המערכת הפוליטית מצאה משהו חיובי להתאחד סביבו

רגע של נחת: שגיא מוקי זכה בזהב באליפות העולם בג'ודו

גיא פלג מתנצל על ציטוט שגוי מדיווחו על עדות פילבר אמש ומציג ציטוטים חדשים של פילבר, לפיהם נתניהו פעל לטובת הרווחיות של בזק ● ניצן הורוביץ ושר החינוך רפי פרץ מתעמתים ● פייגלין לקראת דיל עם נתניהו: "לפי ההסכם אני מוותר על הריצה בתמורה לתפקיד בממשלה ופתיחת שוק הקאנביס"

 • שגיא מוקי לוקח מדלית זהב באליפות העולם בג׳ודו שנערכה בטוקיו, יפן, 28 באוגוסט 2019 (צילום: AP Photo/Koji Sasahara)
  AP Photo/Koji Sasahara
 • שגיא מוקי לוקח מדלית זהב באליפות העולם בג׳ודו שנערכה בטוקיו, יפן, 28 באוגוסט 2019 (צילום: AP Photo/Koji Sasahara)
  AP Photo/Koji Sasahara
 • שגיא מוקי לוקח מדלית זהב באליפות העולם בג׳ודו שנערכה בטוקיו, יפן, 28 באוגוסט 2019 (צילום: AP Photo/Koji Sasahara)
  AP Photo/Koji Sasahara
 • שגיא מוקי לוקח מדלית זהב באליפות העולם בג׳ודו שנערכה בטוקיו, יפן, 28 באוגוסט 2019 (צילום: AP Photo/Koji Sasahara)
  AP Photo/Koji Sasahara
 • שגיא מוקי לוקח מדלית זהב באליפות העולם בג׳ודו שנערכה בטוקיו, יפן, 28 באוגוסט 2019 (צילום: AP Photo/Koji Sasahara)
  AP Photo/Koji Sasahara
 • שגיא מוקי לוקח מדלית זהב באליפות העולם בג׳ודו שנערכה בטוקיו, יפן, 28 באוגוסט 2019 (צילום: AP Photo/Koji Sasahara)
  AP Photo/Koji Sasahara
07:41 עריכה

בוקר טוב! 19 ימים לפתיחת הקלפיות. לאחר שאמש פורסמו בערוצים 12 ו-13, עדויות נגד נתניהו מפרשת 4,000 ומפרשת הצוללות, המערכת הפוליטית לא נשארת שקטה.

ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן: "נתניהו איפשר מכירת צוללות מתקדמות למצרים. פגיעה במאזן האסטרטגי של צה"ל בזירת הים התיכון וים סוף. נקים ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את מה שנראה כמו פרשת השחיתות הביטחונית החמורה בתולדות ישראל".

ח"כ יאיר לפיד, גם הוא מכחול לבן, חיזק את דבריו של אשכנזי הבוקר בגל"צ: "בוודאות תוקם ועדת חקירה ממלכת ורה"מ יהפוך לחשוד בתיק הצוללות".

השר אלי כהן השיב לו: "לפיד מנסה להסית את האש מכל הברדק שקורה אצלו במפלגה. רה"מ לא נחקר ולא נחשד".

08:53 עריכה

יו"ר ימינה, איילת שקד, במסר לראשי מטות מפלגתה: "אנחנו בזמן הקריטי – נכנסים למטחנה של נתניהו. בשנים עברו ירדנו בשלב הזה, הפעם אני מתכוונת לעלות"

 

08:58 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ, במלאת 5 שנים לצוק איתן: "אני נושא עמי את אובדנם של 68 חיילים, 5 אזרחים וכמובן הנערים מגוש עציון שנרצחו. לצד הוויכוחים שיש מאז ועד היום אלה הרגעים המשמעותיים יותר בחייו של מפקד" .

עוד התייחס גנץ בראיון לכאן רשת ב' לאיום המנהרות: "נסקרו מספר סקירות בפניי הקבינט אז לטעון שהדרג המדיני לא הכיר – זאת בריחה מאחריות והיתממות. שנה לפני צוק איתן כבר קבענו שזה איום אסטרטגי".

09:12 עריכה

לפיד מחכה לתביעת דיבה מנתניהו

11:47 עריכה

ישראל ביתנו נגד הליכוד. ישראל ביתנו תגיש עתירה לוועדת הבחירות המרכזית, בה היא מאשימה את הליכוד בפייק ניוז נגדה באמצעות אנשיה ובהפעלת מערך של בוטים שבאמצעותם היא מפרסמת תעמולת בחירות.

"לאחרונה ניכר גידול משמעותי ברשתות החברתיות במספר הידיעות הכוזבות. חלקן של הידיעות מפורסם ומופץ על ידי נציגים ופעילים רשמיים של מפלגת הליכוד", נמסר מטעם המפלגה.

בין הדוגמאות בעתירה לפייק ניוז, נמצא פוסט של מאיר דהן, חבר מועצת העיר יבנה מטעם הליכוד, לפיו ליברמן מסכן את שלומם של אזרחי ישראל בעקבות ברית שכרת עם ח"כ אחמד טיבי. דוגמה נוספת היא שיתוף של יורי מגנר, חבר מועצה מטעם הליכוד ביקנעם, ששיתף בפייסבוק הזמנה מפוברקת לכנס בחירות של ישראל ביתנו, אותה הציג כ"תכנית התמיכה בערבים וערבי כמועמד לתפקיד שר".

12:56 עריכה

יו"ר מפלגת זהות, משה פייגלין בגל"צ: "נפגשתי עם ראש הממשלה כעת. אנחנו מתקדמים להסכם לפיו אני מוותר על הריצה בתמורה לתפקיד בממשלה והעיקר – נפתח את שוק הקנאביס".

רק אתמול הצהיר פייגלין כי הוא אינו מתכוון לעזוב. עוד אמר פייגלין בראיון: "אביא את ההסכם למתפקדי זהות ונחליט. נוצרה הזדמנות לא צפויה – להפוך את מה שנראה היה ככישלון להצלחה גדולה".

13:13 עריכה

חברי הכנסת אחמד טיבי ואוסמה סעדי מהרשימה המשותפת, פנו ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בדרישה לשינוי תנאי הקבלה ביום הבחירות, לאור זאת שלדעתם הוא מפלה את האוכלוסייה הערבית והחרדית.

"במודעה מטעם ועדת הבחירות המרכזית לגיוס עובדים, נכתב כי אחד מתנאי הקבלה זה שירות צבאי מלא – תנאי זה הינו פסול, סותר את חוק יסוד חופש העיסוק ומדיר שתי אוכלוסיות ממעגל העבודה ביום הבחירות. משמעות סעיף זה הינה שאין כניסה לא לערבים ולא לחרדים".

13:49 עריכה

בליכוד מגיבים להודעה של משה פייגלין ממפלגת זהות, לפיה יש התקדמות בהסכם עם ראש הממשלה על כך שהוא יפרוש מהמרוץ לבחירות: ״ראש הממשלה נתניהו משקיע מאמצים אדירים במטרה למנוע בזבוז קולות בימין. יש התקדמות משמעותית בין הליכוד לבין פייגלין וזהות. עדיין לא הושג הסכם וכשיושג – נפרסם אותו. עיקרו של ההסכם עם פייגלין נוגע למדיניות של כלכלה חופשית״.

15:17 עריכה

בליווי צלמיות של דגל ישראל ויד עושה שריר: ראש הממשלה בנימין נתניהו מברך את שגיא מוקי על זכייתו במדליית זהב באליפות העולם בג'ודו: "אחלה שגיא מוקי".

15:21 עריכה

כתב ערוץ הכנסת יניר קוזין מדווח: בליכוד שוקלים להציע לפייגלין את תפקיד שר הבריאות לאחר הבחירות בתמורה להסרת מועמדותו.

בנוסף לשינויים ברפורמת הקנאביס, פייגלין הגיע עם דרישה להתמנות לשר האוצר. נראה כי תפקיד שר הבריאות יכול להיות פשרה מקובלת. מהליכוד מסרו בתגובה: "לא דובר על תיק ספציפי וממילא ההסכם עוד לא נסגר".

15:25 עריכה

גם בני גנץ מברך את שגיא מוקי על הישגו הכביר: "מרב אלוף לאלוף – הערכה עמוקה לך ולכל הספורטאים הצעירים".

וגם אהוד ברק: "זה אומץ".

https://twitter.com/barak_ehud/status/1166686891539873798

15:32 עריכה

מפלגת נעם מדווחת על ניסיון דריסה של פעילי המפלגה בצומת ירקון – אין נפגעים.  מהמפלגה נמסר כי  ״רכב נסע במהירות לעבר הפעילים אשר עמדו על המדרכה בצומת עם שילוט, עלה על המדרכה, דרס את השילוט, הפעילים נאלצו לקפוץ לצדדים ולהימלט מהרכב הדורס. ב"ה האירוע ללא נפגעים״.

15:43 עריכה

דיווח באתר "כיכר השבת": בעקבות החלטת בית המשפט להתערב בקיום האירועים הנפרדים לציבור החרדי, מכריזים הזמרים החסידיים על מאבק בנושא שייפתח בהופעת ענק בבניני האומה כדי לממן את ההוצאות (חרדים).

האירוע, כלשון האתר, ייערך לגברים בלבד במוצ"ש הקרוב פרשת ראה, בבנייני האומה בירושלים פתיחת השערים בשעה 21:30.

המפיק שלום ווגשל: "אנו נילחם שלא ישתיקו אותנו כדי שנוכל לבצע את האירועים על טהרת הקודש, כמו שעבדנו בעשר השנים האחרונות עם כל הגורמים כדי לעשות אירועים כשרים לבני הישיבות. לא נאפשר לאף אחד לחנך אותנו. לא לשדולת הנשים ולא לשום גורם אחר. לא ניתן להם לשנות את אורחות חיינו".

