יומן מונדיאל / שלב הבתים

פרידה היא צער כה מתוק

שלום לקטאר, הנבחרת המאחרת הגרועה בהיסטוריה ● להתראות אקוודור, שרימתה את דרכה לטורניר ● ביי ביי ויילס וגארת' בייל - מגדולי השחקנים האירופאים בדור האחרון ● וסלמאת לנבחרת איראן - כולנו מקווים שתחזרו הביתה בשלום ● מבחינת כדורגל, היום העשירי של מונדיאל 2022 הסתיים בלי הפתעות ● השאלה הגדולה היא מה יקרה היום, בין פולין וארגנטינה

אוהדי קטאר במשחק הנבחרת מול הולנד במונדיאל, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Darko Bandic)
AP Photo/Darko Bandic
אוהדי קטאר במשחק הנבחרת מול הולנד במונדיאל, 29 בנובמבר 2022

פרידה היא צער מתוק כל כך, כתב ויליאם שייקספיר, ועתה הגיעה עת הפרידות מקטאר 2022 – ובראש וראשונה מהמארחים היקרים. הכי יקרים בהיסטוריה.

הלב נחמץ מהמחשבה על האוהדים מיציע המעודדים, אלו בחולצות בצבע בורדו-ענבים שעמדו ועודדו את הנבחרת החלשה הזו בכל משחק במשך 90 דקות ויותר, בניגוד מוקצן לשייחים עם הגלימות הצחורות שמיהרו לצאת.

במשך היום הם יעלו על המטוסים, רובם ללבנון, שם הם יתמודדו עם אבטלה ושאר צרות. לזמן קצר הם נהנו מתחושת חשיבות, אחרי שגויסו על ידי קטאר להיות המעודדים הפעילים באצטדיון.

במשך היום הם יעלו על המטוסים, רובם ללבנון, שם הם יתמודדו עם אבטלה ושאר צרות. לזמן קצר הם נהנו מתחושת חשיבות, אחרי שגויסו על ידי קטאר להיות המעודדים הפעילים באצטדיון

רובם צעירים לבנונים שלמדו את ההמנון הקטארי, הוטסו, שוכנו וקיבלו כרטיסי כניסה למשחקים ואף דמי כיס. חלקם אף הפכו לסוג של אוהדים, כפי שתואר ב"ניו יורק טיימס". נבחרת קטאר כנבחרת מהאומה הערבית והאסלאמית דיברה אל ליבם, ועכשיו מה נותר? זכרונות משער בודד ושלושה הפסדים. לפחות יוכלו לספר שהם ראו שלושה משחקי מונדיאל.

אוהדי נבחרת קטאר צופים במשחק האחרון שלה מול הולנד, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Petr David Josek)
אוהדי נבחרת קטאר צופים במשחק האחרון שלה מול הולנד, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Petr David Josek)

כל כך הרבה שקרים, מצגי שווא ואוהדים מגויסים המונדיאל הזה כבר סיפק, שלא אופתע לגלות שמדיניות אי-הנפת כרטיסים צהובים ואדומים כמתחייב מחוקת המשחק היא חלק ממתקפת יחסי הציבור הנואשת. אם בסיכום הטורניר פיפ"א תספר בשבח "הטורניר הספורטיבי וההוגן ביותר" כי הונפו מספר הכרטיסים הנמוך ביותר, החשדות יאוששו. עד אז אפשר גם לחשוד שמדובר בשיפוט גרוע (וכמובן תמיד ישנה האפשרות של גם וגם).

משחק הפרידה של קטאר היה מול הולנד, ששוב לא הבריקה אבל עשתה את העבודה ביעילות, ונצחונה לא עמד בספק לרגע. קודי גקפו הבקיע במשחק מונדיאל השישי ברציפות והצטרף לרשימת שמות מכובדת שכוללת את יוהן נייסקנס, דניס ברגקאמפ ווסלי סניידר. הנה משהו שאולי יהיה כיף להגיד בעוד כמה שנים בארוחת ערב בצידון: "אני ראיתי את קודי גקפו מבקיע".

פרנקי דה יונג הבקיע את השער שחתם את תוצאת המשחק והעניק להולנדים את המקום הראשון בבית. קטאר קיבלה את מקומה בהיסטוריה כמארחת המשחקים הגרועה אי פעם, ולא מדובר כאן רק בשלושה הפסדים ואפס נקודות. הו לא.

שלום גם לאקוודור. הנבחרת הדרום אמריקאית הגיע לקטאר בחסדי פיפ"א אחרי ששיתפה שחקן בשם ביירון קסטיו במוקדמות המונדיאל למרות שהוא נולד בקולומביה. אקוודור שמרה על מקומה במונדיאל בעור שינייה אבל מול סנגל כבר הפסידה לנבחרת טובה יותר.

שלום גם לאקוודור – הנבחרת הדרום אמריקאית שהגיע לקטאר בחסדי פיפ"א, אחרי ששיתפה שחקן בשם ביירון קסטיו במוקדמות המונדיאל למרות שהוא נולד בקולומביה

נבחרת סנגל חוגגת את השער השני שהבקיע קאלידו קוליבאלי (משמאל) במשחק נגד אקוודור במונדיאל בקטאר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Francisco Seco)
נבחרת סנגל חוגגת את השער השני שהבקיע קאלידו קוליבאלי (משמאל) במשחק נגד אקוודור במונדיאל בקטאר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Francisco Seco)

תיקו היה מספיק לאקוודור, אבל סנגל הייתה היוזמת והפעילה. אחרי שאיסמעילה סאר כבש לזכות סנגל בדקה ה-44 החלו האקוודורים לשחק באופן התקפי והשוו בדקה ה-67 מנגיחה של מוזס קייסדו, אבל קאלידו קוליבאלי כבש את שער הניצחון המוצדק שלוש דקות מאוחר יותר.

לפני ארבע שנים נשרה סנגל כבר בשלב הבתים רק בגלל ששחקניה צברו יותר כרטיסים צהובים משחקני יפן. כל שאר הפרמטרים היו זהים לחלוטין. בזכות הניצחון על אקוודור הפער בין שתי הקבוצות היה שתי נקודות, די והותר בכדי לעלות לסיבוב הבא עם שני נצחונות, לראשונה מאז 2002 עבור סנגל.

ביי ביי נבחרת ויילס וגארת' בייל. שלום לכתבות טלוויזיה על "איאמא או היד", השיר הרשמי, ניסיון לעורר מתח לקראת "הדרבי" מול אנגליה ולהתייחס לוויילס כאל יריבה שקולה.

ביי ביי נבחרת ויילס וגארת' בייל. שלום לכתבות טלוויזיה על "איאמא או היד", השיר הרשמי, ניסיון לעורר מתח לקראת "הדרבי" מול אנגליה ולהתייחס לוויילס כאל יריבה שקולה

ייתכן שהמשחק מול אנגליה היה האחרון של בייל במדים האדומים – רגע משמעותי בחיי הכדורגל של ויילס ושל אחד מגדולי השחקנים האירופאים בדור האחרון. רגעי השיא שלו היו הובלת ויילס לחצי גמר יורו 2016 והוא אף זכה להבקיע לזכות ויילס את השער היחיד לזכותה במונדיאל אחרי 64 שנים, אבל העת הגיעה.

קפטן נבחרת ויילס גארת' בייל עם שחקני הנבחרת לפני המשחק מול אנגליה במונדיאל בקטאר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Thanassis Stavrakis)
קפטן נבחרת ויילס גארת' בייל עם שחקני הנבחרת לפני המשחק מול אנגליה במונדיאל בקטאר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Thanassis Stavrakis)

ויילס הייתה מבוגרת מדי, ומוגבלת. מול איראן נגמרו לה הרגליים בשלבי הסיום ומול אנגליה היא הצליחה להחזיק מעמד מחצית אחת. הקבוצה תרמה צבע ואווירה, אבל מבחינת כדורגל היא הייתה החלשה בבית. נקודה אחת ושער אחד, הם מדד אמין ליכולתה.

ויילס הייתה מבוגרת מדי, ומוגבלת. מול איראן נגמרו לה הרגליים בשלבי הסיום ומול אנגליה היא הצליחה להחזיק מעמד מחצית אחת. הקבוצה תרמה צבע ואווירה, אבל מבחינת כדורגל היא הייתה החלשה בבית

לפני הטורניר נראה היה שגארת' סאות'גייט מיצה את עצמו כמאמן אנגליה. השינוי התרבותי שהוא הביא לנבחרת היה קריטי להפיכתה לכוח אירופאי, אבל אחרי שנה דלה ובעיקר תחושת האכזבה מהחלטותיו בגמר היורו מול איטליה הולידו רחשים ואי-שביעות רצון בתקשורת וביציעים. מול ויילס נראה שהאמון בו מתאושש.

ההחלטה לפתוח עם פיל פודן ומרכוס רשפורד התגלתה כנכונה. רשפורד, אדם יקר שדואג לילדים רעבים במנצ'סטר וחלוץ טוב, הבקיע צמד ואילו פודן את השלישי בניצחון 0:3. הארי קיין שוב לא כבש אבל ניווט את הקבוצה מאחור בהצלחה במחצית שנייה טובה. הכונו לפסטיבל "זה חוזר הביתה" בימים הקרובים.

ושלום שלום לנבחרת איראן, שבסופו של דבר סיפקה עניין פוליטי עצום, אין-ספור קונפליקטים פנימיים ומעט כדורגל.

המשחק בין איראן וארצות הברית במונדיאל בקטאר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)
המשחק בין איראן וארצות הברית במונדיאל בקטאר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)

האיראנים הובסו מול אנגליה וניצחו בקושי נבחרת וולשית חלשה, מול עשרה שחקנים ואחרי יותר ממאה דקות. מול ארצות הברית הספיק להם תיקו לעלייה וכמו אקוודור, לא הייתה להם יכולת להגיב מרגע שכריסטיאן פוליסיץ' כבש את השער היחיד במשחק בדקה ה-38.

נבחרת השטן הגדול הנוכחית אינה הטובה ביותר בתולדות ארצות הברית אבל היא שיחקה בקור רוח, לא נגררה לפרובוקציות ושמרה על היתרון הקטנטן. נבחרת אמריקאית טובה יותר הייתה מנצחת את המשחק הזה בפער גדול יותר, אבל אחרי הכישלון ב-2018 – אז לא העפילה ארצות הברית כלל – הניצחון הזה הוא רגע חשוב בהתפתחות הכדורגל האמריקאי.

נבחרת השטן הגדול הנוכחית אינה הטובה ביותר בתולדות ארצות הברית אבל היא שיחקה בקור רוח, לא נגררה לפרובוקציות ושמרה על היתרון הקטנטן. נבחרת אמריקאית טובה יותר הייתה מנצחת בפער גדול יותר

ההייפ סביב איראן עמד ביחס הפוך ליכולות הקבוצה, ושירת ההמנון (או אי שירתו) הפך לארוע גדול יותר מהנבחרת.

שחקני הנבחרת היו נתונים תחת לחץ בלתי פוסק ובלתי נסבל של השלטונות האיראנים. הם היו נתונים במעקב, סבלו מאיומים אחרי אי-שירת ההמנון מול אנגליה והיו קרועים בין הסלידה ממשטר הדמים האסלאמי והרצון לייצג את העם ואת עצמם בצורה הטובה ביותר. בהתחשב בנסיבות, ההופעה שלהם הייתה סבירה. אבל בסופו של סיבוב ארבע, הקבוצות הטובות יותר ממשיכות בדרכן.

המשחק בין איראן וארצות הברית במונדיאל בקטאר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)
המשחק בין איראן וארצות הברית במונדיאל בקטאר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)

שני משחקים ראשונים בשלב הנוק-אאוט כבר ידועים: הולנד תשחק מול ארצות הברית ואילו אנגליה תתמודד מול סנגל לשני מאבקים בין יבשתיים.

משחקי היום

אוסטרליה – דנמרק וצרפת – טוניסיה. מה יהיה מפתיע יותר: הפסד צרפתי או שקט ושלווה בערי דרום צרפת אחרי המשחק?

צרפת יכולה לתת למספר שחקנים לנוח, בייחוד אם הם סובלים מפציעות. לא בטוח שקיליאן אמבפה יפתח במשחק, אבל כל תוצאה מלבד ניצחון צרפתי קל תהיה הפתעה מרעישה.

צרפת יכולה לתת למספר שחקנים לנוח, בייחוד אם הם סובלים מפציעות. לא בטוח שאמבפה יפתח במשחק, אבל כל תוצאה מלבד ניצחון צרפת תהיה הפתעה מרעישה

דנמרק עולה למשחק האחרון כשהיא זקוקה לניצחון על אוסטרליה. היא עמדה במצב דומה ביורו האחרון והתעלתה מול רוסיה. מול צרפת היא אמנם הפסידה, אבל היא נראית כמו נבחרת ששוב עשויה להגיע לשלב המתקדמים.

פולין – ארגנטינה וערב הסעודית – מקסיקו. היכנו למסכים מפוצלים, התראות בסמראטפון ומהפכים. ארבע הנבחרות יכולות לעלות לשלב הבא, ובעוד שניצחון יעלה את פולין, ארגנטינה וערב הסעודית לשלב הבא, מקסיקו זקוקה לניצחון פולני על ארגנטינה.

ליאו מסי במשחק בין ארגנטינה ומקסיקו במונדיאל בקטאר, 26 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Jorge Saenz)
ליאו מסי במשחק בין ארגנטינה ומקסיקו במונדיאל בקטאר, 26 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/Jorge Saenz)

וזהו המשחק המרכזי של היום, הריקוד האחרון של ליאו מסי שבהחלט יכול להיות האחרון, הזדמנות אחרונה גם לרוברט לבנדובסקי לטעום משלבים מתקדמים של טורניר חשוב ולהבקיע שוב, אחרי שער הבכורה שלו.

וזהו המשחק המרכזי של היום, הריקוד האחרון של מסי שבהחלט יכול להיות האחרון, הזדמנות אחרונה גם ללבנדובסקי לטעום משלבים מתקדמים של טורניר חשוב ולהבקיע שוב, אחרי שער הבכורה שלו

הדחה מוקדמת של ארגנטינה אחרי הגיע לקטאר כאחת הפיבורטיות תשנה את מרקם האליפות, ואילו העפלה סעודית סנסציונית תהפוך אותה לנבחרת הביתית האמיתית של הטורניר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
חיסלתי מאתמול מהמתח של איראן וארה"ב כמעט 40 בקבוקים של ערק וויסקי - 40! זה טירוף, כל כך הרבה אלכוהול נכנס לי לגוף מהטירוף והמתח - 40 בקבוקים בפחות מיממה - והכל הכל לבד: אני לבד, בודד. פ... המשך קריאה

חיסלתי מאתמול מהמתח של איראן וארה"ב כמעט 40 בקבוקים של ערק וויסקי – 40! זה טירוף, כל כך הרבה אלכוהול נכנס לי לגוף מהטירוף והמתח – 40 בקבוקים בפחות מיממה – והכל הכל לבד: אני לבד, בודד. פאק, המונדיאל הזה הרס לי ת'חיים, לא עומד במתח. טוב, יאללה, יורד על איזה שלוש ארבע בקבוקים ערק ומתחיל ת'יום. בעסה. אה, כן, הכי חשוב: 'ביבי/נתן אשל/דרעי' זה שטן, זה רוע, זה סקס אסור בגניבה, ובעיקר – קללה של צרעת וטרגדיות בתוך הבית. לא אזיל דמעה על נתן אשל!

עוד 1,165 מילים ו-1 תגובות
סגירה