בניגוד לחוק, מפלגות אוספות מידע אישי והופכות אותו לכלי תעמולה

מפלגות אוספות מידע על מצביעים ומטרגטים אותם בתעמולה גם בדרכים לא חוקיות ● ב־2020 וב־2021, הרשות להגנת הפרטיות פרסמה דוחות חמורים על הנעשה במפלגות – שהבטיחו לתקן את הליקויים ● אולם מאז ספטמבר 2020, הרשות לא בדקה אם חל איזשהו שינוי בפעילותן ● דוח מבקר המדינה חושף כעת התנהלות דומה גם בבחירות 2021 ● מעקב זמן ישראל

מעקב וריגול. אילוסטרציה (צילום: kontekbrothers/iStock)
kontekbrothers/iStock
מעקב וריגול. אילוסטרציה

דוח מבקר המדינה בנושא התנהלות המפלגות במערכת הבחירות ב־2021 שפורסם מוקדם יותר החודש ומצא הפרות חוק וחשדות לפלילים – חשף, בין היתר, התנהלות בעייתית בנושא איסוף המידע על בוחרים, שהעלתה חשד לעבירות לכאורה על חוק הגנת הפרטיות. לפי הדוח:

ל־10 מפלגות מאגרי מידע רשומים, אך אף מפלגה לא חשפה את המידע [על כך] בפני הבוחרים, וזאת שלא לפי הנחיות הרשות להגנת הפרטיות בדבר חובותיהן לפי חוק הגנת הפרטיות.

שש סיעות ביצעו עיבוד למידע שברשותן באמצעות חברות מסחריות, אך לא בחנו את מידת החוקיות של המידע שרכשו מהחברות ולא ביקשו רשות מהבוחרים להיכלל במאגרים הללו, אלא הסתפקו לכל היותר בהחתמת החברות על התחייבות לפיהן הן פועלות כחוק.

המפלגות לא נבדקו כבר שנתיים

זה לא הדוח החמור הראשון שהרשויות מפרסמות בנושא בשנים האחרונות. בסוף 2020 פרסמה הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים דוח על התנהלות המפלגות בבחירות 2020. בדוח נמצא כי מפלגות מחזיקות מאגרי מידע גדולים – חלקם לא מאובטחים היטב – ובהם מידע על מצביעים פוטנציאלים – חלקו אישי – שנאסף גם בדרכים לא חוקיות.

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן במתחם קברו של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, 4 במאי 2021 (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן במתחם קברו של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, 4 במאי 2021 (צילום: דוד כהן, פלאש 90)

ממצאי דוח הרשות מ־2020 דומים במידה רבה לממצאי דוח המבקר החדש, מה שמעלה את החשש שהליקויים לא תוקנו ב־2021 וכי אותם מעללים עלולים לחזור גם לקראת הבחירות בנובמבר השנה. בעקבות דוח רשות הפרטיות מ־2020, כל המפלגות שנמצאה בעיה בהתנהלותן מסרו תוכניות מפורטות להסרת הליקויים.

עם זאת, לזמן ישראל נודע כי מאז שהרשות ביצעה את הביקורת בספטמבר 2020 – לא ביצעו אנשי הרשות שום פולו־אפ ולא ערכו שום ביקורת באף אחת מהמפלגות לבדיקת המצב בפועל.

הדוח מ־2020 קבע:

המפלגות מחזיקות מאגרי מידע רגישים ביותר הכוללים מידע אודות דעות פוליטיות […] שמחייב אותן לעמוד בסטנדרטים מחמירים של אבטחת מידע. נתגלה פער בין המידע שמופיע בבקשות המפלגות מרשם המפלגות לבין המידע על הבוחרים הקיים אצלן בפועל, הכולל שיוך קהילתי, סטטוס תמיכה במפלגה, מועד הצבעה ועוד.

אנשים ממתינים בתור להצבעה בקלפי. ספטמבר 2019 (צילום: Flash90)
אנשים ממתינים בתור להצבעה בקלפי. ספטמבר 2019 (צילום: Flash90)

עוד קבע הדוח:

במרבית המפלגות נמצאו ליקויים באבטחת המידע […] כולל אי ביצוע מבדקי חדירות וסקרי סיכונים […] נהלי אבטחה לא מספיקים, ליקויים בהרשאות הגישה […] ברובן לא קיים מנהל אבטחה למאגר.

במפלגות יש חוסר מודעות להדרכות כוח אדם לשימוש במידע […] לקראת הבחירות מגויסים מאות עובדים חדשים […] חסרי הבנה בתחום, ומתודרכים להשתמש במידע הרגיש בטלפון, בהיעדר נהלים מסודרים וללא תיעוד. מפלגות המתאגדות יחד לרשימה אחת מקבלות זו מזו מידע [לכאורה בניגוד לחוק, ת"ג].

מספר מפלגות מפעילות, באמצעות ספק חיצוני, יישומים
המאפשרים הזנה ואיסוף מידע על אזרחים […] ככל שהדבר נעשה ללא הסכמתם וידיעתם, הוא מנוגד לחוק. מפלגות רוכשות מאגרי מידע ומתקשרות עם גורמים המציעים מידע אישי על אנשים, בלי לוודא שמקורות המידע חוקיים.

מפלגות שלחו מסרים רבים לטלפונים – מסרונים, וואטסאפ, טלגרם, דואר אלקטרוני וביתי – שרובם לא כללו את פרטי המאגר ממנו נשלחו, בניגוד לחוק.

אפליקציית אלקטור של הליכוד (צילום: צילום מסך)
אפליקציית אלקטור של הליכוד (צילום: צילום מסך)

מכל העבירות שצוינו בדוח, רק אחת – דליפת המידע שהחזיקה חברת אלקטור עבור הליכוד וישראל ביתנו – הביאה לענישה כלשהי. אלקטור, שמפעילה אפליקציה לניהול קמפיינים, החזיקה עבור שתי המפלגות מאגרים ובהם מידע אישי, רגיש ומפורט על הבוחרים.

רן בר זיק, מתכנת ופעיל למען פרטיות ברשת, חשף כשל אבטחה באפליקציה, שגרם לכך שהמידע דלף לאינטרנט והיה זמין לכל אדם עם ידע טכנולוגי בסיסי. בעקבותיו, עיתונאים והאקרים חשפו פרצות נוספת. קבוצת אזרחים הגישה תביעה כספית בסך מיליון שקל נגד הליכוד ואלקטור, שהסתיימה ביוני השנה בפשרה חסויה.

רשות הפרטיות הוציאה בינואר 2021 דוח שקבע כי אלקטור, הליכוד וישראל ביתנו הפרו את חוק הפרטיות בשימוש הלקוי באפליקציה, והטילה קנס של 25 אלף שקל על אלקטור. שתי המפלגות ננזפו, אך לא נקנסו.

"אני יודע שיש לך חברים חברי מפלגה"

איסוף מידע על בוחרים כשלעצמו הוא חוקי, ואף נתמך בידי המדינה. כל מפלגה מקבלת ממשרד הפנים דיסק עם מספרי זהות, שמות וכתובות של מצביעים. לפלטפורמה הזאת המפלגות מוסיפות מידע נוסף שהן אוספות. הבעיה היא לא, כאמור, איסוף המידע כשלעצמו, אלא הדרכים שבהן המידע נאסף ומנוהל.

"יש מעט מאוד מידע בדיסק של משרד הפנים מבחינת המפלגה", אומר עורך הדין יהונתן קלינגר, שנאבק בבתי המשפט ובמדיה למען זכויות הפרט בעולם הדיגיטלי.

עורך הדין יהונתן קלינגר (צילום: באדיבות המרואיין)
עורך הדין יהונתן קלינגר (צילום: באדיבות המרואיין)

לדברי קלינגר: "אומנם יש בדיסק כתובת של הבנאדם, וזה אומר הרבה על דפוסי ההצבעה שלו – אבל זה ממש לא מספיק. אין שם מספר סלולר, לינק לפייסבוק, אינסטגרם וכו', פרופיל חברתי, עיסוק, קשרים והאם הוא חבר או פעיל בארגונים פוליטיים. את כל זה המפלגות אוספות בעצמן".

ואת כל המידע הזה מותר לאסוף?
"תלוי באיזה צורה. אם אתה חותם על טופס הסכמה לאיסוף מידע, זה חוקי לגמרי. נניח שהלכת לחוג בית של מועמד, והעבירו שם שאלון עם הפרטים שהם צריכים, או דף עם טופס שכתוב עליו בפירוש, 'אני מאשר למפלגה X לשלוח לי שאלונים ולאסוף עליי מידע מפה לאוזן וברשתות', אז כל מה שנאסף חוקי.

"סוג אחר של מידע, שנמצא בתחום האפור, הוא מידע ש'נפל ממשאית'. למשל, נניח שפרסמת מידע על עצמך במודעת דרושים. עוברת חברה ברשת ואוספת אותו ומעבירה למפלגה. אתה חשפת אותו בעצמך, ככה שאתה מוכן, כביכול, שישתמשו בו, אבל לא הסכמת שישתמשו בזה לתעמולה פוליטית.

"נניח שפרסמת מידע על עצמך במודעת דרושים. עוברת חברה ברשת ואוספת אותו ומעבירה למפלגה. אתה חשפת אותו בעצמך, אבל לא הסכמת שישתמשו בזה לתעמולה"

"יש הצעה לתיקון החוק – שעברה בקריאה ראשונה ונתקעה – שאוסרת על איסוף מידע בדרך הזאת. בחוק הקיים זה לא ממש מותר, אבל גם לא לגמרי אסור".

איזה מידע אסור בשימוש אוספות המפלגות?
"למשל, אפליקציה שאוספת את רשימת אנשי הקשר שלך. ואז אני יודע שיש לך ארבעה חברים פעילי המפלגה. ואני נותן להם את המספר שלך שיתקשרו וישכנעו אותך להצביע להם. או שאוספים עליך מידע פיננסי או רפואי, ויודעים שחוק או מדיניות מסויימת שהמפלגה מבטיחה לקדם יעזור לך – ואז מטרגטים אותך עם תעמולה שבה מבטיחים לקדם את זה. זה לגמרי לא חוקי ובכל זאת נעשה".

את התעלול האחרון שקלינגר דיבר עליו ביצעה יש עתיד בראשות ראש הממשלה יאיר לפיד בבחירות 2015. מרכז הארגונים של ניצולי השואה, שבראשו עמדה אז ח"כ לשעבר קולט אביטל, העביר למטה יש עתיד רשימה של ניצולי השואה בישראל ומידע אישי אודותיהם.

יאיר לפיד בישיבת סיעת יש עתיד, 20 ביולי 2022 (צילום: אלעד גוטמן / דוברות יש עתיד)
יאיר לפיד בישיבת סיעת יש עתיד, 20 ביולי 2022 (צילום: אלעד גוטמן / דוברות יש עתיד)

לפיד שימש באותה תקופה כשר האוצר וביצע מהלכים רבים שסייעו לניצולים. לאחר שקיבלה את הרשימות ממרכז הארגונים, יש עתיד שלחה לניצולים בדיוור ישיר תעמולה שפירטה את מעשי לפיד למענם. זאת, בניגוד גמור לחוק הגנת הפרטיות.

מרכז ארגוני ניצולי השואה העביר למטה יש עתיד רשימה של ניצולי שואה ומידע אישי אודותיהם. יש עתיד שלחה לניצולים בדיוור ישיר תעמולה שפירטה את מעשי לפיד למענם, בניגוד גמור לחוק הגנת הפרטיות

הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) במשרד המשפטים חקרה את המפלגה והעמותה – חקירה מקיפה שכללה פשיטה על מטה המפלגה והחרמת ציוד – וקבעה כי כלל הגורמים "פעלו בניגוד להוראות החוק".

למרות זאת, איש מהנהלת המפלגה והעמותה לא הואשם בפלילים, והרשות הסתפקה בקנסות מנהליים. יש עתיד קיבלה קנס של 40 אלף שקל שהוטל על המפלגה ולא על לפיד או בעל תפקיד אחר באופן אישי. מרכז הארגונים נקנס ב־15 אלף שקלים. אביטל קיבלה קנס אישי של 5,000 שקל.

מיש עתיד נמסר בתגובה בזמנו: "חרטנו על דגל המפלגה את השמירה על החוק ועמידה בכללי המנהל התקין. מדובר בתקלה חד־פעמית שנעשתה בזמן מערכת בחירות, בתום לב וללא ידיעה שהעניין אינו תקין. מדובר בפעם ראשונה שהמפלגה חורגת מהוראות החוק ואנחנו לוקחים על עצמנו אחריות מלאה על התקלה ופועלים שהדבר לא יקרה שוב".

קולט אביטל בכנסת, ינואר 2008 (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)
קולט אביטל בכנסת, ינואר 2008 (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)

גורם במערכת אכיפת החוק מציין: "יש אינדיקציות לכך שעבירות כאלה מתבצעות לא מעט. מה שיש עתיד עשו היה חמור אבל העונש היה מצחיק. אולם, זה שמאז המקרה ההוא לא התבצעה אפילו חקירה אחת כדי לבדוק אם מידע שימושי ממשרדי הממשלה לא עבר שוב למפלגות – זה ממש עצוב".

"יש אינדיקציות לכך שעבירות כאלה מתבצעות לא מעט. זה שמאז המקרה ההוא לא התבצעה אפילו חקירה אחת כדי לבדוק אם מידע ממשרדי הממשלה לא עבר שוב למפלגות – זה ממש עצוב"

"מזהמים את כל ההליך הדמוקרטי"

איסוף המידע והמניפולציות שהמפלגות מפעילות לפיו גדלו והתעצמו לאין ערוך בסבב הנוכחי, האינסופי של מערכות בחירות, בין השאר הודות לאפליקציות חדשות ומשוכללות שנכנסו לשוק, כמו של אלקטור ושל החברות המתחרות בה.

האפליקציות הללו מאפשרות לפעילי המפלגות לזהות מכרים וקרובים כמצביעים פוטנציאליים וכמתלבטים כדי לכוון אליהם מסרים; אוספות מידע על הבוחרים מסקרים, מהרשתות החברתיות ומחברות; מאפשרות למשקיפי המפלגות בקלפי לעקוב אחרי רשימות הבוחרים הפוטנציאליים ולבדוק מי כבר הצביעו כדי להמריץ לקלפי את מי שלא.

המתחרה העיקרית של אלקטור היא חברת יאיא סופט של היזם יאיר חן. בבחירות 2020 אלקטור עבדה עם הליכוד ויאיא סופט, לפי מה שפורסם, עם העבודה ויהדות התורה. ב־2021 אלקטור עבדה עם הליכוד, ימינה והציונות הדתית, ויאיא סופט עם ישראל ביתנו, יהדות התורה ותקווה חדשה.

פרטיות ברשת, אילוסטרציה (צילום: Chris Yang on Unsplash)
פרטיות ברשת, אילוסטרציה (צילום: Chris Yang on Unsplash)

מפלגת העבודה לא השתמשה ב־2021 באפליקציה. יש עתיד וכחול לבן סירבו לחשוף פרטים בנושא. כעת מתנהל משא ומתן קדחתני בין המפלגות והחברות על חלוקת השוק בבחירות הקרובות.

יש חברות נוספות בשוק הצומח הזה, שפועלות בשקט ומקפידות ששמן לא יתפרסם במדיה. אלקטור, לעומת זאת, התפרסמה והפכה לסמל ממש – בעיקר בגלל שכיכבה במערכת הבחירות של הליכוד ב־2020. יו"ר הליכוד בנימין נתניהו – אז ראש הממשלה – הפך אותה מכלי שקט וחכם לניהול המערכה מאחורי הקלעים לעוד אביזר במפגן הכוח התמידי שלו.

נתניהו האיץ בפעילי המפלגה בפומבי להוריד את האפליקציה ולהיעזר בה כדי לאתר מכרים מצביעים פוטנציאליים ולהתקשר אליהם. באחד מכנסי הבחירות, שהתקיים בחדרה ושודר בשידור חי בפייסבוק, קרא נתניהו: "איפה האלקטור? איפה האלקטור? אלקטור, אלקטור, אלקטור".

בכנס אחר, ברמלה, הוא קרא לתומכיו "להרים טלפונים, לצלם ת'מספר, ולנצח". הצהרות דומות של בכירים נוספים בליכוד והודעות של המפלגה ברשתות הדהדו את המסר.

בנימין נתניהו בכנס בחירות של הליכוד בירושלים, ב-26 בפברואר 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
בנימין נתניהו בכנס בחירות של הליכוד בירושלים, ב-26 בפברואר 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

נתניהו האיץ בפעילים בפומבי להוריד את האפליקציה ולהיעזר בה כדי לאתר מכרים מצביעים פוטנציאליים ולהתקשר אליהם. באחד מכנסי הבחירות קרא נתניהו: "איפה האלקטור? אלקטור, אלקטור, אלקטור"

אחרי שמפלגת הליכוד הכניסה את האפליקציה לכותרות, החלו להופיע פרסומים שליליים שהזהירו מהפגיעה שלה בפרטיות הבוחרים. לקראת בחירות 2020, הגיש עורך הדין שחר בן מאיר עתירה שבה ביקש מוועדת הבחירות המרכזית לאסור את השימוש באפליקציה, בטענה לפגיעה בפרטיות ובטוהר הבחירות.

העתירה נדחתה גם בוועדה וגם בבג"ץ. במרץ השנה, האקרים פרצו למערכת אלקטור ואיימו לפרסם את המידע שהיה בה וגם מידע אישי על המייסד צור ימין. ימין, שבהתחלה רכב על הרעש שקידם את עסקיו, החל אחר כך לנסות למזער את הדרמה.

בראיון לזמן ישראל אחרי בחירות 2020 הצהיר ימין: "המפלגות בסך הכול מעבות נתונים. פעם הן עיבו אותם עם אקסלים, עכשיו עם אפליקציה. לקחנו את השיטה שהייתה נהוגה תמיד והבאנו אותה למאה ה־21. בחיי שלא המצאנו שום דבר. משקיפים תמיד סימנו – על דף נייר – מי הגיע לקלפי ומי לא. אנחנו פשוט עשינו את זה אוטומטי ויעיל יותר. הליכוד היא לא המפלגה היחידה שעובדת ככה".

דבריו של ימין לא מופרכים. איסוף מידע הוא חלק מרכזי בכל קמפיין בחירות, כמו כל קמפיין פרסומי. תעמולה ופרסומות חייבות להיות מותאמות לקהל היעד ולשם כך צריך לדעת עליהם כמה שיותר. מי שלא אוסף מספיק מידע, יפסיד נקודות מול יריביו. הטכנולוגיה היא כלי שמשפר את איסוף המידע והמיקוד ("טירגוט") של המסר.

"המפלגות בסך הכול מעבות נתונים. פעם עיבו אותם עם אקסלים, עכשיו עם אפליקציה. לקחנו שיטה שהייתה נהוגה תמיד והבאנו אותה למאה ה־21"

פעילי יש עתיד בכנס פתיחת מערכת הבחירות ב-18 בפברואר 2019 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
פעילי יש עתיד בכנס פתיחת מערכת הבחירות ב-18 בפברואר 2019 (צילום: גילי יערי/פלאש90)

חלק מהמהלכים האגרסיביים ביותר לאיסוף מידע בידי מפלגות אינם טכנולוגיים. לקראת בחירות 2021 פורסם שיש עתיד שלחה למועמדים שביקשו לעבוד בה בקלפיות דרישה, שהוצגה כתנאי לקבלה לעבודה: כל עובד נדרש למסור למפלגה כתובות, טלפונים ומספרי זהות של 10 תומכים שלה, כדי להמריץ אותם להצביע. יש עתיד מסרה בתגובה לפרסומים: "יש עתיד נוהגת רק לפי הקבוע בחוק".

האפליקציות סיפקו את הסחורה רק כשנתמכו בעבודת שטח יעילה. ב־2020, עם התקנת אלקטור, גייסה הליכוד 5,000 פעילים שעברו מדלת לדלת והזינו לאפליקציה פרטי תומכים ו־14 אלף משקיפים וחברי ועדות קלפי שהסתייעו בה למעקב והמרצת מצביעים.

