דוד אמסלם (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
הדס פרוש/פלאש90

נתניהו יורה על אמסלם אבל מכוון לכל צמרת הליכוד

בעיני רבים, ההצהרה של אמסלם כי רע"ם תוכל להצטרף לקואליציה אם לגוש הליכוד יהיו 61 מדנטים, נחשבת פיגוע רציני בקמפיין המפלגה, המבוסס כולו על אנטי המפלגות הערביות ● נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ● ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך המסר גם לאחרים, שלא יצברו ביטחון עצמי רב מדי ● במקרה של אמסלם, זו עשויה להיות טעות קשה של נתניהו ● פרשנות

שעות ארוכות ישב אתמול ח"כ דודי אמסלם בוועדת החוקה ולא פצה פה. השתיקה הזו לא התאימה למי שלא יכול לנצור את לשונו, ועוד באמצע דיון יצרי על חוק הנאשם, שנועד למנוע מבנימין נתניהו להרכיב ממשלה.

אמסלם, הביביסט האולטימטיבי, שקע במחשבות אחרי שהעז לומר בראיון לערוץ 12 קודם לכן כי מנסור עבאס ורע"ם יכולים להצטרף לקואליציה אם לליכוד ולשותפיו הטבעיים יהיו 61 מנדטים.

התגובות לא הפסיקו לזרום לתוך הנייד של אמסלם. בעיני רבים, ההצהרה הזו שלו נחשבת פיגוע רציני בקמפיין של הליכוד, שיהיה מתחילתו ועד סופו אנטי המפלגות הערביות. אמסלם הצטנף עוד יותר במקומו ושקע במסרים שקיבל.

לוועדה נכנס לפתע חברו הטוב דוד ביטן. "מה קרה לך? השתגעת?" הוא שאל את אמסלם. אמסלם ניסה להסביר כי התכוון לומר שאין לו שום דבר נגד הערבים. "אנחנו לא גזענים, השמאל גזעני, ואם יש לנו 61 אז למה שלא יבואו", טען.

אבל אז הגיע הבום של נתניהו. יו"ר הליכוד נכנס באמסלם ב-200 קמ"ש. החברות הטובה נשכחה. "נדהמתי לשמוע את הדברים שאמר אמסלם על דעתו בלבד, כפי שכבר קרה בעבר", צייץ נתניהו.

אמסלם ההמום לא ידע את נפשו. כאשר הגיע תורו לדבר בוועדה הוא לקח את הדברים לקיצוניות השנייה כדי למזער נזקים. "נקים ממשלה עם 61 יהודים", הצהיר אמסלם. "מה עם הדרוזים?" זרק לו מישהו. "עם יהודים ואנשים אחרים ציוניים", תיקן אמסלם ובהמשך ניסה לשנות את הרושם של דבריו על רע"ם, אבל הסגנון הבוטה של נתניהו וההתנערות החד-משמעית האפילו על הכול.

נתניהו יודע שאלה ימים מכריעים בליכוד. בעוד חודש בדיוק יתקיימו, באותו יום, פריימריז לראשות התנועה ולרשימת חברי הכנסת. כל אחד מחפש היום במה ומראית עין של תמיכה מיו"ר הליכוד, ששווה הרבה קולות. מירי רגב, למשל, הגיעה אתמול לוועדת החוקה לדיון על חוק הנאשם למרות שלא ביקרה בוועדה מעולם בשנה האחרונה. רגב הרעיפה שבחים אינסופיים על נתניהו.

נתניהו יודע שאלה ימים מכריעים בליכוד. בעוד חודש בדיוק יתקיימו, באותו יום, פריימריז לראשות התנועה ולרשימת חברי הכנסת. כל אחד מחפש היום במה ומראית עין של תמיכה מיו"ר הליכוד, ששווה הרבה קולות

לנתניהו אין יריבים בליכוד, אבל על המקומות בצמרת התנועה מתנהל קרב של ממש – ואמסלם הוא אחד המובילים. הפופולריות שלו בליכוד עצומה גם בגלל הגיבוי הבלתי מתפשר שנתן לאורך השנה לנתניהו. גיבוי דומה של נתניהו ברגעי האמת הללו היו הופכים את אמסלם למועמד רציני למקום הראשון ברשימה.

אבל נתניהו זה נתניהו. הוא לא אוהב שאנשים גדלים לידו. הוא שונא את האהדה הגדולה שבה זוכים אחרים. ההיסטוריה מלאה בבכירים בליכוד שנתניהו הצליח להוריד להם את הראש.

ח"כ דוד אמסלם בוועדת החוקה, 26 ביוני 2022 (וידיאו: ערוץ הכנסת)

הראשון היה אריאל שרון שנתניהו סירב לשלב אותו בממשלה הראשונה שלו ב-1996, וגרם לו נזק של ממש, גם בריאותי. אחריו הגיעו עוד עשרות פוליטיקאים טובים ומוכשרים שנתניהו זרק לצד הדרך, ביניהם נפתלי בנט, גדעון סער ואביגדור ליברמן, ועל כך הוא משלם מחיר כבד עד היום.

נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ולא הסתיר את זה. ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך את המסר גם למתמודדים האחרים בצמרת כדי שלא יצברו ביטחון עצמי רב וינקטו קו עצמאי מדי.

נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ולא הסתיר את זה. ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך את המסר גם למתמודדים האחרים בצמרת כדי שלא יצברו ביטחון עצמי רב וינקטו קו עצמאי מדי

ובכל זאת, העימות עם אמסלם הוא טעות חמורה של נתניהו. אמסלם הוא החייל מספר אחת בשטח של נתניהו, מי שנלחם עבורו בכל החזיתות, מבתי המשפט, דרך התקשורת ועד היריב הפוליטי האחרון.

אמסלם לוקח הכול אישית. ליברמן היה החבר הטוב ביותר שלו מזה שנים. היום אמסלם לא מוכן לדבר איתו בגלל המאבק של ליברמן מול נתניהו.

נתניהו לא יכול להרשות לעצמו לאבד נאמן כזה. זה גם מסוכן מדי. אמסלם לא צפוי ואם העסק יתחמם הוא עוד עלול לשלוף את כל מה שהוא ואחרים יודעים על המו"מ שניהל נתניהו עם מנסור עבאס, שאותו נתניהו מכנה היום "האנטישמי ותומך הטרור".

עוד 594 מילים
סגירה