איש השנה ביחסי ציבור

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מקבל את פניו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי בבית הלבן. 21 בדצמבר 2022 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
AP Photo/Andrew Harnik
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מקבל את פניו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי בבית הלבן. 21 בדצמבר 2022

ולודימיר זלנסקי הוכיח שוב בימים האחרונים שהוא רב-אמן ביחסי ציבור, שפורט במומחיות על מרכיבי היסוד: מיצוב, עלילה ודמות.

נשיא אוקראינה לעולם אינו סוטה מהמסרים של טוב מול רע, דוד מול גוליית ודמוקרט מול עריץ. בפנים חתומות ובקול הצרוד, תוך התעלמות מופגנת מהיותו יהודי המנהיג ארץ בעלת היסטוריה אנטישמית, הוא לעולם לא מסגיר שהוא משחק תפקיד. הוא מזכיר לכולנו שגם אנחנו שחקנים, וזה בסדר. העולם כולו במה.

נשיא אוקראינה לעולם אינו סוטה מהמסרים של טוב מול רע, דוד מול גוליית ודמוקרט מול עריץ. בפנים חתומות ובקול הצרוד, תוך התעלמות מופגנת מהיותו יהודי המנהיג ארץ בעלת היסטוריה אנטישמית

זלנסקי לקח סיכון (אם כי גם אוקראינה מסוכנת) בנסיעה לוושינגטון כאשר ידע שרוסיה תשמח להפיל את מטוסו. האם זה היה שווה? למהדרין, כמעט שום נסיעה לא-פרטית אינה באמת נחוצה; שיחה אפשר לבצע גם בזום. אבל תיאטרליות זה משהו אחר, וכאן קבור הכלב.

גם בזמן שפגש את הנשיא ג'ו ביידן בחדר הסגלגל, וגם בקונגרס האמריקאי שבו נאם במושב משותף, זלנסקי דבק בתחפושתו: מדי ב' ירוקים ומגפיים צבאיות. הדבר המוזר הזה ממצב אותו כאיש שטח שהגיח מן התופת. התחפושת גם מסתדרת עם נרטיב של מנהיג במלחמה שאין לו זמן לקישוטים, מלתחתיים או מילוליים: הוא מדבר ישירות ומודה ללא היסוס שלמרות שקיבל הרבה (כ-100 מיליארד דולר ב-2022), זה בעצם לא מספיק ובקרוב יבקש יותר.

החידוש העיקרי היה בוודאי מחושב גם כן: בניגוד לראיונו האחרון – בנטפליקס אצל דיוויד לטרמן, שצולם בתחנת מטרו בקייב – במהלך הביקור הוא דיבר באנגלית. במבטא כבד ובוודאי באופן מתוסרט – אבל אנגלית מפתיעה בסבירותה. ה"מאמץ" החריג סימל את הכרת התודה המיוחדת שהוא חש בצדק לארצות הברית, ללא ספק התומכת העיקרית במאבקה של אוקראינה נגד הרשע.

לסיכום, מסע יחסי ציבור מופתי, מהסוג הטוב. מהסוג שמרגיש אמיתי.

בחדר הסגלגל ובקונגרס, זלנסקי דבק בתחפושתו: מדי ב' ירוקים ומגפיים צבאיות. הדבר המוזר הזה ממצב אותו כאיש שטח שהגיח מן התופת, מנהיג במלחמה שאין לו זמן לקישוטים, מלתחתיים או מילוליים

זה שמדובר באדם שלפני כמה שנים עוד פיזז ב"לרקוד עם כוכבים" – ושלאחרונה גילם בקומדיה טלוויזיונית מורה תיכון נאיבי שבמקרה נבחר לנשיא – הופך את זלנסקי לאחת הדמויות המופלאות בהיסטוריה המודרנית. כל כך קיצוני הוא סיפור זלנסקי, שחלקו במשפט ההדחה של דונלד טראמפ (הנשיא חסר הגבולות ניסה לסחוט ממנו חומר על ביידן) הפך לשולי.

התוצאה של התנהלותו החכמה היא שאוקראינה עשויה לשרוד את הפלישה הרוסית – עדיין לא בטוח, וגם כך בקושי, אבל זה נראה יותר מאפשרי. אם כך יהיה, לאחר הבנייה מחדש היא תמצא עצמה עם יתרונות.

האוקראינים נהנים מתמיכת קואליציה עולמית שהיא אפקטיבית כמעט כאילו הם כבר היו חברים בנאט"ו (סעיף V אינו קובע במדויק אילו פעולות יופעלו אם מדינה חברה מותקפת). היא גם כנראה תזכה להנחות בדרך לחברות באיחוד האירופי. המשמעות היא שבעתיד אוקראינה תהיה מדינה חופשית עם שגשוג ברמה בינונית לפחות.

בדרך, זלנסקי זוכה למעמד נדיר מאוד של גיבור עולמי – ברמה שלא נראתה מאז נלסון מנדלה.

לעומת זאת, וולדימיר פוטין הביס את טראמפ ואת ז'איר בולסונרו הברזילאי במירוץ לתואר לוזר השנה.

בדרך, זלנסקי זוכה למעמד נדיר מאוד של גיבור עולמי – ברמה שלא נראתה מאז מנדלה. לעומתו, פוטין הביס את טראמפ ואת בולסונרו הברזילאי במירוץ לתואר לוזר השנה

פוטין מעולם לא היה דמוקרט גדול, אבל עדיין מדובר במנהיג שרבים העריצו ומי שהפך את רוסיה למעצמת-על לגיטימית בכל בירות המערב; כעת ייזכר על ידי ההיסטוריה כקצב. פוטין הימר על הקופה – באופן מיותר לחלוטין – והפסיד. הדרך היחידה שבה הוא עשוי עוד לנצח היא בהפעלת כוח כה ברברי עד שהדבר יאפיל על כל הישג.

יש אפשרות שזלנסקי עוד יעמוד בפני לחץ  להתפשר איכשהו. מי יודע, אולי בסופו של דבר פוטין באמת יגדיל מעט את המדינה הגדולה בתבל. אבל הוא חיסל את מורשתו וגזל מרוסיה כל מראית עין של דמוקרטיה. רוסיה כנראה תתפלש בעוני שנות דור או יותר.

ובכל זאת, לפני שנצהל על הצלחת הטובים, רצוי להבין מה נותר על כף המאזניים.

ארה"ב והמערב עומדים בפני בחירה איומה. כאשר בריון מאיים, אסור להירתע – ככה לא בונים סדר עולמי יציב. אבל מצד שני, אם ההימור שפוטין לא יעז להשתמש בגרעין לא יצלח, המחיר לאנושות יהיה עצום. האירוניה היא שרבים מאותם אנשים שמתעקשים שפוטין לא באמת משוגע גם אומרים שהמלחמה הייתה מעשה טירוף.

זה מדגיש את הערך של נשק גרעיני עבור מדינות כמו איראן שחומדות אותו – ועבור מדינות בריוניות כמו סין, שיש להם אותו. ארה"ב אולי קיבלה את זלנסקי בקול תרועה והרעיפה עליו טילי פטריוט, אבל ידיו של ביידן עדיין די כבולות. זה היה המצב גם אם אוקראינה הייתה בנאט"ו.

ארה"ב והמערב עומדים בפני בחירה איומה. כאשר בריון מאיים, אסור להירתע – ככה לא בונים סדר עולמי יציב. אבל מצד שני, אם ההימור שפוטין לא יעז להשתמש בגרעין לא יצלח, המחיר לאנושות יהיה עצום

אנו עדים לטרגדיה מפלצתית עם השלכות הרבה מעבר לאוקראינה. על היותו השליח המבריק של המסר הקריטי הזה, אני מעניק לזלנסקי את התואר הנכסף.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 742 מילים ו-1 תגובות
סגירה