לאן באמת הולכים כספי המסים של תושבי עפולה?

עיריית עפולה מציגה: פחות 3 מיליון שקל לתושבים, 2 מיליון שקל יותר למשכורות

תחקיר זמן ישראל משכורות מנופחות, קיצוץ בשירותים לציבור, מינויים שנויים במחלוקת, הקמת אגף עירוני שרבים מערערים על נחיצותו וניסיון להעביר את אחד מבתי הספר בעיר לידי ש"ס ● כתבה שנייה על התנהלותו של ראש עיריית עפולה, העיר שמסרבת לרדת מהכותרות

ראש עיריית עפולה אבי אלקבץ (משמאל) ושר הפנים אריה דרעי (צילום: גיל אליהו)
גיל אליהו
ראש עיריית עפולה אבי אלקבץ (משמאל) ושר הפנים אריה דרעי

בשבוע שעבר שוב חוותה עפולה 15 דקות של תהילה, בצל דיונים ותהפוכות בערכאות השונות של בית המשפט, על סידורי הישיבה של הקהל בהופעתו של זמר חרדי בפארק העירוני.

ראש העיר, אבי אלקבץ, הוביל את המאבק למען אישור ההפרדה המגדרית בהופעה, לצד סגנו מש"ס, ולאחר שבית המשפט המחוזי קבע בהחלטתו הראשונה כי ההפרדה אינה חוקית, הוא כינה אותה "פגיעה ברגשות הציבור". בסופו של דבר, ביהמ"ש העליון קבע קביעה עקרונית ולפיה ההפרדה אינה חוקית.

אבל נראה כי הדרמה האמיתית בעירו של אלקבץ מתרחשת מאחורי הקלעים.

אחרי שחשפנו בזמן ישראל כיצד הסית אלקבץ נגד ערביי ישראל כדי לשוב ולהיבחר לתפקיד, תוך שהוא מתעלם מהעובדות, מעורר פרובוקציות ומשמיץ את יריבו, תחקיר "זמן ישראל" שופך אור על האופן שבו אלקבץ מנהל את תקציב העירייה, ממנה עובדים, מיטיב עם מקורבים ומקדם החלטות לטובת המפלגות החברות בקואליציה שלו, ש"ס והבית היהודי.

אבי אלקבץ, ראש עריית עפולה (מאחורי המיקרופון)
אבי אלקבץ, ראש עריית עפולה (מאחורי המיקרופון)

משכורות מנופחות ומכוניות חדשות

נתחיל בכסף הגדול. חברי האופוזיציה בעפולה נדהמו לגלות באחרונה, שחור על גבי לבן, מה סדרי העדיפויות של ראש העיר. עיון במסמך "שינויים בתקציב", שהנפיק גזבר עיריית עפולה, המחיש היטב את המשמעות של השינוי התקציבי שהכניס אלקבץ עם היבחרו מחדש לתפקיד ראש העיר.

בצד עלייה תקציבית חדה של יותר מ-2 מיליון שקל בתקציב כוח האדם, השכר והוצאות ההנהלה הבכירה ומקורביה, נרשמה ירידה של קרוב ל-3 מיליון שקל בתקציב המיועד לשירותים לציבור.

ביוני האחרון עלה אחד הסעיפים הללו במועצה, אך גם חדי-הבנה התקשו להבין את פשר ההחלטה שהתקבלה סביב הסעיף שזכה לכינוי הסתום: "הוספת פריטים – רכישת כלי רכב", וכלל תוספת של כ-250 אלף שקל בשנה לתקציבי הרכב של בכירים בעירייה, והוספת מכוניות לכמה מהם שלא זכו לכך בעבר.

חברי האופוזיציה התקשו להבין מהם בדיוק אותם "פריטים", וביקשו הסברים ממנכ"ל המועצה הטרי, שלום שלמה, שהציג בפני חברי המועצה את הסעיף התקציבי החדש בשליחותו של ראש העיר.

"אנחנו בעצם אוספים פריטים, לא כסף", השיב שלמה לחברי המועצה. "לא מגדילים בכסף, מגדילים בפריטים".

לשאלתה של חברת המועצה נוגה שרון "אז מה זה פריטים?", נאלץ לבסוף המנכ"ל להודות: "אנחנו רוצים להגדיל לכלי רכב אחרים".

באופוזיציה מצביעים על בזבוז מיותר של כספים באמצעות מינוי מקורבים למשרות שלא היו קיימות קודם לכן. התוצאה היא הוצאה של מאות אלפי שקלים בשנה עבור משרות ואגפים, שנחיצותם מוטלת בספק

חברי המועצה זעמו. הם לא הצליחו להבין מדוע העירייה צריכה להוציא עוד מאות אלפי שקלים על הוספת כלי רכב למנכ"ל, לדובר וליועץ המשפטי.

"זה שהתקמצנו על המנהלים בעבר לא אומר שאני רוצה להתקמצן עליהם היום, אני רוצה מנהלים מרוצים", הבהיר לבסוף ראש העיר עצמו בדיון.

כשנשאל מדוע הוצאות הרכב שמנהל בוחר לקבל מהעירייה, אינן מנוכות משכרו כמקובל, אמר: "הדברים האלה אנחנו לא עושים בעניין של דקדקנות".

לא הועילו צעקות "בזבוז" ו"אלו כספי ציבור", שהשמיעו חברי המועצה, ואלקבץ מיהר לעבור להצבעה על הסעיף התקציבי. וכך העביר ראש העיר , בתמיכת קולות הקואליציה, את ההצעה להגדיל את תקציב כלי הרכב למנהלים בעפולה ב-50%.

אבל כלי הרכב  הם רק חלק מהסיפור: תקציב השעות הנוספות של עובדי לשכת ראש העיר עלה פי-עשרה וסעיף המשכורת של עובדי לשכת המנכ"ל יותר מהוכפל.

בסך הכל, זינקה העלות הכוללת של המינויים, השדרוגים והתוספות בצמרת העירייה ליותר מ-2 מיליון שקל. ובכל זאת, התקציב הכולל לא השתנה משמעותית, בוודאי לא ביחס לגידול המתמיד באוכלוסייה.

במקביל, תקציבים רבים בתחום השירות הניתן לתושבי העיר עפולה דווקא הוקטנו. כחלק מכך קוצץ התקציב המוקדש לבטיחות בדרכים בכמעט 40%, השכר עבור השיטור הקהילתי ירד בכ-15%, תקציב מינהל התפעול קוצץ ב-40%, אגודת תרבות הדיור והשרות לתושב במעל 30%, תקציב הספריות העירוניות קוצץ בשליש, ובנוסף נרשמו קיצוצים בתברואה, בתחזוקת מוסדות ובקליטת עלייה.

הבניין של עיריית עפולה
הבניין של עיריית עפולה

המינויים הפוליטיים

אבל יש עניינים שעבורם לא חסר כסף. מתנגדיו של אלקבץ טוענים כי מיד לאחר הבחירות הוא מינה לתפקידי ניהול בעירייה רבים ממקורביו, שחלקם לקחו חלק פעיל בקמפיין שלו, ואף צייד אותם בלשכות ובמשרדים נפרדים – וגם בכלי רכב.

עם המינויים האלה נמנה שלום שלמה, מנכ"ל המועצה. באופוזיציה עתרו לבג"ץ בדרישה לבטל את המינוי, בגלל הזיהוי הפוליטי המובהק של המנכ"ל החדש.

שלמה היה חבר מועצה בסיעתו של אלקבץ בקדנציה הקודמת (ואף נטל חלק בקמפיין הבחירות) נבחר אשתקד שוב למועצה, אך התפטר מתפקידו – ומיד לאחר מכן מונה למנכ"ל העירייה. בחודש הבא צפוי בית המשפט העליון לדון בעתירה.

