מנדלבליט דחה עתירת הליכוד לאסור פרסומים מחקירות נתניהו

בליכוד מגיבים: "זה תמוה, לפני ארבעה חודשים החלטתו הייתה הפוכה" ● נחשפו הקלטות מטרידות של שיחות בין נתניהו לאיוב קרא ● נתניהו בתגובה: "חדשות 13 באו לקלל ויצאו מברכים" ● קרא בתגובה: "הם עשו דבר נבזי"

נתניהו ומנדלבליט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יונתן זינדל, פלאש 90
נתניהו ומנדלבליט
07:31 עריכה

בוקר טוב! שבועיים בדיוק נותרו לפתיחת הקלפיות וכנראה שמעתה ועד יום הבחירות תנסה כל אחת מהמפלגות לשלוף את תותחיה הכבדים. המערכת הפוליטית עדיין מושפעת מירי הנ"ט מלבנון לשטח ישראל אתמול בצהריים.

בוגי יעלון מכחול לבן שיבח את צה"ל על הפעלת הכח בצפון, התייחס לפרסום על כך שבוצע תרגיל הטעייה, במהלכו הובהלו חיילים צבועים בצבעי דם לבית החולים ותקף את נתניהו: "מה הרווחנו ומה הפסדנו מהפרת מדיניות העמימות? האם נכון שנתניהו יקריב אינטרסים ביטחוניים, עד כדי סיכון חיי אדם, משיקולים פוליטיים?".

07:39 עריכה

המדיניות השונה בה נקטו בני גנץ ויאיר לפיד לאחר האירוע האמש בגבול הצפון היא מושא לביקורת גם הבוקר. אתמול אחה"צ לפיד ניצל את המומנטום ותקף את נתניהו כשאמר: "ילדי הצפון, אתם במקלטים בגללו", ואילו גנץ הודיע כי יקפיא את הקמפיין.

השר גלעד ארדן מהליכוד התראיין הבוקר לגל"צ והתייחס לכך: "זה פשוט היה כל כך מטופש, חסר אחריות ומגוחך, שבזמן שבני גנץ עם הרקע שלו מתנהג באופן ממלכתי ויאיר לפיד עם הרקע שלו מתנהג באופן ילדותי וחסר הבנה".

בנוסף, בעקבות הסקרים שפורסמו אמש, לפיהם כחול לבן מובילה על הליכוד במנדט אחד, אמר ארדן: "זה מאוד מדאיג. יש סכנה לשלטון הליכוד. יש הרבה מצביעים ליכוד שמתבלבלים ולא רואים. בשבועיים הבאים נראה לכולם את הפערים בינינו לבינם".

גם ח"כ יואב קיש מהליכוד הגיב לציוץ של לפיד וניסה לקרוא את מחשבותיו.

08:00 עריכה

וזה ההסבר של כחול לבן לציוץ של לפיד.

08:23 עריכה

הירידה בסקרים של הליכוד הובילה את המפלגה להשקיע מיליוני שקלים בביקורי בית, כך מפרסם היום חיים לוינסון ב"הארץ". מיליונים מתקציבי רכש המדיה והפקת סרטונים של המפלגה הוסטו לטובת פעילות שטח, במסגרתה יעברו שכירים מבית לבית בימים שלפני הבחירות על מנת לעודד מצביעים פוטנציאלים להגיע לקלפי ולהצביע למפלגה.

08:59 עריכה

השר יובל שטייניץ מהליכוד, אמר הבוקר בכאן רשת ב', כי התקרית בגבול לבנון היא "רק פסיק קטן בתוך המערכה הנרחבת הזאת, שהציבור בכלל רואה רק את קצה הקרחון שלה".

שטייניץ התייחס גם לביקורת של ראש הממשלה וראש מפלגתו בנימין נתניהו, על ערוץ 12: "אני לא מחרים את קשת אבל אני כן קובל על ההתגייסות, אני לא אגיד טוטאלית, של חלקים גדולים בתקשורת הישראלית, 70%-80% נגד הליכוד ובעד כחול לבן".

10:19 עריכה

התגובות והפרשנויות הפוליטיות לתקרית בגבול לבנון אתמול ממשיכות להגיע. יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר: "כשיש אי ודאות והצבא פועל צריך להישאר ממלכתיים". עוד אמר גנץ בכנס התאחדות התעשיינים, "הפטפטת גורמת לנזק והעמימות ברוב המקרים משרתת אותנו לבטח. ריבוי התגובות לאירוע הצפון – בגלל שאנחנו נמצאים בעונת בחירות".

השר יואב גלנט, חבר הקבינט המדיני-בטחוני, התייחס לחשיפה של תרגיל ההטעיה של צה"ל: "הטעיות ודברים דומים הם חלק מהפעולה האופרטיבית וחלק משיקול הדעת של הרמטכ"ל או מי שכפוף לו". עוד אמר גלנט ל-ynet: "אנחנו לא מתכוונים להגיע למצב שבו חיזבאללה יגרור את לבנון למלחמה".

10:22 עריכה

איילת שקד ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מתכתשים בטוויטר (היכן שכל מערכת הבחירות מתנהלת באמת). שקד: "אם הליכוד יהיה גדול, תקום ממשלת שמאל. רק ימינה גדולה תבטיח ממשלת ימין".

אדלשטיין השיב לה: "למיטב זכרוני, לא אנחנו אלה שעשינו את 'ברית האחים' והבאנו את לפיד להיות שר האוצר". שקד לא נשארה חייבת – "יולי, בוא אזכיר לך, נתניהו תכנן להקים ממשלה עם לפיד ולבני ולהשאיר אותנו בחוץ".

10:24 עריכה

איציק שמולי מהעבודה-גשר, מצטרף לשורה של פוליטיקאים שתוקפים את נתניהו ביממה האחרונה, לאחר התקרית בגבול לבנון –  "מסע היח״צ של נתניהו לא מייצר שום לוחמה פסיכולוגית או הרתעה, רק התגרות מיותרת והזמנה לתגובה חוזרת מצד החיזבאללה".

10:29 עריכה

הבוקר שאחרי הסקרים. איתמר בן גביר תוקף את "החברים" מ'ימינה' – נפתלי בנט, רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ' ואיילת שקד. "במקום לשמוח עם כולנו על התוצאות הנפלאות בסקרים של אמש – הם לא מפסיקים לטנף, להכפיש ולהשמיץ. אני מבין שהם בלחץ היסטרי מהאפשרות שחברי עוצמה יהודית ישבו לידם בכנסת".

הסקרים אמש בחדשות 13 ובכאן הראו כי עוצמה יהודית כמעט ועוברת את אחוז החסימה.

10:35 עריכה

יו"ר יהדות התורה, סגן שר הבראות יעקב ליצמן הצהיר בכנס בחירות סגור כי מפלגתו לא תכנס לאף ממשלה, כל עוד "נושא השבת לא יוסדר", כך פורסם בוואלה.

בנאום שנשא אמר ליצמן: "שיהיה ברור, אנחנו לא נכנס לשום קואליציה אם נושא השבת לא יוסדר. אף פעם לא היה מצב בו השבת הפך ליום השיפוצים". סגן השר אמר את הדברים על רקע עבודות תשתית שנעשו בסופי שבוע בתקופה האחרונה, בין היתר ברכבת ישראל".

יעקב ליצמן (צילום: David Cohen/Flash90)
יעקב ליצמן (צילום: David Cohen/Flash90)
10:46 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס בוועידת התאחדות התעשיינים גם להסתה של נתניהו נגד התקשורת: "המתקפה שלו על קשת היא חמורה ביותר…אתה מציג את עצמך כקורבן של הממסד, של התקשורת, של בתי המשפט. גיא פלג עם מאבטח זה לא נורמלי. חציית הסף לכיוון אלימות מילולית ופיזית היא המשך ישיר של הסתה מתמדת. בנובמבר 95' זה נגמר אחרת".

12:04 עריכה

גנץ משתמש בסרטון שסידר לו דובר הליכוד ומשווה את עצמו לנתניהו – בזמן שהוא מחבק נער מחויך, אישה מבוגרת מנשקת לראש הממשלה את היד ופניו חמורות סבר.

13:53 עריכה

העלה נקודה, כמו שאומרים

13:58 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, נאם בכנס התאחדות התעשיינים ותקף את יו"ר כחול לבן בני גנץ: "זה שהוא אומר שהוא לא מוכן לשבת איתנו בגלל בל"ד זה תירוץ. השאלה היא מה המצע של גנץ? במקום להגיד במה הוא כן מאמין, הוא מתחבק ואומר רק מה לא".

עוד הוסיף עודה, "אנחנו לא בכיס של גנץ. הוא צריך לדבר איתנו על חוק הלאום, על מיגור הפשיעה בחברת הערבית, על תעסוקה ועל מתווה מדיני".

14:16 עריכה

יו"ר ימינה, איילת שקד, מי שעמדה להתמנות לתפקיד בכיר בחברת קנאביס לאחר שבבחירות האחרונות לא הצליחה מפלגתה להיכנס לממשלה, אומרת היום: "נפעל למען החולים שזקוקים לקנאביס רפואי".

"בשבועיים שחשבתי שאני יוצאת לאזרחות, הוצעו לי מספר תפקידים בחברות קנאביס רפואי. אני חייבת להגיד לכם שאני חושבת שזה תחום אדיר עבור מדינת ישראל – גם לפתח את החקלאות וגם לפתח את התעשייה".

עוד הוסיפה שקד כי היא סבורה שהמצב כיום עגום וקשה וכי "יש להפוך את זה לתרופות מרשם". שקד התייחסה גם לפייגלין וההסכם עם נתניהו: "אני יודעת שפייגלין שם את זה כמובן כתנאי או כבקשה שבממשלה הבאה נשנה את הרפורמה שלא עובדת כרגע".

14:20 עריכה

משווים לגיא פלג? מפלגת הליכוד החליטה להצמיד מאבטח לח"כ דוד ביטן, לאחר שאמש שמשת רכבו נפוצה ליד בית ז'בוטינסקי בתל אביב. לדבריו, על הרכב היו מדבקות של הליכוד והוא צפוי להגיש תלונה במשטרה על המקרה.

15:23 עריכה

למתמודד הבא שלנו, רותם, קוראים בני. הוא נולד וגדל במושב כפר אחים, הוא היה רמטכ"ל בצה"ל ובימים אלה הוא רץ לבחירות בראש המפלגה הגדולה בישראל (לפי הסקרים האחרונים) – מפלגת כחול-לבן. גבירותי ורבותי, קבלו את בני גנץץץץץ (כלומר, את הסרטון של המחנה הדמוקרטי, בו ראשו של גנץ הודבק לניסיון כושל במיוחד של אחד המתמודדים ב"נינג'ה ישראל"). זה די מצחיק.

15:31 עריכה

בליכוד מעריכים מאוד, כידוע, את עבודתו העיתונאית של כתב חדשות 12 לענייני משפט גיא פלג – ובמיוחד את הסקופים שהוא מביא בעניין פרשות שחיתות (לכאורה) שבהן מעורב ראש הממשלה בנימין נתניהו. כאות הערכה, החליטו שם לשלוח לו למערכת מתנת חג מפנקת – מארז שמנים ומוצרי טיפוח אישי. איזה חמודים. בובים.

15:52 עריכה

דיווח בוואלה!: בכירה במטה הרוסי בליכוד הציעה לשלם 5,000 שקלים תמורת מאמרי דעה במקומון תחת הכותרת "ליברמן הזגזגן".

כזכור,  בליכוד השקיעו תקציבים אדירים בקמפיין לקהל הרוסי, גייסו עשרות עובדים בתשלום לארגון יום הבחירות ומאות פעילים חדשים נוספו למפלגה בשבועות האחרונים כחלק ממהלך. מהקלטות שמפרסם אתר "וואלה!" עולה כי המטה הרוסי בליכוד קנה שטחי פרסום סמוי בתקשורת המקומית הרוסית, שהוקדשו להכפשת ליברמן – ללא גילוי נאות.

כמו כן, במקום לרכוש את הפרסום בהתקשרות בחשבונית עם המו"ל או דרך חברת רכש מדיה, הליכוד הציע לרשום את בעלי העסק או מי מטעמו כפעילים של הליכוד בתשלום ובשכר.

המקומון הוא "ישראל-יוג" (ישראל דרום בתרגום לעברית) והמאמר, שפורסם בו לפני כשבועיים תחת הכותרת "ליברמן הזגזגן", תוקף את ליברמן ומהדהד את מסרי קמפיין הליכוד נגדו, לפיו יו"ר ישראל ביתנו "עושה הכול כדי להפיל את נתניהו ולהעביר את ניהול המדינה לשמאל".

על המאמר חתום אדם בשם קיריל סבטלוב, אולם מבדיקות וואלה! עולה כי אדם כזה לא קיים וכי הטקסט של המאמר נכתב על ידי המטה הרוסי בליכוד, שהעביר אותו למערכת העיתון.

הקלטות מתעדות שיחות בין ח"כ לשעבר טלי פלוסקוב, מקום 35 בליכוד שעובדת במטה הרוסי של הקמפיין, עם סרגיי קגנסקי, בעל המקומון ופעיל בישראל ביתנו. לדברי קגנסקי, פלוסקוב פנתה למערכת ישראל-יוג וביקשה לפרסם "מאמרים" בשלושה גיליונות בתמורה לכ-5,000 שקלים. בהמשך, אף העבירה את הטקסט והתמונות הרלוונטיות, ויועציה העבירו אל קגנסקי הצעה ל"הסכם עבודה לתקופת הבחירות", לפיו הוא יחתום על הסכם העסקה בתפקיד "פעילות מדיה".

בהמשך קגנסקי קיים שתי שיחות טלפוניות עם פלוסקוב בהן ביקש להבין את הסדר התשלום, גם לאחר שהתייעץ, לדבריו, עם רואת החשבון שלו שהביעה הסתייגות מהפרטים של ההסכם לפיו התשלום עבור הפרסום לא יועבר לעסק, אלא לקגנסקי באופן פרטי. בשיחות, פלוסקוב מאשרת כי התשלום יועבר באופן פרטי, ולא דרך חשבונית עסקית, ומסבירה לו שהוא יירשם בליכוד כפעיל מטעמה.

גנסקי אמר, בתגובה, כי בסופו של דבר החליט שלא לחתום על חוזה ההעסקה עם הליכוד, אולם המאמר בכל זאת פורסם כמה ימים לאחר מכן אצלו בעיתון. לדבריו, הכתבה הועברה לאחת מהעובדות שלו ופורסמה ללא ידיעתו.

מה הבעיה עם כל זה? 2 בעיות: 1. חשש לניסיון לעקיפת חוקי מימון בחירות. 2. פרסום סמוי של תעמולה ללא גילוי נאות מנוגד לחוק הבחירות.

 בליכוד מתנערים מהדברים ומסרו בתגובה כי "הגורם היחיד שקונה מודעות פרסום מטעם הליכוד הוא מטה הקמפיין של הליכוד, שכל עבודתו נעשית בצורה חוקית, מבוקרת ומפוקחת על ידי מבקר המדינה וכלל הגורמים המוסמכים. ככל הידוע לנו לא נעשתה כל פנייה אחרת ואם נעשתה היא לא מטעם הליכוד".

פלוסקוב בחרה שלא להגיב.

15:59 עריכה

ברק רביד טוען: שר האוצר משה כחלון תכנן נסיעה לקנדה שבועיים לפני הבחירות, בלי ליידע את השגרירויות ואת המשרדים הממשלתיים הרלוונטיים – וביטל את נסיעתו ברגע האחרון, עקב פנייתו של רביד אליו בעניינה.

16:12 עריכה

אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, לוקח את סיסמת הבחירות של כחול-לבן ("ישראל לפני הכל"), משנה אותה ל"אינטרסים לפני הכל" ומוסיף לזה סרטון עם ציטוטים שבהם יו"ר כחול-לבן והחרדים מתחנפים, כביכול, זה לזה.

16:15 עריכה

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ בוועידת "כלכליסט": "בממשלה ללא נתניהו אני אהיה שר האוצר. נחליף גם את ביבי וגם את המדיניות שלו. אף משפחה ישראלית לא פשטה את הרגל ממחירי הקוטג׳, אך מאות אלפי משפחות ישראליות לא מסוגלות לגמור את החודש ונמצאות באוברדרפט בגלל הוצאות החינוך והוצאות הדיור. נתניהו ותלמידיו מפקירים את אזרחי ישראל".

16:45 עריכה

יו"ר כחול-לבן בני גנץ בכנס "סרוגים": צר לי שהציונות הדתית לא נשארה באזור הממלכתי. אם סמוטריץ' משמיע דעות גזעניות הוא מכתים את הציונות הדתית".

כשנשאל על החלת ריבונות ביו"ש, ענה גנץ: "נשאיר את גושי ההתיישבות בידינו, ירושלים בידינו, ולא בהסכם חד צדדי. אנחנו לא רוצים לשלוט על אף אחד אחר. גנץ נשאל האם מוכן להתחייב שלא יפנה יישובים וענה: "העם יחליט באופן קונקרטי על זה".

בנוגע למצב הביטחוני אמר גנץ: "שחרור הרסן ממדיניות העמימות היא שגיאה, החשיפות ביממה האחרונה הן חמורות ביותר. צריך להמשיך לפעול כדי להבטיח את ביטחוננו. נמשיך לדאוג לישראל, אבל צריך לדבר פחות".

17:03 עריכה

רוני ססובר (ימינה) ויאיר נתניהו ממשיכים להתפלמס בטוויטר על השאלה סביב עמדתה של ימינה ביחס לאביגדור ליברמן ולהשקפותיו החילוניות.

בתגובה לתהייתו של נתניהו בעניין, ססובר אומרת ש"מצביעיו הימניים של ליברמן, שאינם שונאי חינם, צריכים למצוא את עצמם בימינה". נתניהו הבן מקשה ושואל: למה אתם לא מנסים לקחת לו (לליברמן) קולות? (כ)ששקד ובנט הקימו את הימין החדש הם אמרו שהם יפנו לציבור הימני החילוני הליברלי. למה אתם לא עומדים בכך ומנסים לקחת קולות מליברמן אליכם?".

הערת שוליים: העימות הנ"ל קטן וקטנוני, אבל נוגע בלב הפילוג במחנה הימין של שתי מערכות הבחירות האחרונות – מחנה שאמור איכשהו להיות ליברלי ודתי בו זמנית. הציונות הדתית מעולם לא הייתה מבולבלת ומבלבלת יותר.

17:12 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהתייחסו לאירועי אמש בצפון: "פעלנו אתמול בנחישות ובאחריות. שמרנו על ביטחון אזרחינו וגם על שלום חיילינו. האיש בבונקר בביירות יודע בדיוק למה הוא בבונקר. נמשיך לשמור על ביטחון ישראל – בים, ביבשה ובאוויר, ונמשיך לפעול נגד האיום של הטילים המדויקים".

17:14 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מסמן את כחול-לבן בוועידת כלכליסט: "כל מי שהולך להצביע לכחול לבן צריך להבין שהוא מצביע לנתניהו כראש ממשלה יחד עם החרדים ולגנץ כשר ביטחון שלו".

17:27 עריכה

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) יצאה לטיול ביער. פתאום, תוך כדי ליקוט אצטרובלים, היא הבחינה בעיבוד פוטושופי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. ספוילר: בסוף נתניהו יושב ליד מדורה עם יוקללה ושר "אני יושב בכלא 6".

17:30 עריכה

יו"ר ימינה איילת שקד הסבירה לבן כספית ולאריה אלדד ב-103fm ש"תושבי חאן אל-אחמר רוצים להתפנות. סתם מתעללים בהם. הם בני ערובה שתקועים על כביש ראשי. משתמשים בהם"

17:41 עריכה

אבטחה הוצמדה לח״כ דוד ביטן לאחר שרכבו הותקף אתמול ליד מצודת זאב בתל אביב ושמשתו נופצה.

.דוד ביטן (צילום: מרים אלסטר פלאש 90)
.דוד ביטן (צילום: מרים אלסטר פלאש 90)
17:47 עריכה

לראשונה מזה 21 שנה: 13 ימים בלבד לפני מועד הבחירות לכנסת, ביום רביעי הקרוב, יבקר ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו בעיר חברון ואף יישא נאום בטקס הממלכתי שיתקיים במתחם מערת המכפלה. האירוע שיכלול שני טקסים רשמיים ויתקיים בנוכחות ראש הממשלה, שרים וחברי כנסת מטעם הליכוד, יוקדש לציון 90 שנה למאורעות תרפ"ט.

פעילי הישוב היהודי בעיר חברון אמרו בשיחה עם מעריב כי הפעם "לא מצפים לנאומיו של נתניהו, אלא למעשיו: זה שנים רבות אנשי הישוב היהודי בעיר חברון פועלים על מנת להחזיר לבעלים (שזו הקהילה היהודית של העיר) את השוק הסיטונאי העתיק. לפני 9 חודשים הושגה פריצת דרך משפטית: היועץ המשפטי לממשלה אישר להפסיק את האחיזה של עיריית חברון ב"שוק", ולתכנן במקום שכונה יהודית גדולה. מה שנשאר כדי ליישם את ההחלטה ההיסטורית – זה האישור של ראש ממשלת ישראל. אנו מצפים מנתניהו להכריז על החלטה זו בנאומו ביום רביעי הקרוב".

בכיר בליכוד מסר בתגובה כי: "ביקורו של רה"מ בחברון המתוכנן ליום רביעי הקרוב יהיה ירייה לעברה של מפלגת ימינה. הגענו לישורת האחרונה, המצב בסקרים מעורר חששות כבדים, לכן בליכוד יפעלו בכל הכוח על מנת לעלות, כולל על חשבון גוש הימין".

17:57 עריכה

אה, כן, רוני ססובר ויאיר נתניהו עדיין לא סיימו (ליתר דיוק, ססובר עדיין לא ענתה לנתניהו).

18:21 עריכה

במסגרת הקרב המתמשך עם רוני ססובר, יאיר נתניהו טוען שאביו לא יכניס את בני גנץ לממשלה.

18:27 עריכה

יו"ר כחול-לבן בני גנץ מבואס על התמונה שלו, שראש הממשלה בנימין נתניהו בחר. צודק. יש לו כמה מחמיאות יותר.

18:33 עריכה

יאיר גולן (המחנה הדמוקרטי), לבן כספית ואריה אלדד ב-103fm:  "חשיפת הפעולה הייתה לא חכמה. לא עושים הונאה כדי להתפאר שעשינו הונאה. כל ניצול של אירוע ביטחוני לצרכים פוליטיים זה דבר פסול. אם ראש הממשלה אחראי לכך, זה חמור מאוד. מדובר בביטחון ישראל".

 

18:41 עריכה

כנס סרוגים: חברותא מפתיעה בין ראשי כחול-לבן בני גנץ ובוגי יעלון ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מהליכוד. מה הם זוממים שם יחד?!

19:23 עריכה

בליכוד הגיבו לדברי היועמ"ש אביחי מנדלבליט בנוגע לעתירה למנוע את פרסום תמלילי חקירות נתניהו: "תמוה, במיוחד לנוכח העובדה שרק לפני 5 חודשים פרסם חוות דעת הפוכה, בה קבע שיש להשהות את מסירת חומרי החקירה בתיקים עד לאחר הבחירות".

התגובה מגיעה לאחר שמנדלבליט דחה את עתירת הליכוד שביקשה למנוע את פרסום תמלילי חקירותיו של בנימין נתניהו‎. בהודעתו הצטרף לוועדת הבחירות המרכזית שדחתה בשישי האחרון את אותה עתירה. בעתירה דומה שנעשתה לפני הבחירות הקודמות פרסם היועמ"ש חוות דעת הפוכה מזו הנוכחית.

19:33 עריכה

ח"כ דוד ביטן שחרר את המאבטח שהוצמד אליו אחרי ניפוץ שמשת רכבו, ובשיחה עם חדשות 12 הסביר: "קצין הכנסת אמר לי שאם יוצמד לי מאבטח זה רק דרך הכנסת. לא חושש, זה למען הסר ספק".

על הפגיעה ברכבו אמר ביטן: "היה צריך להגיע לשם במיוחד. לא קיבלתי איומים ואני לא יודע מי עשה את זה".

19:41 עריכה

אהוד אולמרט, ראש הממשלה בימי מלחמת לבנון השנייה, תוקף את בנימין נתניהו לרקע האירועים אמש בגבול: "יש פה ראש ממשלה שעסוק רק בהצלתו האישית גם במחיר של פגיעה באינטרסים אסטרטגיים של ישראל. הפרסום של העניין לא נעשה על ידי צה"ל אלא על ידי אנשים פוליטיים למטרות פוליטיות", הוא אורמ בראיון לחדשות 13.

19:46 עריכה

עובדת פיניציה שהתעמתה עם אביגדור ליברמן והושעתה – הוחזרה לעבודתה בעקבות התערבות מערכת חדשות 13. העובדת, דניאלה חרמון, הטיחה בליברמן כי הגעתו למפעל היא ניסיון לגייס קולות בבחירות. "ליברמן עבר דרך המשרד שלי ושאלתי אותו 'למה אתם בעצם מגיעים רק בתקופה בחירות'", שחזרה אתמול חרמון בריאיון לחדשות 13. "לא עברו שעתיים והוזמנתי למשרד של המנכ"ל – וקיבלתי מכתב השעייה. ישבו שם המנכ"ל ומנהל המפעל, והם אמרו לי שעשיתי בושות, שפגעתי שמפעל".

עוד באותו הרגע חרמון נשלחה הביתה עם מכתב שבו נכתב: "בעקבות האירוע מהיום והתנהגותך הבלתי הולמת ושאינה תואמת למדיניות החברה, הנך מושעית מהעבודה".

הנהלת פיניציה, בתגובה: "היום נערך בירור עם העובדת, במסגרתו הובהרו לה השלכות התנהגותה הלא הולמת, כמו גם הפגיעה במאמצים המשותפים להצלת המפעל. דניאלה הביעה חרטה ומסרה התנצלותה לכלל הגורמים, לרבות ח״כ ליברמן. היא תשוב לתפקידה מחר בבוקר".

