פרשת מוניץ, חלק ב'

השופטת חקרה את היו"ר שהעסיק אותה - וניקתה אותו מכל חשד

תחקיר השופטת נחמה מוניץ מונתה ע"י קק"ל לבדוק תלונה על הטרדה מינית נגד יו"ר הארגון, דני עטר ● בתום בדיקתה, מוניץ ניקתה את עטר מכל חשד, מבלי לדווח למתלוננת על כך שעטר הוא שהמליץ לקק"ל לשכור את שירותיה בעבר ● מוניץ, שמונתה באחרונה ליו"ר ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, אומרת בתגובה: "לא הייתה לי היכרות מוקדמת עם עטר, ולא היה חשש לניגוד עניינים"

יו״ר קק״ל דני עטר. תמונה פנימית: השופטת בדימוס נחמה מוניץ (צילום: פלאש90/צילום מסך)
פלאש90/צילום מסך
יו״ר קק״ל דני עטר. תמונה פנימית: השופטת בדימוס נחמה מוניץ

השופטת בדימוס נחמה מוניץ, שנשכרה על ידי קרן קיימת לישראל ב-2017 כדי לבדוק תלונות על הטרדה מינית נגד היו"ר דני עטר ושני עובדים נוספים בארגון, ניקתה את עטר מכל חשד ואשמה בפרשה, מבלי לציין בדוח שלה כי יו"ר קקל הוא זה שקידם בעבר את העסקתה ע"י הארגון – כך נודע לזמן ישראל.

הקשר המקצועי בין השופטת לבין קק"ל החל כשנתיים קודם לכן, ב-2015, אז שכר אותה הארגון כדי לבדוק פרשת אלימות קשה. זמן ישראל חשף בשבוע שעבר כי מוניץ גנזה את ממצאי הבדיקה שלה בפרשה הזו, לאחר שהופעלו עליה לחצים כבדים מתוך הארגון. התנהגות זו של השופטת בדימוס עוררה ביקורת עזה בהנהלת ובדירקטוריון קק"ל.

אוגוסט 2017: ש' מתלוננת כי הוטרדה מינית

הפרשה השנייה שבה נזקקה קק"ל לשירותיה של מוניץ החלה באוגוסט 2017.

ש', שעבדה בקק"ל באמצעות חברת כוח אדם (והועסקה בקרבה פיזית ללשכתו של עטר), פנתה אז לממונה על הטרדות מיניות בארגון, עו"ד אושרת שלומוביץ', וסיפרה לה על הטרדה שחוותה מצד עובד, שנהג להימצא בסביבת הלשכה.

בסמוך לפנייתה לממונה, התלוננה ש' נגד אותו עובד במשטרה. בהמשך, הגישה ש' תלונות נוספות בפרשה – נגד עטר עצמו ונגד עובד נוסף בארגון. במקביל, העבירה ש' למשטרה התכתבויות בווטסאפ – לכאורה אינטימיות בחלקן – עם עטר.

בסוף אוגוסט ש' פוטרה מעבודתה, לאחר תשעה חודשי עבודה בארגון. עורכי דינה טענו כי חברת כוח האדם שהעסיקה אותה שינתה כמה פעמים את עילת הפיטורים הרשמית, וכי החברה סירבה להמתין לתוצאות הבדיקה בעניינה.

לדבריהם, ש' טענה כמעט מהרגע הראשון כי פחדה מבכירים בקק"ל ומהשפעתם, ולכן נמנעה מלהתלונן על עטר ועל גורם בכיר נוסף מלכתחילה, "מאחר שהיא חוששת לבל יאונה לה רע בשל התפקידים הבכירים של אותם נילונים והשפעתם הרבה בקק"ל"

לתלונותיה במשטרה צירפה ש' מסמך כתוב בכתב ידו של מקורב לעטר, שהוצג בפניה אחרי פיטוריה, ובו המקורב מבקש ממנה להודות כי בדתה את סיפור ההטרדה כולו מליבה. בהודעת וואטסאפ הוסיף: "תחתמי ותוסיפי שאין לאף צד תביעה כנגד והכל יסתדר".

ספטמבר 2017: השופטת מוניץ נכנסת לתמונה

ב-3 בספטמבר 2017 שבה ופנתה ש' המפוטרת לעו"ד שלומוביץ', הביעה תרעומת על האופן שבו מתנהלת בדיקת תלונתה בקק"ל, ודרשה למנות בודק חיצוני לאירוע, כפי שמאפשר החוק וללא קשר לבדיקה המשטרתית.

וכך, שבוע אחר כך, ב-10 בספטמבר, מונתה השופטת מוניץ לתפקיד "הממונה על יישום החוק למניעת הטרדה מינית", והחלה לבדוק את תלונתה של ש'.

האם ידע עטר על מינויה של מוניץ בשלב הזה ומה היתה מעורבותו בהליך? לא הצלחנו לקבל תשובה ברורה על שאלה זו. עם זאת, יש לציין כי בקק"ל יושבי הראש – לא כל שכן יו"ר ריכוזי כמו עטר – מקבלים דיווח שוטף על התקשרויות פנימיות, ופעמים רבות מעורבים בהן במישרין.

התקשרות עם השופטת מוניץ במקרה זה עברה ועדת מכרזים בהליך של "פטור ממכרז" – בדומה להליך שהתבצע שנתיים קודם לכן, כשמונתה בפרשה הראשונה. בוועדת המכרזים יושבים גורמי הנהלה בכירים.

בקק"ל נמנעו מלהשיב לשאלות זמן ישראל על האופן שבו נולדה ההתקשרות השניה עם מוניץ, סביב פרשת ההטרדה המינית. בקק"ל גם התעלמו משאלות נוספות, ובכללן: האם סוגיית ניגוד העניינים האפשרי כלל עלתה לדיון? האם תיפקודה השנוי במחלוקת של מוניץ בפרשה הקודמת נלקח בחשבון במינוי השני?

בתשובה לשאלת זמן ישראל השבוע – מדוע הביאו שוב דווקא את מוניץ כדי לבדוק את התלונה בעניינו של עטר – השיבה עו"ד שלומוביץ', הממונה על מניעת הטרדות מיניות בקק"ל: "אינני יכולה להתייחס לנושא מתוקף תפקידי כממונה על מניעת הטרדות מיניות בארגון".

נובמבר 2017: מוניץ פוסקת לזכות עטר

בנובמבר 2017 הוציאה מוניץ דוח ובו קבעה: "מחומר הראיות שהובא לפני ומשמיעת העדויות במסגרת הליך הבירור, שוכנעתי כי אין בדברים שכתב הנילון משום הטרדה מינית אם כי מילים מסוימות טוב היה אילו לא נאמרו".

בסיכום המלצותיה קבעה מוניץ: "אין לנקוט בצעדים משמעתיים כלשהם כלפי הנילון (עטר, א"ה)".

עיון בדוח של מוניץ מעלה כי לפחות בכמה מקרים היא מסיקה מסקנות לגבי כוונותיו של עטר באופן המעלה תמיהות.

המקרה הבולט ביותר היה ניסיונו של עטר לקבוע עם המתלוננת, עובדת זוטרה וארעית הכפופה ישירות אליו, ארוחת ערב אינטימית בביתה:

דני עטר: "תבשלי ותהיי לבד בבית כך שתארחי אותי באופן מושלם, והשולחן יהיה ערוך. נקיים את ההבטחה לביקור הארוחה".

המתלוננת: "אני מבשלת מצוין בטוחה שתאהב. לבד בבית זה קצת בעייתי אין מצב שהבית לבד".

עטר: "דילמה".

המתלוננת: "לא חייב להיות דילמה מקסימום המשפחה שלי תזכה להכיר אותך. אמא חייבת להיות בבית כל הזמן".

עטר: "בשמחה רבה".

כאשר נשאל על השיחה הזאת על ידי השופטת, הסביר עטר למוניץ כי ראה בכל רעיון הארוחה "מניפולציה רגשית" של המתלוננת. עם זאת, מהתכתובת עולה כי עטר הוא זה שמוביל את השיחה ולא המתלוננת.

השופטת מוניץ קבעה כי בגלל הסייפא של השיחה, והתרצותו המאוחרת של עטר:

"לא ניתן לייחס לדבריו אלה כוונות שיש בהן משום גוון של רמז לעניינים של הטרדה מינית או לעניינים אינטימיים אחרים, ויש לקבל את הסברו של הנילון, כי בכלל לא התכוון לבוא אליה הביתה לבדו".

השופטת נמנעת מלהסביר מדוע הנחה עטר את המתלוננת להכין את הבית לבואו, ולשהותו לבד עם המתלוננת.

בהמשך מציגה מוניץ בפני עטר שיחות נוספות שערך בהקשרים דומים, אך עטר טען כי "הוא לא זוכר וכי הוא אינו נוהג לשמור תכתובות. הוא רק זוכר שסוגיית הארוחה עלתה כמה פעמים, פעמיים-שלוש".

גם כאן, השופטת מאמינה לעטר:

"כשביקשתי מהנילון להתייחס שנית לעובדה שביקש מהמתלוננת להימצא איתה לבד במהלך הארוחה, הוא ציין כי לא הייתה לו שום כוונה להגיע, וכי כל השיח סביב הארוחה, כל פעם קיבל גוון אחר של ביטול".

בתשובה לשאלה אחרת הנוגעת לארוחה עונה עטר לשופטת: "בסך הכל מדובר בעוד משחק מילים". השופטת מאמינה לו:

"הנילון מסר כי ככל ששמע, הייתה סוג של בדיחה בלשכה סביב נושא ההזמנות של המתלוננת לארוחות, ושהוא לא היה היחיד שקיבל הזמנה שכזו".

הבדיחה הזאת, לעדותו של עטר, נמשכה "בשרשרת תכתובות מאוד ארוכה של ימים רבים סביב נושא האוכל".

מוניץ מקבלת את גרסתו של עטר גם לגבי התכתבויות נוספות שלו עם ש', עובדת זוטרה וארעית ממעמד סוציו-אקונומי נמוך שזקוקה לפרנסה.

ש' הועסקה, כאמור, בחברת כוח אדם, והייתה מעוניינת להתקבל כעובדת קבועה בקק"ל. על רקע זה מוזר שמוניץ קראה לקשר "אבהי וחברי", ונטתה לקבל את גרסת עטר ולפיה דווקא ש' היא המניפולטיבית בשרשרת התכתבויות, שבהן עטר קשר, לכאורה, בין יחסה של ש' אליו למעמדה במקום העבודה:

עטר: "כל הכבוד, תכתבי הרבה הודעות, זה רק מקרב אותך אלי מאוד".

המתלוננת: "יקירי מבטיחה להתמיד".

עטר: "זה שווה חיבוק גדול".

המתלוננת: "חיבוק ענק".

עטר: "יפה מאוד כשניפגש נעשה זאת בשידור חי…מחכה לחיבוק כשאגיע למשרד לפי זה אדע את האמת. אחרי שאקבל ממך חיבוק ונשיקה וגם תקבעי ביקור".

בניתוח המשפטי של הדוח שלה מסכמת מוניץ:

"בענייננו מתקיימים יחסי מרות בין המתלוננת לבין הנילון המכהן כיו"ר החברה, ויחד עם זאת הגעתי לכלל מסקנה כי פניותיו של הנילון אל המתלוננת לא היו בעלות אופי מיני, ועל כן לא עולות לכדי הטרדה מינית או ניצול של יחסי מרות… מעיון בתכתובות עולה כי יש לקבל את טענתו של הנילון (עטר) כי חילופי הדברים בין הצדדים נעשו במסגרת חברית אבהית".

התלונה שהגישה ש' למשטרה, כמו גם החקירה המשטרתית שנפתחה בעקבות כך, לא מוזכרות בשום מקום בדוח.

ינואר 2018: פרטים מהפרשה דולפים

בינואר 2018, פורסם בחדשות 12 דבר הגשת התלונה נגד בכיר בקק"ל בגין הטרדה מינית (אז, ללא ציון זהותו של עטר). גורמים בקק"ל טענו בתגובה לכתב חיים ריבלין, כי המתלוננת אינה אמינה וכי מדובר ב"מתלוננת סדרתית".

עוד נטען כי ש', שהועסקה כאמור באמצעות חברת כוח אדם, העלתה את הטענות על הטרדה מינית, "רק לאחר שנמסר לה כי לא תיקלט כעובדת קק"ל".

פברואר 2018: עורך דינה של ש' מגיש תלונה נגד מוניץ

תוצאות בדיקתה של מוניץ, יחד עם גילוי דבר העובדה כי השופטת הובאה לקק"ל לכאורה בזכות עטר עצמו, התקבלו בצורה קשה בסביבתה של המתלוננת.

בפברואר 2018, עורך דינה של ש', דניאל כהן, אף הגיש נגד מוניץ תלונה במשטרה, ופנה בעניין ליועץ המשפטי לממשלה, בטענה כי היא טייחה את תלונתה של מרשתו, ופגעה בחקירת המשטרה שהתנהלה במקביל.

גם כיום, חקירת משטרה בתלונה שהוגשה בפרשה זו טרם הושלמה, והיא הועברה לפני כמה חודשים ליחידה לחקירת פשעים במרחב ציון, ומלווה עתה על ידי הפרקליטות.

"ככל שמעמיקים לחקור בפרשה, התמונה מעוררת תחושה קשה לגבי אופן פעילותם של שומרי הסף בקק"ל, שהתגייסו במלוא עצמתם לצידם של הנילונים, כשהם מנצלים את העובדה שהקורבן היא אישה חלשה", אמר השבוע עו"ד כהן.

"לו הייתה לש' ידיעה כלשהי על הנסיבות שהביאו למינויה של מוניץ, היא לא הייתה מגיעה למפגש עמה. התחושה שלי, היא שעשו על המתלוננת 'סיבוב'".

איך נוצר הקשר בין מוניץ לקק"ל

בתוך כך, נחשפים פרטים חדשים על הפרשה הראשונה שבדקה מוניץ בקק"ל, ועל ההיכרות המוקדמת שלה עם עטר.

מוניץ הובאה ללשכה המשפטית של קק״ל לראשונה ע"י עטר בסוף 2015, עקב טענות על טיוח של פרשת אלימות קשה, לכאורה, שהתרחשה ב-2013. בעקבות טענות אלה הוחלט בלשכה המשפטית למנות במהירות בודק חיצוני לפרשה.

הצורך הבהול נולד בעקבות מכתב תלונה שהגיע למחלקה המשפטית בארגון, ובו קבלו שתי עובדות על טיוח מתמשך של אירוע אלים כלפי עובדת, שהיו עדות לקיומו כשלוש שנים קודם לכן. היועצים המשפטיים הבינו שאת הפרשה הזאת לא ניתן לחקור מבפנים.

ללשכה המשפטית כבר הייתה בשלב הזה מועמדת אחת לתפקיד, דמות בעלת רקורד של עשרות שנים בתחום הטיפול הממסדי בתלונות על הטרדה מינית, שאף רואיינה על ידי הלשכה המשפטית. ואולם עטר התעקש על מוניץ.

"הוא לא אמר 'לא' למועמדת השנייה, אך הוא אמר מי כן", אישרו גורמים בלשכה. "הוא לא הסתיר את העובדה שהוא רצה להכניס את מוניץ לעניינים בקק"ל.

"מוניץ מאוד רצתה להיות מעורבת בעניינים של קק"ל, והיא גם אמרה לנו אחרי שנפגשנו איתה, שאם יהיו עוד דברים (בהם תוכל לטפל), היא מאוד תשמח".

עטר היה גם זה שסיפק ליועצים המשפטיים את מספר הטלפון של מוניץ ולדברי גורמים במחלקה אמר: "יש לי מישהי מצוינת בשבילכם. נתקלתי בה לראשונה כששפטה נגדי במועצה האזורית גלבוע בעניין כלשהו, אבל מאז אני מאוד מעריך אותה". בלשכה המשפטית הקשיבו להמלצה הזאת והתקדמו עם המינוי. אחרי הכל, מוניץ הייתה בעבר סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת.

וכך מוניץ הובאה בפני ועדת מכרזים בהליך של "פטור ממכרז", ומונתה לפי תעריף של 750 שקל לשעה בתקרה של 75 אלף שקל לחקר פרשה זו.

גורמים בלשכה המשפטית סיפרו לזמן ישראל כי שוחחו עם מוניץ על המלצתו של דני עטר, ואישרו כי מוניץ ידעה היטב שעטר הוא הגורם שיזם את הבאתה לארגון.

ארבעה חודשים מאוחר יותר, במאי 2016, הפך מינויה של מוניץ לנקודת מחלוקת בארגון, אחרי שגנזה את הדוח שכתבה בפרשת הבכיר האלים לכאורה. בדירקטוריון טענו כי היא מסתירה מידע, ובכירים האשימו אותה ב"קבירת החקירה".

עד היום הדוח המקורי גנוז, אך ממצאיו המלאים נחשפו בפני שלושה אנשים בקק"ל – היו"ר עטר, ושני עורכי דין מהלשכה המשפטית. איש בקק"ל לא מספק הסבר לשאלה מדוע לא הוגשו לדירקטוריון, כמתבקש, המלצות הדו"ח – שכללו מסקנות אישיות נגד לפחות שני עובדים בכירים בארגון: נגד העובד הבכיר, שלפי הטענות הטיח את ראשה של עובדת הארגון בשולחן בעת אירוע פומבי, ונגד מנהלת שהשתתפה על פי הטענות בטיוח של האירוע, וניסתה לקיים מעין "סולחה" סודית, ללא בירור משמעתי.

לפחות שלושה גורמים בצמרת קק"ל אישרו לזמן ישראל את הגרסה של הלשכה המשפטית מ-2015 לגבי אופן הבאתה של מוניץ.

מנהל בכיר לשעבר בארגון סיפר: "דני הביא את מוניץ. אף אחד מאיתנו לא ידע מי היא בכלל. אבל דני המליץ עליה בחום רב. בשלב מסוים הוא אמר לנו שהיא תכין את הדו"ח גם בהתנדבות אם נרצה. בדיעבד זאת הייתה טעות גדולה".

גורמת משפטית אחרת בארגון אישרה: "בלי דני, ספק גדול אם מוניץ הייתה מגיעה לקק"ל. דני המליץ עליה ועמד מאחורי המינוי".

גם חבר דירקטוריון קק"ל אישר את הדברים. היו"ר עטר, יש לציין, נתן גיבוי למוניץ לכל אורכה של הפרשה וטיוחה.

תגובת קק"ל:

"השופטת בדימוס נחמה מוניץ הינה שופטת מוערכת, הגונה ומקצועית. אליה פנתה קק"ל לצורך ביצוע בדיקות שונות כפי שנעזרת קק"ל מעת לעת בשופטים בדימוס נוספים.

"לשופטת מוניץ אין היכרות אישית מוקדמת עם יו"ר קק"ל, דניאל עטר. הפעם היחידה שדרכיהם הצטלבו הייתה סביב דיון משפטי, כאשר כבוד השופטת מוניץ פסקה נגד עמדת המועצה האזורית גלבוע, בזמן כהונת עטר כראש המועצה. כל טענה אחרת בנושא הינה שקרית, מופרכת ומטעה ותוביל לנקיטת צעדים משפטיים כנגד המפרסם אותה".

תגובת השופטת בדימוס נחמה מוניץ:

"1. הגורם שפנה אלי וביקש כי אבצע בדיקה של תלונות בקק"ל היה היועץ המשפטי של קק"ל. הבדיקות שביצעתי נעשו במקצועיות וללא משוא פנים, תוך הקפדה על זכויותיהם ופרטיותם של המעורבים. למען הסר ספק אבהיר כי לא הייתה לי כל היכרות מוקדמת עם דני עטר. אבהיר כי לא היה כל חשש לניגוד עניינים בפעילותי.

"2. אין זה ראוי שאתייחס לבדיקה שבוצעה על ידי ולתוכן דוח שנכתב בעקבות בדיקה זו".

עוד 1,868 מילים
כל הזמן // שבת, 21 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

טיבי: "עוד לא החלטנו על מי להמליץ. מחר נכריע"

מוקדם יותר דווח כי גורמים מתוך הרשימה המשותפת, אמרו כי המפלגה תמליץ לנשיא על בני גנץ ● לקראת שעות הצהריים ייפגשו חברי הרשימה לדיון מכריע ● ליברמן יכנס מסיבת עיתונאים מחר ב-17:00

22:48 עריכה

ג'מאל זחאלקה, יו"ר מפלגת בל"ד, מסביר מדוע מפלגתו מתנגדת להמליץ על בני גנץ לנשיא

22:09 עריכה

ההבטחות של כחול לבן לרשימה המשותפת: אחת מהן היא לבטל את החוק שהחמיר מאוד את הענישה על עבירות בנייה. 

בצלאל סמוטריץ' בתגובה: "גנץ, לפיד וליברמן במכירת חיסול של הציונות ושל שלטון החוק. את אחיהם החרדים פוסלים ואת תומכי הטרור ושוללי המדינה היהודית מחבקים"

 

21:13 עריכה

עמיר פרץ על מקרי הרצח בחברה הערבית: "אוזלת יד של הרשויות שלא עושות די כדי לאסוף את הנשק, להרתיע ולפני הכל – לקחת אחריות"

20:00 עריכה

משה בוגי יעלון מכחול לבן, ככל הנראה מתחנף לרשימה המשותפת: "כשנקבל את המנדט, נעשה מה שצריך כדי להעניק שקט וביטחון גם לחברה הערבית בישראל"

19:58 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו תוקף את עיתונאי חדשות 12, ערד ניר, על כך שעשה לייק לציוץ בטוויטר בו נכתב: "החנינה היא דיבור ויוזמה מטופשםי. הדיון צריך להיות בהחזרתו החד פעמית של עונש המוות".

נתניהו כתב: "עיתונאי ממעריב מציע להטיל עליי עונש מוות. ערד ניר תומך. ההסתה בשמאל חוצה כל קו אדום!".

 

19:55 עריכה

לאחר שתי מערכות בחירות רצופות השופט חנן מלצר, יו"ר ועדת הבחירות התייצב הערב ב"פגוש את העיתונות", ויצא כנגד הטענות כי הבחירות בישראל מזויפות. 

"ניסו לעשות דה-לגיטימציה של מערכת הבחירות. אנחנו התייחסנו לכל דבר ברצינות ונערכנו כדי שהדבר הזה לא יקרה. לצורך זה, עשינו היערכות מיוחדת, גם עלה עניין המצלמות ואז אנחנו הפעלנו סיירת מיוחדת של טוהר הבחירות".

אבל גם הקפאתם 15 קלפיות. 
"עד יום רביעי נמסור את התוצאות הרשמיות. כל תלונה, גם של ח"כ וגם של הציבור – תיבדק".

הרגשת שאתה תחת מתקפה? 
"כן, הייתי תחת מתקפה. אבל מתוך ניסיון בתפקיד השיפוטי, אני יודע שכשהחוק הוא לנגד עיניך, אז בכל דיון משפטי – תמיד יש צד אחד מרוצה וצד אחד שלא. אני מורגל בזה".

השופט מלצר התייחס גם לפסקת ההתגברות, ועל כך שככל הנראה תרד מהפרק: "ודאי שאני חש הקלה, ההתקפה הזאת הייתה שלא במקומה. זה גם נושק לצד הפוליטי – אני גם אפשרתי תשדירים שתמכו בפסקת ההתגברות – אבל אני חושב שטוב לעם ישראל, שהנושא הזה, נראה לי, יורד מעל הפרק".

19:53 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת על הדיונים בנוגע להמלצת מפלגתו על בני גנץ: "הרצון שלנו להדיח את נתניהו הוא עז. השאלה היא האם גנץ מביא אלטרנטיבה".

 

19:42 עריכה

ח"כ דוד ביטן מהליכוד עונה לשאלה האם בליכוד כבר מדברים על היום שאחרי נתניהו – "בכלל לא. רק אתם מדברים". כמו כן התייחס ביטן לדיווחים על כך שראש הממשלה מנהל משא ומתן להגיע להסדר טיעון. "לפני שעה וחצי סיימתי שיחה עם ראש הממשלה, אין שום משא ומתן לעסקת טיעון. זה פשוט לא נכון". את הדברים אמר ביטן בחדשות 12.

במקביל, הוציאה דוברות ראש הממשלה הודעה שמחזקת את דברי ביטן. "בעקבות מספר פרסומים בסוף השבוע בנושא עסקת טיעון, אני שב ומבהיר שלא היה ולא נברא", נכתב. "אין כל שחר לדיווחים השקריים על כוונה של ראש הממשלה נתניהו להגיע להסדר טיעון. פרקליטיו של ראש הממשלה יופיעו לשימוע כמתוכנן ויציגו בו טענות מוחצות".

19:37 עריכה

ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת, התייחסה הערב בפגוש את העיתונות בחדשות 12 לאירועי השעות האחרונות. "אנחנו נלחמנו שביבי לא יהיה ראש הממשלה, אבל זה לא אומר שנמליץ על גנץ באופן טבעי".

עד היום אתם לא רציתם להמליץ על אף אחד.
"זה לא עניין של לא רצינו, לא ראינו שיש מישהו שכל כך רוצים להמליץ עליו. היום זה כן. אנחנו נשנה את המפה, אם נחליט משהו". עוד אמרה תומא סלימאן, כי עד כה לא קיבלה הרשימה איתות ש"דוחף לכיוון של המלצה": "יש משהו שמפספסים בכל השיח הזה – למי הרוב במדינת ישראל אומר 'לא'. והרוב במדינת ישראל אומר לנתניהו 'לא'. אנחנו לא נהיה חלק מאחדות לאומית ולא נהיה חלק מקואליציה, אבל אנחנו כן נכריע".

19:27 עריכה

הכתבת הפוליטית של חדשות 12 מדווחת, שליברמן יכנס מחר בשעה 17:00 מסיבת עיתונאים.

18:57 עריכה

ח"כ אחמד טיבי: מחר תתקבל ההחלטה האם להמליץ על גנץ. 

בסרטון שהעלה לטוויטר בסיום הדיון של חברי הרשימה המשותפת, אמר טיבי: "היה דיון רציני, מעמיק. לא התקבלה החלטה היום. מחר ייפגשו ארבע ראשי הסיעות לדיון מכריע, לקראת הצהריים".

17:21 עריכה

הרשימה המשותפת החליטה היום להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה, בפגישתה מחר עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. כך על פי דיווח ב״הארץ״ וכן ציוץ של הכתבת המדינית של חדשות 12, דפנה ליאל.

חברי המשותפת נפגשים כרגע בכפר קאסם לדיונים. ח״כ אחמד טיבי הגיב לדיווחים עם תמונה מתוך הדיון, אך אמר כי טרם התקבל החלטה סופית.

16:31 עריכה

שבת בצהריים וניצן הורוביץ, יו"ר המחנה הדמוקרטי, מפרגן לוועדת הבחירות המרכזית

11:08 עריכה

לאחר ההישג בבחירות, איימן עודה מסמן מטרה ראשונה

 

עוד 14 עדכונים

צעירים יהודים מבריטניה יצאו להודו כדי להתרחק מהפריבילגיות וללמוד מקרוב על החיים במדינות מתפתחות ● "שאלנו את הכפריים שם על הבעיות הגדולות ביותר שלהם, והם אמרו: האם יהיה לנו מספיק לאכול? האם ירד גשם?" ● "ואז הם שאלו אותנו על הבעיות שלנו, וחשבתי: האם יש לנו בעיות בכלל?"

עוד 775 מילים

אפשר לעשות עסקה עם החרדים

תוצאות הבחירות אינן מאפשרות מהלך רציני לפתרון הבעיה הפלסטינית.  אבל הן כן פותחות פתח לתיקונים רציניים בסוגייה החשובה השניה: הטירוף המכונה הסטטוס קוו ביחסי דתיים-חילוניים בישראל.

ישראל מאפשרת לחרדים, מיעוט הצומח בקצב עצום, למנוע מהצעירים שלהם חינוך בסיסי במתמטיקה, במדע ובאנגלית, דבר שהופך חלק גדל מהאוכלוסייה למובטל בכוח בכלכלה מודרנית. היא גם מאפשרת לאוכלוסייה זו להתחמק מהצבא באופן שיוצר אי שוויון בלתי נתפס בנכס שנקרא בטחון אישי.

היא אף מאפשרת לקבוצה זו, יחד עם עמיתיה לכפייה מהמחנה הדתי-לאומי, להתערב בחייהם של כל שאר הישראלים באופן שלעולם לא היו מעיזים לנסות בברוקלין או בבלגיה.

זה מעמת את החברה עם השאלה הקלאסית של כיצד להיות ליברליים עם כוחות לא ליברליים (סוגיה מוכרת היטב באירופה בהקשר של מהגרים מארצות האיסלאם). ישראלים מודרניים מתבקשים לכבד ואף לתמוך כלכלית באורח חיים שלעתים מתאפיין בהדרת הנשים, פטריארכליות ארכאית, גזענות לא מוסתרת, סגידה לכהני דת חשוכים בחלקם, והצמדות קנאית לעבר.

ברור לחלוטין שהמשך המצב ימנע מישראל להתקדם, יגרור אותה לעוני ונחשלות, ויפגע כלכלית, בראש ובראשונה, בחרדים עצמם.

אסור להגיד את זה בקול רם מדי פן ייפגעו רגשותיהם של הדתיים. איש אינו מדבר על הפגיעה המתמשכת ברגשות החילונים; רגשותיהם שווים פחות בגרסה המקומית המעוותת של תקינות פוליטית.

ובכן, אין שום דבר "אנטישמי" ברצון לשים קץ למצב. התעמולה הדתית שעושה שימוש  נלוז בביטוי זה היא ביזיון לזכרם של יהודים רבים שסבלו מאנטישמיות אמיתית. העובדה שחוצפה זו עוברת בשקט היא עוד עדות למידה בה שטויות והבלים השתלטו על השיח הפוליטי בישראל.

רוצים עוד דוגמאות נוספות? רשימה חלקית:

 • לא נכון ש"כולם אותו דבר". יכול להיות שאין טובים. אבל יש רשעים. בני גנץ ככל הנראה לא ימכור את נשמתו להיות ראש ממשלה. זו הסיבה שקוראים לו טירון וחובבן. טוב שהוא כזה. בנימין נתניהו הוא ההיפך, כמובן. ולא נכון ש"כל הפוליטיקאים מושחתים" – ודאי שלא ברמה פלילית. ציניות שכזו מנקה את הרעים והמושחתים באמת.
 • לא נכון ש"כולם משקרים". אמנם רובנו אומרים אי-אמת פה ושם. יש שקרים חיוניים ואפילו שקרים ממש טובים. אבל רק חלק קטן מהאנשים משקרים כבדרך אגב, כשיטה, כאינסיקט בסיסי. ההבדל הוא קריטי ולכן האמירה שכולם משקרים מטעה. למרבה הצער היא יעילה. היא מנקה את השקרנים האמיתיים.
 • לא נכון ש"גם השמאל אחראי להתנחלויות". לא באמת. כן, השמאל אחראי לישובי בקעת הירדן ובחולשתו איפשר התיישבות כלשהי בשומרון ובסמוך לחברון. אולם השמאל תמיד רצה "פשרה טריטוריאלית" ובארבעים השנים האחרונות ניסה לחסום בדרך כלל את עיבוי ההתנחלויות. הימין הוא האשם  בטמטום הדו-לאומי שנוצר על ידי התנחלות ההמונית מאז שהליכוד עלה לשלטון ב-1977.
 • לא נכון ש"ישראל נגררה למערכת בחירות מיותרת". בטח, אפשר היה להימנע מהבחירות השבוע. אבל טוב שזה לא קרה ואין שום דבר פסול בבחירות. הן עולות כסף אבל ממשלה נוראה עולה הרבה יותר. מועד ב' של בחירות 2019 היווה הזדמנות נפלאה לתקן טעות קשה והיא הצליחה בחלקה. אם מערכת בחירות שלישית תידרש כדי להגיע להצלחה מלאה, אין שום בעיה.

ולענייננו כעת, הסיפור עם החרדים. לא נכון שהם "יושבים עם כולם" ולא נכון ש"השמאל גם נותן להם הכל".

כן, הם ישבו בקואליציות של שני הצדדים ושני הצדדים קנו את תמיכתם לעת מצוא.

אבל לא, לא באותה מידה ולא באותה צורה. החרדים מעולם לא תמכו בשמאל בלי שלשמאל כבר היה רוב חוסם – כלומר שהם לא תומכים בשמאל אלה אם כן אין להם ברירה. במצב כזה אין להם כוח סחיטה. השמאל מעולם לא אפשר לחרדים את מידת ההשתוללות שהימין מאפשר, מהסיבה הפשוטה שלימין אין שום סיכוי להיות בשלטון בלעדיהם. הימין נמצא בכיסם של החרדים. ולכן החרדים שולחים יד לכיס של כולנו.

זו כנראה המשמעות האמיתית של הבגידה (הנראית לעין) של אביגדור ליברמן בנתניהו. אנשים מדברים הרבה על זה שליברמן פתאום שונא את ביבי. קל להאמין שכך הדבר, מסיבות ברורות. אבל קשה לדעת באמת, ואני לא ממש קונה את זה. אני כן מעריך שליברמן שונא לראות את ארצו מתקרבת להיות גרסה יהודית של איראן. אתה לא צריך להיות תמים כדי להאמין בכך – זה פשוט אמין.

אם הימין, בטיפשותו, בלם כל אפשרות של שלום עם הפלסטינים, אז הנושא הזה כבר לא אקוטי כפי שהיה. ואז נשארנו עם סוגיית הדת והמדינה, וכאן מקומו של ליברמן ומקומם של תומכיו בבירור איננו בימין.

כמובן שיש עדיין בעיה. ליברמן אומר שלא יישב עם הערבים ולכן קואליציה של ליברמן וגנץ זקוקה לתמיכתם של חלק מהחרדים.

צריך כנראה שליברמן יתגמש מעט בווטו שלו על שיתוף פעולה עם הרשימה הערבית המאוחדת – דבר מזיק לכשעצמו. טיפשי לדרוש מהערבים להיות ציונים ואי אפשר על רקע זה לפסול את נציגי חמישית מאזרחי המדינה (אולי בל"ד לא הכי נחמדים אבל ישראל דחפה את המגזר להתאחד לרשימה אחת בהעלאת אחוז החסימה).

אם זה יקרה, וכולם יעמדו כצוק איתן מול המניפולציות של נתניהו, לחרדים לא תהיה ברירה. ואז, כמו שקרה עם רבין ב-1992 ועם ברק ב-1999, הם יגיעו גם יגיעו.

האם עסקה עם החרדים בהכרח תהיה פשרה מבישה? בכלל לא. היא יכולה אפילו להוות התקדמות חשובה. קווים אפשריים לדמותה:

 • נישואים אזרחיים יונהגו למי שרוצה בכך ולמי שזקוק לכך.
 • תחבורה ציבורית תותר בשבת באזורים חילוניים.
 • מסחר יותר בשבת באזורים חילוניים.
 • חוק הגיוס יועבר במתכונתו הנוכחית. המחלוקת בעניין זה היתה פיקטיבית; החוק לא מגייס המוני חרדים והדבר האחרון שהצבא צריך זה יותר קנאים דתיים שעושים מהומה כל פעם שהם רואים חיילת.
 • תוקם ועדה מקצועית שתלמד את סוגיית השרות הלאומי כתחליף לגיוס לחרדים, וגם לערבים.
 • תוקם ועדה מקצועית שתלמד את נושא לימודי הליבה בכל בית ספר במימון המדינה. ייתכן שיש לדרוש יישום חלקי מיד.
 • ימשיך המימון המטורף של הישיבות, בינתיים. אין ארוחות חינם, לצערי.

חלק מהעניין כאן הוא שלא כל החרדים זהים. יהדות התורה אכן מייצגת את המוני החרדים האשכנזים. ש"ס היא סיפור אחר. רבים מתומכיה הם מזרחים כועסים ועניים, רובם ימנים וכולם פתוחים לדת. אבל רבים מהם בכלל לא חרדים.

העסקה המתוארת לעיל תהיה זמנית ותאפשר ממשלה טובה למדי. היא תהיה פופולרית מאוד בקהלים רחבים כולל בימין. כולם יראו בה מה שירצו, וכל צד יטען לניצחון לשיטתו.

בעולם מושלם הייתי מוסיף סובסידיות נדיבות לחוזרים בשאלה. אבל אין שלמות בעולם הזה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 911 מילים

איך מצאתי את סבתא שלי באלבום תמונות מאושוויץ

"אלבום אושוויץ", שמתעד בתמונות את השמדת יהודי הונגריה, הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מתקופת השואה ● מאט ליבוביץ' הופתע לגלות שם את תמונת סבתו בת ה-16 - שהגיעה למחנה המוות מצ'כוסלובקיה ● "הבחנתי בה כבר קודם לכן, בנערה עם הרווח בין השיניים ועם החיוך שלא-במקומו בבירקנאו, אבל עכשיו זיהיתי את עצמי בעיניה"

עוד 1,577 מילים ו-1 תגובות

לפני 90 שנה, ילדה אמריקאית בת 4 נעלמה בעיירה מנומנמת בצפון מדינת ניו יורק ● הרשויות מיהרו להאשים את היהודים באזור בכך שחטפו ורצחו את ברברה - כדי להשתמש בדמה למטרות פולחניות ● כך נולדה עלילת הדם היחידה הידועה בהיסטוריה של ארצות הברית

עוד 1,050 מילים
גיא זהר גיא זהר

סיפורי מלחמה אלטרנטיבים

רגע, רגע, רגע – חדשות מתפרצות: בעודי משכתבת את המעשייה הזאת נפתחה בבורסת היהלומים בניו-יורק תערוכה חדשה, שהיא פרי שיתוף פעולה של אמן בשם דימוט שטרבה (Diemut Strebe) ומדעני  אוניברסיטת MIT, ובה נחשף החומר החדש, שהוא הכי שחור שיכול להיות שחור, ואפילו יותר מהשחור הכי שחור שמככב בסיפור שלעיל.

כל כך חדש שעדיין אין לו שם – אבל הוא בולע 99.96 מהאור ויוצר חושך מצרים כל כך חשוך, שרק מה שיש לנו מול העיניים בחדשות יכול להתחרות בו.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי.

בניגוד לארמון בלנהיים של משפחת צ'רצ'יל, שהניחו לאסלת הזהב הטהור להיעלם באישון לילה – כאן השומר הוא חלק מיצירת האמנות.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי

העובדה שחדשות מדעיות – מופיעות בסצינת האמנות – קשורה ככל הנראה לסיפור המלחמה – והנהו לפניכם, הסיפור על מלחמה בין אמנים.

אזהרת מסע: ממש קשה להִצָמד אל הסיפור, כי מדובר באמנים שכל אחד מהם ראוי לסיפורים ארוכים; ובכל זאת זהו סיפור על צבע.

בזמן שאני מתלבטת על צבע השיער הנכון, שיצעיר אותי בכמה שיותר שנים, וגם תוהה אם מודעות הענק בלונדון המבשרות לי על The Power of color הן בהקשר של תערוכה במוזיאון ה"טייט מודרן" או של מוצר קוסמטי חדש, הסיפור הוא על אמן גדול – אניש קאפּוּר, פסל בריטי ידוע שנולד בהודו – אמן ידוע, מפורסם וחשוב.

העבודות הראשונות שלו היו צורות גיאומטריות מכוסות באבקת פיגמנט בצבעים נקיים וחזקים. היו בהם כח ועוצמה מיוחדים: במבט-על נראו קבוצות הפסלים כציור צבעוני.

העיסוק בצבע בפיסול הוא חדש: הפיסול הקלאסי עוסק בעיקר בצורה ובחומר. השימוש שעושה קאפור בצבעים המאוד נקיים וחזקים מבטל כביכול את הצורה והחומר.

הצורה מכוסה בפיגמנט, ואין חשיבות לחומר ממנו עשוי הפסל עצמו. גם בהמשך דרכו האמנותית, העבודות שלו עוסקות בביטול החומר, בחומר "נגטיבי". שימוש בציפוי כרום  דמוי מראה הופך פסל למשהו כמעט וירטואלי – לחלל המשקף את החלל שמסביבו,  וכאילו מתקיימת צורה בלי חומר. הפסל המפורסם ביותר שלו הוא  "שער העננים" – קלאוד גייט בשיקגו המכונה "השעועית" – וקרבות הצבע לווו בהרבה מימים של השעועית בשחור.

1000-names-blue
1000-names-blue

 

Anish Kapoor <br />White sand, Red millet, Many Flowers, 1982 <br />Mixed media and pigment <br />4 elements <br />101 x 241.5 x 217.4 cm <br />Collection Arts Council, South Bank Centre, London <br />
Anish Kapoor
White sand, Red millet, Many Flowers, 1982
Mixed media and pigment
4 elements
101 x 241.5 x 217.4 cm
Collection Arts Council, South Bank Centre, London

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, שהשפיע ושינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק.

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, ששינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק

הוא הגדיר את עצמו כאמן חלל: "לא צייר מופשט, פיגורטיבי, וריאליסטי – פשוט בשביל לצייר את החלל הוא צריך להיות בו";  הוא יצר אירועי מופע (פרפורמנס) שבהם, בנוכחות תזמורת וברוב טקס, צָבע דוגמניות-רקדניות עירומות שהחתימו את גופן על יריעת הקנווס.

בעבודת אמנות שנקראה "קפיצה אל החלל הריק", התפרסמה תמונתו בעיתון יומי, כשיום אחד לבש חליפה, עלה על הגג, פרש ידיו לצדדים וקפץ הישֵר אל החלל.

הוא יצר עבודות מונוכרום (צבע יחיד), אותן עבודות שהוציאו שם רע יותר מכל לאמנות המודרנית: ריבוע  של צבע נקי. תחילה היו אלה עבודות בכל מיני צבעים, ואחר כך בכחול.

Yves_Klein_Patent_63471
Yves_Klein_Patent_63471

בכחול הזה עסקינן:  קליין, שבקריירה המאוד קצרה שלו (הוא מת בגיל 34)  יצר עבודות קונספטואליות, מופעים, וציורים, התרכז יותר ויותר בצבע הכחול – צבע העומק והאינסוף.

אלא שהוא לא הסתפק בכך שהוא מזוהה כל כך עם הצבע הכחול – הוא גם רשם פטנט על הגוון, שקרא לו קליין אינטרנשיונאל: גוון אולטרה מרין עמוק ונקי. עד כמה שאני יודעת, קליין הוא האמן היחיד שרשם פטנט על צבע. פטנט רשום: צבע כחול קליין אינטרנשיונל

תערוכת מונוכרום של איב קליין:

monochromblau_neu_mail
monochromblau_neu_mail

 

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות.

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות

החומר מיוצר בתהליך כימי הגורם לפחם "לצמוח" בנָנו-צינוריות מקבילות לגמרי, ויוצר את פני השטח השחורים ביותר המוכָּרים לאנושות, בינתיים.

החומר פוּתח למטרות של מחקר בחלל, ליצירת כלי מדידה אטומים לגמרי לאור: טלסקופים וכיוצא באלה תוצרים שאין להם שום קשר לאמנות.

תהליך הציפוי של החומר מסובך ויקר. אניש קאפור רכש את הזכויות הבלעדיות לשימוש בחומר הזה לאמנות.

החברה שייצרה את השחור הזה החליטה לעבוד רק עם אמן אחד, וקאפור שעבודת חייו ממש הוקדשה, במיטבה, לפני השטח הבוהקים ביותר והחשוכים ביותר – התאים להם מאוד.

ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה.

היצירות של קאפור עם השחור הן אכן מרשימות ומופלאות. ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה. זה נשמע כמו בדיחה – איש אחד נפל לתוך אניש קאפור.

 

הבלעדיות הזאת עיצבנה אמנים אחרים, ובייחוד את סטיוארט סֶמפּל (http://stuartsemple.com/), אמן אנגלי צעיר בהרבה מאניש קאפור, ופחות מבוסס וידוע, אבל גם הוא אמן נחשב ומעניין, שעוסק בפופ ארט, במיצגים ובאמנות סביבתית וחברתית.

הנושא המלבב ביותר שהוא עוסק בו הוא אושר. סמפל, מכל מקום, הלך ויצר מהלך של קונטרה לשחור הכי שחור. הוא יצר צבע שהוא "הורוד הכי ורוד", במעבדה בסטודיו שלו, ובניגוד לוואנטה בלק, כל אחד יכול לרכוש את הצבע  (ועוד צבעים) בחנויות שלו ברשת, ובמחיר שווה לכל נפש.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל

סמפל אינו שוקט על שמריו: הוא יצר גם את החומר הנצנצי הכי נוצץ בעולם מאבקת יהלומים, לא פחות.

וגם במאבק על השחור טרם נאמרה המילה האחרונה: סמפל יצר במעבדה בסטודיו שלו את צבע האקריליק הכי שחור שיש, שהוא אמנם פחות שחור מהוואנטה בלק, אבל הוא צבע שאפשר לצבוע במברשת, בניגוד לוואנטה בלק, שגם בגירסתו השניה והפחות מסובכת דורש ריסוס בטמפרטורה גבוהה, ביצוע של מומחים.

וממילא אם אתה אינך אניש קאפור אתה לא יכול לרכוש אותו לצרכי אמנות. גם חברה אמריקאית פיתחה חומר מתחרה בשחור – גם הוא בנָנו טכנולוגיה – והוא כמעט שחור כמו הוואנטה בלק. סמפל, מצידו, גם פתח חנות ממש בלונדון למוצרי הצבע שלו, שניצב בה שומר בכניסה, כדי שאניש קאפור לא יכנס.

בינתיים לקאפור יש בלעדיות על השחור המוחלט לצרכי אמנות אבל לא על עיצוב; ולפיכך יצרו אדריכלים באולימפידת החורף בסיאול את הבניין הראשון בעולם שצבוע בשחור המוחלט, ובחברת ב.מ.וו  יצרו את המכונית האולטימטיבית של באטמן, שצופתה כולה, מלבד הפנסים, בשחור משחור.

לאורך כל הסיפור הזה אני לא יכולה שלא לחשוב על כך שמי שבאמת זקוק לחומר הזה אלה אנחנו בתיאטרון: בייחוד בתיאטרון השחור אבל לא רק בו!

אני כבר רואה בדמיוני את הסטודיו החדש של מעצב התאורה במבי, כמו חור שחור של אניש קאפור, ומקדישה את הסיפור באהבה לשחקן סוהיל חדאד והבמאי אכרם תילאווי שנפל בחלקי העונג לעבוד איתם על הצגת "עיניים מדברות" בפסטיבל המסרחיד שהסתיים בסוף השבוע החולף.

שניהם התלוננו מרה על הקיר הכחול והמבריק בתיאטרון בעכו שהפריע להם בהצגה, ורק מחוסר אמצעים לא יכולתי לרכוש בשבילם את הצבע השחור הזה, שיגאל אותם ממצוקתם.

אניש קאפור, פסל "קלאודגייט" בשיקגו, המכונה "שעועית".

 

black
black

הקצת פחות שחור של סטיוארט סמפל – זמין לכל אדם מלבד אניש קאפור.

הענן סמיילי של סטיוארט סמפל מעבודות על אושר.

 

pink
pink

הורוד הכי ורוד של סטיוארט סמפל

עוד בחנות של סטיוארט סמפל: אבק יהלומים

אבק יהלומים
אבק יהלומים

 

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,259 מילים
עודכן לפני שעתיים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

תמורת 2,000 דולר, מדריך אמנויות לחימה ישראלי מלמד את המתפללים האמריקאים להיערך לאירוע של ירי המוני בבית הכנסת ● האופציות שהוא מעמיד בפניהם: לברוח, להסתתר, או להילחם ביורה

עוד 741 מילים

לאחר חשיפת זמן ישראל ועדת הבחירות לא כללה בתוצאות את הקלפי מפרדיס, שהועברה לחקירת משטרה

זמן ישראל חשף שלשום חשד לנסיון זיוף חמור של נציג הליכוד בקלפי בפרדיס ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 הודיעה היום כי לא כללה את הקלפי המדוברת בספירת תוצאות האמת, וכי הנושא כולו הועבר לחקירת המשטרה ● ״הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה״, נמסר

פרשת הזיופים בקלפי בפרדיס: ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 לא תכלול בשלב זה את ההצבעות בקלפי מס׳ 9 בפרדיס, לאחר שאישרה כי ישנן ״ראיות ממשיות״ לביצוע זיופים באמצעות הוספת פתקי הצבעה.

זמן ישראל חשף שלשום (רביעי) כי אדם שהתחזה להיות נציג ועדת הבחירות הגיע לקראת ערב אל הקלפי בפרדיס ודרש מכל נציגי המפלגות לעזוב את חדר הקלפי – למעט נציג הליכוד. המתחזה ונציג הליכוד נשארו בחדר לבדם, למרות מחאות הנציגים האחרים שניסו בכל כוח להיכנס בחזרה לחדר.

משהצליחו, סיפר אחד מהנציגים לזמן ישראל, "ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

בהודעה שהוציאה היום ועדת הבחירות המרכזית על התוצאות הסופיות (הלא רשמיות), נאמר (הדגשים במקור):

תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה בקלפי מס' 9.0 בפורידיס בה היה ניסיון לזיוף ע"י הוספת פתקי הצבעה; לקראת סוף יום הבחירות התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות לעניין האירוע. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת אזורית חדרה, הוחלט כי הקלפי לא תספר במקום אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית ותבדק שם. הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה והיא תועבר לחקירת המשטרה.

עד כה נספרו 99.8% מהקולות, כאשר 14 קלפיות, כולל זו בפרדיס, לא נכללו בספירה בשל חשד לאי סדרים או זיופים.

"תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה ב-14 קלפיות, אותן ממשיכה הוועדה לבדוק בבדיקה מעמיקה ויסודית, נוכח העובדה שבקלפיות אלו אירעו במהלך יום הבחירות אירועים חריגים בתחום טוהר הבחירות״, נאמר בהודעה.

"בדיקתן הסופית טרם הסתיימה. מקרים אלו נתגלו חלקם ע"י סיירת מפקחי טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, חלקם ע"י מזכירי ועדות הקלפי וחלקם ע"י נציגי הסיעות".

עוד 289 מילים

״תושבי הנגב סבלו משלטון הימין, מהריסות, הפקעת אדמות, מהשארת ילדים מחוץ לבתי הספר" אומר תושב רהט בניסיון להסביר את שיעורי ההצבעה הגבוהים ביישוב ● 15 ק״מ משם, באופקים, שתי נשים בנות כ-70 מתפלאות על השאלה למי יצביעו. מבחינתן הליכוד זה האפשרות היחידה

עוד 2,351 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אַחְדוּת

נתניהו הבין עוד בליל הבחירות שהמילה "אחדות" היא קרש ההצלה שהוא צריך להיאחז בו כדי לא לטבוע ● אלא שאחדות חלומית כזו היא כמו שמיכה שפורשים במהירות על המיטה כשמגיעים אורחים, כדי להסתיר את הבלאגן ● יש רק בעיה אחת: הכביסה שמתחת לא תקפל את עצמה לבד

עוד 1,021 מילים

בכיר בליכוד: "נתניהו כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול"

בכיר הליכוד צוטט בחדשות 12 ● פרשנים פוליטיים מציעים חנינה נשיאותית לנתניהו ● נסראללה: גנץ ונתניהו אותו דבר ● לאחר ספירת 99.8% מהקולות - אין שינוי בחלוקת המנדטים ● נתניהו פגש את גרינבלט, גנץ יפגוש אותו בהמשך ● ליברמן: "אין סיכום ביני לגנץ" ● יועז הנדל: "בלוק הימין מעורער" ● ריבלין יחל בסבב שיחות עם ראשי המפלגות ביום ראשון

עוד 40 עדכונים

ראשות הממשלה זה קלף המיקוח של נתניהו. הוא לא יוותר עליו

בניגוד לביטחון שמפגין נתניהו כלפי חוץ, בשיחות סגורות על עתידו המשפטי הוא רואה שחורות ● עכשיו שאיבד את הרוב הימני שהיה לו, התקווה היחידה שנותרה עבור נתניהו היא להגיע לעסקת טיעון כשיש לו מה להקריב בתמורה להקלה משמעותית באישום ובענישה ● התותח המשפטי רם כספי הצטרף לצוות ההגנה בדיוק לשם כך ● פרשנות

עוד 633 מילים

"מדהים כמה נתניהו מוכן ללכת רחוק כדי לשמור על שלטונו"

יועץ הסקרים האמריקאי סטן גרינברג היה אחד מאדריכלי הניצחון של אהוד ברק ב-1999 ● כעת הוא מאמין כי ימיו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה ספורים ● אבל בהכירו את רה"מ, הוא יודע שהכל עדיין פתוח

עוד 1,385 מילים

שידור חי מול השירותים של התחנה המרכזית, הסתה נוספת נגד הציבור הערבי, הפרת חוקי הבחירות והתקנות של פייסבוק, ושורת בכירים שלא מתביישים להדהד את המסרים הגזעניים שלו ● כך נראו הרגעים הדרמטיים של מערכת הבחירות בעמוד הפייסבוק של נתניהו

עוד 864 מילים

בחינת זהותם של חברי הכנסת הנבחרים, ותיקים וחדשים, יכולה להעיד על החברה הישראלית, שבחרה בהם ● עם רוב מכריע לגברים יהודים, עירוניים ומשפחתיים, ו-10% נציגי ציבור המעורבים בפרשות פליליות, אפשר כבר לנסות ולנבא איך ייראו החלטותיה

עוד 1,136 מילים

משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים
סגירה