח ביקורת על הנשיא ביידן"

עוד 50 עדכונים

הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון נפטר בשנה שעברה במהלך ערעור על הרשעתו לבית המשפט העליון ● בסופו, קיבלו השופטים החלטה תקדימית לזכות את הרב לאחר שסנגורו הצליח לעורר ספק סביר בשאלת כשירותו לעמוד לדין ● הפרקליטות לא ויתרה וביקשה דיון נוסף ● אולי ברוח ימי הסליחות, החליטת הנשיאה אסתר חיות לדחות את הבקשה והרב הלך לעולמו חף מביצוע עבירה ● פרשנות

עוד 843 מילים

עלייה במספר החולים שבמצב קשה; 67% מהם לא מחוסנים

מנכ"ל משרד הבריאות אש על החלטת ה-FDA שלא להמליץ לכלל האוכלוסייה הבוגרת להתחסן במנת החיסון השלישית נגד קורונה: "ההחלטות שהתקבלו כאן תואמות את המצב האפידמיולוגי כאן"; בנט: "אני מעריך שה-FDA יאשר בהדרגה את הרחבת החיסון לעוד קבוצות גיל" ● בר-לב: ועדת הבדיקה לבריחת מהכלא לא תסתפק בבדיקת האירוע עצמו, אלא תבדוק גם "מכלול היבטים מערכתיים"

עוד 15 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה