הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

לאן נוליך את הבקבוק

הרע: חודשיים אחרי תחולתו של חוק הפיקדון המורחב, דוח של המשרד להגנת הסביבה מאשר את החששות: הנגשת מיחזור הבקבוקים לציבור תיקח הרבה זמן ● הטוב: ועדות התכנון והבנייה מאמצות מדיניות הגיונית ואחראית יותר, כמו בהחלטה לשמר מסדרון אקולוגי נרחב בין זכרון יעקב לבנימינה ● והטיפ: תכירו את טמפה, בן-דודו החמצמץ של הטופו

אילוסטרציה: בקבוקים למחזור (צילום: nikom1234/iStock)
nikom1234/iStock
בקבוקים למחזור. אילוסטרציה

*הגלובוס השחור: מזהם השבוע

במשרד להגנת הסביבה ציינו השבוע חודשיים לתחולתו של חוק הפיקדון המורחב באמצעות דוח המסכם את פניות הציבור שהתקבלו במוקד התלונות שחנך המשרד בשיתוף המועצה הישראלית לצרכנות (טל' 03-5100190).

"החדשות הטובות הראשונות הן עצם קיומו של הדוח", אומר אלעד עמיחי, סמנכ"ל במשרד להגנת הסביבה שממונה על קיום החוק. רק שיש תחושה שבכך גם נגמרות החדשות הטובות.

מלכתחילה היה ניתן להעריך שיישום החוק והנגשת המיחזור לציבור במתכונתו החדשה – מכונות בסניפים במקום מיחזוריות ברחובות – ייקחו זמן, בעיקר בגלל הניסיון של רשתות השיווק למסמס אותו ולתקוע כל טריז אפשרי. רק שעכשיו כבר ברור שזה ייקח הרבה זמן.

במהלך החודשיים הראשונים להרחבת החוק התקבלו במוקד 1,176 תלונות על בתי עסק או סניפים של רשתות שיווק שסירבו לקבל את הבקבוקים למיחזור ולהשיב את כספי הפיקדון. 96% מהתלונות נמצאו מוצדקות. פקחי המשטרה הירוקה ערכו ביקורות, חלקן ביקורות פתע, במאות מרכולים. בשורה התחתונה – 46 קנסות חולקו לעבריינים (לכאורה).

במהלך החודשיים הראשונים להרחבת החוק התקבלו במוקד 1,176 תלונות על בתי עסק או סניפים של רשתות שיווק שסירבו לקבל את הבקבוקים למיחזור ולהשיב את כספי הפיקדון. 96% מהתלונות נמצאו מוצדקות

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג מדגימה החזרת בקבוקים למכונת מיחזור בסופרמרקט, 1 בדצמבר 2021 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג מדגימה החזרת בקבוקים למכונת מיחזור בסופרמרקט, 1 בדצמבר 2021 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

בואו נתעכב לרגע על השורה התחתונה הזו: 46 קנסות בחודשיים הם 0.75 קנס ביום, בכל הארץ. מדובר בקנס על סך 375 שקל. הצחקתם את ויקטורי, שופרסל, רמי לוי ושות'.

על אף המאמצים המבורכים להנגיש לציבור את האפשרות להתלונן והניסיון להפגין נוכחות בשטח, אם אלה הכלים שעומדים לרשות המשרד להגנת הסביבה, הוא יתקשה לגרום לבעלי החנויות והרשתות להאיץ את יישום החוק. בינתיים, רבבות ישראלים שואלים את עצמם מדי יום לאן נעלמה המיחזורית ומה הם אמורים לעשות עם הבקבוקים.

אם אלה הכלים שעומדים לרשות המשרד להגנת הסביבה, הוא יתקשה להאיץ את יישום החוק. בינתיים, רבבות ישראלים שואלים את עצמם לאן נעלמה המיחזורית ומה הם אמורים לעשות עם הבקבוקים

נקודת האור: על פי נתונים ראשוניים, יש ירידה של עשרות אחוזים במכירות של בקבוקי משקה בגלל המס על משקאות ממותקים. לפחות חוק אחד עושה את העבודה.

*הגלובוס הירוק: אביר הסביבה של השבוע

הולכות ומצטברות העדויות שמוסדות התכנון משנים את פניהם. חלק מתוכניות הבנייה והפיתוח ההרסניות שאושרו בעבר לא היו מאושרות היום, ואילו תוכניות שיצאו לדרך לפני מספר שנים נבלמות ועוברות דיאטה בדרך למימוש. עדיין אין מספיק עקביות ונחישות, אבל בהחלט יש סימנים של מדיניות תכנון הגיונית ואחראית יותר.

המאבק על פרויקט "פארק היין" נמשך מספר שנים. מדובר בכמה מאות דונמים מהיפים והירוקים בישראל, שמשתרעים בשטח שבין זכרון יעקב, פארק רמת הנדיב ובנימינה-גבעת עדה.

התוכנית, שנהגתה בשעתו ברשות מקרקעי ישראל, כללה את מחיקת השטח הפתוח לטובת הקמה של מרכז כנסים, מלונות, יקבים ושטחי מסחר. תושבים נרעשים, מגובים בחברה להגנת הטבע, יצאו למאבק שבתחילה נראה די אבוד.

אחד הקלפים ששלפו היה המסדרון האקולוגי, שמגוון בעלי חיים עוברים דרכו בין טריטוריות – למשל מאזור רמת הנדיב להר חורשן. בלי היכולת לנוע בין אזורים, בעלי חיים נידונו לכליה. המחשה לכך התקבלה בשעה שדחפורים עלו על השטח לצורך עבודות תשתית ראשוניות: הם דרסו את ג'יזל, צבייה שחיה באזור ונצפתה בו לעיתים קרובות.

בלי היכולת לנוע בין אזורים, בעלי חיים נידונו לכליה. המחשה לכך התקבלה בשעה שדחפורים עלו על השטח לצורך עבודות תשתית ראשוניות: הם דרסו את ג'יזל, צבייה שחיה באזור ונצפתה בו לעיתים קרובות

אבל הזמנים, כאמור, משתנים. איתמר בן-דוד, מי שהיה מתכנן בחברה להגנת הטבע, מונה לעמוד בראש ועדת התכנון של מחוז חיפה. כל הגורמים באזור הבינו שצריך לרסן חלקית את התוכנית ולאפשר לטבע להמשיך להתקיים.

הג'יזל שנדרסה בעבודות בפארק היין (צילום: רם פרוביזור, רשות הטבע והגנים)
הג'יזל שנדרסה בעבודות בפארק היין (צילום: רם פרוביזור, רשות הטבע והגנים)

בימים אלה אושרה בוועדה המחוזית תכנית לשימור מסדרון אקולוגי ברוחב של כ-300 מטרים, שחלקו יבוא על חשבון מגרשים תעשייתיים מתוכננים של רשות מקרקעי ישראל. ניצחון קטן אבל חשוב בקרב הבלימה המתמשך להגנת שאריות הטבע בישראל.

*טיפ ירוק לשבת

הרמת גבה היא תגובה די נפוצה כשאני מספר שאני אוהב טמפה (Tempeh). המשפט הבא בדרך כלל מתחיל במילים "עד שהבנו מה זה טופו…"

אז כן, גם טמפה עשוי מפולי סויה (אם כי יש גם גרסה משעועית), אבל הוא שונה לחלוטין מבן-דודו המוכר יותר. מדובר במאכל שמקורו באינדונזיה ועשוי מפולי סויה שעברו התססה. אני אוהב את הטעם (טיפה חמצמץ) ואת המרקם (פחות אלסטי ויותר מגורען מטופו), וגם העובדה שהוא מכיל שפע חלבון, סיבים ועוד שלל מרכיבים שהגוף צריך אינה מזיקה.

אני אוהב את הטעם (טיפה חמצמץ) ואת המרקם (פחות אלסטי ויותר מגורען מטופו), וגם העובדה שהוא מכיל שפע חלבון, סיבים ועוד שלל מרכיבים שהגוף צריך אינה מזיקה

אפשר לבצע עם טמפה המון תמרונים במטבח ולאכול אותו במגוון אופנים ודרכי הגשה. קונים את הטמפה קפוא במשקל. טמפה מוצלח במיוחד: "טמפה ישראל", שמייצרים בני זוג מכפר חיים שבעמק חפר. באתר שלהם אפשר למצוא מתכונים, תשובות לשאלות, רשימת נקודות מכירה וגם אפשרות להזמנה אונליין.

טמפה חתוך (צילום: ויקיפדיה)
טמפה חתוך (צילום: ויקיפדיה)
עוד 701 מילים
סגירה