איראן מתחזקת במשמרת של הנשיא ביידן

מתוך ניסוי הטילים הבליסטים של איראן, המדמה תקיפה של הכור בדימונה, צילום מסך מסרטון של איראן
מתוך ניסוי הטילים הבליסטים של איראן, המדמה תקיפה של הכור בדימונה, צילום מסך מסרטון של איראן

איראן עומדת להפוך בקרוב ל"מדינת סף" גרעינית והיא יוצאת כמנצחת בכל מקרה בשיחות הגרעין בווינה. הנשיא ביידן נכשל עד כה בכל המאמצים שלו לעצור את הדהירה של איראן לעבר פצצת הגרעין והוא חייב לשנות את האסטרטגיה שלו.

בווינה החל הסבב השמיני של שיחות הגרעין, בצל התמונה המתבהרת כי הנשיא ביידן אינו מעוניין בתקיפה צבאית אמריקאית או ישראלית של מתקני הגרעין באיראן. הוא רוצה פתרון דיפלומטי שימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני. זה לא עומד לקרות בתקופה הקרובה והמדיניות הרופסת שלו רק מחזקת את איראן ומקרבת אותה לפצצה הגרעינית.

ביידן רוצה פתרון דיפלומטי שימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני. זה לא עומד לקרות בתקופה הקרובה והמדיניות הרופסת שלו רק מחזקת את איראן ומקרבת אותה לפצצה הגרעינית

הנשיא ביידן חייב לשנות את האסטרטגיה שלו ולנקוט קו נוקשה שכולל גם את הנחת האופציה הצבאית על השולחן.

ממשל ביידן הצליח לרסן את ממשלת בנט-לפיד-גנץ והיא איבדה את היכולת שלה להשפיע באופן ממשי על הממשל בעניין הגישה התקיפה שיש לנקוט כלפי איראן. היועץ לביטחון לאומי ג'ק סאליבן ביקר בישראל בשבוע שעבר ונפגש עם הצמרת המדינית, אך לא היו לו שום בשורות טובות עבור ישראל.

הנשיא ביידן הבטיח לישראל כמה פעמים כי ימנע מאיראן מלהשיג נשק גרעיני אך מעולם הוא לא התחייב למנוע ממנה להפוך ל"מדינת סף" גרעינית.

כישלון המדיניות האמריקאית לעצור את השעטה האיראנית לעבר הפיכתה ל"מדינת סף" גרעינית, ויכולתה לייצר פצצה בתוך זמן קצר מרגע קבלת ההחלטה, מפחידה ומרתיעה את מדינות המפרץ. אלה סברו בתקופת ממשל טראמפ כי תקום קואליציה צבאית אמריקאית–ישראלית-ערבית נגד איראן.

איחוד האמירויות הודיעה לישראל כי היא מתנגדת לשימוש באופציה הצבאית נגד איראן. סעודיה פתחה במשא ומתן של פיוס עם איראן כבר בחודש אפריל האחרון, והיו לו עד כה ארבעה סבבים של שיחות בתיווכה של עיראק. במקביל הסעודים נערכים גם לאפשרות של הסלמה אזורית והם החלו לייצר טילים בליסטיים בסיועה של סין, למורת רוחו הגדולה של ממשל ביידן.

לא היו לסאליבן בשורות טובות לישראל בביקורו כאן. ביידן הבטיח לישראל כמה פעמים כי ימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני, אך מעולם הוא לא התחייב למנוע ממנה להפוך ל"מדינת סף" גרעינית

גורמים אמריקאים מדווחים כי ישראל הסכימה לתוכנית ב' (PLAN B) שאיננה כוללת מתקפה צבאית על איראן במקרה של כישלון שיחות הגרעין בווינה.

ישראל מיישרת למעשה קו עם ממשל ביידן, מהלך שהאיראנים מפרשים כחולשה ישראלית, גם הברברת של בכירי מערכת הביטחון בישראל על השמדת מתקני הגרעין באיראן לא נלקחת ברצינות על ידי הצמרת הביטחונית של "משמרות המהפכה" האיראניים שמגדירה אותה כ"שטויות" או במקרה הטוב כ"נסיון כושל לייצר לוחמה פסיכולוגית" נגד איראן.

דווקא שתיקה רועמת מצד ישראל הייתה הרבה יותר אפקטיבית בלוחמה הפסיכולוגית נגד איראן.

איראן עומדת להשיג את מבוקשה. היא מושכת זמן בשיחות הגרעין בווינה, ממשיכה בהעשרת אורניום בניגוד להסכם הגרעין מ-2015, ובכל מקרה היא תצא מנצחת משיחות ווינה אם הן יכשלו או יצליחו.

האם יש לממשל ביידן תוכנית ברורה כיצד למנוע מאיראן להגיע לפצצה גרעינית? כנראה שלא. הוא מתנגד לפעולה צבאית נגד מתקני הגרעין למרות שהוא שומר על עמימות ולא אומר זאת באופן ברור, דבר שמותיר את אופציית הטלת סנקציות נוספות על איראן. אך זה לא מספיק כדי לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית.

הרבה דיבורים היו בשיחות הגרעין בווינה, בעוד איראן ממשיכה בשטח במעשי העשרת האורניום בתמיכתה של רוסיה. במקביל איראן מונעת מסבא"א את אפשרות הפיקוח במתקני הגרעין שלה עד שיוסרו הסנקציות שהוטלו עליה.

הרבה דיבורים היו בשיחות הגרעין בווינה, בעוד איראן ממשיכה בשטח במעשי העשרת האורניום בתמיכת רוסיה. במקביל איראן מונעת מסבא"א לפקח על מתקני הגרעין שלה עד שיוסרו הסנקציות

המשטר האיראני מאיץ את יישום תוכנית הגרעין שלו בעוד הקהילה הבינלאומית עומדת חסרת אונים ובלי יכולת לפקח על הנעשה במתקני הגרעין. איראן מייצרת אורניום מתכתי שאין לה כל צורך בו אם אכן כוונותיה לשלום. מדובר בחומר שמיועד לפצצה גרעינית. כמו כן היא מחזיקה לפחות בשלושה אתרי גרעין סודיים שבהם כנראה היא מנסה לפתח את מנגנון "קבוצת הנשק" של הפצצה העתידית.

ממשל ביידן מנסה לפייס את איראן, שמצהירה בגלוי על כוונתה לגרש את ארה"ב מן האזור ולהשמיד את ישראל.

איום הטילים הבליסטיים

בינתיים איראן איננה מורידה את הרגל מדוושת הגז. בסוף השבוע שעבר היא ערכה תרגיל צבאי גדול בדרום המדינה ובמפרץ הפרסי, שבמהלכו שוגרו טילים בליסטיים וטילי שיוט שכלל גם איומים לפגוע בכור הגרעיני הישראלי בדימונה.

התרגיל הצבאי של איראן הינו הפרה ברורה של החלטת מועצת הביטחון 2231 הקובעת שאסור לאיראן להשתתף בשום פעילות הקשורה לטילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעינים, לרבות ניסויים באמצעות טכנולוגיית טילים בליסטיים.

איראן אומרת רשמית כי לטילים הבליסטיים שלה יש טווח של אלפיים ק"מ והם יכולים לפגוע במטרות אסטרטגיות בתוך מדינת ישראל.

בינתיים איראן איננה מורידה את הרגל מדוושת הגז. בסופ"ש שעבר היא ערכה תרגיל צבאי גדול בדרום המדינה ובמפרץ הפרסי, במהלכו שוגרו טילים בליסטיים וטילי שיוט, תוך איום לפגוע בכור הגרעיני הישראלי בדימונה

האיראניים הצליחו להוליך שולל את המעצמות ב-2015, ופרויקט הטילים הבליסטיים לא כלול בהסכם הגרעין שנחתם. עכשיו ממשל ביידן מפנטז שאולי יצליח להכליל אותו בהסכם החדש, הסיכוי לכך שואף לאפס.

העתיד כנראה אינו מבשר טובות ,כפי שהדבר נראה כעת, איראן תהפוך בקרוב למדינת סף גרעינית שתוכל לייצר את הפצצה בכל עת שתחפוץ. הדבר הזה קורה במשמרת של נפתלי בנט ושל הנשיא ג'ו ביידן, שאינם מגלים נחישות מספיקה כדי לעצור את המגמה המסוכנת הזו לישראל ולעולם כולו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 796 מילים
סגירה