זירת הבלוגים

החזרה הרוסית הגדולה למזרח התיכון

לפני 20 שנים ולדימיר פוטין עלה לשלטון והפך לראש ממשלת רוסיה. אז, ב-1999, מעטים ידעו את שמו. היום כל העולם יודע מי זה ולדימיר פוטין ● מאז, אי אפשר להתכחש לכך שהנשיא החזיר את רוסיה למזרח התיכון ושוב הפך את ארצו לגורם משפיע ונחשב באזור זה

10/08/2019 11:02
ולדימיר פוטין (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

היום הרוסים מציינים תאריך משמעותי מאוד מבחינתם – לפני 20 שנים ולדימיר פוטין עלה לשלטון והפך לראש ממשלת רוסיה – חודשים ספורים אחר כך, כבר היה לנשיא. אז, ב-1999, מעטים ידעו את שמו. היום כל העולם יודע מי זה ולדימיר פוטין.

28 שנים עברו מאז פירוקה של ברית המועצות, מתוך 20 – מעוצבות על ידי ולדימיר פוטין וחבר מרעיו. אם מבודדים מכל מה שפוטין מייצג ומסמל רק את הזווית המזרח תיכונית, אזי אי אפשר להתכחש לכך שבעשור האחרון הנשיא הרוסי החזיר את רוסיה למזרח התיכון ושוב הפך את ארצו לגורם משפיע ונחשב באזור זה.

פוטין עושה את זה גם בעזרת השימוש בכוח הצבאי, למשל בסוריה, גם בזכות זה שארה"ב בהדרגה נוטשת את האזור, אך גם בזכות הכוח הרך – תרבות, שפה, תקשורת. הערוץ "רוסיה אל-יום" כמעט מצליח להשיג את "אל-ג'זירה" הקטארית באחוזי הצפיה, המופעים של הקרקס, התיאטרון והבלט הרוסי זוכים להתעניינות מוגברת מדובאי ועד קהיר, וסטודנטים ערבים רבים שוב נוהרים לאוניברסיטאות הרוסיות.

והנה התוצאות: המחקר של קבוצת יעוץ ומחקר ASDAA BCW  שעורך מדי שנה סקר בקרב הצעירים הערבים במזרח התיכון (בני ובנות 18-24 ב-15 מדינות ערביות והשטחים הפלסטיניים) מצביע על כך שרבים מהם – כ-65% – מאמינים שרוסיה היא בת-ברית של ארצותיהם, וכ-42% חושבים שרוסיה היא יותר בת ברית מאשר ארה"ב.

גם בישראל, על פי הסקר של AJC, יותר מ-60% מהיהודים מאמינים שרוסיה היא חברה או מדינה נייטרלית. המספרים האלה שונים בתכלית מאלה לפני כעשור או אפילו 3-4 שנים.

בסקר הזה יש גם ממצאים אחרים מעניינים לא פחות, אך הזווית הגאו-פוליטית על התחרות בין רוסיה לארה"ב מרתקת במיוחד. בלי השקעות רבות, בלי USAID, בלי מלגות עתירות ממון, רוסיה מצליחה בפשטות ובאלגנטיות לחזור לעמדות מהן היא נדחקה ב-1973, לאחר שמצרים של אנואר סאדאת הפנתה לה גב.

גם מבחינה כלכלית-מסחרית רוסיה של פוטין מוצאת לה דרך למזרח התיכון. רק לאחרונה קיבלה את האישור לשווק חיטה לערב הסעודית, וכמובן שקדמו לכך עסקאות רבות שנרקמו בין אר-ריאד למוסקבה בתחום של אנרגיה גרעינית.

במצרים רוסיה בונה אזור סחר חופשי ליד תעלת סואץ ובלבנון רוכשת מתקנים לאגירת נפט בטריפולי. אז החזרה הגדולה של רוסיה למזרח התיכון היא עובדה קיימת.

ככל הנראה בעשור הבא רוסיה מתכננת גם חזרה דומה לאפריקה (בעוד כמה שבועות תתקיים במוסקבה פסגה אפריקאית).

ישראל צריכה להיות קשובה להתרחשויות הללו ולדעת לרקום מארג של בריתות כדי לפתע פתאום לא להישאר לבד בחוץ.

* * *

עוד חדשות, תרבות ופוליטיקה במזה"ת בערוץ הטלגם שלי: "מזרח התיכון על פי קסניה".