19:47 עריכה

עמית סגל מדווח בחדשות 12: מגעים מתקדמים בין נתניהו לטראמפ לחתימה על מזכר הבנות ביטחוניות לפני הבחירות. 

 

19:49 עריכה

כנס סרוגים: שר החינוך רפי פרץ טוען ש"אין הדתה במשרד החינוך, אין הדתה במדינת ישראל. אם יש משהו, יש בדיוק ההפך, יש החלנה שמנסים לכפות עלינו". בנוגע לאיחוד בין המפלגות בימין אמר השר: "המטרה שלנו הייתה לאחד את השורות. הצלחנו בפעם שעברה עם עוצמה וזה הוכיח את עצמו. הפעם עוצמה הגיעו עם דרישות מרחיקות לכת. בבחירות האלה התחברנו עם ימינה כדי שתהיה ממשלת ימין חזקה בראשות בנימין נתניהו".

19:54 עריכה

שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) לרדיו קול חי: "אם נתניהו היה שוכר חוקרים פרטיים כדי לרגל אחרי בכירי הליכוד, התקשורת הייתה שוחטת אותו. כשמדובר בגנץ היא שותקת. זה לא שקוף?".

20:13 עריכה

חדשות 13 חושפים: הקלטות של שיחות נתניהו עם איוב קרא, כשהיה שר התקשורת. בהקלטות שהגיעו לידי הכתב ספי עובדיה נשמע נתניהו, לאחר שאולץ לוותר על תיק התקשורת, כשהוא מטיח בקרא אמירות כמו "אתה השתגעת?" (בניסיון להגן על חדשות ערוץ 20 ולפעול נגד חדשות ערוץ 10 וערוץ 2 דאז), ומאיץ בו לבטל את מועצת הכבלים והלווין  ("איך מצילים את החדשות?").

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "כבר שנים שראש הממשלה נתניהו מוביל מדיניות מוצהרת לעידוד וגיוון בתקשורת באופן שיאפשר ייצוג הולם ויביא לידי ביטוי את קשת הדעות בציבור הישראלי. נחישותו של ראש הממשלה לבצע שינויים ולשבור את מונופול הדעות של השמאל בתקשורת הפכה אותו ואת משפחתו ליעד להתקפות משולחות רסן. איזו חשיפה, ממש פוליצר".

20:39 עריכה

יו"ר ימינה איילת שקד מפנה בפייסבוק את סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) ל"ספר שנכתב לפני כמה שנים על המחאה החברתית" ובו "מספרים שבאחת ההפגנות אמרת למארגנים שעם דגל ישראל על הבמה את מוכנה לחיות, אבל את המנון התקווה את לא מסכימה שישירו".

" לפני כמה שבועות", ממשיכה וכותבת לה שקד, "לאחר שנער ערבי דקר את אחיו על רקע להטופבי, האשמת בכך את הרבנים ובאופן כללי, מאז שהחלה מערכת הבחירות האסטרטגיה שלך היא להסית באופן סמי אנטישמי נגד הציונות הדתית כדי לקושש קולות בשמאל.

"עכשיו תראי סתיו, אני באופן אישי לא מתרגשת ממך. את תצעקי ואני אמשיך לעבוד. אבל על כבודה של הציונות הדתית (….) תביני סתיו, כשאת מספרת בכל חוג בית על כמה מושחתים המתנחלים, את אולי חושבת שאנשים לא זוכרים באיזו קלות נכנסת למפלגה שהקים אהוד ברק, מבלי לדרוש ממנו להסביר מדוע התרועע עם עבריין מין מורשע ומהו המחקר הגאוני עליו קיבל עשרה מיליון שקלים 

(…) "אני מבקשת לומר לך, כאישה אל אישה, לא חייבים לצעוק. לא חייבים לקלל. לא חייבים לשסות. ראיתי לאחרונה ששאלו אותך בראיון מה את חושבת על איציק שמולי ואמרת ״חבר כנסת״. הניסיון לחלץ ממך איזו מילה טובה על שותף לדרך לא הצליח. וזה מוזר. אני חולקת על שמולי בתפיסת העולם אבל אין לי בעיה להכיר בדברים הטובים שהוא עושה. 

אלה ימי בחירות סתיו ואני מבינה שאת בלחץ, ואני לא פה כדי לחנך אותך (בעיקר כי זה חסר סיכוי), אבל אני פה כדי לומר לך דבר אחד: הסירי את ידייך מהציונות הדתית. הפסיקי להסית נגד האנשים הטובים האלה, נגד המגזר שממנו באו עמנואל מורנו, רועי קליין , תמר אריאל, פרופסור ישראל אומן, מרים פרץ ועוד. קחי אוויר, סתיו שפיר. ותירגעי.

20:53 עריכה

רכבו של פעיל כחול-לבן דור גוזלי הושחת היום בפתח תקווה (שמשתו נופצה). בתגובה לכך, כתב גוזלי בפייסבוק:

"במהלך נסיעה של שיירת רכבים ממותגים כרכבי כחול לבן נחסמתי על ידי אדם שקילל אותי, איים עליי וניפץ לי את שמשת הרכב עם אבן. בנס אף אחד לא נפגע. לפני ארבעה ימים בדיוק שני פעילים מהמפלגה שלי נפגעו מירי של רובה אוויר במהלך כנס מפלגתי. הגיע הזמן להרגיע! אנחנו במערכת בחירות קשה, משמעותית וגורלית שגורמת להרבה מחלוקות. על כולנו לוודא ולהשגיח שהשיח ישאר ענייני, מכבד ושבשום מצב לא יגרר לאלימות כמו שקורה בימים האחרונים".

מנהל מטה השטח של המפלגה, ח״כ בועז טופורובסקי מסר: "ניפוץ שמשת הרכב היום בפ"ת היא דוגמה נוספת לאלימות אותה חווים פעילי השטח של כחול לבן יום-יום. זהו המשך ישיר של אירועי שבוע שעבר, היריות ברחובות והאלימות הפיזית במודיעין. אסור לנו, כפוליטיקאים וכאזרחים במדינת ישראל, לעבור על זה בשתיקה.  בקצב הזה, ההסתה שאינה זוכה לגינוי על ידי חברי הממשלה תסתיים באסון. בואו ביחד נחזיר את השיח המכבד והמאחד".

ח"כ קארין אלהרר שנכחה בפעילות בפתח תקווה היום אמרה: "ההסתה לא נעצרת ברשתות החברתיות אלא הולכת ולובשת צורה מאיימת ומסוכנת.
מוכרחים לעצור את ליבוי השנאה, על כל המערכת הפוליטית לגנות כל גילוי אלימות. לפני שמשהו חמור יקרה".

20:55 עריכה

יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון מזהה קווי דמיון בין בנימין לשרה נתניהו:

20:57 עריכה

תגובות העבודה-גשר לפרסום הקלטות נתניהו בחדשות 13: "מנדלבליט חייב להורות על פתיחת חקירה בעניין. לביבי אין שום קווים אדומים ואין גבולות. החוק והנחיות היועץ המשפטי הן אפילו לא המלצה מבחינתו. מעניין אלו עבירות הוא עושה עכשיו מאחורי הקלעים".

21:08 עריכה

אריה דרעי טוען: "ניסו לשכנע אותי להקים ממשלה בלי נתניהו". אמרתי להם:"'רבותיי לא יעלה על הדעת, הציבור רצה את נתניהו'.

הקלטות של שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי נחשפו הערב (שני) בחדשות 12 ןבהן הוא מאשר לראשונה כי בכירים בליכוד ניסו לשכנע אותו להקים ממשלה בלי נתניהו כדי למנוע את פיזור הכנסת.

נתניהו ודרעי (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)
נתניהו ודרעי (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)
21:16 עריכה

ניצן הורוביץ (המחנה הדמוקרטי) למעריב: "כמו בטורקיה, ראש ממשלה חסר מעצורים מפעיל את השרים שלו כמו בובה. הצרחות של נתניהו על איוב קרא הן חלק מהסיפור, אבל הן רק קצה הקרחון. נתניהו הפר ברגל גסה את ההוראה של היועמ"ש, שאסר עליו להתעסק בתקשורת, וניסה לבטל את מועצת הכבלים והלוויין".

בנוסף לכך, צייץ הורוביץ: ״'למה לפזר? בוא נבטל אותה' – משפט מפתח בביביזם. פה זה מועצת הכבלים והלוויין. מחר זה כל מוסד אחר שעומד בדרכו.

21:22 עריכה

משה פייגלין בכנס סרוגים: "זהות לא מתאחדת עם הליכוד. זהות נשארת ומתעצמת, גדלה ובועטת. בעיני זה מהלך שהולך לשמר את זהות ולהעצים אותה".

על ההבטחות של נתניהו אמר יו"ר זהות: "אף אחד אחר לא מממש את ההבטחות שלו. מי שיממש אותם יהיה מפלגת זהות. ההסכם גם מכיל שורה של הישגים מהותיים, כמו שנתיים פטור ממס הכנסה לעסקים חדשים. רק מי ששם את הפתק שלנו בקלפי השיג משהו – כי מה השיגו השאר? רק בחירות חוזרות. המפלגה היחידה שהביאה רעיונות חדשים זו זהות ועכשיו המנהיג שלה נכנס ללב ליבה של הכנסת. בסופו של דבר מי שנכנס מנצח, ומי שהצביע זהות החל לייצר שינוי ויצר אופק חדש".

21:23 עריכה

יו"ר כחול-לבן בני גנץ, בתגובה לחשיפת הקלטות נתניהו: "כך נשמע אדם שאיבד כל רסן ומעצור, וחושב שהשרים ומוסדות השלטון הם כלים במגרש המשחקים הפרטי שלו. יש רק תרופה אחת נגד התמכרות לשררה – החלפת שלטון נתניהו".

21:27 עריכה

בצלאל סמוטריץ (ימינה) בכנס סרוגים: "אין סיכוי שעוצמה יהודית יעברו את אחוז החסימהאם היה סיכוי שהם יעברו, הייתי מפרגן להם. הם לא חברו עלינו. הצבעה להם זו זריקת קול לפח והעברת הקול לשמאל. צריך להצביע למפלגות שעוברות בלי הימורים ובלי הרפתקאות את אחוז החסימה".

על היחסים עם נתניהו והעימותים בין השניים אמר סמוטריץ: "יש לי כנראה דפקט בחיים בכלל ובפוליטיקה בפרט: אני אדם ענייני. שיבחתי את ראש הממשלה ביומיים האחרונים מעל כל במה. כשצריך לתמוך ולפרגן אני עושה את זה, וכשצריך לבקר אני עושה את זה, לפעמים יותר מדי".

על בני גנץ: "בשום פנים ואופן לא נכנס לממשלה איתו. בני גנץ זה שמאל. גם אם יש שם עלי תאנה כמו צבי האוזר ויועז הנדל. יושבים שם אנשי שמאל בכל וקטור. בזמן שמערכת הביטחון מקיימת מערכה, עושים קמפיין ציני נגד מי שמנהל את המערכת. שוברים כאן שיאים של ציניות, גם במונחים של אופוזיציה".

21:41 עריכה

משה בוגי יעלון (כחול-לבן) בכנס סרוגים: "היום אנחנו אומרים: כהונת ראש הממשלה תוגבל לשמונה שנים". עוד אמר יעלון: "הבוקר שיבחתי את ראש הממשלה על ההתנהלות בצפון, אבל הייתה לי הערה: לא לרוץ לקחת אחריות! לשמור על עמימות ויכולת ההכחשה, ולא 'לתקוע אצבעות בעין' של האויב".

21:46 עריכה

יאיר לפיד: "נתניהו הוא הדודו טופז של הפוליטיקה: רדוף, היסטרי, מפר כל חוק. על נתניהו נאסר לעסוק בערוצים 2 ו-10, אבל נתניהו חושב שוב שהוא מעל החוק".

21:49 עריכה

יו"ר ימינה איילת שקד בכנס "סרוגים": "ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה אותנו קטנים וחלשים, אנחנו נהיה גדולים וחזקים. אני מדברת לכל הציונות הדתית ולימין האידיאולוגי – אנחנו נשנה את הדברים. אנחנו רוצים לשים את היד על ההגה".

שקד התייחסה לפרשת ההפרדה בהופעה בעפולה ואמרה:  "עניין ההפרדה מראה שנעשה שינוי. הפרדה זה לא הדרה. גם לציבור החרדי מגיע ליהנות מופעי תרבות".

21:57 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, באירוע של ראשי רשויות תומכי ליכוד בירושלים, בתגובה לפרסום הקלטות שיחותיו עם שר התקשורת (לשעבר) איוב קרא: "ערוץ 13 באו לקלל ויצאו מברכים".

"הם הציגו הקלטות שבהן אני נלחם כמו אריה כדי להציל את ערוץ 20 שעמדו לסגור אותו", אמר, "אחרי שסיימתי להיות שר תקשורת יכולתי להמשיך לעסוק בכך באופן חוקי לגמרי. זה פשוט לא יאומן. אז מנסים להאשים אותי על זה שניסיתי להציל את כבשת הרש של התקשורת הימנית, המעט של המעט, ערוץ 20. אני גאה בזה. אני מבקש לקבל מדליה על זה ואני מבקש להעלות את ההקלטות האלה לכל חברינו שיראו מי באמת נלחם על זה.

"הגיוון בתקשורת הוא יעד שאני מקדם עשרות שנים. אני מאמין שזה אחד הכשלים של הדמוקרטיה הישראלית: שיש רגולציה וכל מיני סגירות כאלה. השמאל נלחם כמו אריה לסגור את ערוץ 7, נלחם נגד ישראל היום, נלחמו למנוע את הקול הקטן ביותר לאנשי הימין שהם רוב העם".

22:01 עריכה

יאיר נתניהו מצביע על "ניגוד עניינים" לכאורה בפרסום הקלטות נתניהו בחדשות 13: ערוץ 10 עתר בעבר לבג"ץ נגד ערוץ 20.

22:05 עריכה

דיווח בחדשות 12: אחרי הבחירות צפוי מיסוי על כלים חד פעמיים, סיגריות רגילות ואלקטרוניות וגם "מס דיגיטלי" על שירותים אינטרנטיים.

את הממשלה האחרונה ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון השאירו עם בור בתקציב של לפחות 15 מיליארד שקלים.  ראש אגף תקציבים באוצר שאול מרידור אמר היום בכנס כלכליכסט שהוא "מניח שיהיו גם העלות מיסים". את ההצעות הללו עוטפים פקידי האוצר במעין אריזה אידיאולוגית: להטיל מס של 20% על כלי חד פעמיים, זאת בניסיון להקטין את השימוש בהם; העלאת המיסים על סיגריות רגילות ולמסות סיגריות אלקטרוניות ולהעלות מיסוי על משקאות ממותקים.

נשקל גם "מיסוי דיגיטלי" – צעד שישיט מע"מ על אפליקציות ושירותים דיגיטליים אחרים. למשל – מיסוי על נטפליקס.

22:10 עריכה

אחרי שאיילת שקד שפכה בפייסבוק את כל אשר על לבה בנוגע לסתיו שפיר, האחרונה משיבה לה, במידת מה של זלזול, בשורה וחצי בטוויטר: "את תמשיכי לשקר (….) ואני אמשיך להילחם, סבבה?"

22:16 עריכה

תגובת בוגי יעלון לפרסום הקלטות נתניהו: "הערב אנחנו מקבלים עדות נוספת למלחמה הנואשת של נתניהו בתקשורת החופשית".

22:19 עריכה

שר התקשורת לשעבר איוב קרא מגיב לפרסום הקלטות השיחות בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו בחדשות 13: "מעצם ההאזנה לטלפון שלי ושל ראש הממשלה נודף ריח רע ומגמתי (של כוונה) לפגוע בי, בראש הממשלה, בליכוד ובשלטון המחנה הלאומי".

עוד צייץ קרא, במאמץ להציג נאמנות בלתי מסויגת לראש הממשלה: "עשיתי את תפקידי בצורה הישרה הנכונה ההגונה והמכובדת ביותר, לא אתן לפגוע על חשבוני בראש הממשלה הטוב ביותר שהיה לנו – גם אם ישנה מחלוקת בינינו".

22:46 עריכה

במחנה הדמוקרטי ובמפלגת העבודה קראו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להורות לחקור את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות פרסום ההקלטות בחדשות 13 שבהן הוא נשמע מתערב בעבודת שר התקשורת איוב קרא. "לביבי אין שום קווים אדומים ואין גבולות", נמסר ממפלגת העבודה, "החוק והנחיות היועץ המשפטי הם אפילו לא המלצה מבחינתו. מעניין אלו עבירות הוא עושה עכשיו מאחורי הקלעים".

22:52 עריכה

זהבה גלאון עוקצת את איוב קרא, שדרש לפתוח בחקירה משטרתית כדי לאתר את מדליף ההקלטות: "תחסוך להם את הנסיעה אליך הביתה, לעצור את המדליף".

22:58 עריכה

והנה, בהמשך למה שפרסמנו כאן, הפנייה של תמר זנדברג ליועץ המשפטי לממשלה ובה הבקשה לפתוח בחקירה נגד נתניהו בעניין הקלטות שפורסמו בחדשות 13: 

עוד 64 עדכונים
כל הזמן // שבת, 21 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

איך מצאתי את סבתא שלי באלבום תמונות מאושוויץ

"אלבום אושוויץ", שמתעד בתמונות את השמדת יהודי הונגריה, הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מתקופת השואה ● מאט ליבוביץ' הופתע לגלות שם את תמונת סבתו בת ה-16 - שהגיעה למחנה המוות מצ'כוסלובקיה ● "הבחנתי בה כבר קודם לכן, בנערה עם הרווח בין השיניים ועם החיוך שלא-במקומו בבירקנאו, אבל עכשיו זיהיתי את עצמי בעיניה"

עוד 1,577 מילים

סיפורי מלחמה אלטרנטיבים

רגע, רגע, רגע – חדשות מתפרצות: בעודי משכתבת את המעשייה הזאת נפתחה בבורסת היהלומים בניו-יורק תערוכה חדשה, שהיא פרי שיתוף פעולה של אמן בשם דימוט שטרבה (Diemut Strebe) ומדעני  אוניברסיטת MIT, ובה נחשף החומר החדש, שהוא הכי שחור שיכול להיות שחור, ואפילו יותר מהשחור הכי שחור שמככב בסיפור שלעיל.

כל כך חדש שעדיין אין לו שם – אבל הוא בולע 99.96 מהאור ויוצר חושך מצרים כל כך חשוך, שרק מה שיש לנו מול העיניים בחדשות יכול להתחרות בו.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי.

בניגוד לארמון בלנהיים של משפחת צ'רצ'יל, שהניחו לאסלת הזהב הטהור להיעלם באישון לילה – כאן השומר הוא חלק מיצירת האמנות.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי

העובדה שחדשות מדעיות – מופיעות בסצינת האמנות – קשורה ככל הנראה לסיפור המלחמה – והנהו לפניכם, הסיפור על מלחמה בין אמנים.

אזהרת מסע: ממש קשה להִצָמד אל הסיפור, כי מדובר באמנים שכל אחד מהם ראוי לסיפורים ארוכים; ובכל זאת זהו סיפור על צבע.

בזמן שאני מתלבטת על צבע השיער הנכון, שיצעיר אותי בכמה שיותר שנים, וגם תוהה אם מודעות הענק בלונדון המבשרות לי על The Power of color הן בהקשר של תערוכה במוזיאון ה"טייט מודרן" או של מוצר קוסמטי חדש, הסיפור הוא על אמן גדול – אניש קאפּוּר, פסל בריטי ידוע שנולד בהודו – אמן ידוע, מפורסם וחשוב.

העבודות הראשונות שלו היו צורות גיאומטריות מכוסות באבקת פיגמנט בצבעים נקיים וחזקים. היו בהם כח ועוצמה מיוחדים: במבט-על נראו קבוצות הפסלים כציור צבעוני.

העיסוק בצבע בפיסול הוא חדש: הפיסול הקלאסי עוסק בעיקר בצורה ובחומר. השימוש שעושה קאפור בצבעים המאוד נקיים וחזקים מבטל כביכול את הצורה והחומר.

הצורה מכוסה בפיגמנט, ואין חשיבות לחומר ממנו עשוי הפסל עצמו. גם בהמשך דרכו האמנותית, העבודות שלו עוסקות בביטול החומר, בחומר "נגטיבי". שימוש בציפוי כרום  דמוי מראה הופך פסל למשהו כמעט וירטואלי – לחלל המשקף את החלל שמסביבו,  וכאילו מתקיימת צורה בלי חומר. הפסל המפורסם ביותר שלו הוא  "שער העננים" – קלאוד גייט בשיקגו המכונה "השעועית" – וקרבות הצבע לווו בהרבה מימים של השעועית בשחור.

1000-names-blue
1000-names-blue

 

Anish Kapoor <br />White sand, Red millet, Many Flowers, 1982 <br />Mixed media and pigment <br />4 elements <br />101 x 241.5 x 217.4 cm <br />Collection Arts Council, South Bank Centre, London <br />
Anish Kapoor
White sand, Red millet, Many Flowers, 1982
Mixed media and pigment
4 elements
101 x 241.5 x 217.4 cm
Collection Arts Council, South Bank Centre, London

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, שהשפיע ושינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק.

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, ששינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק

הוא הגדיר את עצמו כאמן חלל: "לא צייר מופשט, פיגורטיבי, וריאליסטי – פשוט בשביל לצייר את החלל הוא צריך להיות בו";  הוא יצר אירועי מופע (פרפורמנס) שבהם, בנוכחות תזמורת וברוב טקס, צָבע דוגמניות-רקדניות עירומות שהחתימו את גופן על יריעת הקנווס.

בעבודת אמנות שנקראה "קפיצה אל החלל הריק", התפרסמה תמונתו בעיתון יומי, כשיום אחד לבש חליפה, עלה על הגג, פרש ידיו לצדדים וקפץ הישֵר אל החלל.

הוא יצר עבודות מונוכרום (צבע יחיד), אותן עבודות שהוציאו שם רע יותר מכל לאמנות המודרנית: ריבוע  של צבע נקי. תחילה היו אלה עבודות בכל מיני צבעים, ואחר כך בכחול.

Yves_Klein_Patent_63471
Yves_Klein_Patent_63471

בכחול הזה עסקינן:  קליין, שבקריירה המאוד קצרה שלו (הוא מת בגיל 34)  יצר עבודות קונספטואליות, מופעים, וציורים, התרכז יותר ויותר בצבע הכחול – צבע העומק והאינסוף.

אלא שהוא לא הסתפק בכך שהוא מזוהה כל כך עם הצבע הכחול – הוא גם רשם פטנט על הגוון, שקרא לו קליין אינטרנשיונאל: גוון אולטרה מרין עמוק ונקי. עד כמה שאני יודעת, קליין הוא האמן היחיד שרשם פטנט על צבע. פטנט רשום: צבע כחול קליין אינטרנשיונל

תערוכת מונוכרום של איב קליין:

monochromblau_neu_mail
monochromblau_neu_mail

 

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות.

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות

החומר מיוצר בתהליך כימי הגורם לפחם "לצמוח" בנָנו-צינוריות מקבילות לגמרי, ויוצר את פני השטח השחורים ביותר המוכָּרים לאנושות, בינתיים.

החומר פוּתח למטרות של מחקר בחלל, ליצירת כלי מדידה אטומים לגמרי לאור: טלסקופים וכיוצא באלה תוצרים שאין להם שום קשר לאמנות.

תהליך הציפוי של החומר מסובך ויקר. אניש קאפור רכש את הזכויות הבלעדיות לשימוש בחומר הזה לאמנות.

החברה שייצרה את השחור הזה החליטה לעבוד רק עם אמן אחד, וקאפור שעבודת חייו ממש הוקדשה, במיטבה, לפני השטח הבוהקים ביותר והחשוכים ביותר – התאים להם מאוד.

ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה.

היצירות של קאפור עם השחור הן אכן מרשימות ומופלאות. ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה. זה נשמע כמו בדיחה – איש אחד נפל לתוך אניש קאפור.

 

הבלעדיות הזאת עיצבנה אמנים אחרים, ובייחוד את סטיוארט סֶמפּל (http://stuartsemple.com/), אמן אנגלי צעיר בהרבה מאניש קאפור, ופחות מבוסס וידוע, אבל גם הוא אמן נחשב ומעניין, שעוסק בפופ ארט, במיצגים ובאמנות סביבתית וחברתית.

הנושא המלבב ביותר שהוא עוסק בו הוא אושר. סמפל, מכל מקום, הלך ויצר מהלך של קונטרה לשחור הכי שחור. הוא יצר צבע שהוא "הורוד הכי ורוד", במעבדה בסטודיו שלו, ובניגוד לוואנטה בלק, כל אחד יכול לרכוש את הצבע  (ועוד צבעים) בחנויות שלו ברשת, ובמחיר שווה לכל נפש.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל

סמפל אינו שוקט על שמריו: הוא יצר גם את החומר הנצנצי הכי נוצץ בעולם מאבקת יהלומים, לא פחות.

וגם במאבק על השחור טרם נאמרה המילה האחרונה: סמפל יצר במעבדה בסטודיו שלו את צבע האקריליק הכי שחור שיש, שהוא אמנם פחות שחור מהוואנטה בלק, אבל הוא צבע שאפשר לצבוע במברשת, בניגוד לוואנטה בלק, שגם בגירסתו השניה והפחות מסובכת דורש ריסוס בטמפרטורה גבוהה, ביצוע של מומחים.

וממילא אם אתה אינך אניש קאפור אתה לא יכול לרכוש אותו לצרכי אמנות. גם חברה אמריקאית פיתחה חומר מתחרה בשחור – גם הוא בנָנו טכנולוגיה – והוא כמעט שחור כמו הוואנטה בלק. סמפל, מצידו, גם פתח חנות ממש בלונדון למוצרי הצבע שלו, שניצב בה שומר בכניסה, כדי שאניש קאפור לא יכנס.

בינתיים לקאפור יש בלעדיות על השחור המוחלט לצרכי אמנות אבל לא על עיצוב; ולפיכך יצרו אדריכלים באולימפידת החורף בסיאול את הבניין הראשון בעולם שצבוע בשחור המוחלט, ובחברת ב.מ.וו  יצרו את המכונית האולטימטיבית של באטמן, שצופתה כולה, מלבד הפנסים, בשחור משחור.

לאורך כל הסיפור הזה אני לא יכולה שלא לחשוב על כך שמי שבאמת זקוק לחומר הזה אלה אנחנו בתיאטרון: בייחוד בתיאטרון השחור אבל לא רק בו!

אני כבר רואה בדמיוני את הסטודיו החדש של מעצב התאורה במבי, כמו חור שחור של אניש קאפור, ומקדישה את הסיפור באהבה לשחקן סוהיל חדאד והבמאי אכרם תילאווי שנפל בחלקי העונג לעבוד איתם על הצגת "עיניים מדברות" בפסטיבל המסרחיד שהסתיים בסוף השבוע החולף.

שניהם התלוננו מרה על הקיר הכחול והמבריק בתיאטרון בעכו שהפריע להם בהצגה, ורק מחוסר אמצעים לא יכולתי לרכוש בשבילם את הצבע השחור הזה, שיגאל אותם ממצוקתם.

אניש קאפור, פסל "קלאודגייט" בשיקגו, המכונה "שעועית".

 

black
black

הקצת פחות שחור של סטיוארט סמפל – זמין לכל אדם מלבד אניש קאפור.

הענן סמיילי של סטיוארט סמפל מעבודות על אושר.

 

pink
pink

הורוד הכי ורוד של סטיוארט סמפל

עוד בחנות של סטיוארט סמפל: אבק יהלומים

אבק יהלומים
אבק יהלומים

 

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,259 מילים

לפני 90 שנה, ילדה אמריקאית בת 4 נעלמה בעיירה מנומנמת בצפון מדינת ניו יורק ● הרשויות מיהרו להאשים את היהודים באזור בכך שחטפו ורצחו את ברברה - כדי להשתמש בדמה למטרות פולחניות ● כך נולדה עלילת הדם היחידה הידועה בהיסטוריה של ארצות הברית

עוד 1,050 מילים

סיפור לשבת סבא מדיח כלים

לפני שלושה ימים נולד לנו נכד שלישי.

מטבע היחסים שבין אשתי וביני, המצויים באותו שלב של בשלות נינוחה שבו יחסי המין מתמצים בעשיית נכד מדֵי שנה, ברור שכל אירוע כזה מלווה בהתלהבות אורגזמית ומלאת התפעמות.

כולם נסעו למחלקת יולדות.

הם עמדו במסדרון הצר של בית החולים, והצטופפו בחדר שבו שכבו שלוש יולדות בשורה, וצילמו זה את זה ומעת לעת גם את הרך הנולד, והתחבקו זה עם זה, והצטלמו, ונתנו נשיקות על הלחי בהתרגשות רבה, והצטלמו, ולחצו יד זה לזה, ואמרו איש לרעהו "מזל טוב".

והצטלמו כבר אמרתי?

גם אני נסעתי לבית החולים.

קודם כול רציתי להראות לכולם שהמוניטין שיצאו לי, של סוציומט ומיזנתרופ, אינם מבוססים על מציאות והם כולם דיבה ולשון הרע. עובדה – גם אני מגיע למחלקת יולדות. ושנית, בכניסה לבית החולים ישנה אותה עגלת קפה שהוא כל כך לא טעים לי, שאם אני לוגם אותו בעיניים עצומות הוא גורם לי להרגיש שאני נמצא שוב בניו יורק, בסניף "סטארבקס" בברודוויי או בשדרה השנייה, נניח. בעצם אני גורם כאן עוול לקפה שבעגלה, כי קפה גרוע כמו באמריקה אפשר למצוא רק באמריקה עצמה.

או בחליטה ממֵי הגנגס. 

בקיצור, הגעתי לבית החולים ועליתי במעלית למחלקה, כולי דרוך ומוכן לכל צרה, כי בפעם הקודמת שהייתי ביולדות, לאחר הולדת הנכדה, רצו להשכיב אותי על אלונקה ולתת לי זריקת זירוז – בגלל הבטן שלי חשבו שאני כבר בחודש עשירי. הפעם נכנסתי בזהירות, צמוד לקירות.

כשנכנסתי למחלקה פגשתי אנשים מאושרים.

אני יודע שזה נשמע כמו שם סרט של אמיר קוסטריצה, אבל במסדרון מחלקת יולדות ב"לניאדו" מסתובבים אנשים מאושרים, מלאי חיוכים. הם דוחפים עגלות פרספקס שקופות שבהן שוכבים אנשים קטנים אפופי רגיעה, ישנים בעיניים עצומות, ידיהם הקטנות מאוגרפות והם אינם יודעים, אותם אנשים קטנים, שמכאן והלאה נגמרה השלווה. שכל האנשים הגדולים הללו סביבם רימו אותם. עבדו עליהם ללא בושה.

הם אינם יודעים שהאנשים הגדולים סביבם עשו אותם להנאתם הפרטית או מתוך תחושת חובה ולחץ חברתי. או לחלופין מתוך אמונה באיזו מצווה לא לחלוטין ברורה. ואִילו עבורם, עבור האנשים הקטנים הללו, גן העדן נגמר. עכשיו מתחיל גיהינום קטן.

זו הרי מהות הסיפור התנ"כי על הגירוש מגן עדן, לא? לֵידה.

אז הצטרפתי למשפחה שלי הזוהרת והשמחה, והתחבקתי והצטלמתי ונישקתי אנשים על הלחי וחייכתי למצלמה, ואמרתי מזל טוב ושיהיה לברכה, והצטלמתי שוב, ואחר כך הלכתי להסתכל על הנכד שלי שנולד. ונעצרה לי הנשימה.

הוא כל כך יפה.

הוא נולד בניתוח קיסרי ועל כן לא נאלץ לעשות את דרכו מבעד למחילה הצפופה והצרה, להימעך שם תחת אנקות וקללות וזעקות הכאב של אמא רצוצה ודוויה, אלא יצא דרך פתח גדול שנפתח כפי מידתו, וכולו עגול ומלא ושלם וללא רבב.

* * *

יומיים אחר כך נסעתי עם אשתי לבקר את הכלה שלנו ששהתה עדיין במחלקה.

היו שם עוד מבקרים ובעיקר מבקרות, והשיחה נסבה על חוויות שונות של לידה. מאחר שעדיין לא חוויתי לידה, לא היה לי הרבה מה לתרום לשיחה, אבל מאחר שהיה לי חלק, מזערי אמנם, בלידה של שלושה מילדי, וגם הייתי כבר בביקורים קודמים במחלקת היולדות בעת לידת נכדַי וישבתי לא מעט במהלך חיַי ליד יולדות ויולדות לשעבר ששוחחו ביניהן כמו עכשיו, אני מתמצא היום מספיק כדי לתת מבט ממוקד באישה ולומר לכם אם יש לה פתיחה של שלוש או ארבע אצבעות או אם הרחם שלה עדיין סגור או אם היא בכלל בהיריון.

אפשר לומר שבעניינים של היריון אני מקצוען-חובב.

אז הקשבתי לשיחה ושאלתי את עצמי: האם כל האנשים הללו מסביבנו במחלקה אינם יודעים מה מחכה להם? לילות בלי שינה, עייפות רצוצה, מצב תודעתי של טירונות בצבא – איפה ששָׂמים אותך אתה נרדם, ויתור על כל מה שהיה אישי ופרטי, ויתור על עצמיותך לכמה שנים עד שהילד מגיע לגיל שאפשר לשלוח אותו לשחק אצל חברים ולהרוויח כמה שעות של שקט ואינטימיות – או להושיב אותו מול אתרים פורנוגרפיים באינטרנט, שישעשע את עצמו.

כל זה בשביל להראות לכולם שגם לך יש ילדים משלך? משפחה?

* * *

משפחה זה דבר נהדר.

כל יום שישי בערב מגיעים לבית של חניה ושלי חמשת הילדים שלנו – היום כבר אנשים בוגרים כולם, לפחות כרונולוגית, אם לא באישיותם – והנשים והנכדים, וכולם מתיישבים בסלון או מסתובבים סביב המטבח בזמן שחניה ואני עורכים את השולחן, ובאוויר עומד ריח של בישולים שחניה או אני בישלנו במשך היום, ואני מסתכל על המשפחה שלי תמיד בהנאה ובגאווה ובשביעות רצון עצמית לא מעטה, ושומע מהם מה חדש אף שדיברתי איתם בטלפון או פגשתי אותם גם אתמול וגם שלשום, ויש אווירה חגיגית, כמעט אפשר לומר קסומה.

אחרי שבע דקות בערך העניין ממצה את עצמו.

בשלב הזה אני מרגיש בָּשל לכך שכולם ילכו עכשיו הביתה ואני אתיישב בשקט על הפוף שלי עם ערמה של עיתונים ומוספים או אצפה בתוכניות איכות כמו "אמריקן איידול" או "הטופ-מודל הבאה".

אבל עדיין מחכה לי הארוחה המשפחתית עצמה, וצריך לשרוד אותה איכשהו.

רבאק, יום שישי היום. הערב היחיד בשבוע שיש לי אפשרות לקחת את הזמן שלי לאט לאט, בניחותא – או ככה לפחות צריך להיות. הערב היחיד בשבוע שאני בבית לפני שמונה או תשע בערב. שיש לי זמן להיזרק קצת. לנקות את הראש.

בִּמקום זה אני מנקה את השולחן.

אני מנקה את השולחן ושוטף את הכלים בזמן שכולם יוצאים למרפסת אחרי הארוחה לעשן סיגריה ולשתות קפה. נעשיתי מומחה לעניין. אני שוטף כלים של ארוחה בת שתים-עשרה נפשות בעשרים דקות, כולל כלי הבישול, ההגשה, הצלחות, הכוסות, הסכו"ם והשולחן עצמו. אני עושה את זה כי אני שונא את המדיח, ששוטף את כל זה בשתי נגלות של שעה ורבע כל אחת, זאת אומרת שעתיים וחצי עם הרבה רעשי רקע בסביבה. אני עושה את זה בעשרים דקות, כאמור, ולי, בניגוד למדיח, לא צריך להכין קודם את הכלים כדי שיהיו נקיים ומוכנים לשטיפה. שלא כמו המדיח שלנו, אני מוכן לשטוף גם כלים מלוכלכים.

לוּ רק אפשר היה לערוך את ארוחת ליל שישי כמו ארוחה צבאית תקנית – שבע דקות וחוזרים למאהל. אבל חניה מאוד אוהבת את כל הקטע של משפחה לדוגמה, ולי נותר רק לומר, "בטח יקירתי, אם זה עושה לך את זה".

גם עכשיו.

היא נשארה במחלקת היולדות כי כולם שם. אני נפרדתי והתנשקתי עם כולם ונכנסתי לאוטו ונסעתי הביתה. עוד יש לי סיכוי לתפוס את "הפרקליטים".

בדרך אני מדליק רדיו ושומע את שלמה בר שר "ילדים זה שמחה". אני מתחיל לשיר איתו בקול רם. ניידת מאחורַי מהבהבת באורות ועושה "טוט" קצר עם הסירנה.

אני מפסיק לשיר. אני יודע לזהות מתי אני הופך למטרד ציבורי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 959 מילים
עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תמורת 2,000 דולר, מדריך אמנויות לחימה ישראלי מלמד את המתפללים האמריקאים להיערך לאירוע של ירי המוני בבית הכנסת ● האופציות שהוא מעמיד בפניהם: לברוח, להסתתר, או להילחם ביורה

עוד 741 מילים

למקרה שפיספסת

לאחר חשיפת זמן ישראל ועדת הבחירות לא כללה בתוצאות את הקלפי מפרדיס, שהועברה לחקירת משטרה

זמן ישראל חשף שלשום חשד לנסיון זיוף חמור של נציג הליכוד בקלפי בפרדיס ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 הודיעה היום כי לא כללה את הקלפי המדוברת בספירת תוצאות האמת, וכי הנושא כולו הועבר לחקירת המשטרה ● ״הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה״, נמסר

פרשת הזיופים בקלפי בפרדיס: ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 לא תכלול בשלב זה את ההצבעות בקלפי מס׳ 9 בפרדיס, לאחר שאישרה כי ישנן ״ראיות ממשיות״ לביצוע זיופים באמצעות הוספת פתקי הצבעה.

זמן ישראל חשף שלשום (רביעי) כי אדם שהתחזה להיות נציג ועדת הבחירות הגיע לקראת ערב אל הקלפי בפרדיס ודרש מכל נציגי המפלגות לעזוב את חדר הקלפי – למעט נציג הליכוד. המתחזה ונציג הליכוד נשארו בחדר לבדם, למרות מחאות הנציגים האחרים שניסו בכל כוח להיכנס בחזרה לחדר.

משהצליחו, סיפר אחד מהנציגים לזמן ישראל, "ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

בהודעה שהוציאה היום ועדת הבחירות המרכזית על התוצאות הסופיות (הלא רשמיות), נאמר (הדגשים במקור):

תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה בקלפי מס' 9.0 בפורידיס בה היה ניסיון לזיוף ע"י הוספת פתקי הצבעה; לקראת סוף יום הבחירות התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות לעניין האירוע. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת אזורית חדרה, הוחלט כי הקלפי לא תספר במקום אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית ותבדק שם. הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה והיא תועבר לחקירת המשטרה.

עד כה נספרו 99.8% מהקולות, כאשר 14 קלפיות, כולל זו בפרדיס, לא נכללו בספירה בשל חשד לאי סדרים או זיופים.

"תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה ב-14 קלפיות, אותן ממשיכה הוועדה לבדוק בבדיקה מעמיקה ויסודית, נוכח העובדה שבקלפיות אלו אירעו במהלך יום הבחירות אירועים חריגים בתחום טוהר הבחירות״, נאמר בהודעה.

"בדיקתן הסופית טרם הסתיימה. מקרים אלו נתגלו חלקם ע"י סיירת מפקחי טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, חלקם ע"י מזכירי ועדות הקלפי וחלקם ע"י נציגי הסיעות".

עוד 289 מילים

תגובות אחרונות

״תושבי הנגב סבלו משלטון הימין, מהריסות, הפקעת אדמות, מהשארת ילדים מחוץ לבתי הספר" אומר תושב רהט בניסיון להסביר את שיעורי ההצבעה הגבוהים ביישוב ● 15 ק״מ משם, באופקים, שתי נשים בנות כ-70 מתפלאות על השאלה למי יצביעו. מבחינתן הליכוד זה האפשרות היחידה

עוד 2,351 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אַחְדוּת

נתניהו הבין עוד בליל הבחירות שהמילה "אחדות" היא קרש ההצלה שהוא צריך להיאחז בו כדי לא לטבוע ● אלא שאחדות חלומית כזו היא כמו שמיכה שפורשים במהירות על המיטה כשמגיעים אורחים, כדי להסתיר את הבלאגן ● יש רק בעיה אחת: הכביסה שמתחת לא תקפל את עצמה לבד

עוד 1,021 מילים

בכיר בליכוד: "נתניהו כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול"

בכיר הליכוד צוטט בחדשות 12 ● פרשנים פוליטיים מציעים חנינה נשיאותית לנתניהו ● נסראללה: גנץ ונתניהו אותו דבר ● לאחר ספירת 99.8% מהקולות - אין שינוי בחלוקת המנדטים ● נתניהו פגש את גרינבלט, גנץ יפגוש אותו בהמשך ● ליברמן: "אין סיכום ביני לגנץ" ● יועז הנדל: "בלוק הימין מעורער" ● ריבלין יחל בסבב שיחות עם ראשי המפלגות ביום ראשון

עוד 40 עדכונים

ראשות הממשלה זה קלף המיקוח של נתניהו. הוא לא יוותר עליו

בניגוד לביטחון שמפגין נתניהו כלפי חוץ, בשיחות סגורות על עתידו המשפטי הוא רואה שחורות ● עכשיו שאיבד את הרוב הימני שהיה לו, התקווה היחידה שנותרה עבור נתניהו היא להגיע לעסקת טיעון כשיש לו מה להקריב בתמורה להקלה משמעותית באישום ובענישה ● התותח המשפטי רם כספי הצטרף לצוות ההגנה בדיוק לשם כך ● פרשנות

עוד 633 מילים

"מדהים כמה נתניהו מוכן ללכת רחוק כדי לשמור על שלטונו"

יועץ הסקרים האמריקאי סטן גרינברג היה אחד מאדריכלי הניצחון של אהוד ברק ב-1999 ● כעת הוא מאמין כי ימיו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה ספורים ● אבל בהכירו את רה"מ, הוא יודע שהכל עדיין פתוח

עוד 1,385 מילים

שידור חי מול השירותים של התחנה המרכזית, הסתה נוספת נגד הציבור הערבי, הפרת חוקי הבחירות והתקנות של פייסבוק, ושורת בכירים שלא מתביישים להדהד את המסרים הגזעניים שלו ● כך נראו הרגעים הדרמטיים של מערכת הבחירות בעמוד הפייסבוק של נתניהו

עוד 864 מילים

בחינת זהותם של חברי הכנסת הנבחרים, ותיקים וחדשים, יכולה להעיד על החברה הישראלית, שבחרה בהם ● עם רוב מכריע לגברים יהודים, עירוניים ומשפחתיים, ו-10% נציגי ציבור המעורבים בפרשות פליליות, אפשר כבר לנסות ולנבא איך ייראו החלטותיה

עוד 1,136 מילים

משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים
סגירה