הישג נוסף לממשל ביידן במלחמה נגד הטרור

אוסמה בן לאדן ו התחלה קורות חייו לקריאה נוספת קישורים חיצוניים הערות שוליים  איימן א-זוואהירי, צילום מסך מחדשות MSNBC
אוסמה בן לאדן ו התחלה קורות חייו לקריאה נוספת קישורים חיצוניים הערות שוליים איימן א-זוואהירי, צילום מסך מחדשות MSNBC

חיסולו של מנהיג אל-קאעדה איימן א-זווהירי הוא הישג חשוב של ממשל ביידן, שמשקף את מדיניות המלחמה החורמה בטרור וחיסול ראשיו. הדרג המדיני בישראל חייב לאמץ את המודל האמריקאי ולחדש את הסיכולים הממוקדים. ההפצצות על יעדי חמאס ברצועת עזה מיצו את עצמן.

ממשל ביידן רשם הישג מבצעי ומודיעיני חשוב במלחמתו בטרור האסלאמי הקיצוני. בחלוף 21 שנים מאז פיגועי ה-11 בספטמבר חיסלו האמריקאים בלילה שבין שבת לראשון השבוע את איימן א-זוואהירי, מנהיג ארגון אל-קאעדה, מי שהיה יד ימינו של אוסאמה בן לאדן וירש את תפקידו כראש הארגון לאחר חיסולו במקום מסתורו בפקיסטן במאי 2011.

ממשל ביידן רשם הישג מבצעי ומודיעיני חשוב במלחמתו בטרור האסלאמי. בחלוף 21 שנים מפיגועי ה-11 בספטמבר חיסלו האמריקאים בראשית השבוע את איימן א-זוואהירי, מנהיג אל-קאעדה

איימן א-זוואהירי הסתתר בבית בשכונה בעיר קאבול באפגניסטן וחוסל בתקיפה של מל"ט אמריקאי על סמך מודיעין מדוייק שהביא ה-CIA.

א-זוואהירי היה בין מייסדי ארגון אל-קאעדה ובין אלה שתכננו את מתקפת הטרור הגדולה של ארגון אל-קאעדה על ארה"ב ב-11 בספטמבר 2001 שבה נהרגו 2,977 בני אדם על אדמת ארה"ב.

ממשל ביידן נקם בארגון אל-קאעדה וסגר עמו חשבון. ההערכה בארה"ב היא כי החיסול ישפר את מעמדו הפוליטי של הנשיא שנמצא בשפל. הנשיא ביידן ממשיך את המדיניות של הנשיאים הקודמים להילחם עד חורמה בטרור ולחסל ללא היסוס את מנהיגיו הבכירים.

ביידן יוכל לטעון עכשיו כי אפשר להילחם בטרור גם ללא נוכחות צבאית אמריקאית על אדמת אפגניסטן.

בנאום לאומה מהבית הלבן אמר הנשיא ביידן:

"הצדק נעשה, מנהיג הטרור הזה כבר לא אתנו, אנחנו אף פעם לא נכנעים".

ממשל ביידן סגר חשבון עם אל-קאעדה. ההערכה בארה"ב היא כי החיסול ישפר את מעמדו הפוליטי של הנשיא שנמצא בשפל. ביידן ממשיך את מדיניות הנשיאים הקודמים, מלחמת חורמה בטרור וחיסול בכיריו

ארגון אל-קאעדה, שהיה ארגון הטרור המוביל בעולם, נחלש מאוד בשנים האחרונות אחרי חיסול מנהיגו אוסאמה בן לאדן ואיבד את הבכורה לארגון דאע"ש, אבל מדובר בחיסול חשוב שיפגע ביכולות המבצעיות של הארגון.

בשנים האחרונות הופצו ידיעות על מצבו הבריאותי המעורער של איימן א-זווהירי ואף ידיעות על מותו. מסתבר כי היה מדובר במסך עשן וכי המודיעין האמריקאי איתר אותו ועקב אחריו באופן צמוד עד לחיסולו.

על פי גורמים אמריקאים, ארגון טליבאן פרש את חסותו על איימן א-זוואהירי לאחר שבשנה שעברה הוא כבש את אפגניסטן. הבית שבו חוסל א-זוואהירי שייך לעוזר בכיר של מנהיג הטליבאן.

דובר הטליבאן זביהוללה מוג'אהיד סירב להתייחס לחיסולו של א-זוואהירי, אך אמר כי התקיפה האמריקאית בקאבול, הראשונה מאז נסיגת כוחות צבא ארה"ב מאפגניסטן, היא "הפרה של העקרונות הבינלאומיים".

הנשיא ביידן ממשיך בדרכם של הנשיאים דונלד טראמפ וברק אובאמה.

הנשיא אובאמה הורה במאי 2011 לחסל את אוסאמה בן לאדן מנהיג ארגון אל-קאעדה, האחראי להתקפות הטרור הנוראיות בארה"ב: הפיגוע במגדלי התאומים ב-1993, פיגועי ה-11 בספמבר 2001 ופיגועים נוספים, ואילו הנשיא טראמפ הורה לחסל באוקטובר 2019 את מנהיג דאע"ש אבו בכר אלבגדאדי.

עפ"י גורמים אמריקאים, טליבאן פרש את חסותו על איימן א-זוואהירי לאחר שבשנה שעברה הוא כבש את אפגניסטן. הבית בו חוסל א-זוואהירי שייך לעוזר בכיר של מנהיג הטליבאן

הנשיא טראמפ עשה מעשה חשוב מאוד, כאשר הורה גם לחסל בינואר 2020 את ראש הנחש של הטרור האיראני, הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס" של "משמרות המהפכה" האיראניים, שנחשב לאיש מספר שתיים בהנהגה האיראנית וליורשו האפשרי של המנהיג העליון עלי ח'מינאי.

חיסולים מוצלחים של ממשל ביידן

כמה ימים לפני ביקור הנשיא ביידן במזה"ת חיסל מל"ט אמריקאי  מחבל בכיר בארגון "חוראס א-דין" באזור אדליב שבסוריה. הוא חוסל בטיל שנורה לעברו בעת שרכב על אופנוע.

יממה לפני צאתו לביקור בישראל הודיע הנשיא ביידן על מותו של מנהיג דאע"ש בסוריה, מאהר אל-עקאל.

הוא נהרג בהפצצה של מל"ט אמריקני באזור עפרין המערבי בסוריה ובכיר נוסף בארגון נפצע.

מאהר אל-עקאל המכונה "אבו אלבהאא' א-שמאלי" הוא בן לשבט אלנעים בסוריה, הוא היה האמיר של העיר א-רקה, בירת המדינה האסלאמית, בשנת 2019.

הפנטגון הגדיר את אל-עקאל כ"אחד מחמשת המנהיגים הבכירים של דאע"ש".

בהצהרת הפנטגון נאמר שאל-עקאל היה אחראי לפיתוח רשתות של דאע"ש מחוץ לסוריה ולעיראק, וכי לתקיפה קדם תכנון מקיף שנועד להבטיח את הצלחתה.

אל-עקאל נחשב לאחד הנאשמים העיקריים ברצח השיח' בשיר פייצל אל-הווידי, אחד מנכבדי שבט אל-עפאדלה בנובמבר 2018.

הפנטגון הגדיר את אל-עקאל כ"אחד מחמשת המנהיגים הבכירים של דאע"ש" והאחראי לפיתוח רשתות של דאע"ש מחוץ לסוריה ולעיראק, וכי לתקיפה קדם תכנון מקיף להבטחת הצלחתה

שלטונות טורקיה עצרו את אחיו, סולימאן אל-עקאל, בדרום טורקיה ב-2021, שני האחים התמחו בהכנת מטעני חבלה ואחראים לשני פיגועים גדולים שהיו בטורקיה ב-2015 וב-2016.

אסטרטגיה יעילה למלחמה בטרור

ממשל ביידן ממשיך במלחמה נגד ארגוני אל-קאעדה ודאע"ש למרות היחלשותם בשנים האחרונות.

ארגון דאע"ש היה בשיא כוחו בשנים 2014 עד 2017, ומאז ספג מכות קשות ונחלש משמעותית. הפנטגון אומר שארגון דאע"ש "ממשיך להוות איום על ארה"ב ועל השותפות שלה באזור".

האסטרטגיה האמריקאית של ממשל ביידן במלחמה בארגוני הטרור המאיימים על ארה"ב ועל מדינות המערב היא יעילה, חסכנית ואפקטיבית.

היא חוסכת שימוש בכוחות צבא גדולים, כניסה למערכה צבאית נרחבת שתעלה בחיי אדם ובהוצאות כספיות גדולות, מערכה בדרך כלל מנהיגי ארגוני הטרור מצליחים לנצל אותה היטב כדי להימלט מידי החוק.

