גורם מדיני בכיר: ההסכם עם לבנון מקובל על לפיד ועל גנץ

נתניהו: "לפיד נכנע באופן מביש לאיומי נסראללה; אם המחטף הלא חוקי הזה יעבור, הוא לא יחייב אותנו" ● גנץ: אם יוחלט לקבל את ההסכם, הוא יונח על שולחן הכנסת ועיקריו יוצגו לציבור ● הממשלה מינתה את אירית ליליאן לשגרירה בטורקיה ● לפיד ישתתף מחר בבריסל בכינוס של המועצה המשותפת לישראל ולאיחוד האירופי

ספינת קידוח של אנרג'ין מתחילה בקידוחים בשדה הגז כריש במים הכלכליים של ישראל, 9 במאי 2022 (צילום: REUTERS/Ari Rabinovitch via Alamy)
REUTERS/Ari Rabinovitch via Alamy
ספינת קידוח של אנרג'ין מתחילה בקידוחים בשדה הגז כריש במים הכלכליים של ישראל, 9 במאי 2022

שגרירי ארה"ב בישראל ולבנון העבירו אתמול לנציגי שתי הממשלות את טיוטת ההסכם להסדרת הגבול הימי בין שתי המדינות וחלוקת מאגרי הגז הסמוכים לגבול.

בצד הלבנוני צפויה הטיוטה לעבור מחר לעיון צוות המומחים של ממשלת לבנון, שיגישו את הערותיהם והמלצותיהם לדרג המדיני. בישראל הממשלה אמורה לדון בה היום וכן בישיבה מיוחדת ביום חמישי.

בתקשורת הלבנונית דווח אתמול כי הנשיא עאון התקשר ליו"ר הפרלמנט נביה ברי ולראש הממשלה מיקאתי, והתייעץ עמם בנוגע להצעה שהגיעה מהמתווך האמריקאי, עמוס הוכשטיין. מלשכתו נמסר כי הוא דן עמם באופן שבו ימשיכו "לעקוב אחרי הנושא" במטרה למסור את תשובתם להצעה ב"הקדם האפשרי".

על פי מקורות לבנוניים שצוטטו באותן ידיעות, "התקווה היא שישראל השיבה בחיוב להצעה שלפיה סוגיית האזור הביטחוני שליד החוף תישאר פתוחה, ושרטוט הקו הימי יתחיל במרחק מסוים מהחוף".

יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי הגדיר אתמול בראיון לעיתון הלונדוני בשפה הערבית "א־שרק אל־אווסט" את הטיוטה, שנמסרה כ"חיובית". לדבריו, "הטיוטה הולמת באופן עקרוני את הדרישה הלבנונית שלא ליצור זיקה בין אישור הגבולות הימיים ואלו היבשתיים". ברי הוסיף כי הטיוטה היא מסמך בן עשרה עמודים המחייב למידה, וכי החתימה על ההסכם, לכשיושג, תתבצע בעיירה א־נאקורה, הרחוקה כ־2.5 ק"מ מהגבול עם ישראל.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התייחס אתמול גם הוא בנאום בטלוויזיה לדיווחים על התקדמות במשא ומתן בין ישראל ולבנון על תיחום הגבולות הימיים, ובאופן שהפתיע פרשנים ישראלים ומערביים, דיבר באופן מתון והגדיר את ההצעה כ"צעד חשוב". לדבריו: "אנו עומדים בפני ימים מכריעים בתיק התיחום הימי. אנו מקווים שזה יסתיים בצורה טובה. העם הלבנוני הוא זה שירוויח הכי הרבה מהשלמת תיק התיחום של הגבול הימי".

לפי פרסומים בתקשורת הישראלית והזרה, ההצעה האמריקאית קובעת את הגבול הימי בין המדינות בקו רוחב 23. היא מותירה את מאגר כריש בידי ישראל וחוצה את שדה הגז "כנא" לשניים כשחלקו הגדול, שני שליש, יהיה בידי לבנון. ישראל אמורה לקבל פיצויים מלבנון תמורת הסכמתה לאפשר קידוחי גז לבנוניים בשליש של שדה "כנא" שיישאר בחזקתה. עוד פורסם כי ההצעה משאירה את מתווה הגבול באזור הקרוב לחוף פתוח.

ישראל עדיין לא הגיבה רשמית להצעה האמריקאית האחרונה. מקורות במערכת הביטחון טענו אמש בהדלפות לתקשורת הישראלית כי היא "מקרבת את הפרשה לסיומה. לדבריהם, יש כאן הישג אסטרטגי חשוב". זאת, כיוון שההסכם יאפשר להתחיל בקרוב בהפקת הגז מ"כריש" בלא הפרעה, וכיוון שהוא יאפשר ללבנונים להתחיל להפיק גז, מה שישפר את המצב הכלכלי הקשה בלבנון, יוריד את המתיחות הפוליטית בתוכה ויקטין את תלותה באיראן.

החשש העיקרי, לפי גורמי ביטחון, הוא שהאופוזיציה בראשות בנימין נתניהו, המתנגדת להסכם, תכשיל אותו, בין אם במקרה שתעלה לשלטון ובין אם במהלכים תקשורתיים, ציבוריים ומשפטיים נגדו.

המחלוקת על קו הגבול בין ישראל ולבנון – כל האופציות הנוכחיות (צילום: המכון למחקרי בטחון לאומי, INSS)
המחלוקת על קו הגבול בין ישראל ולבנון - כל האופציות הנוכחיות (צילום: המכון למחקרי בטחון לאומי, INSS)

באופוזיציה בישראל מחממים את מנועי ההתנגדות להסכם הימי עם לבנון:

פיגוע ירי בשומרון: נהג מונית נפצע הבוקר (ראשון) קל מאוד מרסיסים בעקבות ירי בכביש שבין היישוב איתמר לבין חטמ"ר שומרון. מונית ואוטובוס ניזוקו מהירי. מחסום חווארה ובית פוריק נסגרו וכוחות צה"ל פתחו בסריקות אחר היורים. נבדק חשד כי הירי בוצע מרכב חולף.

מדובר צה"ל נמסר: "פיגוע ירי בוצע הבוקר לעבר רכב ואוטובוס בסמוך לשכם. נהג הרכב נפצע באורח קל ופונה למפקדת החטיבה המרחבית שומרון. שמשת האוטובוס נפגעה. כוחות צה"ל פתחו בסריקות במרחב".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן תקף את הממשלה ואמר: "עוד אירוע חמור שהסתיים כמעט בנס. הממשלה הזו מפקירה את התושבים שלה לגל טרור שהרשות הפלסטינית מחממת. זה עלול להיגמר באסון. אני קורא לממשלה להתעשת – הודיעו על יציאה למבצע רחב לפגיעה בתשתית הטרור ביהודה ושומרון והפסיקו להפקיר את התושבים לגל הטרור".

באתר ynet מציינים כי "אוגדת איו"ש מתוחה בימים האלה עד הקצה ומתוגברת באופן כמעט מקסימלי. לוחמים ממוקמים על הצירים, גם במארבים כמו זה שבו לוחמי גולני פגעו בחוליית טרור שירתה לעבר היישוב הר ברכה לפני שבוע".

שרת הפנים איילת שקד הגיבה בגלי צה"ל ואמרה: "לפני שבועיים ביקשתי לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני, יש עלייה במוטיבציה לפיגועים. לא אומרת שאני בעד פעולה אגרסיבית כמו חומת מגן, אבל צריך להעלות את הרף. במשך תקופה ניסו לסמוך על מנגנוני הביטחון הפלסטיני והוכח שאי אפשר לעשות זאת".

עם זאת, שקד אמרה: "לפיד מנהל את הממשלה בצורה טובה ומתייעץ עם גורמי הביטחון. על הדברים בהם יש לי איתו מחלוקת, אדבר בישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני".

 

השר גדעון סער מהמחנה הממלכתי התראיין הבוקר לכאן רשת ב' ואמר: "המשמעות של 61 מנדטים לגוש נתניהו היא לא רק חילופי שלטון אלא שינוי המשטר ופני המדינה. הם רוצים שתהיה רק רשות אחת במדינה – הממשלה, והיא תשלוט בכנסת ובביהמ"ש".

בנימין נתניהו וגדעון סער בישיבת ממשלה ב־2009 (צילום: David Silverman, AP)
בנימין נתניהו וגדעון סער בישיבת ממשלה ב־2009 (צילום: David Silverman, AP)

הסוהרת שלפי עדותה, סורסרה ונאנסה בידי האסיר הביטחוני מחמוד עטאללה, התראיינה הבוקר לתוכנית בוקר של חדשות 12 והשמיעה דברים קשים נגד הרשויות בישראל. זאת, על רקע פרסום של הערוץ שלשום, שבו נטען על סמך הדלפות כי תיק חקירת האונס עומד להיסגר מחוסר ראיות.

הסוהרת, המתראיינת תחת השם הבדוי "הילה", אמרה: "אני מרגישה נבגדת, ממש מרגישה שזה אונס בפעם השנייה – הפעם בחסות החוק".

הסוהרת טענה כי לא דיברו איתה ולא עדכנו אותה על הכוונה לכאורה לסגור את התיק. לדבריה: "לא דיברו איתי. בבוקר התקשרו לעורכת הדין שלי וביקשו שאגיע למסירת עדות. בערב שמעתי שהם מתדרכים שעומדים לסגור את התיק על סמך זה שאין ראיות. יש המון שאלות שאני שואלת את עצמי ורוצה שגם הציבור בישראל ישאל את עצמו. המחבל מחמוד עטאללה היה מקור מודיעיני של מדינת ישראל. מי הפעיל אותו?".

לדבריה: "במקום שזה התבצע באמת לא היו מצלמות, אבל יש שש עדויות של סוהרות. כבר הספיקו לתת לו כתב אישום על סמך שש העדויות האלה, למה עכשיו אין ראיות? העדות שלי לא מספיקה? העימות מולו לא מספיק? זה לא יכול להמשיך להיחקר ביאח"ס, אין להם את הרשות לחקור את אותן רשויות מודיעיניות שעטאללה היה המקור שלהן. הם לא יכולים, רק ועדת חקירה תוכל לעשות את זה. הם פשוט מנסים לכסות על עצמם".

"זה ביזיון. זה לא משנה אם עטאללה יקבל עוד עונש, הוא שפוט למאסר עולם וכנראה גם ימות בבית הסוהר, אבל השאלה שמטרידה אותי – איפה מי שהפעיל אותו? איפה אותם קצינים? איפה הם היו אז? איפה המדינה, מה היא עושה נגדם? מתוך שש סוהרות, שתיים-שלוש העידו על אותו דפוס פעולה. אני דרשתי שלא יכניסו אותי לשם, אבל אמרו לי שקצין המודיעין דורש אותי שם. למה הקצין הזה עדיין בשירות? למה לא נפתח נגדו הליך משמעתי?".

מגדל השמירה בכלא גלבוע (צילום: פלאש90)
מגדל השמירה בכלא גלבוע (צילום: פלאש90)
סגירה