האם הסער הערבי חודר לשטחי הרשות?

חמושים פלסטינים בג'נין, 6 בספטמבר 2022 (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)
Nasser Ishtayeh/Flash90
חמושים פלסטינים בג'נין, 6 בספטמבר 2022

קצין צה"ל נהרג אתמול בג'נין, והרג מחבלים פלסטינים בג'נין הוא כבר כמעט מעשה של יום יום. השאלה היא לא אם האינתיפאדה חוזרת, אלא האם הסער הערבי, וביחוד הגרסה הסורית שלו, חודר לתוך שטחי הרשות, ובעקבות אירועי 2021 בערים המעורבות – גם לתוך ישראל.

קצין צה"ל נהרג אתמול בג'נין, והרג מחבלים פלסטינים בג'נין הוא כבר יומיומי. השאלה היא לא אם האינתיפאדה חוזרת, אלא האם הסער הערבי, וביחוד גרסתו הסורית, חודר לשטחי הרשות ואף לתוך ישראל

ראשית – מה הדמיון? הדימיון הוא ששתי אוכלוסיות עויינות זאת את זאת, הפלסטינים והישראלים, לא מסוגלות להגיע להבנה ביניהן, מרגישות מאויימות זו מזו, והמתיחות ביניהן מובילה להתנגשות צבאית.

בסוריה זה שיעים (עלווים) מול סונים, ובגדה זה נערי גבעות מול הארגונים הפלסטיניים החמושים.

בניגוד לשתי האינתיפאדות הקודמות, זה לא הפלסטינים נגד ישראל, אלא שתי קהילות חמושות ניצבות זאת מול זאת. כמו בסוריה, אם באמת תתפרץ המלחמה בין שתי הקבוצות, זה קרב לחיים ולמוות, עד שקבוצה אחת תיפול. בסוריה ניצחו השיעים, ויש לזה משמעות לגבי הגדה.

אבל, זה רק דמיון חלקי. בגדה העימות הוא בינתיים מצומצם לג'נין, ושם אין נערי גבעות, והעימות הוא בין המיליציות הפלסטיניות לצה"ל.

בניגוד לשתי האינתיפאדות הקודמות, זה לא הפלסטינים נגד ישראל, אלא שתי קהילות חמושות זו מול זו. כמו בסוריה, אם באמת תתפרץ המלחמה בין שתי הקבוצות, זה קרב לחיים ולמוות

מי שעומד מאחורי המיליציות של ג'נין אלה הכוחות שתמכו באסד במלחמת האזרחית בסוריה – איראן דרך עושי דברה הג'יהאד האסלאמי. בעניין הזה גם סאלח עארורי של חמאס מעורב, כי הוא רוצה לחדור דרך הטרור להנהגת הגדה בעידן שאחרי אבו מאזן.

לחמאס יש בעיה עם סוריה כי חאלד משעל, שהיה ראש הפוליטבירו שישב בדמשק, בגד באסד, וניצל את האירוח הסורי כדי להקים במחנה ירמוכ את התאים הראשונים של המחתרת הסונית של א-נוסרה.

כעת, סוריה שמה וטו על מינויו המחודש של משעל לראש הפוליטבירו. להתחברות עארורי עם דמשק יש משמעות גם לגבי מאזן הכוחות הפנימי של חמאס, כאשר כוחו של משעל דועך. וזה לקח לכולם לא לעמוד מול הכוחות התומכים באיראן.

המערך המשותף של תנזים, ג'יהאד איסלאמי וחמאס מתאמץ לחרוג מג'נין כדי להרחיב את היריעה של המאבק, ויש להם הצלחה חלקית בשכם. זה לא מקרה שהם ממקדים את הפעילות שלהם נגד קבר יוסף, כדי לגרור את נערי הגבעות למאבק פנים אל פנים, ואז להצית את הגדה.

המערך המשותף של תנזים, ג'יהאד אסלאמי וחמאס מתאמץ לחרוג מג'נין ומצליח חלקית בשכם. מיקוד הפעילות נגד קבר יוסף לא מקרי, ונועד לגרור את נערי הגבעות למאבק פנים אל פנים ולהצית את הגדה

אבל הפרס הגדול נמצא במסגד אל אקצא, וכולם נערכים לחגי תשרי בתקווה שמהר הבית תבוא הבעירה הגדולה. זה לא מקרה שבתגובה הראשונה של חמאס על אירועי ג'נין הבוקר נאמר "המסר של פעולת הגבורה בג'נין (שבה נהרג קצין צהל) הוא מסר של אזהרה שאל-אקצא לא לבד".

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר של מזרח התיכון, עיתונאי, סופר, תסריטאי ומשורר. שימש שנים רבות חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. חיבר ספרי עיון על בבעיה הפלסטינית. הרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" - על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 427 מילים
סגירה