מיקה ומאורין חזרו ללימודים

מיקה ומאורין באקרו, האחיות ממוצא פיליפיני אשר מיועדות לגירוש, שבו ללימודים בבית הספר בלפור בתל אביב ● מטה מאבק ההורים שם: "סכנת הגירוש עוד מרחפת מעליהן - ומעל ילדים רבים אחרים"

בית ספר בלפור

בתי הספר בתל אביב ורמת גן פתחו את שנת הלימודים בסימן המחאה נגד גירוש ילדי עובדים זרים. שלטים רבים שעליהם כתוב "לא מגרשים ילדים", נתלו בבתי הספר בלפור, גרץ, תיכון עירוני לאמנויות א', אילנות, יהודה מכבי, וגבעון בתל אביב, וכן בבית ספר הלל ברמת גן.

חלק מבתי הספר אף תלו תמונות של ילדי עובדים זרים מאחורי סורגים, וקיימו הפגנות בתוך חצר בתי הספר.

המחאה היא יוזמה של קבוצת הורים נגד גירוש ילדים, שהוקמה בהמשך להתארגנות של הורי בית ספר בלפור, שם לומדות הבנות מיקה ומאורין באקרו ממוצא פיליפיני אשר מיועדות לגירוש. הבנות שהו במעצר מאז 18.08 ועד יום חמישי האחרון. במאמץ משותף של הורי וילדי בית ספר בלפור, שהפגינו מול בית המעצר ומול בית המשפט, נדחה הגירוש, והילדות שוחררו עד לסיום המשפט. היום הן החלו את שנת הלימודים יחד עם חבריהן לכיתות.

"רצינו לוודא שאף אחד לא חושב שהשחרור של מיקה ומאורין פותר משהו", אומר אבי לובין, חבר בהנהגת ההורים בבית ספר בלפור. "סכנת הגירוש עוד מרחפת מעליהן ומעל ילדים רבים אחרים. רשות האוכלוסין הציעה פתרון מעורר חלחלה, שלפיו לא מגרשים בשעות הלימודים, אבל אפשר לגרש מוקדם בבוקר, או בחשכה, כמו במשטרים אפלים".

מיקה ובני משפחתה

מיקה (במרכז בחולצה כחולה) ובני משפחתה בדיון בבית המשפט, עם ציפי ברנד (מימין) שנאבקת למען השארתם בארץ

רשות האוכלוסין וההגירה החלה בגל הגירוש האחרון של עובדים זרים, שאשרת השהייה שלהן פגה, באוקטובר 2018. למשפחות של מהגרים עם ילדים במערכת החינוך ניתנה הארכה עד לסיום של שנת הלימודים, ולכן חלק מהילדים נעצרו בקיץ.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "העובדות, שכולן כבר אינן עובדות בסיעוד שנים רבות, נעצרו בגין שהיה בלתי חוקית. ואולם, מתוך התחשבות ורצון לבוא לקראתן, הוחלט כהחלטה עקרונית לסמוך עליהן, ולאפשר לילדיהן לסיים את שנת הלימודים כראוי, ושהאמהות יכבדו את הסיכום, וייצאו באופן עצמאי יחד עם ילדיהן ויחזרו לביתן (ללא "גירוש").

"בניגוד לתמונה המצטיירת, מדובר במאות שוהות בלתי חוקיות אם לא יותר.
אנו מצרים על הניסיון הבלתי פוסק לנצל את ההחלטה המתחשבת לרעה. המציאות מוכיחה כי עד כה, לאחר שעבר המועד שבו התחייבו לצאת, כי האמהות לא עמדו בהתחייבותן, וכי אף אחת מהן לא כיבדה את הסיכום עם הרשויות".