צבי האוזר (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90

"הטרגדיה היא שראש הממשלה לא מוכן לשחק את כללי המשחק"

צבי האוזר, מי שהיה מזכיר הממשלה ואחד האנשים הקרובים ביותר לבנימין נתניהו, רץ ברשימת כחול-לבן ומנסה לשכנע את הציבור שלבחירות הללו יש מטרה אחת: חסינות לראש הממשלה ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "אנחנו מפלרטטים עם משבר חוקתי"

המשימה שלקח על עצמו ח"כ צבי האוזר (מקום 14 ברשימת כחול-לבן) במערכת הבחירות הזאת, היא לשכנע ציבור רחב ככל האפשר, שהנושא העיקרי של הבחירות הוא שאלת החסינות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

את עצם העובדה שנגד ראש הממשלה עומדים חשדות כבדים מכנה האוזר טרגדיה. "אבל יש טרגדיה שנייה", הוא מוסיף, "והיא שראש הממשלה לא מוכן לשחק את כללי המשחק, במצב מיוחד וקשה כמו זה. אנחנו מפלרטטים עם משבר חוקתי".

ההיאחזות של נתניהו בשלטון במשך שנים כה רבות, אינה מאפיינת שליטים דמוקרטיים ואף לא את קו המחשבה של נתניהו עצמו, שאמר בתחילת הקריירה שלו כי ראש ממשלה אינו צריך לכהן יותר משתי קדנציות. אלא שנתניהו נוהג כאילו חייו ממש תלויים בנצחונו.

אתמול החתים מקורבו של ראש הממשלה, דוד ביטן, את מועמדי הליכוד על עצומת התחייבות לכך שנתניהו יהיה המועמד היחיד לראשות הממשלה מטעם הליכוד ללא קשר לתוצאות הבחירות, וזאת בתגובה לדברי אביגדור ליברמן על הצורך למצוא מועמד חלופי מהמפלגה. המהלך השנוי במחלוקת, שגרר השוואות לשליטי צפון קוריאה ולדיקטטורים בכלל, היה האחרון בשורה ארוכה של מהלכים מאזור הדמדומים הדמוקרטי, המעידים על חרדה עמוקה של נתניהו מאובדן השלטון.

צבי האוזר ובנימין נתניהו, 2012 (צילום: קובי גדעון/פלאש90)
צבי האוזר ובנימין נתניהו, 2012 (צילום: קובי גדעון/פלאש90)

"הדרך של נתניהו להילחם על חפותו איננה לגופו של עניין – 'אני אקיים שימוע, אני אוכיח שנפלה שגגה בידי רשויות החקירה' וכו' – אלא דה-לגיטימציה של מנגנוני חקירת האמת, והפיכתם למנגנונים פוליטיים בלתי לגיטימיים.

"זה תמהיל שאי אפשר לעכל אותו. לא הקמנו ריבונות יהודית אחרי אלפיים שנות גלות, מדינת מופת, שאלה יהיו הסטנדרטים שלנו בענייני ציבור".

"הדרך של נתניהו להילחם על חפותו איננה לגופו של עניין – 'אני אקיים שימוע, אני אוכיח שנפלה שגגה בידי רשויות החקירה' וכו' – אלא דה-לגיטימציה של מנגנוני חקירת האמת, והפיכתם למנגנונים פוליטיים בלתי לגיטימיים"

לדברי האוזר, "המשימה שראש הממשלה מנסה לעמוד בה מורכבת מהתגברות על שלושה מכשולים אל מול אותו הישג נדרש שאומר: 'רבותיי, גם אם עשיתי דבר שאיננו חוקי, אני חסין מפני עמידה לדין, ואני אמלט מפני בירור העניין'.

"אחד, זה להשיג קואליציה של 61, שזה החסם והאתגר הפוליטי הרגיל.

"שניים, זה לא רק להשיג 61 שתומכים בך לראשות ממשלה, אלא 61 שיצביעו איתך על הסדר חסינות כזה או אחר, ויכול להיות שאלה לא אותם 61 (לנוכח דברי בנט וסער נגד חקיקה פרסונלית וחששו של נתניהו שאחרים יצטרפו אליהם; נ"י).

