אהוד אולמרט, בנימין נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב, 10 בינואר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90, מונטז')
אבשלום ששוני/פלאש90, מונטז'

אולמרט בדרכו להפסד צורב בתביעת הדיבה של משפחת נתניהו

שני ראשי הממשלה לשעבר נפגשו אתמול לדו-קרב בצהרי היום בבית משפט השלום בתל אביב ● אלא שאולמרט איבד כבר בדיון הראשון את הגנת "אמת דיברתי" וספק אם השופט יאפשר לו לקבל לידיו מסמכים רפואיים של התובעים או בדיקה פסיכיאטרית של בני הזוג נתניהו ובנם ● במסלול הזה, אולמרט בדרכו להפסד - ועם האפשרות לפיצויים לא קטנים, לנתניהוז אין מוטיבציה להגיע לפשרה ● פרשנות

תביעת לשון הרע של בני הזוג בנימין ושרה נתניהו ובנם יאיר נגד אהוד אולמרט תלך להליך הוכחות, מסיבה פשוטה: אולמרט אמר עליהם פומבית שהם חולי נפש – ואולמרט ישלם.

מאחר שמדובר בלשון הרע מובהקת, ומאחר שקו ההגנה של אולמרט, שניסה לטעון "אמת דיברתי", פחות או יותר התמוטט אתמול במהלך הדיון בקדם-המשפט, התביעה בדרך להתקבל.

זו הסיבה שבמהלך כל הדיון שהתקיים אתמול באולמו של השופט עמית יריב בבית משפט השלום בתל אביב, סירבו בני משפחת נתניהו ובא-כוחם, עו"ד יוסי כהן, להיענות ללחצים שהפעיל השופט במטרה לסיים את התיק בפשרה.

משפחת נתניהו רואה בקצה האופק את השורה התחתונה, והשורה הזו מורכבת ממספר הכולל כמה וכמה אפסים, שייצאו מכיסו של אולמרט וייכנסו לכיסם שלהם. אין להם שום תמריץ להתפשר.

משפחת נתניהו רואה בקצה האופק את השורה התחתונה, והשורה הזו מורכבת ממספר הכולל כמה וכמה אפסים, שייצאו מכיסו של אולמרט וייכנסו לכיסם שלהם. אין להם שום תמריץ להתפשר

התביעה, על סך 837 אלף שקלים, הוגשה בחודש מאי האחרון, לאחר ששבועות אחדים קודם לכן כינה אולמרט את שלושת בני משפחת נתניהו "חולי נפש", בראיון לגדי סוקניק ב"דמוקרט טיוי". ימים אחדים לאחר מכן חזר על הדברים בתוכניתם של אופירה אסייג ואייל ברקוביץ בערוץ 12.

בנימין ושרה נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב בדיון בתביעת לשון הרע שהגישו נגד אהוד אולמרט, 10 בינואר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
בנימין ושרה נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב בדיון בתביעת לשון הרע שהגישו נגד אהוד אולמרט, 10 בינואר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

יכול להיות שנפשו ההרפתקנית של אולמרט היא זו שגרמה לו להכפיל את ההימור המשפטי בכתב ההגנה שהוגש לבית המשפט. במקום לנסות לצמצם את דבריו, לחזור בו מהם או לנסות להציב אותם בקונטקסט של הבעת דעה שנאמרה על דרך ההגזמה הקיצונית, אולמרט בחר לטעון "אמת דיברתי".

באמצעות עו"ד אמיר טיטונוביץ ניסה אולמרט להלך אימים על התובעים ואמר כי בעצם הגשת התביעה, הם מוותרים על חלק מפרטיותם – לפחות בנוגע למצבם הנפשי.

אולמרט הטיל את יהבו על כך שבמסגרת רצונו להוכיח שדבריו הם אמת, וכי בנימין, שרה ויאיר נתניהו אכן סובלים ממחלת נפש, יסכים בית המשפט לאפשר לו לחייב אותם למסור כל מסמך רפואי המעיד על מצבם הנפשי ואולי אף לעבור בדיקה פסיכיאטרית עצמאית מטעמו של אולמרט.

מבחינה משפטית מדובר בהימור, שכן נטל ההוכחה של הגנת "אמת דיברתי" מוטל על כתפי הנתבע, ואין כל ביטחון שבית המשפט ייעתר לדרישה מרחיקת לכת שכזו.

הן כתב התביעה והן כתב ההגנה אינם מצטיינים בהקפדה יתרה על כללי הנימוס. עו"ד יוסי כהן, מטעמם של בני משפחת נתניהו, נכנע לנטייתו לנקוט לשון משתלחת והרבה להשתמש בתארים "מתועב וזדוני" ביחס לאולמרט.

כתב התביעה וכתב ההגנה אינם מצטיינים בהקפדה יתרה על כללי הנימוס. עו"ד יוסי כהן, מטעמם של בני משפחת נתניהו, נכנע לנטייתו לנקוט לשון משתלחת והרבה להשתמש בתארים "מתועב וזדוני" ביחס לאולמרט

אהוד אולמרט בבית משפט השלום בתל אביב בדיון בתביעה לשון הרע שהגישו נגדו בני משפחת נתניהו, 10 בינואר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
אהוד אולמרט בבית משפט השלום בתל אביב בדיון בתביעה לשון הרע שהגישו נגדו בני משפחת נתניהו, 10 בינואר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

במפגן מרהיב של השלכה, קבע כהן כי "הנתבע ניצל באופן ציני את החסינות המוקנית לו בכתבי בית דין והפך את כתב ההגנה לבמה נוספת לדברי שטנה מכוערים וכזבים מתועבים, המונעים מתאוותו הבלתי נשלטת לפגוע במשפחת נתניהו". טיטונוביץ, מטעם אולמרט, הסתפק בתיאור התובעים כ"קוזאק הנגזל".

הולכים לקרקס

חלק ניכר מהדיון שהתקיים אתמול באולם ברחוב שוקן, הוקדש כאמור למאמציו של השופט להביא את הצדדים להסכים לפשרה. "חבל שהטונים בכתבי הטענות הגיעו לאן שהגיעו", אמר השופט.

"אחת הבעיות שאני רואה בהליך הזה, שלוקחים נושא כזה חשוב, של התמודדות עם מחלות נפש, ולוקחים אותו לקרקס. השימוש במילים כמו משוגע או חולה נפש עושה עוול להמון אנשים".

"אחת הבעיות שאני רואה בהליך הזה, שלוקחים נושא כזה חשוב, של התמודדות עם מחלות נפש, ולוקחים אותו לקרקס. השימוש במילים כמו משוגע או חולה נפש עושה עוול להמון אנשים"

מבחינה משפטית, איבחן השופט כי שתי ההגנות שנוקט אולמרט – מצד אחד "אמת דיברתי", ומצד שני הבעת דעה בתום לב – אינן יכולות לשבת זו עם זו ברמה העניינית. בסופו של דבר, בית המשפט צריך להשתכנע מגרסתו של אולמרט. ומהי הגרסה? האם דבריו היו אמת צרופה, או שהם היו הבעת עמדה שגויה שנאמרה בתום לב? את המקל הזה אי אפשר לאחוז בשני הקצוות.

שופט בית משפט השלום בתל אביב עמית יריב (צילום: הרשות השופטת)
שופט בית משפט השלום בתל אביב עמית יריב (צילום: הרשות השופטת)

ברגע השיא של הדיון אתמול, העמיד השופט את אולמרט על רגליו ושאל אותו אילו אמצעים נקט כדי לדעת אם טענותיו ביחס למצבם הנפשי של בני משפחת נתניהו הן נכונות, בטרם השמיע את דבריו הפומביים.

קשה לומר שתשובתו של אולמרט נשמעה משכנעת: "אני עקבתי אחרי התנהגותם", הוא אמר, "אחר מעשים שנקטו בהם. שמעתי הקלטות של בני המשפחה. התייעצתי עם מומחים כולל אנשים מקורבים אליהם שמכירים אותם, על התנהגויות שהן בהחלט נכנסות להגדרה של מה שבאופן פופולרי במסגרת ציבורית הוא התנהגויות משוגעות". או בקיצור – לאולמרט אין ביד שום אסמכתא.

אין פלא שמייד לאחר מכן, שאל השופט את בא-כוחו של אולמרט "אם אחליט לא לתת לאדוני את התיקים הרפואיים ולא לחייב את התובעים להופיע לפני מומחים, איך אדוני מתכוון להוכיח את אמת דיברתי?"

בהמשך הדיון הציע השופט לאולמרט למקד את הקו המשפטי שבו יתמקד המשפט בטענה של הבעת דעה בתום לב. "אנחנו בהחלט יכולים לוותר על הטיעון של אמת דיברתי ולחסוך בכך הליכי ביניים יקרים ומיותרים".

בהמשך הדיון הציע השופט לאולמרט למקד את הקו המשפטי שבו יתמקד המשפט בטענה של הבעת דעה בתום לב. "אנחנו בהחלט יכולים לוותר על הטיעון של אמת דיברתי ולחסוך בכך הליכי ביניים יקרים ומיותרים"

אם הצדדים היו מסכימים לכיוון הזה, השופט היה יכול להרשות לעצמו אפילו לוותר על שלב ההוכחות ועל ה"קרקס" הצפוי באולם בית המשפט, ולדלג ישר לשלב הסיכומים. שהרי, אין באמת מחלוקת על העובדות בתיק, אלא רק על פרשנותן המשפטית.

יאיר נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב בדיון בתביעת לשון הרע שהגישו נגד אהוד אולמרט, 10 בינואר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
יאיר נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב בדיון בתביעת לשון הרע שהגישו נגד אהוד אולמרט, 10 בינואר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אך כהן התעקש: אם הצדדים מסכימים שמדובר בהבעת דעה בלבד, הדבר צריך להיות מלווה בהתנצלות של אולמרט ובהסכמת השופט לקבוע את גובה הפיצוי שישולם. אולמרט סירב.

"חרף מאמצים שהשקיעו באי-כוח הצדדים בניסיון להגיע להסדר מוסכם", סיכם השופט את הדיון לפרוטוקול כשתחושת האכזבה ניכרת בקולו, "לא עלה בידם הדבר".

בתוך שבועיים יגיש בא-כוחו של אולמרט בקשה בכתב להורות לבני משפחת נתניהו למסור את כלל התיעוד הרפואי בדבר מצבם הנפשי, ולהתייצב לבדיקה פסיכיאטרית. בעוד כחודש יפסוק השופט אם להתיר זאת.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ידועה האימרה: אולי היהודים לא הרגו את ישו, אבל בטח הוציאו לו את הנשמה". אולמרט בונה על מסע האימיים, שהוא מתכנן להעביר אותם, כולל עדותו הברורה של מי שהיה העו''ד המישפחתי, ושכבר אינו בין ... המשך קריאה

ידועה האימרה: אולי היהודים לא הרגו את ישו, אבל בטח הוציאו לו את הנשמה". אולמרט בונה על מסע האימיים, שהוא מתכנן להעביר אותם, כולל עדותו הברורה של מי שהיה העו"ד המישפחתי, ושכבר אינו בין החיים.
אבל מי אנו שנוותר על ההצגה הטובה בעיר? או כדברי בגין: נאחל ניצחון לשני הצדדים…

בטוויטר יש מסמך על אשפוז פסיכיאטרי של שרה בוינה (בהקשר של פתיחת סניף בבולגריה). אולמרט יכול להביא מצעד של שרי ממשלה, מפקדים למען ישראל, מפקדי מוסד ושב’כ לשעבר ועוד רבים שיעידו על אובססי... המשך קריאה

בטוויטר יש מסמך על אשפוז פסיכיאטרי של שרה בוינה (בהקשר של פתיחת סניף בבולגריה). אולמרט יכול להביא מצעד של שרי ממשלה, מפקדים למען ישראל, מפקדי מוסד ושב’כ לשעבר ועוד רבים שיעידו על אובססיות של ביבי, על המגלומניה שלו, על הקרבת חוסנה של המדינה למטרות פוליטיות אישיות, כשהסך הכל מצביע עמוק לתחום הפסיכופתיה. לגבי הילד, ישנן עדויות שלו הולך ככלב על שולחן הפגישות ונובח. אני בטוח שניר חפץ יכול לתת להם עדות על זה. תיקי שרה, האלימות שלה עם המגהץ. ההתעללויות. הגרביים במקרר… ואז להטיל את פצצת הצוללות המיצריות כרלוונטית לשפיות בעזרת בוגי, שרגא, ורבים אחרים. אולמרט יכול לגרור את ביבי חודשים דרך ביצה שתחשוף את המגלומניה, פסיכופתיה שלו. לגבי הפסיקה על הכסף, אחרי כל זה… פרט שולי

עוד 863 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 18 בינואר 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לאן נעלם המטבע שהבטיח לשנות העולם?

בדיוק לפני שנתיים היה אמור לצאת לעולם מטבע דיגיטלי חדש שישנה את כל יחסי הכוחות בעולם המוניטרי ● המיזם, בהובלת פייסבוק, איים כל כך על ההגמוניה רבת השנים של הבנקים והממשלות על מערכות הכסף - עד שקרס בסוף אל תוך עצמו ● לפחות בינתיים

עוד 1,087 מילים

המיתוס של מוחמד דף

מאז מבצע "שומר החומות" גברה הפופולריות של מוחמד דף, רמטכ"ל הזרוע הצבאית של חמאס שהפך לאייקון "הישועה וההצלה" של הפלסטינים. האהדה הגדולה ברחוב הפלסטיני למוחמד דף מסמלת את התחזקות תנועת חמאס ברחוב הפלסטיני על חשבונה של הרש"פ שנחשבת למשתפת פעולה עם ישראל.

מוחמד דף, רמטכ"ל הזרוע הצבאית של חמאס והמבוקש מספר אחת על ידי ישראל, הפך בחודשים האחרונים לאייקון "המושיע" הלאומי הפלסטיני.

מאז חודש מאי שעבר, לאחר שמוחמד דף נחלץ לעזרתם של תושבי שכונת שיח' ג'ראח במזרח ירושלים, הציב לישראל אולטימטום ושיגר מטח רקטות גדול לעבר ירושלים, התחזק המיתוס שלו בחברה הפלסטינית והוא הפך ל"גיבור לאומי", גם בזכות העובדה שישראל מנסה כבר שנים ארוכות לחסל אותו ללא הצלחה.

מאז מאי שעבר, לאחר שמוחמד דף נחלץ לעזרת תושבי שיח' ג'ראח, הציב לישראל אולטימטום ושיגר מטח רקטות גדול לעבר ירושלים, ולנוכח כל הנסיונות לחסלו, התחזק המיתוס שלו כגיבור לאומי בחברה הפלסטינית

לפני כמה ימים פנתה אמו של האסיר הביטחוני נאצר אבו חמיד שחלה בסרטן בבקשה למוחמד דף שיסייע בהפעלת לחץ על ישראל לשחרר את בנה מהכלא הישראלי.

נאצר אבו חמיד, פעיל בכיר של תנועת פת"ח בגדה, עצור בכלא הישראלי מאז שנת 2002. הוא שפוט לעונש של שבעה מאסרי עולם פלוס 50 שנים על ביצוע פיגועים נגד ישראל ורצח חשודים בשיתוף פעולה.

מצבו הרפואי מתדרדר והוא מאושפז בבית החולים "ברזילי" באשקלון, תחת שמירה ישראלית. גם הרש"פ פנתה לישראל בבקשה לשחררו ולהעבירו לטיפול בבית חולים פלסטיני.

המבוקש מוחמד דף עדיין לא הגיב על פנייתה של אמו של נאצר אבו חמיד. גורמים ברצועה אומרים כי הוא עדיין שוקל כיצד להגיב לבקשתה, אבל הפנייה שלה אליו מעידה יותר מכל כיצד הוא הפך סמל לתקווה של פלסטינים נואשים כי הוא יחלץ אותם ממצוקתם, שנגרמת על ידי ישראל. זאת באמצעות הזרוע הצבאית של תנועת חמאס, שהוא האחראי עליה ובין מייסדיה.

המבוקש מוחמד דף עדיין לא הגיב על פניית אמו של נאצר אבו חמיד. גורמים ברצועה אומרים כי הוא עדיין שוקל כיצד להגיב. אבל פנייתה אליו מעידה יותר מכל כיצד הפך סמל לתקוות פלסטינים נואשים

השם "מוחמד דף" הפך לשם  שאומץ על ידי האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל וגם על ידי כל מי שנאבק נגד המדיניות הישראלית במזרח ירושלים ובשטחי הגדה והרצועה.

מפגינים פלסטינים במקומות רבים בשטחים קוראים קריאות "אנחנו אנשיו של מוחמד דף" במהלך הפגנות נגד ישראל, ולאחרונה השתמשו בשמו במאבק לשחרורו מן הכלא של האסיר המנהלי הישאם אבו הוואש ששבת רעב יותר מארבעה חודשים.

בהפגנות בהר הבית, בשער שכם ובשכונת שיח' ג'ראח בירושלים משתמשים בהפגנות באופן קבוע בשמו של מוחמד דף מאז חודש מאי שעבר ועד היום. המונים קראו בשמו בהלוויות של בכירי חמאס השיח' עומר אלברגותי וואצפי קבהא וגם בחתונות.

בסוף שנה שעברה קרא האסיר הביטחוני המשוחרר רפיק מחרג'ה לבנו שנולד בשם "מוחמד דף" כאות כבוד וההערכה למנהיג הצבאי שהפך לאייקון "הישועה וההצלה" של הפלסטינים בשטחים.

השם "מוחמד דף" הפך לשם  שאומץ על ידי האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל וגם על ידי כל מי שנאבק נגד המדיניות הישראלית במזרח ירושלים ובשטחי הגדה והרצועה

ההתנהלות המסתורית של מוחמד דף, שאיננו מופיע באמצעי התקשורת שנים רבות, מעצימה את המסתורין סביבו. ממקום מחבואו ברצועת עזה הוא מפעיל את כל פעילות הטרור של חמאס.

ככל הידוע הוא איבד את אשתו ובנו במהלך מבצע "צוק איתן", לאחר שחיל האוויר הישראלי ניסה לחסלו בעת שהסתתר עם משפחתו בדירה בבניין בשכונת שיח' רדואן בעזה. על פי דיווחי צה"ל גם במהלך מבצע "שומר החומות" נעשה ניסיון לחסל אותו ואת מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר, אך הניסיון נכשל.

למרות שהאסיר נאצר אבו חמיד משתייך לתנועת פת"ח וכך גם שלושת אחיו שאף הם אסורים בכלא הישראלי – אמם, שמתגוררת במחנה הפליטים אלאמערי סמוך לרמאללה, רואה בזרוע הצבאית של חמאס את הכתובת שיכולה להביא לשחרורם, לכן היא גם ביקשה ממנה לזרז את המגעים לעסקת חילופי שבויים עם ישראל.

גם פדווא ברגותי, רעייתו של בכיר פת"ח מרוואן ברגותי, המרצה עונש של 5 מאסרי עולם על רצח ישראלים, פנתה למנהיג חמאס אסמעיל הניה וחילצה ממנו הבטחה כי שמו של בעלה ייכלל ברשימת הדרישות של חמאס בעסקת חילופי השבויים הבאה עם ישראל.

הפניה של פלסטינים ממזרח ירושלים ומשטחי הגדה לזרוע הצבאית של חמאס ולמפקדה מוחמד דף, מעידה על ההתחזקות הגדולה של מעמדה של תנועת חמאס ברחוב הפלסטיני ועל הייאוש מהרש"פ והתיאום הביטחוני שלה עם ישראל.

רבים ברחוב הפלסטיני סומכים על תנועת חמאס ולא על הרש"פ בכל הקשור לשחרור האסירים הביטחוניים וההגנה על המקומות הקדושים לאסלאם, כמו מסגד אלאקצא בירושלים ו"אלחרם אלאברהימי" (מערת המכפלה) בחברון.

פניית פלסטינים ממזרח ירושלים והגדה לזרוע הצבאית של חמאס ולמפקדה מוחמד דף, מעידה על ההתחזקות הגדולה במעמד חמאס ברחוב הפלסטיני ועל הייאוש מהרש"פ ותיאומה הביטחוני עם ישראל

הזרוע הצבאית של חמאס בהנהגתו של מוחמד דף  הצליחה, באמצעות כוחה הצבאי והרקטות ששיגרה לעבר ישראל בארבעה סבבי לחימה בשנים האחרונות, לרכוש אמינות וכבוד ברחוב הפלסטיני. שם מעריצים הפניית כוח נגד ישראל ובזים להתנהגות המושחתת של הרש"פ שנתפסת כמשתפת פעולה עם ישראל וכקבלן הביצוע של השב"כ הישראלי בגדה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 748 מילים

הנחיית פרקליט המדינה קובעת כי לא בכל מקרה ראוי ללכת על הסדר, והצדקה לחתימה על הסדר טיעון קמה רק כאשר "הדבר עולה בקנה אחד עם טובת הציבור" ● במקרה של נתניהו, טובת הציבור היא לאפשר חשיפה פומבית, בהליך הוכחות בבית משפט, של הראיות שעמדו נגדו ● וטובת הציבור היא להימנע ממסר לנבחרי ציבור עתידיים, שמי שיאיים על המערכת יזכה להקלות ● פרשנות

עוד 1,062 מילים ו-1 תגובות

פרקליט המדינה לשעבר שנדר על ההסדר המתגבש: "חורג מתחום הסביר בצורה ניכרת"

המשטרה מכחישה את הדיווח ב"כלכליסט", שלפיו, פרצה מרחוק לטלפונים של אזרחים ישראלים ללא צו של בית משפט: "כל פעילות המשטרה בתחום זה הינה על פי דין, על בסיס צווי בית משפט ונהלי עבודה מוקפדים" ● אחרי שהעברת חוק הגיוס נכשלה, אמש הקואליציה תניח מחר מחדש את החוק על שולחן הכנסת

עוד 19 עדכונים

למקרה שפיספסת

יותר ישראלים רוצים להשתייך לקהילה דתית עם שוויון מגדרי ומבלי לחשוש מאיום על עולם הערכים שלהם, אך מעט מדי בתי כנסת מאפשרים את זה ● הומו מוצהר ושתי נשים שהוסמכו לרבנות בבית מדרש קונסרבטיבי מספרים לזמן ישראל על הקהילות שהקימו בהתאם לחזון האישי שלהם ● הרב אבי נוביס דויטש: "הם סטארטאפיסטים של קהילות שלא למטרות רווח"

עוד 3,099 מילים ו-1 תגובות

קלון אינו כלי לשימוש משפטנים אלא מושג מוסרי-נורמטיבי להכרעת הציבור

בשבועות האחרונים אנו צופים, חדשות לבקרים, בהתפתחויות במו"מ בין הפרקליטות לבין אריה דרעי. האם יפרוש מן הכנסת לפני הדיון המשפטי בענייניו? באילו סעיפים יואשם? מה העונש שהפרקליטות תבקש? האם לעונש המבוקש תצורף בקשה מביהמ"ש, כי יכריז שמדובר בעבירות "שיש עמן קלון", או שהפרקליטות תוותר על דרישה זאת?

בשבועות האחרונים אנו צופים בהתפתחויות במו"מ בין הפרקליטות לבין אריה דרעי. האם יפרוש מן הכנסת לפני הדיון המשפטי בענייניו? באילו סעיפים יואשם? מה העונש שהפרקליטות תבקש? האם יידרש קלון?

מעצם העניין ומאופן ההתדיינות בין הפרקליטות לבין דרעי ובאי-כוחו, אנו למדים שהמושג "קלון" הוא מטבע עובר לסוחר, עניין למקח וממכר, ואם נרצה – אפילו מקור לסחטנות מצד גורמי התביעה כלפי נאשם. כל זאת כי "קלון" הנלווה לחלקים אחרים בפס"ד מרשיע, קובע את עתידו של המורשע בזירת התפקידים הציבוריים.

מפרשיית דרעי האחרונה אנו למדים, שאכן לא רוממות המוסר לנגד עיני אנשי הפרקליטות, אלא כיצד משפטנים אלה מדרדרים את ההתדיינות בסוגיית הקלון ל"רמת שוק". יבטיחו או לא יבטיחו להימנע מלבקש מביהמ"ש להגדיר את עבירותיו של דרעי כ"קלון", יאיימו על דרעי שאם לא ינהג כך וכך בשלב הנוכחי אזי ידרשו הצמדת "אות קלון" לפס"ד מרשיע, וכיו"ב.

ובעוד "פותרים" את סוגיית הקלון של דרעי, באה עלינו פרשיית המו"מ על עסקת טיעון לנתניהו. והנה כאן, לא רק פרקליטים זוטרים, אלא ה"גורו" של מערכת המשפט החוקתית בחמשת העשורים האחרונים, אהרן ברק, נכנס לעובי קורת הקלון.

לפני כ-35 שנים הגדיר נשיא ביהמ"ש העליון דאז, מאיר שמגר, את עמדתו של חברו לכס המשפט באשר לגבולות יכולתה של הרשות השופטת: "כפי שעולה מדברי חברי הנכבד השופט ברק […] אין לך נושא שאינו שפיט, וכל נושא יכול להיות נדון בבית משפט".

היום, כמליץ יושר של בנימין נתניהו, בדיון סביב עסקת הטיעון בעניינו, ברק גם נותן גושפנקה ליכולתה של מערכת המשפט לקבוע מהו מוסרי ומה לתייג כ"קלון". אמנם הוא מוסיף ברק של להטוטנות לעניינו של נתניהו: הרשעה מינורית בסעיפים שוליים יחסית, אבל אות קלון לצדה. אם הסדר הטיעון יתייחס לעבירות קלות בלבד, אזי מה מקור הקלון ולשם מה תיוג זה נדרש? אם נתניהו אכן מבטיח להסתלק מן הזירה הפוליטית, מדוע אין הרוצים בכך צריכים להסתפק בהבטחה גלויה ובהתחייבות חתומה? גם כאן הקלון הוא כחרב מתהפכת – לא יעמוד בדבריו, יסולק באמצעות "אות קין".

מאופן ההתדיינות בין הפרקליטות לבין דרעי ובאי-כוחו אנו למדים, שהמושג "קלון" הוא מטבע עובר לסוחר, עניין למקח וממכר, ואם נרצה – אפילו מקור לסחטנות מצד גורמי התביעה כלפי נאשם

לדעתי, אין ל"קלון" מקום בזירה המשפטית ואין לביהמ"ש, וגם לא לנשיא בדימוס של ביהמ"ש העליון, לא כל שכן ליועמ"ש או לפרקליט המדינה, סמכות מוסרית להטיל "אות קין" במצחו של מישהו. מה גם שאין כל הגדרה בחוק למושג "קלון". אין למשפטן מקום לסבור שיש לו עליונות מוסרית כלשהי או זכות מוקנית לקבוע מהו מוסרי ומה לא. חוכמת המוסר אינה נתונה למשפטנים בלבד, אם בכלל.

על בית המשפט לבחון ראיות שהוצגו בפניו, ולפסוק על-פי החוקים המתאימים. בהעדר כלים מתאימים והוראות חוק נאותות, אין הוא טוב ומתאים יותר מכל אדם או קבוצה בחברה ובמדינה, בכל הנוגע להכרעה בסוגיה הערכית-מוסרית של קלון. האם עבירה שביהמ"ש לא הטיל קלון בגין ביצועה היא "לא כל כך נוראה" ואולי "אפילו בסדר"?

משום מה, הרשעות מלוות בהטלת קלון מתייחסות לאישי ציבור בלבד, ובמיוחד למתי מעט מן הבכירים שביניהם. אם מערכת המשפט היא אמת-המידה המכרעת, האם פירושו שמי שעבר עבירות חמורות ביותר אך לא הועמד לדין או שהורשע ללא קלון, יהפוך לכשיר וכשר להיבחרות ולכהונה? מכל אלה ניתן ללמוד ש"קלון" צריך להימחק מכל חוק והנחיה לביהמ"ש, כי הוא מקור לגחמות, לשרירות לב, להעדר אחידות ולאי-שוויון בפסיקה ובהתייחסות לעבריינים.

קלון אינו נשען על אמות-מידה משפטיות אלא על אמות-מידה מוסריות, שלגבי חלק מהן ניתן לטעון שהן אוניברסליות ועל-זמניות, אך אמות-מידה לגבי "מוסרי/לא-מוסרי", הן נזילות, גמישות ומשתנות בהתאם לרוח התקופה והמקום. אמנם אהרן ברק ניסה בשלב מסוים למתן את נחרצות עמדתו ("הכל שפיט") במילים: "עמדתי הינה כי כל עניין שפיט נורמטיבית", אולם לדעתי השיפוט המוסרי, הנורמטיבי בעיקרו, צריך להישאר בידי החברה בהתאם לערכיה ולתפיסותיה בזמן ובמקום נתונים.

קלון אינו נשען על אמות-מידה משפטיות אלא מוסריות, שלגבי חלק מהן ניתן לטעון שהן אוניברסליות ועל-זמניות. אך אמות-מידה לגבי "מוסרי/לא-מוסרי", הן נזילות, גמישות ומשתנות בהתאם לרוח התקופה והמקום

בכל עניין ונושא יקבעו המגזרים המתאימים. למשל, בעניינו של דרעי, ישנם גורמים הראויים לפסוק האם האיש ראוי לכהונה פוליטיות, או שיש קלון במעשיו, הפוסל אותו מכהונה שכזאת. גורמים אלה כוללים (במעגל הולך ומתרחב) את דרעי עצמו, את מועצת חכמי התורה, את אנשי תנועת ש"ס, את ועדת הבחירות המרכזית, את כלל בעלי זכות הבחירה בישראל; ולבסוף, אם צלח את כל אלה ונבחר לכנסת (ה"ריבון"), על רשות זאת להכריע באמצעות אחת מזרועותיה (המליאה, הנשיאות, ועדת הכנסת, וכיו"ב). ומכל אלה ניתן להקיש אל דרך הטיפול הנאותה בנתניהו ובעניינו.

וכך גם במקרים אחרים, לאו דווקא של פוליטיקאים בלבד. "קלון" כ"אות קין" איננו עניין ל"נושא האות" אלא לחברה כולה ("קול המון כקול שדי") או לפחות לסובבים אדם זה. כפי שאלוהים טבע את "אות" במצחו של קין שהפר חוק אלוהי המביע תפיסה מוסרית, כך בני העם ("קול המון כקול שדי") הסובבים את מי שנתפס כפוגע בנורמות ובאמות-המידה המוסריות, יחליטו האם להטיל בו קלון וכיצד ליישם זאת. אין מקום להכרעה ופסיקה בידי שופט זה או אחר.

הנושא סבוך ויש בחברה תפיסות שונות ואף סותרות לגבי עבירות "נושאות קלון". אין לנו דוגמה מובהקת יותר לכך, מפרשיית מיכה-אצילי, אשר בהיותה קשורה לענף הכדורגל יצרה דיון חובק רבים מכלל השכבות בחברה הישראלית, בעיקר בגלל ההחלטות שהיו קשורות לקבוצות שיש להן קהל אוהדים רב.

מעבידם של השניים בעת התגלות מעשיהם, הבעלים של קבוצת הכדורגל מכבי ת"א, ראה קלון בקיום יחסי מין עם קטינות. לפיכך הוא פיטר את שני הכדורגלנים, אף-על-פי שמעולם לא הועמדו לדין בשל מעשים אלה. לעומת זאת, הבעלים של מכבי חיפה והפועל ב"ש לא שפטו מעשים אלה בחומרה דומה, וכל אחת משתי הקבוצות גייסה לשורותיה את אחד משני השחקנים שהורחקו מפעילות במועדון התל-אביבי.

כפי שאלוהים טבע "אות" במצחו של קין, שהפר חוק אלוהי המביע תפיסה מוסרית, כך בני העם הסובבים את מי שנתפס כפוגע בנורמות ובאמות-המידה המוסריות, יחליטו אם להטיל בו קלון וכיצד ליישם זאת

מכל מקום, זהו נושא שצריך להידון בזירה הציבורית, ולא שבימ"ש כלשהו יכריע באופן שרירותי לגבי מקרה "נבחר" או אקראי, מהו מוסרי ומה ראוי ל"אות קלון".

בהווה - מורה לאזרחות; לעיתים מזומנות - עורך ומתרגם; לעיתים קרובות - כותב באתרי שיפוט כדורגל בינלאומיים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 953 מילים
עודכן לפני 8 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מורה נבוכים לחוקת הליכוד

עדיין לא ברור אם נתניהו יחתום בכלל על הסדר טיעון שיחייב אותו, בין השאר, לפרוש מהחיים הפוליטיים - אבל בליכוד כבר בוחנים את האפשרויות העומדות בפני בכירי המפלגה בהחלפתו של היו"ר הוותיק וניצול המצב לחזור לשלטון ● הליכוד, המפלגה הוותיקה ביותר ואחת הבודדות שמקיימת פריימריז, מתנהלת על פי חוקת המפלגה ● ובמקום שבו יש חוקה - יש גם פרשנויות סותרות לכל צד

עוד 1,163 מילים

דיווח: נתניהו הסכים להסדר טיעון עם קלון

ח"כית ממרצ התנגדה – חוק הגיוס נפל בקריאה ראשונה; בנט גנץ ולפיד: הצעת חוק הגיוס תעלה מחדש בשבועות הקרובים ● המחקר על החיסון הרביעי: לא מספיק להגן מהדבקה באומיקרון ● רה"מ החליט: הבידוד יקוצר לחמישה ימים כפוף לבדיקות אנטיגן; כל אזרח שיהיה מעוניין בכך יקבל ערכות בדיקה בחינם ● לפיד: "הממשלה תחזיק מעמד גם אם נתניהו יחתום על הסדר"

עוד 68 עדכונים

בחוץ הם קוראים לו לסרב לעסקה. בפנים, הם מתכננים לרשת אותו

עדיין לא ברור שנתניהו יחתום על הסדר טיעון, אבל בליכוד כבר החל המאבק המר על הירושה ● ובינתיים, כולם תוהים מה נתניהו עצמו יעשה אם אכן יחתום על עסקה ויפרוש לפחות זמנית מהחיים הפוליטיים ● "נתניהו יצא למסעות שלו וימלא את הקופה המשפחתית מחדש", אומר מקורב למשפחה ● "הוא לא יתעסק בשטויות של הפריימריז והמחליף שלו", מעריך אחד מבכירי הליכוד ● פרשנות

עוד 645 מילים ו-1 תגובות

נחוץ בדחיפות חוזה חברתי חדש

ביסוד המשבר הנוכחי תהליך איטי ושיטתי של פרימת האמון בין האזרחים והמדינה, שהגיע לשיאו עם החלטת הממשלת לזנוח את חובתה הציבורית לנהל את המגפה ● רק החלטה אמיצה על ביסוסו של חוזה חדש בין אזרחי המדינה לבין הממשל יאפשר התמודדות יעילה יותר עם המגפה ויניח את הקרקע לעצירת המערבולת המהותית שאליה נשאבת המדינה ● דעה

עוד 1,257 מילים

שייח' ג'ראח, גרסת הנגב

הפלסטינים מנצלים את המהומות בנגב כדי לתקוע טריז בין ההנהגה הישראלית לערביי ישראל ● הרשות הפלסטינית משתמשת בהם כדי להחליש את ישראל, ואילו חמאס דוחף אותם להתקוממות ומרחיב את המאבק הפלסטיני לציר שייח' ג'ראח-עזה-הנגב ● פרשנות

עוד 755 מילים ו-1 תגובות

"לא רוצה לחיות במדינה שאין בה דרך לעקוב אחר מחבלים ופושעים"

פרופ' יצחק בן ישראל, מי שהוביל את הקמת מטה הסייבר הלאומי, אומר ש־NSO לא אחראית על השימוש הפסול שנעשה בתוכנת הריגול שלה, ושתחום הסייבר ההתקפי הכרחי בכל מדינה דמוקרטית: "כשמחבל דוקר מישהו לא מאשימים את יצרן הסכינים" ● גורו הסייבר חושב גם שהדבר הבא הוא תחום ה-AI, ושעל ישראל להוביל גם שם

עוד 1,061 מילים ו-1 תגובות

הורוביץ פועל לקצר את משך הבידוד משבעה ימים לחמישה

מקורבים למנדלבליט: הסיכוי לחתימה על הסדר טיעון עם נתניהו בזמן שנותר לכהונת היועץ - קלוש ● אהרן ברק: מרגע שהוגש נגדו כתב האישום הפך נתניהו למנתץ של המערכת ● סקרים: 46%-52% מהציבור מתנגדים להסדר הטיעון המתגבש, 26%-31% תומכים בו ● למעלה משני מיליון שקלים גויסו למימון הגנתו המשפטית של נתניהו ● בג"ץ דחה את העתירה נגד הסדר הטיעון עם דרעי

עוד 51 עדכונים

עסקה שיש עמה קלון

לראש התביעה הכללית אסור לעשות שימוש בכוחו כדי להשפיע על המגרש הפוליטי ● בעצם העובדה שמנדלבליט שם בראש מעייניו את סוגיית הרחקתו של נתניהו מהזירה הציבורית, הוא הופך במו-ידיו את התביעה לזרוע רדיפה פוליטית נגד נתניהו ● ואילו נשיא העליון בדימוס אהרן ברק הפר את הכללים הלא-כתובים כשפנה ליועמ"ש בעניין תיק נתניהו ● פרשנות

עוד 929 מילים ו-3 תגובות

על רקע מגעים לרכישת צוללת מגרמניה, נדחתה ההצבעה על הקמת ועדת חקירה

נתניהו פנה באמצעות מקורביו אל אהרן ברק כדי שישכנע את מנדלבליט לחתום על הסדר טיעון; הנשיא לשעבר של בית המשפט העליון: המשפט גורם לקרע בעם, ועד למשפטו היה נתניהו מגדולי המגנים על מערכת המשפט ● פרקליט המדינה לשעבר לדור: "לא מעלה על דעתי שבתיק הזה מוצע להגיע להסדר" ● לפיד: אנו עוקבים אחר מצב בני הערובה בבית הכנסת בטקסס

עוד 24 עדכונים

שוב לא שקט בדרום ובגדה, וגם לתקשורת - שבשגרה מתעלמת מקיומם של הבדואים וממצוקתם - יש תפקיד חשוב במה שהתרחש השבוע ● הכאוס בפרלמנט העיראקי: תכריכים, התעלפויות ובגדים מסורתיים ● "נתיבי הקבורה" של אל-עולא נחשפים ● והשבוע לפני 11 שנים, הנשיא בן עלי עזב את תוניסיה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,247 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה