מחנות כן ביבי ולא ביבי – מעבר למחלוקות, יש פה מדינה לנהל

ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ בישיבת המליאה להשבעת ממשלת בנט-לפיד, 13 ביוני 2021 (צילום: דוברות הכנסת / נועם מושקוביץ)
דוברות הכנסת / נועם מושקוביץ
ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ בישיבת המליאה להשבעת ממשלת בנט-לפיד, 13 ביוני 2021

המדינה שלנו הלכה לבחירות חמישיות תוך 3 שנים, בחירות שנראה שיש בהן ניצחון (פירוס) לימין הקיצוני והמשיחי. קרוב לוודאי שלממשלה חד גוונית כזו יהיו בעיות קשות מבית ומחוץ, ויקשה עליה לשרוד קדנציה שלמה ואפילו מחצית קדנציה. ומה אז, נלך לבחירות שישיות ושביעיות עד שנרסק את הדמוקרטיה לחלוטין? שלא לדבר על העלויות למשק שנאמדות ב-15 מיליארד שקלים, נכון להיום. כמות כסף אדירה שיכלה לשדרג משמעותית את מערכות החינוך והבריאות, ירדה לטמיון.

המדינה הלכה לבחירות חמישיות תוך 3 שנים, בחירות שנראה שיש בהן ניצחון (פירוס) לימין הקיצוני והמשיחי. קרוב לוודאי שלממשלה חד-גוונית כזו יהיו בעיות קשות מבית ומחוץ, ויקשה עליה לשרוד קדנציה שלמה

מעבר לבעייתיות שהייתה בחוסר החלטה ברורה בארבע מערכות הבחירות האחרונות, הפעם המצב שונה לחלוטין. מחנה הקיצוניים הימניים המשיחיים שרוצים להשתית כאן מדינת הלכה ולהוביל אותנו למדינת אפרטהייד דו-לאומית, נבנה וגדל מתוך המחלוקת הנוראית בין שני המחנות. מדובר כעת בסכנה הגדולה ביותר שמאיימת על המשך קיומה של המדינה והציונות.

המצב שהולך להתהוות כאן לא יאפשר לנהל את המדינה שעומדת בפני אתגרים עצומים מבית ומחוץ. ראינו מה קרה בבחירות האחרונות, מחנה רק לא ביבי "ניצח", אבל הממשלה בקושי הוציאה את שנתה הראשונה. המחלוקת בין המחנות גברה, והמחנה המשיחי קיצוני שמאיים על המשך קיומה של הציונות והמדינה צבר תאוצה.

קיומה של ממשלת ימין קיצוני משיחי כאשר המחנה השני מחזיק בהחרמותיו, פירושה שבפועל ענייני הביטחון, הפנים, המשפטים והאוצר, יוכתבו ויכפו על נתניהו בידי המשיחיים הקיצוניים והחרדים. פשוט לא תהיה לו כל ברירה, וזה מצב מסוכן ביותר למדינה, שאף אחד בשני המחנות לא רוצה בו.

אפשר לומר על בנימין נתניהו הרבה דברים, אבל אידיוט הוא לא! סביר להניח שהדבר האחרון שהוא רוצה זה לשבת בממשלה עם המשיחיים והקיצוניים. בשמחת תורה בכפר חב"ד הוא סירב לעלות לבמה כל עוד איתמר בן גביר היה שם. הוא יודע שבממשלה כזו, המשיחים והקיצוניים והחרדים, יחזיקו אותו כל הזמן במקום הכי רגיש ולא ירפו. הוא מבין שכך הממשלה לא תוכל לתפקד.

מעבר לכך, המדינה תהפוך למצורעת בעיני העולם השפוי ותיפגע הלגיטימציה שלנו בהמשך המאבק הקיומי היום יומי שלנו. את כל זה סביר להניח שנתניהו והגורמים השפויים שנותרו בליכוד מבינים. נתניהו ידע להחביא היטב את הגורמים הפחות שפויים בליכוד במהלך קמפיין הבחירות.

המצב שהולך להתהוות כאן לא יאפשר לנהל את המדינה שעומדת בפני אתגרים עצומים מבית ומחוץ. ראינו מה קרה בבחירות האחרונות, מחנה רק לא ביבי "ניצח", אבל הממשלה בקושי הוציאה את שנתה הראשונה

נתניהו היה צריך להיות כבר מזמן מחוץ למערכת הפוליטית. אבל את בכירי הליכוד שטוענים לכתר אחריו, מעניין מעמדם בליכוד ולא הרצון והיכולת להיאבק למען אידיאולוגיה ועקרונות ומוסר כמו מנהיגים קודמים של הליכוד, כמו מנחם בגין, יצחק שמיר, בני בגין, דן מרידור ועוד. המציאות כעת היא שנתניהו הוא עובדה קיימת ועומד בראש המפלגה הגדולה ביותר.

זה נכון שיש בעיה קשה עם נתניהו כראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום מהחמורים ביותר בספר החוקים שלנו, ואין להקל בכך ראש. אבל מה שעומד מנגד – שהמדינה פה תנוהל ע"י המשיחיים הקיצוניים והחרדים, יביא בסופו של דבר לקץ הציונות, וזה הרבה יותר חמור. הנזק שיגרם למדינה בכל המישורים בשנה אחת של ממשלת ימין עם המשיחיים הקיצוניים, במידה שהמדינה תשרוד, ידרוש הקמה מחדש של המדינה ומוסדותיה.

כמו כן, נתניהו נמצא כעת במהלך משפטיו, ורוב אזרחי המדינה ובעיקר מחנה רק לא ביבי מאמינים במערכת המשפט. בהחלט ניתן לבקר אותה, אבל חייבים לכבד את החלטותיה. למרות כתבי האישום. בית המשפט העליון בהרכב של 11 שופטים, החליט פה אחד לאשר לנתניהו להתמודד לראשות הממשלה.

בית המשפט העליון "צודק" לא כי ה"אמת" ידועה לו (ה"אמת" איננה בהישג ידו של אף בן תמותה), הוא בהגדרה "צודק", כי הוא הערכאה העליונה עליה לא ניתן לערער. כעת צריך לשקול את האפשרות שנתניהו יוצא בעור שיניו בעסקת טיעון במשפט שלו, מול מצב שהמשיחיים הקיצוניים מכלים את המדינה והדמוקרטיה.

האתגרים העצומים מבית ומחוץ והסכנות הנוראיות מממשלה משיחית קיצונית, מחייבים את הגורמים השפויים במדינה בשני המחנות, שהם רוב אזרחי המדינה, לדחוף לכך שתקום כאן ממשלחת אחדות לאומית: ליכוד-המחנה הממלכתי-יש עתיד, שיעשו רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. ממשלה שתנטרל את הסחטנות של כל הגורמים הקיצוניים. אחרי שנים של מחלוקות וכאוס, תביא לממשלה יציבה, שתתחיל לנהל את המדינה בצורה שפויה ללא סחטנות ותעשה את מה שנדרש. כאמור על הפרק הרבה מאוד דברים דחופים שאינם סובלים דיחוי נוסף.

האתגרים העצומים מבית ומחוץ והסכנות הנוראיות מממשלה משיחית קיצונית, מחייבים את הגורמים השפויים במדינה בשני המחנות, שהם רוב אזרחי המדינה, לדחוף לכך שתקום כאן ממשלחת אחדות לאומית

בני גנץ ויאיר לפיד לא יוכלו לעמוד מנגד ולראות את המדינה ומוסדותיה קורסים בגלל ממשלת ימין משיחית קיצונית, והם ממשיכים לדבוק בצדקתם. הם יהיו צודקים אבל בהחלט לא חכמים. כדאי אולי ללמוד מההיסטוריה הארוכה שלנו – בית שני חרב בגלל צדקנות יתר:

"אמר רבי יוחנן: לא חרבה ירושלים אלא שהעמידו דיניהם על דין תורה, ולא עבדו [=עשו] לפנים משורת הדין" (תלמוד בבלי, בבא מציעא דף ל' עמוד ב').

הליכוד, המחנה הממלכתי ויש עתיד צריכים להפנים שאי אפשר להקים ממשלה יציבה רק עם מחנה אחד, ולא משנה לעוד כמה מערכות בחירות נלך.

המחלוקת כן ביבי לא ביבי, חרגה מכל פרופורציה וכילתה כאן משאבים חומריים ונפשיים של מוסדות המדינה והאזרחים, ומאיימת להביא לקץ המדינה והציונות. די! צריך לשים לזה סוף ולהמשיך הלאה.

המחלוקת כן ביבי לא ביבי, חרגה מכל פרופורציה וכילתה כאן משאבים חומריים ונפשיים של מוסדות המדינה והאזרחים, ומאיימת להביא לקץ המדינה והציונות. די! צריך לשים לזה סוף ולהמשיך הלאה

ממשלת אחדות לאומית כזו, למרות שלא תכיל את כל המפלגות, תצטרך לדאוג לכלל האזרחים, כולל האזרחים הערבים על כל מה שנדרש להם, ולמגזר החרדי שכן יהיו שם לימודי ליב"ה שיאפשרו להם להשתלב במדינה, ולא להקים מדינה בתוך מדינה.

יחיאל גלבוע הוא ד"ר לפילוסופיה של המדע ומהנדס פעיל בתעשיה הבטחונית והאזרחית שנים רבות. מודאג מאוד מתהליכי ההקצנה, הפילוג, הפערים הכלכליים ההולכים ומתרחבים, ומשחיקת הדמוקרטיה בשנים האחרונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
יחיאל ידידי! אני מסכים איתך לחלוטין שלמרות משקעי העבר המרים שחוו שותפיו הקואליציוניים של נתניהו, בכך שהוא לא עמד בהסכמים שחתם עימם, טובת העם והמדינה הם מעל הכל. לכן, כולם צריכים להתעלו... המשך קריאה

יחיאל ידידי!
אני מסכים איתך לחלוטין שלמרות משקעי העבר המרים שחוו שותפיו הקואליציוניים של נתניהו, בכך שהוא לא עמד בהסכמים שחתם עימם, טובת העם והמדינה הם מעל הכל. לכן, כולם צריכים להתעלות מעל שיקולים מפלגתיים צרים וללכת לממשלת ליכוד לאומי.
בני נדלר

עוד 857 מילים ו-2 תגובות
סגירה