.מוטי שטיינמץ (צילום: דייויד כהן, פלאש 90)
.מוטי שטיינמץ (צילום: דייויד כהן, פלאש 90)
15:50 עריכה

בליכוד הוחלט, על פי דיווח בכאן 11, להגיש הצעת חוק ממשלתית שתאפשר הצבת מצלמות בקלפיות, שיקדמו משרדי המשפטים והפנים – והעבודה על ניסוחה כבר החלה. 

איתי אלמוג-בר מהמחנה הדמוקרטי רואה בכך הרמה להנחתה – ומנחית: 

15:57 עריכה

דיווח בכאן 11: ישראל ביתנו פנתה ליועץ המשפטי של הליכוד בדרישה לבטל כנס פעילים שאמור להתקיים היום בבת ים, בטענה כי עולה חשד שהוא ממומן מתרומה אסורה.

16:05 עריכה

ניצן הורוביץ (המחנה הדמוקרטי) מאשים בפייסבוק את שר החינוך הרב רפי פרץ בכך שהוא "בובה של רבנים". 

"לשר החינוך הזמני זה לא משנה שהתלמידים נכשלים במדעים, במתמטיקה ובהבנת הנקרא", הוא כותב, "אז מה אם על פי נתוני ה-OECD שמתפרסמים היום בדה מארקר תלמידי ישראל לומדים לימודים דתיים פי 3 מבכל מדינה נורמלית?

"ככה נראה שר חינוך זמני שהוא בובה. שחושב, ופועל, על פי תכתיבים של רבנים קיצוניים, בדיוק כמו ה'רב' שמואל אליהו, שאמר על החילוניים שצריך 'לטחון להם את הראש, להחזיר להם את הילדים בתשובה'.  רפי פרץ כבר פותח שנת לימודים אחת. אם אנחנו לא נתעורר, הוא יפתח עוד שנת לימודים, ועוד אחת, ויכניס עוד ועוד כפייה לבתי הספר." 

לשר החינוך הזמני זה לא משנה שהתלמידים נכשלים במדעים, במתמטיקה ובהבנת הנקרא.אז מה אם על פי נתוני ה-OECD שמתפרסמים היום…

פורסם על ידי ‏Nitzan Horowitz – ניצן הורוביץ‏ ב- יום רביעי, 28 באוגוסט 2019

16:15 עריכה

סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) באולפן ynet: "אנחנו מתכוונים לשחרר את מרכזי הערים מתחבורה פרטית לחלוטין ולעבור לתחבורה ציבורית".

ח"כ שפיר פרסה את פרטי האג'נדה הירוקה שנועדה, לדבריה, להתמודד עם האסון האקלימי שבפתח. בין השאר היא אמרה ש"השימוש בפלסטיק ייגמר במוסדות המדינה. מעבר לזה, יעברו לתחבורה שמבוססת על חשמל ועל רכבים היברידיים. עשו את זה פעם בקליפורניה. אין שום סיבה לא לעשות את זה היום.

בזווית הפוליטית, שפיר הדגישה שלא תחזור למפלגת העבודה וכי תם זמנה של המפלגה. "יש שם היום הנהגה שסטתה לחלוטין מהדרך של תנועת העבודה. אנשים שמאמינים באידאולוגיה של שלום, של ביטחון, של הפרדה דת ומדינה, של שיוויון חברתי, נמצאים איתנו. המחנה הדמוקרטי כבר משנה את המפה הפוליטית. אנחנו הפסקנו עם הסיפור הזה של חנופה, של הורדת הדגלים האידאולוגיים שלנו מתוך פחד.

שפיר תקפה גם את אנשי העבודה-גשר, בהם היו"ר עמיר פרץ, ואמרה כי "הסיבה היחידה שהוא לא חבר למחנה הדמוקרטי ביחד עם מפלגת העבודה הייתה כדי לשמור לעצמו את האופציה להצטרף לממשלת נתניהו, אחרת אין שום חוק או היגיון שהיה מונע ממנו לעשות את זה.

"רק לפני חודשיים, במהלך הפריימריז לראשות העבודה, פרץ התחייב בפני הציבור שהוא יביא לחיבורים בתוך המחנה. שנייה אחרי הפריימריז הדבר הזה ירד מהפרק. אני לקחתי אחריות ולקחתי סיכון, והחלטתי ללכת ולהוביל את המחנה הדמוקרטי".

על ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אמרה שפיר: "הוא מדרדר את המצב הביטחוני. הוא מי שאחראי על חיזוק החמאס. הוא החליט לחזק את החמאס כדי למנוע מצב של פתרון מדיני של שתי מדינות".

16:19 עריכה

שר החינוך רפי פרץ, בתגובה לניצן הורוביץ, שטען שהוא "בובה של רבנים": "כשאתה הגשת תכניות ברדיו אני חילצתי פצועים מסולטן יעקב ומכביש ביירות-דמשק. אתה פריביליג ומתנשא שרק מפיץ שנאה נגד כל מה שקשור ביהדות ובמסורת". 

16:41 עריכה

בליכוד דורשים מחדשות 13 להבהיר מדוע שידרו "ידיעה מפוברקת", לטענתם, בעת שידעו על הקשר הכפול של רונן צור למיקי גנור ולבני גנץ. מהמפלגה נמסר: "הליכוד דורש הבהרה מחדשות 13 לאחר הדיווח השקרי שלהם אמש במהדורה ולאחר שהתברר כי מקור הדיווח – רונן צור – מייעץ במקביל לגנץ ולגנור".

המכתב:

הליכוד

17:06 עריכה

משרד המשפטים והפנים ניסחו טיוטה להצעת חוק המצלמות בקלפיות.

בנוסח הצעת החוק נכתב כי יש להסמיך חבר ועדת קלפי, ממלא מקום, משקיפים, מזכיר ועדת קלפי ועדים של וועדת הבחירות המרכזית והועדות האזוריות לתעד בתיעוד חזותי או קולי את הליך הכנת הקלפי להצבעה, את הליך ההצבעה, את הליך פתיחת תיבת הקלפי וספירת הקולות, את הליך רישום תוצאות ההצבעה ואת אריזת חומרי הקלפי לקראת העברתם לוועדת הבחירות.

הצעת החוק עוקפת למעשה את החלטת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, האוסר על מפלגות ונציגים מטעמן להכניס מצלמות לאזורי הקלפי. מלצר החליט להקים במקום זאת יחידה לטוהר הבחירות שבה יהיו כאלף  משקיפים שיצוידו במצלמות ויסיירו ביום הבחירות בקלפיות ברחבי הארץ.

17:14 עריכה

יאיר שרקי (חדשות 12) מדווח: זקני הרבנים הבכירים בציונות הדתית במכתב למען רשימת ימינה. המכתב, כפי שמדגיש שרקי, ממוען לסמוטריץ ופרץ. בנט ושקד לא מוזכרים.

 

17:35 עריכה

בוגי יעלון (כחול-לבן) לכאן רשת ב', בעניין פרשת הצוללות: "אני נזהר בכבודו של היועמ"ש, אבל הוא יצטרך להסביר הרבה דברים כי יש מסמכים שמוכיחים את מעורבותו של ראש הממשלה. הייתה העדפה של בצע כסף על פני טובת המדינה".

17:55 עריכה

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי הודיע כי ישלח לתלמידים דתיים בכיתה א' את הספר שמשרד החינוך אסר על חלוקתו. החלטתו של חולדאי מגיעה לאחר שהמפקחת מטעם המשרד על בתי הספר הדתיים בעיר, שושנה נגר, הורתה להשיב לעירייה את הספר "מתי נדע אם מיכל נבחרה", שנשלח לכל המוסדות בעיר כיוון שלטענתה יש בו משום "פגיעה של ממש" בחינוך הדתי בתל אביב. זאת, נוכח קטע קצר שמופיע בו ועוסק בתחבורה ציבורית בשבת.

חולדאי אמר היום לגלי צה"ל: "רוצים לקחת דמוקרטיה ולהפוך אותה לאוטוקרטיה. אין שום בעיה בסיפור. אם הנושא של לימודי דמוקרטיה והכלת האחר אסור להילמד בבתי ספר דתיים – אז צריך להבין שיש כאן זרם שהוא נגד הדמוקרטיה".

בהודעה ששלח להורי התלמידים בעקבות החלטת משרד החינוך, כתב חולדאי כי הוא "מתנגד נחרצות לפסילת הספר". לטענתו, מדובר בסיפור "המעורר מחשבה והשראה, ואשר מבטא את ערכי החינוך לדמוקרטיה ולשוויון".  "אני מעודד אתכם ואת ילדיכם לקרוא את הספר ובטוח שתמצאו בו מחשבות ורעיונות המזמינים דיון ושיחה – ולא השתקה", כתב חולדאי.

הספר, שכתבה הילה טוב, יצא לאור במרץ האחרון. הוא עוסק בדמוקרטיה, במגדר ובבחירות. על רקע שיחה "איך מנהלים מדינה", מעירה אמה של מיכל, גיבורת הספר ש"מתמודדת בבחירות", ש"אם מיכל תיבחר היא תרצה שבשבת ילדים יוכלו לנסוע באוטובוס". "וילדים שלא רוצים לנסוע בשבת?", שואלת הבת. "כל הילדים וכל המבוגרים יכולים להחליט אם לנסוע או לא, ואוטובוסים יעברו רק בשכונות של אנשים שנוסעים בשבת, כי יש מקום לכולם", מסבירה האם.

במכתב ששלחה אתמול למנהלי בתי הספר הדתיים, כתבה המפקחת כי "אין לחלק (את) הספר לתלמידים בבתי הספר שלנו. הספר נוגד ופוגע בתפיסת העולם של הציבור הציוני דתי, המבקש להתחנך על פי תורת ישראל ורוח החינוך הממלכתי-דתי (חמ"ד). אנו מחנכים לכבוד האדם, לקבלת האחר והשונה על פי עקרונות תורתנו הקדושה. אני מבקשת מאוד לתת את הדעת ולהשתתף רק במה שנכון לדרכנו החינוכית. נזכה שלא תצא תקלה תחת ידינו".

רון חולדאי (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
רון חולדאי (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
18:05 עריכה

איכשהו יצא שירון לונדון נקלע לצד של בצלאל סמוטריץ, שזועם על מערכת המשפט, ה"משמשת שוב ושוב ושוב כלי למשטור מחשבות ולסתימת פיות של צד אחד בלבד".

18:29 עריכה

רגע לפני ששגיא מוקי זכה בזהב וכולם שינו נושא, יאיר לפיד צייץ את זה, בנוגע לרפורמת הקנאביס הרפואי:

משה פייגלין, יו"ר זהות (שנמצא כעת במו"מ עם נתניהו על פרישת מפלגתו מהריצה לבחירות), קרא את זה, הרגיש שלפיד נדחף לקרון שלו ומנסה לקחת לו את הבייבי, והגיב בהתאם: "נלחמתי בשרת הבריאות שלך כשמנעתם מהחולים את זכותם הבסיסית לקנאביס רפואי".

18:31 עריכה

ח"כ אריאל קליינר (הליכוד), לאתר "כיפה", על קרב הנאצות בין ניצן הורוביץ לשר רפי פרץ: "אני לא חושב שנתניהו מסכים עם ניצן הורביץ והמפלגה שלו, שחרטה על דגלה ללבות שנאה נגד מתנחלים, חרדים וציבור שומרי המסורת במדינת ישראל. זו מפלגה שהשיח שלה כל כך בוטה, אלים ורדוד. אלו השותפים של לפיד וגנץ. צריך להבין שזה מה שמונח על כף המאזניים. מי שמצביע למפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה ממליך את החבורה הגסה והאלימה הזו".

19:02 עריכה

ריכוז תגובות של אישי ציבור לזכייתו של שגיא מוקי במדליית זהב באליפות העולם בג'ודו בטוקיו

רעיית ראש הממשלה, הגב' שרה נתניהו: "כבוד! אלוף העולם מוקי שגיא".

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אלוף עולם! אחלה שגיא מוקי – הבאת הרבה כבוד וגאווה לכולנו".

בני גנץ, יו"ר כחול-לבן: "אלוף העולם! הלב מתמלא גאווה על זכייתו של שגיא מוקי באליפות העולם בג'ודו, עכשיו, גם ביפן מכירים את "התקווה". מרב אלוף לאלוף – הערכה עמוקה לך ולכל הספורטאים הצעירים. נעשה הכל כדי לתת לכם להמשיך ולהצעיד אותנו לעוד הישגים ופסגות. כל הכבוד!".

דודי אמסלם (הליכוד): "צמרמורת… אלוף העולם. ישר כוח שגיא מוקי. גאווה ישראלית".

גבי אשכנזי (כחול-לבן): "שגיא מוקי – גאווה ישראלית! ברכות על הזכייה באליפות העולם בג׳ודו. הבאת כבוד גדול למדינת ישראל".

איתן כבל (העבודה, לשעבר): "כבוד לאלוף העולם מוקי שגיא הבן של חברינו למחלקה 3 מוקי רחמים ממחזור נוב׳ 77 גדוד 202 של הצנחנים גאים בך ומתרגשים בשבילכם".

יאיר לפיד (כחול-לבן): "שגיא מוקי אתה באמת אלוף העולם!".

מרב מיכאלי  (העבודה): Big in Japan! הלב מתפוצץ מגאווה, שגיא מוקי אלוף העולם!! התקווה מתנגנת ביפן. מרגש ומשמח מאוד".

ניר ברקת (הליכוד): "שגיא מוקי. לוחם. אלוף עולם! הבאת כבוד וגאווה אמיתית לכולנו".

אהוד ברק (המחנה הדמוקרטי): "איפון! מזל טוב גדול לשגיא מוקי, אלוף העולם בג׳ודו. נלחמת בגבורה, הבאת גאווה אמיתית לישראל. זה אומץ!".

עמיר פרץ, יו"ר העבודה גשר: "אלוף עולם ! תודה שגיא מוקי– הבאת גאווה ענקית לישראל אוהבים אותך".

ברוך מרזל (עוצמה יהודית): "ברכות לשגיא מוקי על זכייתו מדליית זהב באליפות העולם. חשוב שעם ישראל לא יהיה רק עם הספר, אלא שהוא יהיה גם עם חזק. בדיוק כמו דוד המלך ששילב ספרא וסייפה ביחד".

19:06 עריכה

האם יו"ר זהות משה פייגלין יפרוש? ואם כן, האם המנדטים שלו יעברו לאיתמר בן גביר וחבריו? בעוצמה יהודית, בכל אופן,  מתכוננים לקרב על אחוז החסימה. אחרי שנתניהו הבטיח פחות מפלגה מימנו ולמעשה סגר עם פייגלין על פרישת זהות מריצה לכנסת, הבמה התפנתה לבן גביר ועוצמה יהודית. דיון באולפן חדשות 12, בכיכוב עמית סגל ואמנון אברמוביץ.

19:19 עריכה

כתב חדשות 12 גיא פלג, שחשף אמש במהדורת החדשות של ערוץ 12 קטעים מעדותו של שלמה פילבר, עד המדינה בתיק 4000 (פרשת וואלה-בזק), נאלץ היום לפרסם הבהרה והתנצלות, אחרי שאחד הציטוטים שהביא אתמול התבררו כלא נכונים ובעל כוונות הפוכות ממה שנאמר באמת.

פלג ציטט אתמול את פילבר כאומר על אישור עסקת המיזוק בזק-יס שהיא בבחינת ״אסון לאומי״. היום, בתוכנית ״שש עם עודד בן-עמי״, פלג תיקן את הציטוט: ״זה לא שמישהו אמר לי באיזשהו שלב שהעניין הזה הוא אסון לאומי״. יחי ההבדל, כמובן.

עקיבא ביגמן מ״ישראל היום״ מצא איך קרתה הטעות:

ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו קפץ על הטעות של פלג כמוצא שלל רב – ואיכשהו מצא דרך לחבר זאת לזכייה של שגיא מוקי באליפות העולם בג׳ודו:

מוטב שנתניהו יזכור שהעדות של פילבר הרבה יותר חמורה מהציטוט השגוי הבודד הזה.

19:45 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה ב"לפני החדשות" (חדשות 13), על החוק המתיר צילום בקלפי: "בחוק החדש כל משקיף, בכל קלפי, יוכל לצלם"

19:48 עריכה

נפתלי בנט (ימינה) מברך את שגיא מוקי באנגלית ומבקר את הג'ודוקא המצרי מוחמד עבדלאל, שסירב ללחוץ את ידו של מוקי:

19:52 עריכה

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, הורה לשרת התרבות וחברת מפלגת הליכוד, מירי רגב, היועמ"ש ולמפלגת הליכוד להסביר מדוע השתמשה רגב במערכת כריזה של מציל בחוף הים לצורך תעמולה.

19:55 עריכה

יאיר נתניהו כתב לשליח מטעמה של איילת שקד כי הליכוד יקים ממשלה עם בני גנץ. נתניהו כתב את הדברים לשליחה של שקד, שניסה לרכך את ההתנגדות של משפחת נתניהו להצטרפותה של שרת המשפטים לשעבר לליכוד.

בהתכתבויות בין יאיר נתניהו לבין השליח אלישיב עמיצור שתוכנן הגיע לידי "הארץ" כתב בנו של ראש הממשלה על התכניות הפוליטיות של הליכוד: "נסגור עם גנץ, נלך חזק על הראש של שקד. נחשוף את השמאלנות שלה".

בהודעה אחרת כתב נתניהו לעמיצור כי שקד חברה ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן במטרה להדיח את אביו. שקד שבה וטענה בשבועות האחרונים כי נתניהו יעדיף לחבור לגנץ מאשר להקים ממשלת ימין.

20:08 עריכה

לא רק חפרפרת: עמית סגל חושף במהדורה המרכזית של חדשות 12 כי דו"ח חברת החקירות של כחול-לבן מגלה כי נערכה מתקפת סייבר "שלא נראתה כמותה", במסגרתה מומחים רוסיים שאבו את כל המידע מהטלפונים של יו"ר כחול-לבן ושל ראשי הקמפיין של המפלגה.

בנוסף לטלפון של גנץ, הדו"ח מגלה כי המומחים הרוסים פרצו גם לטלפונים האישיים של עידו הר טוב (מנהל הקמפיין), הוד בצר (ראש המטה) ורונן משה (יועץ הקמפיין). "מדובר במתקפת האקרים עוצמתית וחריגה בהיקפים שלא נראו מעולם", כלשון הדו"ח.

20:21 עריכה

חשיפת חדשות 12: על פי שיחותיו של עד המדינה משה פילבר, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לפטר את הרן לבאות, סמנכ"ל במשרד התקשורת, שדרש ליישם רפורמה שהייתה אמורה לפגוע בהכנסות של בזק.

פילבר סיפר שבתום שנה מתחילת עבודתו כמנכ"ל משרד התקשורת, נתניהו אמר לו ש"הדברים לא מסתדרים בקצב הרצוי". פילבר ייחס את זה ללחצים של שרה נתניהו, ניר חפץ ונתן אשל. לפי פילבר, נתניהו דרש ממנו לפטר סמנכ"ל במשרד התקשורת כיוון שדרש ליישם את הרפורמה שעלולה לפגוע בבזק ואמר לו "מי זה הארן הזה? למה אתה לא מחליף אותו?".

מטעמו של נתניהו נמסר: "לפני שהמשטרה הפעילה עליו לחץ ביריוני ואילצה אותו לשקר נגד ראש הממשלה, פילבר אמר בראיון לעמית סגל 'לא הייתה כל עבירה, ראש הממשלה בכלל לא דיבר איתי על מיזוג בזק-יס'. הפרסומים שלכם רק מוכיחים שתיק 4000 הוא עלילת דם שנשענת על עדות שקרית וחלשה. עכשיו ברור למה לא נתנו לראש הממשלה להתעמת עם פילבר".

20:30 עריכה

יאיר נתניהו מגיב לדיווח של חיים לווינסון בהארץ, לפיו הוא טען שאביו יקים ממשלת אחדות עם בני גנץ ויוכיח את "שמאלניותה" של איילת שקד: "זה מעולם לא נאמר".

20:41 עריכה

משה בוגי יעלון (כחול-לבן): הגילויים האחרונים בפרשה 3,000 רק מחזקים את מה שאני טוען כבר זמן רב: שזו פרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות המדינה. אין לי ספק שהסוד שראש הממשלה הסתיר ממני ומהרמטכ"ל כשהחליט לאשר לממשלת גרמניה למכור את הצוללות המתקדמות למצרים  – הסוד הזה הוא בצע כסף. כעת ברור לי שראש הממשלה צריך להיחקר תחת אזהרה. אין מנוס מוועדת חקירה ממלכתית כדי שהאמת תצא לאור.

20:44 עריכה

כחול-לבן, בתגובה לחשיפת חדשות 12 בעניין הפריצה הרוסית לטלפונים הסלולריים של חברי הסיעה: "לא נמצא אף מכשיר סלולרי נגוע, הדיווחים על פריצה הם שקריים".

מטעם המפלגה נמסר כי "גורמים פוליטיים החוששים מניצחוננו ניסו להשיג מידע מהנהלת הקמפיין. למרות שהדוח הצביע על חשד לניסיון לדלות מידע, הדבר התברר כשקר וכזב. פנינו לגורמים מקצועיים שמתמחים בתחום הסייבר שאינם החברה שערכה את הדוח ולא נמצא אף מכשיר נגוע, וכן שופרו אמצעי האבטחה בסביבת אנשי הקמפיין".

21:17 עריכה

נתניהו מגיב בטוויטר לדיווח של גיא פלג, שחשף פרטים נוספים מעדויות פילבר, לפיהם ראש הממשלה פעל למען רווחיות בזק – ומשווה בין פלג לשגיא מוקי: "גיא פלג – אלוף העולם בפייק ניוז".

21:19 עריכה

מסתמן: זהות בדרך לפרישה מהבחירות. למרות הבטחות קודמות שלא יפרוש, יו"ר מפלגת זהות נועד היום עם ראש הממשלה ובסיום פגישתם הודיע: "אנחנו קרובים לסיכומים על פרישת זהות מהמרוץ". בליכוד ככל הנראה הבטיחו לפייגלין תיק כלכלי בכיר בתמורה לפרישתו.

21:23 עריכה

כתב חדשות 13 עומרי מניב מביא סרטון מתוך שיעור במכינת "עצם" שהקים שר החינוך הרב רפי פרץ ועמד בראשה עד לפני כמה חודשים. בסרטון נראה ה"מורה"  אומר לתלמידיו: "החילונים רשעים שאסור להתקרב אליהם, אבל צריך להחזירם בתשובה", "לצבא אין להתגייס כי הם שם", "אסור לגייס נשים" ו"בן גוריון גרוע מאנטיוכוס".

21:28 עריכה

האם גם המופע הזה, של ישי ריבו בירושלים, יעורר מהומה פוליטית? אביב גפן כבר התחיל לחמם את האווירה.

21:39 עריכה

המחנה הדמוקרטי: "הסירוב של נתניהו לוועדת חקירה בנושא הצוללות הוא הודאה באשמה. מאחז העיניים מבלפור ממשיך בניסיונותיו האחרונים לבלבל את הציבור. אם הוא משוכנע שמדובר בעלילה, שיודיע על הסכמתו להקמה מידית של וועדת חקירה ממלכתית לבחינת כל הנושאים הקשורים לאופן ניהול רכש הצוללות, כמו גם בחינת מעורבותם של מקורביו ובני משפחתו בעסקה כה אסטרטגית ורגישה. אם הוא מסרב לכך זהי הודאה באשמה. ראש ממשלה שסחר בביטחון המדינה בתמורה להטבות כלכליות לו ולמקורביו חייב לתת על כך את הדין". 

22:14 עריכה

במחנה הדמוקרטי העלו הערב קמפיין שבמרכזו "קו אדום" ל"נפגעי הדתה". זה נראה ככה:

ראו זאת באיגוד רבני הקהילות והחליטו להגיב ב"קו אדום" משלהם, כזה שדווקא מעודד הדתה. הקו, על פי הודעת האיגוד, "נועד לתת מענה לתלמידים ותלמידות, הורים ואנשי חינוך המעוניינים ביהדתה ומחפשים עוד לימודי יהדות וחיזוק המורשת של עם ישראל.

יו"ר איגוד רבני קהילות, הרב עמיחי אליהו: "מידי יום אנו עדים להתגברות השנאה של קומץ קטן בשמאל ובראשם יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ, שמחרחרים מלחמות ומנסים לפלג את החברה הישראלית כדי לקושש קולות. צר לי לאכזב אותו ואת חבריו כי רוב הציבור החילוני אוהב ורוצה יהדות

"הורוביץ ושות התבלבלו, עם ישראל לא רוצה הדתה אלא יהדתה. העם רוצה ללמוד ולשמור על המסורת היהודית ואנו באיגוד אומרים בקול חד וברור, נקים עוד קהילות המתבססות על הציבור החילוני המסורתי וזאת כי הם מחפשים את הבית ולא מחפשים מחנה דמוקרטי שבא לסכסך"

22:21 עריכה

בני גנץ: "נתניהו לא שחק את ההרתעה – הוא מחק אותה"

22:30 עריכה

ועדת הבחירות ביטלה את הדרישה שפקחים בקלפיות יהיו יוצאי צבא בלבד.

בוועדה הנחו את חברת "צוות 3" לגייס בוגרי משטרה או בעלי הכשרה כמאבטחים, ולא רק מי ששירת בצבא. "בקריטריונים אלה עומדים בני כלל המגזרים", אמר דובר הוועדה.

22:56 עריכה

ערוץ 7 מדווח: יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ קורא ליועץ המשפטי לממשלה להשעות את השר רפי פרץ מתפקידו כשר חינוך בעקבות פרסום הסרטון ממכינת עצם (גללו מעט מטה).

"אסור להשאיר עוד רגע אחד את מערכת החינוך בידיו המסוכנות והמסיתות של רפי פרץ", אמר הורוביץ, "הוא לא שר חינוך, הוא שר החושך. מכינה שמסיתה צריכה להיסגר! אלה לא עשבים שוטים. מנדלבליט, הוצא את עסקני הדת מהכיתות ואפשר למנות שר חינוך ממלכתי ולא קיצוני".

מכינת 'עצם' מסרה בתגובה: "המכינה מחנכת את תלמידיה לממלכתיות ונאמנות למדינה בכל תחומי החיים והעבר העשיר שלה ממחיש את זה. הדברים נאמרו בדיון בית מדרשי לגיטימי וחבל לנו שהתוכן של השיעורים הוצא מהקשרו. עצם הרדיפה אחר אמירה כזו או אחרת הוא חלק מקמפיין מתמשך של השמאל הרדיקלי נגד עולם המכינות ועולם התורה".

השר הרב רפי פרץ לא הגיב לדברים.

23:01 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מי אתם רוצים שינהל את המשא ומתן מול הנשיא טראמפ – אני בראש ממשלת ימין או לפיד-גנץ?"

עוד 48 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 17 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראשי מפלגות הימין התחייבו שלא להצטרף לממשלה צרה בראשות גנץ, אם וכאשר תוקם

ח"כים בכחול-לבן מסרבים לשבת בממשלה כזאת ● ליברמן מסרב להצהיר שלא יעשה כן ● שקד ובנט לא הצטרפו להתחייבות של הבלוק ● לדברי מקורבים, גנץ לא שולל את מתווה הנבצרות והרוטציה ● יו"ר כחול-לבן והרמטכ"ל נפגשו היום לאור האתגרים הביטחוניים ● השופט מלצר דורש חקירה פלילית של אי סדרים בעשרות קלפיות

עוד 35 עדכונים

עשיתי את ניו יורק ואת דויד לה שאפל

אבא ז״ל היה לו מנהג. היה לוקח מפתח וחורץ על הקיר סימן של איקס. סוג של  חותמת שעם. היום בו עברתי לגור לבד קיבל גם הוא חריץ שכזה. ״אתה עושה טעות ותחזור הביתה בלי כלום כמו שאתה עוזב״, אמר לי. אבא צדק. ההורים תמיד צודקים.

כבר בכיתה א׳ הרגשתי משיכה לבנים. לא, לא שיחקתי בבובות. אני לא חושב שהיו לאחיותיי בובות. לא היה כסף למותרות כמו צעצועים. מעולם לא ביקשתי מהוריי דבר.

לא קינאתי בבני הדודים כשרכבו על האופניים החדשות שקיבלו. זה לא עניין אותי. אני לא אדם של שופינג. יריב שלי ממש מכריח אותי לקנות בגדים. אהבתי מאוד לצייר. תמיד ציירתי וכתבתי. להיות צייר היה תמיד במחשבות שלי. הציור היה חיים.

כבר בכיתה א׳ הרגשתי משיכה לבנים. לא, לא שיחקתי בבובות. אני לא חושב שהיו לאחיותיי בובות. לא היה כסף למותרות כמו צעצועים. מעולם לא ביקשתי מהוריי דבר

עד שהגעתי לצבא לא הכרתי הומואים. בחטיבה הייתה לי חברה. הייתי בן 15. זה לא החזיק. בצבא הכרתי בחורה. קיבוצניקית. היה לנו רומן קצר. שירתתי בצריפין. בה״ד 6. בית ספר לתחזוקה, לשם הגעתי אחרי טירונות אי שם בדרום. תחזוקה זה אפסנאות. עברתי קורס בנושא. מרתק (סתם). בבסיס זה למדו חיילים להיות נהגים של, ולהפוך טבחים של סירי ענק.

נשארתי בבסיס כחלק ממחלקות ההדרכה. בשל לימודי האמנות והגרפיקה בתיכון שילבו אותי כשרטט בהוצאה לאור. סיפקנו שקפים וחומרים מודפסים למחלקות ההדרכה בבסיס. את כישרון הציור שלי ניצלו לקישוט הבסיס.

היו מצמידים לי חיילים טריים (אם התמזל מזלי היו בהם חתיכים). שירטטתי להם קווי מיתאר ומילאו אותו בצבע. ממש כמו בגן ילדים. העיקר לא לצאת מהקווים. את סיכת חיל תחזוקה אני עיצבתי. נדמה לי שיש כבר אחרת במקומה.

בהוצאה לאור הכרתי את מי שיהיו חברים שלי וילוו את חיי בעשורים הבאים. היינו רביעייה. נותרתי עם אחת, את השניים האחרים שיחררתי מחיי. השתחררה המועקה שלא רצתה לצאת. בסוף יצאה והיום אני משוחרר, בעיקר מביקורת

את כישרון הציור שלי ניצלו לקישוט הבסיס. היו מצמידים לי חיילים טריים (אם התמזל מזלי היו בהם חתיכים). שירטטתי להם קווי מיתאר והם מילאו אותו בצבע. ממש כמו בגן ילדים. העיקר לא לצאת מהקווים

בצבא הכרתי את א׳. ההתוודות שלו שהוא הומו הייתה קסומה. חדשה. מרגשת. יום אחרי אמרתי שגם אני חושב שאני ״כזה״. למ׳ לקח הרבה מאוד זמן לצאת מהארון. אני תמיד אומר שצריך לתת לכל אדם את הזמן שלו להיפתח. לכל אחד התפרחת שלו.

דרך א׳ ידעתי שיש דבר כזה מועדונים. קודם לכן לא יצאתי לבלות. גם לא כשהייתי בתיכון. עם חברים בחטיבה שהיתה בשכונה הקרובה אלינו נהגנו ״להסתובב״ בדיזנגוף, ואולי הייתה גם גלידה אמריקאית על הדרך.

לא יצאתי קודם לכן למועדון גם לא כשלמדתי בתיכון הצפונבוני. א׳ מסתבר הכיר את עולם הבנים כבר מגיל 15. לי היה זה עולם חדש. לא היו לי הרבה עולמות מלבד ספרים וכן ציור. גם ״כן״ לא בטוח שהיה לי. אחרי הצבא כן.

בצבא הכרתי את א׳. ההתוודות שלו שהוא הומו הייתה קסומה. חדשה. מרגשת. יום אחרי אמרתי שגם אני חושב שאני ״כזה״

״דיווין״, מועדון ריקודים להומואים, היה אז מקום מפגש יחיד. חיים כהן (הזמר אדם) היה התקליטן. אחרי הצבא הכרתי את ״גן העצמאות״ שהיה ה״מקום״ למצוא בו זיון, ואם התמזל המזל יותר מסקס.

ב״דיווין״ הכרתי את האהבה הראשונה שלי. קראו לו ג׳קי. יעקב טלבי. מעולם קודם לכן לא התרגשתי בבטן כמו עם היפה הזה. היו עוד יפים. תמיד אזכור לו את הרגשות הראשונים שלי.

תמיד ידעתי שאני נמשך לגברים. בנעורי היו התנסויות. מעולם לא שאלתי את עצמי יותר מדי שאלות על הזהות המינית שלי. התמזל מזלי וניחנתי באופי אדיש, שקיבל את החיים כי שהם בלי התפלספויות.

כשהשתחררתי מהצבא עברתי לגור עם א׳ ומ׳ בדירה שכורה ברחוב סירקין פינת מנדלי מוכר ספרים. יריקה מהים והליכה קצרה מבן יהודה וממועדון ״התיאטרון״. שם הכרתי בחור בשם דויד לה שאפל שעצר בתל אביב בדרכו ממצרים. אז צילם עבור הנשיונל גי׳אוגרפיק. ״בילינו״ לילה אחד במלון שלו.

עבדתי במלצרות, הייתי ברמן, מנהל משמרת״. תמיד פיטרו אותי. אהבתי את אורח החיים החדש. עבודה בשעות שמאפשרת לחוות לעתים את היום לרב את הלילה והייתי איש של לילה.

כשהשתחררתי מהצבא עברתי לגור בדירה שכורה ברחוב סירקין פינת מנדלי מוכר ספרים. שם הכרתי בחור בשם דויד לה שאפל שעצר בת"א בדרכו ממצרים. אז צילם לנשיונל ג׳אוגרפיק. ״בילינו״ לילה אחד במלון שלו

לא פעם מצאתי עצמי חוזר (אחרי משמרת בקפה בו עבדתי) עם האופניים מ״גן העצמאות״ אחרי סקס או בלי סקס. היו לילות שהבאתי לדירה השכורה בחורים והיו לילות לבנים של ציור. הרבה לילות לבנים של ציור.

בלי שרציתי או תכננתי, מצאתי עצמי בזוגיות מוזרה עם עולה חדש מאמריקה, צעיר ממני בכמה שנים. הייתי אז בן 23.

אחרי שנפרדנו הוא שב לארצו והתגורר קרוב לבוסטון בעיירה של הומואים מזדקנים. אמנים ומשוררים. פרובינסטאון קראו לה. הוא שלח לי כרטיס טיסה הלוך ושוב. וזו הייתה הנסיעה של אחריי צבא. לבד. פעם ראשונה בארץ זרה. עם אקס ממנו ברחתי אחרי חודשיים הישר לניו-יורק. העיר הגדולה.

הוא שלח לי כרטיס טיסה הלוך ושוב. וזו הייתה הנסיעה של אחריי צבא. לבד. פעם ראשונה בארץ זרה. עם אקס ממנו ברחתי אחרי חודשיים הישר לניו-יורק. העיר הגדולה

אני זוכר את הלילה הראשון. הייתי רשום במועדון הלוהט באותם ימים ״ליים לייט״. רשם אותי מעצב תפאורות שהכרתי בעיירה ההיא. לקחתי איתי את האיש הנחמד שנתן לי לישון בדירתו. הבחור הכי יפה, מוקף בנות, הביט לעברי.

בשירותים מול המראה כבר הבטנו אחד לשני בעיניים. והיו לי עיניים. שלחתי את הנחמד הביתה ומצאתי את עצמי נוסע בארבע לפנות בוקר בסאבווי ל״ברונקס״ עם היפיוף האיטלקי שהדבר הראשון שעשה כשירדנו מהרכבת היה לקנות דלי ענק של קנטאקי פרייד צ׳יקן.

הקשרים שיצרתי בעיירה הציורית חיברו אותי לצלמים והפכתי חבר של הצלם דויד אמסטרונג ז״ל ונאן גולדין, היום צלמת מאוד ידועה בעולם, אז היתה מורה באוניברסיטת ניו יורק. היא היתה המורה הרוחנית של דויד. שניהם צילמו אותי הרבה. אני מופיע במספר ספרי צילום, מיצגי צילום ב״מומה״ בניו יורק, אפילו רכשו פורטרט שלי בגלריה בלונדון. הייתי מוזה. מוזה יפה.

אפי אליסי (צילום: דיויד ארמסטרונג)
אפי אליסי (צילום: דיויד ארמסטרונג)

כשהזכרתי את השם דויד לה שאפל שהכרתי בלילה תל אביבי, דחקו בי כולם לחדש את הקשר עימו וכך עשיתי. לה שאפל, מגדולי הצלמים של דורנו, ניהלנו רומן קצר. אפילו עבדתי איתו. זה נמוג כמו שזה בא. הייתי קישוט לא יותר.

הצלם דויד אמסטרונג ז״ל והצלמת נאן גולדין צילמו אותי הרבה. אני מופיע בכמה ספרי צילום, מיצגי צילום ב״מומה״ בניו יורק, אפילו רכשו פורטרט שלי בגלריה בלונדון. הייתי מוזה. מוזה יפה

איזה כיף שמגדת עתידות צועניה וקשישה שישבה בחלון ראוווה בוילג׳ של מנהטן, אמרה לי לחזור לישראל, שם מחכה לי אהבה גדולה. היא צדקה. יריב ואני בזוגיות בריאה כבר כמעט 27 שנים. אנחנו מגדלים את רואי (20) ואת יאן (מכשפה בת 13). בסוף בסוף אין כמו הבית. אין כמו משפחה. למזלי היא טובה. לא לכולם יש המזל הזה ועדיין, תעשו הכל כדי להיות מאושרים. חגים שמחים.

אפי אליסי, בן 53, בזוגיות עם יריב מזה 26 שנים, מגדל את רואי בן ה-20 ואת יאן בת ה-13. מייסד ועורך אחראי של מגזין אופנה Fashion Israel, מרצה על בריאות הנפש מטעם ״אנוש״, ״נגישות ישראל״ ובאופן פרטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,037 מילים

תקווה חדשה-ישנה למאבק במלריה: קוטל חרקים מימי הנאצים

חוקרים אמריקאים גילו מחדש קוטל חרקים יעיל במיוחד, שהיה בשימוש הנאצים ונעלם לאחר מלחמת העולם השנייה ● למרות יעילותו, השימוש בדי-אף-די-טי הופסק מסיבות פוליטיות - והעולם אימץ את הדי-די-טי ● לפי ארגון הבריאות העולמי, בכל שתי דקות מת בעולם ילד ממלריה

עוד 621 מילים

הכנסייה האתיופית בירושלים נסגרה למתפללים

פרסום ראשון הכנסייה המפורסמת בירושלים נסגרה למבקרים ומתפללים, לאחר שאירעו בה עימותים אלימים בהם עורבו מאבטחים ושוטרים ● ברקע למאבק על המוסד הוותיק עומד הקרע האתני-דתי המחריף באתיופיה, שראש ממשלתה זכה לאחרונה בפרס נובל לשלום

עוד 764 מילים

ככה עובדת אלימות משטרתית

בכל מקום שהיס"מ מופיע בו – תדע שמישהו הולך לספוג אלימות. מי? פשוט מאד: מי שבצד הלא-נכון. איך יודעים איפה הצד הלא-נכון? הצד שעומדים בו מפקדי המשטרה הבכירים באירוע.

במוצאי-שבת האחרונה עמדו מפקד מחוז מרכז של המשטרה, עמי אשד; מפקד משטרת פתח-תקווה, ברק מרדכי, וסגנו, שי גז; והתובע במשטרת פתח-תקווה, גרגורי פוקס  – בצדה המערבי של כיכר גורן בפתח-תקווה. הצד בו מתנהלת כבר שלוש שנים בקביעות המחאה נגד השחיתות השלטונית והרס הדמוקרטיה. מנגד, ביציע המזרחי, היתה ההפגנה בהזמנת הליכוד, למען ראש-הממשלה, בהשתתפות ראש מערך ההסברה בליכוד ואחרים.

ככה זה נראה בפועל: אדם מעוכב בידי המשטרה. איש יס"מ אוחז בו. הוא אזוק. הוא לא מנסה להשתחרר. הוא לא מביע התנגדות. הוא לא מוציא מילה. מגיע איש יס"מ מימינו ומאגרף לו את הפרצוף, כמו שרואים בסרטים

ככה זה נראה בפועל: אדם מעוכב בידי המשטרה. איש יס"מ אוחז בו. הוא אזוק. הוא לא מנסה להשתחרר. הוא לא מביע התנגדות. הוא לא מוציא מילה. מגיע איש יס"מ מימינו ומאגרף לו את הפרצוף, כמו שרואים בסרטים.

אדם אחר, איש שקט ומהוגן, מוחזק בידי שוטרים כשהוא שכוב על הכביש ופניו לאספלט. הוא לא מנסה להתנגד, הוא לא הפעיל אלימות. הוא מנוטרל. עוברות כמה שניות. ראשו מוטח באספלט. השניים נוטרלו מלכתחילה, כי נשאו שלט ענק "CRIME MINISTER". המשטרה קבעה שאסור להניף את השלט, רק לפרוש אותו על הכביש.

קרוב לחודשיים אני עם דלקת חריפה בשריר הכתף. שוטר הגיע מאחורי הגב שלי בהפגנה שקיימנו בבת-ים מול רדיו בלה-בלה-רגב מארח את שרה נתניהו, העבריינית המורשעת, עיקם אותה מאחורי הגב שלי (נוהל משטרתי ידוע). בכח, בסיבוב. לא הפעלתי אלימות על איש, לא החלפתי דברים קשים עם אף-אחד. למעשה, להיפך: איש ליכוד, ממארגני האירוע בבת-ים, ואני, דיברנו בינינו. בכבוד וברוח טובה. הבהרנו שמה שלא יהיה – אלימות משני צדדי הנוכחים (ליכוד ואנחנו) לא תהיה.

לא הפעלתי אלימות על איש, לא החלפתי דברים קשים עם אף-אחד. למעשה, להיפך: איש ליכוד, ממארגני האירוע בבת-ים, ואני, דיברנו בינינו. בכבוד וברוח טובה

הנסיון העשיר שיש לי עם המושג "משטרת ישראל: אבטחת שלום הציבור" לימד אותי שעל המשטרה אסור לסמוך. אז אני מסתובב באירועים מסוימים עם אמצעי הגנה עצמית. כדי לא להבהיל את איש הליכוד או ליצור תחושת איום כלפיו, החזקתי אותו מאחורי הגב. זה לא היה דיאלוג ראשון שלנו באירוע. השוטרים שחצצו בין שתי הקבוצות ראו את זה. יש היגיון ששוטר יבקש לדעת מה פתאום בנאדם מחזיק אמצעי הגנה עצמית באירוע עם פוטנציאל רגיש. אבל ההיגיון אומר שהגיוני שאזרח יחזיק ברשותו אמצעי כזה באירוע כזה. אפשר לברר, אפשר לבקש. לא חייבים לקרוע שריר בכתף.

באירועים מהסוג הזה, המשטרה חוצצת בין קבוצות המפגינים. הגיוני. איש ליכוד חצה את קו השוטרים והגיע אלינו. "אם לא תסתלקו תוך דקה…", הוא לחש באוזנו של חברי להפגנה, ישי הדס, שבאותו רגע היה עם מיקרופון הגברה ביד. "אם לא נסתלק תוך דקה, יקרה מה? ספר לנו", חזר אחריו הדס למיקרופון.

ההיגיון אומר שאחד כזה צריך להרחיק מיידית מהזירה. אולי אפילו לעכב אותו. ודאי לא להתיר לו להסתובב אחר-כך שוב ושוב בשטח ההפגנה שלנו. אז ההיגיון אומר, אז מה. ההיגיון הרי חייב להיעצר איפה שהוא. והוא לעולם נעצר איפה שאזרחים שומרי חוק מאוימים בו.

יש היגיון ששוטר יבקש לדעת למה בנאדם מחזיק אמצעי הגנה עצמית באירוע עם פוטנציאל רגיש. אבל הגיוני שאזרח יחזיק ברשותו אמצעי כזה באירוע כזה. אפשר לברר, אפשר לבקש. לא חייבים לקרוע שריר בכתף

בכלי-נשק אוטומטי שלופים, אחד עם אצבע על ההדק, עמדו השוטרים ואנשי היס"מ שחצצו בין הצדדים באירוע בבת-ים. עם הפנים אלינו, עם הגב לאנשי הימין.

סוף יולי האחרון. הפגנת מחאה קבועה ביום שישי שעה שהיועץ-המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עושה דרכו לבית-הכנסת. מפגין מוכנס בידי שוטר לניידת וממנה לתחנה.

הוא סירב להזדהות בפני השוטר, כיוון שלא התקיימה עילה בדבר חשד סביר לביצוע עבירה, כמתחייב בחוק. מאחר והמפגין שידר לייב לפייסבוק תוך כדי הליכה ברחוב, אפשר להיווכח שהסירוב להזדהות מוצדק.

מפגין אחר שהגיע למקום ותיעד במצלמת הטלפון את השתלשלות האירוע, מעוכב גם הוא. מופעל עליו כח רב, כדי אלימות, בידי מספר שוטרים, הוא מוכנס לניידת. הוא מתנדב במשטרה, למרבה האירוניה. הוא נושא אקדח. אבל כשאין שיקול דעת או היגיון – זו עילה לאלימות חסרת פרופורציה ומעצר מיותר. מה זו אלימות חסרת פרופורציה? זעזוע מוח, כאבים עזים, בחילות וסחרחורות, יום בבית-חולים.

מפגין אחר מעוכב, ומופעל עליו כח רב, כדי אלימות, בידי מספר שוטרים. הוא מתנדב במשטרה, למרבה האירוניה. מה זו אלימות חסרת פרופורציה? זעזוע מוח, כאבים עזים, בחילות וסחרחורות, יום בבית-חולים

הלאה. שבע שנים אחורה. קיץ 2012. מוצאי-שבת, שעת לילה מאוחרת. צומת עזריאלי חסום במסגרת הפגנה נגד השחיתות ויוקר המחייה. הצומת חסום כמה שעות במסגרת נוהל לא-כתוב שנוצר בין המשטרה למוחים: מאפשרים לשחרר קצת לחץ באמצעות חסימת צומת.

עמדנו כחמישה אנשים בלב הצומת. לידינו שוטר. אווירה רגועה, אין עימותים. השוטר מדבר עם אחד מהחמישה. אחרי רגע הוא שולף תרסיס גז ומתיז על כולנו. סתם ככה. בנונשלנטיות. כאילו מדובר בעניין טבעי.

שישי. 16 אוגוסט, לפני כחודשיים. שעת לילה מאוחרת. שישה אנשים מוחזקים בכלוב העצורים במשטרת פתח-תקווה, נעולים מאחורי סורג ובריח. הרקע: עיכוב אחד מפעילי המחאה נגד השחיתות והרס הדמוקרטיה, והובלתו למעצר בתחנה.

הפעיל לא עבר על החוק. גם לא על הוראות מפקד מחוז מרכז, אשד. דווקא הוראות מפקד המחוז הן אלה שבמובהק מנוגדות לחוק ולפסיקת בג"צ. הפעיל הלך ברחוב. הוא "נשלף" ממנו למעצר כי ככה בא לה, למשטרה.

אחריו מעוכבת ונלקחת פעילה אחרת. בעקבות מעצר השניים, כבר הגיעו עשרות פעילים למחות מחוץ לתחנת משטרת פתח-תקווה. אז כבר עלה מניין המעוכבים והעצורים לעשרים. אנשים הוטחו לכביש, אחרים הורמו ממנו כאילו הם סחבות. הפעיל שעוכב? הוא אני. זאת לא עדות שמיעה; אני יודע מה היה שם.

עמדנו כחמישה אנשים בלב הצומת. לידינו שוטר. אווירה רגועה, אין עימותים. השוטר מדבר עם אחד מהחמישה. אחרי רגע הוא שולף תרסיס גז ומתיז על כולנו. סתם ככה. בנונשלנטיות. כאילו מדובר בעניין טבעי

ניגש שוטר לכלוב, מצביע על אחד העצורים ובקול רם ומאיים אומר לו:

"אתה צילמת אותי. אתה העלית לפייסבוק את התמונה. אתה עוד תשלם על זה. אתה עוד תראה מה יקרה לך".

אני נצמד לסורג ואומר לשוטר, "מה אתה עושה?! אתה מאיים על עצור ועוד לפני חקירה. אתה לא יכול לעשות את זה!"

"סתום ת'פה, מי דיבר אליך?!", הוא עונה. עצור נוסף, יוסף זרניק, מצטרף לוויכוח. הוא אומר לשוטר, "מה זה צריך להיות? זה איום על עצור!"

"בוא אתה לחיפוש", אומר מייד השוטר לזרניק.

הוא פותח את התא ומוציא אותו משם לחיפוש. לא חודרני, לשם ההבהרה. אגב, כל העצורים, איש בתורו, נלקחו לחיפוש. מגיעים שני שוטרים, האדיב והקשוח, שמים על הידיים כפפות לייטקס, מתייצבים מחוץ לכלוב. המסר מהכפפות ברור לעצורים. הם לא יודעים בשלב זה שהחיפוש לא יהיה חודרני.

החיפוש נעשה בתא שירותי נכים. שואלים את השוטרים למה בשירותים. השוטר האדיב אומר שזה כדי לשמור על הפרטיות שלהם. "לא", ענינו בחיוך, כל אחד בתורו, "זה בגלל שזה החדר היחיד בלי מצלמות"

אחד-אחד מוציאים אותנו משם. החיפוש נעשה בתא שירותי נכים. זרניק ואני, כל אחד בתורו (ייתכן וגם אחרים), שואלים את השוטרים למה בשירותים. השוטר האדיב אומר שזה כדי לשמור על הפרטיות שלהם. "לא", ענינו בחיוך, כל אחד בתורו, "זה בגלל שזה החדר היחיד בלי מצלמות".

יוני 2017. עוד הפגנה בכיכר גורן יוצאת לדרך. הצעדה מתקדמת במעלה אחד הרחובות. המשטרה כבר נערכה מראש: היא הביאה איתה אוטובוס לאסוף משם עצורים. מי אמר שיהיו עצורים? מי אמר שבכמות שתצריך אוטובוס(!)? אבל הביאו. ואוטובוס שמגיע ריק במערכה הראשונה להפגנה, יעזוב מלא במערכה האחרונה. כי צריך למלא מכסות.

המשטרה כבר נערכה מראש: הביאה איתה אוטובוס לאסוף משם עצורים. מי אמר שיהיו עצורים? מי אמר שבכמות שתצריך אוטובוס(!)? אבל הביאו. ואוטובוס שמגיע ריק במערכה הראשונה להפגנה, יעזוב מלא במערכה האחרונה

סגן-מפקד משטרת פתח-תקווה אז, סהר שיין, ניגש לאחד המפגינים בצעדה, חוסם אותו ושואל:

"תגיד, אתה אמרת לי קודם 'עוד פעם אחת אתה קורא לי זרניק ואני נותן לך…'?" אני לא זוכר בוודאות מה הקצין אמר שההוא איים שייתן לו, אבל לצורך העניין נניח שמדובר ב"סטירה". כלומר, קצין המשטרה פנה למפגין בשם של מישהו אחר והמפגין ענה לו שלא יקרא לו ככה. הגיוני.

עונה המוחה: "כן, אני אמרתי. אני באמת לא זרניק".

עונה השוטר: "אז למה אמרת את זה? בשביל מה הפרובוקציה?"

מתנהלים חילופי דברים קצרים ביניהם שבשפת הכדורסל קוראים לזה, השוטר נעמד לסחוט "עבירת תוקף" (אני אוציא ממך עבירה בזמן שאני שומר עליך), ניגש מפגין אחר ושואל את שיין:

"רגע, הוא (קרי מי ש"נחשד" כזרניק) מעוכב או עצור?"

"לא", עונה השוטר.

"אה", אומר המפגין שאיננו זרניק, "אז אני יכול ללכת", והולך.

אומר השוטר למפגין שהתערב והכניס היגיון לשיגעון: "הוא לא, אבל עכשיו, אתה מעוכב",

ומפקיד אותו בידי שוטרים שהפקידו אותו באוטובוס העצורים. מספר דו-ספרתי של מפגינים עזב את אזור כיכר גורן באותו ערב באוטובוס שהביאה המשטרה.

כל הסיפורים כאן, לא יותר מדוגמיות, מייצגות אמנם, אבל דוגמיות ספורות, הם המחשות להתנהלות המשטרה והיס"מ, מי הפרובוקטור האמיתי, ועל מי (ליתר דיוק, על מה) באמת מגנה המשטרה בישראל.

כל הסיפורים כאן, לא יותר מדוגמיות ספורות, הם המחשות להתנהלות המשטרה והיס"מ, מי הפרובוקטור האמיתי, ועל מי (ליתר דיוק, על מה) באמת מגנה המשטרה בישראל

אף לא אחד מהם הוא במסגרת "התנגשויות אלימות" עם משטרה. "התנגשויות אלימות" עם משטרה הן עניין נפרד. הכלל "כשלוקחים סיכון, עלולים לחטוף", שרלוונטי ל"התנגשויות אלימות" עם המשטרה, לא מתקיים כאן.

לילה במעצר, שחרור בערבות, הליכים משפטיים, העמסה על אוטובוסים כמו גרעינים במשקל. בימוי הגבלות שלא מתיישרות עם החוק (אסור להניף שלט; אבל לפרוש מותר! אותו שלט, אגב, הונף ללא הפרעה בפתח-תקווה ובערים רבות אחרות בארץ עד אותו יום). זו אלימות. אלימות חמורה. היא כזו כיוון שהיא שוללת בהינד עפעף עצמאות מאזרחים שלא עברו על חוק, שהופכת את החופש שלהם לבן-ערובה. הטחת ראש באספלט, אגרוף לפרצוף, זעזוע מוח, עיקום יד. זה כבר נגזרת. מובן מאליו, דבר של מה בכך.

לילה במעצר, שחרור בערבות, הליכים משפטיים, העמסה על אוטובוסים כגרעינים במשקל – זו אלימות, השוללת חופש מאזרחים שומרי חוק. הטחת ראש באספלט, אגרוף לפרצוף, זעזוע מוח, עיקום יד – זה כבר נגזרת

משטרה פועלת על-פי חוק. למשטרה יש מרחב מסוים שנקרא "שיקול דעת". שיקול דעת מופעל לעולם לטובת האזרח. הוא מתקיים במקרים שבהם אזרח עשה מעשה שלא עולה בקנה אחד עם החוק, אבל הנסיבות (אי-ידיעה, "חוסר דרמה", פעם ראשונה, וכדומה) מצדיקות את הפעלתו. אחרת זה לא היה "שיקול דעת", אלא היצמדות להוראות החוק.

גם בתי-משפט מפעילים שיקול דעת. למעשה, כל גוף ציבורי או ממשלתי בעל סמכויות ענישה ואכיפה פועל ככה. בישראל, המשטרה פועלת שלא על-פי חוק ואת שיקול הדעת מפעילים לרעת האזרח. היגיון הפוך.

חיים שדמי עושה סרטים, כותב ספרים והרבה שנים שהוא עיתונאי (לרוב בפרינט או בכתובה, אבל גם בטלוויזיה). הוא פיראט מחבורת הקריים-מיניסטר גאנג ובסוף יפליג בנחת אל האופק, אבל עד אז – יש לו כמה עניינים לסדר

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
הכי גרוע , הכל אמת פה משטרת ישראל מליציית מנדלבליט , עובדת קשה מאוד כדי לכתוב ספר חוקים חדש. למזלי , אני אשכנזי , טיפה מגודל , יודע לדבר , חייכן , והכי חשוב , תמיד הידיים שלי מונפו... המשך קריאה

הכי גרוע , הכל אמת פה
משטרת ישראל מליציית מנדלבליט , עובדת קשה מאוד כדי לכתוב ספר חוקים חדש.
למזלי , אני אשכנזי , טיפה מגודל , יודע לדבר , חייכן , והכי חשוב , תמיד הידיים שלי מונפות בגובה 2,40 , הרבה מעל כולם , שהמצלמות יראו שאני לא "מתעמת" עם השוטרים .
אין הפגנה שאני לא מקבל לפחות 4 איומי מעצר עיכוב לתחנה ושאר ירקות .
אני מחייך , מושיט ידיים לאזיקים , אבל הם יודעים שזכותי לשוטט שם , זה נכתב בפסק דין בהחלטת שופטת שראתה את האיוולת המשטרתית .
אני לא רואה את האור שבקצה המנהרה .
בעתיד יאלצו לעשות המון סמינרים כדי ללמד את פיקוד המשטרה לכבד את האזרחים , לתת להם את הכבוד , כי המשכורת של השוטרים מגיעה מהכיס שלנו

במדינה דמוקרטית מתוקנת השלטון מגן על האזרח והמשטרה מגנה על האזרח. רק במדינות דיקטטוריות ובמדינת ישראל השלטון מתעמר באזרח והמשטרה מגנה על השלטון. מדינת ישראל היא מזמן כבר לא דמוקרטיה. כא... המשך קריאה

במדינה דמוקרטית מתוקנת השלטון מגן על האזרח והמשטרה מגנה על האזרח.
רק במדינות דיקטטוריות ובמדינת ישראל השלטון מתעמר באזרח והמשטרה מגנה על השלטון. מדינת ישראל היא מזמן כבר לא דמוקרטיה. כאשר אזרח הגון פוחד משוטר, משהו רע וגרוע קיים הן בשלטון והן במשטרה. ולא אמרנו כלום על רמת השוטרים והמפקדים והיסמניקים שמגוייסים למשטרה.

עוד 1,584 מילים ו-4 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 4 שעות
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הקהילה היהודית הקטנה של האלה, גרמניה, מורכבת ברובה מיוצאי בריה"מ לשעבר ● אחרי ניסיון הפיגוע בבית הכנסת שלהם ביום כיפור, שבמהלכו נורו למוות שני אנשים שאינם נמנים עם חברי הקהילה, הפך המקום לאתר עלייה לרגל ● יעקב שוורץ השתתף בתפילות הראשונות בבית הכנסת שהיה היעד למתקפה

עוד 1,163 מילים

מיהו יהודי? גרסת המעבדה

חשיפה הרבנות הראשית מבצעת בדיקות דנ"א שנויות במחלוקת, בחיפוש אחר דם יהודי כאישור ליהדותו של אדם ● השיטה החלה במוסקבה כיוזמה פרטית שנועדה להוכיח את יהדותם של יוצאי ברית המועצות לשעבר ● כעת, תומכיה של השיטה מתמודדים עם תביעה בבג"ץ ועם ביקורת חריפה

עוד 4,918 מילים

דרוש מנהיג ספר חדש משווה את נתניהו לקודמיו - וזה לא מחמיא לו

האם ישראל תוכל לחזור לעידן המנהיגים ההרואיים? ● בספר חדש, נזכרים דניס רוס ודייויד מקובסקי ברגעים איקונים של קבלת החלטות בישראל, ושואלים אם יש לישראלים את מה שצריך בשביל להיפרד מהפלסטינים

עוד 2,218 מילים

טיול לחג מסע בעקבות ליידי טונשוק והמלכה רוקסלנה

הטיול הקצר בעקבות חגיגות נבי מוסא יוצא מרחוב הדגל הזעיר ברובע המוסלמי ● בדרך אפשר לפגוש את עקבותיהם של נביאים, ממלכים, מצביאים ופילגשים ● טיול לירושלים - חלק חמישי

עוד 749 מילים

רגע לפני החגים, כניסת התיירים לישראל זינקה לגבהים חדשים ● בממשלה מתמוגגים, אבל אם התיירים ימשיכו לנהור לכאן בלי היערכות חדשה, תל אביב וירושלים ייפרדו מעוד דירות לטובת airbnb, נתב"ג יקרוס תחת העומס והפריפריה לא תיהנה מהשגשוג ● בתעשייה מזהירים: "ישראל יכולה למשוך 10 מיליון תיירים בשנה, אבל צריך לשאול אם זה טוב ומשרת את כולם"

עוד 1,740 מילים

נתניהו העביר לפוטין בקשה רשמית לחנינה לנעמה יששכר

יו"ר ישראל ביתנו: "היחיד שחתם על הסכמים עם הערבים זה נתניהו, אנחנו עדיין מחכים לתשובה מצוות המו"מ של הליכוד, יש לנו סבלנות" ● לפיד: על ישראל לסייע לכורדים "בכל דרך" ● מטה המאבק למען שחרור נעמה יששכר יקיים הפגנה מול שגרירות רוסיה בישראל ● שר החינוך פרץ: אין מקום לשוברים שתיקה ולמחסום ווטש בבתי הספר

עוד 24 עדכונים

מחקר ענק טוען: הקהילה היהודית בארה"ב היא עדיין הגדולה בעולם​

בניגוד לשמועות, הקהילה היהודית בארה"ב חיה, בועטת - ואפילו מתרחבת ● על פי מחקר רחב היקף, יהדות ארה״ב גדלה בשבע השנים האחרונות ב-10% ומספר היהודים שם מוערך ב-7.5 מיליון, לעומת 6.74 מיליון בישראל ● ניו יורק היא עדיין המרכז היהודי הגדול ביותר בעולם

האוכלוסייה היהודית בארצות הברית גדלה ב-10% ב-7 השנים האחרונות והיא הגדולה בעולם, כך עולה מפרויקט מחקר שאסף מידע מ-150 סקרים נפרדים.

המחקר, שערך המכון למחקרים חברתיים על שם סטיינהרדט באוניברסיטת ברנדייס, בחן את האוכלוסייה היהודית ב-48 מדינות ארה"ב (הוואי ואלסקה לא נכללו בסקר) וכלל השוואות למחקרים דומים שערך המכון ב-2012 וב-2015.

הנתונים מראים כי ארצות הברית היא כיום המדינה בעלת האוכלוסייה היהודית הגדולה ביותר בעולם, ובה כ-7.5 מיליון יהודים. בישראל, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חיים כעת 6.74 מיליון יהודים.

"הציניות בנוגע ליהדות ארה"ב והסברה שאנחנו אוכלוסייה שהולכת ומתכווצת, שאנו אוכלוסייה שהולכת ונעלמת, אינה נכונה", אומר לאונרד סאקס, מנהל מרכז סטיינהרדט. "הנבואה של יהדות ההולכת ונעלמת עדיין לא התגשמה".

המחקר אינו קובע מספר מוחלט לגבי מספרם של היהודים בארצות הברית, זאת מכיוון שבניגוד לישראל, מרשם האוכלוסייה אינו כולל שאלות לגבי השתייכותם הדתית של האזרחים ולכן הנתונים מתבססים על סקרים והערכות.

לפי המחקר האחרון, מספר היהודים בארה"ב עשוי לנוע בין 7.1 מיליון ל-7.8 מיליון. יהודים מהווים כ-2% מהאוכלוסייה בארה"ב. ההגדרה בה השתמשו החוקרים לשאלת מיהו יהודי היא גמישה יותר מכפי שמקובל בישראל.

כ-4.4 מיליון מבוגרים בארה"ב מגדירים את עצמם כיהודים. בנוסף יש כ-1.5 מיליון מבוגרים נוספים "הרואים עצמם כבעלי רקע יהודי, או יהודים על פי קריטריונים אחרים". כמו כן, ישנם 1.6 מיליון ילדים שגדלים כיהודים בארה"ב.

מיהם האמריקנים הרואים עצמם בעלי רקע יהודי אך לא מזדהים עם דת משה?

"יותר מקובל כיום לומר, אם אינך יהודי דתי, שאתה יהודי חסר דת", אומר סאקס. "יותר אנשים, במיוחד צעירים שאינם שומרי מצוות, הינם חסרי דת, אבל אין זה אומר שהם אינם מעורבים או שהם אינם הופכים למעורבים יותר בתור מבוגרים".

הבדל מרכזי נוסף שעולה מהמחקר בין הקהילות היהודיות בישראל ובארה"ב נוגע לפוליטיקה. בעוד בישראל רוב הציבור היהודי נוטה לימין ולשמרנות, הרי שבארה"ב, לפי המחקר, היהודים היו ונותרו מבצר של ליברליזם פוליטי.

המחקר מצא ש-51% מיהודי ארה"ב מזדהים כדמוקרטים (לעומת 34% מכלל האמריקאים). רק 17% מהם מזדהים עם הרפובליקנים. יש יותר מפי שניים יהודים ליברלים (42%) לעומת יהודים שמרנים (20%). כל הנתונים מעידים כי הקהילה היהודית שם נוטה שמאלה באופן מובהק ביחס לכלל האוכלוסייה האמריקנית.

נתונים אחרים שנבדקו במחקר חיזקו את ההנחה שיהודי ארצות הברית נותרו כשהיו תמיד: ליברלים, משכילים ולבנים.

בנוסף, המספרים מראים כי הקהילה היהודית האמריקנית מוסיפה להיות מבוגרת יותר מהאוכלוסייה הכללית. 26% מיהודי ארצות הברית הם בני 65 ומעלה, בהשוואה ל-20% בלבד בקרב כלל הציבור. שיעור היהודים המבוגרים הגבוה ביותר נמצא, באופן לא מפתיע, בפלורידה, שם שליש מהיהודים הם מעל גיל 65.

בהסתכלות על הפיזור הגאוגרפי של היהודים בארצות הברית, נמצא כי ניו יורק היא עדיין המרכז היהודי הגדול בארצות הברית, ובעולם כולו.

באזור המטרופולין של ניו יורק, הכולל את העיר והפרברים סביבה ובניו ג'רזי, חיים כ-1.8 מיליון יהודים. בתוך העיר ניו יורק, היהודים מתרכזים בברוקלין ובמנהטן, שבהם נמצאים 678,000 יהודים המהווים 16% מהאוכלוסייה.

המדינה בעלת מספר היהודים הקטן ביותר בארצות הברית היא וויאומינג, שם מתגוררים לפי המחקר רק 2,200 יהודים.

עוד 445 מילים

בלי סודות "בגיל 18 גיליתי שאבי הביולוגי הוא אפרו-אמריקאי"

לייסי שוורץ דלגאדו תמיד נראתה שונה, ובבית הכנסת שאלו אותה אם היא ממוצא אתיופי ● אבל רק בגיל 18 גילתה שאמה ניהלה רומן עם גבר אפרו-אמריקאי ● היום היא מסתובבת בארה"ב עם הסרט התיעודי שעשתה על סיפור חייה ● ובחתונה שלה השמיעו מוזיקת סול והורה

עוד 641 מילים

טיול לחג שווה לגלות את המקומות המונגשים בעיר העתיקה

מתגלגלים בעיר הקודש: אתרים בעיר העתיקה נגישים כעת למטיילים בכיסא גלגלים ● לאחר פרויקט שיפוץ בן 9 שנים, מטיילים עם מוגבלות יכולים להגיע לרוב האטרקציות המפורסמות של הבירה, ועשויים למצוא הפתעות נוספות בדרך ● טיול לחג בירושלים - חלק רביעי

עוד 824 מילים

מסעות טיפוליים בחו"ל הפכו ללהיט בקרב חיילים משוחררים שחוו טראומה בעת שירותם הצבאי ● בליווי מקצועי, יוצאים עשרות משלחות בשנה לטיול מגבש ● "כדי למצוא ריפוי, הם צריכים לחבור לעוד אנשים שראו את מראות הקרב לשבוע ברומניה, רק כדי שהם יוכלו להיות האחד עם השני ולא יחושו שמסתכלים עליהם כתמהוניים" ● טיול אחרי צבא מסוג אחר

עוד 2,883 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה