החוק הישראלי לא חל על העצים של אלקנה

אם נדמה שבישראל עצים נכרתים בקלות לטובת אינטרסים נדל"ניים ואחרים, זה עוד כלום לעומת המציאות בשטחים ● תושבי אלקנה יצאו למאבק נגד כריתת עצים בשדרה המרכזית של ההתנחלות, אחרי שגילו את תוכניות הכריתה באתר נידח ● אולם אותו גורם שדן בערעור, הוא זה שאישר את הכריתה ● שלא במפתיע, הערעור נדחה

עצים בהתנחלות אלקנה. חלקם מיועדים לכריתה (צילום: אריק גרניט)
אריק גרניט
עצים בהתנחלות אלקנה. חלקם מיועדים לכריתה

היישוב אלקנה נראה כמו עוד פרבר מנומנם. כ-4,000 תושבים מתגוררים בבתים צמודי קרקע, מהם הם יוצאים בבוקר לעבודה בעיר וחוזרים לעת ערב. רק שהפסטורליה הכמו-אמריקאית הזו נסדקת מדי פעם במפגש עם המציאות.

קבוצה גדולה של תושבי היישוב מנסים כעת למנוע את כריתתה של שדרת עצים מרשימה ברחוב הראשי. אלא שהחוק הישראלי – שרחוק מלהיות מושלם אבל בכל זאת מאפשר לאזרחים אכפתיים לנסות להגן על עצים – לא חל על העצים של אלקנה.

בהיותה התנחלות בשומרון, אלקנה כפופה למערכת חוקים אחרת, זו של "המזרח הפרוע", כמו שמגדיר גורם ממשלתי את ההפקרות הסביבתית השוררת מעבר לקו הירוק.

אלקנה הוקמה בתחילת שנות השמונים ובאותו עשור גם ננטעו עצים רבים ברחובות הראשיים. חלקם שגשגו מאז והגיעו לשיעור קומה נאה, אבל מדי פעם הם נגדעים לטובת אינטרסים נדל"ניים ואחרים. כך, למשל, יותר מ-700 עצים נכרתו בשל פרויקט פינוי-בינוי. מאז שזה קרה הבינו כמה מהתושבים, בהובלת אריק גרניט, שהם צריכים לעמוד על המשמר.

עצים בהתנחלות אלקנה. חלקם מיועדים לכריתה (צילום: אריק גרניט)
עצים בהתנחלות אלקנה. חלקם מיועדים לכריתה (צילום: אריק גרניט)

"כאן, כשמתכננים לכרות עצים, אין פרסום בשטח, על העצים או על הבתים הסמוכים", אמר השבוע גרניט בתוכנית "יהיה בסדר" בגלי צה"ל. "התוכנית מסתתרת בתוך קובץ אקסל גדול באתר של המנהל האזרחי שלאדם הסביר אין שום דרך לדעת עליו".

גרניט נכנס מדי פעם לאתר באופן יזום כדי לגלות אם הרשויות מכינות הפתעות, ולאחרונה אכן גילה אחת כזו: תוכנית לכריתת 82 עצים בני 30 ויותר ברחוב שיר השירים המרכזי, לטובת מקומות חנייה למכוניות פרטיות.

"מכיוון שגילינו את התוכנית במקרה ובאיחור, דרשנו שייתנו לנו זמן להגיש התנגדות, והקציבו לנו ארבעה ימי עבודה. את סקר העצים שערכה המועצה, המנהל האזרחי סירב לתת לנו בטענה שהוא שייך למועצה. אז ביקשנו מהמועצה לקבל אותו וזה לקח חודשיים – הרבה אחרי שעבר המועד להגשת ההתנגדות. בלית ברירה הגשנו התנגדות כללית עקרונית, כי לא היו לנו את הפרטים של כל העצים, ואחרי יומיים כבר קיבלנו תשובה שלילית".

על אף פרק הזמן הקצרצר שהוקצה להם, ההשגה שהגישו 73 מתושבי אלקנה מנומקת ויסודית: הם מציינים את העובדה התמוהה שרישיון הכריתה לא כולל פירוט של העצים שבהם מדובר, ולכן הם לא יכולים לדעת על איזה עצים בדיוק הם צריכים להגן; והם מציינים שהביקוש למקומות חנייה רק הולך וגדל ואין לו סוף, ושבקצב הזה לא יישארו עצים.

עצים בהתנחלות אלקנה. חלקם מיועדים לכריתה (צילום: אריק גרניט)
עצים בהתנחלות אלקנה. חלקם מיועדים לכריתה (צילום: אריק גרניט)

התושבים לא התעצלו והציעו תוכנית חלופית שתאפשר למקסם את מספר מקומות החנייה תוך פגיעה מינימלית בעצים.

"העצים ברחוב שיר השירים מעניקים להולכי הרגל צל, מקררים את הסביבה, מנקים את האוויר ונותנים נוף מרהיב למשתמשי השדרה", נכתב במסמך ההשגה של התושבים. "במהלך תקופת הקורונה התקיימו מנייני תפילה בצילם. כריתת מרבית העצים ברחוב שיר השירים תהפוך אותו לרחוב אספלט עם מכוניות חונות, החשוף לשמש לחלוטין, ועם מדרכות צרות ועמוסות".

כל זה, הם מציינים, מנוגד לחלוטין למדיניות המוצהרת של ממשלת ישראל: "רק לפני כחודשיים החליטה הממשלה לשתול כ-450 אלף עצים ברשויות המקומיות על מנת להגיע להצללה של 70% מהמדרכות ברחובות המרכזיים. אישור הכריתה ברחוב הכי מרכזי של אלקנה מנוגד להחלטה הזו ולהיגיון שעומד מאחוריה".

"רק לפני כחודשיים החליטה הממשלה לשתול כ-450 אלף עצים על מנת להגיע להצללה של 70% מהמדרכות ברחובות המרכזיים. אישור הכריתה ברחוב הכי מרכזי של אלקנה מנוגד להחלטה הזו ולהיגיון שעומד מאחוריה"

כאילו העילה המקוממת לכריתה (מקומות חנייה) והיעדר שקיפות מינימלית לא הספיקו, הגיעה התשובה השלילית להשגה והמחישה עוד יותר את הבעייתיות של ההליך כולו: מי שחתם על דחיית הערעור הוא קמ"ט (קצין מטה) חקלאות ביהודה ושומרון, סמיר מועדי. רק שמשרד קמ"ט החקלאות הוא גם זה שחתום על רישיון הכריתה למועצה המקומית אלקנה. כלומר – מי שדן בערעור נגד האישור הוא אותו גורם שאישר את הכריתה.

"באופן מפתיע", אומר גרניט, "קמ"ט החקלאות הגיע למסקנה שהאישור שלו היה מצוין ודין הערעור להידחות".

בתחומי ישראל, אחרי שניתן אישור כריתה על ידי פקיד היערות של העירייה/הרשות המקומית, ניתן לערער לפקיד היערות הארצי, ד"ר ארז ברקאי, והוא הפוסק האחרון.

עץ המיועד לכריתה בהתנחלות אלקנה (צילום: אריק גרניט)
עץ המיועד לכריתה בהתנחלות אלקנה (צילום: אריק גרניט)

אלא שסמכותו של ברקאי מסתיימת במקום שבו החוק הישראלי נגמר והשטחים מתחילים. שם הסמכות נתונה בידי קמ"ט החקלאות, שפועל בשם שני גופים – משרד החקלאות והמנהל האזרחי.

ח"כ אלון טל מכחול-לבן, יו"ר ועדת המשנה לסביבה ואקלים בכנסת, נדהם לשמוע שכך מתנהל ההליך לכריתת עצים בשטחים. הוא הודיע השבוע שיפנה למנהל האזרחי ולמשרד החקלאות וידרוש לשנות את הנוהל, הן מבחינת השקיפות והן מבחינת יצירת ערכאת ערעור אמיתית ולא ריקה מתוכן.

ספק אם זה יציל את העצים באלקנה – אבל מן הסתם זו לא תוכנית הכריתה האחרונה. הרי הביקוש למקומות חנייה כנראה לא ייעלם בקרוב.

תגובות

מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסר בתגובה: "התוכנית המדוברת נמצאת בהליך תב"ע. ההליך התכנוני נערך על ידי המועצה, וזאת ביצעה את הליך שיתוף הציבור המקובל. נדגיש, כי המועצה היא זו שמקדמת את ההליך ומוציאה את אישורי העבודה.

"קצין מטה חקלאות משמש כפקיד יערות בשטחי C וכאשר מוגשת בקשה מסוג זו הוא מקבל את ההחלטה, ואם יש השגות חדשות – מתקיים דיון חוזר. נדגיש כי לפקיד היערות הארצי אין סמכות לדון בבקשות כריתה בשטחי יהודה ושומרון".

המועצה המקומית אלקנה מסרה בתגובה: "הרחוב באלקנה אינו עומד בתקני הבטיחות והחנייה הנדרשים. מטרת התוכנית הנה הסדרה בטיחותית וכן הוספת מקומות חנייה רבים. התוכנית פורסמה להערות הציבור. מהנדסי המועצה והתנועה הקשיבו להערות שהגיעו מתושבים, נבחנו חלופות ואף בוצעו תיקונים בתוכנית.

"המועצה הקפידה לשמר את מירב העצים האפשרי, בהתאם לסקר עצים מקיף וחוות דעת שערך אגרונום אשר אושרו על ידי קמ"ט חקלאות במנהל האזרחי. התוכנית פורסמה להתנגדויות על ידי קמ"ט חקלאות, הוגשה התנגדות ולאחר שנידונה מחדש נדחתה. המועצה שתלה ברחבי היישוב מאות עצים וצמחים והתחייבה לבצע שתילת עצים חלופית".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 821 מילים ו-1 תגובות
סגירה