בנט המריא לאו"ם, אבל המטרה היא יהדות אמריקה

תזמון הנאום של ראש הממשלה לא מבטיח התעניינות רבה בישראל, אך ממילא בנט מתכנן לתת נאום ענייני, בלי "עזרים, בריסטולים, ציורים וכיוצא באלו" ● החלק החשוב של הנסיעה לניו יורק יתקיים דווקא אחרי הארוע באו"ם, כשבנט ייפגש עם ראשי הארגונים הגדולים של יהדות ארה"ב, בניסיון לתקן את מערכת היחסים בין ישראל לקהילה היהודית החשובה והשנייה בגודלה בעולם ● פרשנות

ראש הממשלה נפתלי בנט עם העיתונאים לפני עלייתו לטיסה לניו יורק, 25 בפברואר 2021 (צילום: אבי אוחיון /לע"מ)
אבי אוחיון /לע"מ
ראש הממשלה נפתלי בנט עם העיתונאים לפני עלייתו לטיסה לניו יורק, 25 בפברואר 2021

תזמון הנאום של ראש הממשלה נפתלי בנט באו"ם אומלל. ביום שני בארבע אחר הצהריים (תשע בבוקר לפי שעון ניו יורק), ערב שמחת תורה, הקשב של הציבור הישראלי למתרחש מעבר לים יהיה נמוך במיוחד.

באופן כללי, תקופת החגים מתאפיינת ברייטינג נמוך וצריכה נמוכה של חדשות ואקטואליה. גם לו בנט היה נואם בשבוע הראשון של עצרת האו"ם, שהסתיים בשישי, הוא לא היה זוכה לתשומת לב ציבורית ישראלית גבוהה, אך לפחות זה היה מייצר לראש הממשלה הזדמנויות צילום ומפגשים עם המנהיגים הבולטים שנאמו אז.

את הנאומים באו"ם מתכננים חודשים מראש, וכדי שבנט יהיה בין הנואמים בשבוע החשוב באו"ם – השבוע בו נאמו נשיא ארה"ב, נשיא ברזיל, נשיא איראן, ראשי ממשלות קנדה, אוסטרליה, בריטניה ועוד – צריך היה לפעול לשם כך חודשים מראש. לבנט לא היה את הזמן הזה. כדי שזה יקרה, הצוות שלו צריך היה לפעול לשם כך מיד ב-13 ביוני ואולי עוד קודם לכן. ובכן, זה לא יכול היה לקרות.

את הנאומים באו"ם מתכננים חודשים מראש, וכדי שבנט יהיה בין הנואמים בשבוע החשוב באו"ם, צריך היה לפעול לשם כך חודשים מראש. לבנט לא היה את הזמן הזה

על כך יש להוסיף שהצוות של בנט בראשות דוברו האישי מתן סידי, הודיעו מראש שזה יהיה נאום ללא גימיקים. "הנאום יהיה שונה בסגנונו מנאומי נתניהו – לא יהיו עזרים, בריסטולים, ציורים וכיוצא באלו", אמר סידי ביום שישי.

ראש הממשלה נפתלי בנט נואם בהיכל הזיכרון בהר הרצל בטקס האזכרה לנופלי מלחמת יום הכיפורים, 19 בספטמבר 2021 (צילום: Ohad Zwigenberg/POOL)
ראש הממשלה נפתלי בנט נואם בהיכל הזיכרון בהר הרצל בטקס האזכרה לנופלי מלחמת יום הכיפורים, 19 בספטמבר 2021 (צילום: Ohad Zwigenberg/POOL)

הכושר הרטורי של בנט, בהשוואה לקודמו בנימין נתניהו, ממילא נמוך. הישראלים התרגלו לדרמות, פאוזות, גלגולי עיניים והנפת זרועות לעיתים עם חלקי מל"טים על ידי נתניהו. בנט לא מתכוון לפעול כך. הוא ידבר והוא מבקש מן הציבור הישראלי להתרכז בתוכן, ולא בפרפראות. להודעה הזו של הדובר הייתה אולי כוונה מראש: להנמיך ציפיות. לחכות למילים פשוטות, אמירות ישירות.

הכושר הרטורי של בנט, בהשוואה לקודמו בנימין נתניהו, ממילא נמוך. הישראלים התרגלו לדרמות, פאוזות, גלגולי עיניים והנפת זרועות לעיתים עם חלקי מל"טים על ידי נתניהו. בנט לא מתכוון לפעול כך

ומה בתוכן של הנאום? לדברי סידי, "ליבת הנאום תהיה הגנה על מדינת ישראל מול אלה בעולם ששופטים אותה באופן לא הוגן, כולל המוסדות הבינלאומיים והאו"ם. יהיה גם פרק שיוקדש לאיראן, אבל המסר הוא לא אזהרות והתרעות אלא אמירה פשוטה – נעשה את מה שצריך".

נכון למוצאי שבת, גם הפגישות של בנט באו"ם דלות. להיום (ראשון) נקבעה לו פגישה עם שר החוץ של בחריין ועם השר לענייני המדינה של איחוד האמירויות. מחר, מייד אחרי הנאום בעצרת הכללית, בנט ייפגש עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ועם שגרירת ארה"ב באו"ם לינדה תומאס-גרינפילד.

מה נותר, אם כן? פגישה חשובה עם ראשי הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה וארגונים אחרים, שתתקיים ביום שני במרכז ספרא בניו יורק.

המתח בין מדינת ישראל לקהילה היהודית-אמריקאית, שמיוצגת ברובה על ידי המפלגה הדמוקרטית, נחשף לעין כל בהצבעה בקונגרס שהוציאה את מימון כיפת ברזל מהתקציב. ההצבעה תוקנה תוך זמן קצר ועברה ברוב גדול בקונגרס, אך היא עדיין צריכה להגיע לאישור הסנאט, וגם שם יהיה מתח סביב ההצבעה.

המתח בין מדינת ישראל לקהילה היהודית-אמריקאית, שמיוצגת ברובה על ידי המפלגה הדמוקרטית, נחשף לעין כל בהצבעה בקונגרס שהוציאה את מימון כיפת ברזל מהתקציב

בנט צריך תכנית מקיפה לשינוי מערכת היחסים בין הישראלים לקהילה היהודית החשובה והשנייה בגודלה אחרי ישראל. שנים של הזנחת הזרמים הרפורמיים הקונסרבטיביים והפניית גב ליהודים האמריקאים שגישתם מאוד ליברלית, קיבלו כעת "תג מחיר".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 497 מילים ו-1 תגובות
סגירה