תוכנית ההפרדה של בנט

מעולם לא התקבלה החלטה על בנייה של מאות יחידות דיור בהתנחלויות בהתנגדות כל כך גדולה בימין, ובנייה של מאות יחידות דיור לפלסטינים בכעס גדול בשמאל ● הפתרון של בנט: הפרד ומשול ● ראש הממשלה ייקח קרדיט על הבנייה בהתנחלויות ויזכיר למתנחלים שאצל קודמו לא קיבלו כלום ● ומה לגבי אישורי הבנייה לפלסטינים? את זה הוא יגלגל על שר הביטחון שלו ● פרשנות

ראש הממשלה נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
ראש הממשלה נפתלי בנט

מועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי תתכנס בשבוע הבא ותחליט על הקמת 2,200 יחידות דיור בהתנחלויות ביהודה ושומרון. במקביל, הפלסטינים יקבלו אישור לבניית 800 יחידות דיור בשטחי C. את היוזמה מקדם ראש ממשלה מהימין שהיה בעברו מנכ"ל מועצת יש"ע.

התוכנית נראית טובה והוגנת לשני הצדדים, אבל מימין ומשמאל רואים בה אסון לאומי. זו תמונת האבסורד אחרי פרסום היוזמה החדשה, שנועדה כנראה לקדם גם את הביקור המתוכנן של ראש הממשלה נפתלי בנט בארצות הברית בסוף החודש.

הכעס גדול. "אני לא מאמין שבנט נותן יד ליוזמה כזו", אומר ח"כ מוסי רז ממרצ. "הוא הרי יודע שזה מערער את יציבות הממשלה. אני בטוח שזה מהלך של כמה פקידים במנהל האזרחי, שמזוהים עם ההתנחלויות".

רוב השרים וחברי הכנסת של מרצ שגרו מכתב לשר הביטחון בני גנץ ותבעו ממנו לבטל את התוכנית. יאיר גולן וחברת הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי לא חתומים על המכתב.

אילוסטרציה: אתר בנייה לדירות חדשות בהתנחלות אפרת בגוש עציון, דצמבר 2020 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
אילוסטרציה: אתר בנייה לדירות חדשות בהתנחלות אפרת בגוש עציון, דצמבר 2020 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

רז מוצא שותפים נאמנים להתנגדות ליוזמה הזו גם במחוזות הימין. גם שם הזעם רב. ראשי המועצות ביהודה ושומרון הם אלה שדרשו את כינוס מועצת התכנון, אבל לדבריהם הם לא פיללו לתוצאה הזו.

377 יחידות דיור בקדומים, 399 יחידות ברבבה, 286 יחידות בהר ברכה, 292 יחידות בכפר עציון, 100 יחידות באלון מורה ועוד מאות יחידות דיור בהתנחלויות המבודדות והאחרות נראות להם כמו יריקה בפרצוף.

אתמול התארגנו עשרה ראשי מועצות ונסעו להפגנת מחאה מול משרד ראש הממשלה.

"אם אתה רוצה למצוא חן בעיני האמריקאים, בסוף תשאיר אותנו עם הקפאה מוחלטת", אמר בהפגנה שי אלון, ראש מועצת בית אל, התנחלות שמקבלת 58 יחידות דיור חדשות.

הטענה של אנשי הציונות הדתית וראשי המועצות היא כי מדובר בשום דבר, ויחידות הדיור שאושרו הן שליש מהכמות שאותה דרשו במקרה הטוב.

ראשי המועצות ביהודה ושומרון ובקעת הירדן מקיימים ארוע מחאה מול משרד ראש הממשלה. שי אלון ראשון מימין. 12 באוגוסט 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ראשי המועצות ביהודה ושומרון ובקעת הירדן מקיימים ארוע מחאה מול משרד ראש הממשלה. שי אלון ראשון מימין. 12 באוגוסט 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

גם עסקת החבילה עם הפלסטינים מעוררת התנגדות גדולה. "זו משוואה איומה", אומר אלון לזמן ישראל. "איך ייתכן שהפלסטינים ממלאים את השטח במבנים לא חוקיים לאורך שנים, ועוד מקבלים על זה פרס, ועכשיו מאשרים להם עוד אלף יחידות דיור".

"זו משוואה איומה. איך ייתכן שהפלסטינים ממלאים את השטח במבנים לא חוקיים לאורך שנים, ועוד מקבלים על זה פרס, ועכשיו מאשרים להם עוד אלף יחידות דיור"

כך או כך, הזעם בימין וההסתייגות בשמאל מאלצים את בנט לנקוט עמדה מעניינת, שקשורה גם במבנה הממשלה ובנסיבות הפוליטיות. ראש הממשלה יסביר בקרוב כי אישורי הבנייה בהתנחלויות אינם קשורים ללחצים אמריקאיים. לשיטתו, הוא מקדם את התוכניות החדשות מתוך אידיאולוגיה ימנית שאיש לא מימש בשנים האחרונות.

בנט ידגיש כי מועצת התכנון של המנהל האזרחי מתכנסת בשבוע הבא בפעם הראשונה מזה שמונה חודשים, ואלפי יחידות הדיור המאושרות מבטאות את דרכה של הממשלה שלו, אשר לדבריו נוטה לכיוון הימני בעשר מעלות יותר מהממשלה הקודמת.

ואיך יסביר ראש הממשלה את אישורי הבנייה לפלסטינים בשטחי C? הו, את זה הוא יגלגל על שר הביטחון שלו, גנץ. במציאות המעוותת שנוצרה כאן, שר הביטחון והצבא הם האחראים על כל מה שקורה בשטחים הכבושים.

שר הביטחון בני גנץ וראש הממשלה נפתלי בנט בבית הנשיא, 14 ביוני 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שר הביטחון בני גנץ וראש הממשלה נפתלי בנט בבית הנשיא, 14 ביוני 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

שאלתי אתמול את גנץ האם הוא מתכוון לקבל את הדרישה של ראשי מרצ ולבטל את היתרי הבנייה החדשים בהתנחלויות. תשובה לא קיבלתי.

אגב, לאורך היומיים האחרונים סיעת רע"ם שומרת על שתיקה. אחרי ההתעלמות ברע"ם ממצעד הדגלים, העימותים בשייח' ג'ראח, המתפללים היהודים על הר הבית והתגובה של חיל האוויר בעזה על הפרחת בלוני תבערה, סביר להניח כי עבאס וחבריו לא יפרקו את הממשלה גם על הבנייה בהתנחלויות. שלמות הקואליציה חזקה אצלם מכל גחמה ימנית.

עוד 499 מילים
סגירה