לציונות הדתית יצא הסמוטריץ'

 (צילום: Ben Dori-Flash90)
Ben Dori-Flash90
Yemina Political alliance members Ayelet Shaked, Rafi Peretz, Naftali Bennett and Betzalel Smotrich seen during the launch of a housing plan of the Yemina Political alliance

האמת הילדותית של סמוטריץ' היא לא "בלבולי מוח" ובטח לא "דברי הבל". היא אמת, המשקפת את תסבוכת הזהות והחיפוש העצמי שפוקדת את הציונות הדתית. 

שר התחבורה הזמני שלנו סמוטריץ׳ הוא לא עוד פוליטיקאי. האיש האינטליגנטי, החריף-חביב הזה כל כך רהוט, עד שהוא מצליח בכל פעם שיוצא לו הסמוטריץ׳ להוריד את מסכת ההכחשה מפניה של הציונות הדתית. בתוך בצלאל המבוגר בן הארבעים כמעט, מסתתר גם הילד סמוטריץ'. וסמוטריץ' הוא לא עוד ילד, הוא ילד מחונן.

ילדים, כולנו יודעים, ובפרט המחוננים והרהוטים שבהם, שגדלו בבית חם, מתבטאים בכנות תמימה, ללא מסננת דיבור המאפיינת חברת מבוגרים אינטרסנטית ותחרותית. ילדים לא משקרים, לא מתחכמים, אפילו לא מעגלים פינות. התמימות הילדותית שלהם, לא נחשפה עדיין למציאות החיים המורכבת שבה, להיות צודק, זה לא תמיד הכי חכם.

לכן לא מפתיע שהסמוטריץ׳ קפץ לבצלאל, בהתכנסויות "המשפחתיות" של הציונות הדתית לגווניה – מהכינוס בישיבת מרכז הרב, בו התגעגע לחוקי ממלכת דוד, ועד לקצה ה-כביכול מתון בכנס רבני בית הלל, בו ייחל למדינת תורה והלכה.  כעת נוספה גם ההתבטאות האחרונה בענין לוחמות צה"ל הפוגעות במבצעיות.

ואין לכעוס על בצלאל. הוא כאמור ילד נבון ורהוט, המביע ו\או מצייץ, בתמימות אופיינית, את המורשת עליה גדל בחינוך הממ״ד המגזרי של הציונות הדתית.

למרות שכבות המייק-אפ ומסכת האיפור הציונית-לאומית, הוא מצליח להשיל מעליו מעת לעת שכבת איפור, החושפת את שורשיו החרד"לים, שלא לומר חרדים.

לא מפתיע שהסמוטריץ׳ קפץ לבצלאל, בהתכנסויות "המשפחתיות" של הציונות הדתית לגווניה – מהגעגוע לחוקי ממלכת דוד בכינוס ישיבת מרכז הרב, דרך הייחול למדינת הלכה בכנס רבני בית הלל

אלא שלאחרונה התרחשה תאונה פוליטית קלה, כשראש הממשלה נחשף שוב למעללי ילד הפלא של הציונות הדתית, שחזר לבטא את שאיפתו למדינה הלכה, והניע עוד זרם מנדטים יקרים לחיקו החמים של ליברמן.

נתניהו מיהר לתקשורת להקטין את הנזק, ולהודיע בתגובה לדברי שר התחבורה שלו כי מדובר "בדברי הבל מוחלטים ובלבולי מוח".

אבל האמת הילדותית של סמוטריץ' היא לא בלבולי מוח ובטח לא דברי הבל. היא אמת המשקפת את תסבוכת הזהות והחיפוש העצמי שפוקד את הציונות הדתית על כל גווניה, מרבני צוהר ובית הלל, ועד לקיצוני נועם, והר-המור. "הנטורי-קרתא" של הציונות הדתית.

אם הציונות החילונית שהקימה את המדינה, הצליחה להעלות יהודים לארץ בגלי עלייה המונית לאחר 2000 שנות גלות, הציונות הדתית לא השכילה "לעשות עלייה" ליהדות עצמה.

היהדות שרדה גלות ארוכה בזכות ה-DNA המשודרג, שנטע בה רבן יוחנן בן זכאי. הוא נטש ערב החורבן את ירושלים הנצורה, שבמרכזה בית מקדש מוקף קנאות דתית ושחיתות שלטונית ומוסרית.

יציאה זו אפשרה לו להצמיח מחוץ לחומות העיר שורשים חדשים ליהדות טקסטואלית פלורליסטית. יהדות זו לא קידשה את הטקסטים, אלא ראתה בעקרונות הגלומים בהם פלטפורמה לשכלול. הפלטפורמה הזו איפשרה יצירה דינמית ומתחדשת, שמגיבה להתפתחות האנושית, אינה עוצרת בזמן ולא מקובעת למקום.

אלא שגם רבן יוחנן בן זכאי לא צפה, שבמנגנון הגמישות המופלא שיצר, חבוי גם באג עצמי. הבאג ייחשף בעקבות התמורה הגדולה בחיי העם – המעבר מחיי עצמאות בארץ ישראל, למאבק הישרדות מתמשך של עם ללא ארץ, בגלות ארוכה ובלתי נגמרת.

באין ארץ להגשמה ומקדש לפולחן, עוצב אורח חיים חדש, חיים יהודיים – באוטונומיה קהילתית מאורגנת וסגורה, שמוקדיה הם: בית הכנסת, התפילה המובנית, הלימוד ותוצריו ההלכתיים, וכללי לבוש ומנהגים שהקיפו את כל אורחות החיים.

הטקסטים התנ"כיים ובעיקר המקראיים, המתייחסים לחיי עמל ומעשה בארץ ישראל, והקריאה לקדשם בנורמות של מוסר, לא היו אקטואליים. התנ"ך הפך ללא רלבנטי.

באין ארץ, חיי ה"עולם הזה" הפכו זניחים, משולים לפרוזדור צר שאמור להוביל לטרקלין וירטואלי, הגלום במושג "עולם הבא", שאין לו ביטוי במקרא.

באמצעות פרשנות מדרשית יצירתית, שהתפתחה בגלות, הוקף התנ"ך במסננת פרשנית למדנית מפוארת ומגוונת ה"דורשת" את הפשט, כשלמעשה חלק ניכר ממנה מבצע מניפולציות מתוחכמות בפסוקים כדי להתאימם באמצעות הדרש לנסיבות הזמן ולמודל של היהודי הגלותי-פאסיבי. 

הופעת תנועת ההשכלה, האמנציפציה ובהמשך הלאומיות – החלו לפורר את חומות הקהילה ועודדו את תופעת החילון, ההשתלבות האזרחית, וההתבוללות המתפשטת.

אלו הובילו להגבהת חומות ההסתגרות והמגננה, והסיגו את היהדות לאחור, תוך העמסת תילי תילים של חומרות הלכות וסייגים, שתכליתם לבודד את הקהילה מהשפעת הסביבה הנכרית.

ההלכה, שעד כה הגיבה לשינויים ותמורות, הפכה אנכרוניסטית, קפואה ושמרנית. הבאג נחשף – תעריף ההישרדות גבה מחיר – המנגנון האקטיבי הפך פסיבי באופן שדחה כל יוזמה וחדשנות.

לא ייפלא אפוא, שהציונות ראתה בתכנים הדתיים ביהדות איום על המפעל הציוני חלוצי. היא ומחקה מורשת בת 2000 שנה, תוך ניסיון לעצב זהות ישראלית חדשה, מנותקת מעברה.

זאת מבלי להבין שהמהפכה שהיא חוללה בישרה הולדת זרם חדש ביהדות עצמה, שערכיו לא מנותקים מהרצף היהודי הבין דורי.

דמות החלוץ היהודי הציוני-חילוני היתה קרובה יותר להגשמת התכלית הת"נכית בחזון נביאי ישראל, שהטיפו לצמצום הפולחן הדתי, ושאפו לחברה מתוקנת, המושתתת על ערכי צדק, חסד ומשפט

שהרי דמות החלוץ היהודי הציוני-חילוני הייתה קרובה יותר להגשמת התכלית הת"נכית בחזון נביאי ישראל, שהטיפו לצמצום הפולחן הדתי, ושאפו לחברה מתוקנת, המושתתת על ערכי צדק, חסד ומשפט.

כך הופקרו תכני היהדות במדינה הצעירה שזה עתה קמה, לקבוצות אולטרה אורתודוקסיות גלותיות, שלא ממש שינו את התשתית האידאולוגית. כאילו היהדות רק עברה כתובת מגלות חו"ל לגלות ארץ ישראל, בלי לצקת תוכן ממשי למעבר הזה.

וכך צמח ניכור וקיטוב: מחד – חברה דתית חרדית המרגישה מאוימת מהתכנים החילוניים במדינה, ובתגובה בונה סביבה מחדש את חומות הגטו הגלותי בתוכם היא מסתגרת.

מנגד – ציבור חילוני חסר זהות יהודית אלטרנטיבית, המזהה בטעות את החרדי כנשא של הזהות היהודית האותנטית, ומתוך כך מפקיד בידיו את סמכויות עיצובה.

זאת, כשהוא עצמו, בעיקר כשנתקל בהשלכותיה הקשות, נעשה מנוכר כלפיה ונצמד עוד יותר לזהותו החילונית כמעצבת דעותיו, השקפותיו, והצבעותיו. זהות שהולכת ונעשית יותר אוניברסלית [ע"ע ברלין] ופחות פרטיקולרית. ומכאן צומחת חומת הניכור והקיטוב ,ובשוליים מגמות פוסט ציוניות.

ובאמצע – הציונות הדתית, האמביוולנטית. אם המפעל הציוני האקטיבי הגדול, אותו הובילה התנועה הציונית, התאפשר בזכות ההשתחררות מתכני יהדות הגולה – מי אם לא הציונות הדתית צריכה הייתה להשלים את המלאכה?

הציונות הדתית צריכה היתה "לעשות עלייה" ליהדות עצמה, באמצעות שכלולה ליהדות ארץ-ישראלית, המותאמת לעידן של עצמאות מדינית. יהדות שמחייה מחדש את ייעודיה ההיסטוריים טרם גלות בהתאם לעקרונות התנ"כיים. עקרונות שעוותו ונמחקו בגלות ארוכה, ותמציתם הקמת חברת מופת עובדת ויוצרת, שתוכן חיי החולין בה מקודשים בנורמות של חסד, צדק ומשפט.

ציוצי סמוטריץ׳ לא נולדו בחלל ריק. הם נייר הלקמוס של הציונות הדתית על כל רבדיה, מהרובד הקיצוני של "הר–המור", ועד הרבדים המתונים – ארגוני צוהר ורבני בית הלל

אך הציונות הדתית יצרה כתחליף אנדרוגינוס מוזר. כי המונח: "תורה ועבודה", המודל העדכני-חדשני כביכול שהיא הובילה, הכיל בתוכו שני ערכים סותרים: שהרי הערך "תורה" – אינו אלא יבוא תורת הגלות על כל מאפייניה, ללא ניסיון לעצב זהות יהודית אמיתית מתחדשת ומותאמת.

אז ציוצי סמוטריץ׳ לא נולדו בחלל ריק. הם נייר הלקמוס של הציונות הדתית על כל רבדיה, מהרובד הקיצוני של "הר–המור", ועד הרבדים הקוסמטיים המתונים – ארגוני צוהר ורבני בית הלל.

מהחרד"לים ועד לליברלים וחוגי הוגי הדעות האינטלקטואלים שמנסים בקושי רב ליצור יצירה יהודית -ישראלית, כשהם כבולים עדיין להנחות יסוד מעוותות, בלי אומץ להשתחרר מהן.

יש אמנם מנעד לא מצומצם בסקלה הרחבה והמגוונת הזו, אבל ההבדלים הם רק בשכבות האיפור הקוסמטי. כולם יונקים מאותם שורשים. לא מפתיע אפוא, שמפעל הישיבות-התיכוניות, הקן המרכזי ממנו צמח "המגזר" שתרגם את סיסמת "תורה ועבודה" למודל חינוכי חדש.

המודל החדש, ששילב לימודים כלליים לצד לימודי ישיבה תורניים – החל את דרכו בגיוס רבנים חרדים ללימודי הקודש, עוד לפני שפרחו המוסדות התורניים של הציונות הדתית.

כך, לימודי תושב"ע וערכי המשפחה נלמדים עד היום מספרות תורנית חרדית, המציגים תמונה מעוותת וחשוכה של ערכי המשפחה ומעמד האישה מתקופות קדומות.

אף היחס ללימודי התנ"ך אמביוולנטי. אם החרדים ״מחקו״ את התנ״ך, שהודר כמעט כליל ממערך הלימוד, הדתיים-לאומיים "מחקו" אותו באופן מתוחכם יותר באמצעות לימודו דרך מסננת פרשנית של ימי הביניים כדי לא להתמודד עם תכניו ואתגרי הזמן.

לימודי תושב"ע וערכי המשפחה נלמדים עד היום מספרות תורנית חרדית, המציגים תמונה מעוותת וחשוכה של ערכי המשפחה ומעמד האישה מתקופות קדומות

ניסיונות לקרא תנ"ך בגובה העיניים ולהציע פרשנות מקורית מתחדשת ואקטואלית, עוררו פולמוס פנימי.

ההתעקשות לראות בטקסט המקראי תוכן נצחי, המנותק מההקשר ההיסטורי ומתרבות הזמן בה נוצר – זמנים בהם עבדות, תשלומי מוהר עבור בת הנמכרת לאמה, עונשי סקילה פומביים, והדרת נשים מהמרחב הציבורי היו מקובלים – דחתה, ולמעשה התכחשה לעובדה, שהעולם שברא אלוהים מתפתח ומשתכלל.

היא ביקשה להפוך דווקא את היהדות, זו שהקדימה את התפתחות האנושות בערכי קידמה הומנית – לפונדקאית של ערכים וחוקים שנהגו לפני אלפי שנים ונעלמו מהחברה האנושית.

בעולם של נגישות למידע רחב וכמעט אין סופי, גישה זו הקשתה על היכולת, בעיקר של צעירי המגזר, להכיל טקסטים עתיקים וערכים שמעוררים כיום אנטגוניזם.

היא גרמה לרבים מהם בלבול ומבוכה, ולחיפוש מגוון פתרונות שיצרו פסיפס אנושי רחב ומגוון בחברה הדתית לאומית.

היו מהם שחזרו בשאלה, מהם נסו לחוגי נוער הגבעות האנרכיסטי בשומרון, מהם נמלטו מהשכל לניאו-חסידות ברסלבית ולחוויה הרגשית, מהם הצטרפו לחצרות רבנים כריזמטיים שפרחו, להערצה חולנית של רבנים כעזרא שיינברג  ושמואל טל, מהם שמצאו מענה לחוסר הביטחון בהכרזה מופגנת של סממני חיצוניות דתית. כך פרחה לפתע אופנת המיתוג הדתי- פאות פרועות ציציות מזדקרות , וקודי לבוש ייחודיים.

היא ביקשה להפוך דווקא את היהדות, שהקדימה את התפתחות האנושות בערכי קידמה הומנית – לפונדקאית של ערכים וחוקים שנהגו לפני אלפי שנים ונעלמו מהחברה האנושית

זו הקרקע ממנה נבטו חוגים קיצוניים כחוגי הר-המור, שכבשו חלקים ניכרים מסגל ההוראה במכינות הקדם צבאיות. חוגים שחינכו לערכים הזויים של קול באישה ערווה, הדרת נשים, וחוקי "צניעות" חולניים שהסיגו את היהדות לאחור וגרמו לתופעות מבישות בקרב מתגייסים תמימים.

זהו גם הרקע לחזרת רנסנס פולחן הזבחים בתרגומו המודרני, הנהירה ההמונית לאומן ולטקסי אקסטזה דתית. עד כי לפתע נשמעת שוב רלבנטית מתמיד תוכחת נביאי ישראל.

אלה התריעו מפני הפיכת פולחן אדם לאלוהיו לסוג של תכלית דתית, שתהפוך בקלות למטריית חיפוי לשחיתות מוסרית, וביטאו את הדרישה האלוהית לקריאה שמתמצתת את החזון האוטופי של היהדות:

"לָמָּה לִּי רֹב זִבְחֵיכֶם יֹאמַר יְהוָה, שָׂבַעְתִּי עֹלוֹת אֵילִים וְחֵלֶב מְרִיאִים וְדַם פָּרִים…לֹא חָפָצְתִּי"; כִּי תָבֹאוּ, לֵרָאוֹת פָּנָי, מִי בִקֵּשׁ זֹאת מִיֶּדְכֶם, רְמֹס חֲצֵרָי".. גַּם כִּי-תַרְבּוּ תְפִלָּה, אֵינֶנִּי שֹׁמֵעַ: יְדֵיכֶם, דָּמִים מָלֵאוּ " ….
"רַחֲצוּ, הִזַּכּו הָסִירוּ רֹעַ מַעַלְלֵיכֶם, מִנֶּגֶד עֵינָי חִדְלוּ, הָרֵעַ: לִמְדוּ הֵיטֵב דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט, אַשְּׁרוּ חָמוֹץ; שִׁפְטוּ יָתוֹם, רִיבוּ אַלְמָנָה" [ישעיהו, א. יא'-יז']

מסתבר כי היהדות היא דת "חילונית". חילונית בהתמקדותה באתגר הגדול של קידוש חיי המעשה והחול, ובשלילת פולחן רומנטי לאלוהים.

אלוהים נבעט למעלה לשמיים, או מצומצם למסגרת תחומה של זמן ומקום: לתעשיית קורבנות וזבחים, לטקסי תפילה, לבית כנסת, לחצרות רבנים, לקברי צדיקים, לחוקי דת ארכאיים, לחוקי הלכה מוקפדים וטרחניים.

תרכיזי פולחן אלה, למעשה מוציאים את אלוהים מהעולם. כובלים אותו למסגרת תחומה, ומאפשרים לשחרר את המאמין מעכבות מוסריות בצאתו מהמסגרת הפולחנית דתית ולברוח ממנו אל עצמו.

היעוד החילוני הוא משימה הרבה יותר קשה. להביא את אלוהים לביטוי בחיי היום יום הטריוויאליים, בדרישה להפוך את עשיית הטוב לשגרת חיים. כדי ליצור חיים חברתיים המושתתים על ערכי צדק ומוסר.

חיים ש"אלוהים" נוכח בהם בכל רגע, בכל מפגש חברתי, בכל מו"מ מסחרי, אלוהים שבא לביטוי בהקרנה מתמשכת של צלם אלוהים שבנו החוצה אל זולתנו: באהבה, בדאגה לחלש ולאחר. בשאיפה לסור מרע ולעשות טוב בכל רגע נתון.

והתובנה הזו מתחברת בזיכרוני לטקסט חכם מרגש ומדויק שכתבה לפני מספר שנים עלמה זוהר, יוצרת ייחודית, מוזיקאית וזמרת שמצוידת בנפש גדולה של משוררת:

"העולם שאנו חיים בו רחוק מלהיות גן עדן. זה עולם של הסתר וגילוי, עולם של אור ושל חושך, עולם של בחירה שהטוב והרע קיימים בו זה לצד זה. ועל פי אמונתי יש לנו בו תפקיד ברור: לבחור.

כי בכל יום ובכל שעה, בכל מהדורת חדשות, … בכל פינת רחוב, העולם מלא צער, אלימות וחוסר צדק, ותפקידנו הוא לנסות להתעלות מעל הטבע ולבחור בדרך של חסד, רחמים, צדק ומוסר. ורק אלוהים יודע כמה המשימה הזו קשה, וכמה פעמים אנחנו נכשלים בה.

אז איפה היה אלוהים בשואה? אולי הוא היה עם אלה שבחרו להיות איתו. בכל מקום שבו מישהו חלק עם חברו פרוסה אחרונה של לחם. בכל מקום שבו הסתיר מישהו אדם נמלט בביתו, בכל פעם שעצר מישהו לומר קדיש על אחד שנפל בדרך. בכל מקום שבו למרות הזוועה, היו אנשים ששמרו על צלם אנוש על צלם אלוהים."

והטקסט המופלא הזה של עלמה מבטא גם תמצית סיכום נאומו האחרון של משה בסוף ספר דברים:

"…לֹא בַשָּׁמַיִם הִיא , …. וְלֹא-מֵעֵבֶר לַיָּם הִיא,…כִּי-קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד, בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ. [דברים ל' יא- יב ]

אז השאיפה הסמוטריצ'ית למדינת הלכה שתנהג על פי התורה, היא ערגה ילדותית ריקה מתוכן מעשי ו\או ממשי, שהרי חלקים ניכרים ממנה לא רלבנטיים ליהדות בת זמננו ומאוסים על ידי אלוהים עצמו, אם להאמין לעדויותיהם של נביאיו ממשה ועד ישעיהו. אבל היא משקפת קונפליקט פנימי לא פתור בציונות הדתית, ואולי אצל כולנו.

בנצי גיספאן הוא בוגר מדעי המדינה, פילוסופיה ומשפטים, לשעבר יו״ר, מנכ״ל ובעלי קבוצת "מתחתנים", עו״ד ואיש עסקים, מיוזמי תנועת ״מתחברים - יהדות ישראלית״, שהציעה פלטפורמה רעיונית לזהות יהודית-ישראלית. פרסם מאמרים ומקאמות בעיתונות, כותב בימים אלה ספר פרשנות יהודית-ישראלית למקרא

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
יישר כח על המאמר הממצה! הציונות הדתית איבדה את זהותה הן הציונית והן הדתית, מאור לחושך, ממפד״ל למשהו ניאו-לאומני (בתרגום לעברית!) כמו הסמוטריצ׳יאדה ועוצמה יהודית!!! אני, ממקום מושבו של ר... המשך קריאה

יישר כח על המאמר הממצה!
הציונות הדתית איבדה את זהותה הן הציונית והן הדתית, מאור לחושך, ממפד״ל למשהו ניאו-לאומני (בתרגום לעברית!) כמו הסמוטריצ׳יאדה ועוצמה יהודית!!!
אני, ממקום מושבו של רבי יוחנן בן זכאי (סנהדרין ל״ב) ובעקבותיו- צדק צדק תרדוף!

עוד 1,889 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 20 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

חסידות סאטמר איננה פועלת נגד מדינת ישראל

פייק ניוז ביקורת רבה הושמעה אתמול על כניסתו של האדמו"ר מסאטמר לישראל ● בין הטענות: המדובר בחסידות עוינת לישראל, המשתפת פעולה עם איראן ● אך האמת היא שזה פשוט לא נכון וכולם מתבלבלים בין סאטמר לנתורי קרתא ● המשרד לעניינים אסטרטגיים: "לא ידוע לנו על השתתפות של האדמו"ר בפעילות אנטי-ישראלית בכלל" ● נציג סאטמר: "אנחנו מכירים בקיום המדינה ובקיומם של הרבה דברים טובים שיצאו ממנה"

עוד 962 מילים

כדאי שרצף התקיפות המוצלח לא יעלה לנו לראש

בסבב הלחימה כנגד הג'יהאד האסלאמי בשבוע שעבר ובפעולת התגמול האווירית שביצעה בסוריה הלילה שיגרה ישראל מסר מרתיע לאויביה. אך מוטב שהדרג המדיני ימתן את המסרים המאיימים, שעלולים ללבות את הלהבות לכדי שריפה של ממש.

צה"ל תקף הלילה (בין שלישי לרביעי) מן האוויר כעשרים מטרות בסוריה. התקיפה באה כתגובה לירי רקטות, ארבע במספר, שבוצע משטח סוריה לעבר ישראל ביום שלישי לפנות בוקר. הרקטות יורטו בידי סוללת כיפת ברזל. ישראל לא נהגה עד כה להבליג על ירי מסוריה לשטחה, ונראה שלמרות היירוט המוצלח הוחלט בדרג המדיני והצבאי הבכיר כי אין להבליג גם הפעם.

בתקיפה תקף חיל האוויר מפקדות, מחסני אמצעי לחימה ובסיסי צבא, השייכים לכוח קודס האיראני ולצבא הסורי. במהלך התקיפה ירה הצבא הסורי טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר, ובעקבות זאת הותקפו והושמדו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח על כאחד-עשר הרוגים, מהם כשבעה איראנים.

לצד המערכה בין המלחמות (מב"מ) שמנהלת ישראל כנגד ההתבססות האיראנית בסוריה, היא מחזיקה בקו מדיני ברור, לפיו תגיב כמעט לכל תקיפה ופרובוקציה כנגדה מסוריה, ותגבה מחיר כואב.

לצד המערכה בין המלחמות (מב"מ) שמנהלת ישראל כנגד ההתבססות האיראנית בסוריה, היא מחזיקה בקו מדיני ברור, לפיו תגיב כמעט לכל תקיפה ופרובוקציה כנגדה מסוריה, ותגבה מחיר כואב

דוגמאות לא חסר, כשהבולטת שבהם היא מבצע "בית הקלפים" במאי 2018. פעולת תגמול אווירית לא מידתית (שתאמה את הקו בו דגל הרמטכ"ל דאז, גדי איזנקוט), בתגובה לירי רקטות שביצעו מילציות איראניות לעבר מוצבי צה"ל בגולן. במבצע תקפו מטוסי חיל האוויר מעל ל-50 יעדים בסוריה השייכים ומשמשים את כוח קודס האיראני.

אין רגע דל

כשבוע לאחר שנכנס לתפקידו, בינואר האחרון, נדרש אביב כוכבי למבחן המבצעי המשמעותי הראשון שלו כרמטכ"ל. בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע שביצעו כוחות איראניים לעבר החרמון, המליץ אז כוכבי לראש הממשלה נתניהו על פעולת תגמול חריפה שהוכנה מראש, מבצע "קלף חדש". בפעולה, תקף חיל האוויר מספר יעדים במרחב דמשק, ובהם סוללות הגנה אווירית של הצבא הסורי, לאחר שאלו ירו לעבר מטוסי חיל האוויר.

נראה שבדומה לרמטכ"ל, שר הביטחון החדש, נפתלי בנט, נכנס לתפקיד ללא ימי חסד. עבור שר הביטחון בישראל כל יום, כמאמר השיר, ישנו "או סקנדל או פסטיבל", ובנט אינו יוצא דופן.

נראה שבדומה לרמטכ"ל, שר הביטחון החדש בנט, נכנס לתפקיד ללא ימי חסד. עבור שר הביטחון בישראל כל יום, כמאמר השיר, ישנו "או סקנדל או פסטיבל", ובנט אינו יוצא דופן

בנט נכנס לתפקיד במהלך מבצע "חגורה שחורה" בו ניהל צה"ל עימות יזום עם הגי'האד האסלאמי ברצועת עזה, במהלכו פגע במעל 20 פעילים ובנכסים רבים של הארגון. המבצע החל יום לפני כניסתו המתוכננת של בנט לתפקיד בתקיפה שבה נהרגו בהא אבו אל-עטא, מפקד חטיבה הצפונית של הג'יהאד האסלאמי ברצועה, ואשתו.

על-פי פרסומים זרים תקף אז חיל האוויר במקביל את ביתו של אכרם עג'ורי, בכיר בלשכה המדינית של הג'יהאד האסלאמי. עג'ורי נותר בחיים אך בנו מועאז ואדם נוסף נהרגו. אם ישראל עמדה מאחורי התקיפה בדמשק, הרי שהיה זה מסר ברור לג'יהאד האסלאמי שהיא מוכנה לשחק נגדו על כל המגרש, ולא רק בעזה.

בנט, כאמור, נכנס לתפקיד יום למחרת, כשהרכבת כבר נוסעת על הפסים, ויכולתו להשפיע על המדיניות ויעדי המבצע מוגבלת.

בהודעה שפרסם הבוקר אמר בנט כי "הכללים השתנו: מי שיורה על מדינת ישראל ביום, לא ישן בלילה. המסר שלנו למנהיגי איראן פשוט: אינכם חסינים יותר. בכל מקום בו תשלחו את זרועות התמנון שלכם – אנחנו נגדע אותן"

ישראל ניהלה את הלחימה בתבונה וידעה לסיים אותה בזמן, עם הישג מוגבל אך ברור, לפני שהסלימה לכדי מערכה רחבה שתכלול גם את ארגון החמאס, שנותר מחוץ ללחימה.

מוטב שהמסרים יהיו מתונים

הפעם, ככל הנראה, היתה לבנט מעורבות גבוהה בתהליך קבלת ההחלטות שקדם לתגובה הישראלית. בהודעה שפרסם הבוקר אמר השר כי "הכללים השתנו: מי שיורה על מדינת ישראל ביום, לא ישן בלילה. כך בשבוע שעבר וכך גם השבוע. המסר שלנו למנהיגי איראן פשוט: אינכם חסינים יותר. בכל מקום בו תשלחו את זרועות התמנון שלכם – אנחנו נגדע אותן".

למרות ההצהרה הלוחמנית, סביר שאין מדובר בתחילת מימוש המדיניות התקיפה לה הטיף בנט, כשהיה שר החינוך. אז, טען השר כי ישראל צריכה לפעול במישרין כנגד איראן ("ראש התמנון", כפי שכינה זאת) ולא רק כנגד שליחיה ובהם חזבאללה.

למרות ההצהרה הלוחמנית, סביר שאין מדובר בתחילת מימוש המדיניות התקיפה לה הטיף בנט, כשר חינוך. אז, טען כי ישראל צריכה לפעול במישרין כנגד איראן ("ראש התמנון", לדבריו) ולא רק כנגד שליחיה ובהם חזבאללה

ניתן להעריך שמסרים תוקפניים לחוד, והקו המדיני השקול והזהיר שמוביל את צעדיה של ישראל בחזית הצפונית לחוד. ועדיין נדרשת זהירות.

במאמר שכתב בשעתו האלוף (מיל') דורון אלמוג ב"מערכות" הוא הזהיר מפני ההנחה שהניצחון, ובמקרה זה ההישג הצבאי, אינו מבטיח "שהצד האחר יירתע מלנקוט פעולה נגד המנצח. יתר על כן, אף ייתכן מצב שבו רצונו של הצד המובס לנקום יגדל דווקא ככל שתבוסתו קשה יותר ומשפילה יותר. ניצחונה המוחץ של ישראל במלחמת ששת הימים יצר מוטיבציה חזקה מאוד בקרב שכנותיה לצאת לסיבוב נוסף".

אלמוג, שעשה את עיקר שנותיו בצנחנים, למד את הלקח הזה על בשרו כבר בפשיטה הראשונה שבה השתתף, על האי שדואן בעיצומה של מלחמת ההתשה, ואם נזקק מישהו להוכחה סופית ומוחלטת הגיע אוקטובר 1973 והוכיח זאת.

האלוף דורון אלמוג כתב בשעתו כי "ייתכן מצב שבו רצון הצד המובס לנקום יגדל דווקא ככל שתבוסתו קשה ומשפילה יותר. ניצחונה המוחץ של ישראל במלחמת ששת הימים יצר מוטיבציה חזקה מאוד בקרב שכנותיה לצאת לסיבוב נוסף"

מכאן שמוטב למתן את האיומים והקפות הניצחון שנשמעים מצד הדרג המדיני לעבר הגי'האד האסלאמי כמו גם לעבר האיראנים והסורים. הן משום שלא צריך לייצר תחושת השפלה בצד השני שתגביר את המוטיבציה (הקיימת ממילא) לבוא חשבון, והן משום שהסבב הבא מעבר לפינה, ושם התוצאה עלולה להיות מוצלחת פחות, או לחלופין לגלוש לכדי מערכה רחבה, שבה אין איש רוצה.

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה, ומתאם תכניות צבא, אסטרטגיה וביטחון סייבר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS). קודם לכן עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 864 מילים

נתניהו לגנץ: תשתחרר מהווטו של לפיד, בוא נקים ממשלה עכשיו

פרסום ראשון: הימין החדש מקדמים חוק בחירה ישירה ● דרעי: אפעל בכל הכוח להקים ממשלת אחדות בלי לפיד וליברמן ● שקד: יש מוקשים שצריך לפרק ולעבור ● ליברמן הודיע שיתמוך בחוק חובת הצבעה ולא יצטרף לממשלת מיעוט ● גפני וליצמן: ליברמן אנטישמי, זה היה מופע מביש ומכוער

עוד 41 עדכונים

מכה כפולה בני זוג להט"בים מופלים גם במותם

הומואים ולסביות שמאבדים את בני ובנות זוגם נתקלים בקשיים כלכליים, ביורוקרטיים וחברתיים שאינם מנת חלקם של אלמנים ואלמנות סטרייטים ● "שאלות כמו 'איך הכרתם ובאיזה נסיבות?', הן שאלות שלא שואלים הטרוסקסואלים כשהם באים למצות את זכויותיהם המשפטיות" ● כך הם מתמודדים עם הקשיים, וכך ניתן להימנע מחלק מהם מראש

עוד 1,900 מילים

ראיון "אם נלך לאופוזיציה, אז נלך בראש מורם"

אחרי שהכריז על עצמו כיורש הפוטנציאלי של נתניהו, ניר ברקת חושף את התכנית הכלכלית שהציג בפני ג'ארד קושנר: הקמת אזורי תעשייה ישראלים-פלסטינים ופיתוח אתרי תיירות בשטחים בהשראת התנ"ך ● בראיון נרחב, הוא מציג את החזון שלו ליחסי שגשוג עם הפלסטינים, מתחייב להשקיע בערביי ישראל, מותח ביקורת על הפרקליטות, עוקץ את ליברמן ומעדיף שגנץ יבשיל לפני שיהיה ראש ממשלה ● אך בניגוד לראש מפלגתו, הוא שומר על גישה ממלכתית

עוד 2,848 מילים

למקרה שפיספסת

בואו נדבר על הרשימה המשותפת

רה״מ נתניהו טוען שהייצוג הפוליטי של 20 אחוז מאזרחי ישראל רוצה להשמיד את המדינה. לראיה, הוא מביא התבטאויות חלקיות, משוללות קונטקסט, שמעידות על ״התכנית הזדונית״ של נציגי הציבור הערבי בישראל. הפרוטוקולים של זקני ציון גרסת 2019.

נתניהו טוען שהייצוג הפוליטי של 20% מאזרחי ישראל רוצה להשמיד את המדינה. כראיה הוא מביא התבטאויות חלקיות, משוללות קונטקסט, שמעידות על ״התכנית הזדונית״ של נציגי הציבור הערבי בישראל

חשוב לומר, הציבור הערבי בישראל ברובו אינו ציוני. איך אפשר לצפות מציבור שחש שזר פלש לאדמתו וגירש את קרובי משפחתו מביתם, להזדהות עם מי שכבש את אדמתו? וחוץ מזה, ציונות היא תנועה לאומית יהודית התומכת בהקמת בית לאומי לעם היהודי. הערבים יכולים להיות ישראלים, אבל יהודים הם לא, כך שאינם יכולים להיות ציונים.

אבל בניגוד ללאומנים שקיימים בשוליים של כל חברה, רובו של הציבור הערבי, וכך גם נציגיו, רוצים לחיות פה בשלום. הם דורשים שוויון מלא, לא רק באופן הצהרתי אלא בתכלס, והם דורשים את סיום הכיבוש. אבל בפעם האחרונה שבדקתי, וגם לפי פסיקת בית המשפט, דרישות אלה אינן חותרות תחת היותה של ישראל יהודית ודמוקרטית.

אתם יודעים מה כן חותר תחת קיומה של מדינת ישראל? השחיתות, הסיאוב ופירוק מוסדות הדמוקרטיה בידי מפלגות הימין והמפלגות הדתיות בישראל.

בפעם האחרונה שבדקתי, ולפי פסיקת ביה"מ, דרישות אלה אינן חותרות תחת ישראל יהודית ודמוקרטית. מה כן חותר? השחיתות, הסיאוב ופירוק מוסדות הדמוקרטיה בידי מפלגות הימין והמפלגות הדתיות בישראל

קחו לדוגמה את תפקיד שר הבריאות. האם אתם מעדיפים לראות את ח״כ אחמד טיבי – פרלמנטר יעיל ומנוסה באופן יוצא דופן, גינקולוג במקצועו שמכיר את עולם הרפואה בישראל על בוריו, איש שקידם, בין היתר, את חוק הסדרת מקצועות הבריאות, החמרת הענישה בעבירות של התעללות בבעלי חיים, חוק איסור מכירה של כרטיסי הגרלות והימורים לקטינים ועוד עשרות חוקים – או את סגן השר הנוכחי, יעקב ליצמן, שחשוד שסייע לעבריינית מין חרדית-אוסטרלית לחמוק מעונש אחרי שתקפה מינית מעל 30 ילדות?

מעבר לשחיתות המחרידה, ליצמן גם אחראי על המשבר חסר התקדים של מערכת הבריאות הציבורית, על תת התקצוב, על ההתעללות במטופלי קנאביס רפואי ועוד ועוד ועוד.

קחו לדוגמה את תפקיד שר הבריאות. מעדיפים לראות את ח״כ טיבי – פרלמנטר יעיל ומנוסה באופן יוצא דופן, גינקולוג במקצועו, שקידם עשרות חוקים, או את ליצמן, החשוד בסיוע לעבריינית מין לחמוק מעונש אחרי שתקפה מינית מעל 30 ילדות?

או קחו למשל את תפקיד שר הרווחה. האם הייתם מעדיפים לראות את ח״כ עאידה תומא סולימאן – אשה שייסדה את המקלטים הראשונים בישראל לנשים מוכות ולנערות ערביות במצוקה, שייסדה את מרכזי סיוע לנשים ערביות נפגעות אלימות מינית ופיסית, הובילה לחקיקה של העלאת גיל הנישואים מ-17 ל-18, חוקקה חוק המעודד ייצוג של נשים במועצות מקומיות ותיקון לחוק בית הדין לענייני משפחה כדי לתקן אפליה נגד נשים ערביות, שמובילה כיום את המאבק נגד להט״בופוביה בחברה הערבית והובילה את ההפגנות התקדימיות אחרי הדקירה של הנער בגג הורוד – או את השר הנוכחי, ח״כ חיים כץ מהליכוד, שמואשם במרמה והפרת אמונים ומסרב להתפטר תוך דרישה לשמור על החסינות שלו?

או שר הרווחה. האם הייתם מעדיפים לראות את ח״כ עאידה תומא סולימאן – שייסדה, בין השאר, את המקלטים הראשונים בישראל לנשים מוכות ולנערות ערביות במצוקה – או את חיים כץ מהליכוד, שמואשם במרמה והפרת אמונים ומסרב להתפטר?

הייתי גם שמח לראות בתפקיד שר המשפטים או השר לביטחון פנים את עו״ד איימן עודה -אדם שפעל כל חייו למען אוכלוסיות מוחלשות, קידם באופן חסר תקדים את הציבור הערבי, נבחר על ידי שורה של כתבי עת בינלאומיים כאחד המנהיגים המשפיעים בישראל ובעולם ושהוכיח פעם אחרי פעם שהוא אדם אמיץ ולוחם אמיתי בכל הקשור לצדק וזכויות אדם באשר הם.

זאת על פני חדלי האישים כמו השר אמיר אוחנה, שמנצל את תפקידו במשרד המשפטים כדי להרוס את הפרקליטות לטובתו האישית של רה״מ, או את גלעד ארדן שבתקופתו גזענות איומה פשתה במשטרת ישראל ואמון הציבור במערכות אכיפת החוק נמצאות בשפל חסר תקדים

כשנהיה מדינה נורמלית, אנשים איכותיים כמו ראשי המשותפת יהיו שרים בכירים. ועד אז, חשוב שנזכור מי הם האנשים הנפלאים האלה ונחזק אותם בתקופות אפלות כמו עכשיו.

שמאלני ציוני גאה, תל אביבי, לומד משפטים ומלמד עברית. הוביל מחאות למען קהילת להט״ב, שיויון לנשים והדמוקרטיה הישראלית. גר עם הכלבה שלו, ירדנה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 614 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אם מישהו קיווה שפסגת נתניהו-גנץ תניב ברגע האחרון פריצת דרך לממשלת אחדות, באה ההודעה הצוננת אחרי הפגישה שארכה כשעה בלבד והבהירה: העסק גמור ● בכירי כחול-לבן נשמעו בלילה מיואשים: "נתניהו לא מוכן לוותר על כלום" ● בעוד שעות ספורות, יחזור המנדט לנשיא ● בכנסת הזו, גנץ כבר לא יהיה ראש ממשלה ● זה עכשיו או ממשלת ימין-ליברמן - או בחירות ● פרשנות

את אווירת הדיכאון בכחול-לבן אפשר היה להרגיש לאורך כל הלילה. אם מישהו קיווה שם כי פסגת בנימין נתניהו-בני גנץ אמש תניב ברגע האחרון פריצת דרך לממשלת אחדות, באה ההודעה הצוננת אחרי הפגישה במשרד ראש הממשלה וחיזקה למעשה את מה שהיה ידוע מראש: הסיכוי נמוך עד לא קיים.

הבכירים בכחול-לבן נשמעו מיואשים. "נתניהו לא מוכן לוותר על כלום", אמר אחד מהם לזמן ישראל. "הוא מתעקש על שנה ראשונה ברוטציה. הוא לא מתפשר בנושא הנבצרות, שאף אחד לא מבין מתי היא מתחילה ומתי היא נגמרת. הוא לא  מוכן לוותר על החסינות.

"אם נתניהו היה מקבל את התנאים האלה, גנץ אולי היה מניף חרב וחותך את כחול-לבן. אבל אין לו סיבה. גם מי שרוצה אצלנו ללכת לאחדות – לא קיבל מנתניהו את האופציה", סיכם הבכיר.

"אם נתניהו היה מקבל את התנאים האלה, גנץ אולי היה מניף חרב וחותך את כחול-לבן. אבל אין לו סיבה. גם מי שרוצה אצלנו ללכת לאחדות – לא קיבל מנתניהו את האופציה"

גם הסרטון של נתניהו, שהופץ במהלך הפגישה שלו עם גנץ, נראה לאנשי כחול-לבן כמו תרגיל בחירות או חלק ממשחק ההאשמות. נתניהו קרא לכחול-לבן להישען על הצהרת הממשל האמריקאי שמכירה בחוקיות ההתנחלויות ולהחיל את הריבונות על בקעת הירדן. עכשיו הוא יוכל להאשים את כחול-לבן בפספוס מדיני היסטורי, מינוח שהוא אוהב להשתמש בו בימים האחרונים.

הפעילות הפוליטית האינטנסיבית במהלך אתמול (שלישי) עוררה רושם שיש אירוע רציני. ראשי המפלגות נועדו ביניהם, נשיא המדינה נפגש עם כולם, משלחות של הליכוד וכחול-לבן ישבו אלה עם אלה. אבל כפי שזה נראה, גנץ יחזיר הלילה את המנדט לנשיא המדינה. נתניהו כמובן ינשום לרווחה. המשוכות יעברו לחברי הכנסת למשך 21 הימים הבאים, אלא אם תחול הפתעה מרעישה במשך היום.

המצב החדש נוח יותר לנתניהו. יש לו גם יתרון מבני. נתניהו מחזיק 55 חברי כנסת והוא קרוב יותר להגשים את המטרה. בלוק הימין חזק. לגנץ יש 44 חברי כנסת, ולא כולם סרים למרותו. זה לא רק יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי. גם יו"ר העבודה עמיר פרץ ויו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ הודיעו אתמול שהם לא רוצים לשבת תחת נתניהו.

המצב החדש נוח יותר לנתניהו. יש לו גם יתרון מבני. נתניהו מחזיק 55 ח"כים והוא קרוב יותר להגשים את המטרה. בלוק הימין חזק. לגנץ יש 44 חברי כנסת, ולא כולם סרים למרותו

גנץ המאוכזב נותר בלי הרבה אפשרויות בשלושת השבועות הקרובים. הוא יוכל להתנחם בעובדה שקיבל מנדט והיה המועמד להרכיב את ממשלת ישראל, אפשרות שרק מעטים זכו לה בתולדות המדינה.

יכול להיות שיצטרך ללמוד ולשנן היטב את התרגילים הפוליטיים שעשה לו נתניהו, מהרגע שהקים את גוש ה-55, דרך מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון, ועד הגל התקשורתי האדיר שהקים נגד ממשלת מיעוט שלא הייתה קיימת. גנץ כנראה עוד לא השתלב בליגת התככים הבכירה הזו.

עכשיו העיניים נשואות לשועל הפוליטי הרציני שנותר בשטח. אביגדור ליברמן יכנס מסיבת עיתונאים היום בצהריים בכנסת. אחרי שאופציית ממשלת המיעוט התבררה כפיקציה שאינה קיימת, אין לו באמת איום ממשי על נתניהו. אם הוא לא יכול לנצח אותו – אולי יצטרף אליו.

מקורב לליברמן שלח לי טקסט אפשרי לנאום שלו היום. "טוב, מאז הבחירות עשיתי מאמצים אדירים להקים ממשלת אחדות. הלכתי בקו שהתווה נשיא המדינה. ניסיתי הכל. לצערי הרב, בכחול-לבן לא היו מוכנים לקבל את מתווה הנשיא. ראש הממשלה, מצידו, לא הסכים לפרק את הבלוק שהקים.

"אמרתי לפני כמה ימים שכל אחד לנפשו. גם אני לנפשי. אעשה עוד מאמץ להקים ממשלה רחבה במהלך 21 הימים הנותרים. אם זה לא ילך, אשתמש בבחירה שנותרה לי, רק כדי למנוע בחירות אסוניות על עם ישראל".

או במלים אחרות: המנדט עובר מגנץ לידיו של ליברמן.

עוד 544 מילים
מאט ליברמן, בנו של הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן, ליד ביתו בג'ורג'יה

ג'ו ליברמן עשה היסטוריה בארה"ב וזכה לאהדה רבה בישראל, כאשר היה היהודי הראשון שהתמודד למשרת סגן הנשיא בשנת 2000 ● כעת הבן הדי-אנונימי שלו, מאט ליברמן, מתחרה על מושב בסנאט ● כדי להתגבר על התדמית הימנית שדבקה במשפחה, הוא ייאלץ להפגין דעות הרבה יותר שמאליות ● ראיון

עוד 1,114 מילים

אסדת הגז לוויתן, הממוקמת כ-10 קילומטר מול חוף דור, החלה את תקופת ההרצה שבה ייפלטו ממנה כ-50 טונות של חומרים מזהמים בתחילת דצמבר ● מדובר בפליטת מזהמים המותרת על פני שנתיים לפי ההיתר הרגיל ● "שומרי הבית": ההיתר מהמשרד להגנת הסביבה להתחלת תקופת ההרצה הוא מחטף

עוד 606 מילים ו-1 תגובות

הייתי בהלם, הפכתי לחלק משוק הבשר

נפגעי הטלגרם לפני כמה חודשים שמע אלכס שקבוצות פולשניות של תיעוד-מיני בטלגרם כוללות גם תיעוד של גברים, והקיש מתוך סקרנות את שמו בחיפוש אקראי באפליקציה ● "גללתי, גללתי, גללתי – והנה אני שם" ● "לראשונה הבנתי מה נשים שהוטרדו או הותקפו מרגישות"

עוד 959 מילים

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

נתניהו וגנץ נועדו במשך למעלה משעה במשרד ראש הממשלה

נתניהו לגנץ: להקים ממשלת אחדות שתספח את בקעת הירדן ● ריבלין נזף בנתניהו: "מגנה את הצגת הח"כים הערבים כאיום קיומי" ●ארדן: מתקרבים למתווה שיאפשר הקמת ממשלת אחדות ● צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן נועדו הערב ● פרץ: לא נשב בשום ממשלה שנתניהו עומד בראשה

עוד 49 עדכונים

כבר באוגוסט, חשף זמן ישראל כי נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש ● נתניהו קיווה לקבל הודעה ברוח זו לפני הבחירות ● במקום זאת, ראש הממשלה קיבל אמש משר החוץ האמריקאי את ההצהרה לה חיכה ● אחרי שעלה חשש כי טראמפ זנח את חברו הטוב מירושלים, נתניהו קיבל זריקת עידוד מדינית ותזכורת שהוא לא לבד בשעתו הקשה ● פרשנות

עוד 810 מילים

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה