ההסכמה האחרונה בהחלט

בנימין נתניהו בטיקטוק, צילום מסך
בנימין נתניהו בטיקטוק, צילום מסך

לכאורה רק ועדת הבחירות עומדת כיום בין היותה של ישראל מדינה דמוקרטית יציבה לבין הפיכתה לדיקטטורה אלימה של אדם אחד. המאבק הפוליטי להישג של 61 מנדטים הוא ההסכמה האחרונה בהחלט בין היריבים הפוליטיים בדמוקרטיה הישראלית.

אבל האם ההסכמה הזו תשרוד לאחר הבחירות הקרובות? איזו סיבה יש לכך שמכל הנורמות, החוקים והכללים הדמוקרטיים, דווקא ההסכמה על כך ש-61 מנדטים מאפשרים הקמת ממשלה, היא שתישאר מוסכמת?

האם ההסכמה על כך ש-61 מנדטים מאפשרים הקמת ממשלה – תשרוד לאחר הבחירות הקרובות? איזו סיבה יש שמכל הנורמות, החוקים והכללים הדמוקרטיים, דווקא זה יישאר מוסכם?

בשנה וחצי האחרונות מאז הקמת ממשלת השינוי שהדיחה את בנימין נתניהו ונאמניו מהשלטון, הופרה כל הסכמה ונשחטו כל הנורמות של שלטון דמוקרטי. הפרלמנט בוזה, האופוזיציה סירבה להשתתף בכללים הדמוקרטיים והחרימה את הוועדות, חבריה הצביעו נגד כל חקיקה שהעלתה הממשלה גם אם זו תאמה את השקפתה הפוליטית של האופוזיציה.

אין כאבי בטן, תכתובת בין מירי רגב ליובל שטייניץ, צילום מסך מערוץ 12
אין כאבי בטן, תכתובת בין מירי רגב ליובל שטייניץ, צילום מסך מערוץ 12

בישראל של השנים האחרונות השוויון נרמס באמצעות חוק הלאום, בג"ץ מורתע ונאלץ ככפוי שד לאשר לנאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים להתמודד בבחירות ולהיבחר שוב לראש ממשלה, חברי כנסת קוראים מעל בימת הכנסת או בכלי התקשורת לא לציית ל"כל החוקים", מתנגדים לוועדות חקירה לאסונות הנוראיים ביותר שהתרחשו כאן רק בשם הנאמנות לאדם אחד.

בישראל, שעדיין מקדשת את ההסכמה על 61 מנדטים, טוענים נאמני נתניהו ש"תפרו לו תיקים" וכי יש לבטל את העבירות שבהן הוא נאשם. ובכלל, "השופטים שמאלנים", הפרקליטות מושחתת ויש לבצע "רפורמה" שנקראת "חוק וצדק" בידי מפלגה גזענית, הומופובית, אנטי דמוקרטית שקוראת להכיל את חוקי ההלכה על המדינה הדמוקרטית.

בישראל, שעדיין מקדשת את ההסכמה על 61 מנדטים, ח"כים קוראים מעל בימת הכנסת או בכלי התקשורת לא לציית ל"כל החוקים" ולבטל עבירות בהן נתניהו נאשם, ובכלל, "השופטים שמאלנים" והפרקליטות מושחתת

מדוע שבמדינה כזו יצייתו לאחר הבחירות הקרובות לאותה הסכמה אחרונה על 61 מנדטים שמאפשרים להקים ממשלה למי שזכה בהם?

לכאורה, הגוש האנטי-דמוקרטי עלול לסרב. הוא לא יקבל את תוצאות הבחירות ועלול להכריז כי הוא זכה בבחירות שנגנבו תחת אפו.

לכאורה, מעשה דונלד טראמפ ב-6 בינואר בקפיטול של ארה"ב עלול להתרחש גם בישראל שאחרי ה-1 בנובמבר 2022.

לכאורה אותם דודי אמסלם שמבזה את שופטי בג"ץ, אמיר אוחנה שטוען ש"לא כל חוק צריך לקיים" ואותו ח"כ יולי אדלשטיין שסירב לבצע את הוראות בג"ץ ולכנס את המליאה כדי לבחור יו"ר, הם עלולים להחליט כי גם העניין הפעוט הזה – שהזוכה בבחירות צריך 61 מנדטים כדי להקים ממשלה – כבר לא ראוי ולא קדוש ולא דמוקרטי. מהו הרוב אם אנחנו לא שולטים בו?

התהליך שהתגלגל כבר בביזוי ערכי הדמוקרטיה בשורה ארוכה של מעשים ואמירות, עלול להגיע גם במקרה הזה לשיאו, כאשר האופוזיציה של היום תכריז על עצמה כמי שזכתה בבחירות.

מי היא בכלל ועדת הבחירות המרכזית? הרי ראש אותו הגוש צפצף על בג"ץ שדרש ממנו לחתום על הסכם ניגוד עניינים לפני שהוא שוב מקבל את הזכות להיבחר ולהקים ממשלה.

ראש אותו הגוש מצפצף כבר שנים על מערכות החוק והמשפט של ישראל, תוקף אותן בחריפות מעל כל במה, אז מדוע שהפעם, כאשר חרב הרשעתו מתחדדת מיום ליום בביהמ"ש המחוזי, הוא לא ימשוך לעוד צעד קיצוני וייקח את השלטון בכוח?

הדבק שלכאורה נמצא בהסכמה על 61 מנדטים כבר התפורר. בכנסת הנוכחית משמרת הקואליציה את מנהגי העבר, אבל תומכי נתניהו ומקדשי שלטונו בזים לכל אדם או מפלגה שאינה תומכת בו והם יבוזו גם לחוק המחייב 61 מנדטים כדי להקים ממשלה.

הדרך לאי הכרה בתוצאות הבחירות אם לא יזכו בשלטון, כבר נחצבה ונסללה באולפנים ובקרב שופרות, הדבקים בכל מעשה מרמה שוחד והפרת אמונים של נתניהו נגד המדינה וחוקיה.

הם עלולים להחליט כי גם העניין הפעוט הזה – שהזוכה בבחירות צריך 61 מנדטים כדי להקים ממשלה – כבר לא ראוי ולא קדוש ולא דמוקרטי. מהו הרוב אם אנחנו לא שולטים בו?

הבחירות הקרובות עלולות להיות הבחירות הדמוקרטיות האחרונות. לא בטוח שתוצאותיהן יתקבלו בהסכמה על דעת כל חלקי הציבור ונבחריו. הדרך משם למלחמת אזרחים, גלויה או סמויה, תהיה מהירה ואכזרית. בתי המשפט שלנו כבר חלשים דיים כדי להחליט שלא להתערב, שומרי הסף ברובם מורתעים וחוששים לגורלם.

הפוליטיקאים הרעבים של הימין כבר הכריזו על המעשים שיעשו בחוקי המדינה אם וכאשר יגיעו לשלטון. אין למעשה שום מחסום מוסרי או ערכי שימנע את הערעור על תוצאות הבחירות והשתלטות עוינת לא חוקית פלילית ממש על השלטון בישראל.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אוהבים את איתי. אין לי הבנה וידע רציניים בתורה או בקבלה, אך משהו אני כנראה כבר מבין: "יראת יהוה מוסר חכמה ולפני כבוד ענוה", משלי טו'/לג'. זה שאני מצטט מהתורה לא עושה אותי כזה צדיק או כל... המשך קריאה

אוהבים את איתי. אין לי הבנה וידע רציניים בתורה או בקבלה, אך משהו אני כנראה כבר מבין: "יראת יהוה מוסר חכמה ולפני כבוד ענוה", משלי טו'/לג'. זה שאני מצטט מהתורה לא עושה אותי כזה צדיק או כל בולשיט מיסטי כזה או אחר; ובכל זאת, כנראה שיש איזושהי מדרגה רוחנית, שבה הרגש והשכל משמשים נכון במינונים ובהתנהלות – לטובת הסביבה, כדה"א, הזולת, או כל מושג כזה או אחר המתקשר לדבר. ביבי ודרעי לכלא, ואז אולי העניינים ייתקדמו. אולי, הלוואי

עוד 642 מילים ו-2 תגובות
סגירה