"המקור" על ניר חפץ הציבה מראה מול תקשורת חלשה ומתקרנפת

ניר חפץ בתכנית המקור, צילום מסך מהפרומו בערוץ 13
ניר חפץ בתכנית המקור, צילום מסך מהפרומו בערוץ 13

אחרי שצפיתי בפרק הראשון של "המקור" על ניר חפץ, חטפתי גועל. ממש. פיזי. בחילה קשה. לא רק מההתנהלות הכוחנית, היהירה והמכוערת של משפחת נתניהו (עליה סופר כבר) ולא רק מאישיותו הבעייתית של חפץ (לא הייתי קונה ממנו מיקרופון משומש). חטפתי בחילה וגועל מההתנהלות הרופסת, הפחדנית והלא מקצועית של עיתונאים, ששיתפו פעולה עם הספינים והשקרים של בנימין נתניהו ושות'.

אחרי שצפיתי בפרק הראשון של "המקור" על ניר חפץ, חטפתי גועל. ממש. פיזי. לא רק מההתנהלות של משפחת נתניהו או מאישיותו הבעייתית של חפץ, אלא מההתנהלות הרופסת והלא מקצועית של עיתונאים

חפץ היה הצינור להעביר את השקרים והספינים לתקשורת ומשם – לציבור. כך מהנדסים תודעה. זו הייתה מטרתו של נתניהו במסגרת תוכניתו להשתלט על התקשורת הישראלית.

רוב העיתונאים והפרשנים שיתפו פעולה (חלקם בלי ששמו לב לכך) עם השחיתות השלטונית ועם הריקבון המוסרי של משפחת המלוכה, קנו את השקרים והספינים ופרסמו אותם בלי לבדוק לעומק את העובדות. הם העניקו מעמד שווה לשקר ולאמת, ובכך שיתפו פעולה עם מנגנון ההסתה והשיסוי של ראש הממשלה לשעבר.

אחרים מינו, לפי דרישת נתניהו, את אנשיו בתפקידים בכירים בגופי התקשורת השונים. אחד המקרים הבולטים, שגם הוזכר בתוכנית "המקור" על חפץ, הוא החדרתו של השופר יעקב ברדוגו לגל"צ, במסווה של פרשן פוליטי. על המעשה הזה, שנעשה במצוות נתניהו (שאיים לסגור את גל"צ) היה אחראי ירון דקל, שהיה באותה תקופה מפקד גל"צ ונפגש עם נתניהו.

רוב העיתונאים והפרשנים שיתפו פעולה עם השחיתות השלטונית והריקבון המוסרי, קנו ופרסמו את השקרים והספינים. הם העניקו מעמד שווה לשקר ולאמת, ובכך שיתפו פעולה עם מנגנון ההסתה והשיסוי

בתגובה שמסר ל"המקור" ברח דקל מאחריות וטען, שהבאתו של ברדוגו הייתה יוזמה של ראש מערכת החדשות בתחנה. אבל ההיסטוריה לא משקרת: בזמנו ציין דקל גם בראיונות שנתן, כי ברדוגו הוא הפרשן הפוליטי הטוב ביותר בארץ והבאתו לגל"צ נעשתה במסגרת "גיוון דעות". במבחן התוצאה התברר שברדוגו היה סוס טרויאני ולא פרשן פוליטי הגון ומקצועי. במילה אחת קוראים למעשה של דקל ודומיו: התקרנפות. איפה יוג'ין יונסקו כשצריכים אותו.

להבדיל משופרות, שאינם מסתירים את כוונותיהם ואת אהדתם לנתניהו, המתקרנפים החדשים פועלים לכאורה בשם "גיוון דעות", אבל בפועל פועלים לפי הנחיות ראש ממשלה, שר ממונה, טייקון כלכלי או מו"ל כוחני. חופש עיתונות? הצחקתם אותי.

"המקור" על ניר חפץ הוציאה כרטיס אדום לעיתונאים והציבה מראה נוקבת מול התקשורת הישראלית, שהתגלתה במערומיה, מלבד כמה עיתונאים ופרשנים אמיצים, שעדיין שומרים על חופש מוחלט ועל אינטגריטי מקצועי.

חפץ שכח מזמן מה זה להיות עיתונאי. שכרון הכוח, ההתמכרות המלאה שלו למעסיקיו, הנאמנות העיוורת והלקקנות המכוערת, הציגו אותו במלוא עליבותו כאדם וכאיש מקצוע.

הכסף שקיבל עבור פרסום ההקלטות אינו העיקר בסיפור. התשלום האמיתי שקיבל הוא הלבנת השקרים שלו והתנהלותו הנכלולית. היום הוא מכה על חטא. לא השתכנעתי שלא היה פועל שוב באופן דומה אם הייתה נופלת לידיו הזדמנות כזו להתחכך עם מוקדי הכוח ולהשפיע על סדר היום הציבורי.

להבדיל משופרות, שאינם מסתירים את כוונותיהם ואת אהדתם לנתניהו, המתקרנפים החדשים פועלים לכאורה בשם "גיוון דעות", אבל בפועל פועלים לפי הנחיות ראש ממשלה, שר ממונה, טייקון כלכלי או מו"ל כוחני

לקראת הפרק השני השבוע של "המקור" על ניר חפץ אני מכין כמות מכובדת של גלולות נגד בחילה. לא בטוח שזה יעזור.

ירמי עמיר הוא עיתונאי, יוצר וחיית תרבות. עורך תרבות וכתב בכיר לשעבר ב"ידיעות אחרונות", כתב את דרמת הטלוויזיה הבועטת "סקס, שקרים וארוחת ערב", ערך את הסדרה "מי מפחד מצופית גרנט", הגיש תוכניות ברשת ב' וברדיו FM 103, הופיע בתיאטרון הקאמרי, כתב שלושה ספרים: "ירמיהו כוס קקאו" (לילדים), "השליפות של המדינה" ו"יש לי בלעדיות". אין דמוקרטיה בלי עיתונות חופשית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
נביא כבר לא אהיה, לא גורו, בטח שלא רב, ומורה רוחני ממש לא בא לי. ובכל זאת, הנה הנה הקארמה מזיינת את ביבי: מעשה ציפי ליבני שהיה לה ת'מנדט ולא הלך - הנה הנה שוב פעם סמוטריץ זה גפני באותה ... המשך קריאה

נביא כבר לא אהיה, לא גורו, בטח שלא רב, ומורה רוחני ממש לא בא לי. ובכל זאת, הנה הנה הקארמה מזיינת את ביבי: מעשה ציפי ליבני שהיה לה ת'מנדט ולא הלך – הנה הנה שוב פעם סמוטריץ זה גפני באותה שינוי עורלת חרמנות נסתרת..

אחרי שנתיים פלוס מאז נחתה כאן הקורונה הבינו רבים את תפקיד התקשורת ובגידתה המתמשכת בתפקידה כ"רשות הרביעית" והפניית העורף לאזרחים. שנתיים שבהם כולם (למעט אורלי וגיא) הפיצו שקרים ובדותות מ... המשך קריאה

אחרי שנתיים פלוס מאז נחתה כאן הקורונה הבינו רבים את תפקיד התקשורת ובגידתה המתמשכת בתפקידה כ"רשות הרביעית" והפניית העורף לאזרחים.
שנתיים שבהם כולם (למעט אורלי וגיא) הפיצו שקרים ובדותות מבית היוצר של החברה שאסור להגיד את שמה ושהיווני שבראשה קיבל פרס בראשית. התקשורת עברה "נדביציה מואצת" על שם הפוץ נדב איל. האיש שלא מבין כלום בשום דבר כותב ומדבר כאילו הוא איינשטיין. דבר ממה שאמר לא התממש והשטויות נערמו בטוויטר שלו כאות קלון לדראון עולם.
והתקשורת? כולם היו בניו. דיבררו את דברי ההבל של משרד הבריאות והשקרים של "מדעת" כאילו היתה איזו אמת מוחלטת מאחורי הבדותות.
בגידת התקשורת ש"התגלתה" בזכות ניר חפץ מתרחשת כבר שנים רבות ובזכות הקורונה "זכינו" לראות את קריסת הפסאדה של כל העיתונות.

עוד 481 מילים ו-2 תגובות
סגירה