באותן בחירות הצביעו לליכוד עשרות אלפי בוחרים שלא הצביעו ב־2019, וראש מטה אלקטור במפלגה, נמרוד אלירן סבג, זקף זאת לשילוב בין האפליקציה לתמיכה שקיבלה מהשטח.

"המפלגות מתחרות מי תטייב את המידע באופן אופטימלי כדי להגיע לבוחרים בדרך היעילה ביותר", אומרת פרופסור ענת בן דוד מהמחלקה לסוציולוגיה, מדע המדינה ותקשורת באוניברסיטה הפתוחה ופעילה למען פרטיות דיגיטלית. לדבריה: "כשלעצמו, טיוב המידע הוא טבעי ולגיטימי.

לקראת בחירות 2021 פורסם שיש עתיד שלחה למועמדים שביקשו לעבוד בה בקלפיות דרישה, שהוצגה כתנאי לקבלה לעבודה: למסור למפלגה כתובות, טלפונים ומספרי זהות של 10 תומכים שלה, כדי להמריץ אותם להצביע

"היסטורית, מפלגות השתמשו בעיקר במידע הגולמי שקיבלו ממשרד הפנים, שהפריט הכי חשוב בו היא הכתובת, כי דפוסי ההצבעה הם במידה רבה שכונתיים וניתנים למעקב לפי התוצאות בקלפיות. ועדיין, זה רחוק מלהיות מספיק. אז בעידן הדיגיטלי, עידן הרשתות החברתיות, מצליבים את הרשימות והמידע הגולמי עם מידע שנאסף על סמך פעילות ברשת.

פרופסור ענת בן דוד, האוניברסיטה הפתוחה (צילום: באדיבות המרואיינת)
פרופסור ענת בן דוד, האוניברסיטה הפתוחה (צילום: באדיבות המרואיינת)

"גם זה יכול להיות לגיטימי וחוקי – אם מבקשים רשות. למשל, אם מפלגה מבצעת סקר, ומציגה אותו כסקר מטעמה, ושואלת אם היא יכולה להשתמש בתשובות ובמידע אחר שמסתובב עליך ברשת ואתה מסכים – זה בסדר גמור. אבל זה ממש לא מה שתמיד נעשה.

"אם, למשל, אתה עושה לייק לפוסט של פוליטיקאי והמפלגה אוספת את זה ולפי זה מטרגטת את הפרסומים שהיא מפנה אליך – זה מעשה פסול מבחינה אתית, ויש שאלה אם מדובר בעבירה על החוק, כיוון שנעשה שימוש במידע לא למטרה שלה נמסר. וזה נעשה.

"אם, אתה עושה לייק לפוסט של פוליטיקאי והמפלגה אוספת את זה ולפי זה מטרגטת את הפרסומים שהיא מפנה אליך – זה מעשה פסול מבחינה אתית, ויש שאלה אם מדובר בעבירה על החוק. וזה נעשה"

"או, אם מבקשים מחברים שלך שימסרו מידע על עמדותיך הפוליטיות, ואז מתקשרים אליך ומעבירים לך מסרים על סמך המידע הזה – זאת פרקטיקה פסולה. והליכוד, למשל, השתמשה בפרקטיקה הזאת בקמפיינים".

זה לא לגיטימי להתקשר לאנשים ולכתוב להם ולשטוף להם את המוח על סמך מידע אודותיהם?
"זה לגיטימי להתקשר ולכתוב ולהציף במידע. אולי מעצבן, אבל לגיטימי. זה גם לגיטימי לטרגט. השאלה היא איך הגיע המידע. אם הוא הגיע על סמך הלשנות, מעקבים, ריגול תעשייתי אחרי הפרט – זה פסול.

"זה פסול גם כשזה נעשה בידי מפרסמים של חברות מסחריות, אבל כשזה נעשה בידי מפלגות, זה מזהם ומטנף את ההליך הדמוקרטי כולו".

סקר בחירות, 2019 (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)
סקר בחירות, 2019 (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)

"זה לגיטימי להתקשר ולכתוב ולהציף במידע ולטרגט. אבל אם המידע הגיע על סמך הלשנות, מעקבים, ריגול תעשייתי אחרי הפרט – זה פסול. כשזה נעשה בידי מפלגות, זה מזהם ומטנף את ההליך הדמוקרטי כולו"

נניח שמפלגות היו מטרגטות רק לפי מידע שקיבלו ממשרד הפנים ומידע שאנשים הסכימו לתת בעצמם, זה היה בסדר?
"כן, זה היה בסדר גמור. אין בעיה בטירגוט ובתעמולה, זה חלק מהמשחק הדמוקרטי ומחופש הביטוי. יש בעיה באיסוף מידע על סמך הלשנות וריגול. כמובן שיש גם בעיה עם חלק מהתעמולה עצמה.

"כל השימוש בפייק ניוז, הפניה לסנטימנטים יצריים, המניפולציות. ולכאורה זה עניין אחר שלא קשור לאופן איסוף המידע. אבל בפועל, המניפולציות באיסוף המידע ובטירגוט תומכות במניפולציות שבתעמולה עצמה ומקצינות אותה".

הבעיה המהותית, לדעתך, חוץ מהעבירות על החוק, זה ביזוי המשחק הפוליטי או הפגיעה בפרטיות שלנו?
"גם וגם. יש לאנשים מידע שהם לא רוצים שייאסף עליהם בלי קשר לפוליטיקה. אם אוספים מידע על הנטייה המינית של מישהו, על מצבו הבריאותי והאישי, הוא עלול להגיע למעסיקים שלו, לקרובים, לכל מיני מקומות.

"גם אם המטרה היא 'רק' להשתמש במידע כדי לשטוף לו את המוח ולשכוח ממנו למחרת והמפלגה בכלל לא מתעניינת בו כאדם – מפלגה היא מקום גדול שיש בו הרבה אנשים ומידע עובר בו ומתפשט הלאה".

קלפי בבחירות הרביעיות, 23 במרץ 2021 (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90)
קלפי בבחירות הרביעיות, 23 במרץ 2021 (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90)

מה דעתך על השימוש באפליקציות על ידי המשקיפים בקלפיות כדי לאתר בוחרים דחיינים ולהתקשר אליהם?
"זה שהמשקיפים מעורבים בכך זה בעייתי מאוד. המשקיפים בקלפי כדי למנוע זיופי בחירות. השאלה מי הצביע ומי לא רלוונטית רק כדי למנוע הצבעה כפולה – וזאת אמורה להיות הסיבה היחידה לרישום הזה. להשתמש בזה כדי להמריץ להצביע – זה ממש פסול".

"המשקיפים בקלפי כדי למנוע זיופי בחירות. השאלה מי הצביע ומי לא רלוונטית רק כדי למנוע הצבעה כפולה וזאת אמורה להיות הסיבה היחידה לרישום הזה. להשתמש בזה כדי להמריץ להצביע – זה ממש פסול"

להתקשר כדי לעודד הצבעה זאת לא פעולה מבורכת בפני עצמה?
"לעודד הצבעה זה בסדר גמור. מה שפסול זה שמתקשרים לאנשים על סמך מידע שנאסף עליהם למטרה אחרת. לאסוף מידע לדבר אחד ואז לנצל אותו לדברים אחרים, זה לא בסדר, זאת פרקטיקה פסולה".

"הרשות העבירה לכל המפלגות ממצאים והנחיות"

מהרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים נמסר בתגובה: "במסגרת פעילות הרשות להגנה על השימוש במידע האישי של הציבור במערכות הבחירות, פרסמה הרשות לפני כל אחת ממערכות הבחירות האחרונות הנחיות לשימוש באפליקציות ובספקים חיצוניים וקיימה כנסים למפלגות בשיתוף רשמת המפלגות, ועדת הבחירות המרכזית ועוד.

"הרשות ערכה לפני כשנתיים הליך פיקוח רוחב בקרב המפלגות שהתמודדו בבחירות לכנסת ה־23 [2020, ת"ג], על מנת לבדוק את עמידתן בחוק הגנת הפרטיות. ממצאי הדוח שפורסמו לציבור, העלו כי במרבית המפלגות לא הייתה עמידה מלאה בהוראות החוק. הרשות העבירה לכל המפלגות ממצאים והנחיות לתיקון הליקויים שנמצאו בדוח. לפי התצהיר שהגישו המפלגות, הליקויים תוקנו".

שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

"הרשות משמשת כרגולטור ייעודי לכלל מגזרי המשק ובוחנת גופים וארגונים רבים ומגוונים [ולא רק מפלגות בבחירות, ת"ג]. מטבע הדברים, ביצוע ביקורות מעקב נעשה בהתחשב במשאבים העומדים לרשות הרשות ובהתאם לתיעדוף הנושאים שעל שולחנה והצורך להתמקד בסוגיות מרכזיות נוספות.

"לקראת הבחירות לכנסת ה־25, בכוונת הרשות לרענן שוב את ההנחיות למפלגות וההמלצות לציבור. ככל שתהיה אינדיקציה להפרת החוק על ידי המפלגות או ספקים המספקים להן שירותים, תשקול הרשות להשתמש בסמכויותיה.

"בהתאם לתיקון שנעשה לאחרונה בחוק הבחירות, פרסום מודעת בחירות צריך להיעשות בשקיפות, גם כאשר הוא נעשה על ידי גוף אחר הפועל מטעם המפלגה. על הפרסום לכלול את שם המפלגה והאות או הכינוי שלה.

"בכוונתנו לבחון את דוח מבקר המדינה על חשבונות הסיעות ורשימות המועמדים בבחירות לכנסת ה־24 שפורסם לפני כשבועיים, בהיבטים הרלוונטיים להגנת הפרטיות".

עוד 2,623 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 16 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לטירה יש אגם, והוא הרבה פחות פסטורלי ממה שזה נשמע

צמרת המשרד להגנת הסביבה יצאה השבוע לסיור במשולש, ומצאה את עצמה על שפת אגם ליד העיר טירה ● ההיקף העצום של פרויקטים בתחום התחבורה והתשתיות מייצר כמויות גדולות של עודפי עפר, וכרגיל בישראל אלה מוצאים את דרכם לחיק הטבע, סותמים אפיקי נחלים ויוצרים דור חדש של אגמים וביצות

עוד 1,103 מילים

חזון וערכים במרצ

ה-DNA של מפלגת מרצ הפך לנושא שדנים בו בהקשר של מי ראוי להיות ראש המפלגה. כאחד שמעולם לא היה חבר במפלגה כלשהי, אבל באופן די תמידי כבר עשרות שנים נמנה על שלושת-ארבעת מצביעי מרצ וקודמותיה-מולידיה, אני חש אחריות כלפיה ושעלי לקבוע עמדה בעניין זה.

כאחד שמעולם לא היה חבר במפלגה כלשהי, אבל כבר עשרות שנים נמנה על 3-4 מצביעי מרצ וקודמותיה-מולידיה, אני חש אחריות כלפיה ושעלי לקבוע עמדה בעניין ראש המפלגה

במהלך כהונה של כל כנסת, המפלגות וחברי הכנסת נדרשים באופן שוטף להחלטות בנושאים רבים, ביניהם: דת ומדינה, הוגנות מול עוולה, חלוקת משאבים ותקציבים למטרות שונות, סביבה, חינוך, רווחה, ביטחון ועוד. אולם יש מדרג להתמקדות המפלגות בנושאים השונים, ומפלגות שונות מתאפיינות ונבדלות זו מזו בהתמקדות בנושא מובהק, שהוא רב חשיבות לציבור אותו מתיימרת ואמורה המפלגה לייצג.

מפלגות גדולות שמתמודדות על הנהגת המדינה – עתה זה מפלגות הליכוד ויש עתיד – נבדלות זו מזו בעמדותיהן ביחס לנושאים העיקריים והמרכזים בחזון ובמדיניות של ניהול המדינה, ומגבשות עמדות והתייחסויות לנושאים השונים האחרים שנידונים בציבוריות הישראלית. מפלגות אלו, טבעי שיגבשו עמדות בנושאים שונים, וגם יביעו אותן, בהתייחס לעמדות שבאות לידי ביטוי בסביבה הפוליטית ממנה יידרשו לגבש מפלגות לשלטון אותו ירכיבו.

מפלגות קטנות יותר מתמקדות בנושאים מוגדרים – לעיתים מגדריים או מגזריים (זה לא הכי טוב, אבל זה מה יש). למשל: המפלגות הערביות מתמקדות ביחס המדינה לערביי ישראל והתנגדות לכיבוש בשטחים שנכבשו ב-1967; יש גם מפלגה ערבית מוסלמית (רע"ם) שמעלה על ראש סדר היום את יחס המדינה לערביי ישראל ואורח החיים הדתי-מוסלמי בישראל; מפלגת ש"ס מתמקדת בהנצחת הבידול העדתי ועשיית הון פוליטי ממנו; המפלגות החרדיות דואגות להמשך מימון המדינה ללימוד התורה ואורח החיים המתבדל בו הן רוצות; ויש עוד מפלגות מגדריות ו/או ממוקדות נושא.

לא יהיה זה בחזקת טעות להניח שהבוחרים במפלגות שאינן מגדריות או מגזריות מעדיפים מפלגה שמייצגת את עמדתם בעיקר בנושאים הקשורים בעתיד השטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים. כאלו הן המפלגות הדתיות-ציוניות שמרכיבות גוש משמעותי פוליטי, התומך בהמשך השליטה של מדינת ישראל בשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים או סיפוח שלהם אליה. כאן יש מקום גם להתייחס למרצ, אבל על כך עוד מעט בהמשך.

הבוחרים במפלגות שאינן מגדריות או מגזריות מעדיפים מפלגה שמייצגת את עמדתם, בעיקר בנושאים הקשורים בעתיד השטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים

מפלגת העבודה של היום ראויה להתייחסות מיוחדת. ב-DNA שלה מפלגת העבודה היא מפלגת שלטון, וככזו היא מכילה בתוכה התייחסויות למגוון רחב של נושאים ומגוון דעות ביחס אליהם.

היום מפלגת העבודה היא לא רק מפלגה קטנה, אלא היא גם מפלגה מוזרה, העוסקת ומפיצה שטויות של תוהו ובוהו שפתי, ועכשיו מתכוונת להביא לקדמת הבמה את העיסוק הקונספירטיבי בחטיפה של ילדי תימן (זה התרחב – היום אומרים גם "והבלקן") בראשית קוממיות מדינת ישראל. לא יאומן באילו שטויות המפלגה הזו עוסקת! מפלגת העבודה של היום היא קוריוז. לא אופתע אם מפלגה זו לא תעבור את אחוז החסימה. אבל דברים רבים כל-כך שלא מתקבלים על הדעת קורים אצלנו, שהכול יכול לקרות.

*  *  *

בהוויה הישראלית-פוליטית הנושאים המרכזיים הם:

  1. מדינה המממשת את התעודה הציונית ובתוכה מיעוטים לאומיים.
  2. החזון והמדיניות בהתייחס לשטחים שנכבשו בשנת 1967 – וזה כולל את שטחי הגדה המערבית – כולל ירושלים המזרחית והעיר העתיקה – רצועת עזה ורמת הגולן.
  3. החזון והמדיניות ליחס מדינת ישראל לעם הפלסטיני, כולל פליטי 1948 והפלסטינים היושבים בשטחים שנכבשו ב-1967.
  4. עתיד המתנחלים היהודים בשטחים הכבושים.

להבנתי, מרצ היא המפלגה שבראש סדר העדיפות שלה התייחסות לנושאים אלה. מרצ מציגה במגזר הציוני עמדה נגדית לעמדת הגוש הדתי-ציוני. עמדת מרצ הינה ציונות צודקת הדוגלת בשוויון לכל אזרחי המדינה, שרואה בשלום ובהשתלבותנו באזור את הביטחון למדינת ישראל. על-פי מרצ יש לאפשר לפלסטינים להקים מדינה בשטחים שנכבשו ב-1967, ויש לשאוף שזה יעשה בהסדר של שלום, אבל בכל מקרה יש לשאוף ולפעול להפסקת הכיבוש.

מרצ מציגה במגזר הציוני עמדה נגדית לעמדת הגוש הדתי-ציוני. עמדת מרצ הינה ציונות צודקת הדוגלת בשוויון לכל אזרחי המדינה, שרואה בשלום ובהשתלבותנו באזור את הביטחון למדינת ישראל

מטבע הדברים, האנשים שדוגלים בשוויון ובפשרה נמנים על המגזר הליברלי, והם מחזיקים בערכים המקבלים את השונה והשונות, ופועלים לתיקון עוולות. זה יפה. אבל, בשנים האחרונות זה הוביל את מרצ לשיטוח של הערכים, בבחינת "הכול חשוב". חשוב העניין המדיני ויחסינו עם הערבים בארץ; חשוב מצעד הגאווה בכל עיר ובכל רחוב; חשוב שוויון בתעסוקה; חשוב לאפשר הגדרה עצמית לפלסטינים; חשוב למנוע הטרדות מיניות; חשוב לפעול נגד התחממות כדור הארץ – להציל את הכדור; חשוב לתמוך ולקדם פתרון של שתי מדינות לשני עמים בארץ ישראל… חשוב וחשוב – הכול חשוב!

למצב זה של שיטוח ערכים במרצ, ללא מדרג של חשיבות וקדימויות, יש אחריות לשלושת ראשי המפלגה בעשר השנים האחרונות: זהבה גלאון, תמר זנדברג וניצן הורוביץ.

בשנתיים האחרונות היה מוסכם על הרוב המוחלט של מצביעי מרצ, שעל-אף שהבעיות החשובות של מדינת ישראל הן בעיות השלום והביטחון ויחסינו עם הפלסטינים, הרי שנוכח הבוקה ומבולקה סביב ראש הממשלה הקודם, בנימין נתניהו, שנאשם בפלילים, יש להמתין עם צעדים לקידום פתרון מיוחל של שלום וביטחון (אפילו שהעולם לא עוצר והבעיות חיות ולעיתים נדרש מענה מידי). זאת כדי להרחיק את ראש הממשלה הקודם מראשות הממשלה וממשרה עם כוח שלטוני, כי אתו המדינה פשוט מתרסקת (וסכנה זו עדיין מרחפת מעלינו ומוחשית).

מצביעי השמאל בכלל, ומצביעי מרצ בפרט, השכילו לדרג קדימויות לפעולות נדרשות. כך גם היום נדרש ממפלגת מרצ לקבוע מדרג מובהק לחזונות ולרעיונות להם היא מתחייבת. ראשון לקדימות בערכי מרצ וחזונה חייב להיות – תמיד עד שיכון כאן שלום – החזון למדינה ציונית השומרת על ייחודה, חיה בשלום עם עמי האזור, מתקבלת על-ידם ומשתלבת עמם.

מרצ היא מפלגה קטנה, ויש לה את האפשרות והזכות להרים גבוה מעל לכל שאר הרעיונות והדגלים את החזון למדינה ציונית בארץ ישראל המתקיימת בשלום וביטחון וצדק בין העמים הניצים בארץ ישראל.

הדוגלים בשוויון ובפשרה נמנים על המגזר הליברלי, מקבלים את השונה והשונות ופועלים לתיקון עוולות. זה יפה. אבל בשנים האחרונות זה הוביל את מרצ לשיטוח של הערכים, בבחינת "הכול חשוב"

לפני שאתייחס לאנשים בשמותיהם, ברצוני לציין, שכמצביע ותיק למרצ, שלא פעם הייתי מתוסכל נוכח עמדות של חברי מרצ בנושאים שונים מהטעם שהזכרתי פה. אבל עלי להודות שכשהם נדרשו לדבר בנושאי המהות – אותו דגל של שלום וביטחון וצדק – הם דיברו, בדרך כלל, בשכל ישר והיה לי קל להזדהות איתם.

ועכשיו עם שמות:

זהבה גלאון היא מראשי משטחי הערכים במרצ.

אני מאמין שיאיר גולן יפיח רוח חדשה והתלהבות רעיונית, כשישכיל לְמַדְרֵג את ערכי מרצ ולהציב בראש הקדימויות חזון ופעולה להפסקת הכיבוש, חלוקת הארץ בינינו ובין הפלסטינים והבטחת קיומה של מדינת ישראל בשלום וביטחון.

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי. חקר את ניהול המלחמה במלחמת יום הכיפורים והשלים את כתיבת הספר "ישראל טל: פרקים למלחמת יום הכיפורים" אשר יצא לאור בספטמבר 2019 בהוצאת "ידיעות ספרים".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 983 מילים

המדינה ממשיכה להזניח חיזוק מבנים מסוכנים

הכתובת על הקיר מעל 610 אלף יחידות דיור בנות לפחות 40 שנה עלולות לסכן חיי אדם ● עשרות אלפי מבנים צריכים חיזוק, אך מחוץ לאזורי הביקוש הסיכוי שזה יקרה נמוך - כי אין קרן סיוע למימון וברשויות המקומיות לא ערכו סקרים למיפוי הסיכון ● במשרד הפנים טוענים שמשרד השיכון אחראי, אך משרד השיכון לא מגיב ● יו"ר אגוד המהנדסים: "כולם מודעים לבעיה אבל מטאטאים אותה ומקווים לטוב"

עוד 1,418 מילים

דיווח: ישראל הציעה לרוסיה לנסות לפתור את משבר הסוכנות מחוץ לבית המשפט

ועדת החינוך של הכנסת שוב אישרה את תשלומי ההורים, בהפחתת 20 שקל לשנה לתלמיד ● אפרת רייטן מהעבודה והח"כים של מרצ מתנגדים להעלאת שכרם ● הוארך מעצרו של פעיל הג'יהאד באסם א-סעדי ● נתן סעדי שנהרג מאש כוחותינו יובא הערב למנוחות, החייל שירה בו ייחקר אחה"צ במצ"ח

עוד 32 עדכונים

למקרה שפיספסת

הסוף המשפיל של ימינה

המפגש האחרון של ימינה אתמול בוועדת הכנסת היה מגוחך, ובסופו הסיעה התפרקה לרסיסים - כשמי שהקים אותה ובחר את חבריה, נפתלי בנט, מסיים לבדו בסיעת יחיד עם השם האירוני "ביחד" ● עידית סילמן קיבלה מנת נקמה קרה מחברי הקואליציה - ואף אחד מחבריה החדשים בליכוד לא היה שם כדי לעזור לה ● ועכשיו הם גם רוצים להעביר אותה בכלל לציונות הדתית ● פרשנות

עוד 744 מילים

ישראל חיזקה את ההרתעה גם מול חזבאללה

מבצע "עלות השחר" מסמל את שינוי המדיניות הביטחונית של ישראל, שעברה ממדיניות הכלה למדיניות יוזמה והנחתת מכה מנע מקדימה על איומי הטרור מרצועת עזה. בלבנון אומרים כי המסר הישראלי החדש מופנה גם לארגון חזבאללה, כדי לנטרל את איומי חסן נסראללה לתקוף את כל אסדות הגז של ישראל בים התיכון.

ישראל הפתיעה את ארגון הג'יהאד האסלאמי, נטלה את היוזמה לידיה והתחילה את המבצע בחיסול תייסיר אלג'עברי, מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האסלאמי ו-9 מאנשיו, באופן דומה למבצע "עמוד ענן" ב-2012 בו פתחה את המבצע בחיסולו של רמטכ"ל החמאס אחמד אלג'עברי.

ישראל הפתיעה את הג'יהאד האסלאמי, נטלה את היוזמה והתחילה את המבצע בחיסול תייסיר אלג'עברי, מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האסלאמי ו-9 מאנשיו, באופן דומה למבצע "עמוד ענן" ב-2012

המשימה של ישראל עכשיו היא לשמר את ההרתעה ששוקמה מול הג'יהאד האסלאמי לבל תישחק פעם נוספת, במיוחד נוכח איומי הג'יהאד האסלאמי להסלים אם לא ישוחררו מהכלא הישראלי פעיליו ח'ליל אלעוואוודה ובסאם א-סעדי.

הג'יהאד האסלאמי ניסה לשנות את כללי המשחק וליצור משוואה חדשה. מנהיגו זיאד אלנח'אלה הודיע על "איחוד הגזרות" כדי להעסיק את כוחות הביטחון של ישראל בחזיתות נוספות: במזרח ירושלים, בשטחי הגדה, במגזר הערבי בישראל ובערים המעורבות. אבל הוא נכשל באסטרטגיה שלו, מכיוון שכוחות הביטחון של ישראל הפיקו לקחים ממבצע "שומר החומות" ונערכו בהתאם.

ישראל הצליחה לשמור על חופש הפעולה שלה וזה חשוב מאוד. המסר החדש שלה הגיע לחמאס וגם לחזבאללה בלבנון.

אסור להיכנס לאופוריה בגלל הצלחת מבצע "עלות השחר". צריך לזכור שחמאס לא השתתף בלחימה לצד הג'יהאד האסלאמי. אילו עשה זאת, הדברים היו נראים אחרת לגמרי.

ישראל הפיקה את הלקחים ממבצע "שומר החומות" במאי 2021  וגיבשה אסטרטגיה חדשה של הפרדה בין הגזרות השונות וניתוק הקשר בין רצועת עזה לבין מזרח ירושלים, הגדה וערביי ישראל.

הפעם היא הוכיחה כי היא איננה נרתעת לקחת את היוזמה לידיה ולהנחית מכת מנע.

הג'יהאד האסלאמי נכשל באסטרטגיה שלו, כי כוחות הביטחון הישראליים הפיקו לקחים מ"שומר החומות" ונערכו בהתאם. ישראל שימרה את חופש הפעולה שלה והמסר החדש שלה הגיע לחמאס ולחזבאללה בלבנון

ארגון חמאס קיבל החלטה נכונה מבחינתו כריבון של רצועת עזה, שלא לפתוח במערכה נגד ישראל בגלל מעצר של שני פעילים של הג'יהאד האסלאמי. אין בצעד הזה שעשתה ישראל שום קשר למזרח ירושלים או למסגד אל-אקצא שעליהם הוא יצא למלחמה במאי 2021. הרחוב העזתי אינו רוצה בסבב לחימה חדש כל שנה ושרק תושבי הרצועה ישלמו את המחיר הכבד של העימות הצבאי עם ישראל.

הג'יהאד האסלאמי טיפס על עץ גבוה וטעה בשיקוליו ובמערכת קבלת ההחלטות שלו, זו הדעה הרווחת ברחוב הפלסטיני, הוא לא העריך נכונה את  האסטרטגיה של ממשלת לפיד-גנץ, הוא פעל על פי האג'נדה של איראן ושילם מחיר מבצעי גבוה וגם היוקרה שלו נפגעה.

ההשפעה על חזבאללה בלבנון

חיסולי הבכירים של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה הכניסו ללחץ את מנהיג חזבאללה חסן נסראללה אשר הזהיר ב-9 באוגוסט מפני ניסיונות של ישראל לחסל מנהיגים פלסטינים בתוך שטח לבנון.

"כל התקפה על כל אדם בלבנון לא תישאר ללא עונש וללא מענה" הזהיר נסראללה.

זיאד אלנח'אלה מנהיג הג'יהאד האסלאמי וצאלח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס מתגוררים בשכונת א-דאחיה בביירות.

בחזבאללה זוכרים היטב את החיסולים המיוחסים למוסד הישראלי של  בכירי הג'יהאד האסלאמי, האחים מחמוד ונידאל אלמג'ד'וב, במאי 2006 בפיצוץ מכונית תופת ואת ניסיון החיסול ב-2018 של בכיר חמאס מחמוד זידאן בעיר צידון באמצעות מטען חבלה שהוטמן במכוניתו.

הדעה הרווחת ברחוב הלבנוני היא שישראל עשתה את מבצע "עלות השחר" ברצועת עזה בין היתר כדי לאותת לחזבאללה להיזהר בעקבות איומיו של חסן נסראללה לתקוף את כל אסדות הגז של ישראל בים התיכון בעקבות המחלוקת עם לבנון על הגבול הימי ואסדת הגז "כריש".

גורמים לבנונים אומרים כי המבצע הצבאי של ישראל נגד הג'יהאד האסלאמי מוכיח כי ישראל נטשה את "מדיניות ההכלה" ועברה למדיניות היוזמה והנחת המכה המקדימה והחיסולים.

גורמים לבנונים אומרים כי המבצע הצבאי של ישראל נגד הג'יהאד האסלאמי מוכיח כי ישראל נטשה את "מדיניות ההכלה" ועברה למדיניות היוזמה והנחת המכה המקדימה והחיסולים

זהו מסר חשוב לחזבאללה, שנועד לאותת לחסן נסראללה לשקול היטב את איומיו, שכן הוא עלול למצוא את עצמו על  הכוונת של ישראל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 612 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מאבקי ההישרדות של הקהילה הקונסרבטיבית בניו יורק

קהילת בית הכנסת יריחו שבניו יורק קיוותה להתאחד עם הקהילה השכנה ולהציל את חבריה, אך מאבקים בנושא תפילות משותפות הסתיימו בהצבעה של הוועד המנהל נגד התוכנית ובעד מכירת בית הכנסת ● ראש הקהילה לשעבר הרב מאט אבלסון: "אני מדוכדך ועצוב בשבילי ובשביל הקהילה שלי"

עוד 1,326 מילים

בלעדי הזמן עובר, הזמן עבר, הזמן נגמר כמעט

לפני עשרה ימים התיישב בועז כהן, שדרן רדיו ועורך מוזיקה, עם צביקה פיק במטבח ביתו של המאסטרו, לשיחה על שיריו ("לי לא אכפת מה אומרים, אני יודע אם שיר הוא טוב או לא"), תהליך ההלחנה ("אני לא מסוגל לכתוב מוזיקה בלי מילים"), שירי משוררים ("מבחינתי אין הבדל בין יונתן רטוש לטקסט אחר") והחיים כאמן פורץ דרך ("אני די מרוצה ממה שקרה איתי") ● אתמול ליבו נדם

עוד 3,170 מילים ו-9 תגובות

מני מזוז הוא האיש הנכון - ובזמן הנכון

אין שום היגיון בניסיונות לפסול את מני מזוז מלכהן כיו"ר ועדת המינויים ● למעשה, קשה לחשוב על אדם המתאים יותר לתפקיד ● גם הביקורת על העיתוי, כאילו מינוי שכזה במהלך ממשלת מעבר הוא פסול, נטולת היגיון: לא בכדי הוחלט כי יו"ר הוועדה ימונה לשמונה שנים - כדי שלא יהיה כל קשר בין תפקודו בוועדה לבין זהותן של הממשלות שיכהנו במהלך הכהונה הארוכה ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

לא רק הסתדרות המורים: ארגון המורים ידון באפשרות שלא לפתוח את שנת הלימודים

צה"ל הודיע שאטם מנהרה שחמאס חפר מרצועה לכיוון ישראל ● בן גביר הודיע שעוצמה יהודית תתמודד בבחירות ברשימה עצמאית, אך הוסיף שהוא "לא טורק את הדלת" בפני אפשרויות אחרות; סמוטריץ' קרא לו לשוב למשא ומתן ● נדחתה בקשת סילמן להתפצל מימינה; תידרש להתפטר מהכנסת כדי להתמודד בבחירות ברשימת הליכוד ● איזנקוט הציע לרויטל סויד מקום ברשימת המחנה הממלכתי

עוד 49 עדכונים

איזנקוט, אחד הרמטכ"לים הטובים שכיהנו כאן, הוא תוספת חשובה לפוליטיקה ● אבל כניסתו לא תשנה את תמונת המצב - ולא תהפוך את המחנה הממלכתי, המפלגה החדשה של גנץ וסער, לזו שתשנה את סדר הגושים ● דווקא לפיד עשה טעות שלא לקח את איזנקוט עם כל התנאים שזה הציב לו ● ואילו מתן כהנא פוגע בעיקר באיילת שקד - ובסיכוי שהחרדים יתמכו בגנץ ● פרשנות

עוד 596 מילים

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים ו-1 תגובות

איזנקוט: "איש ציבור לא יכול להתמודד לתפקיד ציבורי עם כתבי אישום"

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל לשעבר על הצטרפותו לרשימתם של גנץ וסער, שתיקרא המחנה הממלכתי ● גם מתן כהנא הצטרף לרשימה המתגבשת ● סקרים חוזים למחנה הממלכתי 14-12 מנדטים ● הממשלה מינתה את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה ● לפיד ספד לצביקה פיק: "אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי"

עוד 45 עדכונים

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים

לפיד: "תקיפת רושדי היא מתקפה על הערכים שלנו, וזו תוצאה של הסתה איראנית"

איימן עודה נבחר למקום הראשון בחד"ש, עאידה תומא-סלימאן - לשני ועופר כסיף - לשלישי ● הממשלה צפויה למנות מחר את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה; שקד והנדל יתנגדו, לא ברור האם בנט יתמוך במינוי ● איזנקוט צפוי להודיע בתחילת השבוע האם יתמודד בבחירות לכנסת; ייתכן שמתן כהנא יצטרף יחד עימו אל המפלגה שאליה יחבור

עוד 16 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה