פגישת בנט וביידן תיערך מחר - רה״מ יישאר בוושינגטון בשבת

ישיבת הממשלה שתוכננה ליום ראשון בוטלה ● 100 מיליון שקל הועברו לבתי החולים הציבוריים ● מנהלי בתי החולים: לא מספיק - נמשיך בעיצומים ● בג״ץ: יש לפעול להרכב מאוזן יותר של ועדות הכנסת ● מרקל דוחה את ביקורה בישראל ● דיווח: נתניהו הורה לצמצם את שיתוף המידע עם ארה״ב לאחר כניסת ביידן לתפקיד ● ח״כ רוטמן על מות סעיד אלחרומי: אסור לשכוח מי האויב

נפתלי בנט וצוותו (לפי כיוון השעון): מזכיר הממשלה – שלום שלמה, ראש הסגל – טל גן צבי, המזכיר הצבאי – אלוף אבי גיל, דובר ראש הממשלה – מתן סידי, היועצת המדינית – שמרית מאיר, ראש המל"ל – ד"ר איל חולתא. (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)
אבי אוחיון/לע"מ
נפתלי בנט וצוותו (לפי כיוון השעון): מזכיר הממשלה - שלום שלמה, ראש הסגל - טל גן צבי, המזכיר הצבאי - אלוף אבי גיל, דובר ראש הממשלה - מתן סידי, היועצת המדינית - שמרית מאיר, ראש המל"ל - ד"ר איל חולתא.

גורם במשלחת ראש הממשלה נפתלי בנט בארצות הברית אמר כי ישנה התקדמות משמעותית בדרך לפטור מוויזות עבור אזרחים ישראלים, כך פורסם בכאן חדשות. לפי הגורם, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הורה לפתור את הסוגייה.

עוד אמר הגורם: "יש דברים שאנחנו צריכים לעשות, ויש דברים שהם צריכים לעשות. צריך לפתור את הבעיות הטכניות". מוקדם יותר הלילה נמסר ממשרד החוץ האמריקני כי ראש הממשלה בנט ובלינקן סיכמו כי חשוב לעבוד על הכנסת ישראל לתוכנית הפטור מוויזות, "הן עבור אזרחים ישראלים והן עבור אזרחים אמריקנים".

שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן נפגש עם ראש הממשלה נפתלי בנט בוושינגטון, 25 באוגוסט 2021 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)
בלינקן ובנט בוושינגטון, 25 באוגוסט 2021 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)

מחקר שערך מכון כללית למחקר של קופת החולים כללית, בשיתוף אוניברסיטת הרווארד, ומתפרסם היום מעלה כי בקרב מי שקיבלו את החיסון לקורונה של פייזר נצפו תופעות לוואי בשיעור נמוך, לעומת שיעור גבוה של תופעות לוואי חמורות עקב הידבקות בנגיף בקרב לא מחוסנים. המחקר מסתמך על נתונים אנונימיים של שני מיליון מבוטחים של הקופה.

למחקר המלא (באנגלית)

על פי הממצאים, ישנו סיכוי זעיר יחסית ללקות בדלקת שריר הלב בקרב המחוסנים – אך הסיכון הזה גבוה פי ארבעה עבור מי שלא התחסן ונדבק במחלה. נרשמו 2.7 מקרים עודפים של דלקת בשריר הלב לכל 100 אלף אנשים מחוסנים, לעומת 11 מקרים עודפים לכל 100 אנשים שנדבקו בנגיף ולא היו מחוסנים.

עוד עולה מהמחקר כי תופעות לוואי כמו הפרעות קצב, התקפי לב, שבץ ותסחיף ריאתי – נצפו בשיעור גבוה יותר בקרב אנשים שנדבקו בקורונה, אך לא נמצאו מוגברות בקרב מחוסנים.

חיסון אזרחים בקופ"ח כללית בתל אביב, דצמבר 2020 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
חיסון אזרחים בקופ"ח כללית בתל אביב, דצמבר 2020 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

מנכ"ל משרד החינוך יגאל סלוביק התייחס בריאיון לידיעות אחרונות לפתיחת שנת הלימודים: "1 בספטמבר הוא תאריך יעד שיהווה אבן בוחן למסוגלות שלנו. זהו מסר להורים שאנחנו מתכוונים לנהל את השנה בבטחה".

על דחיית שנת הלימודים אמר: "דנו בחלופות ובמשמעויות שלהן. אבל הפתיחה בספטמבר ניצחה. חשבתי לעצמי האם נכון יהיה לדחות את פתיחת השנה לאחרי החגים, והגעתי למסקנה שלא. אם יהיה סגר כללי, זה עניין אחר.

"אבל כל עוד נתב"ג פתוח, ויש אירועים בפארקים, מערכת החינוך חייבת להישאר פתוחה, ולהיסגר אחרונה, אם בכלל. אם נדחה את השנה והילדים ילכו למשטח סקייטבורד, אז מה הרעיון? מערכת החינוך לא מקדמת הדבקה, אלא משקפת תמונת מצב בקהילה, וגם יודעת לטפל בעצמה".

יושבת ראש בית הנבחרים האמריקאי ננסי פלוסי התייחסה בטוויטר לפגישה עם בנט: "לכבוד הוא לי לדבר עם ראש הממשלה נפתלי בנט. שוחחנו על חשיבות הקשר בין שתי המדינות – תמיכה בישראל היא תמיד אינטרס דו־מפלגתי בקונגרס וכך גם יהיה בעתיד. הבעתי בפני ראש הממשלה את התקווה לפתרון שתי המדינות ושיבחתי את מנהיגותו בהתמודדות עם מגפת הקורונה".

חבר הכנסת יואב גלנט התייחס בריאיון לרדיו 103fm לפגישת בנט–ביידן הערב: "הנושא המרכזי בפגישה חייב להיות הנושא האיראני – אני מאחל לראש הממשלה בנט הצלחה בעניין הזה".

על השאלה האם נתניהו הזניח את הנושא האיראני ענה: "נתניהו הזניח את הנושא האיראני? זו אמירה שמחלישה את מדינת ישראל, גם שקרי וגם אמירה שהיא נגד כל גופי הביטחון במדינת ישראל".

יואב גלנט (צילום: פלאש 90)
יואב גלנט (צילום: פלאש 90)
סגירה