עלייה בשנאת ישראל בקרב חברי הלייבור בבריטניה

מחקר חדש על פי המחקר, חברי המפלגה החלו להתבטא בקיצוניות נגד ישראל ויהודים בעקבות בחירתו של ג'רמי קורבין ליו"ר ● בקהילה היהודית בבריטניה אומרים: "עצם הדיון הציבורי על האנטישמיות במפלגה הוא שגרם לחלק מההקצנה"

ג'רמי קורבין (צילום: Stefan Rousseau/Pool Photo via AP, File)
Stefan Rousseau/Pool Photo via AP, File
ג'רמי קורבין

מפלגת הלייבור הבריטית הפכה ל"חממה לאנטישמיות", כך נטען בדוח חדש.

מאז בחירתו של ג'רמי קורבין (המשתייך לקצה השמאלי של המפלגה) לראשות הלייבור בספטמבר 2015, עברו חבריה תהליך של הקצנה, הן ביחס לישראל והן ביחס ליהודים, כך על פי מחקר שערך החוקר והבלוגר דיוויד קולייר.

במאמר "מפלגת הלייבור הבריטית: אובססיה והקצנה", קולייר מראה כיצד חברי מפלגה שמעולם לא התייחסו בעבר לנושאים הקשורים בישראל, בציונות או ביהודים, או התייחסו אליהם לעתים רחוקות בלבד, החלו לפרסם תגובות בנושאים אלה בהזדמנויות רבות לאחר כניסתו של קורבין לתפקיד.

פעמים רבות הם שיתפו תיאוריות קונספירציה אנטישמיות, הכחישו את קיומה של שנאת יהודים בשורות הלייבור וטענו כי התקשורת נשלטת על ידי "ציונים".

לדברי מארק גרדנר, מנהל התקשורת בארגון נאמני ביטחון הקהילה היהודית בבריטניה (שמנטר תקריות אנטישמיות ומאבטח מבנים של הקהילה), המחקר מראה "איך הדיון על האנטישמיות בלייבור גרם להקצנה אצל חלק מחבריה".

הוא מתאר זאת כ"תוצאה עצובה ובלתי נמנעת של ויכוחים פוליטיים כאלה: יצירת עניין היכן שלא היה, שבעקבותיה אנשים מאמצים עמדות קיצוניות יותר".

בשנה שעברה חשף קולייר אנטישמיות משתוללת בקבוצה פלסטינית בפייסבוק, שבה היה קורבין שותף פעיל בעבר. הדוח החדש שלו, בן 200 עמודים, הוגש לנציבות הבריטית לשוויון וזכויות אדם, שפתחה בעקבות זאת בחקירת הנושא.

הדוח מפריך את הדעה שאנטישמיות קיימת רק בקרב מספר מצומצם יחסית של חברי מפלגה שהצטרפו ללייבור ב-2015 כדי לתמוך במירוץ של קורבין לצמרת.

הגם שכמה מאותם חברים חדשים "החזיקו בדעות קיצוניות או אנטישמיות" לפני הצטרפותם למפלגה, כותב קולייר, "ההנחה הכללית" שלפיה הבעיה במפלגה מסתכמת באותו מיעוט של חברים היא "למרבה הצער שגויה".

בדוח נכתב, כי למרות שכמה מאותם חברים חדשים החזיקו בדעות קיצוניות או אנטישמיות לפני הצטרפותם למפלגה, ההנחה הכללית שלפיה הבעיה במפלגה מסתכמת באותו מיעוט של חברים היא שגויה

קולייר בחן פורומים מקוונים של מפלגת הלייבור ופרסומים בדפי המדיה החברתית שלה, וניתח חומרים שקשורים בישראל, בציונות וביהודים.

הוא מציג 40 מקרים שכוללים הן חברי מפלגה מלפני 2015 והן חברים שהצטרפו אליה במהלך המירוץ לראשות הלייבור ב-2015 או ב-2016.

ביולי 2016, פחות מעשרה חודשים לאחר שנבחר לראשונה, קראו חברי מפלגה מתונים תיגר על מנהיגותו של קורבין בהצבעת אי-אמון. הבחירות לראשות המפלגה בקיץ 2016, שבהן זכה ברוב גדול יותר, הובילו לגל נוסף של מתפקדים.

לדברי לוק אקהרסט, מנהל הקבוצה "אנחנו מאמינים בישראל" וחבר לשעבר בוועדה המנהלת של הלייבור, המחקר של קולייר הוא "רב ערך".

"הוא חושף דבר מטריד ביותר: שתופעת האנטישמיות במפלגת הלייבור אינה רווחת רק בקרב אותם חברים בעלי עמדות אנטישמיות שהצטרפו למפלגה בעקבות נטייתה שמאלה ב-2015, אלא חברים שלא השמיעו בעבר עמדות קיצוניות כאלה, והקצינו במהלך ארבע השנים האחרונות", אומר אקהרסט.

מפגינים מחוץ למטה מפלגת הלייבור במרכז לונדון, 4 בספמטבר 2018 (צילום: Stefan Rousseau/PA via AP)
מפגינים מחוץ למטה מפלגת הלייבור במרכז לונדון, 4 בספמטבר 2018 (צילום: Stefan Rousseau/PA via AP)

אווירה משחיתה

קולייר מתאר לדוגמה חברת לייבור אחת שהצטרפה למפלגה לפני 2015, אך ב-2014 לא פרסמה שום תגובה פומבית בנוגע לישראל אף על פי שבאותה שנה התנהל בעזה מבצע צוק איתן, והפרלמנט הבריטי הכיר במדינה פלסטינית.

ב-2015 פרסמה אותה חברת מפלגה שתי התייחסויות לישראל, וב-2016 עלה מספר ההתייחסויות שלה ל-22. בשנת 2018 פרסמה אותה חברת מפלגה יותר מ-300 התייחסויות לישראל – יותר מאשר בכל נושא אחר.

בין החומרים ששיתפה היו תיאוריות קונספירציה על משפחת רוטשילד. היא גם כתבה כי "הציונים ותאגידים אמריקנים אחרים" תמכו בהיטלר כלכלית, "הכול למען מטרה אחת, ישראל".

חברת מפלגה אחרת שנזכרת בדוח לא פרסמה דבר נגד ישראל ב-2014, וב-2015 שיתפה פוסט שתומך בפתרון שתי המדינות. אולם, כך נכתב בדוח, לאחר שקורבין נבחר, "הדברים הלכו והחמירו במהירות".

בין החומרים ששיתפה אחת מחברות המפלגה היו תיאוריות קונספירציה על משפחת רוטשילד. היא גם כתבה כי "הציונים ותאגידים אמריקנים אחרים" תמכו בהיטלר כלכלית, "הכול למען מטרה אחת, ישראל"

ב-2016 היא שיתפה מאמרים שטענו שישראל היא זו שיצרה את דאע"ש, "גילתה פתאום עניין ברבנים וביהדות" והעלתה סרטונים אנטישמיים שתומכים בהכחשת שואה ומאשימים את היהודים ברדיפתם.