באופוזיציה מצביעים על בזבוז מיותר של כספים באמצעות מינויים של מקורבים למשרות שלא היו קיימות קודם לכן, או פיצול תפקידים שקודם מולאו על ידי עובד אחד. התוצאה היא הוצאה של מאות אלפי שקלים בשנה עבור משרות ואגפים נוספים, שנחיצותם מוטלת בספק.

כל הניסיונות שלנו להבין מחברי מועצת העיר ומדוברות העירייה במה יעסוק האגף החדש, עלו בתוהו. כשפנינו לדהן, וניסינו להבין ממנה מה תפקידה, היא הבהירה בנחרצות שאין בכוונתה לענות על אף שאלה

כך, למשל, שכר אלקבץ את אחיקם משה-דוד, מי שהוביל מטעם אלקבץ את "קמפיין הצביון" של עפולה – אותו קמפיין שניגן על הפחד של תושבי עפולה היהודים, מפני האוכלוסייה הערבית "ששוטפת את השכונות והפארקים שלנו".

לאחר הבחירות נשכר משה-דוד ליועץ אסטרטגי חיצוני לעירייה, והוא משמש כיועץ תקשורת חיצוני קבוע בשכר "ריטיינר", לצד דובר עיריית עפולה, כפיר בזק.
בקדנציה הקודמת, אגב, שבה מילא את תפקיד ראש העיר יצחק מירון, שימש עוזרו של ראש העיר ד'אז, מוטי פריאל, גם בתור דובר.

אלקבץ גם קידם את מקורבו אורן אקיקוס לתפקיד של עוזר ראש העיר בשכר בכירים.

לראשונה גם מינתה עיריית עפולה "יו"ר מינהלת שכונות", תפקיד שמילאו בעבר בהתנדבות נציגים מקרב תושבי השכונה, וזאת למרות שהעירייה כבר מעסיקה מנהל אזור, שזה בעצם תפקידו. כמו כן מונה לראשונה "משנה למנכ"ל", שלפי גורמים בעירייה אחראי, בין היתר, על מחלקת הרווחה, שכבר מנוהלת על ידי מנהל מקצועי בכיר.

עוד מונו מנהל לאצטדיון העירוני בשכונת גבעת המורה, שנוהל בעבר על ידי מחלקת הספורט העירונית ללא תקן נפרד. תפקיד שלא היה קיים קודם לכן.

הפרדה בין נשים לגברים במופע של מוטי שטיימץ בעפולה (צילום: Meir Vaknin/Flash90)
הפרדה בין נשים לגברים במופע של מוטי שטיימץ בעפולה (צילום: Meir Vaknin/Flash90)

האגף הסודי

ההחלטה השנויה במחלוקת מכולם שקיבלה לאחרונה בעיריית עפולה, נוגעת להקמת גוף הנושא את השם "היחידה לתכנון, בקרה ושיפור השירות".

לצורך הקמת היחידה החדשה הוקצה תקציב שנתי של כמעט חצי מיליון שקל לפי החלוקה הבאה: 260 אלף שקל "שכר יחידה לתכנון ובקרה", עוד 135 אלף שקל "משכורת יחידה לתכנון ובקרה", כ-100 אלף שקל "שעות נוספות", ועוד כ-20 אלף שקל הוצאות רכב.

במסדרונות עיריית עפולה האגף הזה נחשב לחידה, עוד מהיום שמינוייה של הסמנכ"לית העומדת בראש האגף, שרית דהן (שגם היא נחשבת מקורבת לראש העיר) הובא לאישור המועצה בתחילת השנה.

חברי המועצה הופתעו לגלות בישיבת המועצה כי אין כל הסבר לשאלה מה ייעודו של האגף החדש או מה יהיה תפקידה של הסמנכ"לית.

כל הניסיונות שלנו להבין מחברי מועצת העיר ומדוברות העירייה במה יעסוק האגף החדש, עלו בתוהו. כשפנינו לדהן, וניסינו להבין ממנה מה תפקידה, היא הבהירה בנחרצות שאין בכוונתה לענות על אף שאלה.

״אלקבץ העביר לנו שרטוט של הרה-אורגניזציה המתוכננת בעירייה, אבל בשרטוט ההוא האגף הזה פשוט לא הופיע", אמרה מי שהייתה חברת המועצה וחלק מהקואליציה של אלקבץ באותה תקופה, נוגה שרון, אך פרשה במחאה על פגיעה בסמכויותיה. "ניסיתי להבין מה זה האגף הזה ופשוט לא הצלחתי. שאלתי, ולא קיבלתי תשובה".

אז לדעתך כחברת מועצה האגף הזה לא נחוץ?

שרון: "אין לי מושג מה עושים באגף הזה, אז איך אני יכולה לענות לך אם הוא נחוץ או לא? אני חוששת מאוד מהוספת משרות ואגפים, שמטרתם חיזוק השליטה של ראש העיר על האופן שבו מחולקים התקציבים העירוניים.

שרון: "אין לי מושג מה עושים באגף החדש, אז איך אני יכולה לענות לך אם הוא נחוץ או לא? אני חוששת מאוד מהוספת משרות ואגפים, שמטרתם חיזוק השליטה של ראש העיר על האופן שבו מחולקים התקציבים העירוניים"

"הדבר היחיד שהצלחתי לפענח בשיחות שלי עם בכירי העירייה, זה שהאגף החדש יהיה אחראי על ה'קולות הקוראים' (מעין הליכי מכרז מזורז לבחירת ספקי-שירות בסכומים נמוכים, א"ה-א"ז) בעפולה. המון תקציבים עוברים ב'קול קורא' ודווקא שם צריכה להיות שקיפות מלאה. אז כן, אני חוששת מאוד".

עפולה
עפולה

הניסיון למסור בית ספר לרשת החינוך של ש"ס

בחודשים האחרונים מתרחש בעפולה מאבק פוליטי תמוה על גבם של 110 תלמידי בית הספר היסודי הממלכתי-חרדי "נעים הליכות".

גורמים המקורבים להנהלת בית הספר טוענים כי העירייה פעלה נמרצות להעביר את מבנה בית הספר לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס, ובמקביל להקים בשטחי בית הספר ישיבה שתופעל על ידי נציגי ש"ס.

"לפני חודשיים בערך הודיעו להורי התלמידים בבית הספר שמפסיקים את ההסעות", מספר גורם בעיר העוסק בחינוך. "למה? אין נימוק. ההורים ניסו להסביר שהם זכאים להסעות האלה, ושיש פה אפליה, אבל זה לא עזר".

לטענת הורים ששוחחו איתנו, המטרה הייתה לעודד אותם להחליף את בית הספר. גורמי חינוך אומרים כי בשלב מסוים נשלח לבית הספר נציג מטעמו של מנכ"ל העירייה, שלום שלמה, ודרש את המפתחות של בית הספר כדי לערוך סיור בין כתליו, לקראת הפיכת המבנה לישיבה חדשה המקורבת לש"ס. מחאות ההורים לא הועילו והבנייה במקום החלה במרץ, תוך כדי שנת הלימודים.

גורמים המקורבים להנהלת בית הספר טוענים כי אלקבץ אף החליט להקדים את מועד סיום הלימודים במוסד – החל בדרך כלל בתשעה באב – בשבועיים, כדי לקדם את בניית הישיבה במקום במהירות האפשרית.

גורמים המקורבים להנהלת בית הספר טוענים כי אלקבץ אף החליט להקדים  בשבועיים את מועד סיום הלימודים במוסד – החל בדרך כלל בתשעה באב – כדי לקדם את בניית הישיבה במקום במהירות האפשרית

במקביל, גילו התלמידים והוריהם כי הולכת ונרקמת תכנית גם ביחס להמשך לימודיהם: עיריית עפולה הבהירה כי בכוונתה להעביר את התלמידים לבית הספר אחר בעיר, "עמל", בשנת הלימודים הבאה, ועל הדרך גם לשנות את הזהות החינוכית של המוסד החדש מממלכתית-חרדית לכזו המזוהה עם מוסדות החינוך של ש"ס.

באופוזיציה טוענים בתוקף כי אין לבניית הישיבה בבית הספר אישורים רשמיים מטעם מהנדס העיר, ומציינים כי בעבר נשללה האפשרות לבנות בבית הספר קומה נוספת.

חבר מועצת העיר, משה לוי, אף פנה בדרישה להמציא אישורים להיתרי הבנייה שניתנו למקום למהנדס העיר, ליועץ המשפטי של העירייה, למבקרת הפנים וללשכת ראש העיר. אבל הפנייה של לוי לא נענתה ואישורי הבנייה לא הומצאו.

בתגובה, פנו הורי תלמידים וגורמים בבית הספר למשרד החינוך בבקשה שיתערב וימנע את המהלך המתוכנן של העירייה. מאמצי ההורים הועילו, ומשרד החינוך קבע כי בשנת הלימודים הקרובה יפעל בית הספר במבנה אחר, אך מבלי שישנה את הזרם החינוכי שאליו השתייך עד כה.

בפועל, בימים אלה נמשכות במרץ עבודות הבנייה להקמת מבנה חדש לישיבה של ש"ס במתחם "נעים הליכות".

במשרד החינוך אישרו השבוע כי בית הספר ימשיך לפעול במתכונת ממלכתית-חרדית כמו קודם, אך יעבור למבנה חדש יותר. במשרד החינוך סירבו להתייחס לסוגיית בנייתה של הישיבה במתחם בית הספר. "אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם ראש העיר", נאמר בתגובת המשרד.

בדבריו התייחס אלקבץ להקמת הישיבה החדשה במתחם "נעים הליכות" ואמר: "הגיע זמן תיקון. זמן תיקון שהציבור הזה יזכה לקבל את הדברים שמגיעים לו בזכות ולא בחסד, ושכולנו ביחד נגדיל תורה ונאדיר"

בינתיים, יריביו של אלקבץ טוענים כי, כל המהלך הזה הוא חלק מההבטחות הקואליציונית של ראש העיר לחברי סיעת ש"ס בעיר.

טפח ממשוואת ה"תן וקח" מול סיעת ש"ס נחשף באירוע לכבוד הילולת הצדיק חיים בן-עטר שהתקיימה לפני כמה שבועות.

בדבריו התייחס אלקבץ להקמת הישיבה החדשה במתחם "נעים הליכות" ואמר: "הגיע זמן תיקון. זמן תיקון שהציבור הזה יזכה לקבל את הדברים שמגיעים לו בזכות ולא בחסד, ושכולנו ביחד נגדיל תורה ונאדיר… (נקים) משכן גדול, ישיבה עם 50 תלמידים, ובעזרת השם בשנה הבאה יהיו כבר 100 תלמידים, ויש לנו עוד משימות כאלה, כי זה התפקיד שלנו".

אלקבץ גם חשף לראשונה טפח מה"עסקה" עם "השותפים" החדשים – מפלגת ש"ס החולשת על משרד הפנים: "יש דברים שהשלטון המרכזי רוצה מעפולה, ויש דברים שעפולה רוצה מהשלטון המרכזי. לשמחתנו שני הדברים הללו הולכים לכיוון אחד של אהבה, רצון משותף ועשייה משותפת. ועם כאלה שותפים גם השמיים הם לא הגבול".

ההתקרבות לסיעת ש"ס שיחקה תפקיד גם במחלוקת סביב ההפרדה המגדרית בפארק שפרצה בשבוע שעבר. מי שהוביל את הפרסומים על האירוע בפארק היה סגן ראש העיר שמינה אלקבץ מטעם סיעת ש"ס, צורי כהן. גם דתיים בעיר עימם שוחחנו מותחים ביקורת על האופן שבו כהן הפך את המופע מאירוע תרבותי למניפסט פוליטי.

"בעבר הצלחנו לקיים אירועים בהפרדה מתוך הסכמה ובדיאלוג", אומר משה לוי מהאופוזיציה, "אבל לאבי היה חשוב לעשות רעש, ולאפשר לש"ס לנפנף בדגל הזה, כדי להצטייר כתומך שלהם".

אלקבץ עצמו ביכה את החלטת בית המשפט וקרא לה "פגיעה ברגשות הציבור". אבל אפילו צורי, סגן ראש העיר מטעם ש"ס, נאלץ להודות כי ניתן היה לקיים את האירוע בהפרדה-בפועל, גם ללא ליבוי המריבה וללא פגיעה מכוונת בהוראות החוק. "הציבור שלנו אוטומטית יושב בהפרדה כך שהאירוע מבחינת הקהל החרדי יכול להתקיים", אמר בראיון בגלצ.

עפולה
עפולה

בית הספר הדתי שבוטל בגלל קירבה לבית קברות

בשנים האחרונות סבל החינוך הממלכתי-דתי בעפולה ממשבר שהתבטא בנשירה עקבית של תלמידים, ובהגירה של תלמידי הזרם הממלכתי-דתי אל מחוץ לעיר. במאמץ להתגבר על המצוקה הכריז ב-2016 ראש העיר הקודם של עפולה על הקמת קמפוס חינוכי גדול, שייתן מענה לזרם הממלכתי-דתי מכיתה א' ועד י, ויכלול 32 כיתות לימוד, חדרי מעבדה ואולם ספורט. משרד החינוך תמך בפרויקט ותיקצב אותו בכ-50 מיליון שקל.

כניסתו של אלקבץ לתפקיד ראש העיר הביאה לשינוי בתכניות. במקום קמפוס חינוכי לזרם הממלכתי-דתי, יוקמו גני ילדים ודווקא עבור הציבור החילוני.

בשביל לגלות מה האג'נדה של אלקבץ צריך לחזור לקדנציה הקודמת. במשך שנתיים סערו ישיבות המועצה סביב התכנית להקמת קמפוס חינוך לזרם הממלכתי דתי. מי שהרים את דגל ההתנגדות להקמת קרית החינוך הדתית החדשה בישיבות המועצה היה חביב פרץ מ"הבית היהודי", ששימש באותה העת חבר מועצה וכיום מכהן כסגן ראש העיר עפולה.

פרץ התנגד להקמת קרית החינוך עקב הסמיכות שלו לבית העלמין המקומי, ופעם אחר פעם טען בישיבות המועצה כי ראש העיר לשעבר ואנשיו "קוברים" את החינוך הדתי ליד בית קברות. פרץ אף פנה בעניין המיקום של קרית החינוך לשר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, לפני כשנה וחצי, אך הקמת הפרויקט נמשכה כסדרה.

נראה כי פרץ הצליח למצוא אוזן קשבת למימוש תכניתו אצל אלקבץ, וכבר במהלך הבחירות הודיע כי סיעת "הבית היהודי" בעפולה, שבראשה הוא עומד, תומכת באלקבץ. "הוא מבין את הצרכים של הציבור הדתי", אמר פרץ. "ניצחון של אבי זה ניצחון של הציונות הדתית בעפולה".

אז הקמפוס הדתי לא יוקם ליד בית קברות, חלילה. במקום זאת יוקמו, ליד אותו בית הקברות, גנים לילדים חילוניים.

עפולה
עפולה

תגובת עיריית עפולה

"עיריית עפולה מחזיקה ברשותה כמה כלי רכב שהלכו והתיישנו לאורך השנים מטבע הדברים, ועלות אחזקתם גבוהה יותר מאחזקת כלי רכב חדשים. בעלי תפקידי ניהול ברשויות מקומיות רשאים, כמו בכל ארגון מסודר, לקבל רכב במסגרת עבודתם לפי טבלת מחירים מאושרת על ידי משרד הפנים".

בעניין שינוי סדרי עדיפויות וקיצוץ בתקציבי השירות לתושב אומרים בעירייה: "הטענה אינה נכונה. התקציב משקף את החלטת הנהלת העירייה".

באשר למינוי המנכ״ל נמסר: "המינוי של המנכ"ל אושר ע"י ועדת הכשירות, מועצת העיר, מנכ"ל משרד הפנים ואגף הון אנושי במשרד הפנים".

לסוגיית מינויי מקורבים: "אחיקם משה דוד אינו מועסק כדובר שני לעירייה. חברת "אחי-תקשורת" שבבעלותו עוסקת בייעוץ תקשורת ואסטרטגיה, נחשבת למובילה והיא מלווה את העירייה בתחומים הללו בהתקשרות של חשבונית ולאחר זכייה במכרז כחוק, בדיוק כפי שנוהגות רשויות רבות ובדיוק כפי שנהג ראש העיר הקודם שהעסיק חברה מחוץ לעיר, בניגוד לאחיקם שהינו איש מקצוע מוערך ותושב העיר".

לגבי הטענה כי בעיריית עפולה מועסקים מקורבים: "מדובר בשקר מוחלט! העובדים המועסקים כיום בעיריית עפולה, אזי הם נבחרו לאחר מכרזים כחוק וכדין ואושרו על ידי הנהלת העיר ומשרד הפנים".

לעניין האגף החדש בעירייה: "אגף תכנון ובקרה הוקם לאחר שמשרד הפנים בחן באמצעות חברה שמטמיעה בעירייה מצוינות ארגונית את התנהלות העירייה בשנים האחרונות ומצא שכל נושא הבקרה והמעקב לוקים בחסר. המשרה קיבלה את אישור משרד הפנים בטרם ולאחר שאוישה".

לסוגיית בית הספר "נעים הליכות": "הפרטים המוצגים על ידיכם אינם נכונים".
לסוגיית המתחם הממלכתי-דתי שבוטל: "ראש העיר הנבחר אבי אלקבץ מצא כי התכנית החדשה אינה תואמת את האג'נדה שלו ולכן ביטל אותה. מבחינת ראש העיר כל בית ספר יסודי הוא בבחינת דגל ומוסד חשוב שאמור להיות קרוב למגוריי התלמידים".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כתושבת עפולה אני מודה לכם על פרסום הכתבה. הקיצוצים בשירותי העירייה כבר מורגשים היטב: אשפה במדרכות, איסוף גזם מתעכב, בורות בכבישים לא מתוקנים, גינון מוזנח וכן הלאה. אלקבץ סגר בי"ס תיכון ... המשך קריאה

כתושבת עפולה אני מודה לכם על פרסום הכתבה. הקיצוצים בשירותי העירייה כבר מורגשים היטב: אשפה במדרכות, איסוף גזם מתעכב, בורות בכבישים לא מתוקנים, גינון מוזנח וכן הלאה. אלקבץ סגר בי"ס תיכון ממלכתי בקדנציה קודמת ב-2010 וגרם לצפיפות נוראה בתיכון אורט החילוני היחידי שנשאר בעיר. מחאות הציבור לא הזיזו לו ומנהל מח' החינוך שלו דאז פעל בזלזול מוחלט כלפי הורים ומורים שהתנגדו למהלך. אני רואה שדבר לא השתנה ואלקבץ ממשיך לשים את האינטרסים הפוליטיים שלו לפני רווחת התושבים

עוד 2,354 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 21 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

טיבי: "עוד לא החלטנו על מי להמליץ. מחר נכריע"

מוקדם יותר דווח כי גורמים מתוך הרשימה המשותפת, אמרו כי המפלגה תמליץ לנשיא על בני גנץ ● לקראת שעות הצהריים ייפגשו חברי הרשימה לדיון מכריע ● ליברמן יכנס מסיבת עיתונאים מחר ב-17:00

22:48 עריכה

ג'מאל זחאלקה, יו"ר מפלגת בל"ד, מסביר מדוע מפלגתו מתנגדת להמליץ על בני גנץ לנשיא

22:09 עריכה

ההבטחות של כחול לבן לרשימה המשותפת: אחת מהן היא לבטל את החוק שהחמיר מאוד את הענישה על עבירות בנייה. 

בצלאל סמוטריץ' בתגובה: "גנץ, לפיד וליברמן במכירת חיסול של הציונות ושל שלטון החוק. את אחיהם החרדים פוסלים ואת תומכי הטרור ושוללי המדינה היהודית מחבקים"

 

21:13 עריכה

עמיר פרץ על מקרי הרצח בחברה הערבית: "אוזלת יד של הרשויות שלא עושות די כדי לאסוף את הנשק, להרתיע ולפני הכל – לקחת אחריות"

20:00 עריכה

משה בוגי יעלון מכחול לבן, ככל הנראה מתחנף לרשימה המשותפת: "כשנקבל את המנדט, נעשה מה שצריך כדי להעניק שקט וביטחון גם לחברה הערבית בישראל"

19:58 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו תוקף את עיתונאי חדשות 12, ערד ניר, על כך שעשה לייק לציוץ בטוויטר בו נכתב: "החנינה היא דיבור ויוזמה מטופשםי. הדיון צריך להיות בהחזרתו החד פעמית של עונש המוות".

נתניהו כתב: "עיתונאי ממעריב מציע להטיל עליי עונש מוות. ערד ניר תומך. ההסתה בשמאל חוצה כל קו אדום!".

 

19:55 עריכה

לאחר שתי מערכות בחירות רצופות השופט חנן מלצר, יו"ר ועדת הבחירות התייצב הערב ב"פגוש את העיתונות", ויצא כנגד הטענות כי הבחירות בישראל מזויפות. 

"ניסו לעשות דה-לגיטימציה של מערכת הבחירות. אנחנו התייחסנו לכל דבר ברצינות ונערכנו כדי שהדבר הזה לא יקרה. לצורך זה, עשינו היערכות מיוחדת, גם עלה עניין המצלמות ואז אנחנו הפעלנו סיירת מיוחדת של טוהר הבחירות".

אבל גם הקפאתם 15 קלפיות. 
"עד יום רביעי נמסור את התוצאות הרשמיות. כל תלונה, גם של ח"כ וגם של הציבור – תיבדק".

הרגשת שאתה תחת מתקפה? 
"כן, הייתי תחת מתקפה. אבל מתוך ניסיון בתפקיד השיפוטי, אני יודע שכשהחוק הוא לנגד עיניך, אז בכל דיון משפטי – תמיד יש צד אחד מרוצה וצד אחד שלא. אני מורגל בזה".

השופט מלצר התייחס גם לפסקת ההתגברות, ועל כך שככל הנראה תרד מהפרק: "ודאי שאני חש הקלה, ההתקפה הזאת הייתה שלא במקומה. זה גם נושק לצד הפוליטי – אני גם אפשרתי תשדירים שתמכו בפסקת ההתגברות – אבל אני חושב שטוב לעם ישראל, שהנושא הזה, נראה לי, יורד מעל הפרק".

19:53 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת על הדיונים בנוגע להמלצת מפלגתו על בני גנץ: "הרצון שלנו להדיח את נתניהו הוא עז. השאלה היא האם גנץ מביא אלטרנטיבה".

 

19:42 עריכה

ח"כ דוד ביטן מהליכוד עונה לשאלה האם בליכוד כבר מדברים על היום שאחרי נתניהו – "בכלל לא. רק אתם מדברים". כמו כן התייחס ביטן לדיווחים על כך שראש הממשלה מנהל משא ומתן להגיע להסדר טיעון. "לפני שעה וחצי סיימתי שיחה עם ראש הממשלה, אין שום משא ומתן לעסקת טיעון. זה פשוט לא נכון". את הדברים אמר ביטן בחדשות 12.

במקביל, הוציאה דוברות ראש הממשלה הודעה שמחזקת את דברי ביטן. "בעקבות מספר פרסומים בסוף השבוע בנושא עסקת טיעון, אני שב ומבהיר שלא היה ולא נברא", נכתב. "אין כל שחר לדיווחים השקריים על כוונה של ראש הממשלה נתניהו להגיע להסדר טיעון. פרקליטיו של ראש הממשלה יופיעו לשימוע כמתוכנן ויציגו בו טענות מוחצות".

19:37 עריכה

ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת, התייחסה הערב בפגוש את העיתונות בחדשות 12 לאירועי השעות האחרונות. "אנחנו נלחמנו שביבי לא יהיה ראש הממשלה, אבל זה לא אומר שנמליץ על גנץ באופן טבעי".

עד היום אתם לא רציתם להמליץ על אף אחד.
"זה לא עניין של לא רצינו, לא ראינו שיש מישהו שכל כך רוצים להמליץ עליו. היום זה כן. אנחנו נשנה את המפה, אם נחליט משהו". עוד אמרה תומא סלימאן, כי עד כה לא קיבלה הרשימה איתות ש"דוחף לכיוון של המלצה": "יש משהו שמפספסים בכל השיח הזה – למי הרוב במדינת ישראל אומר 'לא'. והרוב במדינת ישראל אומר לנתניהו 'לא'. אנחנו לא נהיה חלק מאחדות לאומית ולא נהיה חלק מקואליציה, אבל אנחנו כן נכריע".

19:27 עריכה

הכתבת הפוליטית של חדשות 12 מדווחת, שליברמן יכנס מחר בשעה 17:00 מסיבת עיתונאים.

18:57 עריכה

ח"כ אחמד טיבי: מחר תתקבל ההחלטה האם להמליץ על גנץ. 

בסרטון שהעלה לטוויטר בסיום הדיון של חברי הרשימה המשותפת, אמר טיבי: "היה דיון רציני, מעמיק. לא התקבלה החלטה היום. מחר ייפגשו ארבע ראשי הסיעות לדיון מכריע, לקראת הצהריים".

17:21 עריכה

הרשימה המשותפת החליטה היום להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה, בפגישתה מחר עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. כך על פי דיווח ב״הארץ״ וכן ציוץ של הכתבת המדינית של חדשות 12, דפנה ליאל.

חברי המשותפת נפגשים כרגע בכפר קאסם לדיונים. ח״כ אחמד טיבי הגיב לדיווחים עם תמונה מתוך הדיון, אך אמר כי טרם התקבל החלטה סופית.

16:31 עריכה

שבת בצהריים וניצן הורוביץ, יו"ר המחנה הדמוקרטי, מפרגן לוועדת הבחירות המרכזית

11:08 עריכה

לאחר ההישג בבחירות, איימן עודה מסמן מטרה ראשונה

 

עוד 14 עדכונים

צעירים יהודים מבריטניה יצאו להודו כדי להתרחק מהפריבילגיות וללמוד מקרוב על החיים במדינות מתפתחות ● "שאלנו את הכפריים שם על הבעיות הגדולות ביותר שלהם, והם אמרו: האם יהיה לנו מספיק לאכול? האם ירד גשם?" ● "ואז הם שאלו אותנו על הבעיות שלנו, וחשבתי: האם יש לנו בעיות בכלל?"

עוד 775 מילים

אפשר לעשות עסקה עם החרדים

תוצאות הבחירות אינן מאפשרות מהלך רציני לפתרון הבעיה הפלסטינית.  אבל הן כן פותחות פתח לתיקונים רציניים בסוגייה החשובה השניה: הטירוף המכונה הסטטוס קוו ביחסי דתיים-חילוניים בישראל.

ישראל מאפשרת לחרדים, מיעוט הצומח בקצב עצום, למנוע מהצעירים שלהם חינוך בסיסי במתמטיקה, במדע ובאנגלית, דבר שהופך חלק גדל מהאוכלוסייה למובטל בכוח בכלכלה מודרנית. היא גם מאפשרת לאוכלוסייה זו להתחמק מהצבא באופן שיוצר אי שוויון בלתי נתפס בנכס שנקרא בטחון אישי.

היא אף מאפשרת לקבוצה זו, יחד עם עמיתיה לכפייה מהמחנה הדתי-לאומי, להתערב בחייהם של כל שאר הישראלים באופן שלעולם לא היו מעיזים לנסות בברוקלין או בבלגיה.

זה מעמת את החברה עם השאלה הקלאסית של כיצד להיות ליברליים עם כוחות לא ליברליים (סוגיה מוכרת היטב באירופה בהקשר של מהגרים מארצות האיסלאם). ישראלים מודרניים מתבקשים לכבד ואף לתמוך כלכלית באורח חיים שלעתים מתאפיין בהדרת הנשים, פטריארכליות ארכאית, גזענות לא מוסתרת, סגידה לכהני דת חשוכים בחלקם, והצמדות קנאית לעבר.

ברור לחלוטין שהמשך המצב ימנע מישראל להתקדם, יגרור אותה לעוני ונחשלות, ויפגע כלכלית, בראש ובראשונה, בחרדים עצמם.

אסור להגיד את זה בקול רם מדי פן ייפגעו רגשותיהם של הדתיים. איש אינו מדבר על הפגיעה המתמשכת ברגשות החילונים; רגשותיהם שווים פחות בגרסה המקומית המעוותת של תקינות פוליטית.

ובכן, אין שום דבר "אנטישמי" ברצון לשים קץ למצב. התעמולה הדתית שעושה שימוש  נלוז בביטוי זה היא ביזיון לזכרם של יהודים רבים שסבלו מאנטישמיות אמיתית. העובדה שחוצפה זו עוברת בשקט היא עוד עדות למידה בה שטויות והבלים השתלטו על השיח הפוליטי בישראל.

רוצים עוד דוגמאות נוספות? רשימה חלקית:

 • לא נכון ש"כולם אותו דבר". יכול להיות שאין טובים. אבל יש רשעים. בני גנץ ככל הנראה לא ימכור את נשמתו להיות ראש ממשלה. זו הסיבה שקוראים לו טירון וחובבן. טוב שהוא כזה. בנימין נתניהו הוא ההיפך, כמובן. ולא נכון ש"כל הפוליטיקאים מושחתים" – ודאי שלא ברמה פלילית. ציניות שכזו מנקה את הרעים והמושחתים באמת.
 • לא נכון ש"כולם משקרים". אמנם רובנו אומרים אי-אמת פה ושם. יש שקרים חיוניים ואפילו שקרים ממש טובים. אבל רק חלק קטן מהאנשים משקרים כבדרך אגב, כשיטה, כאינסיקט בסיסי. ההבדל הוא קריטי ולכן האמירה שכולם משקרים מטעה. למרבה הצער היא יעילה. היא מנקה את השקרנים האמיתיים.
 • לא נכון ש"גם השמאל אחראי להתנחלויות". לא באמת. כן, השמאל אחראי לישובי בקעת הירדן ובחולשתו איפשר התיישבות כלשהי בשומרון ובסמוך לחברון. אולם השמאל תמיד רצה "פשרה טריטוריאלית" ובארבעים השנים האחרונות ניסה לחסום בדרך כלל את עיבוי ההתנחלויות. הימין הוא האשם  בטמטום הדו-לאומי שנוצר על ידי התנחלות ההמונית מאז שהליכוד עלה לשלטון ב-1977.
 • לא נכון ש"ישראל נגררה למערכת בחירות מיותרת". בטח, אפשר היה להימנע מהבחירות השבוע. אבל טוב שזה לא קרה ואין שום דבר פסול בבחירות. הן עולות כסף אבל ממשלה נוראה עולה הרבה יותר. מועד ב' של בחירות 2019 היווה הזדמנות נפלאה לתקן טעות קשה והיא הצליחה בחלקה. אם מערכת בחירות שלישית תידרש כדי להגיע להצלחה מלאה, אין שום בעיה.

ולענייננו כעת, הסיפור עם החרדים. לא נכון שהם "יושבים עם כולם" ולא נכון ש"השמאל גם נותן להם הכל".

כן, הם ישבו בקואליציות של שני הצדדים ושני הצדדים קנו את תמיכתם לעת מצוא.

אבל לא, לא באותה מידה ולא באותה צורה. החרדים מעולם לא תמכו בשמאל בלי שלשמאל כבר היה רוב חוסם – כלומר שהם לא תומכים בשמאל אלה אם כן אין להם ברירה. במצב כזה אין להם כוח סחיטה. השמאל מעולם לא אפשר לחרדים את מידת ההשתוללות שהימין מאפשר, מהסיבה הפשוטה שלימין אין שום סיכוי להיות בשלטון בלעדיהם. הימין נמצא בכיסם של החרדים. ולכן החרדים שולחים יד לכיס של כולנו.

זו כנראה המשמעות האמיתית של הבגידה (הנראית לעין) של אביגדור ליברמן בנתניהו. אנשים מדברים הרבה על זה שליברמן פתאום שונא את ביבי. קל להאמין שכך הדבר, מסיבות ברורות. אבל קשה לדעת באמת, ואני לא ממש קונה את זה. אני כן מעריך שליברמן שונא לראות את ארצו מתקרבת להיות גרסה יהודית של איראן. אתה לא צריך להיות תמים כדי להאמין בכך – זה פשוט אמין.

אם הימין, בטיפשותו, בלם כל אפשרות של שלום עם הפלסטינים, אז הנושא הזה כבר לא אקוטי כפי שהיה. ואז נשארנו עם סוגיית הדת והמדינה, וכאן מקומו של ליברמן ומקומם של תומכיו בבירור איננו בימין.

כמובן שיש עדיין בעיה. ליברמן אומר שלא יישב עם הערבים ולכן קואליציה של ליברמן וגנץ זקוקה לתמיכתם של חלק מהחרדים.

צריך כנראה שליברמן יתגמש מעט בווטו שלו על שיתוף פעולה עם הרשימה הערבית המאוחדת – דבר מזיק לכשעצמו. טיפשי לדרוש מהערבים להיות ציונים ואי אפשר על רקע זה לפסול את נציגי חמישית מאזרחי המדינה (אולי בל"ד לא הכי נחמדים אבל ישראל דחפה את המגזר להתאחד לרשימה אחת בהעלאת אחוז החסימה).

אם זה יקרה, וכולם יעמדו כצוק איתן מול המניפולציות של נתניהו, לחרדים לא תהיה ברירה. ואז, כמו שקרה עם רבין ב-1992 ועם ברק ב-1999, הם יגיעו גם יגיעו.

האם עסקה עם החרדים בהכרח תהיה פשרה מבישה? בכלל לא. היא יכולה אפילו להוות התקדמות חשובה. קווים אפשריים לדמותה:

 • נישואים אזרחיים יונהגו למי שרוצה בכך ולמי שזקוק לכך.
 • תחבורה ציבורית תותר בשבת באזורים חילוניים.
 • מסחר יותר בשבת באזורים חילוניים.
 • חוק הגיוס יועבר במתכונתו הנוכחית. המחלוקת בעניין זה היתה פיקטיבית; החוק לא מגייס המוני חרדים והדבר האחרון שהצבא צריך זה יותר קנאים דתיים שעושים מהומה כל פעם שהם רואים חיילת.
 • תוקם ועדה מקצועית שתלמד את סוגיית השרות הלאומי כתחליף לגיוס לחרדים, וגם לערבים.
 • תוקם ועדה מקצועית שתלמד את נושא לימודי הליבה בכל בית ספר במימון המדינה. ייתכן שיש לדרוש יישום חלקי מיד.
 • ימשיך המימון המטורף של הישיבות, בינתיים. אין ארוחות חינם, לצערי.

חלק מהעניין כאן הוא שלא כל החרדים זהים. יהדות התורה אכן מייצגת את המוני החרדים האשכנזים. ש"ס היא סיפור אחר. רבים מתומכיה הם מזרחים כועסים ועניים, רובם ימנים וכולם פתוחים לדת. אבל רבים מהם בכלל לא חרדים.

העסקה המתוארת לעיל תהיה זמנית ותאפשר ממשלה טובה למדי. היא תהיה פופולרית מאוד בקהלים רחבים כולל בימין. כולם יראו בה מה שירצו, וכל צד יטען לניצחון לשיטתו.

בעולם מושלם הייתי מוסיף סובסידיות נדיבות לחוזרים בשאלה. אבל אין שלמות בעולם הזה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 911 מילים

איך מצאתי את סבתא שלי באלבום תמונות מאושוויץ

"אלבום אושוויץ", שמתעד בתמונות את השמדת יהודי הונגריה, הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מתקופת השואה ● מאט ליבוביץ' הופתע לגלות שם את תמונת סבתו בת ה-16 - שהגיעה למחנה המוות מצ'כוסלובקיה ● "הבחנתי בה כבר קודם לכן, בנערה עם הרווח בין השיניים ועם החיוך שלא-במקומו בבירקנאו, אבל עכשיו זיהיתי את עצמי בעיניה"

עוד 1,577 מילים ו-1 תגובות

לפני 90 שנה, ילדה אמריקאית בת 4 נעלמה בעיירה מנומנמת בצפון מדינת ניו יורק ● הרשויות מיהרו להאשים את היהודים באזור בכך שחטפו ורצחו את ברברה - כדי להשתמש בדמה למטרות פולחניות ● כך נולדה עלילת הדם היחידה הידועה בהיסטוריה של ארצות הברית

עוד 1,050 מילים
גיא זהר גיא זהר

סיפורי מלחמה אלטרנטיבים

רגע, רגע, רגע – חדשות מתפרצות: בעודי משכתבת את המעשייה הזאת נפתחה בבורסת היהלומים בניו-יורק תערוכה חדשה, שהיא פרי שיתוף פעולה של אמן בשם דימוט שטרבה (Diemut Strebe) ומדעני  אוניברסיטת MIT, ובה נחשף החומר החדש, שהוא הכי שחור שיכול להיות שחור, ואפילו יותר מהשחור הכי שחור שמככב בסיפור שלעיל.

כל כך חדש שעדיין אין לו שם – אבל הוא בולע 99.96 מהאור ויוצר חושך מצרים כל כך חשוך, שרק מה שיש לנו מול העיניים בחדשות יכול להתחרות בו.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי.

בניגוד לארמון בלנהיים של משפחת צ'רצ'יל, שהניחו לאסלת הזהב הטהור להיעלם באישון לילה – כאן השומר הוא חלק מיצירת האמנות.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי

העובדה שחדשות מדעיות – מופיעות בסצינת האמנות – קשורה ככל הנראה לסיפור המלחמה – והנהו לפניכם, הסיפור על מלחמה בין אמנים.

אזהרת מסע: ממש קשה להִצָמד אל הסיפור, כי מדובר באמנים שכל אחד מהם ראוי לסיפורים ארוכים; ובכל זאת זהו סיפור על צבע.

בזמן שאני מתלבטת על צבע השיער הנכון, שיצעיר אותי בכמה שיותר שנים, וגם תוהה אם מודעות הענק בלונדון המבשרות לי על The Power of color הן בהקשר של תערוכה במוזיאון ה"טייט מודרן" או של מוצר קוסמטי חדש, הסיפור הוא על אמן גדול – אניש קאפּוּר, פסל בריטי ידוע שנולד בהודו – אמן ידוע, מפורסם וחשוב.

העבודות הראשונות שלו היו צורות גיאומטריות מכוסות באבקת פיגמנט בצבעים נקיים וחזקים. היו בהם כח ועוצמה מיוחדים: במבט-על נראו קבוצות הפסלים כציור צבעוני.

העיסוק בצבע בפיסול הוא חדש: הפיסול הקלאסי עוסק בעיקר בצורה ובחומר. השימוש שעושה קאפור בצבעים המאוד נקיים וחזקים מבטל כביכול את הצורה והחומר.

הצורה מכוסה בפיגמנט, ואין חשיבות לחומר ממנו עשוי הפסל עצמו. גם בהמשך דרכו האמנותית, העבודות שלו עוסקות בביטול החומר, בחומר "נגטיבי". שימוש בציפוי כרום  דמוי מראה הופך פסל למשהו כמעט וירטואלי – לחלל המשקף את החלל שמסביבו,  וכאילו מתקיימת צורה בלי חומר. הפסל המפורסם ביותר שלו הוא  "שער העננים" – קלאוד גייט בשיקגו המכונה "השעועית" – וקרבות הצבע לווו בהרבה מימים של השעועית בשחור.

1000-names-blue
1000-names-blue

 

Anish Kapoor <br />White sand, Red millet, Many Flowers, 1982 <br />Mixed media and pigment <br />4 elements <br />101 x 241.5 x 217.4 cm <br />Collection Arts Council, South Bank Centre, London <br />
Anish Kapoor
White sand, Red millet, Many Flowers, 1982
Mixed media and pigment
4 elements
101 x 241.5 x 217.4 cm
Collection Arts Council, South Bank Centre, London

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, שהשפיע ושינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק.

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, ששינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק

הוא הגדיר את עצמו כאמן חלל: "לא צייר מופשט, פיגורטיבי, וריאליסטי – פשוט בשביל לצייר את החלל הוא צריך להיות בו";  הוא יצר אירועי מופע (פרפורמנס) שבהם, בנוכחות תזמורת וברוב טקס, צָבע דוגמניות-רקדניות עירומות שהחתימו את גופן על יריעת הקנווס.

בעבודת אמנות שנקראה "קפיצה אל החלל הריק", התפרסמה תמונתו בעיתון יומי, כשיום אחד לבש חליפה, עלה על הגג, פרש ידיו לצדדים וקפץ הישֵר אל החלל.

הוא יצר עבודות מונוכרום (צבע יחיד), אותן עבודות שהוציאו שם רע יותר מכל לאמנות המודרנית: ריבוע  של צבע נקי. תחילה היו אלה עבודות בכל מיני צבעים, ואחר כך בכחול.

Yves_Klein_Patent_63471
Yves_Klein_Patent_63471

בכחול הזה עסקינן:  קליין, שבקריירה המאוד קצרה שלו (הוא מת בגיל 34)  יצר עבודות קונספטואליות, מופעים, וציורים, התרכז יותר ויותר בצבע הכחול – צבע העומק והאינסוף.

אלא שהוא לא הסתפק בכך שהוא מזוהה כל כך עם הצבע הכחול – הוא גם רשם פטנט על הגוון, שקרא לו קליין אינטרנשיונאל: גוון אולטרה מרין עמוק ונקי. עד כמה שאני יודעת, קליין הוא האמן היחיד שרשם פטנט על צבע. פטנט רשום: צבע כחול קליין אינטרנשיונל

תערוכת מונוכרום של איב קליין:

monochromblau_neu_mail
monochromblau_neu_mail

 

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות.

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות

החומר מיוצר בתהליך כימי הגורם לפחם "לצמוח" בנָנו-צינוריות מקבילות לגמרי, ויוצר את פני השטח השחורים ביותר המוכָּרים לאנושות, בינתיים.

החומר פוּתח למטרות של מחקר בחלל, ליצירת כלי מדידה אטומים לגמרי לאור: טלסקופים וכיוצא באלה תוצרים שאין להם שום קשר לאמנות.

תהליך הציפוי של החומר מסובך ויקר. אניש קאפור רכש את הזכויות הבלעדיות לשימוש בחומר הזה לאמנות.

החברה שייצרה את השחור הזה החליטה לעבוד רק עם אמן אחד, וקאפור שעבודת חייו ממש הוקדשה, במיטבה, לפני השטח הבוהקים ביותר והחשוכים ביותר – התאים להם מאוד.

ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה.

היצירות של קאפור עם השחור הן אכן מרשימות ומופלאות. ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה. זה נשמע כמו בדיחה – איש אחד נפל לתוך אניש קאפור.

 

הבלעדיות הזאת עיצבנה אמנים אחרים, ובייחוד את סטיוארט סֶמפּל (http://stuartsemple.com/), אמן אנגלי צעיר בהרבה מאניש קאפור, ופחות מבוסס וידוע, אבל גם הוא אמן נחשב ומעניין, שעוסק בפופ ארט, במיצגים ובאמנות סביבתית וחברתית.

הנושא המלבב ביותר שהוא עוסק בו הוא אושר. סמפל, מכל מקום, הלך ויצר מהלך של קונטרה לשחור הכי שחור. הוא יצר צבע שהוא "הורוד הכי ורוד", במעבדה בסטודיו שלו, ובניגוד לוואנטה בלק, כל אחד יכול לרכוש את הצבע  (ועוד צבעים) בחנויות שלו ברשת, ובמחיר שווה לכל נפש.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל

סמפל אינו שוקט על שמריו: הוא יצר גם את החומר הנצנצי הכי נוצץ בעולם מאבקת יהלומים, לא פחות.

וגם במאבק על השחור טרם נאמרה המילה האחרונה: סמפל יצר במעבדה בסטודיו שלו את צבע האקריליק הכי שחור שיש, שהוא אמנם פחות שחור מהוואנטה בלק, אבל הוא צבע שאפשר לצבוע במברשת, בניגוד לוואנטה בלק, שגם בגירסתו השניה והפחות מסובכת דורש ריסוס בטמפרטורה גבוהה, ביצוע של מומחים.

וממילא אם אתה אינך אניש קאפור אתה לא יכול לרכוש אותו לצרכי אמנות. גם חברה אמריקאית פיתחה חומר מתחרה בשחור – גם הוא בנָנו טכנולוגיה – והוא כמעט שחור כמו הוואנטה בלק. סמפל, מצידו, גם פתח חנות ממש בלונדון למוצרי הצבע שלו, שניצב בה שומר בכניסה, כדי שאניש קאפור לא יכנס.

בינתיים לקאפור יש בלעדיות על השחור המוחלט לצרכי אמנות אבל לא על עיצוב; ולפיכך יצרו אדריכלים באולימפידת החורף בסיאול את הבניין הראשון בעולם שצבוע בשחור המוחלט, ובחברת ב.מ.וו  יצרו את המכונית האולטימטיבית של באטמן, שצופתה כולה, מלבד הפנסים, בשחור משחור.

לאורך כל הסיפור הזה אני לא יכולה שלא לחשוב על כך שמי שבאמת זקוק לחומר הזה אלה אנחנו בתיאטרון: בייחוד בתיאטרון השחור אבל לא רק בו!

אני כבר רואה בדמיוני את הסטודיו החדש של מעצב התאורה במבי, כמו חור שחור של אניש קאפור, ומקדישה את הסיפור באהבה לשחקן סוהיל חדאד והבמאי אכרם תילאווי שנפל בחלקי העונג לעבוד איתם על הצגת "עיניים מדברות" בפסטיבל המסרחיד שהסתיים בסוף השבוע החולף.

שניהם התלוננו מרה על הקיר הכחול והמבריק בתיאטרון בעכו שהפריע להם בהצגה, ורק מחוסר אמצעים לא יכולתי לרכוש בשבילם את הצבע השחור הזה, שיגאל אותם ממצוקתם.

אניש קאפור, פסל "קלאודגייט" בשיקגו, המכונה "שעועית".

 

black
black

הקצת פחות שחור של סטיוארט סמפל – זמין לכל אדם מלבד אניש קאפור.

הענן סמיילי של סטיוארט סמפל מעבודות על אושר.

 

pink
pink

הורוד הכי ורוד של סטיוארט סמפל

עוד בחנות של סטיוארט סמפל: אבק יהלומים

אבק יהלומים
אבק יהלומים

 

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,259 מילים
עודכן לפני שעתיים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

תמורת 2,000 דולר, מדריך אמנויות לחימה ישראלי מלמד את המתפללים האמריקאים להיערך לאירוע של ירי המוני בבית הכנסת ● האופציות שהוא מעמיד בפניהם: לברוח, להסתתר, או להילחם ביורה

עוד 741 מילים

לאחר חשיפת זמן ישראל ועדת הבחירות לא כללה בתוצאות את הקלפי מפרדיס, שהועברה לחקירת משטרה

זמן ישראל חשף שלשום חשד לנסיון זיוף חמור של נציג הליכוד בקלפי בפרדיס ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 הודיעה היום כי לא כללה את הקלפי המדוברת בספירת תוצאות האמת, וכי הנושא כולו הועבר לחקירת המשטרה ● ״הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה״, נמסר

פרשת הזיופים בקלפי בפרדיס: ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 לא תכלול בשלב זה את ההצבעות בקלפי מס׳ 9 בפרדיס, לאחר שאישרה כי ישנן ״ראיות ממשיות״ לביצוע זיופים באמצעות הוספת פתקי הצבעה.

זמן ישראל חשף שלשום (רביעי) כי אדם שהתחזה להיות נציג ועדת הבחירות הגיע לקראת ערב אל הקלפי בפרדיס ודרש מכל נציגי המפלגות לעזוב את חדר הקלפי – למעט נציג הליכוד. המתחזה ונציג הליכוד נשארו בחדר לבדם, למרות מחאות הנציגים האחרים שניסו בכל כוח להיכנס בחזרה לחדר.

משהצליחו, סיפר אחד מהנציגים לזמן ישראל, "ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

בהודעה שהוציאה היום ועדת הבחירות המרכזית על התוצאות הסופיות (הלא רשמיות), נאמר (הדגשים במקור):

תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה בקלפי מס' 9.0 בפורידיס בה היה ניסיון לזיוף ע"י הוספת פתקי הצבעה; לקראת סוף יום הבחירות התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות לעניין האירוע. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת אזורית חדרה, הוחלט כי הקלפי לא תספר במקום אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית ותבדק שם. הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה והיא תועבר לחקירת המשטרה.

עד כה נספרו 99.8% מהקולות, כאשר 14 קלפיות, כולל זו בפרדיס, לא נכללו בספירה בשל חשד לאי סדרים או זיופים.

"תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה ב-14 קלפיות, אותן ממשיכה הוועדה לבדוק בבדיקה מעמיקה ויסודית, נוכח העובדה שבקלפיות אלו אירעו במהלך יום הבחירות אירועים חריגים בתחום טוהר הבחירות״, נאמר בהודעה.

"בדיקתן הסופית טרם הסתיימה. מקרים אלו נתגלו חלקם ע"י סיירת מפקחי טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, חלקם ע"י מזכירי ועדות הקלפי וחלקם ע"י נציגי הסיעות".

עוד 289 מילים

״תושבי הנגב סבלו משלטון הימין, מהריסות, הפקעת אדמות, מהשארת ילדים מחוץ לבתי הספר" אומר תושב רהט בניסיון להסביר את שיעורי ההצבעה הגבוהים ביישוב ● 15 ק״מ משם, באופקים, שתי נשים בנות כ-70 מתפלאות על השאלה למי יצביעו. מבחינתן הליכוד זה האפשרות היחידה

עוד 2,351 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אַחְדוּת

נתניהו הבין עוד בליל הבחירות שהמילה "אחדות" היא קרש ההצלה שהוא צריך להיאחז בו כדי לא לטבוע ● אלא שאחדות חלומית כזו היא כמו שמיכה שפורשים במהירות על המיטה כשמגיעים אורחים, כדי להסתיר את הבלאגן ● יש רק בעיה אחת: הכביסה שמתחת לא תקפל את עצמה לבד

עוד 1,021 מילים

בכיר בליכוד: "נתניהו כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול"

בכיר הליכוד צוטט בחדשות 12 ● פרשנים פוליטיים מציעים חנינה נשיאותית לנתניהו ● נסראללה: גנץ ונתניהו אותו דבר ● לאחר ספירת 99.8% מהקולות - אין שינוי בחלוקת המנדטים ● נתניהו פגש את גרינבלט, גנץ יפגוש אותו בהמשך ● ליברמן: "אין סיכום ביני לגנץ" ● יועז הנדל: "בלוק הימין מעורער" ● ריבלין יחל בסבב שיחות עם ראשי המפלגות ביום ראשון

עוד 40 עדכונים

ראשות הממשלה זה קלף המיקוח של נתניהו. הוא לא יוותר עליו

בניגוד לביטחון שמפגין נתניהו כלפי חוץ, בשיחות סגורות על עתידו המשפטי הוא רואה שחורות ● עכשיו שאיבד את הרוב הימני שהיה לו, התקווה היחידה שנותרה עבור נתניהו היא להגיע לעסקת טיעון כשיש לו מה להקריב בתמורה להקלה משמעותית באישום ובענישה ● התותח המשפטי רם כספי הצטרף לצוות ההגנה בדיוק לשם כך ● פרשנות

עוד 633 מילים

"מדהים כמה נתניהו מוכן ללכת רחוק כדי לשמור על שלטונו"

יועץ הסקרים האמריקאי סטן גרינברג היה אחד מאדריכלי הניצחון של אהוד ברק ב-1999 ● כעת הוא מאמין כי ימיו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה ספורים ● אבל בהכירו את רה"מ, הוא יודע שהכל עדיין פתוח

עוד 1,385 מילים

שידור חי מול השירותים של התחנה המרכזית, הסתה נוספת נגד הציבור הערבי, הפרת חוקי הבחירות והתקנות של פייסבוק, ושורת בכירים שלא מתביישים להדהד את המסרים הגזעניים שלו ● כך נראו הרגעים הדרמטיים של מערכת הבחירות בעמוד הפייסבוק של נתניהו

עוד 864 מילים

בחינת זהותם של חברי הכנסת הנבחרים, ותיקים וחדשים, יכולה להעיד על החברה הישראלית, שבחרה בהם ● עם רוב מכריע לגברים יהודים, עירוניים ומשפחתיים, ו-10% נציגי ציבור המעורבים בפרשות פליליות, אפשר כבר לנסות ולנבא איך ייראו החלטותיה

עוד 1,136 מילים

משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים
סגירה