במסגרת האסטרטגיה הזו נהרג מנהיג דאע"ש הקודם עבדאללה קרדאש המכונה "אבו אברהים אל האשמי אלקרשי" בחודש פברואר שעבר.

במסגרת המבצע הנחית צבא ארה"ב כוחות מיוחדים בעיירה אטמה, מצפון לאידליב שבסוריה.

עבדאללה קרדאש, שחש שסופו קרב, פוצץ את עצמו. במבצע ללכידתו נהרגו 13 בני אדם.

עבדאללה קרדאש בחר ללכת בדרכו של המנהיג הקודם אבו בכר אלבגדאדי. באוקטובר 2019 הגיעו אל הבית שבו הסתתר בכפר בצפון אדליב כוחות קומנדו אמריקנים והוא החליט לפוצץ את עצמו.

דאע"ש היה בשיא כוחו בשנים 2014 עד 2017, ומאז ספג מכות קשות ונחלש משמעותית. הפנטגון אומר שארגון דאע"ש "ממשיך להוות איום על ארה"ב ועל השותפות שלה באזור"

לפניו חוסלו אבו עומר אלבגדאדי, ראש ארגון דאע"ש בסוריה ובעיראק ואבו חמזה אלמוהאג'ר אלמצרי שהחליף את אבו מוצעב א-זרקאווי, אחד ממייסדי ארגון דאע"ש.

בחודש שעבר, נתפס מנהיג בכיר בדאע"ש במבצע בצפון סוריה. בהודעה שפרסמה הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש בראשות ארה"ב – נמסר כי מדובר במומחה בהרכבת מטעני חבלה, האני אחמד אל-כורדי, שמוכר גם בכינוי "הוואלי של א-רקה".

ארה"ב משקיעה מאמץ גדול לחסל את ראשי ארגוני הטרור המאיימים עליה, היא לא עושה הנחות.

בשנים האחרונות השתפר מאוד המודיעין האמריקאי והוא עובד בשיתוף פעולה הדוק עם המודיעין הבריטי ועם המודיעין הטורקי.

חיסולם של בכירים בארגון דאע"ש בסוריה ובעיראק משפיע על פעילות הארגון בכל המקומות שבהם הוא פועל: במערב ובמרכז אפריקה, בדרום מזרח אסיה, בהודו, פקיסטן, אפגניסטן, קווקז וצפון סיני.

הפגיעה בהם נחשבת לפגיעה בראש התמנון של הטרור שמשפיעה על זרועותיו ומחלישה אותן.

על פי גורמים בסוריה, בצמרת ארגון דאע"ש פרצו מחלוקות קשות, דבר שמקל על ארגוני הריגול של המערב להשיג מודיעין מדוייק. בכירים בארגון שנפלו בשבי חיילי הקואליציה למלחמה נגד דאע"ש מסרו מודיעין מדוייק על יריביהם כדי לפגוע בהם.

בנוסף לכך המודיעין האמריקאי מפעיל רשת גדולה של סוכנים וסייענים בסוריה ונעזר במודיעין שמושג באמצעים אלקטרוניים.

הדרג המדיני בישראל צריך ללמוד מנשיאי ארה"ב כיצד לא מתפשרים עם הטרור ולאמץ את שיטת החיסולים הממוקדים של ראשי הטרור, במיוחד ברצועת עזה.

הפצצות חיל האוויר הישראלי על אתרי חמאס והג'יהאד האסלאמי התת קרקעיים ברצועת עזה, המנהרות, המעבדות ומאגרי הרקטות מיצו את עצמן. הן לא עוצרות את הטרור ולא מרתיעות די הצורך.

הדרג המדיני בישראל צריך ללמוד מנשיאי ארה"ב כיצד לא להתפשר עם הטרור ולאמץ את שיטת החיסולים הממוקדים של ראשיו, במיוחד ברצועת עזה. הפצצות חיל האוויר הישראלי על אתרי חמאס לא מרתיעות דיין

הגיעה השעה לחזור לשיטת החיסולים הממוקדים של ראשי הטרור. אין חסינות לאף אחד. מנהיגי ארגוני הטרור צריכים לדעת שבפעילות הטרור שלהם נגד ישראל הם גוזרים על עצמם גזר דין מוות.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,129 מילים ו-1 תגובות
סגירה