אבו מאזן, קרב הירושה וההדלפות על נסיבות מותו של ערפאת

ערפאת ואבו מאזן, צילום מסך מסרטון של AP
ערפאת ואבו מאזן, צילום מסך מסרטון של AP

גורמים בכירים בפת"ח הדליפו לרשתות חברתיות עדויות של בכירים פלסטינים, שמהן עולה כי ליו"ר הרש"פ אבו מאזן היה עניין בסילוקו של יאסר ערפאת מהזירה הפוליטית. מדובר במסמכים חסויים של ועדת החקירה העוסקת בנסיבות מותו של ערפאת וההדלפות הן במסגרת קרב הירושה והמאבקים בצמרת פת"ח.

קרב הירושה ברשות הפלסטינית ממשיך להעסיק את הרחוב הפלסטיני והפעם הוא מתמקד ביו"ר אבו מאזן וביחסיו עם קודמו בתפקיד יאסר ערפאת.

נראה כי בכירים בתנועת פת"ח מנסים לחשוף חומר רגיש המפליל את אבו מאזן ומחשיד אותו כי הוא האחראי למותו של יאסר ערפאת.

קרב הירושה ברשות הפלסטינית מתמקד הפעם ביו"ר אבו מאזן וביחסיו עם קודמו ערפאת. נראה כי בכירים בפת"ח מנסים לחשוף חומר רגיש המחשיד את אבו מאזן באחריות למות ערפאת

בסוף החודש שעבר פורסמו בערוץ טלגרם פרוטוקולים ועדויות של בכירים בפת"ח ובאש"ף בפני ועדת החקירה של הרשות הפלסטינית בנסיבות מותו של יאסר ערפאת.

כ-300 אנשים שהיו מקורבים ליאסר ערפאת נחקרו על ידי וועדת החקירה ובהם אנשי המשמר האישי שלו, שרים ויועצים וגם ראש הממשלה לשעבר סלאם פיאד, יועציו של ערפאת אכרם הניה ובסאם אבו שריף, רוחי פתוח ראש המועצה הלאומית הפלסטינית, ובכירי אש"ף חנאן עשראווי, אחמד קריע ויאסר עבד רבו.

העדויות שהודלפו עוסקות ביחסים המעורערים שהיו בין אבו מאזן ליאסר ערפאת והיריבות הקשה ביניהם, כנראה כדי ליצור את הרושם כי לאבו מאזן היה מניע חזק להביא למותו של יאסר ערפאת.

וועדת החקירה הוקמה בשנת 2009 ובראשה עמד בכיר תנועת פת"ח תוופיק אלטיראווי, שהיה באותה העת ראש המודיעין הכללי הפלסטיני.

אלטיראווי טען בתגובה על ההדלפות כי הן מעוותות ונועדו לפגוע באמינותו.

עיתוי ההדלפות איננו מקרי. ההדלפות של הפרוטוקולים של ועדת החקירה הגיעו לרשתות החברתיות בשיא המשבר בין תוופיק אלטיראווי לבין אבו מאזן.

העדויות שהודלפו עוסקות ביחסים המעורערים שהיו בין אבו מאזן ליאסר ערפאת והיריבות הקשה ביניהם, כנראה כדי ליצור את הרושם כי לאבו מאזן היה מניע חזק להביא למותו של יאסר ערפאת

אבו מאזן הדיח באחרונה את אלטיראווי מראשות אוניברסיטת "אלאיסתיקלאל" ביריחו כעונש על הקלטות שבהן הוא נשמע משמיץ בקולו את חוסיין א-שיח' היורש המיועד של אבו מאזן ואת מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב.

בסאם אבו שריף, יועצו של יאסר ערפאת לשעבר, שעדותו הודלפה לתקשורת מאשר כי היא נכונה. לדבריו, היו שלושה גורמים שהיו מעוניינים במותו של ערפאת והם: ארה"ב, ישראל ויריבו הפוליטי אבו מאזן.

הוא טען כי אבו מאזן ניסה, בעת שהיה ראש ממשלה, לכרסם בסמכויות יאסר ערפאת בגיבוי אמריקאי.

מוחמד רשיד, יועצו הכלכלי של יאסר ערפאת אמר בעדותו בוועדה כי אבו מאזן היה המרוויח היחידי ממותו של יאסר ערפאת, הוא סירב לעזור בהסרת המצור הישראלי מעל המוקאטעה ברמאללה ולבקר את ערפאת בבית החולים בפאריז.

נביל אבו רודיינה, יועצו של אבו מאזן אמר בעדותו בוועדה כי נשיא מצרים דאז חוסני מובארק היה המנהיג הערבי האחרון ששוחח בטלפון עם יאסר ערפאת והזהיר אותו, הוא אמר לו: "יתכן שהשיחה ביננו מוקלטת…אני מציע לך למסור את השלטון ואני יודע על מה אני מדבר".

בכיר פת"ח עדלי צאדק טוען כי שמע מההנהגה הפלסטינית שהיא מעריכה כי המדליף הינו תוופיק אלטיראווי שעשה זאת כדי "לטרוף את הקלפים" ולהקשות על אבו מאזן להדיחו מתנועת פת"ח.

סוכנות הידיעות "שהאב" המזוהה עם חמאס טוענת כי הרש"פ מתכוונת להגיש כתב אישום נגד תוופיק אל טיראווי שאותו היא מאשימה בהדלפות.

גורמים בכירים בפת"ח טוענים כי דווקא חוסיין א-שיח' הוא שאחראי להדלפות כדי לסכסך בין יריבו המר תוופיק אלטיראווי לבין יו"ר הרש"פ אבו מאזן.

אבו מאזן האשים בנאום שנשא ב-2014 במועצה המהפכנית של פת"ח את מוחמד דחלאן כי הוא האחראי למות ערפאת.

רבים ברחוב הפלסטיני נוטים לקבל את הטענה כי אבו מאזן אכן היה מעורב במותו של יאסר ערפאת וכי דאג להרעיל אותו באמצעות רופא השיניים הפלסטיני שטיפל בו בזמן המצור על המוקאטעה.

רבים ברחוב הפלסטיני נוטים לקבל את הטענה כי אבו מאזן אכן היה מעורב במותו של יאסר ערפאת וכי דאג להרעיל אותו באמצעות רופא השיניים הפלסטיני שטיפל בו בזמן המצור על המוקאטעה

אבו מאזן זועם על ההדלפות וההערכה היא שהוא ינקום בכל מי שמעורב בהן, הוא כבר נקם ב-3 בכירים שהעידו נגדו בוועדת החקירה: בפארוק אלקאדומי, באחמד עבד אלרחמן ובאחמד קריע. הוא דאג להרחיק את שלושתם מהזירה הפוליטית.

עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בפרשה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ישי הדס אחלה לוחם צדק - אני משתחווה לו. ובכל זאת, זה סבבה לגמרי המאבק בכיבוש, אך אולי כדאי שטיבי וחבריו יכו על חטא וייקלטו ת'חארטא של עצמם: יהיה נחמד אם יהיה גינוי לרצחנות של חלק מהערבי... המשך קריאה

ישי הדס אחלה לוחם צדק – אני משתחווה לו. ובכל זאת, זה סבבה לגמרי המאבק בכיבוש, אך אולי כדאי שטיבי וחבריו יכו על חטא וייקלטו ת'חארטא של עצמם: יהיה נחמד אם יהיה גינוי לרצחנות של חלק מהערבים, אותו חלק נרחב שרוצה בהשמדת ישראל, כן, השמדתנו – זה ולא אחר. נפילת ממשלת השינוי היא גם בזכות טיבי, שחאדה וכו' – ניתן לחשוד בהם שהם ששים אלי חורבן המדינה. בקיצור, אוהבים את אור-לי ברלב, ישראל פריי, מיקי רוזנטל, יאיר גולן, גונן בן יצחק וכו'

עוד 626 מילים ו-1 תגובות
סגירה