למה דאע"ש צריך להדאיג קודם כל את הערבים בישראל

זירת הפיגוע בחדרה, 27 במרץ 2022 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
גילי יערי/פלאש90
זירת הפיגוע בחדרה, 27 במרץ 2022

דאע"ש בישראל הוא לא המשך של חמאס או אש"ף, אלא פועל נגדם. דאע"ש יוצא נגד כל מדינות ערב, שתחתן יש להקים, לשיטתו, את החליפות, אז ודאי שהוא נגד הרעיון הפלסטיני של הקמת מדינה חדשה. קיומו של דאע"ש צריך להדאיג יותר את הערבים בישראל ובעיקר את הנוצרים. 

בעיצומה של המלחמה בסוריה, כאשר המדינה האסלאמית שלטה בשטחים נרחבים של סוריה ועיראק וביצעה פיגועים באירופה, ניגש אלי שר הגנה לשעבר של מדינה אירופית בכנס בירושלים על סוריה ושאל אותי איך זה שדאע"ש פוגע באירופה ולא פוגע בישראל.

עניתי לשר ההגנה ההוא כי דאע"ש מודד את עצמו על פי האויבים שהוא בוחר. מכיוון שהוא מחשיב עצמו לכוח עולמי בעל שאיפות להיות חליפות עולמית, הוא בוחר אויבים הראויים לו, ולא את "היהודים" הנקלים.

עניתי לשר ההגנה ההוא כי דאע"ש מודד את עצמו על פי האויבים שהוא בוחר. מכיוון שהוא מחשיב עצמו לכוח עולמי בעל שאיפות להיות חליפות עולמית, הוא בוחר אויבים הראויים לו, ולא את "היהודים" הנקלים

ואכן, כאשר היה דאע"ש בשיא כוחו, הוא נמנע מלפעול נגד ישראל. ככל הזכור לי היה רק מקרה אחד יוצא דופן, כאשר דאע"ש ירה אל פטרול של צה"ל בדרום רמת הגולן. מפקד מובלעת דאע"ש במשולש הגבולות ישראל ירדן סוריה, שמו היה מקדסי – כלומר פלסטיני ירדני – הוחלף מייד בידי המפקדה ברקה כי חרג מן המדיניות של דאע"ש שלא להתעסק עם ישראל.

כאשר העיתונאי הפלסטיני הרדיקלי עבד אל-בארי עטוואן שאל את בן לאדן מדוע הם לא פוגעים בישראל ונחלצים לטובת הפלסטינים, ענה לו בן לאדן כי החזית מול ישראל איננה בסדר היום של אל-קאעידה, ותורה יגיע בבוא היום.

השאלה היא מה קרה עכשיו. מדוע פתאום הופיעה דאע"ש בישראל, ועוד מתוך ערביי ישראל? לגבי מדוע עכשיו, התשובה היא: בגלל ההסתה הבלתי נפסקת של הרשות הפלסטינית ברמאללה וחמאס לקראת הרמדאן.

חמאס קורא לפיגועים של ערביי ישראל והפלסטינים בגדה, בעוד שעל עזה הוא רוצה לשמור שקטה, והרשות הפלסטינית מחדדת את המסרים לתוך ירושלים, מתוך תקווה שהתפוצצות המצב בירושלים תחזיר את הרלוונטיות הדועכת של הבעיה הפלסטינית מול הסער הערבי וכעת אוקראינה.

ההסבר יכול להיות כי נוער הנוטה לכיוון דאע"ש לא עמד במכונת ההסתה הבלתי נגמרת ויצא לפיגוע בשם התנועה הקרובה לליבו, כלומר: זאבים בודדים.

השאלה היא מה קרה עכשיו. מדוע פתאום הופיעה דאע"ש בישראל, ועוד מתוך ערביי ישראל? לגבי מדוע עכשיו, התשובה היא: בגלל ההסתה הבלתי נפסקת של הרשות הפלסטינית ברמאללה וחמאס לקראת הרמדאן

אבל לא נוכל לצאת ידי חובה באמירה שלא דאע"ש האמיתי עומד מאחורי הפיגועים, מכיוון שעל כל 2 שכבר יצאו למות בשם דאע"ש יש מאתים שעדיין לא עברו את קו החצייה והם מתקרבים לשם. בראשית השבוע נמסר על מעצר 50 תומכי דאע"ש בנגב, ועוד בודדים במשולש.

לפיכך, למרות שברגע זה נראה כי הופעת דאע"ש בישראל איננה כתוצאה מהחלטה של האירגון, אלא ביטוי של הסתה מקומית, יש לקחת ברצינות גמורה את התופעה כאילו זה אתגר אמיתי וחדש. ולנוכח ההסתה של רמאללה, עזה והתנועה האסלאמית הצפונית באום אל-פחם, יש להיערך בהתאם.

זה לא יהיה נכון לראות בדאע"ש המשך של חמאס או פתח או התנועה האסלאמית הצפונית, אלא ממש ההפך. במחנה ירמוכ, בימי הסער הערבי, לוחמי דאע"ש לחמו בנוסרה שהיה השם הסורי של חמאס, ותאי נוסרה במחנה נוסדו בידי חאלד משעל, והמפקדים היו המקורבים אליו.

כאשר דאע"ש השתלטו על המחנה הם הרסו את בית הקברות של השוהדא של אש"ף, ובראשם הקבר של אבו ג'יהאד, ממייסדי פתח הנערצים ביותר, לצד יתר גיבורי וסמלי פתח שקבריהם חוללו.

דאע"ש היה אנטי פלסטיני לא רק בגלל המלחמה שלו בחמאס בירמוכ, אלא בגלל האידאולוגיה הבסיסית שלו השוללת את קיומם של כל מדינות ערב כדי להקים על חורבותיהם את החליפות. ואם יש לו מלחמה במדינות ערב הקיימות בוודאי שהוא נגד הקמת מדינה פלסטינית חדשה.

דאע"ש היה אנטי פלסטיני לא רק בגלל המלחמה שלו בחמאס בירמוכ, אלא בגלל האידאולוגיה הבסיסית שלו השוללת את קיומם של כל מדינות ערב כדי להקים על חורבותיהם את החליפות

לפיכך, הרשות הפלסטינית וחמאס היו מודאגות מאוד מהופעת דאע"ש, כי הוא מאתגר את עצם הרעיון הפלסטיני.

הערבים בישראל היו מודאגים כי דאע"ש פועל נגד הערבים לפני שהוא פועל נגד ישראל. זה שהופעתו עכשיו הייתה נגד ישראלים, זה בגלל ההסתה, אבל אם חלילה יתבסס – הוא יפעל נגד הערבים ובתוך הערבים – קודם כל נגד הנוצרים.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר של מזרח התיכון, עיתונאי, סופר, תסריטאי ומשורר. שימש שנים רבות חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. חיבר ספרי עיון על בבעיה הפלסטינית. הרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" - על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 642 מילים
סגירה