"האתגר השלישי הוא שבסוף יש עוד מערכות במדינת ישראל, עוד רשויות, שגם הן מבינות שבמשבר קונסטיטוציוני הן יצטרכו לתת את דעתן כיצד הן מתנהלות בזהירות, תוך כיבוד הרשות המבצעת, הרשות המחוקקת וכו'.

"יש יועץ משפטי לממשלה, יש בית משפט עליון, והם יצטרכו לשקול איך האינטרס הציבורי בא לידי ביטוי בפעולתם. בסוף, זאת עדיין מדינה דמוקרטית איתנה".

מהלכים משפטיים גדולים בהליך מזורז

להאוזר, 51, היכרות ארוכה עם נתניהו, שאצלו שימש יועץ תקשורת בתקופת ממשלת רבין השנייה, כשהיה יו"ר האופוזיציה. בהמשך, עם הקמת ממשלת נתניהו ב-1996, מונה האוזר ליועץ שרת התקשורת דאז לימור לבנת, וכעבור שנה עבר לתפקיד יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין.

במהלך רוב העשור הקודם היה האוזר עורך דין במשרד גולדפרב זליגמן, שם הוביל את תחום התקשורת. ב-2009 חזר לעבוד בצמוד לנתניהו, הפעם כמזכיר הממשלה. בתחילת 2012, יחד עם עמיתיו ללשכה, הדובר יועז הנדל – היום ח"כ בכחול-לבן – והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר, עידכן האוזר את היועץ המשפטי לממשלה במידע על הטרדה מינית של מזכירה בלשכה, על ידי ראש הסגל נתן אשל.

המהלך, שהביא לעזיבת אשל המקורב במיוחד לבני הזוג נתניהו, פגע ביחסים עם נתניהו והוביל את הנדל לעזוב מיידית את הלשכה. כעבור שנה הודיע גם האוזר על כוונתו לעזוב את התפקיד, ולאחר בחירות 2013 פינה את תפקיד מזכיר הממשלה לאביחי מנדלבליט, כיום היועץ המשפטי לממשלה.

"לקואליציית חסינות יש הרבה פחות שותפים מאשר לקואליציית ימין גם במערכת הפוליטית, מבחינת האישים הפוליטיים, ויותר חשוב – מבחינת קהל הבוחרים", אומר האוזר. "ברגע שמבינים שהסיפור הוא קואליציית חסינות, דפוס ההצבעה לפחות אצל חלקם הוא אחר".

צבי האוזר ובנימין נתניהו בישיבת הממשלה במאי 2013 (צילום: קובי גדעון/לע״מ)
צבי האוזר ובנימין נתניהו בישיבת הממשלה במאי 2013 (צילום: קובי גדעון/לע״מ)

לדעת האוזר, למרות הקשיים והמורכבויות, נתניהו לא מוותר עדיין על השגת חסינות גם דרך הכנסת. "הכל ממוקד בקרב החסינות", הוא אומר, "והחסינות יכולה להיווצר באופן ישיר או באופן עקיף.

"אם לנתניהו יהיה רוב של 61 להעברת חקיקה ברוטלית של חוק חסינות, הוא לא ימצמץ ולא יפספס. מכיוון שהחלטת ועדת הכנסת נתונה לביקורת של בית המשפט העליון, נתניהו יכווין החלטה שלאו דווקא תשקלל היבטים מעין שיפוטיים".

"לקואליציית חסינות יש הרבה פחות שותפים מאשר קואליציית ימין גם במערכת הפוליטית, מבחינת האישים הפוליטיים, ויותר חשוב – מבחינת הבוחרים. ברגע שמבינים שהסיפור הוא חסינות, דפוס ההצבעה הוא אחר"

איך נראית החלטה כזאת? גם להאוזר אין תשובה. "הביצה עוד לא נולדה, אבל לפי מה שעיניי רואות, נתניהו לא מוכן אפילו לקחת את הסיכון שתתקבל החלטה בוועדת הכנסת, שיכולה להיפסל על ידי בית המשפט.

"עכשיו, אני לא חושב שצריך להשתמש בכלים משפטיים כדי לשנות או להתערב במערכת הפוליטית, כאשר הדבר אינו מחויב במציאות. לכן אני בעד שראש הממשלה, קודם כל כפי שאמר, יתייצב לשימוע אל מול היועץ המשפטי לממשלה, שיבחן את דבריו בתום לב, בלב פתוח ובנפש חפצה.

"אם ראש הממשלה ישכנע את היועמ"ש שלא נפל רבב בהתנהלותו, ושכל כתב החשדות בטעות נולד, אני אכבד את החלטתו. יש לי תפיסה ממלכתית בין אם היא משרתת את מטרותיי הפוליטיות ובין אם היא נוגדת אותן. הטרגדיה היא שראש הממשלה לא מוכן לשחק את כללי המשחק, במצב מיוחד וקשה כמו זה".

תכנית הונאה

לדברי האוזר, העובדה שציבור רחב לא מבין עדיין שמדובר בבחירות על חסינות לנתניהו נובעת בין השאר מכך שמדובר בנושא מאוד מורכב. "מאוד קשה לתקשר אותו לתוך מערכת בחירות, וזו דוגמה אחת לכמה נושאים קריטיים שאי אפשר להציב בשיח של קמפיין, שהכל הוא בסאונד-בייטים של עשר שניות".

למרות זאת האוזר אופטימי מהיחלשות גוש הימין, שלמרות שכ-400 אלף מצביעים צעירים חדשים נוטים מסורתית לימין, נתניהו לא מצליח להקים קואליציה של 61 ח"כים ב-2019. לדבריו, בעוד שבבחירות אפריל הייתה "מעין תכנית הונאה" למסמוס סוגיית החסינות, עם האמירה המפורסמת של נתניהו "מה? מה פתאום!", הוא חושב שההבנה מתחילה לחלחל.

"החסינות היא הנושא במערכת הבחירות הקרובה, לכן רואים את המספרים הנוכחיים בסקרים. אתה רואה את הלחץ הגדול בצד השני, ואתה גם רואה מדוע אביגדור ליברמן אומר שכללי המשחק השתנו"

"לכאורה, כל ההישגים שנתניהו מתגאה בהם היו במהלך השנתיים האחרונות. היחסים המיוחדים עם הממשל בארה"ב, ההכרה ברמת הגולן, העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, ביטול הסכמי הגרעין וכו' וכו'. לכאורה, היית צופה שהתמיכה בנתניהו בין 2015 לבין 2019 תגדל משמעותית, וזה לא כך.

צבי האוזר (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
צבי האוזר (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

"החסינות היא הנושא במערכת הבחירות הקרובה, לכן רואים את המספרים הנוכחיים בסקרים. אתה רואה את הלחץ הגדול בצד השני, ואתה גם רואה מדוע אביגדור ליברמן אומר שכללי המשחק השתנו".

האוזר מזכיר את הסטנדרט שקבעו נתניהו והליכוד ביחס לאהוד אולמרט לפני עשור, שלפיו ראש ממשלה אינו יכול לכהן כשחשדות כבדים מופנים כלפיו, הן בגלל ההיגיינה הציבורית והן כי אינו פנוי לניהול מדינה. "אלה סטנדרטים שהופעלו הלכה למעשה ביחס לאהוד אולמרט, ואילו עכשיו נתניהו והליכוד מנסים לשנות אותם".

היבט שני שמנסה האוזר לפרק הוא הטענה שמדובר בבחירות של ימין מול שמאל. אין החלטות היסטוריות קרובות ביחס לפלסטינים, הוא אומר, וממילא "נתניהו בסוף בכל צומת מרכזי נתן תשובה חיובית. לכן אני אומר שזאת לא שאלה של ימין ושמאל.

"הדיון במדינת ישראל בארבע השנים הקרובות והאתגרים העומדים לפתיחה הם לא אתגרים שמחייבים את אותה חלוקה דיכוטומית שנתניהו מנסה כל הזמן לשדר ושחלק מהבוחרים שלו קונים.

"אם כבר, להפך – 200 אלף טילים בצפון; החלוקה, או העוינות בין שתי ישויות פלסטיניות, בעזה ובאיו"ש; העובדה שעזה הפכה להיות אסם טילים שכולו מופנה כנגד אוכלוסיה אזרחית במדינת ישראל, והצורך שידוע לכל הגורמים הפוליטיים במדינת ישראל, שבסופו של יום אנחנו צריכים לפרז את עזה מטילים, שזה אירוע לא פשוט לביצוע.

"כל אלה מחייבים לכידות חברתית במדינת ישראל, שהיא חלק מחוסן לאומי שמחויב למול האתגרים שלנו בחמש השנים הקרובות. ונתניהו הולך בדיוק בכיוון ההפוך".

להקים ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות

בשבוע שעבר פרסמנו ב"זמן ישראל" כי הבטחת הבחירות הקודמות של כחול לבן, להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת פרשת הצוללות, עשויה להתמוסס למול האפשרות שהליכוד יטיל וטו על ועדת חקירה כזאת בתרחיש של ממשלת אחדות. האוזר זהיר בדבריו, אך עדיין חושב שחייבת לקום ועדת חקירה.

בנימין נתניהו בצוללת אח"י רהב (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
בנימין נתניהו בצוללת אח"י רהב (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

"זה נושא שאין מנוס ולא יהיה מנוס מלברר עד תום מה היה שם. אם חלילה וחס התרחש מה שאותם חשדות, אותם ספקות, אותם הרהורים – מדובר בנושא שהוא רעידת אדמה. זה נושא שאפילו מערכת רגילה של בירור עובדתי, משטרה, יועץ משפטי לממשלה, נדמה לי שלא יכולים ולא נכון שיתעסקו בזה.

"ולכן, בדבר הזה עמדתי הייתה והיא גם כיום, שצריכה להיות ועדת חקירה ממלכתית. יש פה גם נושאים מסווגים, נושאים סודיים, מאוד מאוד רגישים. אסור גם בזה לערב פוליטיקה בשני צדדי המתרס. לא צריך בגלל פוליטיקה ליצור חבות, אבל לא צריך בגלל פוליטיקה גם לזכות".

אבל הפסקתם לדבר על זה, הנושא נעלם. השאלה היא אם אתם עוד מחויבים לוועדת חקירה ממלכתית.
"כשאתה אומר לא מדברים על זה, יש פה שאלות של קמפיין. אני אומר לך תשמע, יש נושאים שהם הרבה מעבר לשאלת קמפיין כזה או אחר, ויש להם חשיבות וצריך לנהל אותם בשום שכל וברגישות, ובסיפור הזה ההקשר של הקמפיין הוא הקשר משני לשאלה הגדולה מה התרחש שם.

"אני חושב שזאת חובתה של מדינה לבחון ולבדוק דברים מסוג שכזה. הפרשיה הזאת היא לא פרשיה שסיימה את ענייניה. אפילו בדרגים הזוטרים. האש קיימת, כן? האם יש עשן והאם הוא הולך לכיוון ראש הממשלה? זאת שאלה שמצריכה עיון, כמו שאומרים בלשון המשפטית. אני שם בצד את השאלה המהותית ששאלת, שהופכת את זה למגה-אירוע, אבל כשלעצמו, עוד לא הסתיים הבירור בעניין".

עוד 1,425 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 16 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ליברמן: האופציה היחידה היא ממשלת אחדות ליברלית

שבוע להחזרת המנדט להרכבת הממשלה שהוענק לנתניהו לנשיא והמשא ומתן בין הצדדים ממשיך להיות תקוע ● יו"ר ישראל ביתנו: "נתניהו לא יכול לבוא עם כל החלסטרה שלו"

07:38 עריכה

בוקר טוב! שבוע להחזרת המנדט שהוענק לבנימין נתניהו בחזרה לנשיא המדינה – והמשא ומתן בין המפלגות תקוע.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר בראיון בגל"צ כי "נעשה כל מאמץ למנוע בחירות שלישיות. האופציה האחת והיחידה היא ממשלת אחדות ליברלית. נתניהו לא יכול לבוא עם כל החלסטרה שלו".

ליברמן הדף את טענותיו של השר ישראל כץ לפיהן הוא ניסה להצטרף לליכוד ואמר: "אין לי שום עניין להצטרף למפלגה. לליכוד ולנתניהו אין שום קשר לימין".

כמו כן, שב ותקף ליברמן את ראש הממשלה על כך שהוא מנסה לגרור את המדינה לבחירות בפעם השלישית. "נעשה את ההחלטות הכי שקולות והכי ממלכתיות ואחראיות", אמר.

מיהו יהודי? גרסת המעבדה

חשיפה הרבנות הראשית מבצעת בדיקות דנ"א שנויות במחלוקת, בחיפוש אחר דם יהודי כאישור ליהדותו של אדם ● השיטה החלה במוסקבה כיוזמה פרטית שנועדה להוכיח את יהדותם של יוצאי ברית המועצות לשעבר ● כעת, תומכיה של השיטה מתמודדים עם תביעה בבג"ץ ועם ביקורת חריפה

עוד 4,918 מילים

מה אמרתי לך? יש עלי נו, זה, שחוּר

קשה מאד להאשים אותי בחיבה יתרה לבית המלוכה שלנו. מושחתיהו, מלכת הלבבות וילד הקקה, עושה רושם, בדרכם לעוף לפחזבל של ההיסטוריה (אל תפריעו לי להיות תמים ואופטימי). אבל תודה אחת אני חייב לביבי:

הוא היווה את ההשראה לאחד הסקצ'ים שיותר נהניתי ליצור ב"גויאבות בערפל": שמן ורזה.

הכל התחיל לפני כ-3 שנים, כשנתניהו נפגש עם כמה אנשים ממאחז עמונה, שניסו להסביר לו מהי משמעות אובדן בית (שלא שייך להם, על אדמה שלא שייכת להם), והוא לתדהמתם השיב: "אני מבין מה זה לאבד בית…"

הכל התחיל לפני שלוש שנים בערך, כאשר סגול השיער נפגש עם כמה קוזאקים נגזלים ממאחז עמונה. הם ניסו להסביר לו מהי המשמעות של אובדן בית (שלא שייך להם, על אדמה שלא שייכת להם) והוא, לתדהמתם, השיב להם: "אני מבין מה זה לאבד בית. אחרי בחירות 99', בהתראה אפסית, פשוט סילקו אותי ואת משפחתי מהבית בבלפור. ככה, עם כל החפצים, פשוט נזרקנו לרחוב. נאלצנו ללכת לשרתון פלאזה". 

למרות שמבחינתי מדובר בסיטואציה בה נותר לי רק לאחל בהצלחה לשני הצדדים ולהצטייד בדלי פופקורן וזמבורה, חוסר המודעות העצמית הבסיסית שהפגין המושחת הסגול הצליח כמעט לגעת בי. החלטתי להפוך את הסיטואציה המגוחכת הזו לסדרת מפגשים קצרים בין שני אנשים- אחד מתמודד עם בעיה אמיתית, והשני מקטר לו על זוטות.

מהר מאד קלטתי שחוסר מודעות עצמית היא קלף לוהט מבחינה קומית, והחלטתי ליצור שלוש סיטואציות שונות ולמקם אותם בפרק על תקן "ראנינג גג".

למרות שמבחינתי מדובר בסיטואציה בה נותר לי רק לאחל בהצלחה לשני הצדדים ולהצטייד בדלי פופקורן וזמבורה, חוסר המודעות העצמית הבסיסית שהפגין המושחת הסגול הצליח כמעט לגעת בי

התוצאה לפניכם:

לצפיה בפרק המלא:

ניר מולד (נירמו) הוא קריקטוריסט, תסריטאי ובמאי אנימציה. מנהל את סטודיו "ארמדילו הפקות מצויירות". הוציא לאור את ספרי הקריקטורות "צלילי המוסאקה" (אוסף גג-קרטונז שפירסם בשנות התשעים בעיתונים רבים בארץ) ואת ספר הקריקטורות "שלפוחיות" (בשיתוף עמוס אלנבוגן), את סדרות האנימציה "גוגי ומגוגי" (2011) ו"רפפורט" (2012) ובימים אלו משיק את העונה הראשונה של סדרת הסקצ'ים המצויירת "גויאבות בערפל". מזל עקרב, חובב חצילים. http://www.studioarmadillo.co.il

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 244 מילים
עודכן לפני 30 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

דרוש מנהיג ספר חדש משווה את נתניהו לקודמיו - וזה לא מחמיא לו

האם ישראל תוכל לחזור לעידן המנהיגים ההרואיים? ● בספר חדש, נזכרים דניס רוס ודייויד מקובסקי ברגעים איקונים של קבלת החלטות בישראל, ושואלים אם יש לישראלים את מה שצריך בשביל להיפרד מהפלסטינים

עוד 2,218 מילים
גיא זהר גיא זהר

טיול לחג מסע בעקבות ליידי טונשוק והמלכה רוקסלנה

הטיול הקצר בעקבות חגיגות נבי מוסא יוצא מרחוב הדגל הזעיר ברובע המוסלמי ● בדרך אפשר לפגוש את עקבותיהם של נביאים, ממלכים, מצביאים ופילגשים ● טיול לירושלים - חלק חמישי

עוד 749 מילים

תגובות אחרונות

רגע לפני החגים, כניסת התיירים לישראל זינקה לגבהים חדשים ● בממשלה מתמוגגים, אבל אם התיירים ימשיכו לנהור לכאן בלי היערכות חדשה, תל אביב וירושלים ייפרדו מעוד דירות לטובת airbnb, נתב"ג יקרוס תחת העומס והפריפריה לא תיהנה מהשגשוג ● בתעשייה מזהירים: "ישראל יכולה למשוך 10 מיליון תיירים בשנה, אבל צריך לשאול אם זה טוב ומשרת את כולם"

עוד 1,740 מילים

נתניהו העביר לפוטין בקשה רשמית לחנינה לנעמה יששכר

יו"ר ישראל ביתנו: "היחיד שחתם על הסכמים עם הערבים זה נתניהו, אנחנו עדיין מחכים לתשובה מצוות המו"מ של הליכוד, יש לנו סבלנות" ● לפיד: על ישראל לסייע לכורדים "בכל דרך" ● מטה המאבק למען שחרור נעמה יששכר יקיים הפגנה מול שגרירות רוסיה בישראל ● שר החינוך פרץ: אין מקום לשוברים שתיקה ולמחסום ווטש בבתי הספר

עוד 24 עדכונים

מחקר ענק טוען: הקהילה היהודית בארה"ב היא עדיין הגדולה בעולם​

בניגוד לשמועות, הקהילה היהודית בארה"ב חיה, בועטת - ואפילו מתרחבת ● על פי מחקר רחב היקף, יהדות ארה״ב גדלה בשבע השנים האחרונות ב-10% ומספר היהודים שם מוערך ב-7.5 מיליון, לעומת 6.74 מיליון בישראל ● ניו יורק היא עדיין המרכז היהודי הגדול ביותר בעולם

האוכלוסייה היהודית בארצות הברית גדלה ב-10% ב-7 השנים האחרונות והיא הגדולה בעולם, כך עולה מפרויקט מחקר שאסף מידע מ-150 סקרים נפרדים.

המחקר, שערך המכון למחקרים חברתיים על שם סטיינהרדט באוניברסיטת ברנדייס, בחן את האוכלוסייה היהודית ב-48 מדינות ארה"ב (הוואי ואלסקה לא נכללו בסקר) וכלל השוואות למחקרים דומים שערך המכון ב-2012 וב-2015.

הנתונים מראים כי ארצות הברית היא כיום המדינה בעלת האוכלוסייה היהודית הגדולה ביותר בעולם, ובה כ-7.5 מיליון יהודים. בישראל, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חיים כעת 6.74 מיליון יהודים.

"הציניות בנוגע ליהדות ארה"ב והסברה שאנחנו אוכלוסייה שהולכת ומתכווצת, שאנו אוכלוסייה שהולכת ונעלמת, אינה נכונה", אומר לאונרד סאקס, מנהל מרכז סטיינהרדט. "הנבואה של יהדות ההולכת ונעלמת עדיין לא התגשמה".

המחקר אינו קובע מספר מוחלט לגבי מספרם של היהודים בארצות הברית, זאת מכיוון שבניגוד לישראל, מרשם האוכלוסייה אינו כולל שאלות לגבי השתייכותם הדתית של האזרחים ולכן הנתונים מתבססים על סקרים והערכות.

לפי המחקר האחרון, מספר היהודים בארה"ב עשוי לנוע בין 7.1 מיליון ל-7.8 מיליון. יהודים מהווים כ-2% מהאוכלוסייה בארה"ב. ההגדרה בה השתמשו החוקרים לשאלת מיהו יהודי היא גמישה יותר מכפי שמקובל בישראל.

כ-4.4 מיליון מבוגרים בארה"ב מגדירים את עצמם כיהודים. בנוסף יש כ-1.5 מיליון מבוגרים נוספים "הרואים עצמם כבעלי רקע יהודי, או יהודים על פי קריטריונים אחרים". כמו כן, ישנם 1.6 מיליון ילדים שגדלים כיהודים בארה"ב.

מיהם האמריקנים הרואים עצמם בעלי רקע יהודי אך לא מזדהים עם דת משה?

"יותר מקובל כיום לומר, אם אינך יהודי דתי, שאתה יהודי חסר דת", אומר סאקס. "יותר אנשים, במיוחד צעירים שאינם שומרי מצוות, הינם חסרי דת, אבל אין זה אומר שהם אינם מעורבים או שהם אינם הופכים למעורבים יותר בתור מבוגרים".

הבדל מרכזי נוסף שעולה מהמחקר בין הקהילות היהודיות בישראל ובארה"ב נוגע לפוליטיקה. בעוד בישראל רוב הציבור היהודי נוטה לימין ולשמרנות, הרי שבארה"ב, לפי המחקר, היהודים היו ונותרו מבצר של ליברליזם פוליטי.

המחקר מצא ש-51% מיהודי ארה"ב מזדהים כדמוקרטים (לעומת 34% מכלל האמריקאים). רק 17% מהם מזדהים עם הרפובליקנים. יש יותר מפי שניים יהודים ליברלים (42%) לעומת יהודים שמרנים (20%). כל הנתונים מעידים כי הקהילה היהודית שם נוטה שמאלה באופן מובהק ביחס לכלל האוכלוסייה האמריקנית.

נתונים אחרים שנבדקו במחקר חיזקו את ההנחה שיהודי ארצות הברית נותרו כשהיו תמיד: ליברלים, משכילים ולבנים.

בנוסף, המספרים מראים כי הקהילה היהודית האמריקנית מוסיפה להיות מבוגרת יותר מהאוכלוסייה הכללית. 26% מיהודי ארצות הברית הם בני 65 ומעלה, בהשוואה ל-20% בלבד בקרב כלל הציבור. שיעור היהודים המבוגרים הגבוה ביותר נמצא, באופן לא מפתיע, בפלורידה, שם שליש מהיהודים הם מעל גיל 65.

בהסתכלות על הפיזור הגאוגרפי של היהודים בארצות הברית, נמצא כי ניו יורק היא עדיין המרכז היהודי הגדול בארצות הברית, ובעולם כולו.

באזור המטרופולין של ניו יורק, הכולל את העיר והפרברים סביבה ובניו ג'רזי, חיים כ-1.8 מיליון יהודים. בתוך העיר ניו יורק, היהודים מתרכזים בברוקלין ובמנהטן, שבהם נמצאים 678,000 יהודים המהווים 16% מהאוכלוסייה.

המדינה בעלת מספר היהודים הקטן ביותר בארצות הברית היא וויאומינג, שם מתגוררים לפי המחקר רק 2,200 יהודים.

עוד 445 מילים

בלי סודות "בגיל 18 גיליתי שאבי הביולוגי הוא אפרו-אמריקאי"

לייסי שוורץ דלגאדו תמיד נראתה שונה, ובבית הכנסת שאלו אותה אם היא ממוצא אתיופי ● אבל רק בגיל 18 גילתה שאמה ניהלה רומן עם גבר אפרו-אמריקאי ● היום היא מסתובבת בארה"ב עם הסרט התיעודי שעשתה על סיפור חייה ● ובחתונה שלה השמיעו מוזיקת סול והורה

עוד 641 מילים

טיול לחג שווה לגלות את המקומות המונגשים בעיר העתיקה

מתגלגלים בעיר הקודש: אתרים בעיר העתיקה נגישים כעת למטיילים בכיסא גלגלים ● לאחר פרויקט שיפוץ בן 9 שנים, מטיילים עם מוגבלות יכולים להגיע לרוב האטרקציות המפורסמות של הבירה, ועשויים למצוא הפתעות נוספות בדרך ● טיול לחג בירושלים - חלק רביעי

עוד 824 מילים

מסעות טיפוליים בחו"ל הפכו ללהיט בקרב חיילים משוחררים שחוו טראומה בעת שירותם הצבאי ● בליווי מקצועי, יוצאים עשרות משלחות בשנה לטיול מגבש ● "כדי למצוא ריפוי, הם צריכים לחבור לעוד אנשים שראו את מראות הקרב לשבוע ברומניה, רק כדי שהם יוכלו להיות האחד עם השני ולא יחושו שמסתכלים עליהם כתמהוניים" ● טיול אחרי צבא מסוג אחר

עוד 2,883 מילים ו-2 תגובות

בגיל 30, ישי ריבו הוא אחד הזמרים המצליחים והאהובים בישראל, למרות - ואולי בזכות - הרקע הדתי שלו ● בראיון לחג הוא מדבר על העלייה מצרפת, הקהל המגוון שלו וההימור שנטל על הקריירה ● "אמרתי לאשתי, 'הצ'קים מהחתונה לא מספיקים כדי לקנות דירה, אז בואי נוציא את זה על מוזיקה'"

עוד 890 מילים

שוב אלימות משטרתית נגד מפגינים בפתח תקווה

תיעוד שהגיע לידי זמן ישראל מראה כיצד מפגין שנעצר אמש בפתח תקווה סופג אגרוף משוטר, בעודו כבול ומובל למעצר ● מפגין נוסף אשר נעצר נדרש לטיפול רפואי אחרי שלטענתו, שוטרים הטיחו את ראשו בכביש ● השניים שוחררו אחרי מעצרם ● תגובת המשטרה: "בעקבות תקיפות שוטרים והפרת הסדר הציבורי, בוצעו מעצרים והחשודים הובאו לחקירה בתחנת המשטרה"

אמש, במהלך ההפגנות בכיכר גורן בפתח תקווה, שוב עצרה המשטרה מפגינים שבאו למחות נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט – ושוב בוצעו המעצרים באמצעים אלימים.

אחד העצורים, חיים טריווקס, ספג אגרוף משוטר בעודו כבול ומובל למעצר. הפעולה האלימה נקלטה בווידאו שצילמה אחת המפגינות במקום. עצור נוסף, יצחק זרבין, נסע עם בתו לבית החולים לטיפול בפגיעת ראש, לאחר ששוחרר מהמעצר. על פי זרבין, השוטרים הטיחו את ראשו בכביש על אף שלא עשה דבר, ואילו בתו הוטחה לעבר הגדר. שניהם פנו לבית חולים לטיפול בחבלות.

טריווקס וזרבין מיוצגים על ידי עו״ד דניאל חקלאי. שניהם שוחררו אמש ולא שהו במעצר לילה. טריווקס זומן לחקירה אחרי החג. עו״ד חקלאי העריך כי הוא יגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים ואף יתבע את המשטרה בעקבות תקיפתו בעודו אזוק.

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות תקיפות שוטרים והפרת הסדר הציבורי, בוצעו מעצרים והחשודים הובאו לחקירה בתחנת המשטרה. משטרת ישראל תאפשר את חופש הביטוי והמחאה אך לא תתיר תקיפת שוטרים והפרת החוק בשום מקרה".

ההפגנות נגד מנדלבליט מתקיימות בפתח תקווה מזה שלוש שנים. בשבועיים האחרונים, בארגון הליכוד, החלו להפגין במקום גם תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו, הקוראים ליועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיקים נגדו.

מעצרו של טריווקס, הווידאו המלא:

עוד 183 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה