ערים חכמות צריכות להתקדם

דגם עירוני, אילוסטרציה (צילום: scanrail / iStock)
scanrail / iStock
דגם עירוני, אילוסטרציה

בונים שכונה חדשה, משפחות רבות רוכשות דירות למגורים, בין אם זו דירה ראשונה של זוג צעיר או דירה גדולה לקראת הרחבתה של המשפחה, הקליטה בעיר תתבצע רק כעבור כשנתיים ימים. בינתיים, האגפים השונים של הרשות המקומית אינם חשופים למידע מי הם הרוכשים ולאלו שירותים יזדקקו מהרשות.

בונים שכונה חדשה, משפחות רבות רוכשות דירות למגורים והקליטה בעיר תתבצע רק כעבור כשנתיים ימים. בינתיים אגפי הרשות המקומית אינם חשופים למידע על זהות הרוכשים ולאלו שירותים יזדקקו

על פי המצב היום, רק לאחר מעבר המגורים בפועל, ביצוע רישום במשרד הפנים ופנייה יזומה של התושבים לאגפי העירייה, לרוב לצורך רישום במחלקת ארנונה או חינוך – נחשפת הרשות לזהות תושביה החדשים וצרכיהם השונים.

כך לדוגמה, רק עם הגשת הבקשה לרישום לשנת הלימודים הבאה מגלה הרשות בדרך כלל כי קיים פער בין מספר גני הילדים הנדרש לבין הקיים, שאיננו מספיק לכל הילדים שבשכונה, או לגבי מקרים בהם צריך לתת מענה לזרם חינוכי ספציפי.

לא אחת מוצאים עצמם הורים לילדים קטנים שעברו להתגורר בשכונה סמוך לתחילת שנת הלימודים, נאלצים להסיע ילדיהם לגן ילדים או בית ספר בשכונה אחרת, רק בשל העובדה שהרשות לא הייתה חשופה למידע הנוגע לכמות הילדים וגילם המדויק לפני המעבר לעיר או לשכונה הספציפית, ולא יכולה הייתה להיערך לכך מבעוד מועד.

לכל משפחה צרכים אחרים וכל אחת נזקקת למערך שירותים אחר מהרשות המקומית, וכאשר מדובר באלפי יחידות דיור, בהכרח קיימת השפעה של הצרכים על המרקם השכונתי.

חובותיה וסמכויותיה של הרשות המקומית נקבעו על ידי המחוקק בפקודת העיריות. בין היתר לבנות ולקיים מבני ציבור כגון בתי ספר ובתי כנסיות, הקמת גנים ציבוריים, שמירה שטחים ירוקים ועוד. חלק בלתי נפרד מכך היא החובה לתכנון אסטרטגי ואורבני בראייה ארוכת טווח, בהתאם לצרכי התושבים.

לכל משפחה צרכים אחרים וכל אחת נזקקת למערך שירותים אחר מהרשות המקומית, וכאשר מדובר באלפי יחידות דיור, בהכרח קיימת השפעה של הצרכים על המרקם השכונתי

אך מה קורה כאשר המידע אינו מצוי בידי הרשות, מאחר שמדובר בשכונה שבבנייה ורוכשי הדירות אינם מוגדרים כ"תושבים"? האם נכון להמתין רק לאחר האכלוס ופניות של התושבים לקבלת שירותים עירוניים, שעלולות להביא לקריסת המערכת בשל חוסר תכנון, או שניתן להיערך לכך מבעוד מועד?

האם השכונה המתהווה תצטרך מעון יום, גן ילדים, בית ספר יסודי, חטיבת ביניים או תיכון? האם הקניות תתבצענה במרכז המסחרי שבשכונה, ומה לגבי שירותי טיפת חלב או סניף קופת חולים, גינת כלבים או פארק משחקים – האם שירותים אלה יינתנו בשכונה או מחוצה לה? המעבר מעיר לעיר ואף משכונה לשכונה בבנייה מייצרת אי ודאות, אתגרים ולחצים שלרובם ניתן לתת מענה, עוד קודם למעבר הפיזי.

רשות עם פנים לתושב צריכה לעודד חברות ומפעלים להעביר את הפעילות לאזורי התעשייה שבעיר ולהקים נוספים. קיימים לכך יתרונות רבים לקופת הרשות, אך לא תמיד הדבר אפשרי משלל סיבות. לכן, כאשר רובנו עובדים מחוץ לעיר המגורים, חשיבה ותכנון של נוחות דרכי הגישה לשכונה או ממנה, האפשרות להקצות נתיבי תחבורה ציבורית כבר בשלב התכנוני של השכונה, או פנייה למשרד התחבורה בבקשה להעביר תדירות קווי האוטובוס ותכנון תחנות אוטובוס נוספות, ישפרו בהכרח את איכות החיים בה.

יש לחשוב איך לתת מענה לשאלות הללו עוד בטרם אכלוס השכונה, כדי לאפשר לרשות לקבל מקסימום מידע, שיאפשר היערכות מקדימה ו"נחיתה רכה" של התושבים החדשים.

מה קורה כשהמידע אינו מצוי בידי הרשות, כי מדובר בשכונה שבבנייה ורוכשי הדירות אינם מוגדרים כ"תושבים"? האם נכון להמתין עד האכלוס ופניות התושבים, או שניתן להיערך לכך מראש?

כעת, כאשר משרד הבינוי והשיכון חידש את "מחיר מטרה", המוכר בשמו הישן כ"מחיר למשתכן", חובה על העומדים בראש הרשויות המקומיות לנהל מערך דיאלוג חכם ומיטבי על מנת לאפשר קליטה וניהול של התושבים, עוד בטרם המעבר והאכלוס של השכונות החדשות, והיערכות בהתאם לצרכים הספציפיים של כל משפחה ומשפחה. ויפה שעה אחת קודם.

גלי מיכל חנן מחברת בין ערים לאנשים. היא פיתחה מודל ייחודי של דיאלוג חכם "+Muni" ומעניקה לרשויות מקומיות שירות של איסוף דאטה ומיפוי במגוון נושאים ושירות שיתוף ציבור בערוצים השונים. בדרך זו, הרשויות מכירות טוב יותר את התושבים והאינטראקציה חיובית יותר. גלי היא בוגרת לימודי מנהל עסקים ובדרך לסיים התמחות בממשל ומדיניות ציבורית (צילום: דיקלה שי).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 563 מילים ו-3 תגובות
סגירה