קולייר סבור כי אותה חברת מפלגה "הייתה חברת לייבור נאמנה שפרסמה מסרים חיוביים יחסית על שלום, עד שדעותיה הושחתו ע"י האווירה החדשה במפלגה".

אותה מסגרת פעולה, טוען הדוח, כללה התעלמות מהאשמות רבות באנטישמיות ודחייה של הטענות למשבר על ידי תומכים בולטים של קורבין כ"הונאה, הכפשה, המצאה, או לכל היותר בעיה מזערית".

בו בזמן, הנהגת הלייבור קיבלה גיבוי מכריע מ"השוליים היהודיים הנוטים למרקסיזם, שאינם חלק מהזרם המרכזי של הקהילה היהודית, מה שסיפק לה חותמת כשרות".

המסר האנטי-ציוני של קבוצות מהקצה השמאלי של המפה הפוליטית, דוגמת "הקול היהודי של הלייבור", שמרבות לבטל טענות לאנטישמיות במפלגה בטענה שהן נובעות מהרצון לדכא ביקורת כלפי ישראל, "הועצם" על ידי אנשי תקשורת ואתרי אינטרנט התומכים בקורבין, ש"העבירו אותו להמונים הנאמנים לו".

קולייר מתאר את "תבנית" תהליך ההקצנה של אותם חברי מפלגה שלא הראו בעבר כל עניין גלוי בישראל, או הראו בה עניין מועט בלבד, לפני היבחרו של קורבין לראשות המפלגה.

לאחר מכן הם החלו לשתף כתבות על ישראל, הציונות ויהודים; הצטרפו לקבוצות פייסבוק התומכות בקורבין; החלו לפרסם "שקרים שערורייתיים" על ישראל ולהגיב בנושא יותר מאשר בכל נושא אחר; ותקפו את התקשורת ה"ציונית".

בנוסף, הם שיתפו תיאוריות קונספירציה אנטישמיות מאתרי אינטרנט שוליים; חזרו על המנטרה ש"ביקורת על ישראל איננה אנטישמיות"; החלו לנסח טיעונים אנטישמיים במילותיהם שלהם; קידמו את טיעוניהן של קבוצות שמאל יהודיות אנטי-ציוניות שהגנו על קורבין; ופיתחו "עוינות כוללת נגד יהדות בריטניה".

תחנת אוטובוס בלונדון שהושחתה בכרזה בלתי חוקית ועליה הכתובת "ישראל היא פרויקט גזעני", שתלתה קבוצה פרו-פלסטינית במחאה על כך שמפלגת הלייבור הבריטית אימצה את הגדרת האנטישמיות של כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה , 6 בספטמבר 2018 (צילום: טוויטר)
תחנת אוטובוס בלונדון שהושחתה בכרזה בלתי חוקית ועליה הכתובת "ישראל היא פרויקט גזעני", שתלתה קבוצה פרו-פלסטינית במחאה על כך שמפלגת הלייבור הבריטית אימצה את הגדרת האנטישמיות של כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה , 6 בספטמבר 2018 (צילום: טוויטר)

"שטף של קיצוניות"

לצד ההקצנה של חברים ותיקים במפלגת הלייבור, קולייר מתאר "שטף של קיצוניות" בתקופות שלפני בחירתו ובחירתו-מחדש של קורבין לראשות המפלגה.

ה"תבנית" הזו, לפי הדוח, מאפיינת חברי מפלגה שחלקם "פעילים בחזית האנטי ישראלית" וששיתפו פוסטים "רעילים ואנטישמיים" טרם הצטרפותם למפלגה.

קולייר מאשים כמה מאותם חברי מפלגה כי הם הביאו עימם "תיאוריות קונספירציה ואנטישמיות" אל שורות המפלגה, וכי אין להם "שום בעיה לשתף חומרים ממקורות קיצוניים המקדמים גזענות, פונדמנטליזם ועליונות לבנה".

הדוח מציין כי קורבין לקח חלק בפעילות פרו-פלסטינית יחד עם כמה מאותם חברים, ו"לפיכך מגניו של קורבין אינם כנים לגמרי כאשר הם נסוגים לטיעון ש'נכנסו למפלגה גורמים קיצוניים'. אלה היו חבריו של קורבין"

הדוח מציין כי קורבין לקח חלק בפעילות פרו-פלסטינית זה מכבר יחד עם כמה מאותם חברים. "לפיכך מגניו של קורבין אינם כנים לגמרי כאשר הם נסוגים לטיעון ש'נכנסו למפלגה גורמים קיצוניים'. אלה היו חבריו של קורבין", הוא טוען.

הדוח גם מתאר "טיהור אתני" של קולות יהודיים בפורומים מקוונים של מפלגת הלייבור, בפרט אלה שמכריזים על נאמנותם לקורבין.

"יהודים ציונים הוסרו מהדיון", כותב קולייר. "אם הקולות המומחים והמשכילים ביותר מהצד היהודי מושתקים, והקולות המנוגדים של האקטיביסטים מועצמים עוד יותר, זה יוצר חוסר איזון נוסף".

"אלה שנמצאים בתוך הבועה הזאת אינם יכולים שלא להיחשף לאווירה של הקצנה", כדבריו.

לפעמים נראה שישראל נדונה בפורום של מפלגת הלייבור לעתים קרובות יותר מאשר תכנית הקיצוצים, משבר הדיור או שירות הבריאות הלאומי.

על פי הדוח, מעקב אחר הדיונים באחת מקבוצות הפייסבוק הגדולות של הלייבור, עם יותר מ-38 אלף חברים, העלה כי הפורום הפך ל"אובססיבי כלפי ישראל".

"לפעמים נראה שישראל נדונה בפורום של מפלגת הלייבור לעתים קרובות יותר מאשר תכנית הקיצוצים, משבר הדיור או שירות הבריאות הלאומי", הוא טוען.

ראש מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין, מנופף לצירים לאחר נאום המפתח שלו ביום האחרון לוועידת המפלגה בליברפול, בצפון-מערב אנגליה, 26 בספטמבר 2018 (צילום: אולי סקארף/סוכנות הידיעות הצרפתית)
ראש מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין, מנופף לצירים לאחר נאום המפתח שלו ביום האחרון לוועידת המפלגה בליברפול, בצפון-מערב אנגליה, 26 בספטמבר 2018 (צילום: אולי סקארף/סוכנות הידיעות הצרפתית)

בעוד שניכר שיא בדיון על ישראל באותה קבוצת פייסבוק במהלך צוק איתן, לאחר היבחרו של קורבין "לא היה עוד מִתאם בין האירועים שהתרחשו בישראל לבין היקף הדיון בה".

"מדאיג הדבר שבשיא המלחמה בעזה ישראל לא נדונה בפורום באותה מידה שהיא נדונה בו במהלך חודש רגיל בתקופת כהונתו של ג'רמי קורבין".

דיוויד הירש, מחבר הספר "אנטישמיות שמאלית בת-זמננו" ומרצה בכיר לסוציולוגיה בגולדסמית'ס, אוניברסיטת לונדון, סבור שהדו"ח מצביע על ההשפעה הנבדלת שהייתה למשבר האנטישמיות על אלה שתמכו בקורבין מלכתחילה.

"הטלת כל חלומותיך ותקוותיך על התנועה של קורבין יכולה להניב שתי תוצאות", אומר הירש. "אם לא תצליח להגן על התנועה של קורבין נגד ההאשמות באנטישמיות, עלולים לראות בך אויב התנועה, לנדות אותך ולהתנכר לך.

"אבל אם תהיה מוכן לעשות הכול כדי לתמוך בקורבין ולהגן עליו, סביר להניח שבסופו של דבר תאמין שהאשמת קורבין בעוינות כלפי היהודים היא תכסיס לא הוגן, שנועד להשתיק ביקורת כלפי ישראל. את התוצאה השנייה הזאת אפשר לתאר כ'הקצנה'", הוא אומר.

עוד 1,163 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 8 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פרשת הצוללות מי שמכיר את האלוף צ'ייני לא מתפלא

מפקד חיל הים לשעבר הפגין נורמות מוסריות לקויות כאשר שימש דירקטור בכיר בחברה שזייפה תעודות למאבטחים ימיים, וביקר במועדון חשפנות ● החשדות החמורים המיוחסים לו בפרשת הצוללות לא הפתיעו אף אחד שעקב אחר הקריירה שלו מקרוב ● פרשנות

עוד 697 מילים

הבחירות בבריטניה הן על ברקזיט, לא על אנטישמיות

הבחירות בבריטניה השבוע מציבות את הבוחר בפני מצב קלאסי של חישוב הברירה הפחות גרועה, וזה משבש לאנשים את הדעת. רבים מתקשים להתמקד בעיקר – והרי זה הברקזיט – והיהודים במיוחד נוטים להחרים את מפלגת הלייבור בשל האנטישמיות שכביכול פשטה במפלגה. כך מסתכנים בפרובינציאליות, פשטנות וזילות של עצם המונח.

מהי אנטישמיות? אמי, שנפטרה השנה, בילתה את יום הולדתה השישי בהתחמקות מנאצים ולאומנים רומנים במהלך הפוגרום של יאשי. מעל 13,000 איש נרצחו במהלך אותו שבוע בשנת 1941, כשליש מיהודי העיר, אך משפחתה שרדה בתחבולות. אנטישמיות היא גזענות קטלנית כנגד יהודים, שבבסיסה תיאוריות קונספירציה על שליטתם הערמומית בגויים התמימים.

מה לא אנטישמיות? התנגדות לפעולות הכנופיה שנמצאת כיום בשלטון בישראל, ובמיוחד בנוגע לטיפול שלה בפלסטינים בגדה המערבית. בישראל עצמה יש אופוזיציה גדולה המונה את הרוב המוחץ של אנשים המודעים לעובדות וכמעט את כל צמרת מערכת הביטחון. הם ככל הנראה לא יהודים אנטישמיים.

אנטישמיות היא גם לא סימון סחורות מההתנחלויות. אני מבין אנשים שרוצים לדעת אם הם עושים עסקים עם הישובים הללו, שנחשבים גם בעיני ישראלים רבים ככתם מוסרי ואסון לאומי (בכך שהם מקשים על חלוקת הארץ הנחוצה להצלה דמוגרפית). זה בסדר להימנע ממוצרים שנוצרו מניצול ילדים ומקובל עלי שבמשך שנים אמי לא רצתה לבקר בגרמניה. ישראל מנסה כעת לאסור חרמות כעיקרון – אבל צביעות, אפילו בהצטדקות של קרבנות, היא צביעות.

בהציגו התנגדות פוליטית כאנטישמיות, הימין הפופוליסטי הישראלי שם ללעג את הסבל האמיתי שחוו יהודים לאורך השנים.

ראיתי פה ושם אנטישמיות בבריטניה, שם גרתי שנים. לרוב זה בא ממיעוטים מוסלמים ומנוצרים מבוססים מהסוג שמגיעים באופן טבעי למפלגה השמרנית. בשמאל הקשה של מפלגת הלייבור יש, לעומת זאת, התנגדות עקרונית לכיבוש בגדה המערבית, שלעתים גולשת לכדי התנגדות לזכות קיומה של ישראל כמדינה יהודית. זה מעיד על תמימות ביחס לעוולות ולאלימות שעמדו בבסיס היווצרותן של מרבית המדינות, מארצות הברית עד לפקיסטן ואפילו לאיטליה, ספרד וצרפת. זו בורות במסווה של אידיאלים, וזה אולי מושך אנטישמים, אבל זו איננה לכשעצמה אנטישמיות.

אין להכחיש שיש בעיה. רואים עלייה מסוימת באירועים אנטישמיים בבריטניה, תופעה שכנראה קשורה לפחות חלקית לעצם הדיון הקודח. מגמות דומות נראות ברחבי תבל והממשלה הלעומתית בישראל נושאת באחריות מסוימת לעניין. אולם מצד שני מחקרים מראים שבריטניה נותרה בין הארצות הפחות אנטישמיות בעולם: ולפני כשנתיים מדד המכון לחקר מדיניות יהודית את רמת האנטישמיות בבריטניה בכ-2% מהאוכלוסייה בעוד שכ-70% סומנו כבעלי דעה חיובית על היהודים (אגב, רק 17% החזיקו בדעה חיובית על ישראל – וזה כל הסיפור על קצה המזלג).

האם מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין הוא אנטישמי? אני לא יודע, אם כי נראה שהוא מסתדר היטב עם אנשים שהם כאלה. חשיפה השבוע (בעיתוי מעניין) הבהירה שוב שאכן הייתה נטייה בלייבור לטייח מקרים של עלבונות ביהודים והתנהגות מחפירה. הנטייה של קורבין לדבר בחום על טרוריסטים מוסלמים קיצוניים (וקומוניסטים אוטוקרטיים) גם מרמזת על בעיה. וזה גם לא עזר שיהודים לא הופיעו בסרטון של הלייבור לפני כמה שבועות על הצורך להגן על מיעוטים.  אל נהיה נאיביים: הימין הפופוליסטי הוציא חוזה על קורבין, והוא הקל עליהם כאשר נכנס היישר לכל מלכודת שהציבו. זה  מעניין שהרב הראשי של בריטניה, אפרים מירוויס, מצא לנכון להשמיע את קולו נגד קורבין באופן חריג בחודש שעבר. כנראה שמגיע לקורבין מה שהוא עומד לקבל.

אבל האם זה מגיע לעולם? עם כל הכבוד, ויש כבוד, אנטישמיות וישראל הם בבירור לא הנושאים העיקריים בבריטניה בעת הקריטית הזו. זה בעייתי כאשר מיעוט מונע בלעדית על ידי סוגיה מגזרית – על חשבון עניינים ממש עצומים.

הנושא כעת הוא ברקזיט – כאשר מעל הכל מרחפת מלחמת תרבות עולמית בין אידיוקרטיה לדמוקרטיה ליברלית. בשני המישורים הללו, הלייבור, למרות ענייניו הפרטיקולריים של מנהיג המפלגה הנוכחי, הוא קרוב יותר ליהודים. זה תואם את המצב בארצות הברית, שם רוב מוחץ של יהודים, במיוחד אלה שאינם אורתודוקסים, תומכים בדמוקרטים למרות המהומה שישראל מלבה באשר לאנטישמיות (שהיא בעצם אנטי-ציונות) שכביכול פשטה בשורות השמאל הרדיקלי של המפלגה.

בסבירות גבוהה, הברקזיט ייזכר כטעות ענקית. בדיון העולמי הקרב בנושא הדמוקרטיה, הברקזיט מספק ראיה חזקה לטיעון ששיטת ממשל זו לא עובדת במצבים מורכבים.

הבריטים עשויים לשלם ביוקר אם באמת יתנתקו מהאיחוד האירופי. בין היתר, ככל הנראה הם ייתקעו עם כלכלה אמריקאית יותר, עם חשיפה רבה לקפיטליזם בלתי מרוסן, ובעיקר עם גרסה מוחלשת, יקרה יותר ולא מתפקדת של שירות הבריאות הלאומי. בריטניה כמבנה פוליטי עשויה להתפרק, כאשר סקוטלנד ואולי גם ויילס ימצאו דרכים להישאר באיחוד, ואירלנד תתאחד. בעוד 20 שנה, כאשר הצעירים ששונאים את הברקזיט (אבל שכחו לנהור לקלפיות במשאל העם ב-2016) ינהלו את המדינה, אנגליה תזחל חזרה.

אני צופה זאת למרות שקל גם ללעוג לאיחוד האירופי, עם הביורוקרטים הלא-נבחרים, המוסדות החופפים, כוח העבודה המצטמצם והפרלמנט הנודד באופן בזבזני בין בריסל לשטרסבורג. אולם האיחוד גם שמר על השלום לאחר שתי מלחמות עולם שנגרמו על ידי אירופה, יצר שוק תחרותי וענק, סימל אידיאלים נעלים והביא שגשוג וגבולות פתוחים לחלק היפה ביותר של העולם.

השמרנים ובעיקר בוריס ג'ונסון אחראים לטמטום הפוקד את הארץ הנפלאה הזאת. כעת הם בונים על כך שהבריטים פשוט ירצו לגמור עם העניין ויתנו לו חופש פעולה. זהו סנטימנט בריטי ביותר אך גם משקף רפיסות מדכדכת. סערת האנטישמיות בלייבור אינה סיבה מספקת לתת לו פרס שכזה.

קורבין הוא אמנם נושא דגל עלוב לקמפיין ההישארות באיחוד, עם שנאת הקפיטליזם שלו, הסקפטיות הנאיבית שלו כלפי נאט"ו, ושאר קופת השרצים. אבל נכון לעכשיו זה תפקידו. ניצחון של הלייבור הוא הדרך היחידה להביא לתוצאה ההגיונית של משאל עם שני, סופי וקובע – הפעם כאשר יש הסכם ממשי ליציאה מהאיחוד, לעומת ההשערות, ההסתה והשקרים שהרעילו את הסיבוב הקודם.

תבוסה של ג'ונסון ביום חמישי תהווה עונש שהרוויח ביושר רב. הפלרטוט שלו עם השמדת הממלכה המאוחדת הוא פשע גרוע יותר מהסקנדלים של הלייבור. היא הרי הממלכה החביבה עלי אדמות.

לא נראה שזה יקרה, כי הדמוקרטים הליברלים (מפלגת מרכז צודקת, משעממת ונחמדה) מפצלים את קולותיהם של המתונים ושל אלה הרוצים בהשארות באיחוד. בשיטת הבחירות הבריטית, בה יש מנצח אחד גם ברוב יחסי בכל אזור הצבעה, הפיצול קטלני.

במקרה הלא כל-כך סביר שקורבין בכל זאת ינצח, יהיה צורך להציל את בריטניה מהאינסטינקט שלו להלאים מכל הבא ליד ולהטיל מיסים כמה שיותר. זהו קרב ליום אחר, ואפשר לנצח בו, בין היתר כי הוא יהיה תלוי בליברלים הדמוקרטים.

עניין האנטישמיות הוא מורכב ונתון למניפולציה אבל גם לא עורבא פרח, וקורבין איננו כוס התה שלי אישית. לתמוך בלייבור כעת זה רע, רע מאד. אבל כדי לחסל את ברקזיט ולתת סנוקרת לפופוליזם הימני בעולם, זה כנראה הרע במיעוטו.

קשה להם, לבריטים: צריך להתרכז ממש חזק. כמו אצלנו, פחות או יותר.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 982 מילים

גיוס חרדים לצה"ל "החיילות משלמות את המחיר האמיתי"

ד"ר עידית שפרן גיטלמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אומרת כי פקודת השירות המשותף בצה"ל פוגעת בחיילות, ללא קשר למספר המתגייסים החרדים ● "זה על גבול ההזיה שצה"ל מאפשר קיום של מרחב ללא נשים" ● קצינה בצה"ל מוסיפה: "תאר לך שיש חדירה של מחבל, והתצפיתנית שמזהה אותו אפילו לא יכולה להזעיק את חייל הנח"ל החרדי בטלפון" ● צה"ל בתגובה: "שומרים על כבודם של כל המשרתים"

עוד 1,085 מילים

חילופי מהלומות בין נתניהו לסער על קולות המתנחלים

נתניהו האשים: מי שהתקשורת השמאלנית מפרגנת לו ימסור שטחים ● סער הגיב: "את עתיד יהודה ושומרון יש להבטיח במעשים ולא בדיבורים" ● יוזמה במפלגות הימין: פריימריז לרשימה אחת גדולה ● מנדלבליט לבג"ץ: "כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום - מעוררת שאלות קשות" ● מרכז הליכוד יצביע הערב על ביטול הפריימריז לרשימה ● שלח: "נדון על ביטול הרוטציה כשנצא לבחירות"

12:44 עריכה

פרשנות מרעננת לפלונטר הפוליטי מהשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל:  "זה מה שקורה כשגברים מנהלים את המדינה". את הדברים אמרה גמליאל בראיון לרדיו צפון.

גילה גמליאל (צילום: פלאש 90)
גילה גמליאל (צילום: פלאש 90)
12:34 עריכה

שלושה ימים לפיזור הכנסת: בכחול לבן הודיעו כי "לא נאפשר לגרור את המדינה למערכת בחירות ארוכה על חשבון הציבור", והפנו אצבע מאשימה ראש הממשלה: "אם נתניהו יגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות נוספת, יקרה ומיותרת – נפעל כדי שיתקיימו במועד המוקדם ביותר שניתן".

