המהומה סביב ההדלפות:

סנגורי נתניהו מנסים להסיט את תשומת הלב מעדות חפץ

עדותו של ניר חפץ מהווה חוליה משמעותית בראיות נגד ראש הממשלה לשעבר בעבירת השוחד בתיק 4000 ● לא מפתיע, אם כן, שערב העדות מצאו פרקליטי נתניהו עילה לעורר מהומה שתשיג להם לא רק דחייה בעדותו של חפץ אלא גם תסיח את הדעת ממה שחפץ עומד להעיד לגביו ● לראשונה במשפט, יעלה עד לדוכן שיקשור ישירות את בנימין נתניהו לנעשה בוואלה בשנים הרלוונטיות ● פרשנות

ניר חפץ מגיע לבית המשפט המחוזי בירושלים להעיד במשפט נתניהו, 16 בנובמבר 2021 (צילום: Jack Guez/Pool Photo via AP)
Jack Guez/Pool Photo via AP
ניר חפץ מגיע לבית המשפט המחוזי בירושלים להעיד במשפט נתניהו, 16 בנובמבר 2021

עדותו הצפויה של ניר חפץ מלחיצה את בנימין נתניהו. מאוד. ובצדק. חפץ, שהיה אמור להתחיל אתמול (שלישי) להעיד במשפטו של ראש הממשלה לשעבר, ובסופו של דבר יתחיל ביום שני הקרוב, הוא החולייה הממשית הראשונה המחברת באופן ישיר את נתניהו לעבירות השוחד שנעשו, לכאורה, במסגרת תיק 4000.

עד עכשיו שמעו השופטים בבית המשפט המחוזי עדויות על השליטה דה-פקטו שהייתה לנתניהו באתר וואלה, מפי אנשי האתר עצמו. איש מהם לא יכול היה להעיד על כך שהוראות והדרישות הגיעו מנתניהו.

חפץ, שמסר עדות מפורטת במסגרת עסקת עד המדינה שעליה חתם, שימש זרועו הארוכה של נתניהו לעניין ה"מתת" ביחסי השוחד, כלומר זה שווידא את מתן טובות ההנאה לנתניהו, שניתנו לו בעד פעולות שביצע בתפקידו כשר התקשורת.

חפץ שימש זרועו הארוכה של נתניהו לעניין ה"מתת" ביחסי השוחד, כלומר זה שווידא את מתן טובות ההנאה לנתניהו, שניתנו לו בעד פעולות שביצע בתפקידו כשר התקשורת

אין פלא שככל שהלך והתקרב מועד תחילת עדותו של חפץ, כך הלך וגבר הרעש מצדם של נתניהו, סנגוריו ומדברריו. המטרה היא להטביע את המידע המפליל שחפץ אמור למסור על נתניהו בים של טענות, האשמות וטרוניות מסוגים שונים ומשונים, על מנת להסיט את תשומת הלב הציבורית מן העיקר – הוכחתם ההולכת ומתבררת של האישומים נגד נתניהו במסגרת משפטו – אל הטפל.

בנימין נתניהו ופמלייתו מגיעים לבית המשפט המחוזי בירושלים, 16 בנובמבר 2021 (צילום: Jack Guez/Pool Photo via AP)
בנימין נתניהו ופמלייתו מגיעים לבית המשפט המחוזי בירושלים, 16 בנובמבר 2021 (צילום: Jack Guez/Pool Photo via AP)

הטפל בהקשר הזה הוא ההאשמה הקבועה כלפי הפרקליטות בהדלפות כביכול של חומרי חקירה מתוך תיקי החקירות, לקראת רגעי מפתח במשפט. בסבב הנוכחי, מדובר על מידע חדש שמסרה עדת התביעה המיועדת הדס קליין, ששימשה העוזרת האישית של ארנון מילצ'ן, במסגרת "ראיון עד" שנערך לה בפרקליטות לקראת עדותה בבית המשפט.

באותו ראיון, מסרה קליין מידע מפורט בדבר תכשיטים שונים, בעלות של עשרות אלפי דולרים, שהן מילצ'ן והן ג'יימס פאקר רכשו והעניקו למשפחת נתניהו – תוך שהם ממלאים בקפדנות אחר הוראותיהם של בני הזוג.

המידע שמסרה קליין הוביל את הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להורות למשטרה לגבות מקליין עדות משלימה, ולאחריה גם לבצע "מספר פעולות חקירה ממוקדות נוספות" – וכל זאת תחת צו איסור פרסום ממוקד שהוצא לעניין זה, שתכליתו הייתה למנוע שיבוש של השלמת החקירה.

שלשום, ערב עדותו המיועדת של חפץ, מסרה הפרקליטות הודעה לבית המשפט בעניין זה – והאות ניתן למהומת אלוהים.

הדס קליין, העוזרת האישית של ארנון מילצ'ן
הדס קליין, העוזרת האישית של ארנון מילצ'ן

מבחינת סנגוריו של נתניהו, עורכי הדין בעז בן צור ועמית חדד, המטרה היא לדחות את תחילת עדותו של חפץ, ובכך גם את התקדמות המשפט כולו. ניתן היה לעשות זאת על בסיס טענה עניינית – השהות הנדרשת לסנגורים על מנת ללמוד ולהכיר את חומרי החקירה החדשים שהועברו אליהם אתמול בבית המשפט.

אך במקום זאת, הם בחרו למקד את טענותיהם סביב סוגיה אחרת: ההדלפות. טרוניה מעין זו נשמעת בדרך כלל מחוץ לאולם בית המשפט, בתגובות לתקשורת, לפעמים במכתבי-סרק ליועץ המשפטי או בסרטונים מטעם עורכי הדין המופצים ברשתות החברתיות. הפעם הוחלט להפוך את הדרישה לחקירה פלילית למציאת המדליפים לעניין מרכזי בתוך אולם המשפט עצמו.

באופן מפתיע, הסנגורים מצאו אוזן קשבת אצל השופטים. "אשר לטענות בדבר הדלפות חומרי חקירה לתקשורת", כתבו השופטים בהחלטתם בתום הדיון אתמול, שבו הוחלט לדחות לשבוע הבא את תחילת עדותו של חפץ, "אנו סבורים שלא ניתן לעבור על כך לסדר היום, מקום בו הודלפו חומרי חקירה ערב הדיון, ואנו מצפים מרשויות החקירה שיפעלו לבירור העניין ושיעשו כל הנדרש למנוע הדלפות בעתיד".

לא זה המקום להסביר עד כמה השופטים אינם כשירים לקבוע ממצאים עובדתיים בסוגיית ההדלפות, כאילו הטענה שהפרקליטות הייתה זו שהדליפה אינה דורשת הוכחה כלשהי, והיא עובדה שניתן להסיק ממנה מסקנות.

החומרה שהשופטים מייחסים לעיתוי של ההדלפות, מגלה גם את העובדה שהם בעלי אינטרס מובנה בעניין: כמו שופטים בתיקים מתוקשרים אחרים, גם הרכב השופטים בתיק נתניהו היו מעדיפים פחות רעש תקשורתי.

החומרה שהשופטים מייחסים לעיתוי של ההדלפות, מגלה גם את העובדה שהם בעלי אינטרס מובנה בעניין: כמו שופטים בתיקים מתוקשרים אחרים, גם הרכב השופטים בתיק נתניהו היו מעדיפים פחות רעש תקשורתי

עו"ד בעז בן-צור (מימין), בנימין נתניהו ועו"ד עמית חדד בבית המשפט המחוזי בירושלים, 16 בנובמבר 2021 (צילום: Jack Guez/Pool Photo via AP)
עו"ד בעז בן-צור (מימין), בנימין נתניהו ועו"ד עמית חדד בבית המשפט המחוזי בירושלים, 16 בנובמבר 2021 (צילום: Jack Guez/Pool Photo via AP)

האמנם סוגיית ההדלפות מעוררת כעס אותנטי בקרב הנאשמים וסנגוריהם, או שזו אסטרטגיה לניהול ההגנה בשלב הנוכחי של המשפט? רמז לתשובה אפשר למצוא בבחירתם של הסנגורים לפנות שלשום דווקא לבית המשפט, בדרישה ש"יורה" למנדלבליט לפתוח בחקירה למציאת המדליפים.

מדוע הפנייה לשופטים? הם הרי לא הכתובת הנכונה. הסנגורים יכלו לפנות ישירות ליועץ, כמקובל – וכפי שעשו אתמול, אחרי המהומה בבית המשפט – אבל בחרו במקום זאת להפוך את אולם המשפט לזירה שבה יתנהל הקרב בנושא ההדלפות.

מה גם, שהטרוניה כולה מגלמת אי-הבנה בסיסית באשר לפרקטיקת העבודה של העיתונאים בסיקור משפט נתניהו.

"היום", כתב עו"ד עמית חדד לבית המשפט, "ערב עדותו של עד המדינה ניר חפץ, התקבלה אצל ההגנה הודעת המאשימה כי ביצעה השלמות חקירה בקשר לסוגיות הרלוונטיות לאישום השלישי (תיק 1000). כמעט במקביל לשליחת ההודעה החלו לפרסם עיתונאים מכלי תקשורת שונים פרטים על אודות תוכן השלמת החקירה".

אך האמת היא שאין בכך שום דבר מפתיע. הודעת הפרקליטות נשלחה לא רק למשרדיהם של הסנגורים, אלא גם לבית המשפט עצמו – והפכה נגישה לכתבים באמצעות מערכת "נט המשפט". אפשר להניח שבמשפט כל כך מתוקשר, וערב עדותו של עד מפתח, הכתבים בודקים כל דקה אילו מסמכים חדשים נכנסו לתיק.

התובעת ליאת בן ארי מגיעה לדיון במשפט נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 16 בנובמבר 2021 (צילום: אמיל סלמן/פול)
התובעת ליאת בן ארי מגיעה לדיון במשפט נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 16 בנובמבר 2021 (צילום: אמיל סלמן/פול)

אפילו חדד נאלץ להודות – בהודעתו הכתובה – כי "ברור שמקור ההדלפה הוא בפרקליטות או באחד מעדיה". כלומר, לא בהכרח הפרקליטות היא זו שהדליפה. הטון הספקני נעלם לחלוטין בהאשמות כלפי הפרקליטות שנשמעו אתמול בבית המשפט.

אפילו חדד נאלץ להודות – בהודעתו הכתובה – כי "ברור שמקור ההדלפה הוא בפרקליטות או באחד מעדיה". כלומר, לא בהכרח הפרקליטות היא זו שהדליפה

גם הקשר בין השלמת החקירה בעניינה של הדס קליין, לבין הצורך לדחות את עדותו של חפץ, לא לחלוטין ברור. אך נראה שבשלב הנוכחי, גם התביעה וגם בית המשפט, שהסכימו לדחייה של שבוע, מעדיפים לרצות את הסנגורים ולמנוע כל טענה בדבר קיפוח זכויות הנאשמים.

זו גישה מוטעית: היא מוחלת על האינטרס הציבורי בניהול המשפט במהירות ויעילות, מתוך ציפייה שלא תתממש להנחת דעתם של הסנגורים. אלה ימשיכו להתלונן בכל מקרה כי אופן ניהול המשפט אינו מאפשר להם להגן כראוי על הנאשמים.

עוד 890 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 26 בינואר 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הוועד הורה לעובדים להחרים את השופטת שמונתה לבדוק את התלונות

מעקב הנהלת הרכבת מינתה שופטת לבדוק עשרות תלונות של עובדים על התעמרות שיטתית מצידה של הסמנכ"לית ורד פרוינד ● אולם השבוע הצהיר ועד העובדים כי מדובר ב"מהלך מכור" והנחה את העובדים להימנע משיתוף פעולה עם השופטת ● יו"ר הוועד גילה אדרעי: "זה חלק מהמאמץ הכללי להפחיד, כדי שתזכרו מי יכול לפגוע בכם" ● הנהלת הרכבת: "יבוצעו שינויים והתאמות בתהליך לפי הצורך"

עוד 769 מילים

ענקית בדור של נפילים

עם פטירתה של אורה הרצוג, שבה לחיינו האמירה שבאה והולכת מעת לעת, לפיה "זה סוף של דור". בשנים האחרונות שמענו זאת שוב ושוב. מהנשיאים שמעון פרס ויצחק נבון, עבור בחיים גורי ובנשיא ביהמ"ש העליון מאיר שמגר, וכלה ביורם טהרלב, איש איש בדרכו האחרונה סימל לנו דור, שאכן הולך ונעלם למרבה הצער. ועם זאת, אורה הרצוג מייצגת משהו מעבר לכך. היא היתה, במידה רבה, יחידה בדורה.

מהנשיאים פרס ונבון, עבור בחיים גורי ובנשיא העליון שמגר, וכלה ביורם טהרלב, איש איש בדרכו האחרונה סימל לנו דור הולך ונעלם. עם זאת, אורה הרצוג מייצגת משהו מעבר לכך. היא היתה, במידה רבה, יחידה בדורה

רבות ורבים ניתחו וחקרו את מעמדה של האישה בתנועה הציונית ובמדינת ישראל, ולא אכניס את ראשי בין הרים, אבל בפשטות נראה שניתן לחלק את המגמה לשלושה חלקים:

  1. המוקדם, ימי התקומה, בהם נשים היו בקדמת הבמה של המאמץ הלאומי. ניתן לראות זאת למשל בדמויות ציבוריות מוכרות כמו הנרייטה סאלד, רחל ינאית וגולדה מאיר. גם בהר הרצל – מרחב הזיכרון הלאומי – נוכל לראות זאת, אם נחלוף, בין היתר, ליד הקברים של חנה סנש וחביבה רייק, הדסה למפל וזהרה לביטוב.
  2. החלק המאוחר של המגמה, ימינו אנו, בוודאי אינו מושלם, אך ניתן לראות בו שיא חיובי של שרות ומנכ"ליות בממשלה, נשיאות בבית המשפט העליון ועוד ועוד.
  3. ובין שתי התקופות הללו – בתקופת השפל של מעמד האישה במרחבי ההשפעה בישראל – דווקא שם הוכיחה אורה הרצוג שהיא הענקית שבנפילים.

במרחב ציבורי ישראלי שהיה כמעט ריק מנשים שהשפעתן זוכה להכרה בקדמת הבמה ולהד ציבורי, הניעה אורה הרצוג מהלכים חדשניים ופורצי דרך, שנגעו בישראליות מכל זוויותיה: מדינה, עם וארץ.

החל מניהול אירועי העשור לישראל, שהיו אולי הפעם הראשונה שבה מדינת ישראל הצעירה עצרה לרגע כדי לחשוב מהי, ומה היא חולמת לעצמה. דרך היוזמה וההובלה של חידון התנ"ך העולמי – החיבור היהודי-תרבותי שחצה גבולות של זמן ומרחב. ולבסוף, כמובן, ההקמה של המועצה לישראל יפה, ארגון, אשר בתקופה שאיש לא העלה על דעתו לעסוק במרחב במובנו האסתטי ובאחריות של החברה לסביבתה – עשה זאת בצורה שרתמה אוכלוסיות רבות, כמו גם גורמים מדינתיים.

במרחב ציבורי ישראלי שהיה כמעט ריק מנשים שהשפעתן זוכה להכרה בקדמת הבמה ולהד ציבורי, הניעה אורה הרצוג מהלכים חדשניים ופורצי דרך, שנגעו בישראליות מכל זוויותיה: מדינה, עם וארץ

את מקומה, קנתה הגברת הראשונה-השישית של מדינת ישראל בעמל רב, ובעיקר תוך תשומת לב לפרטים הקטנים. כן, יותר מכל, היא היתה אדם של רזולוציות מדויקות ושל פרספקטיבות נכונות.

כשסביבה כולם עסקו ברעיונות גדולים, היא לא הזניחה את אלה, אך תמיד התמקדה ביסודות ובתשתיות, תמיד ראתה גם את המיקרו. היא היתה ירושלמית בחלק קטן מאד של חייה, ובכל זאת, בפרפראזה על שירו של יהודה עמיחי על ירושלים של אמצע, היא לא היססה לחבוט את ראשה למעלה, ולא חששה לפצוע את רגליה למטה.

היא היתה אשפית של גיוס הון אנושי, ולעתים גם ממוני, לאופרציות שאותן הקימה, בעיקר משום שידעה לתווך חבילה שלמה, הוליסטית. היא, שלכל מקום הביאה איתה ידע עצום וניחוח בינלאומי, אפילו אריסטוקרטי, היתה קרובה לאוכלוסיות קשות היום, דאגה להן, טיפחה אותן, עמלה להעניק להן גם חכות, ולא רק דגים.

אורה הרצוג היא כנראה המייצגת המובהקת ביותר, המעצבת, של מוסד הגברת הראשונה הישראלית בעידן המודרני. היא בעצמה היתה פסיפס של נשים ראשונות בישראל. נשזרו בה אהבת הארץ והטבע של רחל ינאית בן-צבי ושל נחמה ריבלין, שאר הרוח של רחל כצנלסון שז"ר, תשומת הלב והדאגה הרבה לאוכלוסיות המוחלשות שאיפיינה את כהונתן של אופירה נבון, ראומה ויצמן ונינה קציר, וכמובן היכולות האופרטיביות והתבונה הבינלאומית של ורה ויצמן.

השפעתה העצומה על דמותו – הפרטית והציבורית – של האיש של חייה, הנשיא השישי חיים הרצוג, כבר פורסמה לאורך השנים, אבל בעיניי שווה להתמקד בנקודה נוספת. הרגע המזוהה ביותר עם הנשיא הרצוג האב, הוא נאומו כשגריר בפני עצרת האו"ם ב-1975, שבסופו קרע את ההחלטה לפיה ציונות היא גזענות. חיים הרצוג הלך במעשהו זה בעקבותיו של אביו הרב הרצוג, הרב הראשי לישראל, שקרע את הספר הלבן הבריטי כשפורסם.

היא היתה ירושלמית בחלק קטן מאד של חייה, ובכל זאת, בפרפראזה על שירו של יהודה עמיחי על ירושלים של אמצע, היא לא היססה לחבוט את ראשה למעלה, ולא חששה לפצוע את רגליה למטה

עד כה הכל ידוע. אך החלק הפחות מוכר של הסיפור התרחש באותו בוקר, כשרגע לפני שיצא לבניין האו"ם, פנתה אורה לחיים הרצוג ואמרה לו: "חשבתי על משהו, אתה זוכר מה עשה אביך לספר הלבן?".

יהי זכרה ברוך.

ינון גוטל-קליין הוא ראש מערך התוכן של בית הנשיא ויועצו של נשיא המדינה. דוקטורנט לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, החוקר זיכרון לאומי ובתי קברות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
פוסט מעאפאן, נפוח, כולו פוזה ודאוו'ין, עטיפה נוצצת וזיקוקי-דה-דינורטאדניק של התרגשות והתפעלות מקמעות וכשפים של עבודה זרה של וו'דו ודמויות גדולות מהחיים - בקיצור, הכותב כולו ילד קטן, ילד... המשך קריאה

פוסט מעאפאן, נפוח, כולו פוזה ודאוו'ין, עטיפה נוצצת וזיקוקי-דה-דינורטאדניק של התרגשות והתפעלות מקמעות וכשפים של עבודה זרה של וו'דו ודמויות גדולות מהחיים – בקיצור, הכותב כולו ילד קטן, ילד שמנת שרגיל להתרגש מחארטות של בומבסטיות של חליפות ועניבות וממסד מסודר. אנשי אמת ולוחמי צדק היו ויהיו, הם לא חייבים להיות בולטים וששמם יהיה ידוע. בטבע, יש תופעות לא ברורות שהן משפיעות יותר מתופעות מוכרות ונחקרות

עוד 670 מילים ו-1 תגובות

"אבא, זה נכון שאתה אדם רע?"

לרשויות המקומיות, שירותי הרווחה ולמערכת המשפטית אין את הכלים להתמודד עם הסתה מצד אחד ההורים, שעשויה להביא לניתוק קשר מוחלט ● ארגוני נשים טוענים ש"ניכור הורי" הוא כלי אסטרטגי שמכסה על התנהגות אלימה, מנגד נטען כי גם נשים סובלות מהתופעה ● במקרה הטוב מופנות המשפחות לטיפול אצל גורמים פרטיים: "זה סיוט כי אני ממש מזהה שינויים בהתנהגות הילדה שלי"

עוד 1,467 מילים ו-1 תגובות

דיווח: משרד הבריאות ממליץ לדחות את ביטול בידודי התלמידים בשבוע

השוטר שירה למוות בסלומון טקה: "יריתי לעבר האדמה אף שהייתה לי סמכות לירות בו" ● יו"ר איגוד רופאי הילדים: לא לבטל את בידוד הילדים ● משרד הרווחה: מחוסרי דיור יוכלו ללון בבתי מלון ובמלוניות בזמן הסופה ● דיווח: הקואליציה הסכימה שחוק האזרחות חייב לעבור עד לסוף המושב ● אמסלם משתלח ביועמ"ש: "נקים ועדת חקירה להכניס את מנדלבליט לכלא"

עוד 25 עדכונים

למקרה שפיספסת

האפשרות שיעזוב את הפוליטיקה לכמה שנים, ללא קלון, יעשה לביתו - וכל זה בתמורה להרשעה מינורית, באמת קסמה לנתניהו ● עד כדי כך, ששמר את דבר המו"מ בסוד ולא אמר דבר גם אחרי שהמגעים נחשפו ● עכשיו כשהעסקה נפלה זמנית, נתניהו מסתער בחזרה על הנהגת הליכוד - יותר זהיר כלפי מערכת המשפט, והרבה יותר אכזרי ונקמן כלפי אלו שחשבו להחליף אותו ● פרשנות

עוד 717 מילים ו-1 תגובות

אי-אמון באזרחי ישראל

מאז שהעיתונאי בן כספית חשף את קיומו של מו"מ להסדר טיעון עם בנימין נתניהו, הופיעו אין-ספור מאמרי דעה והבעות עמדה בתקשורת על כל ערוציה, כולל, כמובן, באתרים במרשתת וברשתות חברתיות המשתמשות בה.

עסקאות טיעון הן שיטת פעולה מבישה של מערכת המשפט, כי הן מצביעות על עצלות מחשבה ו/או רפיסות פעולה אצל התביעה. אולם מרגע שזוהי הנורמה (המפוקפקת) בישראל, ברצוני להתייחס לנאמר לגבי אפשרות החתימה על הסדר כזה בין המדינה לנתניהו.

עסקאות טיעון הן שיטת פעולה מבישה של מערכת המשפט, אולם מרגע שזו הנורמה (המפוקפקת) בישראל, ברצוני להתייחס לנאמר לגבי אפשרות החתימה על הסדר כזה עם נתניהו

בולטת העובדה, שרוב עצום מבין המתנגדים לנתניהו, או לפחות לשיבתו בקול תרועה אל מרכז הבמה הפוליטית-ציבורית, טוענים לחוסר אמון באיש זה. לדבריהם, אין להסתפק בעסקת טיעון גרידא, אלא לרפדה בשכבות המבטיחות הגנה מפני נסיונות של נתניהו לקעקע אותה. הדוגלים בכך טוענים, שאין להאמין ולו למלה היוצאת מפיו או הנכתבת/מוקלדת בידיו, כולל חתימת שמו.

כותבים ודוברים אלה גורסים, כי מייד לאחר אשרור ההסכם בפסק-דין, נתניהו ימהר להתנכר לחלקו ולחתימתו, יגייס את תומכיו, וישוב במלוא פיו ומרצו אל הזירה הפוליטית ואל המאבק על ראשות הממשלה.

נראה לי, שזהו חשש שווא, ואפילו חשש מדומה. המביעים אי-אמון בנתניהו ובעמידתו בהסכם חתום אם יושג עמו בעתיד, למעשה מביעים אי-אמון באזרחי המדינה, כאילו הם יתפתו בקלות ללהטוטיו של "המחלל מרחביה".

שהרי מה משתמע מהצהרות אי-האמון? "ההצגות של נתניהו לא עובדות עליי, אני לא אפול בפח ואמשיך שלא להאמין למלה מדבריו", אולם לעומת זאת "הוא יצליח 'לעבוד' על ההמונים, הם יוקסמו מדבריו וינהרו לקלפיות כדי להחזירו לשלטון".

כלומר, כותבים ודוברים אלה אינם סומכים על שיקול-דעתו של האדם מן השורה, ועל כך יש להצטער ואפילו להתקומם. וזאת במיוחד לנוכח הראיות החד-משמעיות והמסקנות העולות מארבעת סבבי הבחירות האחרונים.

ארבע פעמים נערכו בחירות לכנסת במהלך השנים 2021-2019. בבחירות אלה קיבלה רשימת הליכוד את שיעורי התמיכה הבאים בקרב כלל המצביעים (26.5% בבחירות לכנסת ה-21, 25.1% – לכנסת ה-22, 29.5% – לכנסת ה-23, 24.2% לכנסת הנוכחית, הכנסת ה-24).

ממוצע השיעורים הללו הוא 26.3% מן המצביעים. תוצאות הבחירות וחלוקת המושבים בכנסת, בכל אחד מארבעת הסבבים, לא אפשרו לליכוד להקים ממשלה יציבה לאורך זמן, אם בכלל. מדוע יכול אדם מחושב כמו נתניהו, לסבור שלאחר סדרת כשלונותיו האלקטורליים (ואלה היו כשלונות), דווקא הסדר טיעון יביא לגידול בתמיכה בו, עד כדי ניצחון בסיבוב הבחירות הבא, יהא מתי שיהיה?

כותבים אלה אינם סומכים על שיקול-דעתו של האדם מן השורה, ועל כך יש להצטער ואפילו להתקומם. במיוחד לנוכח המסקנות החד-משמעיות העולות מארבעת סבבי הבחירות האחרונים

לדעתי, אם המו"מ על הסכם טיעון אכן ימומש בעתיד, ונתניהו יתחייב במסגרתו לפרוש מן הזירה הפוליטית, הוא עצמו לא יעז להפר הסכם חתום המופץ בראש חוצות, יבין שאין מקום לבחון את שיקול-הדעת של אזרחי המדינה, ויותיר את הזירה הפוליטית נקייה מנוכחותו בה. אם הוא יטעה לחשוב אחרת, התגובות בציבור, כולל בקרב התומכים בליכוד והחברים במפלגה זו, יטפחו על פניו במהרה.

בהווה - מורה לאזרחות; לעיתים מזומנות - עורך ומתרגם; לעיתים קרובות - כותב באתרי שיפוט כדורגל בינלאומיים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
צוקרברג: "אני לא יכול ליותר, הוא משחק לי ברגשות, אני כל הזמן בוכה, בגלל אובמה" טוויטר: "אנחנו, כל צוות טוויטר, מתכנסים ומבצעין תפילת רבים שיחזורט כבר - אנחנו משוגעים בלעדיו" אמת: "אאמממ... המשך קריאה

צוקרברג: "אני לא יכול ליותר, הוא משחק לי ברגשות, אני כל הזמן בוכה, בגלל אובמה"
טוויטר: "אנחנו, כל צוות טוויטר, מתכנסים ומבצעין תפילת רבים שיחזורט כבר – אנחנו משוגעים בלעדיו"
אמת: "אאמממ, נחמד, התחלתם להבין ת'קטע, אה?"
או בקיצור: אין על 'זמן ישראל' – איכות בגובה העיניים!

חבל שהפוסט מתייחס להיבט הפוליטי בלבד (יסתלק או לא מהמעורבות הציבורית) ולא מתייחס כלל לשאלות של שיוויון בפני החוק, כניעה לבריונות, המסר למושחתים הבאים, חשיפת האמת על התשתית שאפשרה את השח... המשך קריאה

חבל שהפוסט מתייחס להיבט הפוליטי בלבד (יסתלק או לא מהמעורבות הציבורית) ולא מתייחס כלל לשאלות של שיוויון בפני החוק, כניעה לבריונות, המסר למושחתים הבאים, חשיפת האמת על התשתית שאפשרה את השחיתות בפני הציבור והעובדה שהסדר הטיעון המדובר היה נגוע בחשש לניגוד עניינים כשהוא נחתם בסיום כהונתו של היועמ"ש, שגם ככה נחשב בעיניי רבים כמי שנתן הנחות מפליגות ולא מוצדקות לנאשם מס' 1 ולמשפחתו.

עוד 442 מילים ו-3 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מחסור חמור במתורגמנים לשפת הסימנים

משרד הרווחה מקציב לחירשים רק 70 שעות תרגום בשנה, איתם יצטרכו להסתדר בבנק, בטיפול רפואי או בלימודים ● המתורגמנים מסרבים להגיע לשעה בודדת, לא מקבלים תוספת שבת ולילה, ובפריפריה לא זמינים כלל ● אשה חירשת: "אני צריכה לוותר על הצרכים שלי בכל תחום בגלל שאין מתורגמן שמוכן לבוא" ● ח"כ פינטו דורשת פתרון אך במשרד הרווחה אומרים שהמכרז כבר נסגר

עוד 1,514 מילים

"למען יראו וייראו, אדם שרצח שוטר לא צריך להשתחרר"

רובין אבו-זייד רצח ב-2001 את השוטר אביב קרודו אחרי שזה ביקש לערוך עליו חיפוש ● כעת הוא מבקש מהנשיא לקצוב את עונשו ● אם הבקשה תתקבל, הוא עשוי להשתחרר בקרוב ● הנרצח היה בן יחיד להוריו עם אישה בהריון וילדה פעוטה ● אלמנתו רוזי: "מי שרצח שוטר לא צריך לצאת, זה פרס לעבריינים שיפגע בכוח ההרתעה של המשטרה" ● "הוא נתן למדינה הכול, וזה היחס לקורבן ששילמנו?"

עוד 2,912 מילים

פוטין מזהה חולשה במערב ומגביר את הלהבות

בזמן שארה"ב ואירופה מאיימות על פוטין, רוסיה מארחת את ראיסי ומציעה לו עסקת גרעין חדשה ומצומצמת, בידיעת וושינגטון ● במקביל, גרמניה מתלבטת איך לפעול, משהה את תחילת השימוש בגז הרוסי ומונעת העברת נשק גרמני ● פוטין מזהה את נקודות התורפה ומנסה למנוע את התרחבות נאט"ו, שמעבה את כוחותיה ● פגישת הצדדים בפריז ביום חמישי עשויה להיות גורלית ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הלוואי והייתי נביא, זה גם כבוד, גם מעמד, וגם ים מיסטיקה, אאאחחחח - תענוג להיות נביא, בטוח: הנה, תשאלו את ירמיהו. או במילים אחרות, נראה לי שלא צריך יותר מדי שכל ויכולות בשביל להבין שכדה"... המשך קריאה

הלוואי והייתי נביא, זה גם כבוד, גם מעמד, וגם ים מיסטיקה, אאאחחחח – תענוג להיות נביא, בטוח: הנה, תשאלו את ירמיהו. או במילים אחרות, נראה לי שלא צריך יותר מדי שכל ויכולות בשביל להבין שכדה"א לא סובל את פוטין, ארדואן, טראמפ, ביבי, בולסנארו וכל המנהיגים המליארדרים שכסף הוא יסוד מניעיהם. אולי יש בי איזה מידת היגיון ואולי לא, ובכל זאת – הטבע צריך שינוי מהותי כדי להמשיך מהמקום שבו הוא נמצא. השיעור לאנושות הועבר ע"י אמא אדמה וכעת כל שנותר זה הפנמה ושינוי תדר האנושות לפשטות, אחווה ושיוויון עולמי כלכלי/כללי. תורת ישראל לא מושלמת, אך מבין כל התורות האחרות, היא הרע במיעוטו.

עוד 646 מילים ו-1 תגובות

דיווח: חאן אל-אחמר יפונה - ויוקם מחדש במרחק של 300 מטרים ממיקומו הנוכחי

התוכנית, שגובשה במערכת הביטחון ובמל"ל, כרוכה באישור הקבינט ● דרעי הורשע בעבירות מס כחלק מהסדר טיעון: "אני מקבל אחריות מלאה על המעשים" ● צוות הטיפול במגפות המליץ לאפשר לבני 60-18 להתחסן במנת החיסון הרביעית ● ועדת האיתור תמליץ, בין היתר, על המועמדת של סער, בהרב-מיארה, לתפקיד היועמ"ש ● הובאה למנוחות הנשיאה לשעבר של העליון מרים נאור

עוד 52 עדכונים

הספד "לאיש אין מונופול על האמת"

"תפקידנו כשופטים הוא לשמור על זכויות האדם ועל יסודות המשטר הדמוקרטי", אמרה נשיאת העליון בדימוס מרים נאור, "זה תפקידנו, זו חובתנו" ● במשך כארבעה עשורים, הייתה מודל לשופטת שראתה בתפקידה שליחות ציבורית ושמה לנגד עיניה תמיד את טובת האזרח ● אתמול הלכה לעולמה בגיל 74 ● יובל יועז צלל אל פסקי הדין והנאומים, ומשרטט את המורשת שהשאירה אחריה

עוד 1,913 מילים ו-1 תגובות

בדיקת זמן ישראל "מסקנות גדולות דורשות הוכחה גדולה"

פרטי חקירה שערכו עשרות מומחים במשך שש שנים מוצגים בספר חדש, המאשים עורך דין יהודי בחשיפת מחבואה של אנה פרנק ומשפחתה בפני הנאצים ● הבעיה, לדברי היסטוריונים, היא היעדר הוכחות - וחוסר היגיון בראיות הנסיבתיות שעליהן החוקרים נתלים ● היסטוריון הולנדי בכיר: "לא הייתי מוכן לקבל דבר כזה מהסטודנטים שלי"

עוד 1,667 מילים

האוצר מעלה את הריבית בקרנות הפנסיה, המבקרים טוענים שזה מעט מדי

הממונה על הביטוח מעדכן היום את הריבית על קצבאות קרנות הפנסיה החדשות המקיפות כך שהן יגדלו ב-1.2% ● לטענת אקטוארים ומומחי פנסיה, הרגולטור מפספס הזדמנות להעלות את הקצבאות ב-4% ● ח"כ נעמה לזימי: "רשות שוק ההון מנסה להונות את הציבור. אחרי התעלמות והתנגדות, הם החליטו באופן מזלזל להעלות את הריבית בצורה לא מספקת" ● מעקב

עוד 609 מילים

לפי החוק, נשיאת בית המשפט העליון תמנה את חברי ועדת החקירה הממלכתית לחקר פרשת הצוללות וכלי השיט ● לאחר שהממשלה אישרה את הקמתה, חיות עומדת עתה בפני אתגר למצוא חמישה חברי וחברות ועדה מתאימים - כאלה שטרם התבטאו בנושא, שאינם מעורבים בעצמם בפרשה וללא שלדים בארון ● וגם רצוי שהם יהיו ללא זיקה פוליטית כזו או אחרת ● פרשנות

עוד 1,012 מילים ו-2 תגובות

מנדלבליט לסנגורי נתניהו: לא אוכל להמשיך במגעים לעסקת טיעון

ניצב חכרוש הוצא לחופשה אחרי שתועד מדלג מעל קרבן בזירת רצח ● על רקע פרשת NSO הנחה בר-לב את משרדו לבחון עדכון של החוק המסדיר האזנות סתר ● ההצבעה על חוק הגיוס ירדה מסדר היום ● הלווייתה של נשיאת העליון לשעבר מרים נאור תתקיים מחר ב-12:00 בירושלים

עוד 55 עדכונים

נפתלי בנט הולך בין הטיפות ונרטב יותר מכולם

ראש הממשלה בעד הקמת ועדת החקירה בנושא פרשת הצוללות, אבל לא רצה להצטייר כמי שמוביל את מה שנתפס כמתקפה ישירה נגד נתניהו ● אז הוא דאג להעלות את הנושא לסדר היום בישיבת הממשלה, אבל נמנע בהצבעה ● על זה אמר פעם מנחם בגין: "אם כולנו נימנע, איך נוכל לקבל החלטה?" ● במקביל, עסקת הטיעון עם נתניהו כבר לא אקטואלית - לא בפרקליטות ולא במשפחה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מה נגיד ומה נאמר, אחרי ככלות הכל, בנט בסה"כ נותן את כל כולו למען ישראל - ליבו זך וטהור בכוונותיו, זה ברור. הוא בטוח לא מושלם, אך בטוח שיש שיקולים שבטח ובטח אני איני יודע אותן, אבל גם אם... המשך קריאה

מה נגיד ומה נאמר, אחרי ככלות הכל, בנט בסה"כ נותן את כל כולו למען ישראל – ליבו זך וטהור בכוונותיו, זה ברור. הוא בטוח לא מושלם, אך בטוח שיש שיקולים שבטח ובטח אני איני יודע אותן, אבל גם אם טעה בהימנעות בצוללות – זה מתגמד בסה"כ אל מול הכיוון הכללי הטוב שהממשלה הולכת אליו

עוד 927 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה