הצרות של עבדאללה מלך ירדן

עבדאללה מלך ירדן נואם בפרלמנט בעמאן, 10 בדצמבר 2020 (צילום: Yousef Allan/The Royal Hashemite Court via AP)
Yousef Allan/The Royal Hashemite Court via AP
עבדאללה מלך ירדן נואם בפרלמנט בעמאן, 10 בדצמבר 2020

עבדאללה מלך ירדן חושש מהמגעים החשאיים בין ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו לבין יורש העצר הסעודי בדבר מתן "דריסת רגל" לסעודיה בהר הבית כחלק מעסקה לנורמליזציה בין שתי המדינות. המלך הירדני מתמודד עם בעיות קשות מבית ומחוץ ומודאג כי ממשלת הימין החדשה בישראל תפר סעיפים בהסכם השלום עם ירדן.

ראש ממשלת ירדן בישר אל-ח'סאונה ערך שינוי בהרכב ממשלתו בעקבות גל המהומות האחרון בדרום ירדן על רקע עליית מחירי הדלק, שבמהלכו נהרגו 4 אנשי ביטחון ירדנים ונתפסה קבוצת טרור ג'יהאדיסטית באזור מעאן.

רה"מ ירדן אל-ח'סאונה ערך שינוי בהרכב ממשלתו בעקבות גל המהומות האחרון בדרום ירדן על רקע עליית מחירי הדלק, שבמהלכו נהרגו 4 אנשי ביטחון ירדנים ונתפסה קבוצת טרור ג'יהאדיסטית

מכרם אלקייסי, השגריר הירדני בצרפת, מונה לתפקיד שר התיירות במקום נאיף אלפאיז, שעבר לתפקיד ראש המועצה של הרשות הכלכלית המיוחדת בעקבה.

גורמים ירדנים אומרים כי מדובר בניסיון לעודד את ענף התיירות הירדני שנפגע קשות במשבר הקורונה וכי בקרוב תוחלף כל הממשלה בעקבות הזעם העממי על כך שהיא אינה יכולה להתגבר על המשבר הכלכלי הקשה שאליו נקלעה ירדן.

דאגה בישראל

המערכת הביטחונית והמדינית עוקבת בדאגה רבה אחרי ההתפתחויות האחרונות בירדן והאופן שבו המלך עבדאללה מתמודד עמן. על פי גורמים ביטחוניים כרגע אין חשש ליציבות שלטונו של בית המלוכה.

אבל, גורמי ביטחון מאשרים כי תנועת "האחים המוסלמים" בירדן מנסה להתסיס את התושבים בדרום ירדן למרי אזרחי נגד שלטון המלך.

זו רק אחת הצרות של המלך עבדאללה. הוא מודאג מאוד מעליית ממשלת הימין לשלטון בישראל וחזרת נתניהו לכיסא ראש הממשלה. היחסים האישיים בין השניים הם גרועים מאוד. עם זאת, המלך התקשר לנתניהו כדי לברכו על ניצחונו בבחירות.

על פי גורמים ירדניים, המלך עבדאללה מודאג מאוד מהחיזורים של ראש הממשלה המיועד נתניהו אחרי בית המלוכה הסעודי, בניסיון לשכנע אותו להצטרף להסכמי אברהם, דהיינו, להסכם נורמליזציה חדש בין ישראל לסעודיה. נתניהו סבור שזה יקרב את סיום הסכסוך הישראלי הערבי וידחוק את הפלסטינים לפינה.

על פי גורמים ירדניים, המלך עבדאללה מודאג מחיזוריי רה"מ המיועד נתניהו אחרי בית המלוכה הסעודי, בניסיון לשכנעו להצטרף להסכמי אברהם, דהיינו, להסכם נורמליזציה חדש בין ישראל לסעודיה

בשיחות החשאיות שהיו בין נתניהו ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, דרשו הסעודים בין היתר כי חלק מהעסקה יכלול "דריסת רגל" סעודית בהר הבית.

על פי הסכם השלום בין ישראל לירדן משנת 1994, לירדן יש מעמד מיוחד בירושלים והיא נחשבת לאפוטרופוס של המקומות הקדושים במזרח ירושלים, עכשיו סעודיה, שאחראית על שני המקומות הקדושים לאסלאם במכה ובמדינה, רוצה גם דריסת רגל במסגד אל-אקצא בירושלים.

כל ויתור ישראלי בנושא הזה יהווה פגיעה במעמדה של ירדן שמאוד חוששת מההסכם הזה ויביא לדרדור היחסים בינה לבין ישראל.

המלך עבדאללה מודאג מעתיד יחסיו עם נתניהו וחושש מכך שנתניהו פועל בחשאי לסיפוח הגדה ושואף לאמץ את התפיסה של ראש הממשלה אריאל שרון ז"ל כי "ירדן היא פלסטין".

גם יו"ר הרש"פ אבו מאזן מודאג מאוד מההתפתחויות האחרונות. בשבוע שעבר הוא התקשר למלך עבדאללה כדי לחזק את ידיו, השניים אמורים להיפגש בקרוב.

מסגד אל-אקצא בהר הבית הוא בבת עינו של המלך עבדאללה, שטוען כי השושלת ההאשמית היא צאצא ישיר של הנביא מוחמד. אביו, המלך חוסיין, הצליח בזמנו לשכנע את ראש הממשלה דאז יצחק רבין בחשיבות הרבה שירדן מייחסת להר הבית, וכך ניתן לה מעמד מיוחד באתר במסגרת הסכם השלום עם ישראל למורת רוחם של הפלסטינים.

כל שינוי בסטטוס קוו בהר הבית יביא לכך שירדן תואשם על ידי העולם האסלאמי כי לא שמרה כראוי על המקום הקדוש. לכן המלך עבדאללה מודאג מכניסתו של איתמר בן גביר לתפקיד שר הביטחון הלאומי ומכך שבן גביר איננו מסתיר את רצונו לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית. המלך משוכנע כי בן גביר הגיע להסכמות חשאיות עם נתניהו בנושא.

הקשרים האסטרטגיים בין ישראל לירדן הם חשובים ביותר למערכת הביטחון הישראלית, הגבול הארוך ביותר בין ישראל למדינה ערבית הוא הגבול עם ירדן, שמקפידה למנוע חדירות מחבלים משטחה ומהווה מדינת חיץ מפני נוכחות של גורמי טרור ג'יהאדיסטים וכוחות איראניים על הגבול המזרחי עם ישראל.

הקשרים האסטרטגיים בין ישראל לירדן חשובים ביותר למערכת הביטחון. זה הגבול הארוך ביותר בין ישראל למדינה ערבית, וירדן מקפידה למנוע חדירות מחבלים משטחה ומהווה מדינת חיץ מנוכחות גורמי טרור

לדברי גורמים ירדנים בכירים, ממשלת הימין החדשה של נתניהו היא מסוכנת  והיא עלולה להביא לפגיעה קשה במרקם היחסים האסטרטגיים בין שתי המדינות ובהסכם השלום ביניהן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 646 מילים
סגירה