בתוך כך ועל רקע המצב הביטחוני הרעוע בדרום פנו פורום ראשי רשויות עוטף עזה ושדרות לנתניהו וגנץ להקים ממשלת חירום לאומית: "דורשים מכם לשים את ביטחון אזרחי מדינת ישראל בראש סדר העדיפויות. הניחו למשחק הכיסאות והקימו ממשלת חירום לאומית. אל תהפכו את חיינו להפקר"

12:18 עריכה

שלושה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו מכריז על "עוצר טיסות" ומורה לחברי הכנסת ושרי הליכוד לבטל את כל הנסיעות לחו"ל – עד שהכנסת תפוזר. 

בין הנסיעות המתוכננות הייתה זאת של שר המדע אופיר אקוניס להשבעת נשיא ארגנטינה בשלישי הקרוב ולישראל לא יהיה שם נציג רשמי. בחדשות 12 מצטטים גורם מדיני שטוען כי הארגנטינאים "זועמים" על ההחלטה. בתוך כך, גם שרת התרבות מירי רגב לא תיסע לפריז לכנס נגד האנטישמיות והשר יובל שטייניץ כנראה לי ייסע לוועידת האקלים באירופה.

 

12:03 עריכה

על רקע הקריאה לפריימריז בליכוד: בנאומו בוועידת מקור ראשון שיגר ראש הממשלה נתניהו עקיצה ליריבו ח"כ גדעון סער ואמר "אם התקשורת השמאלנית מפרגנת למישהו, יום אחד הוא ישלם לה במסירת שטחי יהודה ושומרון".

סער מצידו לא נותר חייב ומיהר להגיב בחשבון הטוויטר שלו: "את עתיד יהודה ושומרון יש להבטיח במעשים ולא בדיבורים", סער פירט כי יש "להפסיק את ההשתלטות הפלסטינית על שטחי C (הנמשכת שנים באין מפריע). לפנות את חאן אל אחמר (אחרי אינספור דחיות). להחיל ריבונות ישראלית על שטחי ההתיישבות שלנו (בהתאם להחלטת מרכז הליכוד מלפני שנתיים)".

11:53 עריכה

יו"ר הוועדה המסדרת ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) מתכוון לכנס מחר את הוועדה על מנת לאשר תיקון לחוק יסוד הממשלה, בו התאריך הקבוע הוא ה-10 במארס (שהשנה נופל על חג הפורים),  ולאשר את עדכון התאריך העדכני ל-3 במארס. זאת במטרה להעביר את נוסח התיקון בשלוש קריאות עד יום רביעי, התאריך בו הכנסת תתפזר.

11:10 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט בנאום לוחמני בוועידת מקור ראשון: "אנחנו אומרים לאיראן – סוריה תהפוך להיות הוויטנאם שלכם". מציין עוד כי איראן מנסה לבסס טבעת אש מסביב לישראל – "אנחנו צריכים לעבור מבלימה להתקפה".

בנט בתרגיל הגיס הצפוני של צה"ל, 2017. (צילום: צילום: דוברות השר בנט.)
בנט בתרגיל הגיס הצפוני של צה"ל, 2017. (צילום: צילום: דוברות השר בנט.)
11:03 עריכה

ב"מעריב" מדווחים כי גורם בליכוד מסר שנתניהו יגיע לכינוס מרכז הליכוד הערב ויישא דברים. הכינוס יהיה סגור לתקשורת.

11:01 עריכה

הכתב המדיני של חדשות 13 ברק רביד מתייחס לסוגיית ברית ההגנה עם ארה"ב, אותה שוב הזכיר היום נתניהו בוועידת מקור ראשון.

חברי הליכוד ומקורבי נתניהו הזכירו בימים האחרונים את נושא ברית ההגנה כאחת הסיבות בגינה נתניהו מבקש לכהן ראשון ברוטציה.

10:56 עריכה

התנצחות בין עיתונאי חדשות 13 רביב דרוקר לפרשן ערוץ 20 שמעון ריקלין סביב מעורבות מקורבי נתניהו בפרשת הצוללות, אותה חשף דרוקר. 

10:43 עריכה

ראש הממשלה נתניהו התייחס בוועידת מקור ראשון להכחשת מחלקת המדינה האמריקאית – כי בפגישתו עם מזכיר המדינה פומפאו לא הועלה נושא סיפוח הבקעה: "אומרים שלא דנו בנושא, אבל זה לא נכון".

10:24 עריכה

דברי ראש הממשלה נתניהו בוועידת "מקור ראשון".

זה בהחלט שבוע משמעותי שבו נדע אם ישראל שוב תלך לבחירות. או שהשכל הישר יגבר וסוף סוף תושג האחדות הרצויה. בשבועות האחרונים אני לא חוסך שום מאמץ. הלכתי כברת דרך ארוכה מאוד, הצענו הצעה ועוד הצעה וקיבלנו תשובה – נאדה. כלום. כחול לבן לא זזו מילימטר, אפילו ננומטר, שום דבר. כדי שנוכל להקים ממשלת אחדות, וזה עדיין לא מאוחר, עדיין יש זמן לעשות זאת, צריך לקרות אחד משני דברים – או שבני גנץ יגבר על הווטו של יאיר לפיד או שאביגדור ליברמן יגבר על אביגדור ליברמן. אלה שתי האפשרויות ואני מאוד מקווה שאחד מהשניים הללו יקרה כי אין סיבה ללכת שוב לבחירות.

אני הצעתי אתמול הצעה נוספת, במצבים יוצאי דופן צריכים פתרונות יוצאי דופן. הצעתי לבני גנץ להגיע לממשלת אחדות, וגם היום אני אומר לו לבוא לממשלת אחדות איתי, אבל אם הוא לא מסוגל לקבל החלטה כזאת – שייתן לעם לקבל את ההחלטה. בחירות מזורזות לבחירת ראש הממשלה בבחירה ישירה, לתת לעם להחליט מי יהיה ראש ממשלה. כך נחסוך גם זמן של חודשים ארוכים, בחירות לכנסת, והרבה כסף.

אני מקווה שתהיה התעשתות של הרגע האחרון שתחסוך לנו את ההליך כולו, אבל אני חייב להגיד שאם יכפו עלינו בחירות אנחנו ננצח בגדול יחד עם חברינו במחנה הלאומי. אנחנו נלך לבחירות מתוך שימת דגש על ההישגים שלנו ועל ההזדמנויות הגדולות שלנו.

10:20 עריכה

השופט ניל הנדל נענה בחיוב לכהן בראש ועדת הבחירות לכנסת ה-23 ולהחליף את השופט חנן מלצר בתפקיד. לפי ההסדר שנקבע מראש היה זה תורו של השופט עוזי פוגלמן לעמוד בראש הוועדה. אך מכיוון שהשופט הנדל צבר ניסיון כממלא מקומו של השופט מלצר בשתי מערכות הבחירות האחרונות, ולכן הציעה לו נשיאת העליון חיות את התפקיד.

שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, 25 ביולי 2018 (צילום: צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, 25 ביולי 2018 (צילום: צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
09:52 עריכה

ח"כ עופר שלח מכחול לבן התייחס הבוקר בגל"צ לביטול הסכם הרוטציה בין גנץ ללפיד: "כחול לבן תרוץ יחד על בסיס ההסכמים הקיימים. על נושא ביטול הרוטציה נדון כשנצא לבחירות".

.עופר שלח (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
.עופר שלח (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
09:46 עריכה

ח"כ עומר בר לב מתייחס הבוקר ב'כאן רשת ב' ליוזמה לאיסוף 60 חתימות עבור יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "ע"פ ההצעה שלי הייתי רוצה לראות בסוף התהליך ממשלת אחדות שבחצי השנה הראשונה אדלשטיין מכהן כראש הממשלה, לאחר מכן שנתיים בני גנץ, ואחרי זה מישהו מטעם הליכוד כפי שיחליטו".

בר לב חידד כי מכיוון שאדלשטיין הוא יו"ר הכנסת עליו צריכה להיות האחריות אם הולכים לבחירות שלישיות: "בעיני זה לא משנה מאיזה מפלגה הוא יו"ר הכנסת, ולכן אם יבואו אליו עם 60 חתימות והוא יהיה ה-61 עליו תוטל האחריות אם הולכים לבחירות שלישיות או למהלך של ממשלת אחדות".

09:06 עריכה

ח"כ רם בן ברק מכחול לבן על אפשרות פיצול המפלגה: "כחול לבן היא אלטרנטיבה שלטונית בגלל כל מי שנמצא בה, ולא בגלל איש כזה או אחר"

09:04 עריכה

ישיבת הליכוד הערב בה צפויים להחליט על ביטול הפריימריז לרשימה תהיה סגורה לתקשורת. 

09:02 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו התייחס הבוקר בגל"צ ליוזמת נתניהו לבחירה ישירה. פורר טען כי ההצעה היא "ספין" והוסיף כי "אין שום סיכוי להעביר הצעה כזו מעכשיו לעכשיו".

08:54 עריכה

מרכז הליכוד יתכנס הערב כדי להצביע על ביטול הפריימריז לרשימת הליכוד בבחירות הקרובות. את המהלך מוביל נתניהו כדי לסכל אפשרות למרד פנימי ולהבטיח את נאמנותם של חברי הכנסת בשורות האחוריות של הרשימה.

08:49 עריכה

ח"כ יואב קיש מהליכוד טוען בראיון ל'כאן רשת ב" ש"ברגע שיוכרז פריימריז אנחנו נראה תמיכה למהלך גם בסיעת הליכוד".

קיש כזכור הביע אמש את תמיכתו בבחירה של גדעון סער ליו"ר הליכוד. עוד הוסיף קיש כי " אני לא רואה קריאה לפריימריז כבעיה בנאמנות, זו הדרך שבה העסק מתנהל, גם נתניהו התמודד ככה בעבר מול שרון".

עוד התייחס קיש לפלונטר הפוליטי: "אם אנחנו הולכים לבחירות שוב התוצאה תהיה שונה? אני חושב שאנחנו נמצא את עצמו מוותרים על השלטון", הוא הוסיף כי "היחידי שיכול להוציא אותנו מהפלונטר ולשמור על שלטון הימין הוא גדעון סער".

08:29 עריכה

יו"ר יד לבנים אלי בן שם פנה לועדת הבחירות בבקשה לשקול את המועד המסתמן ל-3.3 מכיוון שזהו יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום גבורתם לא נודע.

08:26 עריכה

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט יפרסם בחמישי הקרוב את עמדתו באשר למצב שבו ראש הממשלה עומד במקביל במקביל גם בראש כמה משרדי ממשלה. בפנייתו לבג"ץ ציין מנדלבליט כי "כהונה של ראש ממשלה תחת כתב אישום – מעוררות שאלות קשות ומורכבות". 

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90)
אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90)

כמו כן ציין מנדלבליט כי נתניהו לא יכול להתפטר כעת מתפקידו משום שהוא עומד בראשות ממשלת מעבר וגם אם יבקש לעשות זאת לא תהיה להתפטרות משמעות.

 

08:06 עריכה

ח"כ משה 'בוגי' יעלון מכחול לבן מתייחס להכחשת מחלקה המדינה האמריקאית על כך שנתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על סיפוח הבקעה: "מחדדת את הסכנה של המשך כהונותו של הנאשם נתניהו"

07:54 עריכה

בשיחות סגורות מתגלה כי רוב חברי הכנסת של כחול לבן נוטים לקבל את המתווה לפיו נתניהו יכהן שנה.

07:52 עריכה

במפלגות הציונות הדתית מקדמים פריימריז לרשימה אחת גדולה כך מדווח "ישראל היום" הבוקר. את היוזמה מקדם ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי שמבקש מחבריו לזנוח את רעיון החיבורים בין המפלגות ולרוץ ברשימה אחת גדולה. לדברי סמוטריץ' זה מהלך שימנע כישלון בבחירות.

ראשי ימינה אחרי היוודע תוצאות המדגמים, ב-17 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)
ראשי ימינה אחרי היוודע תוצאות המדגמים, ב-17 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)

בבחירות האחרונות כזכור סוגיית זהות היו"ר הייתה מקור למתיחות בין איילת שקד והרב רפי פרץ, כמו כן שילובם של איתמר בן גביר ורשימת עוצמה יהודית הייתה מקור לחילופי האשמות ההדדית בעיקר בין בן גביר ושקד.

07:49 עריכה

ח"כ גדעון סער מהליכוד מתנגד לרעיון הבחירה הישירה שמקדם נתניהו, כך דווח בכאן רשת ב הבוקר. סער הזכיר גם את מה שאמר נתניהו לאולמרט אחרי מלחמת לבנון השנייה, אז ניסה אולמרט לקדם את רעיון הבחירה הישירה: "שיטת ממשל אינה גרביים".

גדעון סער בחוג בית בהוד השרון, ב-25 בנובמבר 2019 (צילום: יוסי זליגר/פלאש90)
גדעון סער בחוג בית בהוד השרון, ב-25 בנובמבר 2019 (צילום: יוסי זליגר/פלאש90)

עוד אמר סער כי "אכן אין לנסות לשנות שיטת ממשל בחטף כדי לנסות לפתור סיטואציה פוליטית רגעית, זה גם לא יפתור את הסיטואציה". הוא הוסיף "זה נראה לי מהלך שאין לו סיכוי לעבור בימים שנותרו, הליכוד תמיד התנגד לרעיון של בחירה ישירה ויש גם החלטה של מרכז הליכוד נגד".

עוד 25 עדכונים

הגיע הזמן לקרוא לנתניהו בשמו

בנימין נתניהו הוא פופוליסט - וזאת לא הבעת דעה אלא אבחנה ● מחקרים בעולם מצביעים על נתניהו כחלק משמעותי מעליית הפופוליזם הימני בעולם, אבל רק בארץ מתעקשים להמשיך להתייחס אל ראש הממשלה היוצא כדמוקרט ● הנסיון של גנץ להיות ממלכתי בכל מחיר חוטא לאמת ופוגע בסיכוייו ● פרשנות

עוד 1,412 מילים

למקרה שפיספסת

לשקר אין רגליים, אבל יש לו הרבה צוללות

שמחנו להתבשר שבמלאת ארבע שנים לתחקיר הצוללות של רביב דרוקר אוטוטו יוולדו לנו במזל טוב כמה כתבי אישום.

תודו שזה מרגש, שהפרשה הבטחונית החמורה והמסוכנת ביותר שידעה ישראל הולידה כמה שין גימלים שייקבלו כתבי אישום (בכפוף לשימוע, כן?) – והתקשורת (כמעט) כולה גועה בקול אחד, ״לא נמצאו ראיות שקושרות את נתניהו לפרשה״, ומפמפת שגם בן דודו ואיש סודו, עו״ד דוד שמרון, הולך לצאת מהעניין הזה עם איזה סעיף שולי.

ובכן, בואו נזכר: ״לא נמצאו ראיות שקושרות את נתניהו״ – כיוון שמייד לאחר החשיפה של רביב דרוקר, יצא היועמ״ש אביחי מנדלבליט בהצהרה שנתניהו לא קשור לפרשה. וכיוון שהוא לא קשור, אז גם לא נחקר וגם לא נחקרו הקשרים שלו לפרשה.

המייל של אחז בן ארי, יועמ״ש משרד הבטחון מ-22.7.2014 (שנחשף גם הוא ע״י רביב דרוקר) שמדווח על דוד שמרון (מייצג טיסנקרופ) שדורש לדעת האם נעצר המכרז לרכישת הצוללות כפי שדרש נתניהו, כמובן שלא עושה רושם על היועמ״ש, התקשורת וכל השאר. כי נתניהו כאמור – לא מעורב.

אז אם נתניהו לא מעורב, והוא צח ונקי כפתית שלג לפני ההתחממות הגלובלית, למה יש לו כל כך הרבה גרסאות סותרות למאורעות שכדבריו וכדברי שופריו אינו מעורב בהם?

אז כמו שראינו כאן, כל גרסאות נתניהו נתגלו כלא אמת, ובכל זאת עפ״י מנדלבליט הוא אינו מעורב ולא קשור לפרשת הצוללות וכלי השיט למרות שדחף במלוא המרץ לרכישת צוללות נוספות בניגוד לדעת מערכת הבטחון כולה, והטיל את כל כובד משקלו שהן תרכשנה מטיסנקרופ וללא מכרז. אותה טיסנקרופ שבן דודו האחד היה ספק הפלדה שלה ובן דודו השני נתן לה יצוג משפטי.

כל זה כמובן מחזיר אותנו לפרשת המניות, שבניתוח הנתונים המצויים בידינו, יש מצב שהיא המפתח, הסיבה והמסובב לפרשת הצוללות וכלי השיט. המניות שנתניהו החזיק בחברת גרפטק או אולי סידריפט (קצת קשה לעקוב אחרי שרשור החברות האלו) של בן דודו מיליקובסקי, ושהניבו לו 16 מיליון ש״ח, מניות שהסתיר והתגלו במקרה ע״י ועדת ההיתרים, ואם מנדלבליט לא יחליט על חקירה בהקדם תחול על הפרשה התיישנות ממש ממש בקרוב.

ונזכיר שוב למה זה כל כך דחוף:

    • ב-2007 נתניהו מקבל להחזקתו את המניות
    • ב-2011 נתניהו מכחיש כל קשר לחברה
    • ב-2018 כל הפרשה מתגלה במקרה
    • ואנחנו כבר בסוף 2019, לא נפתחה כל חקירה עד עכשיו ותיכף תחול על הסיפור שהתחיל ב2007 – התיישנות!
    • ואם תחול התיישנות – הסיפור הזה כבר לא ייחקר לעולם.

אסתי סגל מכורה לנתונים ולביג דאטה ומנגישה אותם באינפוגרפיקה והדמיית נתונים (data story telling), אקטיביסטית שלא מפסיקה לנסות לשנות את העולם. חיה בתל אביב אצל פצפונת וסוזנה החתולות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 359 מילים ו-2 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אוצר ספרותי המכתבים האבודים של אבא מימי הקמת המדינה

"ישבנו צפופים ומלאי חשש סביב הרדיו העצום במשרדי העיתון, ושמענו את ההצעה לדחות את ההצבעה על תכנית החלוקה. העיניים שלנו כבו והדם קפא בוורידים" ● מרדכי צ'רטוף עבד במערכת העיתון "פלסטיין פוסט" וכתב לחבריו בארה"ב על האירועים ההיסטוריים של הקמת המדינה ● אחרי מותו, בנו דניאל מצא את מכתביו והפך אותם לספר

עוד 1,099 מילים

נשים ו-HIV "היום, הסטיגמה כבר גרועה יותר מהמחלה"

הרופאה הישראלית נאורה פיק מנהלת מרפאת נשים ייחודית בקנדה, שמתמחה בטיפול בנשאיות HIV ● בשבוע שבו צוין יום האיידס הבינ"ל, ביקרנו בקליניקה שלה ושמענו ממנה מדוע היא מאמינה בקשר אישי עם המטופלות, ולמה הן נתקלות ביחס עוין מהסביבה ● "אני כמו משפחה בשבילן. אלה נשים שסבלו מאלימות, רבות מהן נדבקו במהלך אונס"

עוד 2,116 מילים

בחירה ישירה: נתניהו בעד, כחול-לבן נגד

הבחירות יתקיימו ב-3 במרץ ● קיש חושב ש"רק סער יוציא אותנו מהפלונטר" ● גנץ מתנגד לרוטציה עם לפיד ● אדלשטיין מתנער מיוזמת בר-לב ● גבאי מתחרט שלא נכנס לממשלת נתניהו ● ביטן פועל לביטול הפריימריז בליכוד ● פומפאו מכחיש שדן עם נתניהו על סיפוח הבקעה

עוד 29 עדכונים

טיול לשבת לגלות מחדש את שכונת פסגת זאב בירושלים

פארקים, אנדרטאות ושרידים ארכאולוגיים ● פינות חבויות בגבעת זאב חושפות את עברה העשיר של השכונה הירושלמית המעניינת

עוד 635 מילים

יומן ליסבון עשר שעות טיסה, שתי פגישות מדיניות ו-11 מזוודות

מטרת הביקור בפורטוגל השבוע היתה לכאורה פגישה עם שר החוץ האמריקאי ● אלא שהפגישה עם פומפאו הייתה אמורה להתקיים במקור בלונדון ● העברת הפגישה לליסבון חייבה מפגש גם עם ראש ממשלת פורטוגל ● ובהזדמנות זו, איפשרה לנתניהו ורעייתו לנפוש מעט במדינה המתחדשת, לדבר פוליטיקה - וגם על אינקוויזיציה ● שלום ירושלמי מסכם יומיים בפמליית ראש הממשלה

עוד 1,027 מילים ו-7 תגובות

הפרופסור שמביס את ה-BDS בארה״ב, מדינה אחר מדינה

פרופ' יוג'ין קונטורוביץ אולי האיש החשוב ביותר במאבק נגד ה-BDS ● הוא מחלק את זמנו בין ישראל לארה"ב, גם עם אשתו וארבעה ילדיו בהתנחלות, ומומחה למשפט בינלאומי וחוקתי בוושינגטון, שם הוא מסייע במסע חקיקה מוצלח נגד תנועת החרם ● פרופיל

עוד 899 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
בּוּשָׁה

בעולם של משפחת נתניהו אין מקום לבושה ● הם מאמינים שכולם חומדים את מה שיש להם - כוח, מעמד, תהילה, כסף, קשרים, עוצמה - וכולם היו נוהגים כמוהם, אם רק היו יכולים ● והם משוכנעים שכל מי שיכול, ממילא נוהג בדיוק כמוהם בחדרי חדרים ● אז למה שיתביישו?

עוד 1,068 מילים

נתניהו צפוי לבקש חסינות מהכנסת בסוף החודש

כך דווח בחדשות 12 ● סקר בחירות חדש הראה כי 39% חושבים שנתניהו מתאים לכהן כראש ממשלה ו-37% שגנץ ● שר החוץ כץ נפגש עם שר החוץ של רוסיה, וביקש ממנו לקדם את החנינה לנעמה יששכר ● יועמ"ש הכנסת: "הבחירות ב-3 במרץ" ● סקר: הרוב יצביע בבחירות הבאות באופן זהה לקודמות ● נתניהו ציטט את יוסף לפיד, יאיר לפיד נעלב

עוד 21 עדכונים

הפלסטינים כבר לא מוכנים לשלם בגופם את מחיר הכיבוש ● איראן וסוריה עושות שרירים ● מצרים נפרדת מזמר מיתולוגי ומתקופה ליברלית ● והמפגינים הצבעוניים בעולם הערבי מאבדים השפעה ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון במדור חדש

עוד 892 מילים

יומן ליסבון נתניהו מקדם בחירה ישירה לראשות הממשלה

גם בליסבון, בין פגישה עם ראש ממשלת פורטוגל ושר החוץ האמריקאי, נתניהו ממוקד-בחירות ברמות על ● לעיתונאים בליסבון הוא אומר שהוא מתנגד לבחירות, אבל כל מעשיו מכוונים לסיבוב הבא ● על חסינות ותיקיו המשפטיים הוא מסרב לדבר, אבל מודה כי האירועים משפיעים עליו: ״אני לא רובוט״ ● שלום ירושלמי מדווח מפמליית ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא עמוק בתוך מערכת בחירות. הוא היה רוצה ששיטת הבחירות תשתנה, ונלך לבחירה ישירה לראשות הממשלה. לצורך העניין, הוא נשען על חבר כנסת אלמוני מהליכוד, שלמה קרעי, שמבקש ממנו לקדם את הנושא.

״זה רעיון שמתחיל להיות מעניין״, אמר נתניהו הערב בליסבון. אלא שהאפשרות לשנות את החוק ואת שיטת הבחירות בכנסת הזו נראה קלוש למדי.

נתניהו מאמין שהוא האיש שיוכל לנצח. זה ברור. בבחירות כאלה הוא לא צריך 60 מנדטים, אלא יתרון של קול אחד על פני יריבו, בני גנץ או יאיר לפיד. נתניהו רוצה לשחזר את הניצחון האחרון שלו בבחירה הישירה ביוני 1996, אם כי ב-1999 הוא הפסיד את הבחירות לאהוד ברק.

נתניהו עדיין מנסה לעשות רושם שהוא מתנגד לבחירות. הוא רוצה לנצח במשחק ההאשמות. ״שגנץ יתגבר על לפיד וליברמן יתגבר על עצמו – ואז לא יהיו בחירות״, אמר.

בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון, פורטוגל. 5 בדצמבר 2019 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון, פורטוגל (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

נתניהו הסביר גם שהוא חייב להיות ראשון, ולכן כל ההצעות האחרות לא יתקבלו. ההסבר שלו: רק הוא צריך ויכול לשמור על המשכיות היחסים עם ארצות הברית ולקדם את ברית ההגנה דווקא בימים אלה.

״תנו לציבור לבחור, אם אתם טוענים שהציבור לא רוצה אותי, דוחה אותי – שימו את הדברים על השולחן״, אמר נתניהו וכיוון לבחירה הישירה שוב.

נתניהו משלב את קמפיין הבחירה הישירה עם מסע הבחירות הבינלאומי שהוא מנהל. בליסבון נפגש הערב עם שר החוץ של ארה״ב מייק פומפיאו.

נתניהו הסביר גם שהוא חייב להיות ראשון, ולכן כל ההצעות האחרות לא יתקבלו. ההסבר שלו: רק הוא צריך ויכול לשמור על המשכיות היחסים עם ארצות הברית ולקדם את ברית ההגנה דווקא בימים אלה

לטענת נתניהו, הוא היחיד שהביא לישראל הישגים מדהימים בשנים האחרונות. כל טבלאות האקסל והדיאגרמות כבר מוכנות. ישראל היא במצבה הטוב אי פעם, לשיטתו של נתניהו – וכך על פי ציבור רחב בעולם, 20 אלף איש, שנשאלו בסקר שפורסם לאחרונה ב-US News & World Repprt.

בתדרוך העיתונאים, נתניהו סרב לדבר על החסינות. כששאלתי אותו האם ידרוש חסינות, סרב להגיב. לי ברור שהוא ידרוש חסינות עד ה-2 בינואר, כדי למשוך זמן ולא ללכת למשפט מיידי. הוא גם לא רצה לדבר על הפריימריז לראשות הליכוד.

ביום ראשון הקרוב הוא יגיע כגיבור לישיבת מרכז הליכוד, וידאג שלא יהיו פריימריז לרשימת חברי הכנסת. פריימריז כאלה, הוא יודע, לא יסבכו אותו בתמיכה בחברי כנסת.

נתניהו ממוקד-בחירות ברמות על. אבל, הוא אומר, ״אני לא רובוט״, כששואלים אותו על ההשפעה שיש לאירועים המשפטיים עליו. ״אלא שאני שונה מאחרים ביכולת הריכוז שלי. פעם אפילו בדקו את זה״, הוסיף.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 373 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה