קשיים במו"מ הקואליציוני: הממשלה לא תושבע השבוע

לפיד נגד החלטת האו"ם לאפשר להאג לקבוע האם הכיבוש הוא סיפוח: "תוביל להסלמה, פרס לטרור" ● שר הביטחון: "ההליכה של הפלסטינים לאו"ם היא גול עצמי" ● מנסור עבאס: "אנחנו לא חלק מהאופוזיציה, רוצים להמשיך בשותפות והשפעה" ● תחמושת נגנבה מבסיס צה"ל, מצ"ח ושב"כ חוקרים ● צה"ל עצר מבוקש ליד ג'נין ● נעמה לזימי לגלית דיסטל-אטבריאן: "אין דבר עלוב מלהשתמש בתקיפה מינית כדי לנגח צד אחר"

אנשי הליכוד בהתייעצות עם הנשיא הרצוג לקראת הטלת המנדט להרכבת הממשלה. ירושלים, 9 בנובמבר 2022 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
אנשי הליכוד בהתייעצות עם הנשיא הרצוג לקראת הטלת המנדט להרכבת הממשלה. ירושלים, 9 בנובמבר 2022

שבוע טוב! המו"מ הקואליציוני כבר החל הודות לרוב הברור שהסתמן לקואליציית נתניהו, ומחר צפוי הנשיא להטיל עליו את המנדט להרכבת הממשלה באופן רשמי. נתניהו יגיע לטקס במשכן הנשיא ויקבל 28 ימים שלאחריהם ייתכן שתתבקש הארכה.

בצלאל סמוטריץ' דורש את האוצר או הביטחון ואריה דרעי דורש את האוצר אף הוא. גם על משרד הדתות נאבקות ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית.

כוחות הביטחון עצרו הבוקר מדרום לג'נין את המבוקש מחמד אבו זינה, פעיל ג'יהאד איסלאמי שחשוד בטרור, ישב בעבר בכלא בישראל ושוחרר בפעם האחרונה לפני שלושה חודשים.

לפחות 100 אלף כדורים רובה נגנבו הלילה מבסיס צה"ל ברמת הגולן. מצ"ח חוקרת את האירוע וגם שב"כ מעורב בחקירה.

גלית דיסטל אטבריאן (ליכוד) האשימה לפני יומיים את "נציגי הפרוגרס (ש)לא מרימים את הגג אחרי הענישה המגוחכת במקרה של הילדה בת ה-10" שהותקפה מינית בנגב וטענה שהדבר נובע מפוליטיקה זהויות, העדפת מוסלמים, מסתננים וטענה שהם לא באמת פמיניסטים.

נעמה לזימי (עבודה) עונה לה הערב במכתב ששלחה לפרקליטות המדינה בדרישה לערער על גזר הדין המקל על התוקף, שקיבל 5 שנות מאסר בלבד.

 

חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P אישרה מחדש אמש (ו') את דירוג האשראי של מדינת ישראל על החוב במטבע חוץ ברמה של AA- עם תחזית דירוג "יציבה". החברה מציינת את המאפיינים העיקריים של דירוג האשראי של מדינת ישראל, ביניהם כלכלה איתנה, מדדים פיסקליים חזקים, חשבונות חיצוניים חזקים ומדיניות מוניטרית מישה לצד סיכונים גיאופוליטיים.

נציגי החברה מציינים כי בשנת 2020 (במהלך משבר הקורונה ) הצטמצמה הכלכלה בשיעור של 1.9%- בלבד, התאוששה במהירות וצמחה בשנת 2021 בשיעור גבוה באופן יחסי לעולם של 8.6%, כאשר תחזית החברה לשנת 2022 צופה צמיחה בשיעור של 6%, בעיקר בזכות סקטור היי-טק חזק.

על רקע ההאטה הצפויה אצל שותפות הסחר של ישראל בעיקר ארצות הברית ואירופה, חברת הדירוג חוזה כי הצמיחה לשנת 2023 תעמוד על 2%. יחד עם זאת, מודגש כי שיעור צמיחה זה עולה על רוב המדינות המפותחות.

החברה צופה כי שיעור הצמיחה בטווח הארוך יתייצב על 3.5% בדומה לביצועי עבר, ומציינת כי לצד החוזקות של הכלכלה, קיימים אתגרים בנוגע לפריון נמוך בתחומי הכלכלה המסורתיים שיעור השתתפות נמוך באופן יחסי בכוח העבודה בחלק מאוכלוסיית הישראל.

חברת הדירוג מציינת כי תרומה נוספת לצמיחה בטווח הארוך עשויה לנבוע מהתרחבות משק הגז הטבעי, בפרט לאור הצורך באירופה למציאת מקורות גז אלטרנטיביים.

החברה מציינת את העודף התקציבי אשר נצבר בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2022. הביצוע התקציבי החזק ביותר מזה כמה עשורים אשר מבוסס על גידול בפעילות המשק בהכנסות ממיסים. החברה צופה כי ברמה שנתית התקציב יהיה מאוזן, שיפור משמעותי לעומת השנים הקודמות.

נציגי החברה צופים כי לאור העלייה באינפלציה והידוק המדיניות המוניטרית, ייווצרו לחצים על הממשלה לפעול על מנת להקל את יוקר המחיה, והגירעון יעמוד על 2% מהתוצר בשלוש השנים הבאות. על פי תחזיות החברה יחס החוב-תוצר נטו ישוב לרמתו בשנת 2019 (כ- 58% מהתוצר) ב- 2024.

בנוסף, החברה מציינת לחיוב מבנה החוב המיטבי של הממשלה הכולל שיעור גבוה של מחזיקי אג"ח מקומיים, גישה מצוינת לשוקי הון המקומי והבינלאומיים וגיוון במקורות המימון.

נציגי החברה מציינים את החשבונות החיצוניים והמדיניות המוניטרית כנקודות מפתח בדירוג האשראי של ישראל. בחשבון השוטף נרשם עודף במשך 18 שנים רצופות, אשר נתמך ע"י ההתרחבות המהירה של ייצוא השירותים הטכנולוגיים. בנק ישראל פועל בעצמאות רבה ובאמתחתו מגוון כלים מוניטריים, כמו גם יתרות מט"ח גבוהות, כ-189 מיליארד דולר, נכון לאוקטובר 2022.

החברה מציינת לחיוב את ההסכמים שנחתמו בשנים האחרונות עם מדינות האזור, בראשם הסכמי אברהם. יחד עם זאת סיכונים ביטחוניים וגיאופוליטיים מגבילים את דירוג האשראי.

בהודעת החברה נרשמת התייחסות לעובדה כי בהתאם לתוצאות הבחירות האחרונות, הושגה הכרעה ברורה לאחר מספר מערכות בחירות וכי צפויה לקום ממשלה בזמן הקרוב. החברה מציינת כי ביצועי הכלכלה הישראלית אינם נוטים להיות מושפעים מהשינויים התכופים במערכת הפוליטית.

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "אישור נוסף של דירוג האשראי על ידי S&P עם תחזית דירוג יציבה, הוא תוצאה של מדיניות פיסקלית אחראית ומדגיש את איתנותה של הכלכלה הישראלית. השבחים שאנו מקבלים הם עדות נוספת להחלטות שקולות ואחראיות שהתקבלו במשך התקופה האחרונה".

החשב הכללי, יהלי רוטנברג: "היציבות המתמשכת של דירוג האשראי הגבוה מהווה עדות לחוסן הכלכלה הישראלית, גם בימים של אי ודאות ואינפלציה עולמית. שמירה על עקביות ואחריות פיסקלית תוך המשך מגמת הירידה ביחס החוב לתוצר תומכת בדירוג המדינה. אגף החשב הכללי ימשיך לנקוט במדיניות אחראית של ניהול החוב הממשלתי".

האו"ם אישר אתמול לבית הדין בהאג לספק חוות דעת משפטית על השלכות הנוכחות הישראלית בשטחים.

שגריר ישראל לאו"ם גלעד ארגן אמר הערב לכאן ב' כי "החלטה נגדנו בהאג עלולה לגרור תביעות פלסטינים גם בנושא ירושלים וזכות השיבה (אך) להחלטות בית הדין אין משמעות משפטית. אבסורד שהפלסטינים דחו כל יוזמת שלום ומשתמשים בתירוץ שהסכסוך לא נפתר כדי להעביר את הדיון לבית הדין בהאג".

שלום דנינו, ח"כ לעתיד מהליכוד, אמר היום ב"שבתרבות" בבאר שבע כי אם תהיה הזדמנות צריך לצרף את מפלגתו של בני גנץ לממשלה. "אנחנו צריכים לבנות את הממשלה על בסיס הימין אבל אם המפלגה של בני גנץ תסכים זאת תהיה הרחבה משמעותית שתייצר קול חדש".

סגירה