זירת הבלוגים

איך נפגעי תקיפה מינית יטופלו במשרד הבריאות, שהעומד בראשו רומס אותם?

אסור לתת ללשכת סגן השר ליצמן להשתמש בזמינותה לאזרח הפשוט כתירוץ לסיוע לאכזריים שבעברייני המין

12/08/2019 13:22
סגן השר יעקב ליצמן (צילום: Yonatan Sindel-Flash90)

בעקבות המלצת המשטרה להגיש כתב אישום כנגד סגן שר הבריאות ליצמן, נשמעו קריאות בציבור החרדי הטוענות לרדיפה מכוונת של מערכת אכיפת החוק אחריו. "ליצמן עוזר לכל אחד ואחת הפונים אליו, ללא הבדלי דת, גזע או מין" טענו המגינים.

בחלקים מסויימים בציבור החרדי נהוג עד היום לתמוך ללא סייג בפוגעים מינית ובבני משפחותיהם, ולהוקיע דווקא את הנפגעים שבחרו לא לשתוק ולצפות לצדק

לשכתו של ליצמן מתגאה תדיר בסיפוק מענה זמין לכלל האזרחים. אכן, זמינות זו של לשכת בכיר בממשלת ישראל לאזרח הפשוט מעוררת הערכה, וצריכה להיות מונצחת. אך בשום אופן לא ניתן להסתתר מאחוריה בהקשר של סיוע לעברייני מין מהסוג האכזרי ביותר.

הצורה בה התערב ליצמן לטובתה של מלכה לייפר מעוררת דאגה רבה. האמת היא, שהוא לא המציא את הגלגל. בחלקים מסויימים בציבור החרדי נהוג עד היום לתמוך ללא סייג בפוגעים מינית ובבני משפחותיהם, ולהוקיע דווקא את הנפגעים שבחרו לא לשתוק ולצפות לצדק. למרות היותו משויך למגזר הנוהג בפרקטיקה זו, הוא לא יכול בשום אופן להביא אותה לשירות המדינה.

בשנת 2015 הייתי שותף להקמתה של תנועת 'לא תשתוק' להגברת המודעות לפגיעות מיניות בחברה החרדית. מאז ועד היום נחשפתי לעשרות רבות של נפגעים מתוך הקהילה שאף לא אחד מתוככי הקהילה פנה אליהם להציע סעד וסיוע.

לעומת זאת, לפוגעים ולבני משפחותיהם יש מנגנון קהילתי מדהים שעובד לרשותם ומסייע להם עם השלכות הפגיעה. האבסורד זעק לשמיים. מאז ועד היום אנו פועלים במרץ לשנות תבנית מעוותת זו.

משרד הבריאות הוא הגוף האמון על שיקום נפגעי ונפגעות תקיפה מינית בישראל. לא ייתכן שהאדם שעומד בראש משרד זה, יתעלם במפגין מהרגשות של נפגעות פדופיליה ולא יסייע להן. לא זו אף זו, הוא יסייע דווקא לפוגעת שלהן לחמוק מן הדין על ידי מסכת שקרים ובדיות.

משרד הבריאות הוא הגוף האמון על שיקום נפגעי ונפגעות תקיפה מינית בישראל. לא ייתכן שהאדם שעומד בראשו, יתעלם במפגין מרגשות נפגעות פדופיליה

איזה מסר מעביר משרד הבריאות והעומד בראשו לנפגעי תקיפה מינית? האם נפגעי תקיפה מינית יוכלו לתת אמון בגוף שהעומד בראשו רומס ברגל גסה נפגעות המשוועות לצדק?

אז טיפ קטן ללשכת סגן השר: רצוי מאוד לעזור לאזרחים בצורה ישירה, רצוי מאוד גם להבין למי בדיוק אתם עוזרים ועל חשבון מי .