האם הרשות הפלסטינית על סף קריסה?

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
AP Photo/Alex Brandon
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן)

מצבה של הרשות הפלסטינית מבחינה ביטחונית וכלכלית הוא בכי רע, ראש שב"כ מזהיר מפני אפשרות קריסתה וברחוב הפלסטיני מדברים על אינתיפאדה של הדור הצעיר נגד שלטונו של אבו מאזן. ארה"ב וישראל פתחו במאמץ לשמור על יציבות שלטון הרש"פ בגדה, יו"ר הרש"פ נלחם בטרור של חמאס ומבחינת ישראל הוא הרע במיעוטו למרות שלטונו המושחת.

ראש שב"כ רונן בר הזהיר בישיבת הקבינט הביטחוני האחרונה מפני אפשרות קריסת שלטונו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס (אבו מאזן) נוכח ההתחזקות במעמדה של תנועת חמאס ברחוב הפלסטיני, שקיבלה תנופה בעקבות מבצע "שומר החומות".

ראש שב"כ רונן בר הזהיר בישיבת הקבינט הביטחוני האחרונה מפני אפשרות קריסת שלטונו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס נוכח ההתחזקות במעמדה של תנועת חמאס, שקיבלה תנופה בעקבות "שומר החומות"

המצב הכלכלי בשטחי הגדה קשה. מדינות ערב הפסיקו את התרומות הכספיות שלהם לרש"פ, גם מדינות האיחוד האירופי והממשל האמריקאי הפסיקו את הסיוע הכספי לרש"פ ומתנות את חידושו בעריכת רפורמות שלטוניות ברש"פ ובחירות כלליות.

גם תופעות השחיתות ברש"פ הביאו לכירסום גדול במעמדה של הרש"פ ברחוב הפלסטיני. סקר דעת קהל פלסטיני שפורסם השבוע בשטחים קובע כי 63% מתושבי השטחים סבורים כי רמת השחיתות במוסדות הרש"פ עדיין גדולה והיא קיימת בצמרת המגזר הציבורי.

בימים האלה מנהלים שב"כ ומנגנוני הביטחון של הרש"פ, באופן נפרד, מבצע מעצרים נרחב בשטחי הגדה של מאות פעילים של חמאס, בהם כמה עשרות אסירים ביטחוניים משוחררים, בניסיון לבלום את המאמץ של חמאס להביא לגל פיגועים חדש בירושלים ובשטחי הגדה ולערער את יציבות הרש"פ.

זאת, לאחר ששב"כ עצר לפני כמה שבועות תשתית של 60 פעילי חמאס שהופעלו בשטחי הגדה מטורקיה ומלבנון ע"י סאלח אל-עארורי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס שתכננה פיגועי הרג והתאבדות בירושלים ובשטחי הגדה. ברשותה נתפסו חגורות נפץ מוכנות להפעלה וכלי נשק.

לפני כמה ימים עצר שב"כ את השייח' חסן יוסף, המנהיג הבכיר של תנועת חמאס בגדה והמנוע הראשי לפעילות השטח נגד הרש"פ, וכן חשף תשתית חבלנית של חמאס המורכבת  מסטודנטים המשתייכים ל"גוש האסלאמי" באונברסיטת אל נג'אח בשכם.

חמאס עבר לשיטה חדשה של ניסיון להתסיס את שטחי הגדה באמצעות אירועים המוניים שבהם מונפים הדגלים הירוקים של חמאס, כדי להגביר את המודעות האסלאמית ברחוב הפלסטיני מול "החילוניות" של הרש"פ.

לכן, בהוראתו של יו"ר הרש"פ פועלים מננגוני הביטחון של הרש"פ לפזר בכוח תהלוכות וחגיגות לכבוד האסירים הביטחוניים שמשתחררים מבתי הכלא בישראל וחוזרים לבתיהם בערי הגדה. לפעמים הם גם מתערבים כדי למנוע הנפת דגלי חמאס בהלוויות של "שהידים" שנהרגו בעימותים עם חיילי צה"ל.

בהוראתו של יו"ר הרש"פ פועלים מננגוני הביטחון של הרש"פ לפזר בכוח תהלוכות וחגיגות לכבוד האסירים הביטחוניים שמשתחררים מבתי הכלא בישראל וחוזרים לבתיהם בערי הגדה

ארגון חמאס טוען כי הרש"פ פועלת על פי אג'נדה משותפת של שב"כ הישראלי וה-CIA האמריקאי להשיג שקט בשטחי הגדה כדי לשמור על שלטונו של מחמוד עבאס, וזאת במסגרת שיתוף הפעולה הביטחוני בין הצדדים. לדברי גורמים בחמאס, ראש מנגנון המודיעין הכללי הפלסטיני, הגנרל מאג'ד פרג' – האחראי על דיכוי ההפגנות של חמאס וסיכול הפיגועים – הינו חביבו של ראש ה-CIA ויליאם ברנס.

במקביל, הושגה הבנה בין ממשל ביידן לממשלת ישראל על הצורך בחיזוק המצב הכלכלי של הרש"פ ומתן הקלות הומניטריות לתושבי השטחים, במסגרת הזו סוכם על מפגשים שוטפים של שר הביטחון בני גנץ עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ברמאללה.

האנרכיה הביטחונית בגדה

הרש"פ מאבדת שליטה מצפון הגדה ועד לדרומה, מהעיר ג'נין ומחנה הפליטים שלה ועד העיר חברון. בימים האחרונים גלשה האנרכיה הביטחונית גם לעיר בית לחם וגם לקמפוסים של האוניברסיטאות בגדה.

גם האוניברסיטאות הפלסטיניות בגדה הפכו באחרונה לזירה של כאוס ביטחוני, באמצעות התערבות של מנגנוני הביטחון הפלסטינים והשפעת חלק מגורמי צעירי תנועת הפת"ח, המעוררים מחלוקות ועימותים עם שאר גושי הסטודנטים.

בימים האחרונים פרצו עימותים אלימים באוניברסיטת א-נג'אח בשכם, באוניבריסיטת ביר זית באזור רמאללה ובאוניברסיטת אבו דיס.

ב-5 בדצמבר נרצח הסטודנט מהראן ח'ליליה בן 21 במהלך קטטה על רקע פוליטי בקמפוס של האוניברסיטה הערבית-אמריקאית בג'נין, שלושה סטודנטים נוספים נפצעו באורח קל.

בעקבות רצח הסטודנט בג'נין, אירעו עימותים קשים בין תושבי הכפר ג'בע, שממנו בא הסטודנט, לבין מנגנוני הביטחון הפלסטינים, בהם השתתפו מאות תושבים אשר רגמו את אנשי הביטחון הפלסטינים באבנים בדרישה להוציא להורג את הרוצח.

בעקבות רצח הסטודנט בג'נין, אירעו עימותים קשים בין תושבי הכפר ג'בע לבין מנגנוני הביטחון הפלסטינים, בהם השתתפו מאות תושבים אשר רגמו את אנשי הביטחון באבנים בדרישה להוציא להורג את הרוצח

תנועת חמאס וגופי האופוזיציה באש"ף מאשימים את מנגנוני הביטחון של הרש"פ ביצירת הכאוס הביטחוני באוניברסיטאות. לטענתם, חלק מהאירועים הוא ספונטני, כתוצאה מהתדרדרות מצב הביטחון הכללי בשטחי הגדה, אבל החלק הארי נובע מכך שעבאס חושש מהתפרצות אלימה של הדור הצעיר בגלל המצב הפוליטי ולכן מנגנוני הביטחון של הרש"פ מבצעים מעצרים בקרב הסטודנטים ומנסים  להקטין את כוח הפלגים המתנגדים לרש"פ ולחזק את תנועת פת"ח לקראת הבחירות לאגודות הסטודנטים בקמפוסים השונים בגדה.

המבצע הביטחוני של הרש"פ באזור ג'נין נגד תופעת הפשיעה ואיסוף הנשק הבלתי חוקי מתנהל בעצלתיים, הרש"פ מתקשה לאכוף את החוק והסדר, בחברון נמשכים הסכסוכים האלימים בין חמולת אלג'עברי לחמולת אלעוויוי והשטח קורא את חולשתה של הרש"פ  ומאתגר אותה.

התחושה ברחוב הפלסטיני היא שעבאס הולך ונחלש ומאבד את השליטה. ברש"פ גובר החשש מאינתיפאדה עממית נגד שלטונו של עבאס.

מבחינת הפלסטינים ומבחינת ישראל זהו אות המבשר רעות לקראת קרב הירושה הצפוי לאחר ירידתו של אבו מאזן מהבמה הפוליטית. בשטח יש עשרות אלפי כלי נשק בלתי חוקיים וכנופיות של חמושים המתארגנות על רקע פלילי ועל רקע פוליטי. זהו אתגר ביטחוני גדול למי שימונה כיורשו הזמני של מחמוד עבאס עד לקיום הבחירות הכלליות.

ראש שב"כ רונן בר צודק בהערכת המצב שלו והממשלה חייבת לתת על כך את הדעת. האינטרס הביטחוני הישראלי מחייב שעבאס ימשיך בתפקידו וששלטונו יישאר יציב – אחרת, הסכנה שתנועת חמאס תשתלט על הגדה המערבית כפי שהשתלטה על רצועת עזה ב-2007 הופכת בהדרגה לסכנה ממשית.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 862 מילים
סגירה