אבו מאזן אינו מעוניין בהפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל

כוחות הביטחון הפלסטינים שומרים על הסגר ברמאללה, ב-23 במרץ 2020 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)
AP Photo/Nasser Nasser
כוחות הביטחון הפלסטינים שומרים על הסגר ברמאללה, ב-23 במרץ 2020

אבו מאזן איננו ממהר לבצע את החלטת המועצה המרכזית של אש"ף להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. הרש"פ והעומד בראשה הם המרוויחים העיקריים מהמשך התיאום הביטחוני עם ישראל.

המועצה המרכזית של אש"ף קיבלה ב-6 בפברואר החלטה להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל שנקבע בהסכמי אוסלו. אך נראה שיו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מתייחס להחלטה הזו כהמלצה בלבד והוא אינו מעוניין ליישם אותה.

המועצה המרכזית של אש"ף החליטה להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל שנקבע בהסכמי אוסלו. אך נראה שאבו מאזן מתייחס להחלטה כהמלצה בלבד ואינו מעוניין ליישמה

זו אינה הפעם הראשונה שהיא מקבלת את ההחלטה הזו, אבל מחמוד עבאס אינו מעוניין  להרגיז כעת את ישראל ואת ממשל ביידן. הוא רוצה להשלים את התהליך שבו החל של העברת השלטון למקורביו לקראת ירידתו מהבמה הפוליטית. יש לו עוד שתי משימות דחופות להשלים מול הנשיא האמריקאי: פתיחה מחדש של משרדי אש"ף בוושינגטון ופתיחת הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים.

מחמוד עבאס עדיין לא ויתור על חידוש התהליך המדיני עם ישראל, למרות הממשלה הנוכחית בישראל שאינה רוצה לנהל עמו משא ומתן, והוא אינו רוצה להצטייר בעולם כמי שמטרפד את הסיכוי לשלום.

לכן, גורמים בכירים בפת"ח מעריכים כי שוב ההחלטה של המועצה המרכזית של פת"ח תישאר בגדר "דיו על הנייר".

ההחלטה של המועצה המרכזית של אש"ף להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל היא איום סרק, שנועד בעיקר לספוג את הזעם ברחוב הפלסטיני והביקורת על הרשות הפלסטינית, אולם כדאי לבחון את הדברים יותר לעומקם.

במה בעצם מדובר?
התיאום הביטחוני בין ישראל לרש"פ כולל שני היבטים עיקריים:

1. ההיבט הביטחוני

על פי הסכם אוסלו שני הצדדים אמורים להחליף ביניהם מידע מודיעיני ולשמור על הביטחון בתחומי הרשות הפלסטינית. מכיוון ששירותי הביטחון של ישראל טובים ויעילים יותר ממנגנוני הביטחון הפלסטינים, הרשות הפלסטינית היא המרוויחה העיקרית בתחום הזה. השב"כ הישראלי מתריע ומסכל פעילות חבלנית של גופים אסלאמיים קיצונים החותרים לפגוע בשלטון הרשות.

על פי הסכם אוסלו, הצדדים אמורים להחליף מידע מודיעיני ולשמור על הביטחון בתחומי הרש"פ. מכיוון ששירותי הביטחון של ישראל יעילים יותר מהמנגנונים הפלסטיניים, הרש"פ היא המרוויחה העיקרית

ההיבט הביטחוני כולל את תיאום כניסת כוחות צה"ל אל תחומי הרש"פ (שטחי איי) לצורך פעילות ביטחונית, כדי שכוחות הביטחון הפלסטינים לא ייפגעו.

כמו כן, על פי ההסכם, הרשות הפלסטינית אמורה לטפל באזרחים ישראלים שנכנסו בטעות לתחומי הרש"פ ולנהל מרדף אחרי מבצעי פיגועים בישראל שנמלטו לתחומה.

2. ההיבט ההומניטרי

על פי ההסכם, כל התנועות של האח"מים של הרש"פ, כולל העומד בראשה מחמוד עבאס, לתוך ישראל או אל מחוץ לגבולותיה, חייבים את אישורה של ישראל. הדבר כולל גם תנועה מהרצועה לגדה ולהיפך.

הרש"פ מפעילה בשטח משרדי קישור אל מול המנהל האזרחי ביהודה ושומרון ורצועת עזה, שבאמצעותם מתאמים שורה של פעילויות: הכנסת תרופות לגדה ולרצועה, טיפול רפואי של תושבי הגדה והרצועה בישראל ואישורי עבודה של עשרות אלפי פועלים פלסטינים בישראל.

כפי שפורט לעיל, הפסקת התיאום הביטחוני מהווה הפרה בוטה של הסכם אוסלו. מעבר לכך, הפסקתו תביא לפגיעה קשה ברשות הפלסטינית ובתושבי השטחים.

גם יו"ר הרש"פ עצמו מרוויח אישית מהתיאום הביטחוני עם ישראל.

בתחילת חודש אוגוסט 2014, נפגש ראש השב"כ דאז יורם כהן ברמאללה עם מחמוד עבאס.

ראש השב"כ עדכן אותו על מעצרה של תשתית רחבה של תנועת חמאס בגדה, על ידי ישראל. מעצר של 93 פעילים שתכננו שורה של פיגועים כדי לזעזע את יציבותה של הרשות הפלסטינית ולהפיל את שלטונו של מחמוד עבאס.

ראש השב"כ עדכן את אבו מאזן על מעצר תשתית רחבה של חמאס בגדה ע"י ישראל. מעצר 93 פעילים שתכננו שורת פיגועים כדי לזעזע את יציבות הרש"פ ולהפיל את שלטונו

כהן הציג בפני מחמוד עבאס הוכחות מודיעיניות חותכות, עבאס קיבל את דבריו והודה לו.

הפגישה הזו התקיימה במסגרת מה שנקרא התיאום הביטחוני בין ישראל לרש"פ שהוא חלק בלתי נפרד מהסכם אוסלו.

גורם ביטחוני בכיר אמר לי כי ישראל הצילה מאז 2005 ועד היום לפחות 3 פעמים את חייו של מחמוד עבאס מניסיונות התנקשות, במסגרת התיאום הביטחוני עם הרש"פ, ועל כך עוד יסופר בבוא הזמן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 585 מילים
סגירה