עבאס עושה לכולם מדרסה

יו"ר רע"ם הוכיח אתמול שהוא שולט שליטה מלאה לא רק בחברי סיעתו אלא גם במועצת השורא של התנועה האסלאמית ● "לא הייתי צריך להתאמץ מדי כדי לשכנע", אמר אמש, אחרי ההודעה כי רע"ם נשארת עם הקואליציה ותשוב להצביע איתה ● בשורה התחתונה: עבאס הוא אידאולוג אמיץ ומרשים, ואפשר כבר לומר שלא קם מנהיג כמוהו בחברה הערבית ● פרשנות

יושב ראש רע"ם מנסור עבאס בכנסת בירושלים, 13 ביוני 2021 (צילום: AP Photo, Ariel Schalit)
AP Photo, Ariel Schalit
יושב ראש רע"ם מנסור עבאס בכנסת בירושלים, 13 ביוני 2021

התמונה של יו"ר רע"ם מנסור עבאס במסיבת העיתונאים אתמול בכנסת סיכמה היטב את המעמד וההישג הבלתי נתפס אליו הגיע בפוליטיקה הישראלית, אבל גם בפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, ובחברה הערבית בארץ.

עבאס עמד בקומת הממשלה בין שלושה חברי הסיעה שלו, שניים מהם חושבים הפוך ממנו, ונשא את דבר מועצת השורא. עבאס הודיע בעצם שהוא נצמד להסכם שאליו הגיע עם יאיר לפיד לפני שבוע בדיוק, ולמרות כל מה שקרה בשבוע הסוער הזה בהר הבית, בעיר אלעד ובג'נין – שם נהרגה אתמול העיתונאית המובילה מאל ג'זירה שירין אבו עאקלה – הוא חוזר לפעילות מלאה בקואליציה אחרי שהקפיא את השותפות בה.

לצידו של עבאס עמדו חברי הכנסת וליד טאהא ומאזן גנאים, שרוצה לרוץ מחדש לראשות העיר סכנין. הנוכחות של גנאים בקואליציה הזו לא מוסיפה לו פופולריות ופוגעת בסיכוייו.

טאהא, מצדו, מנסה להציג עמדה שונה מזו של עבאס כדי שיוכל להחליף אותו בהקדם, אולי לקראת הבחירות הבאות. טאהא מבקש לחבר אליו מצביעים אסלאמים שמרנים שעבאס לא מצליח להביא. חברת הכנסת הרביעית, אימאן ח'טיב-יאסין נחשבת נאמנה לעבאס.

יו"ר רע"ם מנסור עבאס במסיבת עיתונאים בכנסת כשלצידו מאזן גנאים ווליד טאהא, 11 במאי 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
יו"ר רע"ם מנסור עבאס במסיבת עיתונאים בכנסת כשלצידו מאזן גנאים ווליד טאהא, 11 במאי 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

עבאס עשה לכולם מדרסה, כפי שאומרים בכירים ברע"ם. את שני השותפים שלו הוא עקף בקלות. במועצת השורא, מתברר, עבאס שולט שליטה מלאה.

צריך לזכור כי במועצת השורא ("התייעצות" בעברית) חברים 32 חברי התנועה האסלאמית מכל רחבי הארץ, אשר נבחרים בכל ארבע שנים למועצה. אלו כוללים אנשי דת מוסלמים אבל גם אנשי ציבור ופוליטיקאים, ביניהם גם כאלה שכיהנו כחברי כנסת לפני עבאס. עבאס יודע לדבר אל כולם בשפה דתית ופוליטית.

"לא הייתי צריך להתאמץ מדי כדי לשכנע", הודה אתמול עבאס בראיון לערוץ 13, "יש לי שותפים חזקים גם בתוך הסיעה וגם במועצת השורא".

מבחינת המעמד, אפשר להשוות את עבאס לאריה דרעי בש"ס. דרעי יכול היום להעביר כל החלטה היכן שהוא רוצה, גם במועצת החכמים של ש"ס וכמובן שגם בין חברי הסיעה שלו. המצב היה שונה כאשר הרב עובדיה יוסף היה ראש המועצה, אבל דרעי היום נחשב שליט יחיד.

מבחינת המעמד, אפשר להשוות את עבאס לאריה דרעי בש"ס. דרעי יכול היום להעביר כל החלטה היכן שהוא רוצה, גם במועצת החכמים של ש"ס וכמובן שגם בין חברי הסיעה שלו

במהלך מסיבת העיתונאים אתמול התפרץ ח"כ איתמר בן-גביר וטען כי עבאס הוא מחבל שדם הנרצחים באלעד על ידיו וידי חבריו. העימות הזה נמשך דקות ארוכות עד שבן-גביר הורחק מהמקום. מסרים דומים כלפי עבאס ואנשי רע"ם מעביר היום יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו שמכנה אותם תומכי טרור.

ח"כ איתמר בן-גביר מתפרץ לעברו של ח"כ מנסור עבאס במהלך מסיבת העיתונאים של רע"ם בכנסת, 11 במאי 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
ח"כ איתמר בן-גביר מתפרץ לעברו של ח"כ מנסור עבאס במהלך מסיבת העיתונאים של רע"ם בכנסת, 11 במאי 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

אגב, נתניהו נוהג לכנות את עבאס "הבוס". לפחות בכל הנוגע לרע"ם, הוא צודק.

העימותים הללו מול אנשי הימין בונים את עבאס ומחזקים אותו גם בחברה הערבית. הטענה הכללית כלפי עבאס בקרב ערביי ישראל היא שהוא הצטרף לממשלת ימין שנוקטת בכיבוש, גזענות ואפליה בדיוק כמו קודמותיה. כך הוא שוחק את הלאומיות הפלסטינית ופוגע בכבודה.

אלה לא טענות פשוטות. הרשימה המשותפת מנהלת נגד עבאס מסע השמצות שגובל בהסתה. בגלל הסיבות הללו עבאס מסתובב עם שני מאבטחים.

בשורה התחתונה: עבאס הוא אידאולוג אמיץ ומרשים. ההחלטה שלו לחבור למעגלי ההשפעה במדינה ולהצטרף לקואליציה הציונית היא אסטרטגיה לטווח ארוך והוא משוכנע שהיא תוכיח את עצמה מבחינת החברה הערבית ובכלל.

עבאס הוא אידאולוג אמיץ ומרשים. ההחלטה שלו לחבור למעגלי ההשפעה במדינה ולהצטרף לקואליציה הציונית היא אסטרטגיה לטווח ארוך והוא משוכנע שהיא תוכיח את עצמה מבחינת החברה הערבית ובכלל

יושב ראש רע"ם מנסור עבאס וחבר הסיעה מאזן גנאים בכנסת, 19 באפריל 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
יושב ראש רע"ם מנסור עבאס וחבר הסיעה מאזן גנאים בכנסת, 19 באפריל 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

על מידת הכנות של עבאס במהלך ההיסטורי הזה תמיד יהיו ויכוחים, וכפי שזה נראה, החיבור הקואליציוני הזה לא עומד להחזיק מעמד עד סוף הקדנציה למרות כל המאמצים.

אבל הנחישות של עבאס ראויה בינתיים לציון לשבח, וגם התהליך שבו הוא בונה את המנהיגות שלו – גם באמצעות התקשורת שלא ידעה עד לפני שנה מה זה רע"ם. אפשר כבר לומר שלא קם מנהיג כמו עבאס בחברה הערבית שמתעקש לבנות דפוסי פעולה חדשים ואינו נכנע ללחצים מכל כיוון אפשרי.

עוד 565 מילים
סגירה